Denní souhrn zpráv Zprávy

05-02-2006

Vlk: Karikatury se dotkly svatého cítění, jsou za hranicí svobody

Český katolický primas Miloslav Vlk se domnívá, že karikatury proroka Mohameda v evropském tisku se dotkly svatého cítění muslimů, a že proto byly za hranicí svobody projevu. Zažívají to leckdy i křesťané, když je podle jeho slov hanoben jejich bůh nebo Ježíš Kristus. "Muslimové jsou však daleko citlivější a daleko bojovnější," řekl ČTK kardinál. Karikatury proroka Mohameda zveřejnil loni v říjnu jako první dánský list Jyllands-Posten. Muslimské země to označují za "urážku islámu", požadují "přísné potrestání" a reagují demonstracemi, odvoláváním velvyslanců, šířícím se obchodním bojkotem dánských výrobků a násilnými akcemi. Dánská vláda sice vyslovila politování nad zveřejněním karikatur, ale omluvu s odvoláním na svobodu slova odmítla.

EK předloží ekonomické argumenty pro otevření pracovních trhů

Administrativně omezovat zaměstnávání lidí z nových členských zemí je zbytečné, ba kontraproduktivní, vzkáže Evropská komise ve středu "starým" členským státům EU. Předloží ekonomické argumenty, které by je měly přesvědčit, že nemá cenu dál aplikovat přechodné období na volný pohyb pracovníků z ČR, Slovenska, Polska, Maďarska, Slovinska, Litvy, Lotyšska a Estonska. "Volný pohyb osob patří mezi základní hodnoty Evropské unie. Nelze najít ekonomické argumenty, které by umožnily tuto hodnotu zpochybnit," komentoval chystanou zprávu komisař Vladimír Špidla. Odmítl předpovědět, které státy po dvou letech od rozšíření EU své pracovní trhy otevřou po vzoru Británie, Irska a Švédska. Odhadl však, že by mohly být "tři až čtyři". Znamenalo by to, že z 15 bývalých členských zemí by restrikce dál pěstovalo osm nebo devět.

Brožová v pondělí zformuluje stížnost k Ústavnímu soudu

Odvolaná předsedkyně Nejvyššího soudu (NS) Iva Brožová v pondělí zformuluje proti svému odvolání stížnost k Ústavnímu soudu. Řekla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Už v pátek podala k Městskému soudu v Praze správní žalobu, kterou žádá zrušení odvolání. Žaloba směřuje na prezidenta Václava Klause, který o odvolání rozhodl, a na premiéra Jiřího Paroubka. Ten k odvolání připojil podpis. Ministr spravedlnosti Pavel Němec v ČT k úmyslům Brožové řekl, že každý občan má právo podat jakoukoli žalobu, ale je otázka, zda uspěje. Ministr se domnívá, že prezidentův krok nelze přezkoumat, neboť prezident do funkce jmenuje a odvolává. "Nedomnívám se, že soudy mohou přezkoumávat toto rozhodnutí, které je v autonomní kompetenci prezidenta republiky," řekl. Brožová, která mandát soudce nesloží a nadále zůstane v justici, v neděli znovu odmítla důvody odvolání. Němec jí mimo jiné vytkl, že NS pod jejím vedením nesjednocoval judikaturu a prodlužovala se délka řízení u obchodních sporů. Podle Brožové ale sjednocování judikatury a její odvolání nemohou souviset.

Rath v Saúdské Arábii získává peníze pro lázně, přijme ho král

Ministr zdravotnictví David Rath jedná od soboty v Saúdské Arábii, kde se mimo jiné nabídkou lázeňských služeb snaží získat peníze pro české zdravotnictví. Saúdy zajímá především české lázeňství a chtějí, aby do jejich země přijeli pracovat další čeští lékaři, sestry a fyzioterapeuti. Zatím jich je tu zhruba 150. Užší spolupráci obou zemí stvrdí memorandum, jež podepíše Rath se svým saúdským protějškem v pondělí. Ročně se v českých lázních léčí na 5000 Saúdů. Pokud Rathova jednání budou úspěšná, mohlo bych saúdských hostí být brzy více, což by znamenalo i příliv peněz do českého zdravotnictví.

