Denní souhrn zpráv Zprávy

20-12-2005

Klaus podepsal snížení daní pro lidi s nižšími a středními příjmy

Prezident Václav Klaus podepsal novelu zákona o daních z příjmů, díky které lidé s nižšími a středními platy od příštího roku odvedou státu méně peněz na daních. Lidé s příjmy do 20.000 korun ušetří ročně přes 4000 korun, lidem s příjmem do 30.000 korun zůstane téměř 3000 Kč ročně navíc. "Celkem v důsledku aplikace této novely by měli občané v České republice ušetřit na svém daňovém odvodu v příštím roce zhruba 14 miliard korun," řekl již dříve ministr financí Bohuslav Sobotka. Navržené úpravy by podle něj měly lidi motivovat i k přijetí méně placené práce, sníží náklady práce a příznivě ovlivní snížení nezaměstnanosti. "V neposlední řadě budou znamenat větší daňovou spravedlnost," podotkl.

Novela počítá s tím, že nejnižší sazba daně z příjmu se sníží ze současných 15 na 12 procent a zároveň se zvýší roční příjem, který bude touto sazbou zdaňován. Zatímco dosud stát takto zdaňoval příjmy do 109.200 Kč ročně, nově by to mělo být do 121.200 Kč ročně. Druhá nejnižší sazba klesne z 20 na 19 procent a bude platit pro příjmy od 121.200 do 218.400 Kč za rok.

Strany chystají vánoční dar, asi podepíšou dohodu o reformě penzí

Lídři pětice parlamentních stran s premiérem Jiřím Paroubkem hodlají ve středu nejspíš dát vánoční dárek mladším generacím. Chystají se totiž podepsat dohodu o zásadách budoucího důchodového systému. Čtyřicátníci, třicátníci a mladší lidé by se tak měli dozvědět, jak by v hrubých rysech měly jejich penze vypadat.

Politici se chystali dokument podepsat už dvakrát, naposledy před měsícem. Neshodli se ale na tom, od kterého roku by měli lidé chodit do penze v 65 letech. Zatímco podle koalice a ODS by to mělo být od roku 2031, podle KSČM od roku 2036. Zatímco čtveřice stran by tedy zvedala věk pomaleji postupně, komunisté by ho začali zvyšovat rychlejším tempem až za čtvrt století. "Doufám, a to tedy doufám už asi potřetí, že to zítra (ve středu) podepíšeme," řekl ČTK premiér Jiří Paroubek. Výhrady komunistů podle něj trvají. "Buď je překonáme, nebo je nepřekonáme, uvidíme," dodal. Podle ministra práce a sociálních věcí zdeňka Škromacha je nyní důležité hlavně to, aby se věk odchodu do penze nestal v budoucnu předmětem boje politických stran. Dohoda by tomu měla zabránit, míní ministr. O shodu všech pěti stran stojí také premiér. Lídr KDU-ČSL Miroslav Kalousek již dříve řekl, že lidovci jsou připraveni dokument podepsat i bez komunistů.

Věk odchodu do penze se prodlužuje již nyní. Od roku 2012 by lidé měli chodit do důchodu v 63 letech. Kromě věku dohoda počítá s tím, že by hlavní část penze měl i v budoucnu lidem vyplácet stát. Dál by odváděli sociální pojištění. Vzniknout má také finanční rezerva, do níž by putovaly přebytky z pojistného a výnosy z případných privatizací. Platila by se z ní reforma i penze v době, kdy by do důchodu šly silné populační ročníky. Stát by měl podporovat rovněž penzijní připojištění a životní pojištění například odpisy z daní či příspěvky. Dokument by měl obsahovat i možnost předčasného odchodu do důchodu.

Důchodový systém zůstane bez dluhů asi 20 let. Společnost ale stárne a výdaje na penze porostou. Reforma je podle odborníků nutná. Změny doporučuje Česku i Mezinárodní měnový fond.

Poslanecká sněmovna schválila stipendia pro chudé studenty

Studenti z chudších rodin budou dostávat sociální stipendia. Počítá s tím novela vysokoškolského zákona, kterou v úterý sněmovna znovu velkou většinou hlasů schválila. Příspěvek by mělo dostávat zhruba 13.000 studentů. Původně měla novela nabýt účinnosti 1. ledna 2006, což už by se ale zřejmě nestihlo. Senátoři a v úterý i poslanci proto novelu i v tomto ohledu upravili. V nové verzi nemá účinnost stanoveno konkrétní datum a odvine se mimo jiné také od toho, jak rychle se k předloze vysloví prezident a kdy norma vyjde ve Sbírce zákonů.

Sociální stipendia mají po dobu deseti měsíců v roce pobírat studenti z rodin, jejichž příjem nedosahuje 1,1násobek životního minima. Jsou to rodiny, které již nyní dostávají přídavek na dítě ve zvýšené hodnotě 800 korun. Výši stipendií má určovat vláda. Ministerstvo školství zatím počítá s 1600 korun. Ze státního rozpočtu by si to vyžádalo zhruba 200 milionů korun za akademický rok. Stipendia se do původní poslanecké novely vysokoškolského zákona dostala z popudu ministerstva školství. Spoluautorka novely, lidovecká poslankyně Michaela Šojdrová, již dříve uvedla, že sociální stipendia obsahuje i nynější zákon. Dosud ale na tato stipendia chudí studenti nemají právní nárok, protože veřejné vysoké školy nemají dost peněz.

