Denní souhrn zpráv Zprávy

30-12-2005

Střední Evropa neočekává kvůli sporu přerušení dodávek plynu

Země střední Evropy připravily rizikové plány pro případ možného přerušení dovozu plynu kvůli sporům mezi Ruskem a Ukrajinou. Žádná z nich však přerušení dodávek plynu neočekává. Vyplývá to z ankety uskutečněné agenturou Reuters. Ruský plynárenský gigant Gazprom pohrozil, že od 1. ledna odřízne dodávky plynu na Ukrajinu, pokud se obě strany nedohodnou na cenách.

Většina zemí střední Evropy je závislá na dodávkách ruského plynu prostřednictvím plynovodu, který vede přes Ukrajinu. Zastavení dodávek do Ukrajiny by mohlo ovlivnit i tranzit, a Gazprom upozornil vlády střední Evropy, že nemůže garantovat, že plyn z plynovodů dorazí na místo určení. Zástupci České republiky, Maďarska, Polska a Rumunska shodně uvádějí, že jejich země jsou připraveny, ale přerušení dodávek neočekávají.

Mluvčí firmy RWE Transgas, která dováží plyn do Česka, Martin Chalupský ve čtvrtek ČTK řekl, že spor o dodávky plynu mezi Ruskem a Ukrajinou se netýká smluv o dodávkách pro Českou republiku. RWE Transgas vychází z toho, že Gazprom vystupuje vůči svým zákazníkům jako spolehlivý partner, který plní své dodavatelské závazky vůči českému i evropskému trhu, prohlásil Chalupský. Současná vyjednávání mezi Ruskem a Ukrajinou se týkají výhradně ruských dodávek plynu pro Ukrajinu a smlouvy uzavřené mezi RWE Transgas a Gazpromem zůstávají nedotčeny, dodal mluvčí. V případě omezení dodávek plynu z Ruska je RWE Transgas připraven podle Chalupského zajistit zásobování České republiky zvýšenými dodávkami ze zásobníků po dobu několika týdnů. V tomto ročním období by při obvyklých teplotách plyn vystačil podle něj na zhruba šest týdnů.

Bendl varoval před omezením péče, Rath to má za poplašnou zprávu

Středočeský hejtman Petr Bendl (ODS) v pátek prohlásil, že od Nového roku budou nemocnice v Kladně, Kolíně, Mladé Boleslavi a Benešově poskytovat pojištěncům Všeobecné zdravotní pojišťovny jen neodkladnou péči. Tato zařízení totiž nemají s pojišťovnou prodloužené smlouvy, z čehož Bendl viní ministerstvo zdravotnictví a nuceného správce VZP. Rath to ale popřel, Bendl podle něj jen šíří paniku. Za šíření poplašné zprávy a kampaň ODS to označil i premiér Jiří Paroubek.

Péče pacientům ve středočeských nemocnicích zůstane po Novém roce zachována, zdůraznil Rath. Zvažuje, že na středočeského hejtmana podá trestní oznámení za šíření poplašné zprávy. "Hejtman šíří zcela neopodstatněnou paniku mezi občany Středočeského kraje a jeho prohlášení je ukázkou předvolební kampaně ODS," uvedl ministr.

Středočeský hejtman se obává toho, že se více než 727.000 pojištěnců VZP ve čtyřech klíčových nemocnicích v kraji nedočká plánovaných operací, vyšetření či hospitalizací, což může vážně ohrozit jejich zdraví i životy. Nemocnicím koncem prosince vyprší pětileté smlouvy s VZP, ministerstvo ale včas neuskutečnilo výběrové řízení nutné pro jejich prodloužení, řekl hejtman. Lidé si podle Bendla buď mohou plánované výkony zaplatit z vlastního, nebo hledat ošetření jinde, nejspíš v hlavním městě. Pražské nemocnice ale takový nápor nezvládnou, soudí. Fakultní nemocnice se toho ale neobávají, Středočeši k nim dojíždějí už teď.

Podle Ratha ale mohou středočeská zdravotnická zařízení fungovat jako dosud, řídit se totiž zatím budou dočasnými smlouvami s pojišťovnou. Na přelomu ledna a února se pak vypíší nová výběrová řízení. Navíc Středočeský kraj během dne oznámil, že je připraven zajistit svým obyvatelům komplexní lékařskou péči a platit ji z vlastních zdrojů.

