Denní souhrn zpráv Zprávy

16-12-2005

Česko ochromil sníh, déšť a silný vítr, zemřel jeden člověk

Několikakilometrové kolony aut, spadané stromy, zablokované hraniční přechody a výpadky elektřiny. To jsou důsledky špatného počasí, které v pátek zasáhlo střední Evropu včetně České republiky. Ve většině krajů se potýkali se silným větrem, který doprovázel déšť nebo sněžení. Na Zlínsku zemřel při dopravní nehodě způsobené náledím člověk. Horská služba vyzvala turisty, aby nevycházeli. Kvůli větru byl v pátek odpoledne uzavřen i Pražský hrad. Vánoční tržiště na Staroměstském i na Václavském náměstí v Praze se provozovatel trhů rozhodl kvůli sílícímu vichru uzavřít. Pokud bude i v sobotu silný vítr, zůstanou tržiště uzavřena, řekl ČTK mluvčí trhů Vladimír Zemánek. Kolem vánočního stromu na Staroměstském náměstí bude vytvořen ochranný kordon, a to pro případ, že by se 22 metrů vysoký strom v silném poryvu větru zlomil. "Udělali jsme veškerá bezpečnostní opatření, aby se to nestalo. Revizní technici Metrostavu každé dvě hodiny kontrolují statiku stromu, upevnění kmene a stabilizačních lan," uvedl mluvčí. Zatím podle něj nic nenasvědčuje tomu, že by se při instalaci stromu něco zanedbalo. Meteorologové ovšem varují, že poryvy větru mají být opravdu silné. "Věříme, že strom vydrží, ale nechceme riskovat," dodal. Právě kvůli silnému poryvu větru se předloni na Staroměstském náměstí zřítil zhruba pětadvacetimetrový smrk, který zranil pět lidí, z toho jednoho těžce.

Hlasování o registrovaném partnerství rozhodne v Senátu asi ODS

O přijetí či zamítnutí návrhu zákona o registrovaném partnerství rozhodnou v Senátu zřejmě občanští demokraté. O normě, kterou v pátek schválila sněmovna, senátní kluby ještě nejednaly, jejich zástupci ale považují její přijetí za reálné. Místopředseda senátního klubu ODS Jiří Šneberger ČTK řekl, že výsledek sněmovního hlasování vítá a předlohu v Senátu podpoří. Pravděpodobnost, že senátoři registrované partnerství schválí, je podle něj přibližně padesátiprocentní. Většina občanských demokratů přitom v pátek ve sněmovně hlasovala proti registrovanému partnerství. Stejný postoj zaujali i všichni přítomní lidovci.

Šéf senátního klubu ČSSD Jan Rakušan je přesvědčen, že předloha Senátem projde. On i ostatní sociální demokraté ji podle něj podpoří. "Je ostuda, že po tolika letech nejsme schopni docílit, aby z toho vzešel nějaký návrh zákona. Za Senát jako celek nevím, protože tam dnes hraje největší roli ODS," řekla ČTK místopředsedkyně klubu SNK sdružení nezávislých Helena Rögnerová. O rozhodující pozici ODS je přesvědčena také šéfka Klubu otevřené demokracie Soňa Paukrtová. "Náš klub o tom bude debatovat, má na to poměrně rozdílná stanoviska, jsou tam stoupenci i odpůrci," uvedla. Vstřícně se k zákonu postavil i zástupce komunistů v horní komoře Vlastimil Balín. "Konečně zvítězil zdravý rozum, nechutné tahanice jsou u konce," řekl ČTK. Stejný názor má podle něj i druhý představitel KSČM v Senátu Eduard Matykiewicz. Šance na schválení registrovaného partnerství mezi senátory jsou zhruba vyrovnané, myslí si.

Se změnami by pro zákon byl šéf senátního klubu KDU-ČSL Adolf Jelínek. "Jestli máme lidi, kteří žijí ve společné domácnosti nějakým způsobem zvýhodňovat, doufám, že ne na úroveň rodiny, neměla by to být otázka sexuální orientace, ale společné domácnosti. Budu iniciovat pokus o změnu podobnou, jako je ve Francii, to znamená společná domácnost s širokým rozmezím," uvedl.

Zákon má upravit vznik a zánik svazku. Partnerství by se zapisovalo do občanského průkazu. Partnerům a partnerkám by norma mimo jiné zaručila nárok na informace o zdravotním stavu jejich protějšku a šanci dědit stejně jako manželé. Zákon počítá se vzájemnou vyživovací povinností. Podobné normy platí v 11 evropských zemích. Česká republika by se stala prvním postkomunistickým státem, který by partnerství uzákonil. Ve střední Evropě schválilo normu pouze Německo.

