Denní souhrn zpráv Zprávy

18-01-2006

Pomoc krajanům loni v porovnání s rokem 2005 stoupla o milion

Česká republika dala loni krajanům v zahraničí o jeden milion korun víc než v roce 2004, vyplývá z informací ministerstva zahraničí pro vládu. V roce 2005 vyčlenila Česká republika v peněžních darech krajanským spolkům a společnostem přátel ČR v zahraničí 21,8 milionu korun. Nejpočetnější jsou české krajanské komunity v USA, na Slovensku, v Kanadě, Chorvatsku a Austrálii. Ve světě působí kolem 400 krajanských spolků, například jen v USA je 35 poboček Sokola. Spolky vydávají na 130 krajanských tiskovin, velká část z nich vychází v USA. Informace o činnosti krajanů je možné nalézt na internetových stránkách www.krajane.net.

Příspěvky byly loni rozděleny na dvě části. První z nich je podpora projektů krajanských spolků a společností přátel ČR, na což dala ČR 11,8 milionu korun. Jsou zaměřeny na uchování české kulturní svébytnosti v zahraničí na podporu krajanského tisku a na propagaci Česka v celkem 46 zemích. Zbylých deset milionů korun šlo na podporu konkrétních projektů spolků zaměřených na opravy a údržbu krajanských škol a kulturních zařízení ve vlastnictví nebo dlouhodobém pronájmu spolků. Peníze směřovaly hlavně příjemcům v Argentině, Bulharsku, Chorvatsku, Polsku, Rumunsku, Rusku a na Ukrajině. Ministerstvo zahraničí též pomáhá krajanům s tím, že jim dává stipendia ke studijním pobytům v délce jednoho až dvou semestrů v Česku. U krajanů působí rovněž několik učitelů češtiny, které platí Česko.

Paroubek: Indie má zájem o české investice a vojenský materiál

Hospodářská spolupráce mezi Českou republikou a Indií zatím byla hlavním tématem jednání premiéra Jiřího Paroubka s indickými představiteli a podnikateli. Indie má zájem především o investiční celky a vojenský materiál, řekl Paroubek novinářům po své schůzce s indickým ministrem obrany Pranábem Mukherdžím. Konkrétní podobu projednávaných zakázek pro indickou armádu odmítl premiér prozradit, obecně se však podle něj bude jednat o výstrojní materiál a vybavení indických ozbrojených sil. O možných dodávkách českých letadel prý řeč nebyla.

Český premiér vyjádřil přesvědčení, že se v Indii mohou čeští podnikatelé prosadit vzhledem k tomu, že nabízíme zboží s výhodnými cenami a srovnatelnou kvalitou jako západní země. Poukázal také na skutečnost, že Česká republika, nebo spíše stále ještě Československo, je v Indii vnímáno velmi pozitivně, protože řada firem, jako například Baťa, je zde zavedena již od 30. let. S ohledem na hospodářské výsledky České republiky si nás Indové představují jako velkou zemi, skoro jako Indie, podotkl Paroubek. Podle českého premiéra není potenciál hospodářských vztahů Indie a České republiky zdaleka vyčerpán, i když za poslední čtyři roky vzájemná obchodní výměna vzrostla ze 150 milionů na více než 500 milionů dolarů. O váze jména České republiky v Indii svědčí podle Paroubka i to, že ho v jeden den přijali nejvyšší činitelé země; kromě prezidenta Abdula Kalama se premiér ve středu sešel také s předsedkyní vládní strany Indický národní kongres Soniou Gándhíovou a šéfy silových ministerstev.

Česká republika chce otevřít diplomatickou kancelář při misi OSN v Kosovu

Česká republika chce v některém z následujících měsíců otevřít diplomatickou kancelář při misi OSN v Kosovu. Český zástupce, který má spolupracovat se slovenským kolegou, by informoval o dění v jihosrbské provincii v době, kdy začínají rozhovory o budoucnosti regionu. ČTK to řekl náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar. Podle náměstka se o konkrétním člověku zatím nejednalo. "Měl by to být někdo, kdo dlouhodobě oblast Balkánu a Kosova sleduje, ať už odsud, nebo z velvyslanectví v oblasti," uvedl. Nyní získává česká diplomacie informace z Kosova především prostřednictvím velvyslanectví v Bělehradě. Své zástupce má v Kosovu přitom už velká část členských zemí Evropské unie, dodal Pojar.