Klaus pozval Paroubka na tradiční novoroční oběd do Lán

Druhý lednový den se na zámku v Lánech setkají prezident Václav Klaus a premiér Jiří Paroubek. Pokračuje tím tradice novoročních obědů prezidentského páru s předsedou vlády a jeho manželkou. Mezi oběma ústavními činiteli panují napjaté vztahy - Klaus a Paroubek se dostali do veřejných konfliktů kvůli Evropské unii, kompetencím v zahraniční politice či jmenování Davida Ratha novým ministrem zdravotnictví. "Oba dva jsme profesionálové, takže určitě to bude setkání na úrovni," řekl Paroubek ČTK. Hrad zatím pouze potvrdil, že ani tentokrát prezident neporuší zvyklosti a premiéra s chotí pozve začátkem ledna na slavnostní oběd. Klaus své představy o směřování země v roce 2006 nastíní už prvního ledna v novoročním projevu.

Klaus považuje za vhodné, aby při novoročních setkáních s premiérem hovořili o věcech, které jsou pro zemi nadcházející rok zásadní a důležité. V červnu 2006 čekají Českou republiku volby do Poslanecké sněmovny, jejichž výsledky rozhodnou o příští vládě. Na podzim pak občané rozhodnou o svých obecních zastupitelích a třetině senátorů.

Hejtman Vysočiny vyzval premiéra ke zlepšení bezpečnosti na D1

Hejtman Vysočiny Miloš Vystrčil (ODS) v dopise vyzval premiéra Jiřího Paroubka, aby se zasadil o zvýšení bezpečnosti na dálnici D1. V sobotu na ní byla doprava přerušena a podařilo se ji obnovit až po několika hodinách. V dopise stojí, že práci hasičů, policistů a desítek dalších lidí komplikovaly zbytečné překážky. Hejtman poukázal zejména na to, že neexistuje krajské policejní ředitelství, bez kterého je obtížné řídit záchranné práce. "Když jsme například požádali operačního důstojníka jihomoravské policejní správy, aby uzavřeli dálnici na 64. a 119. kilometru, tak jsme záhy potřebovali zabezpečit, aby na dálnici nevjížděla auta po nájezdech v tomto úseku," uvedl hejtman příklad. To musí bezpečnostní komise kraje udělat v součinnosti se státní policií. Požádat o posily musí pět okresních ředitelství a tři krajské policejní správy. Zatímco se shánějí kompetentní lidé, na dálnici jsou v mrazu uvězněny stovky lidí, podotkl hejtman.

Paroubek: Očekávám od ČSSD práci, ne pasivní čekání na úspěch

Premiér a volební lídr ČSSD Jiří Paroubek v úterý kritizoval část sociálních demokratů, že pro úspěch nejsilnější vládní strany v příštích volbách toho příliš nedělají a jen pasivně přihlížejí, jak pracuje on a pár ministrů. "Především lidé v poslaneckém klubu si tak trochu zvykli se na mě dívat s palci za vestou, jak pracuji a myslí si, že to přijde samo. Ono se to musí odpracovat," řekl Paroubek novinářům. Oznámil, že české sociální demokracii před volbami pomohou i významní levicoví lídři EU - v březnu má přijet do Prahy na setkání evropských socialistů britský premiér Tony Blair, předseda španělské vlády José Luis Zapatero či švédský premiér Goran Persson. "Osobně jsem to s nimi domluvil minulý týden," řekl Paroubek. Očekává, že v březnu se preference ČSSD a ODS srovnají a na přelomu dubna a května zahájí sociální demokracie "horkou část" předvolební kampaně. "ODS podle svého dobrého zvyku kampaň přepálila, začala příliš brzo," řekl Paroubek na adresu svého největšího rivala, který dlouhodobě vede předvolební průzkumy.

Grémium majitelů lékáren podalo trestní oznámení pro pomluvu

Zprávy o ziscích lékáren, které se objevily v souvislosti s rozhodnutím vlády o snížení obchodní přirážky na léky, považuje Grémium majitelů lékáren za dezinformace. Proto se rozhodlo podat trestní oznámení pro trestný čin pomluvy. Oznámení nemíří na konkrétní osobu či úřad. Z jeho textu ale vyplývá, že terčem má být ministerstvo zdravotnictví a jeho šéf David Rath.

Vyhlášku ministerstva financí minulou středu schválila vláda. Povede k tomu, že na léky hrazené pojišťovnami budou moci lékárny dát od 1. ledna obchodní přirážku pouze 29 procent, nikoli 32 jako nyní. Kabinet si od toho slibuje nižší ceny pro spotřebitele. Rath tehdy uvedl, že snížení doplatků pozitivně ohodnotí nízkopříjmové skupiny, důchodci a rodiny s dětmi. Nyní dostávají lékárny z léku, který stojí 100 korun, 32 korun, od 1. ledna jim zůstane 29 korun. Právě toto tvrzení považuje Grémium majitelů lékáren za dezinformaci. "Tímto nepravdivým tvrzením má být v očích veřejnosti odůvodněno rozhodnutí o snížení obchodní přirážky," uvedlo grémium v trestním oznámení. "Tyto dezinformace jsou přitom vědomě nepravdivé, neboť každému, kdo je oprávněn podílet se na řešení ekonomických podmínek ohledně regulovaných cen léčiv, musí být a je zřejmé, že skutečná situace ohledně příjmů z regulovaných cen léčiv je radikálně odlišná. Z textu šířené dezinformace se přitom jeví, že autorem této dezinformace by měl být ministr zdravotnictví," uvedlo grémium v oznámení.