Homosexuální celebrity přijetí registrovaného partnerství vítají

Lidé ze světa filmu, hudby i televizní zábavy, kteří před veřejností neskrývají svou homosexuální orientaci, jednoznačně vítají krok k přijetí zákona o registrovaném partnerství. Se slovy "Zaplaťpánbu" přivítal tuto informaci například režisér a scenárista Zdeněk Troška. "Jen si myslím, že tohle mohli poslanci udělat už dávno. Hrajeme si na demokracii a střed Evropy, a přitom táhneme za sebou neuvěřitelnou zátěž všech možných předsudků až středověkých, bohužel jí stále kouká sláma z bot. Když už nás v tom i katolické Španělsko předběhlo, byl to takový lehký políček naší morálce," řekl Troška ČTK. Gayové jsou podle něj normální - až na to, že nespí s osobami opačného pohlaví. "Posuzovat by se měli podle charakteru, toho, co umí a podobně. Jde o toleranci. Protože i těm, kteří to odsuzují, se mohou narodit potomci, kteří budou preferovat osoby stejného pohlaví," dodal režisér.

Velkou radost neskrývá ani mluvčí České televize a bývalý mluvčí prezidenta Václava Havla Martin Krafl. "Sledoval jsem to několik let velmi napjatě... a teď jsem si dal sklenku šampaňského," řekl ČTK jen několik desítek minut po schválení zákona sněmovnou.

Křesťany spojuje model rodiny, ale na gaye nehledí jednotně

České křesťanské církve nezaujímají zcela jednotný postoj k homosexualitě a nepřipravily ani společnou reakci na zákon o registrovaném partnerství. Některé církve jsou radikálnější, jiné liberálnější, názory se liší i mezi příslušníky jednotlivých vyznání. Obecně však křesťany podle tajemnice Ekumenické rady církví Jitky Krausové spojuje podpora modelu rodiny, v níž je muž, žena a děti. Proti zákonu je především katolická církev, Apoštolská církev a Církev bratrská, která se obává, že následujícím krokem "homosexuální lobby" bude snaha prosadit možnost adopce dětí.

"Tento zákon považuji za neštěstí. Je další ranou pro rodinu, která už je tak v krizi, a ohrožuje holou existenci společnosti," sdělil ČTK v reakci na schválený návrh zákona olomoucký katolický arcibiskup Jan Graubner, předseda České biskupské konference. Jak dodal, doufá, že zákon zamítne jak Senát, tak prezident republiky.

V České republice - na rozdíl od některých jiných zemí - žádná církev nežehná svazkům homosexuálů. Podle Krausové by se církve zřejmě sjednotily i v odmítavém názoru na adopci dětí páry stejného pohlaví. "Zákon je vstupem na šikmou plochu, morálním a politickým ústupkem na nepravém místě, další těžkou ranou morálnímu vývoji naší společnosti," řekl ČTK předseda rady Církve bratrské Pavel Černý. Dnešním dnem podle něj byla utržena lavina, která se již nedá zastavit, společnost již nemá argumenty, kterými by se mohla bránit proti dalším variantám soužití, proti nežádoucím oficiálním alternativám manželství a rodiny. Nesouhlas se zákonem vyjádřil také biskup Apoštolské církve Rudolf Bubik. Vidí v něm vážné a zřejmé ohrožení především dětí a mladé generace "vymírající české společnosti". "Schválení zákona je dalším krokem na cestě demontáže morálních hodnot naší společnosti. Zkušenost z nedávné historie jasně ukazuje, že po tomto kroku bude vyvíjen enormní tlak na kroky další, končící úplným zrovnoprávněním homosexuálního soužití s heterosexuálním manželstvím včetně adopce dětí," sdělil Bubik ČTK. Jak dodal, "není, žel, pravděpodobné, že by se naši zákonodárci v budoucnu řídili nadčasovými společenskými hodnotami".

Praktici žádají Paroubka o zásah, vyhláška podle nich omezí péči

Praktičtí lékaři varují, že když budou dostávat zaplaceno za péči podle úhradové vyhlášky, kterou připravil ministr zdravotnictví David Rath, omezí se od ledna péče o pacienty. Krizový výbor Sdružení praktických lékařů žádá v dopise premiéra Jiřího Paroubka o zásah. Podle mluvčího sdružení Jana Jelínka čerpají praktici 4,5 procenta ze zhruba 170 miliard, jež vydaly letos pojišťovny na péči. "Nikdy svůj rozpočet nepřekročili a domluvené regulace dodrželi," zdůraznil Jelínek. Rath však regulace zpřísnil a stanovil pevné limity na léky, další vyšetření a zdravotní pomůcky. "V příštím roce se lékař musí vejít do 98 procent cen léků, které předepsal letos, a to i při stoupajících cenách léků, stoupajících frekvencích onemocnění a zavádění nových dražších přípravků," uvedl Jelínek. Částku, o niž limit přesáhne, lékař podle něj zaplatí ze svého.

