Denní souhrn zpráv Zprávy

05-12-2005

Musílková: Hrozili mi zatčením, správní rada VZP zmanipulovaná

Výhrůžky zatčením měly údajně odvrátit ředitelku Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) Jiřinu Musílkovou od úmyslu vystoupit na svoji obhajobu před Poslaneckou sněmovnou. Musílková v pondělí Radiožurnálu řekla, že výhrůžky, které měly vést k jejímu odstoupení, byly součástí nátlaku na ni. V pořadu Interwiev BBC uvedla, že o jejím policejním vyšetřováním a zatčení měl před jinými lidmi hovořit ředitel odboru kontroly zdravotních pojišťoven ministerstva zdravotnictví Vladimír Dryml. "Doufal, že mi to vyřídí", uvedla Musílková. Ředitelka VZP také řekla, že Dryml u ní a jiných lidí půl roku před uvalením nucené správy na VZP lobboval za to, aby se stal ministrem zdravotnictví, nebo alespoň jeho náměstkem.

Musílková v Radiožurnálu rovněž uvedla, že jednání správní rady, na němž byli již nově jmenovaní zástupci státu, bylo zmanipulované. Po tomto jednání Musílková oznámila, že k 1. lednu 2006 odstoupí z funkce. Ředitelka VZP se dozvěděla, že o jejím možném zadržení se hovořilo na policejním prezidiu. Proto se nějaký čas nezdržovala doma a nepoužívala mobilní telefon. "Ono se dá také vlastně odvést na dva dny nebo tři dny do cely předběžného zadržení. Bylo to všechno směrováno na tu dobu, než začal parlament, než zařadil bod o VZP do svého programu," řekla Radiožurnálu. Musílková je přesvědčena, že členové správní rady byli nuceni hlasovat pro její odvolání. Z třicetičlenného sboru ji 15 lidí podpořilo a 15 chtělo abdikaci. "Když vidíte, že dospělému muži tečou slzy, pláče a omlouvá se, že musí, že ví, že pravda je jinde, pochopila jsem, že lidem bylo vyhrožováno ztrátou místa," řekla.

Ministr zdravotnictví David Rath, který změnu ve složení správní rady VZP prosadil, Radiožurnálu řekl, že se vůči Musílkové vždy choval korektně, přestože ji ostře kritizoval. "Tyhle věci o výhrůžkách jsou samozřejmě smutné, a to ze všech stran, protože víte, že několik lidí z ministerstva zdravotnictví muselo kvůli tomu mít policejní ochranu," uvedl.

Paroubek: O limitech těžby rozhodne vláda do několika týdnů

Do několika týdnů rozhodne vláda podle premiéra Jiřího Paroubka o osudu územních ekologických limitů těžby hnědého uhlí. "Kabinet bude posuzovat návrh ministerstva průmyslu a obchodu zabývající se limity těžby. Jsem přesvědčen o tom, že dvě třetiny členů vlády budou pro tento materiál," řekl Paroubek novinářům při pondělní návštěvě Mostu. Ani zrušení vládního usnesení o limitech z roku 1991 podle premiéra ale neznamená, že se bude za jejich hranicemi těžit. "Po případném zrušení limitů vládou se k problematice musí vyjádřit zastupitelé Ústeckého kraje a zejména obyvatelé těžbou ohrožených obcí. S nimi se společnost Mostecká uhelná musí dohodnout," uvedl. Prolomení limitů by postihlo Horní Jiřetín a sousední Černice na Mostecku poblíž lomu ČSA, který je jednou z dobývacích lokalit MUS. Jejich obyvatelé vyjádřili v únorovém referendu nesouhlas s pokračováním těžby uhlí. Za záchranu svých domovů hlasovala většina ze 1430 oprávněných voličů. Podle mluvčí MUS Liběny Novotné ale už firmu řada z nich kontaktovala s nabídkou na odprodej svého domu.