Podle grémia dostává lékárna maximálně 20 korun z ceny léku ve výši 100 korun. Plošné snížení obchodní přirážky o tři procenta vede podle grémia ke snížení příjmu lékárny z výdeje léků nejméně o deset procent. "To pro ty veřejné lékárny, které jsou již nyní v krizi, znamená akutní hrozbu likvidace, zejména v menších městech a obcích," varovalo v trestním oznámení grémium.

MZe i zástupci farmářů vesměs vítají omezení restituční tečky

Ministerstvo zemědělství i agrární organizace se vesměs staví kladně k rozhodnutí Ústavního soudu, který v úterý zrušil tzv. restituční tečku pro přímé restituenty a jejich dědice. Ti tak budou moci dostat náhradní pozemky za půdu, o kterou přišli za minulého režimu, i po 31. prosinci, k němuž se tečka datuje. Ostatní držitelé nároků, kteří je například koupili, po tomto datu dostanou jen finanční náhradu.

"Rozhodnutí Ústavního soudu je morálně spravedlivé a je i v intencích mého původního úmyslu nějakým způsobem zvýhodnit přímé restituenty i po restituční tečce," uvedl ministr zemědělství Jan Mládek.

Podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby soud svým rozhodnutím potvrdil, že restituce dlouhá léta nešly správným směrem a byly kořistí pro skupiny skupující restituční nároky. "S verdiktem nemáme problém," uvedl šéf AK, která byla proti posunutí termínu restituční tečky. "Myslím, že to je správné a poctivé," reagoval předseda Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů Zdeněk Koubek s tím, že se zamezí spekulacím. Rozhodnutí soudu vítá podle předsedy Stanislava Němce i Asociace soukromého zemědělství, která byla odpůrcem restituční tečky.

Odkladem termínu ukončení restitucí pozemků se zabývala minulý měsíc Poslanecká sněmovna. Návrh byl ale hlasy komunistů a sociálních demokratů zamítnut. Pro žadatele, jimž by Pozemkový fond nestihl do konce roku vydat půdu, by to znamenalo to, že by jim stát dal místo pozemků peníze. Podle kritiků zákona by to ale bylo pro restituenty méně výhodné.

Sněmovna: Nájmy se od ledna 2007 zvýší v průměru o 14,2 pct ročně

Nájemné v bytech s regulovanými činžemi poroste od 1. ledna 2007 do roku 2010 v průměru o 14,2 procenta za rok. Od roku 2011 by měla výši činží určovat dohoda mezi pronajímatelem a nájemcem. Rozhodla o tom sněmovna, která schválila návrh zákona o nájemném. Regulované nájemné se vztahuje na 750.000 bytů, což je zhruba pětina bytového fondu. Zákon ještě musí schválit senát a podepsat prezident. Zákon ve sněmovně prosadili poslanci vládní koalice, občanští demokraté a komunisté zákon nepodpořili. Norma získala hlasy 84 ze 165 přítomných poslanců.

Majitelé domů návrh zákona o nájemném odmítají a považují ho za protiústavní. S výjimkou Prahy jim totiž růst činží podle jejich názoru neumožní ani po skončení přechodného období pokrýt náklady na běžné opravy a údržbu. Ze 750.000 bytů vlastní zhruba 300.000 jednotek, ostatní patří obcím.

Spokojeni však nejsou ani nájemníci. "Plánovaný růst nájemného ve velkých městech může dramaticky ovlivnit život tisíců nájemců bytů, nepřijatelný je zejména růst nájemného v bytech horší kvality," uvedlo Sdružení nájemníků. Obavy plynou zejména ze sociálních dopadů. Stát počítá s příspěvkem pro lidi, kterým celkové výdaje na bydlení přesáhnou 30 procent a v Praze 35 procent čistých příjmů. Další pomocí bude tzv. doplatek na bydlení, který bude definovat nově připravovaný zákon o hmotné nouzi.

Klaus podepsal zákon, který umožní vyvlastnit pozemky v Ruzyni

Prezident Václav Klaus podepsal zákon o výstavbě vzletové a přistávací dráhy na ruzyňském letišti. Zákon umožní vyvlastnit pozemky pod budoucí třetí vzletovou a přistávací dráhou, a to za cenu obvyklou. Dráhu chce letiště začít stavět v roce 2007. Letišti dosud nepatří asi čtvrtina pozemků, na kterých má dráha stát.

Drobným stavebníkům se ulehčí, stavební povolení nahradí ohlášení

Postavit si rodinný dům, garáž nebo přestavět byt bude zřejmě v budoucnu jednodušší. Místo původního stavebního povolení by mělo občanům pro malé stavby stačit jen ohlášení. Počítá s tím nový stavební zákon, který schválila sněmovna. Nový zákon, který by měl začít platit od 1. ledna 2007, musí ještě schválit Senát a podepsat prezident. Hlavním cílem vládní předlohy je zredukovat administrativu. Zákon počítá například s tím, že rodinné domky do 150 metrů čtverečních a tří nadzemních podlaží bude zřejmě moci stavebník stavět jen na základě ohlášení. Kabinet si od předlohy slibuje, že podpoří rozvoj regionů i výstavbu bytů. Stavebníci tvrdí, že předkládaný návrh zákona je vůči platnému právnímu stavu revoluční. V současné době trvá příprava stavby včetně povolení mnohdy déle než samotná realizace.