Dosavadní limity vycházely z celostátního a regionálního průměru. Praktici tak mohli předepisovat léky i pacientům, které jim předaly do další péče nemocnice. Ty však podle připravované vyhlášky budou finančně odměněny za co nejmenší množství předepsaných léků. Vyplatí se jim nepsat pacientovi po propuštění drahý lék, ale přesunout předpis na praktika. To se podle Jelínka bude muset změnit. Když tedy nemocniční kardiolog doporučí pacientovi lék a řekne, ať si ho nechá napsat u praktika, pošle mu praktik pacienta zpět, ať mu specialista lék napíše sám. Hrozí, že pacient nakonec lék vůbec nedostane.

Stát má platit vyšší pojistné, v radě nejsou zaměstnanci a firmy

Stát možná začne v příštím roce platit za nezaměstnané, důchodce či studenty vyšší zdravotní pojistné. Místo nynějších 481 korun by za ně měl měsíčně odvádět asi 513 korun. Sněmovna schválila v pátek zákon, který pojistné za státní pojištěnce zvyšuje. Schválení zákona má zajistit i stoprocentní přerozdělení vybraného pojistného mezi Všeobecnou zdravotní pojišťovnu a osmi zaměstnaneckými pojišťovnami. Díky tomuto opatření by VZP měla mít v rozpočtu zhruba o tři miliardy korun víc, naopak zaměstnanecké pojišťovny o tuto částku přijdou. Zvýšení zdravotního pojistného, které platí za důchodce, studenty či nezaměstnané stát, by pak mělo podle Ratha přinést do zdravotnictví další čtyři miliardy korun.

Zónu v Nošovicích blokují ještě dva majitelé, jednání pokračují

Vznik zóny v Nošovicích, kterou pro svůj nový závod preferuje automobilka Hyundai, blokují i po pátku dva vlastníci pozemků. Jeden ale slíbil, že smlouvu o prodeji půdy podepíše v krátkém čase. S druhým, jehož půda leží uprostřed plánované zóny, se kraj zatím nedohodl. Jednání by měla být uzavřena do neděle, jinak kraj nebude moci čerpat prostředky od státu na vyplacení pozemků, řekli ČTK zástupci kraje. Totožnost posledního odpůrce hejtman Evžen Tošenovský ani předseda nošovického družstva Jiří Vícha nezveřejnili. Vícha uvedl, že ho osobně nezná. "Vím ale, že ten člověk je ve velmi svízelné osobní situaci, že nechce peníze, ale půdu," řekl. Náhradní pole mu nyní kraj nabízí v katastru Nošovic a Nižních Lhot, podle hejtmana jde dokonce o větší výměru, než o kterou by kvůli zóně přišel. Původně přitom i tento vlastník s prodejem souhlasil. "Předevčírem jsme dostali informaci, že souhlasí s tím, že si to ještě potřebuje rozmyslet a dnes ráno řekl, že ne," dodal hejtman.

"Když do neděle nebude poslední smlouva, nebude Hyundai v Nošovicích," řekl hejtman. Vícha i Tošenovský jsou ale stále optimisté a věří, že zóna pro Hyundai vznikne.

Podle Víchy je nálada v obci vypjatá, lidé jsou podle něj nervózní. Policie dokonce šetří, kdo je autorem anonymu, který vyhrožoval smrtí rodinám tří zatvrzelých nošovických odpůrců. Hejtman řekl, že kvůli velké nervozitě v obci požádal ve čtvrtek v noci policii o zvýšený dohled na území Nošovic. Vícha na dotaz ČTK řekl, že družstvo kvůli hledání náhradních pozemků v okolí dva roky nezaseje. "Když začneme uzavírat smlouvy na začátku příštího roku, pozemky dostaneme do pronájmu od října 2007, než původní nájemci dostanou výpověď. Do té doby budeme udržovat jen živočišnou výrobu," uvedl. Družstvo si bude hledat nové pozemky o stejné rozloze, na které dosud hospodařilo, tedy okolo 266 hektarů.

Sedmá největší automobilka na světě Hyundai chce ve střední Evropě postavit obří továrnu za 35 miliard až 40 miliard korun s roční kapacitou 300.000 vozů. Pro umístění své investice, která by měla vytvořit 3000 přímých a 9000 nepřímých pracovních míst, od počátku preferovala Nošovice. Jako záložní varianta se pro Hyundai připravují také průmyslová zóny v Mošnově na Novojičínsku a Holešově ve Zlínském kraji. Své rozhodnutí, kam umístí svou investici, Hyundai oznámí do konce roku.