Náskok ODS před ČSSD se v lednu ztenčil, činí 1,4 procenta

Sbližování preferencí ODS a ČSSD po prosincové přestávce pokračuje. Nejsilnější pravicovou stranu dělí od jejího levicového rivala ve volebních preferencích 1,4 procenta. Občanští demokraté ztratili proti prosinci 2,4 procenta a ve volbách by nyní získali 28,6 procenta hlasů. Sociální demokraté si polepšili z prosincových 25,9 na současných 27,2 procenta. Vyplývá to z lednového průzkumu agentury STEM. Do Poslanecké sněmovny by se v lednu dostaly ještě KSČM se ziskem 13,2 procenta hlasů a KDU-ČSL, jíž by dalo hlas 6,7 procenta voličů. Komunisté si od prosince o procento pohoršili, lidovci proti konci loňského roku získali desetinu procenta. Pokud by volby dopadly shodně se současnými preferencemi, získala by levice ve sněmovně pohodlnou většinu.

Inspekce řeší únik přepisu odposlechů v případě Doležal

Inspekce ministra vnitra začala řešit případ úniku přepisů odposlechů exposlance Vladimíra Doležala z ODS. "Inspekce prověřuje, zda přepisy odposlechů neunikly od policie," řekla ČTK mluvčí ministerstva Radka Kovářová. Případem se již zabývá také odbor vnitřní kontroly policejního prezidia. Přepisy odposlechů v úterý zveřejnila některá média. O kroku inspekce jako první informoval Český rozhlas. Doležal je obviněn kvůli korupci, policie ho podezírá, že žádal od podnikatelů pro radního Prahy 10 Tomáše Hrdličku 800.000 korun. Radní je předsedou komise územního rozvoje, která těmto místním podnikatelům zamítla možnost další činnosti na pozemcích městské části.

Zveřejněný záznam Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality pochází z 1. prosince 2005. Vyplývá z něj, že odposlech byl povolen na dobu od 15. října 2005 do 15. ledna 2006. Podle odposlechů se Doležal pokoušel ovlivnit vyšetřování svého případu prostřednictvím podnikatele Iva Rittiga. Zajímal se například, jak postupuje státní zástupce, který má jeho případ na starosti. Podle Kovářové by v případě úniku mohlo jít o trestný čin.

Malé nemocnice vyhlásily krizový stav, fakultní se nepřidají

Asociace českých a moravských nemocnic se rozhodla vyhlásit v nemocnicích, léčebnách dlouhodobě nemocných a léčebných ústavech krizový stav. Důvodem k tomuto kroku je podle ní neochota ministerstva zdravotnictví opravit chyby ve vyhlášce o úhradách péče na letošní první pololetí, které mohou vést k omezení péče a léků pro pacienty. Asociace to uvedla v prohlášení, jež poskytla ČTK. Asociace (velkých) nemocnic považuje krok malých nemocnic za předčasný, k vyhlášení krizového stavu se podle předsedkyně asociace Jaroslavy Kunové nepřidá. "Ne že by velké nemocnice neviděly ve vyhlášce některá úskalí, ale je napsána několikanásobně lépe než ty předchozí. Nuance se musejí doladit v jednání s pojišťovnami," řekla Kunová ČTK. Ocenila, že princip spravedlnosti je zachován ke všem, všichni musejí šetřit, což podle ní dříve nebývalo.