Jandák považuje spornou novelu zákona o církvích za nepotřebnou

Ministr kultury Vítězslav Jandák považuje kontroverzní novelu zákona o církvích za nepotřebnou. V nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce řekl, že o ni nestojí. Novela prošla parlamentem díky hlasům ČSSD a KSČM a podepsal ji prezident. Církve zpochybnily pasáž o evidenci charit, diakonií a vzdělávacích zařízení. Lidovci podali ze stejných důvodů ústavní stížnost. Církve tvrdí, že jim novela komplikuje charitativní práci a že je poškozuje. Jandák v neděli v ČT řekl, že má k dispozici vyjádření právních expertů. Polovina z nich prý soudí, že novela církve omezuje, druhá polovina je opačného názoru. Problém kontroverzní novely je podle ministra typickým příkladem toho, kam až se dá dojít, když se ve společnosti nevede dialog.

Dva údajní komplicové Krejčíře jsou ve vazbě za krácení daní

Soudkyně ostravského okresního soudu v neděli uvalila vazbu na Jaromíra Raidu a Radko Nauše stíhané za trestné činy v souvislosti s kauzou podnikatele Radovana Krejčíře. Do vazby se ale dostali za údajné daňové úniky kolem 70 milionů korun při prodeji alkoholu, které s případem Krejčíř zřejmě nesouvisejí. Soudkyně ČTK řekla, že rozhodnutí není pravomocné, ale nemá odkladné účinky, takže oba obvinění již jsou ve vazbě. "Vzala jsem v úvahu nebezpečí, že by obvinění mohli mařit důkazy a ovlivňovat svědky. Zároveň jsem se obávala, že vzhledem k vysoké trestní sazbě, která jim hrozí, by mohli uprchnout," zdůvodnila své rozhodnutí soudkyně. Obviněným hrozí až 12 let vězení. Raida a Nauš patří podle policie do Krejčířova desetičlenného gangu, který chtěl podle obvinění poškodit státní energetickou společnost Čepro. Skupina se prý pokusila od státu vylákat složitým podvodem dvě miliardy korun.

Lékárníci by chtěli, aby byl regulován počet lékáren

Česká lékárnická komora by chtěla, aby byl regulován počet lékáren. Omezení by se mělo týkat vzniku nových lékáren. Podle prezidenta komory Lubomíra Chudoby by měl být v Česku zaveden podobný systém jako v Británii, kde je regulace zajištěna prostřednictvím ujednání se zdravotními pojišťovnami. "To znamená, že zdravotní pojišťovna uzavře smlouvu s novou lékárnou, pokud v tom místě bude potřeba," řekl v neděli Chudoba v Nedělní Partii televize Prima. O tom, zda je nová lékárna potřebná, nebo zbytečná, by rozhodovaly regiony, pojišťovny a v komisi by byli také zástupci profesní komory, dodal. Na českém trhu působí přes 2300 lékáren. V roce 1990 jich bylo přes 900 a o pět let později 1300. Komora podle Chudoby žádá o přijetí regulačního systému už několik let.

Mejstřík: ČR zaostává v oblasti obnovitelných zdrojů energie

Česká republika zaostává za původními státy Evropské unie v oblasti obnovitelných zdrojů energie. Podle senátora Martina Mejstříka se to ukázalo tento týden při semináři v sídle horní komory, jehož cílem bylo nabídnout zástupcům obcí, státní správy, podnikatelů i akademické sféry zahraniční zkušenost s možnostmi využití obnovitelných zdrojů. "Seminář jednoznačně prokázal propastný rozdíl v podmínkách výzkumu, výuky a ekonomického rozvoje v této oblasti mezi starými členskými státy EU a Českou republikou," uvedl senátor. Poznamenal, že Evropská komise v souvislosti se zprávou o stavu legislativy na podporu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů začala prověřovat nedostatečné převzetí příslušné směrnice do českého právního řádu. Zaměřit se chce na chybějící vyhlášky, uplatnění vykoupené elektřiny z obnovitelných zdrojů a neexistenci spolehlivého systému záruk původu elektřiny z obnovitelných zdrojů, uvedl Mejstřík.

Konsorcium Mytia podá ve čtvrtek rozklad k rozhodnutí ÚOHS

Konsorcium Mytia podá ve čtvrtek rozklad k rozhodnutí antimonopolního úřadu, který zamítl stížnosti konsorcia a společnosti Autostrade na vyřazení těchto firem z výběrového řízení na dodávku a provoz elektronického mýtného v České republice. O den dříve chce sdružení své námitky představit na tiskové konferenci. ČTK to v neděli sdělil mediální zástupce společnosti Michal Donath. Antimonopolní úřad bude mít na posouzení rozkladu 30 dní. Rozklad plánuje podat podle svého dřívějšího vyjádření také společnost Autostrade. Obě firmy si stěžovaly na to, že byly ze soutěže, kterou vyhrála rakouská společnost Kapsch, před otevřením obálek s nabídkami vyřazeny z nezákonných důvodů. Pro formální nedostatky ministerstvo dopravy vyřadilo ze soutěže také konsorcium A-Way a AŽD.

