Denní souhrn zpráv Zprávy

15-01-2006

Sonda Stardust přispěje k objasnění záhady života a jeho původu

Americká vesmírná sonda Stardust, která v neděli dopravila na Zemi meziplanetární a kometární prach, může podle českých odborníků přispět k objasnění vzniku a původu života. Člověk jeho analýzou posune své znalosti o kometách, které jsou považovány za dárkyně života, a opět se přiblíží odpovědi na otázku, zda je ve vesmíru sám nebo, zda existují inteligentní bytosti i v jiných planetárních systémech.

Vzorky z komety Wild 2, které dnes má lidstvo díky sondě Stardust k dispozici, mnoho slibují proto, že se kometa teprve v 70. letech minulého století dostala do blízkosti Slunce, které na ni ještě nemělo možnost dlouho působit. Jde proto o prapůvodní materiál z okraje sluneční soustavy. Pro poznání zrodu vesmíru a jeho zákonitostí je to proto zcela jedinečný, říká Antonín Vítek z Akademie věd České republiky.

Policie: Mošajlov, který v centru Prahy útočil granátem, je v ČR

Izrael v neděli předal do České republiky Jakova Mošajlova, který podle policie předloni zaútočil v centru Prahy granátem na vůz. Soud odpoledne, jen několik hodin po jeho příletu do Česka, rozhodl o umístění muže do vazební věznice, řekla ČTK mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Blanka Kosinová. V Česku je Mošajlov obviněn za pokus o obecné ohrožení. Soud na muže uvalil vazbu kvůli obavě, že by na svobodě utekl a trestnímu řízení se vyhýbal. "Hrozilo by jinak, že by zase mohl vycestovat a opustit území České republiky," řekla Kosinová. Mošajlov byl do Prahy eskortován letadlem, přiletěl linkou v 09:20. Převoz provázela přísná bezpečnostní opatření.

Podle policie muž v srpnu 2004 na rušné ulici Na Příkopě zaútočil granátem na vůz s krajanem Assafem Abutbulem, majitelem kasina. Majiteli se nic nestalo. Výbuch ale zranil 18 lidí, útočník z místa utekl a odletěl do ciziny. "Granát nevybuchl v autě a zranil turisty," uvedla Kosinová.

V Izraeli byl tehdy sedmadvacetiletý imigrant z bývalého Sovětského svazu, nyní izraelský státní příslušník, zatčen 13. září 2004 na základě mezinárodního zatykače vydaného v ČR. Izraelský soud loni prosinci s konečnou platností rozhodl o jeho vydání do Česka. Do Prahy byl Mošajlov převezen z izraelské extradiční vazby. Bude-li mu vina prokázána, hrozí mu v Česku osm až 15 let vězení. Policisté v případu úzce spolupracovali se svými izraelskými kolegy. "Věděli jsme, že vycestoval a věděli jsme i kam," podotkla Kosinová. Police využila podle Kosinové i vzorky DNA.

Česká policie Mošajlova zprvu stíhala za pokus obecného ohrožení jako uprchlého. To se změnilo poté, co skončil v izraelské vazbě. České úřady mu totiž prostřednictvím izraelských úřadů doručily do cely usnesení o zahájení trestního stíhání. Policisté a ministerstvo vnitra těsně po útoku v centru Prahy vyloučili teroristický útok. Podle policistů se jednalo o vyřizování účtů izraelského podsvětí.

Milan Kubek chce jako prezident prosazovat silnou a aktivní ČLK

V razanci boje za vyšší platy lékařů, tvrdém přístupu ke zdravotním pojišťovnám a kritice řízení zdravotnictví si nový prezident České lékařské komory Milan Kubek podle komentátorů nijak nezadá se svým předchůdcem ve funkci Davidem Rathem, dnes ministrem zdravotnictví. Lékařský odborář Milan Kubek patří mezi dlouholeté spolupracovníky Ratha a také mezi jeho spojence. Proto, jak napsal časopis Euro, od něj lze očekávat, že bude nadále udržovat ČLK v "pozici nikoliv pouze odborného garanta lékařské péče, ale i silné vlivové organizace neopovrhující lobbismem při prosazování zájmů lékařů". Kubek sám již uvedl, že jeho vizí je silná lékařská komora, která bude hrát aktivní roli ve všech dohodovacích řízeních, a vždy ve všem hájit zájmy lékařů. Z toho důvodu považuje také za nezbytné zachování povinného členství lékařů v komoře. Internista se soukromou praxí se netajil tím, že by jako budoucí šéf komory chtěl prosazovat zvýšení výdajů na zdravotnictví, vyšší platby pojistného za děti, důchodce i nezaměstnané a jejich pravidelnou valorizaci. Mezi absolutní priority zařadil také prosazení vyšší ceny lékařské práce. Jedním z Kubkových proklamovaných cílů je i rovnoprávné postavení zdravotnických zařízení vůči pojišťovnám, stejně jako prosadit trvalý smluvní vztah se zdravotními pojišťovnami. Na tento požadavek poukazoval v minulých dnech, kdy upozorňoval ministra Ratha na hrozící likvidaci stovek soukromých lékařských praxí ze strany zdravotních pojišťoven. Ty kvůli úsporám plánují neprodloužit smlouvu až s 15 procenty lékařů a zdravotnických zařízení.

