Denní souhrn zpráv Zprávy

22-12-2005

Tůma: Plán útrat politiků je nedisciplinovaný a ohrožuje euro

Návrhy politiků na útraty v příštích letech jsou velmi nedisciplinované a řada návrhů jde proti zdravému rozumu. Na tiskové konferenci to řekl guvernér České národní banky Zdeněk Tůma. Růst povinných výdajů státu v dalších letech by podle něj mohl ohrozit plán přijetí eura v roce 2010. Premiér Jiří Paroubek i ministr financí Bohuslav Sobotka to odmítli a poukázali na to, že vláda rychle snižuje schodky rozpočtů.

"Nemůžeme neregistrovat buď schválení nebo návrhy na zvyšování mandatorních výdajů. Vidíme to jako velmi nedisciplinované," řekl Tůma. "Řada těch návrhů jde podle našeho názoru proti zdravému rozumu. Pokud by všechny tyto návrhy měly být schváleny, tak to prakticky neguje plánované přijetí eura v roce 2010, nebo by to mohlo minimálně ohrozit," dodal. Odmítl zároveň konkretizovat, které vládní či poslanecké návrhy má konkrétně na mysli.

České ekonomice se podle Tůmy nyní daří. Politici se však prý chovají, jako by tento příznivý stav měl vydržet "na věčné časy", a vláda tak mohla příští rok něco rozdat. Dobrý vývoj hospodářství je podle Tůmy potřeba využít ke stabilizaci veřejných financí. Plány vlády či některé návrhy poslanců však údajně míří opačnou cestou.

Premiér Paroubek tvrdí, že se daří snižovat deficity veřejných financí ještě rychleji, než se ČR zavázala Evropské unii. "I ČNB si musí být vědoma faktu, že konvergenční program, který je naším jízdním řádem pro zavedení eura, plníme už nyní s obrovským předstihem," uvedl v tiskovém prohlášení. Také schodek na příští rok je podle předsedy vlády v souladu s konvergenčním programem. "Vyjadřuji pevné přesvědčení, že formulace pana guvernéra neznamenají zapojení bankovní rady do nastávající volební kampaně, ke kterému tato instituce nemá žádný ústavní mandát," dodal.

Rovněž ministr financí Bohuslav Sobotka s názorem Tůmy nesouhlasí a pokládá jej za zavádějící. "Domnívám se, že tyto výroky jsou zcela v rozporu s realitou a vynikajícími výsledky hospodaření veřejných rozpočtů, které očekáváme v letošním roce," řekl. Vládě se podle něj podařilo stabilizovat veřejné rozpočty v situaci, kdy se rozsáhle měnily daně. Deficit veřejných financí prý bude "minimálně tak dobrý" jako v loňském roce, kdy činil tři procenta HDP. Letos vláda původně počítala s téměř pětiprocentním schodkem, hospodaření státu se však vyvíjí lépe. Letošní rok označil Sobotka za nejlepší pro českou ekonomiku za posledních deset let.

Paroubek: Vicepremiéra Martina Jahna ve funkci nahradí Jiří Havel

Vicepremiéra pro ekonomiku Martina Jahna nahradí ve funkci předseda dozorčí rady ČEZ a bývalý šéf Fondu národního majetku Jiří Havel. ČTK to řekl premiér Jiří Paroubek. Havel zatím o svých prioritách v nové funkci odmítá hovořit. ČTK řekl, že by to nebylo fér, protože ještě nebyl do funkce jmenován. Premiér již dříve uvedl, že nástupce nestraníka Jahna je členem ČSSD a že má velké praktické zkušenosti a teoretické znalosti. Je to skvělý ekonom, uvedl premiér s tím, že se s ním shodne v pohledu na svět. Přestože jde o člena ČSSD, nebude na žádné volební kandidátce ČSSD, dodal. Jahn oznámil odchod z politiky do soukromého sektoru v říjnu. Současně uvedl, že nepřijme nabídku stát se volebním lídrem ČSSD v Praze, kde ho nahradil ministr zdravotnictví David Rath.