V sobotu večer zemřel místopředseda KSČM František Toman

V sobotu večer po srdeční příhodě zemřel v 60 letech místopředseda KSČM František Toman. ČTK to řekla tisková mluvčí strany Monika Hoření. V komunistické straně měl Toman na starosti hospodaření. Do funkce ho zvolil sjezd v květnu 2004 v Českých Budějovicích. Do komunistické strany Toman vstoupil v roce 1973. Nejprve pracoval jako stážista v okresním výboru KSČ v Litoměřicích a v roce 1990 se tam stal účetním. V roce 1993 postoupil na pražské ústředí, kde pracoval jako hospodář a vedoucí ekonomického oddělení.

Do řeky Úpy v Krkonoších unikl topný olej, ryby neuhynuly

Do řeky Úpy ve Velké Úpě v Krkonoších unikl v neděli dopoledne topný olej. Stalo se to při jeho přečerpávání z nádrže do nádrže v penzionu Piana, který leží těsně u řeky. Ryby v řece neuhynuly. ČTK to řekl Miloš Vítek z hradeckého pracoviště České inspekce životního prostředí. Do země podle něj uniklo kolem 500 litrů oleje, jehož malá část se dostala do řeky. Podle hasičů mohlo z nádrže uniknout až 1000 litrů oleje. "U nádrže nefungovala signalizace, takže olej začal vytékat výdechovým otvorem na střeše objektu," uvedl operační důstojník hasičů. U havárie zasahovaly tři jednotky hasičů, kteří v řece postavili nornou stěnu a pomocí sorbentu se snažili uniklý olej zachytit. Půda zamořená olejem v okolí kotelny se bude muset vybagrovat a sanovat. Část oleje zachytila hromada sněhu. "S majitelem objektu zahájíme správní řízení ve věci úniku závadných látek," řekl Vítek.

Kvůli zatopenému výměníku v nemocnici se sníží hladina Vltavy

Pracovníci Povodí Vltavy začali v neděli v podvečer snižovat hladinu řeky v Českých Budějovicích. Kvůli zamrzlé Vltavě zaplavila odpadní voda výměníkovou stanici v horním areálu českobudějovické nemocnice. Strážníci, policisté i varovný a informační systém města odrazují lidi od vstupu na led, protože by se mohl začít lámat. "Nemocnici hrozí opravdu velké riziko. Bylo rozhodnuto, že Povodí Vltavy začne snižovat hladinu vody," řekl ČTK primátor Miroslav Tetter po zasedání povodňové komise. Podle něj zbývá v nemocnici jen několikacentimetrová rezerva, než by nastala kritická situace. Zatím vodu z výměníkové stanice v nemocnici přečerpávají hasiči. Podle ředitele nemocnice Břetislava Shona podobná situace nastává vždy, když řeka zamrzne a začne se zvyšovat její hladina. Voda se nemůže dostat přes ledovou kru a tlak začne hnát vodu kanalizací nahoru. Voda se nyní dostala do šachet parovodu, které jsou dva metry pod zemí. Kvůli manipulačním opatřením by se mohl lámat led od Jiráskova jezu až po Hlubokou nad Vltavou. Podle primátora si proto lidé zřejmě na Vltavě tuto zimu už nezabruslí.

Náhrobek Milady Horákové na Vyšehradě zdevastoval neznámý vandal

Náhrobek národní socialistky Milady Horákové, která byla odsouzena ve vykonstruovaném politickém procesu a v roce 1950 popravena, tento týden na vyšehradském hřbitově poničil neznámý vandal. Ukroutil z pomníku její bronzovou bustu. Způsobil škodu zhruba 65.000 korun, případ vyšetřuje policie. ČTK to v sobotu řekl Josef Podhorský z Klubu Milady Horákové. Hrob Horákové je umístěn na vyšehradském hřbitově při severní zdi baziliky svatého Petra a Pavla. Výročí její popravy si tam každoročně připomínají společenské organizace, občané a představitelé politického a společenského života.