Ve funkci prezidenta ČLK si Kubek také stanovil za hlavní úkol opětovné sjednocení lékařského stavu. Nebojí se, že bude pro část lékařů nepřijatelný. "Jako předseda lékařských odborů jsem hájil zájmy zaměstnanců, ale přitom jsem nikdy nepoškozoval zájmy soukromých lékařů," uvedl v tisku Kubek, sám soukromý lékař.

Lékařský odborový klub řídil cévní specialista Milan Kubek už od března 1999, respektive od listopadu 1998, kdy křeslo předsedy uvolnil David Rath svým odchodem do čela ČLK. Před tím v odborovém klubu zastával funkci místopředsedy. Vedoucí funkci obhájil i po sloučení LOK se Svazem českých lékařů v roce 2001 a naposledy loni na dubnovém sjezdu organizace.

Lékárníci na protest zavřou 30. ledna na tři hodiny lékárny

Lékárníci zavřou 30. ledna na tři hodiny lékárny. Zároveň zahájí kampaň, ve které vysvětlí, proč podle nich politika ministra zdravotnictví Davida Ratha ohrožuje existenci především malých lékáren. Po nedělním jednání s premiérem Jiřím Paroubkem to novinářům řekl prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba. Stávka bude reakcí na snížení marže na léky z 32 na 29 procent. O poklesu obchodní přirážky na léky rozhodla vláda na návrh Ratha.

ČSSD by mohla být ke spolupráci s komunisty dotlačena, říká Gross

Pokud ČSSD ve volbách zvítězí a nenajde pro svoji vládu nekomunistické partnery, možná bude k nějaké formě spolupráce s KSČM dotlačena. Uvedl to v neděli v České televizi bývalý předseda vládní ČSSD Stanislav Gross. Podle něj sociální demokracie udělá vše pro to, aby vznikla vláda bez podpory KSČM. "Pokud nenajde nějakou rozumnou ochotu přijmout míru spoluodpovědnosti od ostatních stran, tak pak možná k tomuto kroku bude dotlačena," řekl Gross.

Současný předseda ČSSD a premiér Jiří Paroubek je podle Grosse demokrat, který "nemá chuť" vracet komunisty k moci. Paroubek v prosinci uvedl, že sociální demokracie koalici s komunisty po volbách nepřipouští, dovede si ale představit spolupráci v parlamentu. Spolupráci s KSČM zakazuje sociálním demokratům od roku 1995 usnesení z bohumínského sjezdu.

Právo ve čtvrtek přineslo informaci, že sociální demokracie nesmí před volbami zaujmout žádné kategorické stanovisko vůči KSČM. Tvrdí to politický poradce premiéra Oto Novotný. V důvěrném vnitrostranickém materiálu poradce uvedl, že sociální demokracie by měla nechat otevřenou možnost hlubší integrace KSČM do politického systému i hlubší spolupráce s ní. Novotný podle Práva mimo jiné jmenuje podmínky, jimiž by ČSSD měla zapojení KSČM do systému podmiňovat. Řadí mezi ně jasnou a nedvojsmyslnou omluvu za zločiny komunismu, jasné distancování od KSČ, jasné přihlášení se k demokratickému polistopadovému vývoji a obhajobu práva na soukromé vlastnictví.

Prezident a čestný předseda opoziční ODS Václav Klaus prohlašuje, že případný menšinový kabinet závislý na komunistické straně nebude tolerovat. "Jasně jsem dal najevo při svém dvojím jmenování vlád, že s menšinovou vládou s touto podporou se smířit nehodlám," řekl Hospodářským novinám prezident. Hlava státu po volbách pověřuje politiky jednáním o vládě a poté také novou vládu jmenuje.

ČSSD zavazuje volební kandidáty Etickým kodexem poslance

Sociální demokracie zakazuje svým budoucím zákonodárcům zaměstnávat rodinné příslušníky a ukládá jim hlasovat pro omezení imunity, oznamovat dary své i svých blízkých a varovat se jednání, které by vedlo k jejich osobnímu prospěchu. Během volebního období nesmějí přestupovat do jiných poslaneckých klubů. Text dokumentu ČSSD zveřejnila na internetu.