Premiér Jiří Paroubek reagoval prohlášením: "Jak jsem byl informován ministrem zdravotnictví, současný administrativní chaos ve smlouvách se středočeskými nemocnicemi způsobil především hejtman Bendl a ODS rozhodnutím o zrušení 11 nemocnic a velmi nestandardními přesuny majetku těchto zařízení a dále ředitelka Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiřina Musílková, která postupovala zcela v rozporu se zákonem 48/1997 Sb. a navíc svoji abdikací - neabdikací k 1. 1. 2006 cíleně blokuje řízení VZP,"

Je přinejmenším zarážející, jestliže ODS a hejtman Bendl vedou předvolební kampaň s využitím zcela překroucených, nepravdivých informací. Na rozdíl od pana Bendla se ode mne nikdo nedočká situace, kdy bych si bral pacienty jako rukojmí. Řešení situace ve zdravotnictví beru velmi vážně a je jednou z mých klíčových priorit. Na místě jsou ale věcná řešení a nikoliv předvolební výkřiky, které produkuje hejtman Bendl. Vzhledem k těmto skutečnostem považuji hysterickou výzvu hejtmana Bendla k okamžitému setkání za bezpředmětnou. Tuto informaci si mohl hejtman Bendl bez problémů telefonicky opatřit u ministra Ratha tak, jak jsem to učinil já. Chce to jediné - zvednout telefon a komunikovat."

Moravskoslezský kraj zasáhla sněhová kalamita, pomáhají i vojáci

Lidé v Moravskoslezském kraji od pátečního rána bojovali se sněhovou kalamitou, díky nasazení veškeré techniky i pomoci vojáků se situace postupně zlepšuje. Sníh ráno na mnoha místech zablokoval dopravu, neprůjezdné byly například hlavní tahy z Ostravy do Opavy a do Havířova. Provoz se zastavil na mošnovském letišti, autobusy i vlaky jezdily s velkým zpožděním. Odpoledne se začala situace postupně zlepšovat. V podvečer byly všechny silnice sjízdné, místy na nich ale stále zapadávají především kamiony. Jak ale zjistila ČTK, silničáře i řidiče čeká krušná noc. Sněžit bude zřejmě až do sobotního rána, zejména v Beskydech i v některých městech jsou přitom už nyní mnohé cesty na hranici sjízdnosti.

Snížení marží lékáren je podle České lékárnické komory neplatné

Cenový výměr, kterým se snížila marže lékáren o tři procenta, je podle právníků, které oslovila Česká lékárnická komora, neplatný. Od Nového roku, pokud nevyjde nový výměr, budou lékárny uplatňovat marži 32 procent, tedy na úrovni před snížením. Novinářům to řekl prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba. Lékárníci požádali dopisem ministra financí Bohuslava Sobotku o vyčkání s vydáním nového výměru do konce ledna.

Ministr zdravotnictví David Rath ale tvrdí, že lékárny se budou muset novým předpisem řídit. "Pokud by jej lékárna nerespektovala, tak se vystavuje postihu ze strany finančního úřadu," prohlásil minist. Dodal, že změny budou pro klienty lékáren výhodné, sníží se totiž ceny léků. Na adresu lékárníků uvedl, že jejich zisky jsou nadstandardní, a nižší marže proto ekonomicky unesou.

Vydaný výměr podle Chudoby obsahuje formální chybu, která nedovoluje lékárnám se jím řídit. Je zde uveden špatně rok. Podle mluvčího komory Jana Horáčka by vyhláška doslova znamenala, že by se jí měly lékárny řídit už celý letošní rok. Místo roku 2006 je zde uvedeno 2005, tvrdí Horáček. K tomu se Rath nechtěl příliš vyjadřovat s tím, že věc je v kompetenci ministerstva financí, nikoli zdravotnictví.

Snížení marží pokládají lékárníci za neodůvodněné. Ministr Rath je podle nich učinil ze dne na den. Pro lékárny by to údajně znamenalo snížení příjmu o deset až 12 procent. Snížení marží by podle lékárníků postihlo asi čtvrtinu všech lékáren, zejména na venkově. Nová léková vyhláška také snižuje zejména úhrady z pojištění u přípravků na léčení obezity, na srdeční selhávání, epilepsii, snížení hladiny cukru v krvi, cholesterol, překyselení žaludku, prokrvení periferních cév, vysoký tlak, některá antibiotika a lidské inzulíny. Rath očekává, že firmy sníží ceny léků, aby je úhrady pojišťoven pokryly. Při předchozích sníženích tak učinily. Rath chce ušetřit asi 1,5 miliardy korun, pojišťovny dají za léky asi až 40 miliard korun. Podle Chudoby však vyhláška takové úspory nepřinese. Očekává, že ministr dá analýzy, ze kterých vycházel, k dispozici odborné komisi.

CVVM: Asi čtvrtina Čechů míní, že jejich domácnost je chudá

Zhruba čtvrtina Čechů se domnívá že jejich domácnost je chudá. Opačný názor má jen sedm procent oslovených a ostatní své zázemí nepovažují ani za chudé, ani za bohaté. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění zveřejněného v pátek. Podle autorů šetření klesl podíl lidí, označujících svou domácnost za chudou, na nejnižší úroveň od května 2003. Ke spokojenější části obyvatel patří podnikatelé a živnostníci, vyšší odborníci či vedoucí pracovníci, mladí lidé ve věku 15 až 19 let, studenti, svobodní a stoupenci ODS, uvádí CVVM.