BBC stáhla žádost vysílat jen v angličtině, šance na češtinu trvá

Šance na české vysílání BBC stále trvá. BBC stáhla žádost na Radu pro rozhlasové a televizní vysílání, na jejímž základě chtěla změnit podmínky licence tak, aby mohla v ČR vysílat jen v angličtině. ČTK to v pondělí potvrdil šéfredaktor české redakce BBC Vít Kolář, který je zároveň jednatelem společnosti BBC Radiocom, která vlastní na česko- anglické vysílání BBC v České republice licenci. "Stále přemýšlíme o tom, jestli je možné najít třetí cestu za pomoci BBC Worldwide," řekl Kolář. BBC Worldwide je komerční divize BBC. Podle Koláře se však zatím nic nemění na tom, že současná česká redakce BBC v Praze k poslednímu březnu končí. Stále ale existuje možnost na jinou podobu vysílání BBC, která by češtinu obsahovala; bylo by to pod taktovkou a obsahem BBC na základě spolupráce BBC a dalšího investora, podotkl Kolář. Proto také BBC Radiocom, jehož jediným společníkem je britská BBC, stáhl žádost o vysílání jen v angličtině. "Dokud nebude vyčerpána tato možnost, nemá cenu pokračovat v jednání, zda vysílat jen v angličtině," uvedl šéfredaktor.

Klaus: České republice chybějí vlastní kritéria pro vstup do EMU

České republice chybí podle prezidenta Václava Klause jasné vymezení vlastních podmínek či kritérií výhodnosti vstupu do Evropské měnové unie (EMU). Čeští politici a někteří ekonomové se podle Klause pouze odvolávají na podmínky unie formulované tzv. maastrichtskými kritérii. Česká republika by si však měla sama stanovit podmínky, za kterých by pro ni bylo výhodné do měnové unie vstupovat, řekl prezident na pondělní konferenci pořádané týdeníkem Euro. Ministerstvo financí k tomu uvedlo, že vstup do EMU je pro ČR pozitivní ve všech ohledech. Na strategii přijetí eura koncem desetiletí se podle MF pracuje již dlouhou dobu společně s Českou národní bankou. "I rozpočet na příští rok je nastaven tak, abychom splnili konvergenční program a mohli přijmout euro v roce 2010, což se jeví jako nejvhodnější termín. Shodli se na tom premiér, guvernér i ministr financí," řekl mluvčí MF Marek Zeman.

Šéf rakouské horní komory přijel jednat o pracovních omezeních

Pracovní omezení pro Čechy v Rakousku budou jedním z témat jednání, kvůli nimž v pondělí do Prahy přijel předseda rakouské horní komory Peter Mitterer. Jeho český protějšek Přemysl Sobotka s ním chce probrat vznik česko-rakouské parlamentní komise, která by vyhodnocovala zájem českých občanů o práci v Rakousku, sdělil ČTK tiskový tajemník Kanceláře Senátu Petr Kostka. Komise by připravila podklady pro rozhodování, zda je třeba omezení prodlužovat. Vzhledem ke stoupající nezaměstnanosti v Rakousku ale asi alpská republika tuto možnost využije. Také kabinet nové německé kancléřky Angely Merkelové se už v koaliční smlouvě zavázal k tomu, že sedmileté přechodné období, které vyprší nejpozději v roce 2011, zcela využije.

Ministerstvo vypsalo konkurz na ředitele památkových ústavů

Ministerstvo kultury v pondělí vypsalo veřejnou soutěž na obsazení funkce generálního ředitele Národního památkového ústavu a na místa deseti ředitelů jeho územních pracovišť. Uzávěrka je 9. prosince v poledne, informovala ČTK mluvčí ministerstva Simona Hradilová. Vhodné kandidáty vybere komise, o jejímž složení, stejně jako pak i o jmenování ředitelů, rozhodne ministr Vítězslav Jandák. Ředitele odvolal v pátek. "Národní památkový ústav by měl být v plně funkčním stavu 19. prosince," uvedla Hradilová. Ministerstvo podle ní odhaduje počet přihlášek v řádu desítek uchazečů. Na otázku, zda je ohlášená doba dostatečná na kvalifikovaný výběr nejlepších osobností, odpověděla, že "délka doby neovlivňuje kvalitu výběru". Klub za starou Prahu, podle něhož Jandák výrazně destabilizoval celý obor, se naopak vyslovil pro neuspěchání výběru a o lhůtu alespoň o dva měsíce delší.