Poslanci musí zveřejňovat dar, příjem nebo jinou majetkovou výhodu nad 5000 korun, které při výkonu poslaneckého mandátu a v souvislosti s ním získá zákonodárce nebo osoba jemu blízká. Uvádět to mají v oznámeních o darech, které podávají podle zákona o střetu zájmu. Při výkonu poslaneckého mandátu mají sociální demokraté spolupracovat pouze s osobami, které splňují odborné i morální předpoklady pro takovou činnost. Poslancům kodex ukládá zachovávat maximální míru otevřenosti při informování o své práci a oznamovat jakýkoliv možný střet zájmů, který by mohl nastat. Dodržování etického kodexu bude kontrolovat grémium poslaneckého klubu. Když rozhodne, že poslanec porušil kodex, pak se poslanec podpisem dokumentu zavazuje dobrovolně zaplatit pokutu ve výši měsíčního platu, která půjde na dobročinné účely. "V případě, že nebude zjednána náprava, grémium poslaneckého klubu navrhne odvolání poslance ze všech funkcí, do kterých byl za poslanecký klub nominován," uvádí dokument.

Poslankyně Hamplová z klubu ČSSD se stala členkou Nezávislých

Poslankyně Jana Hamplová, která je členkou klubu vládní ČSSD, vstoupila do politického hnutí Nezávislí. Již loni na podzim oznámila, že za hnutí bude kandidovat v červnových sněmovních volbách. Pokud jde o další členství v klubu ČSSD, vystoupit se z něj prozatím nechystá. Oznámila to ČTK. "Při nástupu do sněmovny jsem slíbila vládě přiměřenou loajalitu, a slovo až na výjimky držím. Zvážím, zda mám na klub docházet, protože čím dál více to bude o volbách, ale minimálně pokud jde o legislativní proces, budu z materiálů klubu vycházet," uvedla poslankyně, která loni v létě nastoupila do sněmovny po úmrtí Pavla Dostála. Hamplová se stala členkou klubu sociálních demokratů navzdory tomu, že s ČSSD měla v předchozích letech několik sporů a předloni na podzim ji opustila kvůli neshodám s krajskou organizací v Olomouci.

Expremiér Zeman dopsal knihu Vzestup a pád sociální demokracie

Bývalý předseda vlády a sociální demokracie Miloš Zeman právě dopsal svou novou knihu Vzestup a pád české sociální demokracie. "Já si myslím, že někteří lidé pochopí, proč je třeba volit sociální demokracii, a jiní lidé zase pochopí, proč je třeba nevolit některé konkrétní sociální demokraty," řekl ČTK autor k obsahu knihy. Podrobněji prý bude o knize hovořit 21. února v Praze na Žofínském fóru.

Šéf NBÚ: Prověrkou zatím neprošlo 172 zaměstnanců letišť

Bezpečnostní prověrkou Národního bezpečnostního úřadu neprošlo 172 ze 12.500 dosud kontrolovaných zaměstnanců českých letišť. V nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl ředitel NBÚ Jan Mareš. Proti současné podobě prověrek v pondělí demonstrovali zástupci leteckého personálu. Celkem by se prověrka měla týkat asi 14.000 lidí. "Dosud nedostalo bezpečnostní způsobilost 172 osobám z celkového počtu 12.500," uvedl Mareš. Nejčastějšími důvody bylo podle něj to, že prověřovaní neuvedli v šestnáctistránkovém dotazníku pravdivé nebo úplné údaje, případně nesplnili podmínku bezúhonnosti kvůli problémům s trestní právem.

Dotazník o 16 stranách podle jeho kritiků příliš zasahuje do soukromí, úřad se na něj dotazuje i známých či v místě bydliště leteckých pracovníků. Prezident Českého sdružení dopravních pilotů ČSA Radomil Kratochvíl uvedl, že řada pilotů už prověrky má. Ani oni se ale podle něj nechtějí smířit se způsobem prověrek, které se podle zákona musejí pravidelně opakovat po uplynutí pěti let. Odpůrci české verze prověrek argumentují zkušenostmi ze zahraničí, kde se v souladu s evropským nařízení hovoří o ověření spolehlivosti.

Některé části dotazníku se nelíbí ani Úřadu pro ochranu osobních údajů. "Jsme přesvědčeni o tom, že míra zásahu do soukromí celkově je neadekvátní," řekl ve čtvrtek České televizi předseda úřadu Igor Němec. Mareše tato kritika překvapila, protože Němcův úřad byl jedním z připomínkových míst pro nový dotazník, který podle Kratochvíla klade navíc povinnost prověřovaných uvádět i majetkové poměry.

Mittal Steel Ostrava bude propouštět, zatím není jasné kolik lidí

Společnost Mittal Steel Ostrava - bývalá Nová huť - bude letos opět propouštět. ČTK to řekl mluvčí firmy Ondřej Hampl. Podle něj přitom není vyloučeno, že největší domácí ocelářská firma zopakuje svou kampaň dobrovolných odchodů s nadstandardním odstupným z konce roku 2004. Tehdy z podniku na vlastní žádost odešlo přes 1700 lidí. Mittal Steel Ostrava nyní zaměstnává téměř 8900 lidí. Mezi zaměstnanci huti se mluví o tom, že letos odejde 700 lidí. Důvodem případného propouštění by podle něj byla snaha zvýšit konkurenceschopnost firmy.