Krizový stav vyhlásili před nedávnem i dětští lékaři a ambulantní specialisté. Stávkovou pohotovost drží praktici a zubaři. Lékárníci chtějí 30. ledna stávkovat a na tři hodiny zavřít lékárny. Koalice soukromých lékařů zvažuje to, že by lékařská sdružení postupovala v přípravě protestů společně. Asociace se k nim chce připojit a na protestních akcích spolupracovat, píšou její představitelé v prohlášení.

Ani čtvrté jednání komise o úsporách na léky nepřineslo výsledky

Ani čtvrté jednání komise, která má hledat úspory výdajů na léky, neposunulo kupředu a nepřineslo žádné výsledky. ČTK to po skončení schůzky lékárníků, distributorů a zástupců ministerstev zdravotnictví a financí řekl prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba. Komise by se měla znovu sejít 24. ledna, fungovat má zatím do konce ledna. Lékárníci chtějí 30. ledna stávkovat a na tři hodiny zavřít lékárny kvůli snížení marže na léky ze 32 na 29 procent. O něm rozhodla loni vláda na návrh ministra zdravotnictví Davida Ratha. Podle něj se tak medikamenty zlevní a na výdajích za ně se ušetří asi 750 milionů korun. Lékárníci se v prosinci s premiérem Jiřím Paroubkem dohodli na možnosti přechodného poklesu marže, pokud v lednu přijdou s jinými úspornými řešeními.

Podle Chudoby se ale zdá, že komise má jen "zabít čas". Dodal, že úředníci od ministra zadání ke koncepčnímu řešení možných úspor nedostali, jednání se točí jen kolem takzvané degresivní marže, tedy poklesu obchodní přirážky při vyšších cenách. "Pan ministr (Rath) by si měl ujasnit, jestli vůbec něco očekává od práce této komise a je ochoten se bavit o něčem jiném, než o marži," uvedl Chudoba. Snížení marže jako jedinou cestu úspor lékárníci odmítají. Příjmy jim nyní prý klesnou zhruba o 15 procent, což podle nich ohrozí existenčně hlavně malé lékárny. O zisk z přirážky se dělí s distributory. Z ceny léku nakonec dostanou asi 18 procent.

Ročně pojišťovny vydají na léky asi 40 miliard korun, výdaje rostou. Lékárníci očekávali, že se komise bude věnovat například systému tvorby cen a stanovování úhrad. Navrhují také zavedení databáze, do níž by měli přístup lékárny i lékaři. V ní by bylo možné najít to, jaké léky již pacient dostal a užívá. Zabránilo by se tak plýtvání i nevhodnému kombinování přípravků. "Toto všechno se v zahraničí dělá. Nechceme vymýšlet nic nového, toto jsou vyzkoušené věci," řekl prezident komory. Zdůraznil, že se lékárníci chtěli chovat konstruktivně a vyjednávat. Představenstvo komory ale nyní zváží, zda má vůbec smysl v komisi setrvávat, dodal Chudoba.

Sobotka: Zjištění o VZP jsou alarmující, nebylo tam vše v pořádku

Za alarmující označil ministr financí Bohuslav Sobotka zjištění, která vyplynula na povrch při kontrole hospodaření a činnosti Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Sobotka vypovídal před sněmovní vyšetřovací komisí, která má zjistit příčiny mnohamiliardového zadlužení VZP. "Pokud by (tyto informace) byly zveřejněny dříve, anebo pokud by se na ně přišlo, tak by to nepochybně změnilo pohled na činnost VZP už před delší dobou," naznačil Sobotka možnost, že by na VZP byla nucená správa vyhlášena již dříve. Na hospodaření VZP dohlíží nucený správce od loňského listopadu. Sobotka připomněl, že ministerstva financí a zdravotnictví vykonávala ve VZP kontrolu, ale řada věcí, jež vypluly na povrch až teď, po uvalení nucené správy, jim známa nebyla.