Jandák změnil k 1. prosinci statut NPÚ, aby vedle jeho ředitele Zdeňka Nováka mohl odvolat i ředitele územních pracovišť. Statut platný od roku 2003 říkal, že tyto ředitele s předchozím písemným souhlasem zřizovatele jmenuje a odvolává generální ředitel ústavu. Pravomoc nyní přešla na ministra. "Důvody k odvolání všech ředitelů nejsou motivovány politicky. Jedná se o systémovou změnu," uvedla Hradilová. Jak připomněla, dosavadní ředitelé mají možnost přihlásit se do vypsaných výběrových řízení a zvítězit v nich.

V Polsku unikla do řeky Olše chemikálie, dostala se na Karvinsko

Neznámé množství chemického rozpouštědla uniklo v pondělí ráno do řeky Olše z továrny na výrobu barev Polifarb v polském Těšíně. Voda skvrnu zanesla přes hranice a hasiči ji zachytili v Karviné-Darkově, kde vybudovali nornou stěnu. Podle mluvčího moravskoslezských hasičů šlo zřejmě o jedovaté uhlovodíkové rozpouštědlo. Zástupci továrny nechtěli sdělit žádné podrobnosti. Není jasné, jak vysoké škody ekologická havárie způsobila. "Analyzujeme situaci," řekl ČTK mluvčí podniku Polifarb Roman Podgurski. Odmítl však prozradit jakékoliv podrobnosti, tedy mimo jiné to, o jakou látku jde a kolik jí uniklo.

CVVM: Většina lidí hodnotí vládu záporně, Paroubka průměrně

Činnost vlády hodnotí většina lidí záporně, práci premiéra Jiřího Paroubka průměrně. Ve druhém listopadovém týdnu to zjistil průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), který má ČTK k dispozici. Činnost vlády záporně hodnotila nadpoloviční většina dotázaných. Paroubka hodnotili jako ve škole, přičemž nejvíce lidí mu dalo trojku. Z 52 procent dotázaných, kteří posuzovali činnost vlády negativně, ji 11 procent hodnotilo rozhodně záporně a 41 procent spíše záporně. Kladně ji posuzovalo 37 procent dotázaných, z toho tři procenta rozhodně kladně a 34 procent spíše kladně. Paroubka hodnotila většina průměrně. Při hodnocení jako ve škole mu nejvíce lidí, přesně 32 procent, dalo trojku, 28 procent dvojku, 20 procent čtyřku a sedm procent mu dalo pětku. Jedničku dostal rovněž od sedmi procent dotázaných. Paroubkovo průměrné hodnocení bylo 2,9.

Šéf komise Hojda: "Pět na stole v českých" byla provokace

Šéf sněmovní vyšetřovací komise k Unipetrolu Pavel Hojda (KSČM) je přesvědčen, že schůzka, na které si bývalý tajemník premiéra Zdeněk Doležel údajně řekl o úplatek slovy "pět na stole v českých", byla promyšlenou provokací. Poškodit prý měla bývalého premiéra Stanislava Grosse (ČSSD) a pravděpodobně i skupinu Agrofert. Hojda to v pondělí řekl ČTK. ODS považuje záznam schůzky naopak za jasný důkaz korupce. Za co měl úplatek být, se podle občanských demokratů teprve musí odhalit. "Pro mě je to zcela jasná, řízená provokace," řekl Hojda. K tomu, aby si udělal v kauze jasno mu podle něj stačily výslechy prvních dvou svědků - expremiéra Grosse a redaktora televize Nova Janka Kroupy. Oba před komisí vypovídali minulý týden. Neveřejná část výslechu podle Hojdy přinesla jasné důkazy o tom, že se někdo snažil zneužít média tak, aby poškodil Grosse a Agrofert. Martin Říman (ODS) nechápe, co Hojdu k jeho závěru vedlo. "My jsme se nedozvěděli nic dalšího, co by svědčilo o té verzi, že to byla nějaká předem řízená provokace," řekl ČTK. Komise podle něho zatím nemá o moc více informací než lidé, kteří viděli reportáž televize Nova o tajných schůzkách.