Indická ocelářská společnost LNM Holdings, dnes Mittal Steel Holdings, kupovala před třemi lety státní Novou huť s více než 11.000 zaměstnanci. V privatizační smlouvě se vlastník zavázal, že do konce loňského roku nesníží stavy pod 8862 lidí. Bývalá Nová huť letos fúzuje se svou dceřinou firmou Vysoké pece Ostrava, která má sama asi 980 lidí.

Inekon Group začne v Iráku stavět cementárnu za 9,5 miliardy Kč

Společnost Inekon Group zahájí ještě letos práce na dodávkách cementárny do Iráku. Hodnota zakázky činí 328 milionů eur, tedy asi 9,5 miliardy korun. Cementárna, která vyroste v severní části Iráku, představuje zatím největší český kontrakt v novodobé historii Iráku. Inekon Group to uvedla v tiskové zprávě. Na zakázce se budou vedle Inekonu podílet i další firmy. Subdodavatelem stavební části bude zlínská společnost PSG International a strojní zařízení dodají přerovské strojírny PSP. Inekon jedná s iráckou firmou o dodávce další cementárny, na kterou by měl uzavřít smlouvu během několika příštích měsíců.

Nový sborník ÚDV se vrací do 50. let minulého století

Nový sborník historických prací Securitas Imperii, vydaný Úřadem dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu, popisuje 12 případů perzekuce z 50. let, na kterých se podílel komunistický režim. Jedním z nich je příspěvek Jiřího Bašty zabývající se událostmi v pracovním táboře Nikolaj u Jáchymova, kde v roce 1952 využilo vedení tábora kriminální vězně k brutálnímu útoku na uvězněné odpůrce komunismu.

Pracovní tábor Nikolaj proslul podle Bašty především brutalitou užívanou proti politickým vězňům. Trestanci zde v primitivních podmínkách těžili uranovou rudu. "Na rozdíl od běžného šikanování táborovými dozorci se však na Nikolaji v jarních a letních měsících roku 1952 odehrálo absurdní drama," charakterizuje událost autor. Vedení tábora v čele s osvětovým referentem Jaroslavem Kvasilem záměrně použilo skupinu kriminálních vězňů k šikaně a brutálnímu nátlaku proti politickým vězňům odsouzeným Státním soudem. Vedení tehdy začalo nutit vězně, aby podepsali dobrovolný pracovní závazek k výročí 1. máje. To znamenalo, že odsouzenci po své celodenní práci ještě museli plnit normy vytyčené v rámci údernické akce. Čtyřiadvacet politických vězňů ale i po nátlaku odmítlo závazek podepsat. Kvasil tehdy před shromážděnými muži řekl, že jejich podmínky by se daly zlepšit, kdyby byli "eliminováni reakcionáři,". "I když jsou mezi vámi někteří vrazi, vás si vážíme, protože vy jste zabili třeba jen jednoho člověka, ale reakce? Ta chtěla vyvraždit celý národ! A proto se jich chopte a udělejte s nimi konec. To víte, to je práce pro vás," vyzval k násilí. Asi stovka zločinců vedená bývalým konfidentem gestapa Břetislavem Jeníčkem se potom vrhla na politické vězně a začala je brutálně bít. Výsledkem byly zlámané ruce, vyražené zuby, proražené ušní bubínky. Násilí trvalo řadu dní. V létě se kriminální vězni rozhodli své politické spoluvězně úplně zlikvidovat. Chtěli je nahnat do drátů v zakázaném pásmu u hranic tábora, kde by je strážní postříleli. Akce se nepodařila jen náhodou. Na záchraně vězňů měli absurdně zásluhu sovětští poradci v uranových dolech. Nepokoje v táboře a zranění pracovních sil totiž negativně ovlivnilo výsledky uranových dolů a množství rudy, kterou Sověti odváželi. A to bylo jediné, co sovětskou stranu zajímalo. Do tábora proto vyslali kontrolu a žádali uklidnění situace. Případ v roce 1956 šetřila Inspekce ministra vnitra, viníci však potrestáni nebyli. Kvasil unikl trestu úplně, vedoucí tábora dostal 15 dnů domácího vězení. Nový, již 12. sborník ÚDV oficiálně představí 17. ledna.

Vítězem úspěšné akce Českého rozhlasu - gorilí reality show - je Richard

Vítězem gorilí reality show Odhalení a majitelem 12 melounů se stal patnáctiletý gorilí samec Richard. Dvoumetrákový a dva metry vysoký lidoop si získal největší sympatie ze všech obyvatel gorilího pavilonu pražské zoologické zahrady v Troji. Právě jemu poslali lidé nejvíce SMS zpráv. "Tak trochu jinou reality show" připravilo digitální vysílání Českého rozhlasu Leonardo. Každodenní život čtyř dospělých goril a gorilího mláděte mohli lidé sledovat na internetu nepřetržitě 24 hodin denně více než dva měsíce, a to od loňského 7.listopadu. Denně webové stránky navštívilo v průměru 20.000 zájemců, řekl ČTK šéfredaktor ČRo a jeden z organizátorů akce Miroslav Bobek.