Summit EU varoval Írán před provokacemi i před diskriminací ČR

Evropská unie varovala Írán před pokračováním v podezřelém jaderném programu a před výhružkami Izraeli. Vyzvala také Teherán, aby skoncoval s diskriminačními omezeními, která pociťují čeští vývozci. Evropští vůdci v prohlášení, připojeném k závěrům nynějšího summitu EU, odsoudili prohlášení íránského prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda, vybízejícího k vymazání Izraele z mapy a zpochybňujícího holokaust. "Tyto výroky jsou naprosto nepřijatelné a nesmějí mít místo v civilizované politické debatě," praví se v prohlášení. Podle diplomatických zdrojů by výpady íránského prezidenta, spolu s pokračováním jaderného programu, budícím obavy z vývoje jaderné zbraně, mohly vést až k uvalení sankcí.

Do dokumentu EU se české diplomacii podařilo prosadit formulaci, že summit "v duchu solidarity EU vybízí Írán zrušit veškeré diskriminační restrikce vůči jednotlivým členským státům". Írán podle diplomatických zdrojů přinejmenším od léta 2003 uplatňuje vůči českým firmám neoficiální embargo, jako odvetu za vysílání Svobodné Evropy z Prahy. Íránci sice znevýhodňování českých vývozců popírají, ale české firmy nemají šanci získat potřebná povolení k novým kontraktům. Na obchodní bilanci se však ještě projevuje dobíhání dřívějších kontraktů, jejichž zrušení by bylo pro íránskou stranu nevýhodné.

ČSSD: Klaus není nadstranický a vystupuje jako skutečný šéf ODS

Prezident Václav Klaus není nadstranický a vystupuje jako skutečný předseda ODS. Sociální demokraté, které ČTK oslovila, tak reagovali na pasáže prezidentova rozhovoru pro Lidové noviny, které se týkají jejich strany. Jediný Paroubek odmítl prezidentovy výroky komentovat. "Nemám potřebu se k tomu vyjadřovat," řekl.

"Sociální demokracie nemá žádný hluboký elektorát, který by ctil nějaké standardní sociálnědemokratické principy. Je to čistě účelová politika. Tato strana žádný hluboko zakotvený původ nemá," řekl prezident. Současné rostoucí preference ČSSD považuje za úspěch Paroubkova agresivního stylu.

"Pan prezident se opět prezentuje jako skutečný předseda ODS a zřejmě vyjadřuje svoji závist nad tím, že se sociální demokracie dokázala konsolidovat," řekl ČTK ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach., který je volebním lídrem na Zlínsku. Nynější sociální demokracie podle něj má na co navazovat a dokáže svůj program prosadit. Projevuje se prý také programová impotence ODS a její postup ve sněmovně podle starého komunistického hesla "čím hůře tím lépe". "Přestože o sobě říkají, že jsou pravicová strana, tak nemají daleko k bolševickým způsobům vnímání světa," dodal. "Stranickost z toho čouhá jako sláma z bot," komentoval prezidentova slova sociálnědemokratický senátor a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch. Vlivný sociálnědemokratický politik z Ústeckého kraje Jaroslav Foldyna doporučil prezidentovi, aby si raději vzpomněl na to, v jakém propadu byl hrubý domácí produkt, když opouštěl premiérské křeslo. Za všech premiérů ČSSD, ať méně či více úspěšných, naopak hrubý domácí produkt rostl, řekl. ČSSD podle něj nemůže za to, že politická elita ODS kope druhou ligu a prezidenta, který tuto stranu zakládal, to trápí.

Kalousek posílá vánoční přání varující před spojením ČSSD a KSČM

Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek představil v pátek občanskou iniciativu varující před sbližováním sociálních demokratů s komunisty. Společně s předsedkyní Konfederace politických vězňů Naděždou Kavalírovou, hercem Janem Potměšilem a katolickým duchovním Vlastimilem Protivínským vyrobili tisíce vánočních přání kritizujících obě levicové strany, že v novele církevního zákona prosadili omezení svobod církví, charit a diakonií. "Přejeme Vám milostiplné a radostné svátky Kristova narození, přestože opět máme důvod k obavám," uvádí se v letáku, který autoři iniciativy rozesílají svým přátelům i zástupcům neziskových organizací. Před půlstoletím začalo právě spojením sociální demokracie a komunistické strany pronásledování věřících a opozice, omezování lidských práv či náboženského života, pokračuje přání. "Přejme nám všem, aby se tato doba už nikdy nevrátila, abychom tyto i všechny příští Vánoce mohli slavit ve svobodě a bez obav," uvedli autoři iniciativy.

Tůmu letos česká ekonomika potěšila, koruna je ale nadhodnocená

Česká ekonomika si letos podle guvernéra České národní banky Zdeňka Tůmy vedla velmi dobře. Jednou z mála "vad na kráse" je příliš silná koruna, pro kterou neexistují jakékoliv důvody. V rozhovoru pro ČTK Tůma zdůraznil, že jedinou informací, která by mohla vést k tak výraznému posílení, jakého česká měna dosáhla v posledním měsíci, je dobrá kondice celé ekonomiky. Ale to není nijak nová informace.