Škromach: Budou chybět pracovníci, lidé by měli pracovat déle

Na českém trhu práce bude za 20 až 30 let chybět kolem 300.000 až 400.000 pracovníků. I proto by lidé měli pracovat déle a do penze odcházet později. Novinářům to v pondělí v Praze na tripartitním semináři o důchodové reformě řekl ministr práce Zdeněk Škromach. Mnohé firmy v Česku zatím ale o starší pracovníky příliš nestojí. Nutí je odcházet do penze dřív nebo místo opustit hned po dosažení důchodového věku. S růstem penzijního věku na 65 let počítá i dohoda pětice parlamentních stran o podobě důchodového systému. Politici ji ale dosud nepodepsali. Neshodli se totiž na tom, od kdy by lidé měli v 65 letech do penze chodit. Znovu se k podpisu sejdou "v nejbližším týdnu či 14 dnech", řekl Škromach. Zaměstnanost starších by podle ministra například měla zvýšit možnost lidí vyššího věku pracovat na zkrácený úvazek. Nutné je dbát i na sledování a potírání případné věkové diskriminace, míní ministr.

Policie opět stíhá tři členy komise ministerstva financí

Policie opět obvinila tři členy komise ministerstva financí z přijímání úplatku. Tomáš Juříček a Radek Novotný z frýdecko-místecké poradenské společnosti Compas Capital Consult (CCC) a jejich právník Adam Rakovský byli již jednou obviněni, žalobce ale v červnu jejich stíhání zrušil jako předčasné. "Vyslechli jsme ještě další osoby a byla zajištěna nahrávka, která potvrzuje informace, na jejichž základě byli obviněni poprvé," řekl v pondělí ČTK vyšetřovatel případu Ondřej Starý. Všichni tři stíhaní podle něj podali na obvinění stížnosti, o nichž bude rozhodovat státní zástupce. Policie trojici podezírá, že za úplatek 50 milionů korun dvěma firmám nabízela, že jim zajistí zvýhodnění na vodárenském trhu.

Policie zadržela muže, který nabízel, že vyrobí výbušný systém

Detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) zatkli v sobotu v Prostějově dvaapadesátiletého nezaměstnaného muže z Olomoucka, který tvrdil, že je na zakázku schopen vyrobit funkční nástražný výbušný systém. Na ukázku muž vyrobil podstatně menší, ale funkční systém, který bylo možné odpálit na dálku mobilním telefonem. ČTK o tom informovala mluvčí ÚOOZ Blanka Kosinová. Po prozkoumání menšího systému, který mohl způsobit materiální škody a zranit a zabít lidi, se detektivové rozhodli nečekat, až muž vyrobí silnější dálkově ovládaný systém, a zatkli ho. Za velký výbušný systém muž požadoval zhruba 60.000 korun.

Soud s gangem kolem Berdycha a expolicistů začne na sklonku ledna

Středočeský krajský soud tři měsíce po podání obžaloby rozhodl o tom, že největší případ organizovaného zločinu v historii české kriminalistiky může být projednán v hlavním líčení. Proces v kauze údajného šestatřicetičlenného gangu kolem Davida Berdycha, včetně elitních policistů, vypukne na sklonku ledna či počátkem února. Potrvá několik měsíců, řekl v pondělí ČTK předseda senátu Petr Franc. S ohledem na desítky obviněných, obhájců a dalších účastníků procesu se líčení nebude konat v budově krajského soudu, kde není k dispozici jednací síň takové kapacity. Franc si na proces zapůjčil velkou porotní síň v budově pražského vrchního soudu. Gang kolem Berdycha má podle obvinění na svědomí vraždu, loupeže a vydírání bohatých podnikatelů. Přes 20 lidí je ve vazbě, tři muži jsou stíháni jako uprchlí, patrně se skrývají v cizině.