Zájem bezdomovců o nocleh ve stanech na Letné nepolevuje

Zájem lidí bez domova o nocleh ve stanovém městečku v Praze na Letné nepolevuje. V noci na neděli přenocovalo ve vojenských stanech 225 bezdomovců, dalších 25 zájemců musel personál poslat do denních center humanitárních organizací. V noci na sobotu našlo na Letné azyl 223 lidí bez střechy nad hlavou, řekl v neděli ČTK mluvčí magistrátu Jiří Wolf. Pět stanů pro bezdomovce postavili vojáci na pláni kvůli silným mrazům v úterý 24. ledna. O dva dny později k nim pro velký zájem přibyly tři další. Je v nich 160 lůžek. Z údajů úřadu vyplývá, že dosud v nich přenocovalo celkem 2470 lidí bez domova.

Po zamrzlé Ohři se dá bruslit z Karlových Varů až do Sokolova

Řeka Ohře je nyní tak zamrzlá, že se po její hladině dá bruslit nebo jít téměř bez přestávky z Karlových Varů až do Sokolova. O víkendu toho využily stovky lidí. Nejvíce lidí se soustředilo na řece v Lokti pod hradem, kde byl silný led. Z Karlových Varů do Sokolova je to po řece přibližně 20 kilometrů. Všechna místa nejsou sice úplně zamrzlá, zejména v okolí jezů a peřejí se tvoří kry. Lidé, kteří si vyšli pěšky, kritický úsek přešli po břehu. Bruslaři to mají trochu obtížnější, musejí nazouvat a zouvat brusle. Ale některým ani to nebylo zatěžko. Místní se shodují, že něco takového tam už dlouho nepamatují. "Bydlím tady už 30 let, ale tohle jsem ještě nezažil," řekl ČTK pětačtyřicetiletý muž. Hasiči však lidi varují. "Bezpečnější je bruslení na zamrzlých stojatých vodách. Pokud voda proudí, není led zřejmě ve všech místech stejně silný," řekl ČTK mluvčí krajských hasičů František Vaško.

Brněnská diecézní knihovna se rozšiřuje o tisíce svazků

Do Diecézní knihovny Biskupství brněnského, kterou může využívat veřejnost, je nyní postupně začleňována neobvykle rozsáhlá knihovna kněze a apoštolského protonotáře Františka Vorlíčka (1913 až 1999). Vorlíčkova pozůstalost čítá 20.000 svazků odborné teologické literatury zejména v italském jazyce. "Loni se podařilo 5000 svazků opatřit věcným popisem, který je již zveřejněn formou katalogizačních záznamů na internetových stránkách knihovny http:/knihovna.biskupstvi.cz," řekla v neděli ČTK jeho mluvčí Martina Jandlová. Zdůraznila, že práce na roztřídění knih dále zaměstnává velké množství odborníků. Ve Vorlíčkově knihovně, kterou získalo biskupství, je většina všech teologických publikací vydaných do konce minulého století v italštině. Jeho sbírkou anglické teologické literatury se může pochlubit knihovna Baptistického semináře v Praze a v tamní Centrální katolické knihovně jsou jeho knihy v němčině.

Hra Ivy Klestilové Má vlast v Rokoku diváky pobavila

Postavy současných politiků premiérů Zemana, Špidly, Grosse i Paroubka, politiků Kalouska, Emmerové, Topolánka i Ratha, prezidenta Václava Klause, ministra kultury Vítězslava Jandáka a dalších předvedlo v sobotu v premiéře trilogie Ivy Klestilové Má vlast pražské Divadlo Rokoko. "Spoustu politiků jsme na dnešní večer pozvali, ale nepřišel nikdo - jen Václav Havel se omluvil," řekl před premiérou Thomas Zielinski, který s Tomášem Svobodou inscenaci nastudoval. Podle dramaturgyně Valerie Schulczové je sice Grossova kauza s financováním bytu za zenitem, ale minulostí není. "Spustila novou kapitolu české politiky, kdy veškerá pravidla přestala platit a je možné opravdu všechno," uvedla. První část inscenace s názvem Standa má problém líčí romantickou lásku Standy a Šárky. "Psala jsem ji vážně, jak to prezentovali oni sami," uvedla Klestilová. Druhá část nazvaná Paroubek je kamaráth pojednává podle autorky o šťavnatém tématu - lásce k vlasti, a závěr s názvem Strejda nás má všechny rád vypovídá o lásce k moci.