Za problematické považuje Sobotka zejména smlouvy, které jsou podle dosavadních zjištění provázeny střetem zájmu, nebo podezřením ze střetu zájmu, ať už jde o elektronické zdravotní knížky v systému IZIP, nebo o smlouvy související s mluvčím VZP Jiřím Suttnerem, nebo efektivitou ozdravných akcí typu Mořský koník. Sobotka poznamenal, že deficit, který se nyní pohybuje kolem 11 miliard, narůstal postupně několik let. Při téměř 200 miliardách, které ročně zdravotnictvím protečou, nejsou každoroční dvě miliardy dluhu tak velkým problémem. Problém podle něj ale je v kumulaci dluhu.

K trvalému zadlužování systému podle ministra financí přispěla řada faktorů, jedním z nich je i klesající podíl plateb státu za děti, důchodce a nezaměstnané v příjmech zdravotních pojišťoven. Systém není dobře nastaven, zdroje jsou omezené, není definován rozsah péče hrazené ze základního pojištění, uvedl. Podle ministra zdravotnictví Davida Ratha může za finanční problémy VZP především špatné řízení největší pojišťovny, podle VZP jsou hlavní příčinou ministerské vyhlášky. VZP musela podle tohoto předpisu platit za péči více, než činily její zdroje.

Vláda schválila mladým lidem levné půjčky na modernizaci bydlení

Mladí lidé do 36 let si budou moci od státu výhodněji půjčit až 150.000 korun na modernizaci bydlení. Rozhodla o tom vláda. Úvěr bude úročen roční dvouprocentní sazbou s desetiletou splatností, zatímco ve stavebních spořitelnách a hypotečních bankách lze obdobnou půjčku získat nejméně až od tří procent. Půjčka je určena lidem, kteří žijí v manželství či pečují o nezletilé dítě. Žadatelům, v případě manželů alespoň jednomu z nich, nesmí být v roce podání žádosti 36 let. Úvěr lze získat jen jednou. Primárním cílem půjček není podle ministra pro místní rozvoj Radko Martínka modernizace bytového fondu, ale povzbuzení mladých lidí k vylepšování jejich obydlí. "Půjčku by měli doplnit komerčními půjčkami, například stavebním spořením," uvedl po jednání vlády. Nový program by podle něj mohli využít zvlášť lidé na venkově.

Prezident podepsal novelu zpřísňující výprodeje v obchodech

Prezident Václav Klaus podepsal novelu zákona o regulaci reklamy, která zpřísňuje podmínky pro výprodeje v obchodech. ČTK to sdělil prezidentův mluvčí Petr Hájek. Novela řetězcům mimo jiné ukládá stanovit začátek a konec výprodejů. Při plošné reklamě by obchodníci měli mít dostatek zboží na skladě, anebo uvést množství zlevněného zboží v jednotlivých prodejnách.

Novelu sněmovna schválila loni v prosinci, kdy přehlasovala senát, který chtěl zpřísnění reklamy na výprodeje z novely vypustit. "Řetězce budou povinny informovat zákazníka při velkoplošných reklamách na slevu, kolik toho zboží mají na skladě, nebo jak dlouho bude toto zboží prodáváno," uvedl již dříve ministr průmyslu a obchodu Milan Urban. Ministerstvo průmyslu a obchodu novelu zákona o regulaci reklamy vypracovalo i kvůli problémům s loňskými novoročními výprodeji v obchodních řetězcích, které některé zlevněné výrobky vůbec neměly na skladě. Obchodníci ale tvrdí, že nová pravidla při výprodejích již dodržují i bez novely zákony. "Datum (začátku a konce výprodejů) uvádíme a u zboží, jehož množství je limitováno, také uvádíme počet kusů. Nevidím proto důvod, abychom měnili stávající praxi," řekla například mluvčí společnosti Carrefour Jana Havlíčková.

Prezidentem ČSA bude od čtvrtka Lašák, nahradí Tvrdíka

Prezidentem Českých aerolinií od čtvrtka bude dosavadní člen představenstva a ředitel správy ČEZ Radomír Lašák, který tak nahradí Jaroslava Tvrdíka. Ten na funkci rezignoval a stane se volebním managerem ČSSD. Lašák bude současně předsedou představenstva podniku. Do obou funkcí ho jmenovaly orgány firmy, kterou vlastní stát. ČTK to řekla mluvčí ČSA Jitka Novotná. Nový prezident Lašák má podnik připravit na privatizaci. Současná strategie ČSA počítá s tím, že management má podnik k privatizaci přichystat do konce letošního roku.