Osmačtyřicetiletý Havel vystudoval politickou ekonomii, v minulosti zastával významné pozice ve vedení FNM. Členem výkonného výboru fondu byl od října 1999, předsedou se stal v březnu 2000. V dubnu 2001 rezignoval poté, co ministr Pavel Mertlík podal demisi. Od ledna 2003 do počátku června 2005 byl členem představenstva firmy Unipetrol. Od června letošního roku je předsedou dozorčí rady elektrárenské společnosti ČEZ. Havel rovněž působí jako vysokoškolský pedagog. Na Institutu ekonomických studií FSV UK je vedoucím katedry financí a kapitálových trhů. Je autorem či spoluautorem řady odborných ekonomických publikací, které se týkají kapitálových trhů a transformace ekonomiky.

Případ Kořistka znovu odložen, nový svědek prý nemluví pravdu

Šéfka ostravského okresního státního zastupitelství Tamara Kornasová odložila případ údajného pokusu o podplácení poslance Zdeňka Kořistky (US-DEU). Poradce šéfa ODS Marek Dalík a lobbista Jan Večerek poslanci údajně nabídli deset milionů korun, když nepodpoří vládu. Případ byl odložen už podruhé. Znovu se začal prošetřovat v okamžiku, kdy se objevil nový svědek. Je jím spisovatel Ladislav Sommer, který tvrdí, že rozhovor, v němž údajně padla nabídka úplatku, vyslechl. Podle Kornasové to ale není pravda.

Sommer se policii přihlásil sám asi rok po začátku úplatkářské kauzy. "Musíme konstatovat, že informace Ladislava Sommera je smyšlená," řekla ČTK Kornasová. Podle ní během vyšetřování vyšly v Sommerově výpovědi najevo rozpory a nepravdy, které potvrdily i znalecké posudky a výsledek vyšetřovacího pokusu. "Slova svědka nemůžou zásadně ovlivnit závěry, ke kterým se dospělo během předchozího prověřování. Nemůžou být přijata za důkaz, který by přinesl zásadní obrat a vedl třeba k zahájení trestního stíhání," řekla žalobkyně.

CVVM: ODS si polepšila, od druhé ČSSD ji dělí přes pět procent

Volby do Poslanecké sněmovny by podle aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vyhrála ODS, která od listopadu zvýšila svůj náskok na ČSSD na 5,5 procenta. Nejsilnější opoziční strana by nyní získala 29,5 procenta hlasů, sociální demokraty by volilo 24 procent respondentů. Minule činil rozdíl mezi oběma stranami jen 1,5 procenta. Na třetím místě by skončili komunisté s podporou 12,5 procenta voličů. Do sněmovny by se ještě dostali lidovci, kterým by dalo hlas osm procent lidí. Pětiprocentní hranici nutné pro vstup do sněmovny se nejvíce přiblížila Strana zelených s tříprocentním ziskem. "Nezávislé" by chtělo volit jedno procento oslovených, vládní unionisty stejně jako Evropské demokraty půl procenta lidí. Pětina účastníků průzkumu si nedokázala vybrat žádnou stranu nebo neví, koho volit.

Syndikát novinářů vyzývá politiky: Neomezujte svobodu tisku

Profesní sdružení Syndikát novinářů ČR vyzvalo politiky, aby neomezovali svobodu tisku. Důvodem znepokojení jsou pochybnosti o dosud platném tiskovém zákonu, které vyjadřují někteří politici, a aktuální vývoj kolem novely trestního zákona. Novela mimo jiné považuje pomluvu za trestný čin a zpřísňuje používání skryté kamery. Dalším důvodem je stíhání aktivisty Stanislava Pence za pomluvu údajně jen proto, že na tiskové konferenci položil nepříjemný dotaz. "Syndikát znovu vážně apeluje na zákonodárce i ministry, aby nepřipustili zařazení pomluvy mezi trestné činy, když v řadě demokratických zemí je pomluva předmětem občanského práva, a aby snahami o omezení svobody slova nediskvalifikovali pověst našeho státu mezi demokratickými zeměmi Evropy," píše se v prohlášení, které syndikát zaslal ČTK.

