Denní souhrn zpráv Zprávy

04-01-2006

Armáda na mnoha místech pomáhá odklízet následky sněhové kalamity

Vojenské záchranné prapory a ženijní jednotky pomáhají na jihu Čech a na severní Moravě odklízet následky sněhové kalamity. Likvidovaly padlé stromy ze silnic a vyprošťovaly auta, která uvízla ve sněhových závějích. Bez elektřiny zůstane v jižních Čechách asi 1000 lidí v deseti malých obcích, které leží především v příhraničních oblastech. Dodávky do větších obcí a měst se už energetikům podařilo obnovit, pro jistotu však do problematických míst nyní hasiči a energetici umisťují deset náhradních zdrojů. Na armádu se obrátil také primátor Karviné. Od časného rána šest příslušníků hlučínského praporu se třemi nákladními vozy pomáhá ve městě odstraňovat závěje. V Ostravě vojáci odváželi sutiny po zřícení střechy supermarketu Lidl. Neštěstí, při kterém nebyl nikdo zraněn, začala kvůli podezření z obecného ohrožení vyšetřovat policie.

Padající stromy či vysoká vrstva sněhu na silnicích komplikují dopravu na Vysočině. Zejména na Pelhřimovsku bylo dočasně neprůjezdných několik silnic, z nichž hasiči s cestáři po rozednění odstraňovali další kmeny a větve. Autobusy i vlaky jezdí se zpožděním. Problémy se sněhem jsou i ve městech. Z jihlavského centra řidiči odvezli na 65 aut sněhu. Obdobná situace je i v dalších městech. Krajští hasiči doporučili majitelům domů, aby zkontrolovali stav střech a případně zajistili odstranění nebezpečných rampouchů a sněhových převisů.

Z ČSA odchází prezident Jaroslav Tvrdík, v čele firmy stane Radomír Lašák

České aerolinie, jejímž většinovým vlastníkem je stát, povede místo Jaroslava Tvrdíka člen představenstva a ředitel správy energetické firmy ČEZ Radomír Lašák. Změnu v čele ČSA by měla schválit dozorčí rada a představenstvo 18. ledna, řekl Tvrdík, který společnost vedl více než dva roky. Premiér Jiří Paroubek chce Tvrdíka navrhnout na hlavního manažera sociálních demokratů pro letošní volby. Lašák by měl podle Paroubka připravit půdu pro privatizaci firmy. Lašák potvrdil, že nabídku kandidatury na post prezidenta ČSA přijal. Tvrdík podle něho započal ve firmě potřebnou transformaci, jejíž první fáze byla úspěšně završena koncem roku 2005. Tvrdík by se měl stát členem dozorčí rady ČSA.

ČSA loni vykázaly ztrátu několika set milionů korun, což Tvrdík přisuzuje růstu cen ropy na světových trzích a zostřující se konkurenci hlavně nízkonákladových dopravců. Paroubek řekl, že výběrové řízení na funkci nového ředitele ČSA nebylo vypsáno, protože je nutné převzít firmu rychle a neztrácet čas. S Tvrdíkovou prací v ČSA byl premiér spokojen. "Ekonomické výsledky ČSA nejsou špatné. Kdyby se to vzalo podle mezinárodních standardů, ČSA by bylo v zisku i po tom ohromném nárůstu cen pohonných hmot," uvedl Paroubek. Tvrdík popřel, že by jeho odchod souvisel s hospodařením firmy. Někteří zaměstnanci si ale myslí opak. Prezident sdružení dopravních pilotů CZ Alpa Radomil Kratochvíl řekl, že změna v čele podniku by podle něho mohla být reakcí na kritický dopis, který vládě zaměstnanci ČSA zaslali před Vánocemi. Piloti také požadují, aby byl nový šéf podniku vybrán ve výběrovém řízení. Nový prezident ČSA by měl podle Paroubka připravit jejich privatizaci.