Výsledek hlasování nikoho příliš nepřekvapil. Richard byl favoritem už v průběhu jednotlivých hlasovacích kol a jednoznačně bodoval v polovině hlasovacích otázek. Na diváky udělal nejlepší první dojem, označili ho za nejšikovnějšího a také jim nejvíc připomínal jejich šéfa. "Je to od diváků velice poučené rozhodnutí, protože Richard by ty melouny nikomu jinému nedal," řekl po vyhlášení vítěze ředitel pražské zoo Petr Fejk. S výsledky je velmi spokojený a reality show předčila jeho očekávání. "Výhercem není jedna gorila, které dali diváci nejvíc hlasů. Pro mě osobně je výhercem gorila jako druh," prohlásil. Příjem ze zpráv SMS a z prodeje předmětů s logem akce jsou určeny na ochranu goril žijících v Africe, připomněl.

Tucet melounů Richard nedostane najednou. Lidoop má problémy s trávením této pochoutky. Kdyby snědl větší množství melounu, potýkal by se s jeho projímavými účinky, poznamenal ředitel.

Jako druhá se umístila dvanáctiletá Kijivu s 25,4 procenta hlasů, která předloni v prosinci porodila Richardovi Moju, první gorilí mládě narozené s pražské zoo. Diváci ji zvolili za největšího komedianta pavilonu. Chtěli by ji blíže poznat, ale rozhodně by s ní nechtěli sdílet společnou domácnost.

Třetí pozici získala Kamba, která zasáhla do reality show o něco později. Třitřicetileté samici odchycené v afrických kamerunských pralesích, poslali diváci 23,2 procenta zpráv. Na posledním místě skončila čtrnáctiletá Shinda, která je tetou Moji. Podle diváků je nejméně šikovná a nejvíce ubližovala Kambě.

Malá Moja nebyla do soutěže zařazena. Je prý neplnoletá a nevěděla by, jak s výhrou naložit. Všem ale bylo jasné, že by vyhrála. "Nebylo by to fér vůči ostatním gorilám, protože Moja sbírá body už jenom tím, že je to mládě," uvedl Fejk.

Nové testy do deseti dnů ukáží, zda je Moja samice či samec

Pražská zoologická zahrada bude mít zhruba do deseti dnů výsledky testů, které by mohly definitivně odpovědět na to, jakého pohlaví je Moja, první pražské gorilí mládě. Novinářům to řekl ředitel zoo Petr Fejk. Ředitel by rád ukončil dohady o pohlaví ročního mláděte, které je chloubou pavilonu goril. "Udělám tak důkladné testy, že to budu moci říci na sto procent, ale testy ještě nejsou ukončeny," prohlásil. První testy DNA gorily Moji v polovině prosince určily, že zvíře je mužského pohlaví. Testy, které pak nechaly vypracovat autoři projektu gorilí reality show Odhalení z Českého rozhlasu, naopak potvrdily původní předpoklad, že Moja je samička. Odebrat vzorky pro test DNA gorilího mláděte je podle Fejka velmi těžké. Nejvěrohodnější jsou čerstvě vytržený chlup ze srsti zvířete, trus, stěr ze srsti nebo sliny. "Možnost kontaminace vzorku je ale velmi velká," uvedl. Proto musí být odebrány vzorky od všech goril, které v pavilonu s Mojou žijí, i od všech ošetřovatelů a lidí, kteří se v pavilonu pohybují. K výsledkům se dospěje důkladným srovnáním všech nabraných vzorků. "Výsledky mohou být úplně stoprocentní jedině tehdy, když budeme mít gorilu v ruce, nebo když uděláme krevní rozbor," zdůraznil ředitel. To ale pracovníci zoo zatím udělat nechtějí. Museli by totiž mládě uspat a vzít ho matce. Nevyloučil proto, že kvůli kontaminaci bude třeba udělat ještě další testy.

Lidé mohou přenášet mobilní čísla, podmínky dnes oznámil i Oskar

Lidé si mohou od neděle ponechat své mobilní číslo, i když přejdou k jinému operátorovi. Cenu za přenesení čísla platí zákazník novému poskytovateli mobilních služeb. Se zavedením přenositelnosti se ztíží identifikace operátora volaného. Operátora, a tedy i hovorné nebude možné stanovit podle předčíslí, ale zákazník tuto informaci získá z krátké hlásky před každým hovorem, nebo si ji bude moci ověřit zdarma na internetu či prostřednictvím SMS.

Zavést přenositelnost čísel do poloviny ledna mobilním operátorům ukládá telekomunikační zákon. Podle odhadů expertů službu ročně využijí dvě až tři procenta z více než 11 milionů telefonních čísel. Celkové náklady na zavedení přenositelnosti operátoři odhadli na jednu miliardu korun. V pevných sítích již služba funguje tři roky.