Navzdory dobrému vývoji má podle Tůmy české hospodářství stále velké rezervy. Jednou z nich je udržitelnost vývoje veřejných financí a zlepšení by si zasloužil i trh práce, chybí mu především větší pružnost. Třetí oblastí je podnikatelské prostředí, které je někdy údajně zatížené velkou byrokracií. Tůma se domnívá, že tyto problémy jsou i největší překážkou Česka v cestě za přijetím eura. Rok 2010 je ale podle něj "pořád dosažitelný".

Pře pivovarů o známku B.B Budweiser Bürgerbräu skončí asi u soudu

Spor mezi Budějovickým Budvarem a Budějovickým měšťanským pivovarem (BMP) o ochrannou známku B.B. Budweiser Bürgerbräu pokračuje a skončí zřejmě u soudu. Úřad průmyslového vlastnictví na konci listopadu zaregistroval tuto známku BMP. Proti tomu se Budvar ohradil. Verdikt podle něj není definitivní a pivovar zvažuje žalobu soudu k Městskému soudu v Praze.

Podle ředitele BMP Miroslava Leštiny se jedná o historický průlom. Pivovar se k tradičnímu označení vrací po více než 50 letech. Během té doby jej sice užíval, kvůli dřívějšímu převodu ochranných známek se slovem Budweiser na Budvar mu ale nepatřily. "K navázání historické známkové tradice došlo až poté, co BMP vyhrál řadu sporů vesměs iniciovaných Budějovickým Budvarem, a prosadil si svá práva," uvedl Leština. Pro českobudějovická piva tak podle BMP budou nyní opět existovat dvě řady ochranných známek; pro Budvar "Budweiser Budvar" a pro Budějovický měšťanský pivovar "B.B. Budweiser Bürgerbräu".

Rozhodnutí úřadu není podle zástupců Budvaru nezvratné a týká se pouze Česka. "Městský soud v Praze v minulosti již několikrát rozhodl ve prospěch Budějovického Budvaru. Například zamítl registrace ochranných známek 'Budweiser Bürgerbräu'. V současné době studujeme podklady a zvažujeme, zda využijeme dalšího právního prostředku, tedy zda podáme správní žalobu," uvedla právnička Budvaru Helena Lejtnarová.

KBC chce vykoupit drobné akcionáře ve střední Evropě včetně ČSOB

Belgická banka KBC chce vykoupit drobné akcionáře ve svých firmách ve střední Evropě. Zájem má i o zbylé akcie české banky ČSOB, kde již vlastní zhruba 90 procent cenných papírů. Do budoucna rovněž zvažuje osamostatnit ČSOB Slovensko. Banka to uvedla v tiskové zprávě. Šéfem KBC pro ČR a Slovensko se stane ředitel ČSOB Pavel Kavánek.

KBC je jednou z největších bankovních a pojišťovacích skupin v Belgii a ve střední a východní Evropě. Je rovněž správcem aktiv a působí i v malém bankovnictví. Tržní hodnota ústavu se pohybuje kolem 25 miliard eur. Banka zaměstnává zhruba 50.000 lidí a má asi 11 milionů klientů.

Armáda prodá posledních šest vyřazených stíhaček MiG-21

Armáda hodlá příští rok prodat posledních šest vyřazených stíhaček MiG-21. V prvním pololetí vypíše veřejnou soutěž na kupce, řekl ČTK mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Armáda se podle něj bude řídit nejvyšší nabídnutou částkou. Případného zájemce ministerstvo upozorní na technický stav stíhaček. S některými z nich již zřejmě nebude z bezpečnostních důvodů možné létat, stojí totiž dlouho ve skladištích bez jakékoli údržby. Podle Pejška vojsko nebude řešit ani žádné případné závady.

Armáda dosud prodala 24 strojů s částí výzbroje a náhradními díly. Vojáci však nechtějí uvést, kde letadla skončila. Je to podle nich obchodní tajemství. Tři stíhačky MiG- 21 vyvezla letos nejmenovaná česká firma podle informací ČTK do vnitrozemského státu západní Afriky, zřejmě do Mali. Z dalších strojů jsou exponáty v muzeích.

Migy skončily svou službu u českého letectva letos v červnu. Nahradily je stíhačky tzv. 5. generace, švédské letouny Jas-39 Gripen, jež si Česko pronajalo na deset let.