Alstom zná příčinu poruch Pendolin; závadu chce odstranit v lednu

Výrobce rychlovlaku Pendolino, italská firma Alstom, již zná příčinu poruch z posledních dní. Závadu hodlá odstranit do konce ledna, kdy by se vlaky měly vrátit do provozu. Na tiskové konferenci o tom informoval viceprezident Alstomu Terence Watson. Od února by tak mělo jezdit pět souprav Pendolin; České dráhy počítají s obnovením jejich provozu z Prahy do Ostravy i z Prahy přes Brno do Břeclavi. Podnik zatím nerozhodl, zda zároveň 1. února zruší dvacetiprocentní slevu na spojích SuperCity z Prahy do Ostravy. "Kloníme se k tomu, že slevu zachováme ještě asi měsíc," řekl generální ředitel podniku Josef Bazala. Penále za odstavení vlaků dráhy zatím nevyčíslily, dodal. Škody, které drahám vznikají například tím, že na spoj musí nasazovat náhradní soupravy, odhadl ale na stovky tisíc korun. Celkem se náklady navíc kvůli odstavení vlaků zřejmě vyšplhají až na několik milionů korun.

Urban: Memorandum o investici Hyundai může být podepsáno v únoru

Memorandum o investici jihokorejské automobilky Hyundai, která uvažuje o výstavbě nové automobilky v České republice, by podle ministra průmyslu a obchodu Milana Urbana mohlo být podepsáno v únoru. Příští týden do ČR přiletí zástupci společnosti Hyundai jednat o konečné podobě tohoto dokumentu, který bude závazně definovat podmínky investice Hyundai v ČR. "Je to (memorandum) velmi důležitý dokument, který bude definovat závazky obou stran. Dovedu si představit, že podpis memoranda by se mohl uskutečnit na jednání vlády v Ostravě v průběhu měsíce února," řekl ČTK Urban. Podle něj by se tak ČR výrazně přiblížila k získání této obří investice v hodnotě několika desítek miliard korun.

Meziresortní hodnotitelská komise v úterý kvůli investičnímu záměru Hyundai schválila peníze na druhou fázi výkupu pozemků v průmyslových zónách v Moravskoslezském a Zlínském kraji. "Mezi Holešov, Mošnov a Nošovice bude po počáteční investici, která činila 293 milionů korun, rozděleno dalších 642 milionů korun," uvedl mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Ivo Mravinac.

Vedení Hyundai má rozhodnutí, kde novou evropskou automobilku postaví, oznámit na přelomu ledna a února. Pokud Hyundai zvolí ČR, tak nová továrna vyroste v průmyslové zóně Nošovice v Moravskoslezském kraji. Vedení korejské firmy ale žádá od české strany například garance, že správní řízení, která předcházejí začátku investiční výstavby, se nebudou prodlužovat a neohrozí zahájení výstavby automobilky.

Ministerstva chtějí zvýšit přímé platby rolníkům o 800 mil. Kč

Stát chce letos přidat peníze na přímé platby pro české zemědělce, které mají být posíleny o 800 milionů korun. Díky tomu by přímé platby letos v ČR činily 63 procent úrovně ve starých členských zemích Evropské unie. Na zvýšení těchto klíčových dotací se dohodli zástupci zemědělců s ministrem zemědělství Janem Mládkem a ministrem financí Bohuslavem Sobotkou. Zvýšení přímých plateb ještě musí schválit vláda. "Není důvod pochybovat, že návrh vláda schválí a kapitola zemědělství bude o zmíněných 800 milionů korun na zvýšení přímých dotací českým zemědělcům schválena," řekl ČTK Mládek. Podle něj by návrh na zvýšení přímých plateb měla vláda dostat do konce března. Zemědělci jsou s výsledkem jednání spokojení.