V delším horizontu je hodnocení úrovně českých domácností zhruba stejné.

Více či méně snadno se stávajícím příjmem vychází 43 procent domácností. Potíže při hospodaření s příjmem má 53 procent domácností, ale základní potřeby z něj dokáže uspokojit drtivá většina oslovených - 86 procent. Vážné problémy při uspokojování základních potřeb deklarovala dvě procenta lidí. Nejčastěji se tyto potíže vyskytují v domácnostech nezaměstnaných a nekvalifikovaných dělníků.

Česká televize v pátek také zveřejnila šetření agentury STEM, z kterého vyplývá, že většina Čechů považuje končící rok 2005 za úspěšný, přestože se lidem údajně nežije lépe než na konci předchozího roku. Nejvíce skeptičtí jsou lidé v otázce, zda se projeví růst ekonomiky v jejich peněženkách. Ve změny k lepšímu nevěří podle průzkumu 62 procent dotázaných, uvedla ČT.

Náměstek nejvyšší státní zástupkyně Jaroslav Fenyk rezignoval

První náměstek nejvyšší státní zástupkyně Jaroslav Fenyk rezignoval k 1. lednu 2006 na funkci státního zástupce. Ze zastupitelství odejde koncem února po uplynutí dvouměsíční lhůty. "Nyní jsem v pracovní neschopnosti, a protože jsem dosud neměl možnost o svém rozhodnutí informovat nejvyšší státní zástupkyni Renátu Veseckou, nechci v tuto chvíli sdělovat žádné další podrobnosti," řekl Fenyk. Rozhodnutí prý zvažoval několik měsíců. "Definitivně jsem se rozhodl, že nemohu zůstat," řekl.

Ministr spravedlnosti Pavel Němec potvrdil přijetí rezignačního dopisu. "První náměstek byl velmi úzce profesně spjat s bývalou státní zástupkyní Marií Benešovou, která byla odvolaná. Jeho krok považuji za logický," řekl ministr ČTK. Vláda Benešovou odvolala z funkce letos v září. Hlavním důvodem byly vleklé spory právě s ministrem spravedlnosti. Němec se s Benešovou neshodl například v případu katarského prince Hámida bin Abdal Sáního.

Letos v létě zveřejnila média informaci, že Fenyk je jedním z dvou desítek žalobců, kteří údajně pronásledovali disidenty. Fenyk poslal podle časopisu Týden před rokem 1989 na 15 měsíců za mříže violoncellistu Vladana Kočího za to, že z náboženských a morálních důvodů odmítl nastoupit vojenskou službu.

Příspěvky Radia Praha nyní můžete poslouchat kdykoliv a kdekoliv

ČRo7 - Radio Praha zahájilo podcasting Český rozhlas 7 - Radio Praha (vysílání do zahraničí) spustil 29. prosince na svých webových stránkách www.radio.cz podcasting. Tato technologie umožňuje poslech vysílaných pořadů a příspěvků přes internet na osobním počítači nebo v MP3 přehrávači.

Formou podcastingu lze poslouchat všechny produkty ČRo7, tj. zprávy, jednotlivé příspěvky a rubriky ve všech vysílacích jazycích. Pro pohodlnější poslech lze příspěvky řadit do tématických okruhů. Podcasting vychází vstříc mimo jiné studentům jazyků, protože mohou sledovat příspěvky jak ve zvuku tak i v textové podobě na internetu. Více informací je k dispozici na webových stránkách ČRo7 www.radio.cz.

Firma Blata žaluje dovozce padělků jejích čtyřkolek

Blanenská společnost Blata podala žalobu na dovozce padělaných motorových čtyřkolek z Číny. Falzifikáty minulé pondělí zadrželi pražští celníci. Blata se v pátek pokoušela s dovozcem dohodnout na jejich zničení. K dohodě ale nedošlo, řekl ČTK Lukáš Vašíček z vedení blanenské firmy. Případ teď může skončit u soudu. Blata se s exportérem podle Vašíčka neshodla na tom, kdo je za dovoz padělků zodpovědný. Zadržená zásilka z Číny čítala 380 motorových čtyřkolek a mohla blanenskou firmu připravit o sedm milionů korun.

Blata bojuje s plagiátory svých výrobků už delší dobu. Začátkem října se jí podařilo zadržet na Maltě loď převážející kontejner se 160 čínskými kopiemi jejich motorových čtyřkolek. Společnost se rozhodla na Maltě bránit soudně. Přímo v Číně chce také zažalovat padělatele, které vedení blanenské firmy při návštěvě země odhalilo. Firmě napodobeniny výrobků dlouhodobě způsobují stamilionové škody. Jen za letošní první pololetí jí klesly tržby přibližně o 160 milionů korun. O plagiátorství se hovořilo také při nedávné návštěvě čínského premiéra Wen Ťia-pao v Česku. Problematika napodobenin českých výrobků se má podle ministerstva průmyslu a obchodu dostat na stůl také na jaře příštího roku na zasedání Smíšeného ekonomického výboru přímo v Číně.