Festival Otevřená náruč pokračoval hostováním ochotníků z Vídně

Soubor divadelních ochotníků české menšiny žijící ve Vídni hostoval v sobotu večer ve Stavovském divadle v Praze. Stalo se tak v rámci pokračujícího festivalu Otevřená náruč, jehož třetí ročník je letos věnován národnostním, zdravotním a etnickým menšinám. Kolektiv nazvaný Vlastenecká omladina oslavil už 120 let své existence - je tedy jen o tři roky mladší než pražské Národní divadlo. Jeho členové uvedli populární veselohru rakouského autora Hermanna Bahra nazvanou Koncert, která vznikla v roce 1909. Autor ji věnoval Richardu Straussovi a krajané z Vídně ji pochopitelně sehráli v češtině. Nad večerem převzala záštitu rakouská velvyslankyně Margot Klestilová Löfflerová. Členové současného spolku Vlastenecká omladina jsou už několikátou generací, která se ve Vídni věnuje amatérskému divadlu. Spolek vznikl počátkem 80. let 19. století a prvním představením, které nastudoval, byla v roce 1896 komedie Jaroslava Vrchlického Noc na Karlštejně. Zanedlouho prý u nich hostovali členové české první scény Jindřich Mošna a Hana Kvapilová.

Valenta byl ve Špindlerově Mlýně šestnáctý

Šestnácté místo obsadil český reprezentant Aleš Valenta v závodu Světového poháru v akrobatických skocích na lyžích ve Špindlerově Mlýně. Do nedělního klání nastoupil i přesto, že si v pátek při tréninku poranil koleno a stále cítil bolest. Devátý závod sezony vyhrál Bělorus Dmitrij Daščinskij a dostal se na druhé místo celkového hodnocení SP. Druhý byl Číňan Chan Siao-pcheng a třetí skončil další Bělorus Dmitrij Rak. Závod žen vyhrála Číňanka Li Ni-na před Allou Cuperovou z Běloruska. Mezi muži skončil poslední šestadvacátý druhý český zástupce Lukáš Vokatý.

Běžec na lyžích Stanislav Řezáč zvítězil v Oberammergau

Český běžec na lyžích Stanislav Řezáč v neděli vyhrál čtvrtý závod sezony Marathon Cupu v německém Oberammergau. Obhájce prvenství v seriálu zvítězil v padesátikilometrovém běhu klasickou technikou zvaném König Ludwig Lauf potřetí za sebou a připsal si první triumf v tomto ročníku. Řezáč se prosadil týden poté, co kvůli nachlazení nedokončil slavný italský závod Marcialonga. V neděli porazil v závěrečném finiši Švéda Martina Larssona, třetí byl vedoucí muž průběžného pořadí Marathon Cupu Jörgen Aukland z Norska. Letošní König Ludwig Lauf se jel v desetistupňovém mrazu, v průběhu závodu nasněžil zhruba centimetr do stopy. "Také proto se to moc neroztrhalo, do cíle jela velká skupina zhruba dvaceti lidí," řekl novinářům Řezáč, jenž v závěru udával tempo. "Poslední tři kilometry jsem musel jet vepředu v silném protivětru, což mě stálo hodně sil," dodal český běžec.

Závod družstev SP vyhráli Finové, čeští skokani skončili sedmí

Finští skokani na lyžích vyhráli suverénně nedělní závod družstev Světového poháru ve Willingenu. V poslední týmové soutěži před olympiádou porazili druhé Rakušany o 20,1 bodu. České kvarteto ve složení Borek Sedlák, Ondřej Vaculík, Jan Matura a Jakub Janda obsadilo v Německu sedmé místo. V prvním kole předvedl nejdelší pokus dne výkonem 148,5 metru Nor Roar Ljökelsöy, jenž svému týmu pomohl ke třetímu místu. Nejlepší z Čechů Janda skočil v obou kolech 140 a 130 metrů, jeho největší konkurent v průběžném pořadí Světového poháru Janne Ahonen si připsal skoky dlouhé 145,5 a 140 metrů.