Exnáměstek ministerstva místního rozvoje Forman jde z vazby

Obviněný Petr Forman, někdejší náměstek bývalého ministra pro místní rozvoj Pavla Němce (US- DEU), bude v kauze údajně zpronevěřených milionů poskytnutých Evropskou unií (EU) nadále stíhán na svobodě. Při pondělním výslechu Formana na policii o tom rozhodl státní zástupce Boris Havel. "Obviněný byl propuštěn z vazby, protože pominuly vazební důvody," řekl ČTK bez bližších podrobností Havel. Forman a dalších devět lidí čelí jako organizovaná skupina obviněním z podvodu a z praní špinavých peněz, za což jim hrozí až 12 let vězení. Jsou podezřelí z toho, že se chtěli přes Nadaci pro rozvoj regionů obohatit o 229 milionů korun, které v ní zbyly z celkem 317 milionů korun, jež EU od roku 1994 poskytla nadaci na projekty rozvoje podnikání v Česku.

Kapsch nabídl státu zpoplatnění 2100 km silnic od roku 2007

Společnost Kapsch, která zvítězila v tendru na dodávku mýtného systému pro Českou republiku, nabídla vybudování potřebné infrastruktury pro zpoplatnění 2100 kilometrů dálnic i vybraných silnic první třídy od roku 2007. Na tiskové konferenci o tom informoval generální ředitel Kapsch Telecom Karel Feix. Ministerstvo dopravy přitom počítalo s tím, že v roce 2007 zpoplatní 970 km dálnic a na dalších více než 1100 km silnic prvních tříd by se placení mýta mělo rozšířit až o rok později. České soutěže se účastnila čtyři konsorcia, komise ministerstva dopravy tři nabídky vyřadila. Zvítězil tak Kapsch, který podal druhou nejdražší nabídku. Ostatní účastníci tendru již podali proti výsledku soutěže námitky k ministerstvu dopravy i antimonopolnímu úřadu.

ČRo po zvýšení poplatků plánuje nižší ztrátu 37,9 milionu Kč

Český rozhlas bude letos zřejmě hospodařit s výrazně nižší ztrátou, než původně plánoval. Aktuální změna rozpočtu, kterou minulý týden schválila i Rada Českého rozhlasu, počítá se ztrátou 22,9 milionu korun. Dalších 15 milionů chce rozhlas dát na mzdy, čímž by se celková ztráta zvýšila na 37,9 milionu. Původní rozpočet schválený loni v prosinci předpokládal ztrátu 89,5 milionu korun, v průběhu roku se tato suma zvýšila až na 107,4 milionu. Rozhlas upravil rozpočet v souvislosti s novelou zákona o poplatcích, podle níž lidé od října platí 45 korun měsíčně, zatímco dosud to bylo o osm korun méně. Vyšší poplatky ale nebyly jediným důvodem úprav. "Projevilo se rovněž konečné zúčtování nákladů spojených s rekonstrukčními pracemi v objektech instituce, z nichž nejvýraznější je u historické budovy na Vinohradské ulici," píše se v návrhu na změnu rozpočtu, který rada schválila.

Čeští historici otevřou v Berlíně výstavu o atentátu na Heydricha

Čeští vojenští historici otevřou ve středu v centru Berlína výstavu o atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Expozice, která je společným projektem armádního historického ústavu a berlínského technického muzea, je podle ředitele ústavu Aleše Knížka největším českým muzejním projektem v zahraničí za posledních deset let. V berlínském technickém muzeu budou nejen exponáty z předešlé výstavy v Praze, včetně Heydrichova mercedesu, ale také například kopie korunovačních klenotů, od jejichž originálů převzal říšský protektor po příjezdu do české metropole v roce 1941 klíče. Podle Knížka se na financování projektu podílely společně armádní historický ústav s berlínským technickým muzeem. "Překvapila mě vstřícnost z německé strany, jejich pomoc při tvorbě výstavy byla velká," řekl v pondělí ČTK. Očekává, že o výstavu bude v Německu značný zájem.

