Zprávy

Špidla chce kvůli euroústavě obecné referendum, Topolánek ne

Premiér a předseda ČSSD Vladimír Špidla chce schvalování chystané evropské ústavní smlouvy využít k prosazení zákona o obecném referendu. Předseda opoziční ODS Mirek Topolánek, který chce referendum jen o euroústavě, to považuje za vydírání. Uvedli to v Nedělní partii televize Prima "Je to podobné vydírání jako byl zákon o DPH, kdy k čisté euronovele se přidaly politické ambice této vlády," řekl Topolánek. Na rozdíl od Špidly chce speciální všelidové hlasování o euroústavě. Vzhledem k dlouhodobému neúspěšnému úsilí ČSSD o prosazení obecného referenda předvídal problémy se schvalováním příslušného zákona. "V každém případě jsem zastáncem toho, že by to měl být zákon o obecném referendu, nikoli jenom o referendu jednorázovém," prohlásil Špidla. Za vládu sliboval předložit zákon o obecném referendu už loni v říjnu, avšak ani ve vládních stranách na to nepanuje jednotný názor. Parlament dosud dokázal uzákonit pouze pravidla pro loňské referendum o vstupu Česka do unie. Topolánek přišel do diskusního pořadu s českou trikolorou v klopě saka, po skončení debaty daroval Špidlovi vzhledem k čerstvému členství v EU obří gumový dudlík se znakem EU pro čerstvě zrozeného člena unie.

Mosty po oslavách v Trojzemí zmizí, ale za dva roky se vrátí

Tři provizorní mosty, které symbolicky stály při oslavách rozšíření Evropské unie v česko-polsko-německém Trojzemí u řeky Nisy, sice po víkendu zmizí, ale přibližně za dva roky se tam dva z nich objeví nastálo, řekl to starosta Hrádku nad Nisou na Liberecku Martin Půta. "Chceme je tam mít hned, jak začne i pro Polsko a Českou republiku platit schengenská dohoda o volném pohybu lidí přes hranice. A to by mohlo být již v roce 2006," dodal Půta. Při víkendových oslavách překlenuly řeku Nisu v Trojzemí dva pontonové mosty - z Polska a Čech do Německa. Přes Oldřichovský potok, vytvářející česko-polskou hranici, chodili lidé po dřevěné lávce. "Necháme ji někde složenou a až nastane volný pohyb přes hranice, nad potok ji vrátíme," upozornil Půta. Přes Nisu ovšem musí vést pevnější stavba než dřevěná lávka. Starostové Hrádku, německé Žitavy a polské Bogatyně se proto domluvili, že nechají opravit starý nepoužívaný most přes Nisu mezi Polskem a Německem. Leží jen pár set metrů od česko-polské lávky. Na rekonstrukci chtějí starostové získat peníze z programu Evropské unie Interreg. Most mezi Českem a Německem přes Nisu, který byl během oslav provizorně postaven, se budovat nebude.

Česká tečka za bruselskými oslavami rozšíření byla hudební

Česká hymna, lidovky, Dvořák i Mozart zněly o nedělním poledni na bruselském náměstí Grande Place z hrdel pětapadesáti českých děvčat a kluků. Vystoupení dětského pěveckého sboru Cantus z Hranic na Moravě v historickém srdci evropské metropole vyznělo jako česká hudební tečka za oslavami rozšíření EU.

Mezinárodní publikum si vyslechlo například část Dvořákových Moravských dvojzpěvů a Rusalky, české lidovky, árii z muzikálu Jesus Christ Superstar, Mozartovo Ave Verum nebo Adiemus od Enyi. Za odměnu vydatně zatleskalo.