Premiér Paroubek počká s prolomením limitů těžby na názor Ústeckého kraje

Vláda bude při rozhodování o prolomení územních limitů těžby uhlí na Mostecku respektovat stanovisko občanů Ústeckého kraje. Premiér Paroubek, který bude v Ústeckém kraji v létě kandidovat jako lídr ČSSD do sněmovních voleb, po zasedání kabinetu novinářům řekl, že vláda zatím nebude rozhodovat o zrušení nynějších hranic povolené těžby. Počká až na stanovisko zastupitelstva k územnímu plánu Ústeckého kraje. Usnesení o územních limitech přijala vláda v roce 1991, aby ochránila obce před likvidací kvůli rozšiřující se těžbě uhlí. O dalším osudu limitů chtěl Paroubkův kabinet brzy rozhodnout. Petici za jejich zachování podepsaly tisíce lidí z obcí a měst po celé zemi. Proti rozšiřování těžby uhlí se postavil i ministr životního prostředí Libor Ambrozek (KDU-ČSL).

Stát vrátí nevládním organizacím DPH za loňské dárcovské SMS

Stát vrátí neziskovým organizacím daň z přidané hodnoty (DPH) z finančních darů, které lidé zaslali na humanitární účely formou dárcovských SMS od loňského 1. ledna do 30. září. "Od 1. ledna tohoto roku platí systémové řešení, kdy záleží na dohodě mezi mobilními operátory a nestátními neziskovými organizacemi tak, aby u darů nemusela být uplatňována daň z přidané hodnoty," řekl ministr spravedlnosti Pavel Němec po zasedání kabinetu. Nárok na vrácení peněz budou mít organizace, kterým by bylo vráceno minimálně 50.000 korun. Celkem mají organizace dostat zpátky od státu 2,66 milionu korun. Média státu vyčítala, že na dobročinných akcích díky vybírání DPH vydělává.

Dárcovské krátké textové zprávy (DMS) se zrodily v České republice a Češi jich poslali od dubna 2004 přes čtyři miliony. Drobní dárci díky nim přispěli na různé humanitární účely celkovou částkou 112 milionů korun, které získalo sedm desítek neziskových organizací z celé republiky.

Vláda se chce více věnovat integraci azylantů

Vláda se chce ve spolupráci s neziskovými organizacemi více věnovat pomoci a integraci cizinců, kteří hledají v Česku azyl. Na zasedání projednala plán předložený ministrem vnitra Františkem Bublanem, jež se bude týkat zejména hledání práce, výuky češtiny a zajištění bydlení pro cizince. Na letošní rok vyčlenilo vnitro na integraci azylantů 16 milionů korun. Další milion chce získat na lepší spolupráci s nestátními neziskovými organizacemi. Ty by měly cizincům pomáhat především při hledání práce a bydlení. Český jazyk by se cizinci, kteří získali v Česku azyl, měli podle schváleného plánu učit mnohem intenzivněji než v současnosti.

O legalizaci pobytu nelegálních cizinců plán ministerstva vnitra neuvažuje, i když některé země s ní mají dobré zkušenosti. Například Španělsko se nedávno rozhodlo zlegalizovat pobyt 800.000 cizincům. Vzápětí se na Pyrenejském poloostrově snížil organizovaný zločin a zneužívání pracovníků. "My ale zatím problémy tohoto druhu nemáme," uvedl Bublan.

Šéf komise Hojda: Doležel si o úplatek řekl, Spyra byl provokatér

Bývalý tajemník premiéra Zdeněk Doležel si na schůzce s polským lobbistou Jackem Spyrou skutečně řekl o úplatek. Podnět ke schůzkám ale dal Spyra, který chtěl zpochybnit privatizaci Unipetrolu. Tyto závěry si z vyšetřování kauzy Unipetrol udělal šéf sněmovní komise Pavel Hojda (KSČM). Vláda podle něj při privatizaci zřejmě nepochybila. Zástupci ODS s Hojdovými závěry nesouhlasí. Komise by měla výsledky svého šetření předložit do konce ledna, Hojda již připravuje návrh závěrečné zprávy. O jejím definitivním znění ale rozhodne komise v hlasování. Každá z parlamentních stran má v poslaneckém týmu dva zástupce. Prodej Unipetrolu podle některých spekulací provázela korupce. Doležel je podezřelý, že v této věci požadoval od Spyry úplatek pět milionů korun. Schůzku natočila skrytou kamerou televize Nova. Martin Říman (ODS) míní, že Doleželova žádost o úplatek byla evidentní už z reportáže Novy odvysílané v srpnu. Za co měl úplatek být ale komise stále nezjistila, dodal.

