Denní souhrn zpráv Zprávy

07-02-2006

Paroubek naznačil, že Mareš zřejmě skončí v čele NBÚ

Jan Mareš se podle všeho neudrží v čele Národního bezpečnostního úřadu. Premiér Jiří Paroubek v úterý řekl, že "intenzivně" uvažuje o jeho odvolání. O jmenování a odvolání šéfa NBÚ rozhoduje na návrh premiéra vláda, která se sejde ve středu večer. Paroubkovi stačilo, jakým způsobem Mareš vysvětlil své kontakty s údajným šéfem skupiny kolem obviněného konkurzního soudce Jiřího Berky. Jejich rozhovory z policejních odposlechů v neděli odvysílala Česká televize. Mediální kampaň kolem NBÚ ale pokračuje a je zbytečné, aby byl člověk typu Mareše nadále "vláčen takovou žumpou", soudí předseda vlády. Také někteří ministři uvedli, že situace v NBÚ je vážná a vyžaduje razantní řešení.

Ředitel bezpečnostního úřadu Mareš čelí podezření, že byl ve spojení se skupinou kolem obviněného konkurzního soudce Jiřího Berky. Česká televize s odvoláním na policejní odposlechy mimo jiné uvedla, že šéf NBÚ mluvil s hlavním aktérem Berkova gangu Vladislavem Větrovcem o tom, jak se napojit na úřad prezidenta republiky. Mareš spojení s Berkovou skupinou odmítl. Paroubek uvedl, že může v čele NBÚ zůstat, pokud věrohodně vyvrátí všechna podezření. Informace médií vyhodnotí předseda vlády do středy.

Nevládní organizace Růžový panter si myslí, že aféry na NBÚ jsou pro Českou republiku bezpečnostními riziky. Pokud se podezření potvrdí, může to znevěrohodnit zemi v očích zahraničních partnerů, řekla novinářům předsedkyně organizace Iveta Jordanová. "Situace v NBÚ je neudržitelná," uvedla. Podivuje se nad tím, že žádný z českých premiérů se nesnažil situaci na úřadu řešit.

V bruselském ústředí Severoatlantické aliance se dosud neobjevily známky, že by NATO aféra kolem NBÚ znepokojovala. "Až dosud se neobjevily žádné pochyby, že by ČR měla nějaké bezpečnostní potíže," řekl ČTK alianční činitel, který si nepřál být jmenován. Vysvětlil, že aliance na tyto záležitosti pohlíží jako na vnitřní věc členské země, ať jde o ČR, či USA, a proto se do postupů jednotlivých států nevměšuje.

USA požádaly o vydání Švéda podezřelého z terorismu

Ministerstvo spravedlnosti již obdrželo oficiální žádost Spojených států o vydání Švéda libanonského původu Oussamy Kassira, jehož policie zadržela v Praze kvůli podezření z terorismu. ČTK to řekl mluvčí ministerstva Petr Dimun. "Žádost byla okamžitě předána příslušnému státnímu zastupitelství. Přípustnost vydání posoudí soud a o samotném vydání rozhodne ministr spravedlnosti," uvedl. Kassira zatkla česká policie na základě mezinárodního zatykače loni v prosinci na ruzyňském letišti. Kassir se údajně podílel na vybudování výcvikového tábora pro svatou válku, džihád, na usedlosti v americkém Oregonu. Vycvičení muslimové se pak měli přesunout do Afghánistánu.

Svoboda: Bojkot zboží je nepřiměřenou reakcí na karikatury

Bojkot dánského zboží v některých muslimských zemích je "naprosto nepřiměřenou reakcí" na karikatury proroka Mohameda otištěné v dánském tisku, řekl v úterý ministr zahraničí Cyril Svoboda novinářům. Pálení vlajek zemí EU a ničení evropských symbolů pak označil za útok na hodnoty, které jsou důležité pro Evropany. Ministr podotkl, že ve hře je mnohem "hlubší záležitost" než je svoboda tisku. Uvedl to po jednání s evropským komisařem pro obchod Peterem Mandelsonem, který Svobodovo sdílí znepokojení ohledně obchodu mezi islámskými zeměmi a Dánskem a dalšími evropskými zeměmi. "Je nutné, aby EU zaujímala v těchto otázkách naprosto jednotný postoj," uvedl český ministr s tím, že není možné, aby s jednou zemí unie bylo zacházeno jinak než s ostatními.

Na český zastupitelský úřad zatím nikdo nezaútočil. I přesto čeští diplomaté zvýšili o jeden stupeň ochranu velvyslanectví v Palestině. Svoboda uvedl, že situaci v zemích ministerstvo zahraničí velmi pečlivě sleduje. "O bezpečnost našich diplomatů a občanů nám velmi jde," řekl ministr. Zda se chystá zvýšená bezpečnostní opatření i na jiných ambasádách, neuvedl.