Aktivista Penc obvinil premiéra Paroubka z nactiutrhání

Aktivista a bývalý disident Stanislav Penc podal u trutnovského městského úřadu podnět k přestupkovému řízení s premiérem Jiřím Paroubkem. Zdůvodnil to tím, že jeho samého Paroubek dříve nepravdivě obvinil z přestupku proti občanskému soužití, což se neprokázalo. Penc ČTK řekl, že Paroubkovo obvinění bylo nactiutrháním. Spor mezi Pencem a Paroubkem začal v létě, kdy Penc na trutnovském hudebním festivalu zveřejnil číslo mobilního telefonu premiéra. Následnou stížnost premiéra na Pence trutnovská radnice rozhodla tak, že se Penc přestupku proti občanskému soužití nedopustil. Radnice svůj verdikt zdůvodnila vyjádřením Ústavního soudu, podle kterého je míra ochrany osobností veřejně činných, včetně politiků, menší než u ostatních osob.

"Jiří Paroubek mě veřejně označil za člověka bez respektu k zákonu i ke slušnosti. Cítím se být poškozen," řekl Penc. Podáním chce také podle svých slov předsedu vlády donutit k předložení výpisu SMS zpráv, které po zveřejnění čísla dostal na mobil. "Ukázalo by se, že pisatelé nejsou žádnou žumpou, jak tvrdil premiér," řekl Penc. Vyjádření premiéra ČTK zjišťuje. Po zveřejnění čísla telefonu dostal premiér tisíce SMS zpráv, většina z nich vyjadřovala nesouhlas s policejním zásahem proti účastníkům technoparty CzechTek na Tachovsku. "Podle toho, jaké zprávy mi chodily, je psala lidská žumpa," řekl dříve Paroubek ČTK.

Penc také nyní čelí policejnímu stíhání pro pomluvu. Podle policie se jí měl dopustit na tiskové konferenci dotazem, zda velitel policejního zásahu proti technoparty CzechTek František Pachl pracoval pro komunistickou Státní bezpečnost. Penc obvinění označil za frašku.

Krejčíř by měl mít ověření směnek na dluh ČSSD do půlky ledna

Uprchlý miliardář Radovan Krejčíř očekává, že by mohl do půlky ledna obdržet ověření renomované švýcarské firmy o pravosti směnky, která údajně dokládá, že podnikatel v roce 2002 tajně půjčil ČSSD 60 milionů korun na předvolební kampaň. "Máme to slíbeno do poloviny ledna, jakmile pan Krejčíř bude mít potřebné podklady k dispozici, tak je zveřejní," sdělil ČTK Krejčířův známý Jiří Gavenda. Závazný termín zveřejnění již podle něj nechce Krejčíř určovat. Původně totiž slíbil, že směnky zveřejní ve své knize, která vyšla před třemi týdny. V knize se ale neobjevily. Pak slíbil, že je zveřejní na svých internetových stránkách a v médiích do Vánoc. Ani tento slib nedodržel. Vysvětloval to tím, že očekával renomované ověření pravosti dříve. Originál jedné směnky je podle Krejčíře podepsán tehdejším šéfem sociální demokracie Stanislavem Grossem.

Krejčíř, který je podezřelý z rozsáhlé majetkové trestné činnosti a přípravy vraždy celníka, uprchl v červnu policistům při prohlídce jeho domu. Nyní se i s rodinou zdržuje na Seychelských ostrovech, jejichž má občanství. V říjnu v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes prohlásil, že v roce 2002 půjčil sociální demokracii 60 milionů korun za slib, že mu strana pomůže mimo jiné získat státní podnik Čepro. Strana to popřela. V rozhovoru tvrdil, že peníze v hotovosti předal svému obchodnímu partnerovi Jakubovi Konečnému, který je poté půjčil ČSSD. Konečný, který je nezvěstný, prý Krejčířovi vystavil směnku, jež je splatná v březnu 2006. Druhou směnku údajně podepsal Konečnému tehdejší místopředseda ČSSD Stanislav Gross.

Politologové: Klausovo vládnutí z Hradu pozměnil nástup Paroubka

Prezident Václav Klaus pozměnil po nástupu premiéra Jiřího Paroubka styl svého vládnutí z Pražského hradu, soudí politologové. "Trošičku mají pravdu ti, kteří říkají, že Klaus malinko ustoupil od svého předsevzetí z doby, kdy byl zvolen - tehdy tvrdil, že bude prezidentem aktivním, nebude ale prezidentem aktivistickým. A že se nebude míchat do každodenní politiky vlády," řekl ČTK expert Daniel Kunštát.