Tomáš Pitr stále shání peníze na kauci, je prý pořád v zahraničí

Podnikatel Tomáš Pitr prý stále shání peníze na složení kauce. Mohla by mu zajistit zrušení mezinárodního zatykače, který na něj před Vánoci vydal soudce pražského městského soudu Petr Novák. Rozsudek, který Pitrovi uložil osm a půl roku vězení, uvádí, že se Pitr s dalšími obžalovanými na nezákonně vyžádané dani z přidané hodnoty obohatili téměř o 23,5 milionu korun. Soud dále po Pitrovi chce, aby odevzdal pas, aby slíbil, že se nebude vzdalovat z Česka a aby se poctivě dostavoval na další soudní jednání. Pitrovým případem se totiž ještě bude zabývat pražský vrchní soud.

Soud vydal zatykač na Pitra 23. prosince. Podle něj hrozilo, že by se Pitr mohl pokusit uprchnout. Soudce ale dosud neprozradil, co konkrétně ho k vydání zatykače vedlo. Pitr již dříve ČTK řekl, že nikam uprchnout nechtěl. Tvrdí, že byl od 23. prosince s rodinou na plánované dovolené v Alpách. Dovolenou si prý objednal u cestovní kanceláře v září, což lze podle něj snadno ověřit.

Podnikatel Starka u soudu popřel, že by ho někdo vydíral

Český podnikatel a šéf prvoligového fotbalového klubu z Příbrami Jaroslav Starka přišel napočtvrté k soudu k podání svědecké výpovědi. Uvedl v ní, že ho nikdy nikdo nevydíral. Starka figuruje jako poškozený v případu údajného šestičlenného gangu vymáhačů dluhů. Dva z obžalovaných ho podle státní zástupkyně v červenci 2003 vydírali a požadovali milionové částky za pronájem rekreačního střediska Vystrkov u Orlické přehrady. Starka verzi žalobkyně popřel. "Nikdy mě žádná čečenská mafie nenavštívila s tím, že po mně chtěl někdo peníze. Nevím, kde se ta informace vzala, já jsem ji několikrát dementoval a řekl to i policii. Jednoho z obžalovaných znám - když jsem před 15 lety začal podnikat, tak jsme se seznámili, pak jsme se několikrát viděli. V žádném případě ale po mně peníze nechtěl," řekl ČTK před jednací síní Starka. Skupina podle žalobkyně vyhrožovala násilím několika podnikatelům z celé ČR při vymáhání dluhů. Na svědomí má prý 14 skutků vydírání či podvodů, při kterých si přišla na statisícové částky.

Státní zástupce obžaloval z vraždy dva bývalé pracovníky StB

Státní zástupce obžaloval z vraždy dva bývalé příslušníky StB Milana Michela a Stanislava Tomeše. Oba údajně v roce 1957 odeslali tehdejšímu štrasburskému prefektovi André Trémeaudovi balíček s bombou, která zabila jeho manželku. ČTK to sdělil Martin Omelka z Městského státního zastupitelství v Praze. Oba muži původně předpokládali, že se balíček dostane do rukou prefekta na recepci k zasedání Evropského společenství uhlí a oceli, kterého se zúčastnilo i několik předních francouzských politiků. Údajnou krabici s doutníky ale rozbalila až o tři dny později Trémeaudova manželka Henriette, kterou výbuch zabil.

Soud potvrdil 25 a 11 let za trojnásobnou vraždu v Litvínovicích

Ladislav Pacovský a jeho syn John půjdou za trojnásobnou vraždu sousedů v jihočeských Litvínovicích na 25 a 11 let do vězení. S konečnou platností o tom rozhodl odvolací pražský vrchní soud. Život dvou mužů má podle soudů na svědomí Ladislav Pacovský, třetího zastřelil John. I proti tomuto verdiktu lze podat dovolání k Nejvyššímu soudu. Otec a syn Pacovští podle obžaloby v červenci 2003 zastřelili na litvínovické silnici dvěma zbraněmi tři muže. Manžela, syna a zetě ženy, jejíž sestra se přátelila s Pacovského bývalou manželkou Hanou. S ní se Pacovský přel o dům, často jí prý nadával a vyhrožoval. Podle některých svědků byl vražedný útok pomstou za to, že rodina Haně pomáhala.