Stíhaní policisté asi zanedlouho nebudou moci zneužívat odchodné

Trestně stíhaní policisté asi zanedlouho už nebudou moci zneužívat odchodu od policie k vyplacení odchodného, platového vyrovnání a příspěvku za službu. Počítá s tím změna služebního zákona, kterou na návrh Senátu schválila Poslanecká sněmovna. Změnu podpořil i ministr vnitra František Bublan. Policistům, kteří budou stíháni za úmyslný trestný čin, má být podle návrhu vyplacení příspěvků pozastaveno; pokud budou odsouzeni, tento nárok definitivně ztratí. Obdobná pravidla mají platit i pro příslušníky Bezpečnostní informační služby.

Putin do ČR přijede, řekli ministři zahraničí; není ale jasné kdy

Návštěva ruského prezidenta Vladimira Putina v České republice se uskuteční, zatím ale není rozhodnuto kdy. Vyplynulo to z úterního jednání ministrů zahraničí obou zemí Cyrila Svobody a Sergeje Lavrova. Oba ministři se současně shodli, že vztahy mezi Ruskem a Českem jsou bezproblémové. "Neexistuje žádná sporná otázka, která by zatěžovala naše vztahy," uvedl Svoboda.

Dosud se neoficiálně hovořilo o tom, že Putin, který ještě v České republice ve své současné funkci nebyl, přijede v prvním čtvrtletí nového roku, patrně v březnu. To nyní nebylo potvrzeno.

Rusko a Česká republika plánují podpis několika smluv v obchodní a ekonomické oblasti. Podle Lavrova dostihne letos obrat vzájemného obchodu rekordní výše pěti miliard dolarů (zhruba 121 miliard korun). V kulturní spolupráci se v příštím roce chystá dlouhodobý projekt ruské kulturní sezony v ČR.

Člověk v tísni se do Ruska i přes přímluvu Svobody zatím nevrací

Česká nevládní organizace Člověk v tísni se zatím do Ruska vrátit nemůže, třebaže se za ni v Moskvě zaručil český ministr zahraničí Cyril Svoboda. Ministr případ Člověka v tísni zmínil při schůzce se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Rusko totiž podle Lavrova podmiňuje vydání akreditace pro práci na Kavkaze vyšetřením incidentu z loňského prosince, kdy byly v domě české organizace v Čečensku nalezeny zbraně a falešné dokumenty. Představitelé organizace odmítli, že by o věcech cokoliv věděli. Podle šéfa ruské diplomacie mohlo jít ze strany Člověka v tísni pouze o špatný výběr partnera na Severním Kavkazu. ČvT měl na Severním Kavkazu problémy delší dobu. Ruský tisk tuto organizaci například v březnu nařkl z financování protiruských teroristických skupin, na kterém se mělo podílet i OSN. Vše vyvrcholilo v okamžiku, kdy organizaci nebyla prodloužena registrace nutná pro práci na území Ruské federace. Člověk v tísni v červenci uvedl, že to považuje za neopodstatněné, nesprávné a nespravedlivé.

Klaus pozval prostřednictvím nuncia do ČR Benedikta XVI.

Prezident Václav Klaus přijal v úterý na Pražském hradě papežského nuncia v České republice Diega Causera. "Bylo to zdvořilostní setkání před Vánoci," řekl novinářům Causero. Na závěr zhruba hodinové schůzky Klaus pozval prostřednictvím nuncia do ČR papeže Benedikta XVI. Ten však v nejbližší době zřejmě nepřijede. "Tento papež nebude tolik cestovat jako jeho předchůdce a očekávat, že by přijel do České republiky v nejbližších letech, není moc reálné," uvedl v rozhovoru pro sobotní Mladou Frontu Dnes kardinál Miloslav Vlk. Návštěvu Česka by mohl případně nový papež podle Vlka spojit s cestou do rodného Bavorska, kam se chystá v polovině září příštího roku. "Není to nemožné," řekl kardinál MfD.

Podle Hradu spolu Klaus a Causero mluvili například "o vztazích mezi oběma státy a také o obecnějších nadčasových tématech, o roli křesťanství při utváření evropského kulturního a civilizačního dědictví". Již v pondělí navštívil prezidenta královéhradecký biskup Dominik Duka. Také jeho setkání s Klausem mělo především předvánoční charakter. Adventní schůzka hlavy státu s kardinálem Vlkem se neplánuje.

Klaus nedávno podepsal spornou novelu církevního zákona. Právě kvůli ní se střetl s katolickým primasem. Vlk uvedl, že Klaus podpisem porušil ústavu. Podle mluvčího Hradu Petra Hájka byl prezident Vlkovým výrokem hluboce zklamán a dotčen.

ČOI zahájila celostátní kontrolu prodeje vánočních kaprů

Česká obchodní inspekce v těchto dnech zahájila celostátní kontrolní akci zaměřenou na prodej vánočních kaprů. Pracovníci ČOI již v některých regionech odhalili první prohřešky prodejců tohoto symbolu českých Vánoc. Kontrolu zaměřenou na prodej vánočních kaprů spustila i Státní veterinární správa. "Kontroly ČOI se týkají poctivosti prodeje. Tedy zda prodejci mají váhy s platným úředním ověřením, jak informují zákazníky o ceně kaprů a jak zakoupené ryby účtují," řekla ČTK mluvčí ČOI Miloslava Fléglová.