BBC Worldwide nebude provozovat české vysílání

Společnost BBC Worldwide nebude provozovat české vysílání v České republice, jak před několika týdny navrhlo vedení české sekce. Mluvčí BBC Worldwide v pátek v Londýně ČTK řekl, že společnost návrh posoudila na střední řídící úrovni tento týden a rozhodla se jím dále nezabývat. Proto ho ani nepostoupila dále představenstvu.

Česká sekce patří organizačně jiné složce BBC, a sice BBC World Service, která zajišťuje vysílání do zahraničí. Není placena z koncesionářských poplatků, ale z rozpočtu ministerstva zahraničí. To nyní požadovalo úspory, aby mohla BBC zahájit arabské televizní vysílání, které britská vláda nyní považuje za hlavní prioritu. BBC proto rozhodla o řadě opatření, mimo jiné o tom, že zruší vysílání v češtině, slovenštině a dalších jazycích zemí bývalého sovětského bloku.

Šéfredaktor české redakce BBC Vít Kolář, který je současně jednatelem společnosti BBC Radiocom, která má na vysílání BBC v ČR licenci, ČTK počátkem prosince řekl, že se uvažuje o možnosti, že by české vysílání změnilo podobu, ale vysílalo dále na základě spolupráce BBC Worldwide a dalšího investora. Česká redakce BBC by podle původního rozhodnutí měla skončit vysílání na konci března. BBC projevila zájem o zachování svých kmitočtů v ČR pro vysílání v angličtině.

Národní knihovna získala odpustkovou listinu, našla se v Chebu

Národní knihovna získala další vzácný tisk - takzvanou odpustkovou listinu Johanna Gutenberga, vynálezce knihtisku. List se podle biskupa plzeňské katolické diecéze Františka Radkovského našel náhodou ve františkánské knihovně v Chebu. Biskupství v pátek informovalo ČTK, že tento výjimečný objev roku 2005 bude prezentován v Praze 22. prosince. "Je to rarita, které na území Česka podobná neexistuje a jakých jsou na světě jen jednotky," uvedl na dotaz ČTK ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek. Je podle něj pravděpodobné, že jich ještě pár desítek kusů na světě existuje, aniž se o tom ví. Další podrobnosti nechtěl sdělit.

Již v létě řekl Ježek v rozhovoru pro BBC, že určení ceny této památky, o niž knihovna usiluje, je nesmírně složité, mimo jiné i proto, že za posledních dvacet let nic podobného na trhu nebylo. "Získané peníze chceme využít k založení nadačního fondu pro údržbu církevních památek," řekl ČTK biskup Radkovský.

Gutenberg, který vytiskl roku 1452 jako první knihu bibli, nabídl církvi, že bude tisknout i odpustkové listy, které se do té doby psaly ručně. Listiny fungovaly jen po dobu života svého držitele. Protože to byly kvalitní pergameny, většinou se potom rozřízly a použily do předsádky nové knihy. Díky tomu se také zachoval ten list, který koupila Národní knihovna.

První blok Temelína získal oficiální povolení k provozu

První blok Jaderné elektrárny Temelín získal zhruba po pěti letech od prvních dodávek elektřiny oficiální povolení k provozu. Jihočeský krajský úřad ve čtvrtek vydal pro stavbu kolaudační rozhodnutí. Rozhodnutí nabude právní moci do 15 dnů, pokud se nikdo z účastníků řízení neodvolá. Ekologičtí aktivisté již oznámili, že tak učiní, věc proto zřejmě bude muset řešit ministerstvo pro místní rozvoj.

Proces kolaudace více než stovky staveb v elektrárně začal v polovině loňského roku. O vydání stanoviska požádal ČEZ letos v říjnu. Již od loňska má Temelín povolení od stavebního úřadu pro zkušební provoz, které platí do konce letošního roku. Kolaudace schválila do užívání mimo jiné budovu s reaktorem a strojovnu. ČEZ připravuje žádost i pro druhý blok.

Pokračovat v bilaterálních rozhovorech o bezpečnosti české jaderné elektrárny Temelín žádá rakouský ministr životního prostředí Josef Pröll. Daleko kritičtěji se vyjadřují představitelé rakouských opozičních stran a protiatomových skupin. Podle mluvčí Zelených Evy Glawischnigové je kolaudační rozhodnutí "jasným porušením ujednání z Melku a definitivním ztroskotáním vládní politiky v otázce Temelína". Hornorakouský zemský rada pro životní prostředí Rudi Anschober je označil za urážku a oznámil, že proti němu podá odvolání.