U Brodku se odstraňují následky nehody nákladního vlaku

Nervozita a rozhořčení cestujících provázelo odklízení následků rozsáhlé nehody nákladního vlaku v Brodku u Přerova. Doprava se komplikuje i přes snahu železničářů zničený úsek co nejdříve zprovoznit. Škoda při nehodě, při které vykolejilo šest vozů, dosáhla 27 milionů korun. Další až milionové ztráty drahám vzniknou v souvislosti se zajištěním náhradní dopravy. Některé vlaky nabírají téměř tříhodinové zpoždění.

CVVM: Češi moc nechtějí ani doplatky za léky, ani rovnou daň

Zavedení poplatků za návštěvu lékaře a za výdej léků schvaluje jen necelá pětina Čechů. Více než tři čtvrtiny jsou proti. Vyplývá to průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), který se týkal podpory některých návrhů sociálních a ekonomických reforem. Například rovnou daň, kterou prosazuje zejména ODS, podpořilo 29 procent dotázaných, proti byla přibližně polovina. Stejný počet příznivců má i možné zavedení školného na vysokých školách. Nejméně hlasů - 15 procent - získala myšlenka, aby stát garantoval pouze minimální důchod na úrovni životního minima. Zhruba jen třetinovou podporu si získaly návrhy zavést trvale nižší důchod při předčasném odchodu do penze a vyplácet na všechny děti stejný příspěvek bez ohledu na příjem rodičů.

Nadpoloviční většina občanů souhlasila jen se třemi z devíti navrhovaných reforem. Největší podporu získala možnost vyplácení náhrady mzdy lidem, kteří se věnují péči o své staré či postižené rodinné příslušníky. Více než čtyři pětiny lidí jsou pro finanční podporu podniků, které vytvářejí nová pracovní místa. Téměř tři čtvrtiny Čechů souhlasí se záměrem nepodporovat nezaměstnané, kteří by odmítli nabídku na hůře placenou práci, uvedlo CVVM.

Česká delegace odletí v pondělí do Koreje jednat o Hyundai

V pondělí odletí do Jižní Koreje delegace, která bude jednat o podmínkách pro umístění mnohamiliardové investice automobilky Hyundai na území České republiky. Novinářům to po jednání vlády řekl ministr průmyslu a obchodu Milan Urban. Hyundai plánuje stavbu své pobočky, která by dodávala ročně kolem 300.000 vozů zejména na evropský trh, zřejmě v některé z lokalit v Česku, nebo v Polsku. Počítá se s investicí 35 až 40 miliard korun, továrna by měla přímo zaměstnat kolem 3000 lidí, v dodavatelských firmách by mohlo podle agentury CzechInvest vzniknout více než 10.000 nových pracovních míst. Největší šance na získání investice má zóna v Nošovicích na Frýdecko-Místecku.

Ministr Němec: Monitorování romských komunit bude na anonymní bázi

Data o romské komunitě v Česku bude podle rozhodnutí vlády zaznamenávat nový monitorovací systém. Ministr spravedlnosti Pavel Němec (US-DEU) po zasedání vlády novinářům řekl, že bude pracovat s anonymními daty, nikoli informacemi o jednotlivcích. Systém má poskytovat údaje o zaměstnanosti Romů, jejich kvalifikaci, příjmech, bydlení, zadluženosti či vzdělávání. Podle sčítání lidu se k romské národnosti přihlásilo 11.000 osob. Podle odhadů však v Česku žije asi čtvrt milionu Romů. Chybí i informace o počtech romských žáků a studentů či nezaměstnaných. Instituce národnost či etnickou příslušnost nesledují. Studie a kontrolní zprávy v minulosti prokázaly, že mnohé dotace a finanční programy na pomoc Romům se právě kvůli nedostatečné znalosti prostředí a potřeb často míjejí účinkem. Do projektů na pomoc Romům putují ročně miliony. Situace v komunitách se ale zatím příliš nemění.