Čeští junioři získali na závěr MS v klasickém lyžování dva bronzy

Čeští juniorští reprezentanti získali v závěrečný den mistrovství světa v klasickém lyžování dvě bronzové medaile. Ve slovinské Kranji si pro třetí místo doběhla štafeta juniorů a sdruženář Miroslav Dvořák. České kvarteto zaostalo na trati 4x5 km o více než patnáct sekund za suverénním Norskem, které dovedl do cíle král šampionátu Petter Northug, jenž získal již třetí zlato. Finišman Martin Jakš o půldruhé sekundy prohrál závěrečný bruslařský spurt s Rusem Iljou Černousovem. Juniorky na trati 4x3,3 km doběhly sedmé. Devatenáctiletý Jakš vybojoval na šampionátu již třetí medaili, ve sbírce měl dosud stříbro z klasické desítky a bronz ze skiatlonu. Druhý bronz získal sdruženář Dvořák, jenž po klasickém individuálním závodě uspěl i v neděli ve sprintu. Za Němcem Tomem Beetzem zaostal po pětikilometrovém běhu o více než deset sekund.

Bauer byl v generálce před ZOH desátý na klasické patnáctce

Běžec na lyžích Lukáš Bauer v neděli obsadil desáté místo v posledním závodě před olympijskými hrami v Turíně. Český reprezentant zaostal na trati 15 kilometrů klasickou technikou v Davosu téměř o padesát sekund za vítězem Jensem Arnem Svartedalem z Norska, jenž se krátce před třicátými narozeninami dočkal premiérového vítězství v distančním závodě Světového poháru. Bauerovi vyšla především první polovina závodu, kdy se na mezičase pohyboval mezi prvními pěti. V závěrečných kilometrech však neodolal nástupu dalších běžců a těsně uhájil postavení v elitní desítce. Na olympijské trati 15 km klasicky byl osmadvacetiletý lyžař lepší pouze před měsícem v Otepää, kde obsadil druhé místo.

Hokejista Průcha si zranil koleno a zřejmě přijde o ZOH

Hokejový útočník Petr Průcha z New Yorku Rangers se s největší pravděpodobností kvůli poranění pravého kolena nezúčastní olympijských her v Turíně. Mistr světa z Vídně se zranil v sobotním utkání NHL proti Philadelphii a podle první diagnózy by měl chybět čtyři až šest týdnů. Pokud se Průchovo vážné poranění potvrdí, bude prvním hráčem z týmu Aloise Hadamczika, jenž vypadne z třiadvacetičlenné nominace. Bývalého pardubického útočníka může nahradit kdokoli z původní širší soupisky, největšími favority na uvolněné místo jsou uzdravený Patrik Eliáš z New Jersey, jiný člen české kolonie v Rangers Petr Sýkora či střelec z Buffala Aleš Kotalík. První utkání na olympijském turnaji čeká české hokejisty s Německem 15. února.

Českou vlajku ponese při zahájení ZOH v Turíně Sáblíková

Českou vlajku ponese v pátek 10. února při zahájení XX. zimních olympijských her v Turíně rychlobruslařka Martina Sáblíková. Osmnáctiletá držitelka juniorských světových rekordů na 3000 a 5000 metrů převezme pomyslnou štafetu po akrobatickém lyžaři Aleši Valentovi, který byl vlajkonošem výpravy a poté i jediným majitelem zlaté medaile před čtyřmi lety v Salt Lake City. Sáblíkovou nabídka představitelů národního olympijského výboru ČOV hodně překvapila. "Dozvěděla jsem se to v sobotu vpodvečer a vůbec jsem nevěděla, co na to říct. Je to až neuvěřitelné! Je to pro mě ohromná pocta a doufám, že nic nepokazím," uvedla pro ČTK čtvrtá žena z nedávného mistrovství Evropy ve víceboji, která patří na delších tratích mezi medailové naděje české výpravy.

Česko zažilo velmi mrazivou noc, teploty klesly i pod minus 20

Česká republika opět zažila velmi mrazivou noc, kdy teplota na některých místech klesala pod minus 20 stupňů Celsia. Silné mrazy očekávají meteorologové také v noci na pondělí. Potom předpovídají sněžení a teploty by mohly stoupat, řekl ČTK meteorolog Českého hydrometeorologického ústavu. Nejnižší teplotu nedělního rána meteorologové naměřili ve stanici Počátky mezi Pelhřimovem a Jindřichovým Hradcem, a to minus 28,7 stupně Celsia, uvedl.

Počasí v pondělí

Bude oblačno až zataženo, na Moravě a ve Slezsku ještě zpočátku polojasno. V Čechách odpoledne od severozápadu postupně se sněžením. Teploty vystoupí na -7 až -4 stupně, na severovýchodě kolem -9, na horách okolo -10 stupňů.

05-02-2006