Vzniklo nové hnutí Právo a spravedlnost a chce jít do voleb

V příštích parlamentních volbách chce kandidovat nově vzniklé pravicové hnutí Právo a spravedlnost. Přidaly se k němu další dvě neparlamentní politické strany Národní sjednocení a Dělnická strana. Představitel PaS Petr Valeš a předsedové NSJ Červenka a DS Tomáš Vandas se netají tím, že se inspirovali stejnojmenným hnutím, které zvítězilo v minulých polských volbách. Za další vzor Červenka označil Ligu polských rodin. PaS chce využít poptávku té části veřejnosti, která se při výzkumech veřejného mínění vyslovuje pro tradiční hodnoty, je znechucena morální devastací současné společnosti, a proto k volbám nechodí. "Pro nás je klíčové odstřihnout se od vývoje po roce 1989, chceme vybudovat 4. republiku jako Poláci," uvedl Červenka. Chtějí prý také, aby byla Česká republika samostatným státem, a ne vazalem Evropské unie. Při morální obnově považují za prvořadé zavedení trestu smrti a podporu rodin. Prosazovat chtějí skutečnou sociální solidaritu. Podle Vandase hrají v devastaci dnešní společnosti prim homosexuálové a pochybní umělci. Hnutí odmítá zákon o partnerských vztazích, který v pátek schválila Poslanecká sněmovna. "Nechceme rodinu, kde bude tatínek Josef a maminka Karel," zdůraznil šéf dělnické strany. NSJ a DS byly původně ve volební koalici Národní síly s Národní stranou, Republikány Miroslava Sládka a Českým hnutím za národní jednotu. Pro ideologické neshody a kvůli Sládkovi ho ale opustily. NSJ má nyní asi stovku členů a DS kolem 250.

Česká republika navázala diplomatické vztahy s Haiti

Česká republika navázala ve čtvrtek diplomatické vztahy s Haiti. Ostrovní republika Haiti se stala v pořadí 185. zemí, s níž má Česká republika diplomatické styky, sdělilo ČTK ministerstvo zahraničí. České zájmy na Haiti bude zajišťovat velvyslanectví ve venezuelském Caracasu. O Haiti se v poslední době mluvilo v souvislosti s několikadenním únosem českého misionáře Romana Musila. Po intervencích jiného misionáře byl Musil v sobotu propuštěn. Do případu se vložila i česká diplomacie.

ExVyVolený Michal vypovídal u soudu; tvrdí, že je nevinný

Bývalý účastník reality show televize Prima VyVolení Michal Fraš vypovídal v pátek u Obvodního soudu pro Prahu 3. S dalšími devíti lidmi je obžalován z kuplířství s luxusními prostitutkami. Tvrdí, že je nevinný. "Vozil jsem hostesky jako řidič, měl jsem přísně zakázáno se s nimi bavit a ony ani nechtěly, byly namyšlené a já jsem je nezajímal," vypověděl Fraš před soudem.

Podle státní zástupkyně obžalovaní provozovali agenturu Eli Bohemia, která klientům po celém světě nabízela luxusní prostitutky. Za dva roky si tak prý firma vydělala 99 milionů korun. Údajným organizátorem gangu byl podle žalobkyně Slovák Maroš Kucbeľ. V pondělí u soudu popřel, že by dívky nutil či přemlouval k sexu s klienty. Byla to prý jejich svobodná volba. Mezi obžalovanými je i známý pražský módní fotograf Adolf Zíka. Ve čtvrtek u soudu řekl, že si myslel, že fotí hostesky.

Stejně jako v reality show Fraš zopakoval, že ve firmě pracoval pouhé dva týdny. Pracoval vždy dva dny nepřetržitě, dva dny měl volno. "V sídle firmy byl seznam se jménem dívky a místem, kam ji mám odvézt," popisoval Fraš náplň práce. Dívky podle něj byly velmi krásné, vypadaly jako modelky z časopisů a byly vždy velmi luxusně oblečené. "Vozil jsem je buď na letiště, nebo po místech v Praze, například do hotelu Don Giovanni či jednou na letňanské výstaviště k stánku AAA Auto Praha," vyprávěl Fraš. O tom, že by dívky jezdily za klienty za účelem prostituce, prý neměl ani tušení.

Obchodníci zahájili výprodeje, ceny textilu klesly až o 60 pct

Obchodní řetězce již zahájily sezónní výprodej podzimního a zimního textilu, aby do svých obchodů v době vrcholících vánočních nákupů přilákaly co nejvíce lidí. Ceny textilu v těchto dnech v obchodních řetězcích i mnoha malých prodejnách klesly až o 60 procent. Další vlnu slev chystají obchodníci hned po vánočních svátcích a sezónní výprodeje by měly probíhat i v lednu.

Slavia bude hrát ve třetím kole Poháru UEFA s Palermem

Fotbalisté pražské Slavie se ve třetím kole Poháru UEFA utkají s italským klubem z Palerma. V případě postupu narazí v dalším kole na lepšího z dvojice Schalke 04 - Espaňol Barcelona. Rozhodlo o tom páteční losování v sídle UEFA ve švýcarském Nyonu. První zápas třetího kola se bude hrát 15., nebo 16. února v Praze, odveta 23. února na Sicílii. Čtvrté kolo je na pořadu 9. a 15., nebo 16. března a Slavia by znovu začínala doma.