Generálním ředitelem památkového ústavu se stane Tomáš Hájek

Novým generálním ředitelem Národního památkového ústavu se pravděpodobně stane Tomáš Hájek. ČTK to řekli dva pracovníci ústavu, Hájek sám to nepotvrdil, ale ani nevyvrátil. Ministerstvo kultury pořádá ve čtvrtek ke jmenování ředitele tiskovou konferenci. Jména ředitelů územních pracovišť NPÚ by měla být podle ministerstva známa do konce ledna. Na tato místa se hlásilo celkem 93 uchazečů. Do konkurzu na generálního ředitele se přihlásilo 12 lidí. Hájek ČTK řekl, že byl vyzván, aby se zúčastnil. "Mám určité zvěsti, ale ještě nemám žádnou relevantní informaci, abych to mohl potvrdit," řekl. Hájek dosud pracoval jako poradce ministra životního prostředí. Vystudoval Filozofickou a Lékařskou fakultu UK, působil jako politický komentátor Lidových novin a externí komentátor rádia Svobodná Evropa. Je členem České komise pro UNESCO, vyučuje na vysokých školách, je spoluautorem skript.

Soud uložil bývalému pohraničníkovi za zastřelení muže podmínku

Okresní soud v Domažlicích uložil bývalému pohraničníkovi Andreji Terelovi podmíněný trest 14 měsíců se zkušební lhůtou na dva roky za zneužití pravomoci veřejného činitele. Obžaloba ho vinila z toho, že v srpnu 1977 ve službě při ostraze hranic zastřelil u obce Rybník na Domažlicku muže, který se pokusil překročit státní hranice do tehdejšího západního Německa. Terela se bránil tím, že střílel jen pro výstrahu a že uprchlíka zabila odražená kulka. Podle státní zástupkyně ale nevyčerpal všechny možné mírnější prostředky a na utíkajícího muže neposlal nejdřív služebního psa. K tomuto názoru se přiklonil i senát. Terela podle něj postupoval v rozporu s tehdy platným nařízením ministra vnitra, které ukládalo nasazení služebního psa a střelbu připouštělo až v krajním případě, uvedl předseda senátu Jan Švígler. Rozsudek není pravomocný, Terela i státní zástupkyně si ponechali lhůtu na vyjádření.

Obec Lety požádá Národní stranu o odstranění kamene

Zastupitelstvo obce Lety na Písecku v úterý rozhodlo o tom, že obec požádá Národní stranu (NS) o odstranění kamene s nápisem "Obětem". Nacionalistická NS chce památník obětem druhé světové války na místě bývalého internačního tábora Romů slavnostně odhalit v sobotu 21. ledna. Představitelé strany tvrdí, že starosta Letů s umístěním kamene souhlasil, proto pro jeho odstranění nevidí důvod. "Zastupitelstvo rozhodlo, že požádáme stranu, aby kámen odstranila," řekl ČTK starosta Letů Rostislav Jandera. Strana by měla kámen odstranit do pátečních 18:00. Podle něj se však zřejmě do sobotního odhalení pomníku nic nezmění a kámen na pozemku obce zůstane. Podle zástupce NS Petra Eliáše zatím stranu nikdo z Letů neoslovil a nepožádal ji o odstranění kamene. "Nemáme pro to ani důvod. Pan starosta prohlásil, že souhlasí s umístěním, že nám tak maximálně vyměří nájem. Nevstoupil s námi do žádného dalšího jednání," řekl ČTK Eliáš.

Čech je podle ankety IFFHS nejlepším fotbalovým brankářem světa

Petr Čech vyhrál anketu Mezinárodní federace fotbalových historiků a statistiků (IFFHS) o nejlepšího světového brankáře loňského roku. Podle zveřejněných výsledků hlasování expertů zvítězil gólman české reprezentace a londýnské Chelsea přesvědčivě s náskokem 84 bodů před Brazilcem Didou z AC Milán. Třetí místo obsadil loňský vítěz Ital Gianluigi Buffon z Juventusu.