Syndikát zároveň vyjádřil vážné znepokojení nad snahami vlády o omezení práce žurnalistů a televizních i rozhlasových publicistů, uvádí se v prohlášení. Předseda syndikátu Miroslav Jelínek ale ČTK řekl, že to není reakce na zatím poslední kauzu kolem premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD) a některých médií kvůli tomu, že údajně ovlivnil ukončení kritického publicistického pořadu České televize Bez obalu. "Do toho se nepouštíme, ukončení pořadu je vnitřní záležitostí ČT," uvedl Jelínek. Paroubek se letos několikrát vyslovil kriticky nejen k pořadům České televize Bez obalu a satirickému pořadu Budování státu, z nichž nyní ani jeden již na obrazovce nemá místo, ale také k tiskovému zákonu. Nový tiskový zákon by podle něj měl umožnit ochranu "občana politika před nepravdivými informacemi médií" a vyvést zemi z "balkánského pojetí" novinářské práce. O médiích mimo jiné řekl, že "80 procent z nich je proti ČSSD".

Syndikát chce prohlášením také poukázat na snahy omezit práci novinářů, například novými pravidly pro používání skryté kamery v novele trestního zákona, kterým se nyní bude zabývat Senát. Televize přitom míní, že bez skrytých nahrávek, které měly například zásadní význam v kauze kolem privatizace Unipetrolu a údajného požadavku premiérova poradce Zdeňka Doležela o úplatek, bude těžké až nemožné vytvářet investigativní reportáže.

Kraj koupí zbylé nemovitosti pro zónu Nošovice, tedy pro Hyundai

Moravskoslezský kraj vykoupí i zbylé nemovitosti pro průmyslovou zónu Nošovice na Frýdecko-Místecku, kterou pro stavbu své továrny preferuje jihokorejská automobilka Hyundai. Kraj ve druhé fázi odkoupí 223 hektarů pozemků a devět rodinných domů, rozhodli zastupitelé. Stát by na to měl vynaložit téměř 371 milionů korun, necelých 13 milionů korun přidá moravskoslezské hejtmanství. O uvolnění peněz pro druhou etapu výkupů by stát měl rozhodnout v polovině ledna.

Lékárníci zatím nevědí, jaké doplatky na léky účtovat pacientům

Lékárníci zatím nevědí, jaké doplatky na léky budou po 1. lednu účtovat pacientům. Mají jen vyhlášku, v níž se píše, o kolik procent se mění na danou účinnou látku úhrada z pojištění. Přepočet na konkrétní lék teprve specializované firmy dělají. Podle členky představenstva České lékárnické komory Leony Štěpkové u řady přípravků úhrada klesá, a tak pacienti zaplatí více. Doplatky podle ní může zvýšit i pokles obchodní přirážky na léky o tři procenta, který prosadil ministr zdravotnictví David Rath. Lékárníci kvůli tomu vyhlásili stávkovou pohotovost.

"Lékárníci stráví Silvestra v lékárně," shrnul prezident komory Lubomír Chudoba. Firmy, které vyhlášku převádějí do počítačových programů, dostaly podle něj podklady teprve ve čtvrtek. Lékárny je tak dostanou až těsně před koncem roku. Při otevření 2. ledna už musejí vydávat léky podle nového ceníku. Podle vyhlášky, z níž ceník vychází, klesnou až o 40 procent úhrady pojišťoven na přípravky k léčení obezity, zhruba o 30 procent na srdeční selhávání a až o 20 procent na epilepsii. V řádech procent klesnou na lidské inzulíny, na léky snižující hladinu cukru v krvi, na cholesterol, překyselení žaludku, prokrvení periferních cév, vysoký tlak a některá antibiotika.

Ministr zdravotnictví David Rath ČTK řekl, že do budoucna by již tyto problémy nastat neměly. Kategorizační komise, která určuje, které léky a v jaké výši budou hradit zdravotní pojišťovny, bude muset ukončit práci a předat podklady 150 dní před tím, než začne vyhláška platit. Lékárníci i firmy pak budou mít dostatek času se na nové úhrady připravit, prohlásil ministr.

Ministři chtějí zlepšit jazykové znalosti dětí i dospělých

Ministři schválili národní plán výuky cizích jazyků do roku 2008, který má zvýšit jazykové znalosti dětí i dospělých. Strategie si podle ministerstva školství vyžádá ze státního rozpočtu i evropských fondů celkem pět miliard korun, podle kabinetu jsou to ovšem dobře investované peníze - znalost řečí považuje za nezbytný předpoklad pro uplatnění českých občanů na evropském pracovním trhu. Od září se mají děti začít učit první cizí jazyk už od třetí třídy, druhý přibrat nejpozději v osmé. Nyní se obvykle s jazykovou výukou začíná ve čtvrté třídě a druhá řeč je nepovinná. Už od začátku příštího školního roku se má zvýšit počet vyučovacích hodin cizích jazyků na základních školách.