SVS nyní kontroluje způsob prodeje a usmrcování kaprů. "Prodejce musí mít pro prodej kaprů a jejich případné usmrcování a porcování náležité vybavení. Zároveň musí s rybami nakládat stanoveným způsobem," řekl ČTK mluvčí SVS Josef Duben. Prodejci podle něj nesmí ryby například zaživa zbavovat šupin, vytlačovat jim jikry anebo mlíčí či vykrvovat bez omráčení. Kádě mají mít přívod čerstvé vody a vybavení prodejního stánku se musí dát snadno očistit. "Letos je jen v Praze zhruba 400 prodejních míst a zatím lze říci, že se orgány státního veterinárního dozoru nesetkaly s pochybeními," uvedl Duben.

Průzkum: Češi patří v Polsku k nejoblíbenějším národům

Češi patří v Polsku k nejoblíbenějším národům. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který zveřejnila společnosti CBOS. V něm Čechy předčili jen Italové a Angličané. O sympatiích vůči Čechům hovoří 46 procent Poláků. Stejně dopadli i Španělé a Američané, jejichž popularita ale dlouhodobě klesá. Na dalších místech pomyslného žebříčku popularity figurují Irové, Nizozemci, Řekové a Francouzi, kteří si podobně jako Američané v posledních dvanácti letech pohoršili. Poláci mají podle průzkumu rádi také Švédy, Maďary, Slováky, Belgičany, Dány a Finy. Naopak nejméně příznivě se dívají na Araby, Romy a Rumuny. Kritičtěji hodnotí také Ukrajince, Turky a Rusy.

Premiér: Bez obalu jsem nezrušil, zprávy médií jsou štvavá kampaň

Premiér Jiří Paroubek napadl novináře za jejich komentáře a články, podle nichž měl hlavní podíl na ukončení komentovaného publicistického pořadu České televize Bez obalu. Články zejména deníků Mladá fronta Dnes a Lidové noviny označil za "štvavou kampaň". "Ačkoliv jsem se možná někde vyjádřil kriticky, rozhodně jsem nikdy nepožadoval zrušení tohoto pořadu," řekl Paroubek novinářům. Podle něj mají články na téma zrušení Bez obalu a premiérova údajného vlivu překrýt "pozitivní publicitu" po dojednání rozpočtu EU na léta 2007 až 2013, který je podle předsedy vlády mimořádně výhodný pro ČR. "Musím říct, že dnešní článek pana Steigerwalda, bývalého to bolševika, svazáka, normalizačního scénáristy, nyní pohůnka ODS, které se pohyboval ideově po linii Klaus, Macek, Salzmann, jako manžel Salzmannovy dcery...Ten článek je opravdu nestydatý," uvedl premiér.

Za komentářem Karla Steigerwalda stojíme, řekl ČTK Viliam Buchert, který má v deníku na starosti stránku komentářů. "To, co řekl pan premiér, považujeme za velmi nevhodné. A když popisuje osoby, které jsou v rodinném vztahu k autorovi, to považujeme za nepřípustné," řekl Buchert. Žádný politik by se tak neměl vyjadřovat, ať o něm píše kdokoliv cokoliv, dodal.

ČT se minulý týden rozhodla ukončit vysílání týdeníku Bez obalu, který vždy komentoval dění v uplynulých sedmi dnech. Uvedla, že důvodem jsou příliš velké náklady na výrobu pořadu i to, že podle nezávislé analýzy Innovatio/Media Tenor se autoři občas dopouštěli nekorektnosti a nevyváženosti. Podle autora analýzy Marka Síbrta byla nejčastější nekorektností od tvůrců pořadu nevyváženost a nedostatečná závažnost při informování o jednotlivých aktérech reportáží a kauz. Nejvíce těchto prohřešků se objevilo v reportážích, jejichž hlavním protagonistou byl Paroubek. "Nebyl mu dán ve čtyřech reportážích i přes jasně negativní postoj redakce k jeho činnosti prostor, aby své konání vysvětlil či obhájil," uvedl v analýze Síbrt. Podobně se ale podle něj tvůrci pořadu zachovali i k podnikateli Andreji Babišovi v referování o privatizaci Unipetrolu.

Senátoři čelí kvůli zákazu komunismu výhrůžkám fyzickou likvidací

Senátoři Jaromír Štětina a Martin Mejstřík čelí kvůli prosazování návrhu na zákaz propagace komunismu výhrůžkám fyzickou likvidací. Štětina dostal anonymní dopis, jehož autor mu slibuje "stahování z kůže" a "kulku do týla". Na policii se kvůli tomu ale neobrátil, řekla ČTK senátorova mluvčí. Štětina v prohlášení uvedl, že se výhrůžky zastáncům zákazu propagace komunismu a nacismu v posledních dnech množí. "Vidím přímou souvislost mezi těmito hrozbami a prudkou pomlouvačnou kampaní, kterou již řadu týdnů vede komunistický deník Haló noviny," uvedl senátor. Anonymní dopis, který senátor dostal, byl poslán 14. prosince z Brna. Podle Štětiny v listu jeho autor mimo jiné uvádí: "Tvoje drzost /prasečí/ Štětino i toho prašivce Mejstříka již přesahuje všechny meze. Komunisty rušit nebudete. Budeme ale fyzicky likvidovat vás, disidentskou chamraď. Najdeme si vás, tomu věřte. Dostanete kulku do týla. Hučín bude mezi prvními. Nezapomeneme ani na toho chrochtavého na Hrádečku."