Odposlechy Horníkových hovorů ve středu bavily celou soudní síň

Policejní odposlechy telefonických rozhovorů mezi bývalým sportovním ředitelem fotbalové Viktorie Žižkov Ivanem Horníkem a fotbalovými funkcionáři a rozhodčími ve středu bavily celou síň Obvodního soudu pro Prahu 3. Soud projednává případ korupce - Horník je obžalován, že úplatky nabízel, deset rozhodčích a delegátů fotbalového svazu, že si je nechali slíbit. Policejní odposlechy jsou hlavním důkazem obžaloby. V několika případech zaznamenaly, jak Horník nabízel za výhody pro svůj tým "kila jablek", "litry nafty" či "čtyřicetníky". Podle policie těmito výrazy myslel peněžní odměny. Při pouštění odposlechů v soudní síni se smáli nejen přítomní novináři či obhájci, občas se smíchu neubránila ani soudkyně Markéta Polanecká. Jednou dokonce musela použít kapesník, aby si setřela slzy. Pobavení vzbuzovaly například neustálé stesky Horníka na to, že se jeho klubu nedaří. "Já už nemůžu žít, mně už nic nechutná," stěžoval si. Přítomné pobavil i výrok, když byl hovor něčím rušen: "Co to bylo? Jdou po mně, nebo po tobě?"

Výborný s Jelínkem povedou hokejisty Sparty i v příští sezoně

Hokejisty pražské Sparty povedou také v příští sezoně současní trenéři František Výborný a Marian Jelínek. Vedení klubu uplatnilo opci a prodloužilo s oběma smlouvu i na ročník 2006/2007. Uvedly to oficiální internetové stránky klubu. Pro trenérskou dvojici je to motivace před klíčovými zápasy, které rozhodnou o tom, zda se jeden z nejbohatších klubů v extralize protlačí do play off.

Slovák Prieložný je novým trenérem českých volejbalistů

Mužské volejbalové reprezentace se minimálně na tři roky ujme bývalý československý reprezentant Igor Prieložný. Osmačtyřicetiletý trenér podepíše ve čtvrtek smlouvu do olympijských her 2008 v Pekingu. Ve středu jej do funkce schválili členové správní rady svazu. Jako hráč nastoupil Prieložný bezmála k třem stovkám zápasů v československém dresu a v roce 1985 získal stříbrnou medaili na mistrovství Evropy. Na evropském šampionátu startoval celkem šestkrát, zúčastnil se také olympijských her a dvou mistrovství světa. Na post kouče české reprezentace kandidoval v minulosti již dvakrát. Zkušenosti jako trenér sbíral mimo jiné u reprezentace Německa a jako asistent i v Polsku. Do loňska vedl tamní klub Jastrzebie, než dostal nabídku z Čech.

Na Australian Open zatím nikdo z Čechů neprošel do třetího kola

Se svěšenými hlavami ve středu opouštěli čeští tenisté dvorce na grandslamovém Australian Open. Pět se jich poroučelo ve druhém kole, přičemž překvapením byla vyřazení Radka Štěpánka a Tomáše Berdycha. Zachránit českou reputaci v Melbourne se pokusí Nicole Vaidišová a Iveta Benešová, které nastoupí k zápasům druhého kola ve čtvrtek.

Čeští házenkáři prohráli v Makedonii, v odvetě musejí vyhrát

Čeští házenkáři prohráli ve Skopje ve svém pátém utkání předkvalifikace o postup na mistrovství světa s domácí Makedonii 31:36. Zkomplikovali si tím cestu do play off a v sobotu musejí v plzeňské odvetě zvítězit, aby vybojovali jediné postupové místo.

Počasí

Podle předpovědi meteorologů by ve čtvrtek mělo být polojasno až oblačno, na severovýchodě zpočátku místy, jinak jen ojediněle sněhové přeháňky. Teploty -4 stupně až 0, na horách kolem -3.

18-01-2006