Ministerstvo školství počítá s tím, že děti se začnou s angličtinou zábavnou formou seznamovat už v posledním ročníku mateřské školy. I do ostatních předmětů na základní škole mají učitelé vkládat krátké intervaly výuky v angličtině. Plán klade velké nároky i na pedagogy - pro školy bývá už teď těžké udržet kvalifikované učitele. Úřad Petry Buzkové chce proto vedle přijímání většího počtu uchazečů o učitelské povolání na vysoké školy soustředit také na další vzdělávání kantorů. Kromě kurzů na ně čekají například i výměnné zahraniční pobyty.

Český statistický úřad bude mít na internetu veřejnou databázi

Český statistický úřad zpřístupní od 1. ledna na svých webových stránkách tzv. veřejnou databázi. Zařadí se tak mezi stále širší okruh statistických úřadů, které budují výstupní databáze pro externí uživatele. ČTK to sdělil mluvčí předsedy ČSÚ Roman Prorok. Veřejná databáze je jednotným informačním systémem, který je určen pro laickou i odbornou veřejnost. Do veřejné databáze se postupně převádějí všechny standardní výstupy statistických dat úřadu. V systému budou ukládána i některá statistická data z externích zdrojů, především z ministerstev, kde jsou zřízena pracoviště státní statistické služby.

Hnutí Duha požadovalo jasné stanovisko k dovozu odpadů

Ekologičtí aktivisté z Hnutí Duha ve čtvrtek protestovali před ministerstvem životního prostředí proti dovozu odpadů. Před úřad přivezli popelnice zabalené v dárkovém balení. Požadovali jednoznačný výklad, zda české spalovny mohou dovážet odpad ze zahraničí. Podle mluvčí ministerstva Karolíny Šulové ale dosud žádná žádost o dovoz odpadu povolena nabyla a ani nebude. "Ministerstvo už vydalo čtyři zákazy dovozu odpadů do spaloven komunálního odpadu, další dvě žádosti se v současné době posuzují," řekla Šulová. Se stanoviskem ministerstva seznámila i ekology.

Aktivisté upozorňovali na to, že české společnosti by mohly podle zákona dovážet odpad k jeho dalšímu energetickému využití. "Spalovací společnosti toho zneužívají a označují svá zařízení za teplárny či elektrárny s tím, že odstraňování odpadků je vlastně jen jejich vedlejší efekt," píšou ve svém prohlášení. Tento problém podle nich však vyřešil oficiální výklad ministerstva. Podle tajemníka ministra životního prostředí Daniela Vondrouše výklad stanovuje přesné podmínky, které musí zařízení pro energetické využití odpadu splnit. Provozovatel spalovny by podle něj měl například za dodávku odpadů platit dodavateli, nikoli naopak. "Ministerstvo životního prostředí nepovažuje za pravděpodobné, že by jakákoliv spalovna komunálního odpadu tyto podmínky dokázala splnit," dodal Vondrouš. "Vydaný ministerský výklad je skutečně přesně to, co jsme tři roky prosazovali, doslova a do písmene. Tím je celý spor uzavřen," řekl ČTK Vojtěch Kotecký z Hnutí Duha.

Navýšení rozpočtu zvedlo podíl kultury na 0,5 procenta

Dlouhodobě klesající podíl kultury na státním rozpočtu se letos po několika letech podařilo zvýšit. Proti původnímu vládnímu návrhu, který pro kulturu na příští rok vyčleňoval 0,475 procenta státního rozpočtu, schválila sněmovna částku, která představuje 0,5 procenta. Podíl zvedlo 100 milionů korun, které sněmovna při posledním čtení návrhu rozpočtu kultuře přidala. Ministerstvo kultury podepsalo se zástupci uměleckých obcí, Iniciativy pro kulturu a dalších kulturních sdružení, které navýšení navrhovaly, společné prohlášení o tom, na co konkrétně navýšená částka půjde. ČTK to řekla tajemnice Rady uměleckých obcí Marta Smolíková.