Návrh novely trestního zákona, která má výslovně zakázat propagaci komunismu a nacismu pod trestem až osmi let vězení, Senát přijal v říjnu hlavně hlasy pravicových senátorů. Nyní se předlohou zabývá sněmovna, která normu ale vzhledem k levicové převaze asi odmítne. Novelu provází petice Zrušme komunisty, kterou podepsalo zhruba 60.000 lidí.

Kdysi zdevastovaná šumavská synagoga má fasádu a otevře se lidem

Novou světle modrou fasádu s bílými štukovými římsami dostala letos židovská synagoga v Hartmanicích na Klatovsku. Zhruba 120 let stará stavba několik posledních desetiletí chátrala. Když ji v roce 2002 koupilo a o rok později začalo opravovat občanské sdružení Památník Hartmanice, byla na spadnutí. Koncem dubna se má otevřít pro veřejnost. Uvnitř bude památník soužití Čechů, Němců a Židů v pohraničí Šumavy, řekl ČTK Michal Klíma ze sdružení. Opravená budova je jednou z posledních synagog a židovských modliteben, jichž bylo dříve na Šumavě šest desítek. Dlouhá desetiletí ale byla zavřená a rozpadala se. Rekonstrukci komplikoval mimo jiné i nedostatek původních fotografií nebo dokumentů o stavbě. Zedníci museli například čelní štít stavět podle jediné dochované fotografie. Až letos v červenci se našly původní stavební plány v okresním archivu v Klatovech. Další vzácné materiály týkající se synagogy se našly letos v Jeruzalémě. "V dokumentačním centru památníku Jad Vašem byla nalezena korespondence čítající více než 130 stran z počátku druhé světové války týkající se zabavování majetku hartmanické synagogy a židovské obce nacisty," uvedl Klíma. Unikátní dokumenty budou podle něj lidé moci zhlédnout po otevření synagogy. Náklady na opravu činí několik milionů korun.

Prazdroj od ledna pivo nezdraží; plánuje vyšší prodej v cizině

Plzeňský Prazdroj, který naposledy zvýšil ceny piva loni v listopadu, neplánuje od ledna žádné zdražení. Pro letošní rok počítá se shodným prodejem na českém trhu a plánuje meziročně opět vyšší zahraniční odbyt piva - zejména v USA, Slovensku, Německu, Maďarsku a Rusku. ČTK to řekl mluvčí pivovaru ze skupiny SABMiller Alexej Bechtin.

Tuzemské prodeje Prazdroje, které loni činily osm milionů hektolitrů, zatím podle mluvčího stagnují. "Také prosinec je zatím stejný jako loni," uvedl Bechtin. Prodej prémiového Pilsneru Urquell je před Vánoci tradičně nejsilnější a výrobní kapacity jedou na plný výkon, nejprodávanější pivo Gambrinus i Radegast a Velkopopovický Kozel se zatím drží na stejné úrovni.

Muž našel v jedné z brněnských ulic obálku se 100.000 korunami

Obálku se 100.000 korunami našel v sobotu v brněnské ulici Za školou devětadvacetiletý muž. Peníze odevzdal policii. Později se podařilo vypátrat člověka, který obnos ztratil. Peníze v zalepené obálce našel muž na zasněženém trávníku. Když přijela na místo hlídka, zjistila, že se nedaleko pohybuje člověk, který něco hledá. Obálka mu předtím vypadla z kapsy.

Poctivý nálezce větší sumy peněz se někdy může dostat do svízelné situace. Své o tom vědí lidé z vesničky Suchov na Hodonínsku. Před třemi lety se tam našel balíček plný peněz, pátrání po jejich majiteli bylo neúspěšné. Suchovští se těšili, že za nalezených 100.000 korun zaplatí náklady spojené s výstavbou nového dětského hřiště a fotbalistům koupí sekačku na trávu. Obec rok čekala, zda se náhodou nenajde majitel peněz. Když se tak nestalo, vesnice se připravovala, že peníze použije pro vlastní potřebu. Pak se ale zjistilo, že jsou majetkem státu, a obec o vše přišla.

Americká justice zveřejnila obžalobu proti Kassirovi

Americká policie a justice zveřejnily obsah obžaloby proti Oussamu Kassirovi, který byl v Česku zadržen na žádost Spojených států kvůli podezření z napomáhání teroristům. Napsal to v úterý list New York Jewish Times. Citoval prohlášení amerických činitelů, kteří vyjádřili odhodlání pohnat Kassira k zodpovědnosti před americké soudy.

Švéd libanonského původu, který byl zadržen minulý týden na základě amerického zatykače předaného Interpolu, je obžalován v jediném bodě, a to ze spiknutí s cílem poskytovat materiální podporu teroristům, uvedl list na své internetové stránce. Obžaloba byla podána 26. listopadu 1999, avšak nebyla zveřejněna.

Česká republika nyní zkoumá, na základě jaké dohody lze vyhovět přání Spojených států o vydání. Mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun v pondělí ČTK řekl, že je nutné počkat na oficiální žádost Spojených států, především na popis skutků, ze kterých je zatčený obžalován.

Česká policie Kassira zatkla na základě mezinárodního zatykače, když letadlem s mezipřistáním na pražském letišti v Ruzyni cestoval ze Stockholmu do Bejrútu.