Posledního českého zástupce v pohárové Evropě čeká nepříliš známý tým, který hraje v Poháru UEFA letos vůbec poprvé. Trenér Luigi Del Neri však má v kádru čtyři italské reprezentanty a další hráče z Argentiny, Rumunska a Nigérie. Na Sicílii čeká Slavii tradičně bouřlivé prostředí, stadion má kapacitu 38 tisíc míst.

Na italské kluby má Slavia vcelku příjemné vzpomínky. V roce 1996 postoupila přes AS Řím do semifinále Poháru UEFA, což byl její největší klubový úspěch. O čtyři roky později přešla přes Udine, mezitím však vypadla s Boloňou. Kdyby svěřenci trenéra Karla Jarolíma proti Palermu uspěli, mohou narazit na Schalke a připomenout si tak památný duel z roku 1998, který vyhráli na penalty.

Trenér i fotbalisté Slavie si oddechli, že nemusí do Bukurešti

Především úleva z toho, že nemusí ve třetím kole Poháru UEFA cestovat do Bukurešti, byla patrná ze slov trenéra fotbalistů Slavie Karla Jarolíma i hráčů. "Palermo je nepříjemný protivník, viděl jsem pár jeho utkání, ale spíše v minulé sezoně," řekl ČTK trenér Jarolím. "Máme však dost času jeho hru poznat. Není to tak populární klub jako Juventus či milánské týmy, ale momentálně je v horní polovině italské ligy, což znamená, že je to velmi kvalitní tým, i když bez hvězd," uvedl. Jarolím si přál francouzský Štrasburk či anglický Middlesbrough a nechtěl jet v žádném případě na Balkán. "Takže nejsem zklamán, ale ani spokojen, spíše tak napůl," zhodnotil los.

Kapitála Karla Pitáka rovněž potěšilo, že je los ušetřil cesty do Bukurešti. Slavia měla ze sedmi možných soupeřů hned dva z rumunské metropole - Rapid i Steauu. "Palermo je zajímavý soupeř. Myslím, že šance na postup jsou, takže já jsem spokojen," řekl ČTK Piták.

Slavia je mezi pohárovou elitou, ale zatím bez finančního efektu

Fotbalisté pražské Slavie si jako jediný český klub zahrají v evropských pohárech i na jaře, ale do klubové pokladny se úspěšné tažení nijak výrazně nepromítlo. Zatímco Sparta i přes nevydařenou účast v Lize mistrů vydělala více než sto milionů korun, její městský rival je při předběžném účtování Poháru UEFA zatím na nule. Situace se alespoň částečně vylepší v jarních bojích, v nichž se Slavia utká s Palermem. Generální ředitel klubu Vladimír Leška řekl ČTK, že příjmy ze vstupného a televizních přenosů ze šesti pohárových zápasů přibližně pokryly náklady na dopravu, ubytování a prémie hráčů. Teprve jarní zápasy rozhodnou o tom, jestli Slavia bude vedle sportovního úspěchu spokojena i s finančním přínosem.

Rozdíl mezi Ligou mistrů a Pohárem UEFA je propastný a druhá evropská soutěž zůstává i po letošní reorganizaci popelkou. V Lize mistrů už samotná účast ve skupině znamená automatický příjem více než sto milionů korun, v Poháru UEFA nic takového neexistuje.

Hlavním zdrojem příjmů jsou televizní práva a při jejich využívání hraje obrovskou roli jméno soupeře. O tom se přesvědčila i Slavia, která měla původně hrát s Hamburkem na domácím trávníku, ale nakonec byl program přeházen tak, že doma dostala Monako. Leška odhadl, že touto změnou přišla Slavia o milion eur za televizní práva, protože na německém trhu by je prodala mnohem lépe. Soupeři z Německa a Anglie jsou snem každého klubového pokladníka, vydělat se dá i na zápasech s italskými a španělskými týmy, i když podle Lešky asi jen čtyřicet procent toho, co nabízejí oba nejlepší evropské trhy. Naopak například cesta do Rumunska prý představuje ztrátu 1,5 milionu korun.

Podstatný rozdíl mezi oběma soutěžemi je i ve zviditelnění hráčů a fotbalisté, kteří na sebe upozorní v Lize mistrů, se mnohem lépe prodávají. Tím víc Slavii mrzí, že při všech pěti pokusech o vstup do elitní soutěže ztroskotala.

Počasí:

V sobotu má být převážně oblačno se sněhovými přeháňkami. Na horách má sněžit trvale. Teploty kolem nuly, na horách -5 stupňů Celsia. Západní až severozápadní vítr povane rychlostí do 70 km/h.

16-12-2005