Otto Jelinek bude pomáhat lákat investice a turisty do ČR

Čechokanaďan Otto Jelinek, který je mimo jiné bývalým kanadským ministrem, bude pomáhat při lákání zahraničních investic a turistů do České republiky. Novinářům to oznámil premiér Jiří Paroubek po jednání vlády, která Jelinka schválila koordinátorem aktivit ČR v zahraničí. Jelinek bude koordinovat mezinárodní činnost Českých center, České centrály cestovního ruchu CzechTourism a agentur CzechInvest a CzechTrade. Tyto agentury dělají podle Jelinka dobrou práci, ale jsou prý ještě další věci, které je potřeba vykonat v zahraničí. Jelinek (66 let) opustil zemi s rodiči v roce 1948 a od té doby žil v Kanadě. Tam byl několikrát zvolen do parlamentu, působil také jako ministr financí, ministr veřejných prací a federální ministr pro sport a tělovýchovu. V roce 1994 se vrátil do ČR.

ČRo naostro spustí stanici pro mladé, bude se jmenovat Rádio Wave

Český rozhlas naostro spustí svou léta chystanou stanici pro mladé posluchače, která nakonec dostala jméno Český rozhlas 4 - Rádio Wave. Podle neoficiálních informací by se tak mělo stát v pátek 13. ledna. Český rozhlas plánoval stanici pro mladé posluchače léta, překážkou v minulosti byl zejména nedostatek analogových kmitočtů umožňujících vysílat celoplošně. Rozhlas byl v minulosti kritizován za to, že ve svém programu nedává velký prostor vkusu mladé generace a že například hudební nabídka hlavní zpravodajské stanice ČRo 1 - Radiožurnál je zaměřena spíše na starší generaci.

Kniha přinese ucelený pohled na železnou oponu v Československu

Ucelený pohled na vznik, důvody a fungování takzvané železné opony v Československu přinese kniha, kterou spolu se svou manželkou Alenou a kolektivem spolupracovníků připravil plzeňský historik a vysokoškolský profesor Tomáš Jílek. Kniha přináší údaje o zemské hranici v minulosti i o období, kdy hranice střežil po únoru 1948 Sbor národní bezpečnosti a od roku 1951 pohraniční stráž. "Na území přišlo 16.000 pohraničníků, vytvořily se hlavně drátěné ploty, které byly až do poloviny 60. let v některých úsecích nabity elektrickým proudem, šlo až o 10.000 voltů," popsal Jílek.

Během dvouleté práce a shromažďování materiálů po archivech se autoři snažili dobrat také k údajům, kolik lidí kvůli železné oponě v Československu zahynulo. Podle Jílka se přesná čísla nedají určit, bylo to přibližně tisíc lidí - běženců i strážců. "Celkem šlo o 350 životů běženců, kteří byli zastřeleni, zabiti proudem či utonuli, téměř sto civilistů přišlo o život vlivem činnosti vojáků, zejména při dopravních nehodách," uvedl Jílek. O život přišlo i 654 pohraničníků a příslušníků Sboru národní bezpečnosti. "Pouze asi deset obětí bylo v přímém střetu s narušiteli hranic," zdůraznil historik. Další pohraničníci zemřeli například při sebevraždách, bylo jich víc než 230, jiní zahynuli při dopravních nehodách, utonuli nebo byli zabiti při náhodném výstřelu či střelbě při cvičení. Téměř tři desítky pohraničníků zemřely při manipulací s minami a granáty.

Nova: ČR se podařilo získat od EU peníze na opravy paneláků

České republice se podle televize Nova podařilo vybojovat od Evropské unie peníze na opravy panelových domů. EU dosud odmítala, aby její dotace směřovaly právě do této oblasti, nyní ale ustoupila novým členským zemím. V panelácích bydlí v ČR asi čtyři miliony lidí a řada sídlišť je v dezolátním stavu. Celkové náklady na opravy bytů a domů na panelových sídlištích se v republice odhadují na 300 až 400 miliard korun.