Klaus byl z Hradu podle politologů sice "slyšet velmi daleko" již od nástupu do čela státu, s premiéry Vladimírem Špidlou a Stanislavem Grossem se ale přesto nedostával tak často do tak vyhrocených sporů jako následně s Paroubkem. Navíc za Špidly a Grosse byla ČSSD rozdrobená, což oslabovalo pozici obou premiérů.

"Aktivistickým prezidentem je Klaus pořád. Letos s Paroubkem ale narazila kosa na kámen," řekl ČTK politolog Bohumil Doležal. "Klaus si asi uvědomil vážnost situace. Když volby vyhrají sociální demokraté nebo i výrazně uspějí komunisté, už nebude zvolen. Bojuje také o svůj vlastní post. Také si uvědomil, že ODS není nijak výrazná, že nemá žádnou osobnost v čele, takže jim pomáhá takovýmto způsobem," soudí politolog Rudolf Kučera. Klausovo působení po nástupu Paroubka ale hodnotí spíše jako "defenzivu", protože prezidentovy pravomoci jsou poměrně malé a omezené. Podle Doležala je ale Klaus člověk, který "se snaží rozšířit svoje pravomoci, jak to jenom jde, i mimo rámec daný ústavou". "A když se ten dotyčný, na kterého takhle tlačí, dostatečně energicky nebrání, tak se mu to podaří," dodal.

Českou armádu čeká příští rok největší cvičení v její historii

Českou armádu čeká příští rok největší cvičení v její historii. Vojáci pozemních a vzdušných sil ve výcvikovém prostoru Hradiště v severozápadních Čechách předvedou, nakolik jsou schopni plnit úkoly dané členstvím Česka v NATO. Koncem roku chce totiž armáda dát alianci k dispozici první brigádní uskupení, které má být připraveno operovat na kterémkoli místě ve světě. Cvičení Strong Campaigner 2006 se podle armádní mluvčí Miry Třebické bude konat v říjnu a potrvá dva týdny. Počty vojáků a techniky ještě nebyly stanoveny. Jádro vytvoří žatecká 4. brigáda rychlého nasazení, která poslouží jako základ plně vybavené jednotky určené pro potřeby NATO.

Armáda na příští rok chystá stovku pozemních i vzdušných cvičení v zahraničí a přes 30 v České republice. Pozornost bude věnovat zejména jednotkám vyčleněným pro síly rychlé reakce NATO, mezi něž patří i žatecká brigáda. Vojsko je sice již rok profesionální, jednotlivé oddíly ale ještě nedosáhly plných počtů. Letos do nich přibylo zhruba 3000 nových vojáků, příští rok jich má přijít podobné množství. Celá armáda by měla dosáhnout takzvaných plných operačních schopností, tedy plné připravenosti v rámci NATO, do roku 2012.

Lidé se rozloučili s nestorem brněnské traumatologie Zelníčkem

Odborná i laická veřejnost se v pátek rozloučila s bývalým ředitelem brněnské Úrazové nemocnice Petrem Zelníčkem. Sedmašedesátiletý specialista na traumatologii a pomoc obětem katastrof podlehl vážné nemoci 26. prosince, řekl ČTK ředitel nemocnice Miloš Janeček. Zelníček opustil ředitelské křeslo letos v květnu po 15 letech jako nejstarší a nejdéle sloužící ředitel nemocnice v Brně a zřejmě i v Česku. Předsedal také České společnosti pro úrazovou chirurgii. Podílel se i na vytvoření Trauma týmu ministerstva zdravotnictví, jehož lékaři jsou speciálně školení na pomoc obětem katastrof. Naposledy tým pomáhal lidem po zemětřesní v Pákistánu v říjnu letošního roku. Sám Zelníček vedl tým při výjezdech do Nikaraguy Afghánistánu, Arménie a Íránu.

Rozhlasový Hajaja je pánem v nejlepších letech, je mu 45

Už statným pětačtyřicátníkem je Hajaja, rozhlasová obdoba televizního Večerníčka. Zatímco ten slavil svou čtyřicítku letos po celý rok, jeho "neviditelný" kolega je skromnější. A přitom se na rozhlasové vlny dostal už 2. ledna 1961. Tehdy se z rozhlasových přijímačů poprvé ozvala flétna Václava Žilky, která k nim dodnes láká malé posluchače. Zní vždy na začátku i na konci a za sebou má téměř 30.000 uvedení. Ti starší pamatují, že po dlouhá léta byl jediným, nezaměnitelným a nenahraditelným interpretem této postavičky Vlastimil Brodský. Podle režiséra Karla Weinlicha pro něj bylo setkání s Hajajou až osudné. Všichni si ho s ním ztotožnili natolik, že mu to dlouho bránilo objevit se v jakékoli jiné roli.

Pohádkovému skřítku Hajajovi naslouchá v dětských postýlkách už třetí generace. Český rozhlas jubileum připomene v předvečer 1. ledna uvedením prvního dílu této série, který Václav Čtvrtek nazval Jak Hajaja procitl. Protože se však v archivu nedochoval, Brodský ho v listopadu 2000 načetl znovu.