V Klatovech soutěžilo 400 nejlepších poštovních holubů z celé ČR

Až 1100 kilometrů bez přestávky urazí poštovní holub na nejdelší závodní trati. Pokud mu přeje vítr, letí rychlostí přes 100 kilometrů v hodině. Tomuto koníčku se v Česku věnuje přes 5000 převážně starších holubářů, kteří se sešli o víkendu na jediné celostátní výstavbě, jež vyhodnotila šampióny ve sportovních disciplínách i kráse. Do Klatov přivezlo 400 nejlepších holubů všech 34 chovatelských oblastí z ČR. ČTK to řekl organizátor Stanislav Jáchym z klatovského sdružení.

Výstavu schvalovali veterináři. Kvůli nebezpečí viru ptačí chřipky byly do začátku prosince přehlídky zakázány. V západních zemích se prý konaly bez omezení. Němci a Belgičané podle Jáchyma ale prokázali, že se holub nemůže nakazit ptačí chřipkou ani jí přenášet. Chovatele navštěvuje stálý veterinární dozor. Vždy před sezonou předloží potvrzení a kontrolujeme se mezi sebou, dodal.

Botanici v Teplicích osazují skleník, zahrada se na podzim otevře

Teplická botanická zahrada se zřejmě na podzim otevře pro návštěvníky. Pracovníci zahrady sázejí nyní květiny do nového 16 metrů vysokého skleníku. Po dokončení rekonstrukce bude v areálu okolo 5000 druhů rostlin, řekl ČTK ředitel botanické zahrady Jiří Haager. Zahrada je zavřena od května 2004. Oprava areálu včetně stavby nového skleníku stála 70 milionů korun. Investorem je město Teplice, které náklady hradilo z ušetřených peněz v rozpočtu.

Před uzavřením vystavovala zahrada ve sklenících asi 9000 druhů, nyní jich bude 5000. Sbírky jsou umístěny v klimaticky odlišných prostorech. "Máme suchý skleník, tropický vlhký a subtropický chladný skleník," upřesnil Haager. "Uspořádány jsou květiny i podle kontinentů a oblastí původního výskytu," dodal. Dřívější prostor zahrady byl typu zámeckých skleníků. V subtropickém skleníku bude expozice flory, která existovala na Teplicku před 20 miliony lety, v miocénu. "Budou to druhy příbuzné, které pocházejí z Ameriky a Číny," uvedl ředitel. Expozice má připomínat hnědouhelné rostliny. "Obyvatelé hnědouhelného revíru si ze školy pamatují vznik uhlí z obřích přesliček a kapradin, což je ovšem černouhelné období," vysvětlil Haager.

Expert, který zkoumal boty mumie, se jejího prokletí nebojí

Přestože po práci s několik tisíc let starou mumifikovanou mrtvolou z alpského ledovce známou pod jménem Ötzi zemřelo již několik vědců, zlínský obuvnický expert Petr Hlaváček se jejího prokletí nebojí. Nemá ani pocit, že by se musel nějak speciálně chránit. "Snad jen se udržovat v dobré kondici a dělat víc pro své zdraví. Příčinou smrti vědců bylo spíše jejich stáří, a tím i horší tělesný stav, než prokletí Ötziho," tvrdí Hlaváček, který vyrobil repliku Ötziho obuvi a její životnost otestoval při výpravě na místo nálezu mrtvoly.

Ostatky muže, jejichž stáří se odhaduje na 5300 let a které tedy zřejmě pocházejí z mladší doby kamenné, byly objeveny na podzim roku 1991 v alpském údolí Ötztal ve výšce asi 3000 metrů nad mořem. Tělo bylo v překvapivě zachovalém stavu díky tomu, že bylo po celá tisíciletí zmraženo ve věčném ledu a sněhu; na kostře se proto zachovaly zbytky kůže a tkání, včetně svaloviny a části žil a tepen. U sebe měl Ötzi luk, toulec se šípy a měděnou sekeru, našly se také zbytky bot. Podle posledních zpráv zemřelo po studiu mumie šest vědců, jako zřejmě poslední loni v dubnu ve věku 66 let archeolog a lékař Konrad Spindler, jenž se dlouhá léta vzácným nálezem zabýval. Mezi živými už není Ötziho nálezce, milovník Alp Helmut Simon, jenž tragicky zahynul pod lavinou při horské túře.

Hlaváček se však nad fámami o Ötziho pomstě badatelům jen usmívá. K Ötzimu se podle něj blíže dostaly asi dvě stovky vědců. "Když jsme pak jednou s kolegy spočítali, že ze 100 zaměstnanců naší fakulty zemřelo od nálezu Ötziho 12 lidí, tak statisticky řečeno je mnohem nebezpečnější pracovat na technologické fakultě zlínské univerzity než zkoumat Ötziho," řekl. S dalšími vědci, kteří několik tisíc let staré tělo zkoumali, se již nestýká. Neví však o tom, že by některý z nich žil ve strachu z možné pomsty Ötziho.