Beránek: TUI zřejmě získá v Exim Tours 50procentní podíl

Německá CK TUI zřejmě ve druhé největší domácí CK Exim Tours získá 50procentní podíl. Tvrdí to analytik cestovního ruchu Jaromír Beránek. Největší pořadatel zájezdů v Evropě by podle něho prostřednictvím CK Exim Tours měl na český trh vstoupit v nejbližších týdnech. Obchodní ředitel CK Exim Tours Jan Koláčný odmítl informace komentovat. Podle Beránka lze po vstupu na český trh předpokládat další tlak na snižování cen zájezdů. TUI jako největší evropský pořadatel zájezdů totiž nakupuje ubytovací kapacity v letoviscích v tak velkých objemech, že jeho množstevním slevám bude moci jen těžko některá domácí CK konkurovat.

V New Yorku skončila výstava děl doby Lucemburků na českém trůně

V newyorském Metropolitním muzeu po více než čtvrt roce skončila rozsáhlá výstava gotického umění doby vlády císaře Karla IV. a jeho synů krále Václava IV. a císaře Zikmunda na českém trůně. Expozice měla mimořádný úspěch, soudí Alexandra Sudová z Metropolitního muzea. "Pro lidi ze Severní Ameriky to bylo naprosto nové. Každý z toho byl úplně vedle," a to i když řada návštěvníků podle ní při příchodu ani netušila, kde se nacházejí Čechy a jaké jsou jejich dějiny a kultura, řekla ČTK. Na výstavě spolupořádané Správou Pražského hradu se představila vrcholná díla středověkých mistrů, jež vznikla na českém královském dvoře nebo jejichž tvůrci byli s lucemburským panovnickým domem spojeni. Její jedinečnost spočívala především v tom, že na jednom místě shromáždila dobově a tematicky příslušná díla rozesetá za uplynulých více než 600 let po celém světě. Z více než 160 ukázek gotické tvorby - relikviářů, deskových obrazů, plastik, iluminovaných rukopisů, liturgických předmětů, textilií i věcí denní potřeby - pocházela téměř polovina z českých a moravských sbírek.

Důchodce Jiří Mánek z Jablonce chce letos 710krát pokořit Ještěd

Pětašedesátiletý důchodce z Jablonce nad Nisou Jiří Mánek chce během letošního roku zdolat 710krát vrchol Ještědu. Překonal by tím předválečný rekord Lilly Flassakové, která během roku 1937 vystoupila na horu 709krát. Svým činem chce otestovat vlastní síly. "Je na čase pokořit 69 let starý rekord. Divím se, že se o to dosud nikdo nepokusil," řekl po svém desátém letošním výstupu Mánek. Ještěd chce pokořit nejen pěšky, ale i na kole nebo na lyžích. Poslední, nejstrmější úsek leze většinou pod lany kabinové lanovky. Cesta od její dolní stanice k vrcholu mu trvá jednu hodinu a 20 minut, dole je za 50 minut. "Ani po třech výstupech se necítím unavený, je mi rozhodně lépe, než když se ráno probudím," podotkl muž. Mánek plánuje každý den tři výstupy. Stráví tím 64 dnů a nocí, zhruba měsíc mu zabere cesta z domova pod Ještěd. Jiří Mánek má jednu nohu od kolena ochrnutou, navíc má oba kyčelní klouby umělé. Podle ortopedů je vystaví veliké zátěži, a jeho záměr mu proto rozmlouvali. Přesvědčit ho však nedokázali. Odhodlaný muž také chtěl, aby se výrobce umělých kyčlí stal jeho sponzorem. Ten to však odmítl.