Kalousek: S ČSSD není zásadní reforma zdravotnictví možná

Zásadní reforma zdravotnictví není možná kvůli sociálním demokratům, kteří odmítají, aby si pacienti na zdravotní péči připláceli, řekl v televizi Nova šéf lidovců Miroslav Kalousek. Peníze ve zdravotnictví chybějí. Bude třeba systém zefektivnit a pak rozhodnout, co bude hrazeno z veřejného zdravotního pojištění a co si pacient zaplatí sám, nebo na co se připojistí, uvedl. Předseda vlády a ČSSD Vladimír Špidla však s možností pacientovy spoluúčasti nesouhlasí. Sociální demokraté podle Kalouska říkají, a slíbili to voličům, že "z veřejného zdravotního pojištění se zaplatí všechno všem, ale ono to nevychází". "U nás je koncepce, že každý má právo na zdravotní péči v rámci všeobecného zdravotního pojištění a že podrobnosti upraví zákon, čili jsou možné určité úpravy, ale v principu to je neřešitelná úloha rozdělit takto a ve většině systémů to tak ani není," řekl Špidla ČTK v reakci na Kalouskovy výroky. Kalousek řekl ČTK, že jiná cesta než spoluúčast pacientů k vyrovnanému financování zdravotnictví nevede. Věcí dohody bude, co by si měl pacient hradit sám a co by mělo být hrazeno z pojištění. Špidla možnost připlácení či připojištění na náročné či nadstandardní zdravotní úkony odmítá. Pro sociální demokraty je další spoluúčast pacientů nepřijatelná a byla by také v rozporu s jejich programem. Nadstandard podle něj nelze definovat. Lze pouze vymezit takzvanou mimozdravotní péči či dodatečné služby.

Topolánek: Po Špidlově vládě zbudou dluhy a vysoká nezaměstnanost

V podstatě jen dluhy a vysoká nezaměstnanost zbudou podle předsedy opoziční ODS Mirka Topolánka po vládě premiéra Vladimíra Špidly (ČSSD). Topolánek tak v Nedělní partii televize Prima reagoval na to, jak premiér líčil úspěchy svého kabinetu během jeho téměř dvouleté činnosti. Po Špidlově vládě "zůstanou v zásadě jenom dluhy, vysoká nezaměstnanost a několik hostorických kultovních výroků, které se zapíší zlatým písmem do dějin české politiky," prohlásil Topolánek. Jako příklad uvedl Špidlův výrok "zdroje tu jsou" v souvislosti s finanční reformou. Špidla při hodnocení uvedl, že je hrdý na zvládnutí následků předloňských povodní a na stabilizaci ekonomiky. Vyzdvihl také trvalý ekonomický růst, růst reálných mezd o 6,5 procenta, rychlý růst produktivity práce a inflaci blízkou nule. Oba politici se shodovali v tom, že členství Česka v Evropské unii mu přineslo vstup na evropský trh, možnost studovat a v budoucnu i pracovat ve všech zemích unie. Podle Špidly členství nepřináší žádné přímé nevýhody, mohla by je ale přinést ztráta konkurenceschopnosti. Topolánek mezi nevýhodami a hrozbami jmenoval náklady na členství, expanzi centralizace moci do Bruselu, tendenci sjednocovat daně a současnou evropskou zemědělskou politiku, především přerozdělování dotací.

České aerolinie začnou v pondělí létat do polského Krakova

České aerolinie (ČSA) zahájí v pondělí provoz na nové lince z Prahy do polského Krakova, informovala ČTK mluvčí aerolinií Dana Dvořáková. Letadlo ATR-42 pro 46 cestujících bude na krakovské letiště Jana Pavla II. létat osmkrát týdně. Krakov je po Varšavě druhou polskou destinací, kam ČSA létají. Novou linku bude firma provozovat ve spolupráci s francouzskou leteckou společností Air France. Má proto přímou návaznost na spoje z Paříže a Lyonu. Kromě Krakova začaly ČSA v době platnosti letního letového řádu nově létat také do Dortmundu, Lucemburku, Marseille, Baku, Jekatěrinburgu a Samary. Za první tři měsíce roku České aerolinie přepravily o téměř 30 procent více cestujících než loni. Služeb ČSA využilo do konce března 821.000 cestujících. Za celý rok firma očekává asi 4,4 milionu cestujících, což by byl meziroční růst o víc než 20 procent.

Pocta Antonínu Dvořákovi vrcholí

První dva z pěti koncertů tvořících v Praze nedělní celodenní Poctu Antonínu Dvořákovi patřily jeho hudbě inspirované slovanskými tradicemi a českou kulturou. Jejich protagonisty byli rozhlasoví symfonikové a Pražská komorní filharmonie. První květnový den uplynulo sto let od skladatelova úmrtí. Iniciátoři zamýšleli dnešní cyklus jako poctu českých hudebních umělců a celého národa geniálnímu skladateli, jehož hudbu považují za nejlepší poselství, které Česká republika mohla vyslat do rozšířené Evropy.