Policie dopadla údajného hlavního dodavatele heroinu na Ostravsku

Kriminalistům ze speciálního Toxi týmu se v neděli podařilo dopadnout údajného hlavního dodavatele heroinu na Ostravsku, kterému se v podsvětí říká Hary. Společně s ním zatkli i jeho tři komplice a zadrželi velké množství drogy. Letos podle policie tato skupina zcela zaplnila díru, která na trhu s drogami vznikla koncem loňského roku. Tehdy policisté dostali do vazby nejvýznamnější vietnamské dealery heroinu, řekl v úterý ČTK kriminalista Miroslav Machura.

Skupinu kriminalisté sledovali devět měsíců. Jde o členy významného rodinného klanu, jehož dva příslušníci byli zatčeni na jaře. "Postupně jsme se dopracovali i k dalším dealerům," uvedl Machura. Dodal, že do Česka získávala skupina heroin ze zahraničí.

Soud zamítl stížnosti na vazby lidí z údajného Krejčířova gangu

Městský soud v Praze v úterý rozhodoval o stížnostech členů údajného gangu uprchlého podnikatele Radovana Krejčíře na vazbu. Podle informací ČTK byly všechny zamítnuty. Z nyní již třináctičlenné skupiny, viněné z pokusu poškodit státní energetickou společnost Čepro, tak zůstává ve vazbě osm lidí.

Krejčíř policii uprchl při domovní prohlídce letos v červnu. Nyní žije i s rodinou na Seychelách, má tamní občanství. Jeho vydání českým úřadům je velmi nejisté. Vedle Krejčíře, stíhaného na útěku, byl již dříve obviněn bývalý obchodní ředitel Čepra Martin Pechan a Ivan Hricik a Aleš Zagora, kteří se starali o Krejčířovy firmy v Česku. Stíháni jsou také Tomáš Pavlíček, jenž prý s Krejčířem studoval na vysoké škole, Aleš Kohoutek, bývalá zaměstnankyně Čepra Ivana Skopcová a Jaroslav Siuda, který je podle médií ekonomem Krejčířových firem. Dále jsou stíháni podnikatelé Jaromír Raida i Radko Nauš. Zatím poslední obvinění padla o víkendu, kdy policie začala stíhat za podporu zločinného spolčení dva údajné Krejčířovy bodyguardy, boxery Romana Kracíka a Dana Macháčka. Obvodní soud pro Prahu 9 i na ně v pondělí uvalil vazbu.

Krejčíř v úterý ČTK sdělil, že policie má příkaz od premiéra Jiřího Paroubka, aby zatýkala miliardářovy přátele bez ohledu na jejich vinu či nevinu. "Zatýkáno má být i za cenu, že stát bude muset proplácet neoprávněné vazby. Žádná z vazeb, dle jeho (premiérova) příkazu, nesmí být ukončena do voleb, i když bude nesmyslná," napsal Krejčíř. Tvrdí, že informace má od svého policejního informátora. Cílem akce údajně je vytvořit z Krejčíře mafiána či teroristu, a usnadnit tak jeho vydání českým úřadům.

V Benešově se zapálil mladík u benzinové čerpací stanice

Dvaadvacetiletý muž se v úterý zapálil u benzinové čerpací stanice v Benešově. Rychlá záchranná služba ho převezla na popáleninové oddělení nemocnice v Praze-Vinohradech. Mladík stačil záchranářům říct, že se sám polil benzinem a zapálil, řekla ČTK mluvčí středočeské záchranné služby Tereza Janečková. Podle mluvčího vinohradské nemocnice Leoše Kabáta leží mladík na jednotce intenzivní péče. Důvody mladíkova pokusu o sebevraždu zatím nejsou známy, protože se ho policii nepodařilo vyslechnout.

Dívky od katarského prince byly definitivně potrestány podmínkou

Dvě dívky, které za úplatu dohazovaly katarskému princi Hámidu bin Abdal Sánímu nezletilé školačky k sexuálním hrátkám, byly v úterý definitivně potrestány dvouletým podmíněným trestem. Pražský městský soud tak potvrdil verdikt Obvodního soudu pro Prahu 2. Dagmar Kazdová a Lucie Vaníčková se také musí podrobit sociálním a psychologickým programům nápravy a převýchovy. Třetí dívka, Žaneta Telioridisová, se se stejným trestem smířila a odvolání k městskému soudu nepodala. Dívky oslovovaly na ulici školačky s nabídkou výdělku 2000 korun za sex a vodily je k Sánímu. Obžalované přitom nejdřív samy patřily k poškozeným.

Za sex s nezletilými či mladistvými dívkami dostal Sání dvouapůlletý trest vězení, který ale nenabyl a už ani nenabude právní moci. Nejvyšší soud totiž potvrdil oprávněnost postupu ministra spravedlnosti Pavla Němce, který po podání obžaloby rozhodl o předání kauzy do Kataru. Sání byl poté propuštěn z vazby a odletěl do vlasti. Katarské úřady ho vzápětí údajně obvinily, s dalším vyšetřováním ale čekají na to, až z Česka dostanou spis k případu.

Českobudějovičtí policisté obvinili kopáče vltavínů

Českobudějovičtí policisté podezírají pětačtyřicetiletého muže z Prahy z neoprávněné těžby vltavínů. Za pomoci těžké techniky společně s dalším komplicem vykopával polodrahokamy u Trhových Svinů. Za krádež hrozí až dva roky vězení, řekla ČTK českobudějovická policejní mluvčí. Podle policie oba muži způsobili škodu 5000 korun. V lokalitě u obce Slavče však dosud všichni kopáči poničili pozemky a les za tři miliony. Soud už za nelegální těžbu potrestal pět mužů, další případy policisté vyšetřují. "Některé vltavíny už prodali, tam už tu škodu nezjistíme.