Během uplynulých desetiletí byly v "hajajovském" cyklu odvysílány tisíce příběhů spousty autorů v podání stovek herců. Na začátku šlo o pětiminutové pohádky, které byly prodlouženy na sedm a deset minut, jak je tomu dodnes. Po nějaké době přibyl ke skřítku Hajajovi kamarád Hajadán. Nějaký čas nesl pořad název Dobrý večer, děti, ale začátkem 80. let se do vysílání Hajaja opět vrátil.

Představení "Ivánku, kamaráde" má svůj internetový obchod

Vylovit pomyslný rybník popularity do posledního kapříka se rozhodli herci Petr Čtvrtníček a Jiří Lábus. Po divácky úspěšném turné s dramatizací policejních odposlechů fotbalových funkcionářů "Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit..? aneb Tak to mi ho teda vyndej" totiž zprovoznili specializovaný internetový obchod, ve kterém si příznivci tohoto happeningově laděného projektu mohou koupit například trička s hláškami z představení či jeho záznam na DVD. A zájem o nákupy suvenýrů parodujících největší korupční aféru v českém fotbale je prý obrovský. "Je o ně (trička) velký fofr," řekl ČTK Čtvrtníček, který je duchovním otcem celého projektu a do světa velkého obchodu vstoupil proto, aby šel štěstíčku naproti. Nejvíce se podle něj prodávají trička s výroky "Ty vole, dyk já ten fotbal nedělám pro sebe" a "Sáhnu ji ve sprše na švába a vona povolí", které zazněly v divadelním ztvárnění korupční aféry a jsou prý věrným přepisem policejních odposlechů fotbalových bossů a rozhodčích. Tričko i s DVD stojí 399 korun.

"Vzhledem k tomu, že zájem je převážně o největší velikosti triček, jsou klienty asi spíš muži, anebo je kupují ženy jako dárky," analyzoval nečekaně vysokou poptávku Čtvrtníček, podle kterého se trička musejí stále dotiskovat.

Čtvrtníčkova a Lábusova divadelní reakce na korupční skandál ve fotbalovém svazu je dramatizací policejních odposlechů funkcionářů, jak si domlouvají úplatky v lize. "Přede mnou najednou ležel nádherný materiál pro moderní drama, dokonalý absurdní text, který stačilo zvednout a odnést do divadelní zkušebny," tvrdí Čtvrtníček, guru černého humoru.

Inscenaci s mimořádným ohlasem uvedl v létě v rámci karlovarského festivalu. A protože se mu po krásném textu začalo stýskat, na podzim vyjel na turné. Bizarní dialogy plné vulgarismů, týkající se fotbalové korupce, pobavily diváky ve Slaném, Teplicích, Českých Budějovicích, Opavě, Ústí nad Labem a v dalších městech včetně Prahy. Všechna představení byla beznadějně vyprodána a po vstupenkách se vždy jen zaprášilo. Oba herci přitom na jevišti jen věrně citovali pokleslý slovník, jímž manažer Viktorie Žižkov Ivan Horník oslovoval sudí s nabídkou úplatku. Svérázný slang se objevil například při označování nabízených částek - tisícovky nahradila jablka, hrušky a kapříci.

Stát podpořil chov ohrožených zvířat v zoo 34,5 milionem korun

Ministerstvo životního prostředí letos podpořilo chov ohrožených druhů zvířat v 16 českých zoologických zahradách 34,5 milionem korun, což je stejně jako loni. Jedná se především o zvířata zařazená do evropských a mezinárodních záchovných programů a plemenných knih, či reintrodukčních programů, řekl ČTK prezident Unie českých a slovenských zoo Vladislav Jiroušek.

Stát zahrady podporuje od roku 1995 v celkem třech dotačních titulech, na zbývající dva šlo deset milionů. Do evropských a mezinárodních záchovných programů se většina českých zoo mohla naplno zapojit až vstupem Česka do Evropských struktur. Například pražská zoo vede mezinárodní plemenné knihy koně Převalského, hroznýšovce kubánského, leguána kubánského, želvy černavé a orlície bornejské, k tomu evropskou plemennou knihu ocelota stromového. Mezinárodní plemenná kniha koně Převalského byla založena v roce 1959 a je nejobsáhlejší na světě. Shromažďuje data o všech koních Převalského, kteří byli chováni v zajetí od roku 1899. V současné době je v ní zapsáno přes 3500 jedinců. Královéhradecká zoo je zase v rámci africké specializace jedinou zahradou na světě, kde se podařilo rozmnožit kriticky ohroženou severní formu nosorožce tuponosého. Královédvorský chov těchto zvířat, stojících na pokraji vyhubení, je dnes světovou raritou.