Knihovna koupila jeden z nejstarších tisků na světě

Přibližně 550 let je starý čerstvý přírůstek sbírek Národní knihovny (NK). Gutenbergova odpustková listina patří k vůbec nejstarším tiskům na světě. Knihovna za něj zaplatila 250.000 korun biskupství plzeňskému, které spravuje knihovnu v Chebu, kde byl tisk objeven. Posloužil k podlepení vnitřní strany desek jedné z knih jako takzvané přídeští. "Tisk datovaný rokem 1454 vyrobil Johann Gutenberg v dílně ve své rodné Mohuči a na světě se do dneška dochovalo pouze pár desítek exemplářů, které jsou uloženy ve sbírkách v Dánsku, Francii, Německu, Nizozemsku, USA, Švýcarsku, Vatikánu a Velké Británii," řekla ČTK Eva Štanská z tiskového oddělení NK.

NK srovnává význam objevu se získáním fragmentu latinského překladu Dalimilovy kroniky, za kterou stát letos zaplatil více než deset milionů korun. Výjimečnost objevu odpustkové listiny podle ředitele NK Vlastimila Ježka dokládá fakt, že jde teprve o druhý tisk z proslulé dílny, který se nachází v Česku. Prvním byl list ze slavné Gutenbergovy Bible, jenž je také uložen ve sbírkách NK. Byl tam objeven v polovině 20. století rovněž na přídeští novější knihy. "Součástí knihovny v Nostickém paláci byl sice kompletní iluminovaný exemplář Gutenbergovy Bible, ale na počátku 19. století se odtud za záhadných okolností ztratil a dnes je chloubou Huntingtonovy knihovny v San Marinu," uvedl Ježek.

Odpustkové listiny vznikly kvůli strachu křesťanského světa z turecké expanze. Na období od května 1452 do dubna 1455 papež Mikuláš V. povolil prodej odpustků ve prospěch obrany kyperského království proti Turkům. Listiny sloužily jako potvrzení o přijetí milodaru i jako záruka, že jejich majitel může dvakrát požádat kněze o udělení rozhřešení, a byly po tisících opisovány.

Policie: Požár Pernštejna nikdo nezaložil; vznikl samovznícením

Rozsáhlý požár, který letos v dubnu zničil část hradu Pernštejn, nebyl podle policie založen úmyslně. Jeho příčinou bylo samovznícení nátěrových hmot, vyplývá ze šetření kriminalistů. Policejní inspektor proto začátkem týdne případ odložil. ČTK to oznámil Jaromír Míčka z Národního památkového ústavu. Plameny zachvátily sýpku a s ní propojenou bránu v noci na 15. dubna. Více než deset hodin s nimi bojovalo 20 hasičských jednotek. Objekty přišly o střechu, oheň zničil také 700 historických předmětů v sýpce, kterou využívali památkáři jako depozitář. Celkové škody se odhadují na 50 milionů korun.

Policie chtěla případ uzavřít nejpozději do poloviny ledna. Kriminalisté čekali především na doručení některých revizních posudků. Potřebovali například zjistit technický stav elektrického nářadí, s nímž dělníci krátce před požárem pracovali v sýpce. Policie také vyslýchá svědky neštěstí. Experti předložili kriminalistům tři verze příčin požáru. Oheň mohl vyšlehnout kvůli závadě na elektroinstalaci, druhou variantou bylo právě samovznícení od výparů z chemických látek, nebo požár mohla založit jiskra od broušení dřevěné podlahy v sýpce. Střecha brány je už opravená. Sýpka má zatím provizorní střechu. Její rekonstrukce, spojená s přestavbou na novou expozici hradu, přijde na přibližně 45 milionů korun. Práce budou zahájeny patrně příští rok. Novou střechu by měla mít sýpka do léta.

Lidé v Brně mohou sledovat digitální TV vysílání

Obyvatelé Brna a okolí už mohou sledovat digitální televizní vysílání a poslouchat šest digitálních rozhlasových stanic. Programy jsou součástí řádné digitální sítě, jejíž testovací provoz zahájila společnost Radiokomunikace. ČTK to oznámil Radek Zeman ze zastupující mediální agentury. Brno se tak stalo teprve druhým městem ČR, kde stálé digitální vysílání začalo. Nutností pro příjem digitálních programů je ale zapojení přístroje zvaného set-top box, jakéhosi převaděče signálu. Cena základních přístrojů nyní začíná asi na 2000 korunách a očekává se, že v budoucnu bude stejně jako třeba u mobilních telefonů v době jejich nástupu klesat.