Za gram vltavínů se platí kolem 30 korun, v případě velmi kvalitních kamenů až 150 korun. Každý občan má povinnost v případě nálezu vltavín předat státu. To znamená předat je buď do muzea, na obecní úřad, nebo na policii. Jinak je to zatajení věci. Vltavíny jsou českou raritou, o jejich původu existuje několik teorií. Jedna z nich předpokládá dopad asteroidu nebo komety v oblasti kráteru Ries v Bavorsku. Při tom byla vyvržena tavenina do atmosféry. Dopadala na zem v oblasti jižních Čech a Moravy ve formě rozpadajících se jazyků.

Koupel v šampaňském si na Silvestra dopřejí klienti lázní Mšené

Klienti Lázní Mšené na Litoměřicku si letos poprvé mohou vychutnat koupel v šampaňském či medovou masáž. O bolení hlavy po silvestrovské noci se pak postarají odborníci. Lázně totiž prvně v historii zůstanou otevřené i o vánočních svátcích a na Nový rok. Atmosféra se ponese podle Lucie Šťastné z lázní v takřka domácí pohodě Vánoc. Klasické kúry nahradí zkrášlovací a relaxační pobyty. Procedury budou mít příchuť šampusu a perníčků. Na příchod Nového roku tak budou lidé podle Šťastné připraveni důkladnou masáži a relaxací.

České ženy dostanou k Vánocům i nová prsa nebo štíhlejší boky

Naději na krásnější poprsí, štíhlejší boky či vyhlazené vrásky - i takové dárky najdou letos české ženy pod vánočním stromkem. V posledních letech totiž podle lékařů stále přibývá lidí, kteří se rozhodnou své blízké obdarovat zaplacením plastické operace. "Měli jsme tady maminku, jejíž děti se nemohly už déle dívat na její trápení a jako dárek jí koupily operaci víček," řekl ČTK přednosta kliniky plastické chirurgie Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně Jiří Veselý. Podle něj může navíc takový dárek mnohým ženám, které se svou vizáží z jakýchkoliv důvodů trápí, usnadnit rozhodování. "Pro mnohé starší dámy to může být důležitý moment, jak skončit s posledním váháním," doplnil.

Fotbalisté by před MS měli hrát přípravy na Letné a v Liberci

Česká fotbalová reprezentace už ví, kdy a kde sehraje závěrečná přípravná utkání před startem červnového mistrovství světa v Německu. Jména soupeřů zatím sice ještě známá nejsou, ale jisté je to, že úvodní zápas posledního přípravného bloku odehrají Češi 26. května v rámci svého rakouského soustředění v Innsbrucku. Jednatřicátého května a 3. června se pak tým s největší pravděpodobností představí domácím fanouškům v Praze na Letné a v Liberci. Oznámil to generální sekretář svazu Petr Fousek. Vedení reprezentačního týmu stále jedná s možnými soupeři. "Platí to, že se chceme utkat se zástupci Afriky a Latinské Ameriky," řekl ČTK Fousek. V zákulisí se spekuluje o tom, že by soupeři českého mužstva mohly být Kostarika, Ekvádor či Pobřeží slonoviny. Ve hře je údajně i Saúdská Arábie. Již jistým termínem prvního přípravného zápasu v příštím roce je 1. březen, kdy Češi nastoupí v Turecku. Předpokládá se, že se bude hrát v Istanbulu.

Stále nevyřešená naopak zůstává otázka, kde bude český tým bydlet během šampionátu v Německu. Z 32 účastníků zatím místo svého ubytování nenahlásilo pět týmů, mezi nimi také právě česká reprezentace. "Stále vybíráme, máme k dispozici oficiální nabídku organizačního výboru, ale v záloze jsou i jiné možnosti," uvedl Fousek. Podle něj vypadlo ze hry i luxusní sídlo nedaleko Hamburku, kde Češi sehrají 22. června závěrečný zápas základní skupiny proti Itálii. "Do 15. ledna by mělo být všechno kolem ubytování jasné," dodal Fousek.

Čech vyhrál podzimní část Zlatého míče před Šmicrem a Rosickým

Brankář londýnské Chelsea a fotbalové reprezentace Petr Čech se stal vítězem podzimní části ankety Zlatý míč České republiky. Výsledky zveřejnili zástupci Klubu sportovních novinářů, kteří anketu desátým rokem pořádají. Za třiadvacetiletým obhájcem prvenství z minulé sezony Čechem skončil druhý Vladimír Šmicer z Girondins Bordeaux, třetí je v polovině ankety Tomáš Rosický z Borussie Dortmund. Celkový vítěz ankety bude znám v červnu. Body z podzimu a jara se sčítají a Čechův náskok není nijak výrazný. Od hlasujících dostal 1121 bodů, Šmicer má o 118 bodů méně. Ani ztráta pětinásobného vítěze Pavla Nedvěda z Juventusu na čtvrtém místě nebo pátého Tomáše Ujfalušiho z Fiorentiny ještě není nedostižná.

Počasí:

Ve středu očekávají meteorologové oblačno se sněžením nebo sněhovými přeháňkami, postupně až polojasno. V Čechách v nižších polohách srážky smíšené nebo dešťové, ojediněle mrznoucí. Nejvyšší odpolední teploty 1 až 3 stupně Celsia.

20-12-2005