Fotbalová Amfora odjela do Chile a Paraguaye

Setkáním v poklusu by se dala nazvat autogramiáda členů fotbalového klubu Amfora v pražském paláci knih Luxor. Knihu s názvem To byl teda gól!, vydanou loni v září k třicetiletému výročí mužstva celebrit, totiž zájemcům podepisovali jen pár okamžiků před tím, než se z ruzyňského letiště vydali na čtyřiadvacetihodinovou cestu do Chile a Paraguaye. "Budou dvaadvacátou a třiadvacátou zemí, které navštívíme," řekl ČTK prezident tohoto zájmového sdružení AMatérských FOtbalových RArit Petr Salava. V Chile je čeká vedle fotbalového zápasu i vystoupení na české ambasádě pro krajany. V Paraguayi velký koncert v amfiteátru v San Bernardinu, kde vystoupí i zástupce slovenského popu Vašo Patejdl, a utkání v kopané, k němuž má nastoupit i prezident této země. Mezi "účastníky zájezdu" jsou například Jiřina Bohdalová, Jitka Zelenková, Věra Martinová, Zora Jandová, Karel Gott, Petr Novotný, Jan Rosák, Karel Bláha, Jan Čenský, Jožka Černý, Vladimír Čech a Martin Dejdar, který je prý duší sportovec.

Jakub Janda se po druhém místě v Innsbrucku probojoval do čela Turné

Jakub Janda se i v třetím závodu Turné čtyř můstků probojoval na stupně vítězů a před pátečním vyvrcholením prestižní seriál vede. Po třetím místě a vítězství v německé polovině Turné v Innsbrucku skončil druhý a sesadil z čela pořadí Fina Janneho Ahonena. V pátek v rakouském Bischofshofenu bude mít český skokan na lyžích dva body k dobru. Janda nejprve v prvním kole v přímém souboji s Ahonenem prohrál o devět desetin bodu, ale druhé kolo mu vyšlo výborně. Z třináctého místa se probojoval na druhé, více bodů od rozhodčích na Bergiselu dostal jen Nor Lars Bystöl a radoval se z prvního vítězství ve Světovém poháru v kariéře. Janda se 133 metry předvedl nejdelší skok dne.

Eliáš byl při svém comebacku rovnou vyhlášen hvězdou zápasu

Podle zámořských médií předčil hokejista Patrik Eliáš při svém návratu na led veškerá očekávání. Útočník, kterého loni koncem února skolil během působení v Rusku závažný typ žloutenky, zařídil při výhře svého New Jersey nad Floridou 3:0 dva góly, z toho jeden šikovnou finální přihrávkou. A byl také hned vyhlášen první hvězdou zápasu.

Loprais udržel na Dakaru druhé místo

Český pilot tatry Karel Loprais udržel po páté etapě Rallye Dakar druhé místo v průběžném pořadí kategorie kamionů. Rus Firdaus Kabirov s kamazem, který ho ve středečním měřeném úseku na marockém území porazil, na něj však ztrácí už jen 39 vteřin. Opět triumfoval Rus Vladimir Čagin, jenž už vede o více než hodinu a půl. Zkušený veterán rallye Loprais si stále pochvaluje, že tatra funguje, jak má.

Žokej Minařík zahájil angažmá v Macau druhým místem

Český žokej Filip Minařík se poprvé předvedl publiku na dostihovém závodišti v Macau a své asijské angažmá zahájil druhým místem. Krátce poté, co Minařík vyhrál německý šampionát rovinových žokejů, absolvoval v Macau dva úterní starty. Na pískové dráze nejprve skončil desátý, pak ale druhým místem potvrdil, že ho vrcholná německá forma neopustila ani v Asii.

Běžkyně Neumannová je nemocná, nebude startovat na SP v Otepää

Běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová onemocněla a vynechá příští závod Světového poháru. Vítězka silvestrovské volné desítky z Nového Města na Moravě nepoběží o víkendu v Otepää v Estonsku. Vrátit do stopy by se Neumannová měla další týden ve Val di Fiemme. "Jde o nachlazení. Není to vážnějšího rázu, ale na čtyři pět dnů v teple, aby se dala do kupy," řekl Jan Dvořáček z manažerského týmu čtyřnásobné olympijské medailistky. V Estonsku si Neumannová měla vyzkoušet desetikilometrovou trať klasickou technikou, která je v olympijském programu.

Počasí

Bude oblačno až zataženo, teploty -1 až +3 stupně Celsia.

04-01-2006