Bojovníky na slavkovském bitevním poli vystřídali dělníci

Bojovníky na slavkovském bitevním poli vystřídali v pondělí ráno dělníci s těžkými stroji. Rozsáhlý areál u Tvarožné na Brněnsku, v němž tisíce lidí sledovaly scény z bitvy tří císařů, do týdne zcela zmizí. "Již máme upřesněné počty návštěvníků. Bitvu sledovalo asi 30.000 diváků," řekl v pondělí ČTK jeden z organizátorů Miroslav Jandora. Desítky dělníků za pomoci speciálních vysokozdvižných vozíků likvidují tři mohutné tribuny, z nichž sledovalo dění na bitevním poli asi 5000 návštěvníků. Poté budou muset odvézt z pole stovky kusů zábradlí. Z něj vytvořili devět kilometrů dlouhé hrazení, jimž obehnali 40 hektarů, na nichž se bitva odehrávala.

Z tradiční návštěvy Mikuláše se v Česku stává placená služba

Z tradiční návštěvy Mikuláše, čerta a anděla se v posledních letech stává v Česku placená služba, kterou v předvečer svátku Mikuláše využívá stále více domácností. Návštěvu Mikuláše lze objednat zejména ve větších městech a ceny za tuto službu se pohybují ve stokorunách. Rodiče to vyjde levněji, než kdyby si mikulášské kostýmy pořídili například v půjčovnách, a navíc se díky tomu nemusejí stresovat myšlenkami, zda u jejich dveří nějaký Mikuláš vůbec zazvoní. Objednat si Mikuláše mohou lidé například v Praze, Plzni či v Benešově u Prahy. Některé služby jsou ale na profesionální úrovni. "Nabízíme návštěvu Mikuláše, dvou andělů a tří čertů u Vás doma. Že se bojíte na své děti pustit tolik pekelníků najednou? Nevadí! Počet čertů i andělů se dá snížit podle vašeho přání. Cena dohodou," uvedli na svých internetových stránkách mladí lidé, kteří nabízejí placenou návštěvu Mikuláše v Benešově u Prahy.

Pražské divadlo Rokoko zahájilo festival ke svým devadesátinám

Pořadem nazvaným Kabaret Rokoko zahájila v pondělí večer tato pražská scéna festival ke svým devadesátinám. Pásmo kabaretních scének a písniček, jak na tomto jevišti zněly od roku 1915 do konce let šedesátých, autorsky připravil režisér Gustav Oplustil. Promítnut byl i dokument Šárky Slezákové, věnovaný historii této scény. Festival nabídne v dalších dnech pořad Zlaté časy, v němž se bude vzpomínat především na éru pěveckého tria Golden Kids. Jím totiž skončila éra především kabaretního divadla. V polovině 70. let byla tato scéna včleněna do Městských divadel pražských (MDP).

Scéna v suterénním sále pražského paláce Rokoko ve svých začátcích fungovala jako kabaret a šantán, v jehož vedení se vystřídali například Karel Hašler a Eduard Bass. V průběhu let byla i kavárnou, závodní jídelnou a skladištěm. Za první světové války a v období meziválečném tu působila například populární Červená sedma, Vlasta Burian, Ferenc Futurista, Jára Kohout, Saša Rašilov, Emil Artur Longen, Alois Tichý a jeho kabaret Hvězda. Jednu sezonu tu hráli Voskovec s Werichem pod názvem Spoutané divadlo. Vystřídalo se tu Dřevěné divadlo Jiřího Trnky a kabaret Živé jeviště. Ke kabaretu se Rokoko vrátilo v 60. letech, kdy se tu pod vedením dvojice Šašek-Vostřel střídaly kabaretní a činoherní produkce.