Jizerskou padesátku vyhrál Ital Cattaneo, Řezáč doběhl devátý

Ital Marco Cattaneo vyhrál Jizerskou padesátku. V závodu na 50 kilometrů klasickou technikou, jež byl posedmé zařazen do světové ligy dálkových běhů na lyžích Worldloppet a počtvrté byl součástí FIS Marathon Cupu, porazil druhého Nora Jörgena Aucklanda díky skvělému závěru. Stanislav Řezáč skončil na devátém místě, na které se posunul po diskvalifikaci Slováka Marase, jenž si zkrátil trať. Třetí pozici mezi muži obsadil Estonec Raul Olle, který Jizerskou padesátkou vyhrál v roce 2002. V závodu žen zvítězila potřetí za sebou Italka Christina Paluselliová, jež loni stejně jako Řezáč vyhrála celkové hodnocení FIS Marathon Cupu. Na druhé pozici skončila její krajanka Lara Peyrotová, třetí byla Švédka Sofia Lindová. Stejné pořadí bylo i v loňském hodnocení SP.

Do hlavního závodu se přihlásilo 3333 běžců na lyžích z 33 zemí. I s doprovodným závodem na 25 kilometrů klasicky se v neděli vydalo v Jizerských horách do stopy v mrazivém ránu, kdy teplota dosahovala kolem deseti stupňů pod nulou, celkem 4118 lyžařů. Mezi muži se odvážilo na trať i devětatřicet běžců starších 70 let. Do Bedřichova nakonec kvůli nemoci nepřijeli dva bývalí vítězové slavného Vasova běhu Švéd Oskar Svärd, jenž v Bedřichově triumfoval v letech 2003 a 2004, a jeho krajan Daniel Tynell.

Jednatřicetiletý Ital Cattaneo si pochvaloval vítězství nad kvalitními soupeři. "Samozřejmě mě to moc těší, byl to dobrý závod. Jörgen i Olle jsou velmi silní soupeři, ale já jsem měl dneska dobře namazáno a v závěru mi to jelo rychleji," řekl. I Řezáč se cítil dobře, ale rezervy prý měl v mazání. "Nejelo to po rovině a z kopce," pravil.

Čeští házenkáři i v odvetě kvalifikace MS deklasovali Kypr

Čeští házenkáři deklasovali Kypr i v druhém vzájemném utkání v předkvalifikační skupině o postup do play off o mistrovství světa. V Zubří svého soupeře zdolali 42:21 a po dvou předcházejících výhrách nad Estonskem jsou s osmi body v čele tabulky. O postupujícím do play off rozhodnou příští týden jejich zápasy s Makedonií.

Benešová se po finále v Hobartu posunula v žebříčku na 42. místo

Tenistka Iveta Benešová se díky finálové účasti na turnaji v Hobartu posunula v žebříčku WTA na 42. místo. Nejlepší Češkou zůstává šestnáctá Nicole Vaidišová, která v Sydney prošla při svém prvním letošním startu na okruhu do semifinále. Kláře Koukalové patří 31. místo. Lucie Šafářová, jež minulý týden triumfovala v Gold Coastu, si vylepšila osobní maximum na 34. místo, přestože v Canbeře ze zdravotních důvodů nestartovala.

Fotbalisté Příbrami prohráli s třetiligovými Bohemians

Fotbalisté Marily Příbram nedokázali ani ve svém druhém vystoupení na zimním turnaji Tipsport cup zvítězit. V nedělní divoké přestřelce s třetiligovým týmem Bohemians 1905 prohráli 3:4. Vedle porážky favorita přinesl zápas mnoho zajímavých situací a také souboj dvou synů internacionála Ivana Haška: Pavel hrál za Příbram, mladší Ivan za pražský klub.

Korupční kauza Žižkova je odstrašující a zábavná zároveň

Úplatkářská kauza fotbalového klubu Viktoria Žižkov, kterou se začne v pondělí zabývat soud, nemá v rámci největšího korupčního skandálu v historii první ligy svým rozsahem srovnání. A drží i další primát: dostala se až na divadelní jeviště. V červenci před dvěma lety potrestala disciplinární komise Českomoravského fotbalového svazu tehdejší FC Synot, první klub usvědčený z ovlivňování výsledků, odečtením 12 bodů a pokutou. Patnáctému týmu tabulky Viktorii Žižkov tím uhasla poslední naděje na záchranu v nejvyšší soutěži.

Sportovní ředitel Žižkova Ivan Horník tehdy okomentoval rozhodnutí disciplinárky smířlivým tónem a začal ihned spřádat plán, jak Viktorii dostat co nejrychleji zpět mezi elitu. Prostor už ale nedostal. Policejní odposlechy prokázaly, že i pražský oddíl si osvojil neférové a nezákonné metody. Podle vyšetřovatelů se korupčního jednání dopouštěl právě Horník. Hlavní obviněný celého případu se ale takovému podezření bránil a ujišťoval, že na Žižkově k žádným pochybením nedošlo. "Korupci neuznáváme," řekl tehdy Mladé frontě Dnes. Opak byl pravdou. Horník ve snaze zachránit tým od sestupu nabízel úplatky rozhodčím i svazovým delegátům. Jejich výše byla různá, pohybovala se ale v řádech desetitisíců korun na jedno utkání. A dělo se tak skutečně ve velkém. Ve spojení s Žižkovem nakonec padlo dalších 12 obvinění. Původně bylo stíháno 17 lidí, ale čtyři stíhání byla zastavena.