Policie navrhla obžalovat Srbu a spol. v kauze Český dům

Policejní komisař navrhl žalobci, aby postavil před soud tři bývalé pracovníky ministerstva zahraničí stíhané v kauze nevýhodného pronájmu Českého domu v Moskvě. Vedle někdejšího generálního sekretáře ministerstva zahraničí Karla Srby, který si ve vězení odpykává osmiletý trest za přípravu vraždy novinářky, jde o šéfa akciové společnosti Hotel Český dům Stanislava Breie a hlavního účetního moskevského komplexu Miroslava Karla. Servisní smlouva mezi akciovou společností Hotel Český dům a ministerstvem zahraničí byla údajně pro Českou republiku nevýhodná. Policie klade trojici za vinu, že nevýhodným pronájmem lukrativního komplexu způsobila státu v roce 2001 škodu přesahující 26 milionů korun.

Děti pily alkohol, jedno napadlo v nemocnici zdravotní sestru

Dvěma dětem ve věku 14 a 15 let, které se opily, musely ve čtvrtek dopoledne pomáhat lékaři karlovarské rychlé záchranné služby. Obě skončily s otravou alkoholem na jednotce intenzivní péče v karlovarské nemocnici a jsou mimo ohrožení života. Opilá dívka přitom napadla zdravotní sestru a poranila ji, informoval ČTK mluvčí záchranářů Lukáš Hutta. Pro patnáctiletou dívku si museli přijet záchranáři k dětské lékařce do Nejdku, která ji poskytla první pomoc. Převoz do nemocnice komplikovalo její agresivní chování. "Posádce sanitky vulgárně nadávala a po příjezdu do nemocnice napadla zdravotní sestru a přerazila jí nos," uvedl Hutta. Druhý výjezd následoval po půl druhé hodině. Na základní škole v Karlových Varech Na vyhlídce se opil šedesátiprocentní slivovicí čtrnáctiletý žák téměř do bezvědomí. "Po poskytnutí první pomoci byl rovněž převezen na dětské oddělení karlovarské nemocnice," dodal Hutta. Útoky opilých, ale i střízlivých pacientů na zdravotníky jsou poměrně časté. U dětí je však taková agresivita poměrně výjimečná. Jeden takový případ se odehrál na konci školního roku v Praze, dvě opilé školačky vylezly v centru města na strom, napadly přivolané záchranáře a pokoušely se dokonce zdemolovat zařízení sanitky.

V nominaci českých hokejistů na OH je 15 letošních mistrů světa

Trenér českých hokejistů Alois Hadamczik zařadil do nominace na únorové olympijské hry v Turíně patnáct letošních mistrů světa z Vídně. Jediným hráčem působícím v Evropě je ve třiadvacetičlenném výběru liberecký brankář Milan Hnilička z Liberce, který je zároveň jedním z osmi olympijských vítězů z Nagana. "Rozhodli jsme se nominovat jen hráče, kteří jsou v současnosti stoprocentně zdravotně v pořádku. Nechtěli jsme riskovat, že budeme mít v týmu hráče, jejichž problémy se protáhnou a odehrají před olympiádou například jen jedno dvě utkání," řekl generální manažer reprezentace Zbyněk Kusý.

Hadamczik se rozhodl vsadit na mezinárodně ostřílené hráče typu Jaromíra Jágra, Martina Ručinského, Pavla Kubiny, Davida Výborného či Františka Kaberleho. Mužstvo ale doplnil i hráči, kteří na žádné velké akci nestartovali - to je případ Jana Bulise z Montrealu, Martina Erata z Nashvillu a Rostislava Olesze z Floridy. "Snažili jsme se sestavit tým tak, aby měl svou vnitřní strukturu. Potřebujeme nejen hráče, kteří dávají branky, ale i ty, kteří budou bránit," vysvětlil svou volbu Hadamczik.

Počasí

V pátek nás podle předpovědi meteorologů čeká převážně velká oblačnost, na horách sněhové přeháňky, v nižších polohách srážky smíšené nebo dešťové. Teploty 1 až 5 stupňů, na horách 1 pod nulou.

22-12-2005