Významnou úlohou zoologických zahrad je nejen ochrana ohrožených druhů zvířat, snaha o jejich rozmnožení, ale také zapojení do reintrodukčních programů, to znamená o jejich navracení do původních biotopů. Královédvorská zoo se například už léta podílí na reintrodukci afrických kopytníků, především buvolů, antilop koňských, antilop vraných a přímorožců šavlorohých. Do současnosti se podařilo tímto způsobem vrátit do původních míst výskytu stovku zvířat. Zahrady se podílejí i na návratu rysů, tetřevů, či sov a černých čápů do české přírody. Více zajímavostí se mohou čtenáři dočíst v právě vydané knize Zoologické zahrady České republiky a jejich přínos k ochraně biologické rozmanitosti.

V závěru roku výrazně vzrostl prodej přípravků proti kocovině

Češi se v posledních letech při bujarých silvestrovských oslavách naučili spoléhat na speciální přípravky, které podle výrobců zmírňují nepříjemnou novoroční kocovinu. Lékárny i obchodníci v těchto dnech hlásí výrazný nárůst prodeje těchto speciálních přípravků, z nichž nejlevnější stojí zhruba 30 až 50 korun a nejdražší přijdou i na 200 korun. "Prodej přípravků proti kocovině v závěru roku hodně vzrostl. Někteří lidé dávají přednost dražším tabletkám, které se používají před požitím alkoholu, jiní zase upřednostňují levnější klasiku, která se aplikuje až ráno podle toho, jak se člověk po večírku cítí," řekla ČTK pracovnice lékárny na Karlově náměstí v Praze.

Šumavští horalé na Nový rok chtěli potkat dítě, báli se stařeny

Přestože první den v roce nebyl v minulosti svázán s tolika pověrami a tradicemi, jako jsou například Vánoce, naši předci si přece jen na některé věci dávali pozor. Například horalé na staré Šumavě věřili, že spatřit dítě v novoročním ránu přináší štěstí. Právě tak platilo jako šťastné znamení potkat na Nový rok ráno muže, těhotnou ženu nebo uvidět zapřažený vůz. Naopak setkání se starou ženou a psy se v minulosti považovalo za velmi zlé znamení, řekl ČTK šumavský historik Vladimír Horpeniak.

Oslavy Silvestra a Nového roku před sto a více lety a dnes se výrazně lišily. V minulosti podle Horpeniaka lidé na Šumavě tak trpělivě nečekali na půlnoční zlom letopočtu, neholdovali ani tolik alkoholu, jako to je často dnes. Proto se například v Kašperských Horách v 19. století mnohdy stávalo, že ponocný, který zahájil svoji novoroční obchůzku už od půlnoci, svým zpěvem a vinšováním budil již spící obyvatele.

Nový rok byl nejen na Šumavě spojen s koledováním a přáním všeho nejlepšího. Přes obvykle hluboké závěje, mráz a vítr přicházeli už brzy ráno malí gratulanti, často celý zástup dětí, které dostávaly výslužku. Od domu k domu chodil i ponocný, v Kašperských Horách přicházeli blahopřát také kominíci, listonoš a dokonce i místní policajti.

"Přestože Silvestr neplatil jako svátek, prováděly se doma i ve stáji jen ty lehčí a nejnutnější práce. Silvestr byl chápán jako výjimečný den a byl nazýván druhým nebo malým Štědrým večerem," řekl historik. Odpoledne šli horalé do kostela, po práci a dlouhé večerní modlitbě si mužští v hospodě podle starodávného zvyku přiťukli sklenkami na nový rok. I v tuto noc si chlapci a děvčata vykládali budoucnost a lili olovo. Na Nový rok se doma i v hospodářství prováděly nutné práce včas a především pořádně. I na Šumavě totiž platilo úsloví: "Jak na Nový rok, tak po celý rok", řekl Horpeniak. Po dopolední novoroční mši se v šumavských obcích zašlo ještě před obědem na sklenku do hostince. Odpoledne se sousedé navštěvovali a až do setmění si povídali.

Nemocný Koukal na Světovém poháru v Novém Městě nepoběží

Mistr světa v lyžařském maratonu z roku 2003 Martin Koukal bude chybět na startu obou závodů Světového poháru v běhu na lyžích v Novém Městě na Moravě. Koukala postihlo virové onemocnění a v pátek ráno lékař jeho účast na domácím vrcholu sezony vyloučil. Už ve čtvrtek bylo jasné, že ve startovním poli bude chybět kvůli žaludeční viróze Petr Michl.

Šéf svazu lyžařů Vaněk označil tvrzení o dluzích za lež

Za lživé a ničím nepodložené označil předseda lyžařského svazu Aleš Vaněk tvrzení ředitele běžeckého úseku Čestmíra Skrbka, že běžci uzavřou letošní kalendářní rok s dluhem ve výši pěti milionů. Čeští reprezentanti na protest proti údajně špatné manažerské práci svazu absolvují závody Světového poháru v Novém Městě na Moravě s nášivkou, na které je nápis sponzor s otazníkem. "Informace o dluzích za rok 2005 ve výši pět milionů korun je lživá a není postavena na pravdivých údajích," uvedl Vaněk v prohlášení, které přečetl na páteční tiskové konferenci. Tvrdí, že členové statutárních orgánů svazu a dceřiné marketingové společnosti CS Ski s.r.o. letos žádné dluhy nevytvořili. Lyžařskému svazu se nepovedlo najít generálního partnera, Vaněk však připomněl, že tento fakt je znám od poloviny října. "Co zaznělo ze Skrbkových úst, bylo zbytečné a hloupé. Všechny sportovní úseky mají ekonomickou i marketingovou samostatnost.