Vábení šustících "kapříků, jablek či hrušek", jak se ve svérázném slangu mezi zainteresovanými bankovkám říkalo, podlehli sudí Ladislav Talpa, Igor Gulajev, Pavel Poledník, Ladislav Míka, Marcel Hábl, Zdeněk Lukes, Zbyněk Pustka, Karel Vidlák a delegáti Jiří Vlček, Otakar Draštík a Adolf Růžička. Do kauzy se zapletl také rozhodčí Vladimír Pastyřík, jako bývalý policista ale podléhal zvláštnímu režimu vyšetřování. Na počátku ledna se stal prvním pravomocně odsouzeným. Od Horníka si nechal slíbit úplatek 30.000 korun, nazývaný "třicetník", za což mu soud vyměřil podmíněný trest a stejně vysokou pokutu. Na výše zmíněných 11 hříšníků byl v září vydán trestní příkaz. Obžalovaní dostali podmíněné tresty, několikaletý zákaz funkce a pokutu, ale až na Vlčka, jenž prokazatelně úplatek a poté i trest přijal, podali všichni proti tomuto výroku odpor.

Horníka se trestní příkaz netýkal. V jeho případě soud nařídil hlavní líčení, neboť podle obžaloby spáchal závažnější delikty. Bývalému funkcionáři, který se dále například domlouval s bývalým místopředsedou svazu a šéfem komise rozhodčích Milanem Brabcem na nasazování sudích na jednotlivé zápasy, zatím disciplinární komise ČMFS vyměřila dvouletý zákaz výkonu fotbalových funkcí a pokutu 100.000 korun. Žižkov pak v průběhu ročníku 2004/05 přišel podobně jako Synot o 12 bodů.

Celá kauza se mezitím stala velmi populární mezi širokou veřejností a zdaleka nejen fotbalovou. Způsob, jakým se spolu fotbaloví "bafuňáři" bavili, uchvátil vyznavače černého humoru herce Petra Čtvrtníčka. Pohotově se chopil hozené rukavice a spolu s Jiřím Lábusem začali scénickým čtením odposlechů rozesmávat osazenstvo vyprodaných divadel.

Evropský amatérský box plánuje změny, angažují se i Češi

Evropský amatérský box zřejmě čekají rozsáhlé změny, na kterých se chtějí podílet i zástupci České boxerské unie. V sobotu se v Praze uskutečnil mimořádný kongres Evropské asociace boxerů amatérů, na němž bylo zvoleno nové vedení této organizace, které by se o změny mělo postarat. Jedním z nových vrcholných představitelů EABA se stal i Radim Masný, šéf českého boxu. Do čela kontinentální organizace byl zvolen šéf ruského boxu Eduard Chusajnov. "Je obdivuhodné, že je v čele někdo, kdo změny nepotřebuje. Zástupce boxerské velmoci," podotkl Masný.

Hlavním úkolem nového vedení bude prý práce na změně pravidel, aby výrazně ubylo kontroverzních rozhodnutí a sporných výsledků. "Chceme, aby vše bylo průhledné a spravedlivé," řekl Chusajnov. Ten například plánuje zavést u ringů elektronické obrazovky, na kterých budou vidět verdikty jednotlivých bodových rozhodčích. "Aby se například nestávalo jako doposud, že u jednoho rozhodčího boxer vyhraje první kolo o deset bodů, a u druhého prohraje o dvanáct. Když to uvidí celý sál, pochopí, že se něco děje," vysvětlil prezident EABA. Nové vedení bude chce také zrušit pravidlo o ukončení zápasu způsobem r.s.c.o., tedy při dvacetibodové nadvládě jednoho z boxerů. "Často to neodpovídá realitě, navíc duely končí rychle před limitem. Například na juniorském mistrovství Evropy takhle skončilo devět z jedenácti finálových zápasů a celý blok skončil za 80 minut," řekl ČTK generální sekretář české unie Jan Pavlík. "Jsme si ale vědomi, že nebude vše v pořádku už zítra. Nějaký čas to bude trvat. Chceme se ale postarat o spojení celé boxerské Evropy a zvednout opět úroveň amatérského boxu," dodal Chusajnov.

Počasí:

V pondělí má být zataženo s nízkou oblačností, zpočátku místy mrznoucí mlhy, ojediněle slabé sněžení nebo mrznoucí mrholení. Na horách a místy i jinde jasno. Teploty -4 stupně až nula stupňů Celsia.

15-01-2006