Na Slavíka je poprvé nominován Horváth, vypadly Bartošová i Lucie

Nováčkem mezi šesticí zpěváků, kteří mají letos šanci zvítězit v anketě Český slavík, je vítěz druhé řady soutěže Česko hledá SuperStar Vlastimil Horváth. Proti předchozím ročníkům z obvyklé šestice nominovaných letos naopak vypadly skupina Lucie a zpěvačka Iveta Bartošová. "Změny na předních místech můžeme očekávat ve všech kategoriích. Zdá se, že se dosud dosti stojaté vody české pop music začínají hýbat," řekla v pondělí ČTK Petra Těšínská z pořádající agentury Musica Bohemica. Do šestice nominovaných se letos poprvé prosadila také kapela Votchi. Šanci na vítězství v kategorii skupina roku mají v abecedním pořadí rovněž Čechomor, Divokej Bill, Chinaski, Kabát a Olympic. V kategorii zpěváků byli nominováni i Dan Bárta, Karel Gott, Petr Kolář, Daniel Landa a Petr Muk. Nominovanými zpěvačkami letos jsou Monika Absolonová, Anna K., Lucie Bílá, Lenka Dusilová Aneta Langerová a Helena Vondráčková.

Most si stěžuje na rozhodčí, v Brně ho prý poškodili úmyslně

Vedení fotbalového klubu SIAD Most podalo v pondělí oficiální stížnost na výkon hlavního rozhodčího Tomáše Adámka i asistenta Roberta Kubáně. Severočeši jim vytýkají, že v nedělním duelu v Brně přehlédli, že domácí záložník Aleš Besta vstřelil jediný gól zápasu rukou. Mostecký ředitel Emil Boukal prohlásil, že k poškození došlo úmyslně. Most se kvůli porážce propadl na poslední místo prvoligové tabulky. Boukal argumentuje tím, že ruku nešlo rozhodně přehlédnout. "Ještě jsem ve své funkcionářské kariéře takový gól nezažil. Že gól padnul rukou, viděli všichni, prokázal to televizní záznam, ale pouze rozhodčí si toho nevšimli. Podle mého to ale dobře viděli, jen si z nás všech dělají legraci," prohlásil rozzlobený Boukal pro ČTK.

FIFA v úterý asi zařadí české fotbalisty do druhého koše

Organizační výbor FIFA pro mistrovství světa v úterý v Lipsku rozhodne o tom, jak bude 32 účastníků fotbalového mistrovství světa rozděleno do výkonnostních košů. Skončí tak dohady o nejvhodnějším klíči pro nasazení a ve fotbalových kuloárech se naplno rozproudí diskuse na téma, kteří soupeři by byli při pátečním losování nejžádanější. Stále pravděpodobnější přitom je, že čeští fotbalisté budou ve druhém koši. Agentura Reuters v pondělí představila další možný model nasazení, který je založen na výsledcích dvou předchozích světových šampionátů a žebříčku FIFA za poslední tři roky. Rozdělení do jednotlivých košů se mírně liší od toho, které v minulém týdnu zveřejnila agentura AP. Čeští fotbalisté jsou však i podle Reuters ve druhém koši a jsou na tom tedy lépe než v původním modelu časopisu Kicker, který je zařadil až do třetího.

Zápas mezi Jihlavou a Boleslaví se zřejmě bude dohrávat na jaře

Odložený zápas 15. kola první fotbalové ligy mezi Jihlavou a Mladou Boleslaví, který se v neděli kvůli nezpůsobilému terénu na stadionu FC Vysočina neuskutečnil, se s největší pravděpodobností bude dohrávat až během jarní části sezony. Šéf soutěže Ivo Lubas v pondělí po jednání ligového shromáždění řekl, že utkání se zřejmě odehraje 12. dubna příštího roku. "Je to jisté na 90 procent," uvedl Lubas na tiskové konferenci. Jihlavští už v neděli, kdy sudí Tomáš Čuřín rozhodl o odložení zápasu, navrhovali, že by se utkání mohlo v případě zlepšení klimatických podmínek dohrát už tuto středu. Lubas však tuto možnost zavrhl, nechtěl se prý pouštět do rizika.

Počasí

V úterý bude oblačno s možností přeháněk, na Moravě a ve Slezsku s deštěm, na horách sněžení. Teploty 0 až +4 stupně.

05-12-2005