I majitelé velorexů v Boskovicích slavili rozšíření Evropské unie

V duchu oslav vstupu Česka do Evropské unie (EU) se o tomto víkendu nesl sraz majitelů slavných tříkolových vozidel - velorexů v Boskovicích na Blanensku. Zatímco loni při společném klání plnili netradiční úkoly hrdinů z pohádek, letos byla soutěž osádek přibližně 200 strojů zaměřena spíše na prosazování nových členských států v unii. Cílem srazu není jen představit novinky na podomácku modernizovaných velorexech, ale také změřit své síly. "Proto každý sraz majitelů tříkolek v Boskovicích tvoří soutěž. Všechny osádky vyrážejí do terénu, kde plní nejrůznější úkoly," řekl ČTK jeden z hlavních organizátorů akce Tomáš Kostík. Tak například na jednom z letošních stanovišť hráli soutěžící francouzskou hru petanque, aby se tak připravili na důchod, který mohou prožít na Francouzské riviéře. Na dalším zkoušeli šikovnost v dětském golfu, který měl představovat místo uzavírání obchodů mezi evropskými manažery. Jinde se zase konala lyžařská soutěž. Místo sněhu se jelo na asfaltu, a závodníci se tak připravovali na dobu, kdy budou všem finančně dostupné rakouské Alpy. "Vše vyvrcholilo soutěží nazvanou princ Charles. Následník anglického trůnu si libuje v koňském pólu. My koně nemáme, a tak jsme pólo hráli v hadrácích (veloroxech)," vysvětlil Kostík. Zdůraznil, že boskovický sraz velorexů přilákal motoristy i z dalších zemí unie, například ze Slovenska, Polska, Maďarska, Německa a Nizozemska. Populární Velorex, dříve známý pod jménem Oskar, zkonstruovali již v roce 1936 bratři Mojmír a František Stránští. O 14 let později se tříkolka začala vyrábět sériově v České Třebové. Výroba byla zastavena v 70. letech. Do ulic postupně vyjelo na 20.000 velorexů, přičemž mnohé z nich byly vyvezeny do Polska, tehdejší NDR a Maďarska.

Výstava skřítků otevřela gotické sklepy hruborohozeckého zámku

Vůbec poprvé uviděli turisté na zámku Hrubý Rohozec dosud uzavřené pozdně gotické sklepy. Otevřely se jim během prvomájového víkendu. "Jde například o vinný sklep. V jednom sklepě a na chodbě navíc od soboty máme výstavu Pohádkový svět strašidel," řekl kastelán Jindřich Zeman. Ve fiktivní krajině nebo v obydlích návštěvníci narazí na 50 skřítků a strašidel. "Jsou to všechno hodné pohádkové postavičky a měří mezi dvaceti až třiceti centimetry," řekl Zeman. Bytosti od výtvarnice Vítězslavy Klimtové, autorky knihy Lexikon ohrožených druhů strašidel, se mimo jiné jmenují Pařezinka, Ohniváč rudobřichý nebo Žabincový skřítek.

Letošní úpravy na Hrubém Rohozci si vyžádají téměř milion korun. Zhruba 300.000 korun bude stát zpevnění podlahy v Modrém salonu. Dvanáctimetrové trámy z roku 1850 ztratily během let svou pevnost a dřevěná parketová podlaha se prohnula. V jižní vstupní bráně zámku, staré téměř 500 let, restaurátoři vymění kameny v klenbě. V dubnu se odborníci pustili do restaurace maleb na stropech a zdech ve třech místnostech západního křídla zámku. Hrubý Rohozec loni navštívilo 36.000 turistů.

Sport

Čeští hokejisté vyhráli i ve svém pátém vystoupení na světovém šampionátu v neděli odpoledne a mohou se těšit z postupu do čtvrtfinále. Ten jim zajistila výhra 3:1 nad Švýcary, vítězný gól vstřelil v polovině zápasu Jaromír Jágr.

Počasí

Noc má být oblačná s přeháňkami a bouřkami. Teploty klesnou na 12 až 8 stupňů. I v ponědlí bude deštivo, teploty se budou pohybovat mezi 18 až 22 stupni.