Rok 2006 bude pro Šebrleho pouze přestupným na cestě do Pekingu

Pouze za přestupný rok na cestě za obhajobou olympijského vítězství považuje Roman Šebrle nadcházející atletickou sezonu 2006. Světový rekordman v desetiboji sice má plány i dílčí cíle do nového roku, ale do mysli se mu stále častěji vkrádá jediné - zlatá medaile z Pekingu 2008. "Roku 2008 a olympiádě v Pekingu všechno podřídím. Všechno ostatní je na druhé koleji," zdůraznil Šebrle v rozhovoru pro ČTK. Pokud se za dva a půl roku stane dvojnásobným olympijským vítězem, nebude mu prý ani příliš vadit, pokud by se v roce 2007 v Ósace nestal ani na šestý pokus mistrem světa. Právě zlato ze světového šampionátu a také halový světový rekord jsou mety, na které ještě Šebrle v kariéře nedosáhl.

Lukáš Zelenka už se domluvil v Manisasporu na smlouvě

Sparťanský záložník Lukáš Zelenka se dohodl na podmínkách svého angažmá v tureckém klubu Vestel Manisaspor. Jeho zástupci jsou předběžně domluveni také s vedením letenského celku. Manisasporu se tak povedlo ulovit zatím největší rybu na českém trhu v nadcházejícím přestupovém období. Do Turecka zamíří i další čeští fotbalisté: k přestupu Adama Petrouše do Ankarasporu a Jiřího Maška do Malatyasporu chybí už pouze lékařská prohlídka v novém klubu.

"Manisaspor se domluvil předběžně s Lukášem na smlouvě na 3,5 roku, na dobré cestě je i dohoda mezi kluby," řekl ČTK po jednání v pražském hotelu Hilton Pavel Zíka, šéf agentury Sport Invest International, jež zastupuje řadu českých ligových hráčů. Zelenka, jenž v letošním roce poprvé oblékl reprezentační dres, se nechal od tureckých funkcionářů přesvědčit nejen lukrativní smlouvu, která mu dá možnost trojnásobně většího výdělku než v mistrovské Spartě. "Důležité bude, že budu bydlet v turistickém letovisku poblíž a také proto, že tam bude zřejmě početná česko-slovenská kolonie," uvedl fotbalista, který si však hodlá nejdříve podrobně prohlédnout budoucí bydliště i zázemí klubu. V Manisasporu působí jeho někdejší sparťanští spoluhráči Petr Johana a Michal Meduna, klub láká také Martina Petráše a usilovně vyjednává o přestupu dalšího slovenského fotbalisty Filipa Hološka. S ním je Vestel údajně už domluven, ovšem stále hledá společnou řeč s vedením Slovanu Liberec. O Petrášovi se bude jednat okamžitě poté, co se letenský stoper vrátí z dovolené.

V případě Maška (Malatyaspor) a Petrouše (Ankaraspor) už přestup nemůže zhatit takřka nic, snad jen zdravotní potíže hráčů, kteří odletí počátkem ledna podepsat smlouvy. S Teplicemi a Spartou už se podle Zíky turecká strana dohodla.

Brankář Zlámal je první českou posilou fotbalistů Sparty

První českou posilou fotbalistů pražské Sparty v zimní přestávce se po třech slovenských nákupech stal dvacetiletý brankář druholigové Kroměříže Zdeněk Zlámal. Na Letné podepsal smlouvu do června 2008. ČTK to řekl mluvčí klubu Lukáš Přibyl. Zlámal, kterého předcházejí dobré reference a přezdívka "Buffon", před pár dny odmítl nabídku Liberce. Přestože nyní na Letné mezi tyčemi jasně vládne reprezentant Jaromír Blažek, mladík se konkurence neobává. "Věřím si a dlouhodobě se chci dostat na post brankářské jedničky, i když vím, že teď je tady Jarda Blažek, který pojede na mistrovství světa," řekl po podpisu smlouvy.

Počasí:

Na Silvestra má být zataženo s občasným sněžením, které bude v nížinách, zejména v Čechách, místy přecházet ve srážky smíšené a mrznoucí. Nejvyšší denní teploty -2 až +1 stupeň Celsia, na Moravě a ve Slezsku kolem 4 pod nulou. Na horách má být -1, na východě kolem -5 stupňů. Mírný jihozápadní až západní vítr.

30-12-2005