Anonym pohrozil přes policii zahraničním studentům útokem

Anonym v pondělí večer telefonicky vyhrožoval útokem zahraničním studentům českých škol. "Vykliďte Vysoké učení technické, zítra (v úterý) ve jménu Mohameda bude zabit jeden ze studujících cizinců," napsal internetový server iDnes. Vysoká učení technická jsou v ČR dvě - v Praze a v Brně. Dosud neznámý člověk oznámil výhrůžku na linku 158. "Informoval o tom, že pokud nebudou splněny jeho požadavky, dojde k ohrožení studentů studujících vysokou školu technického směru," řekla ČTK mluvčí pražské policie Iva Knolová. Anonym mluvil česky, bez přízvuku, upřesnila Knolová. Nechtěla ale sdělit, jakými požadavky podmiňoval neuskutečnění hrozby.

Policie hned v pondělí večer informovala o hrozbě rektora Českého vysokého učení technického Václava Havlíčka. Podle něj se přísnější ostraha a písemná upozornění na případné nebezpečí objevily na kolejích, kde jsou zahraniční studenti ubytováni. Zahraniční studenti, kterých na ČVUT studuje zhruba 1000, budou omluveni, pokud se nedostaví ke zkouškám.

Brožová vedle Klause a Paroubka zažalovala celou vládu

Odvolaná předsedkyně Nejvyššího soudu (NS) Iva Brožová rozšířila na celou vládu správní žalobu, kterou podala na prezidenta Václava Klause a premiéra Jiřího Paroubka. Kvůli svému odvolání podala také stížnost k Ústavnímu soudu. Brožová chce, aby Ústavní soud prezidentovo rozhodnutí zrušil. Městský soud v Praze proto požádala, aby účinnost prezidentova rozhodnutí o jejím odvolání byla odložena. Ústavnímu soudu navíc navrhla zrušení části zákona o soudech a soudcích, která se týká odvolávání představitelů Nejvyššího soudu a Nejvyššího správního soudu.

"Aby byly tři ústavní moci (soudní, výkonná, zákonodárná) vyvážené, musí být i prostředek k tomu, jak odvolat předsedu Nejvyššího soudu, který hrubě porušuje své povinnosti. Nicméně s ohledem na význam této šesté nejvyšší ústavní funkce by bylo vhodné, aby způsob odvolání upravovala přímo ústava, nikoli zákon," reagoval na to prezident soudcovské unie Jaromír Jirsa.

Klaus Brožovou odvolal ve čtvrtek, po předchozím Paroubkově souhlasu. Reagoval tak na žádost ministra spravedlnosti Pavla Němce z 25. ledna. Podle Němce Nejvyšší soud pod vedením Brožové neplnil své hlavní úkoly, kterými jsou sjednocení precedenčních rozhodnutí soudů, zajištění předvídatelnosti soudních verdiktů a posílení role Nejvyššího soudu.

Bublan: Policisté z kanceláří budou o víkendech sloužit v ulicích

Policejní inspektoři, kteří v kancelářích zpracovávají trestnou činnost, budou podle ministra vnitra Františka Bublana v určené dny sloužit v ulicích měst a obcí. Posílí tak pochůzkáře do doby, než policie přijme nové síly. Loni od policie odešlo 2500 lidí, chybí jich asi tisícovka. Ministr nové řešení oznámil na valném shromáždění starostů z Vysočiny.

"Já to znám, já vím, že policisté jaksi neradi chodí pěšky, že se rádi projedou v autě," uvedl Bublan. Upozornil ale, že to především souvisí s aktuálním nedostatkem policistů. Připomněl, že před časem slíbil, že během čtyř let se v ulicích, to znamená ve výkonu pořádkové činnosti, objeví o 4000 policistů víc, což je asi o 30 procent. Jenže loni odešlo od policie namísto běžných 1500 mužů o tisíc více, konstatoval. Chce proto, aby jejich absenci na určitou dobu překlenuli policejní inspektoři z kanceláří. Podle Bublana to nejspíše přivítají, protože službu, která bude především o víkendech, dostanou zaplacenou jako přesčasy. Nijak tím ovšem nechce zpochybňovat jejich práci v kancelářích. "Je to taková docela nepříjemná práce, ti policisté to dělat musí a je jich docela velké množství," uvedl Bublan.

Rath vyzval lékaře k jednání, chce se s nimi sejít před protestem

Ministr zdravotnictví David Rath vyzval představitele lékařů, kteří svolali na 24. února do Prahy velkou demonstraci proti jeho politice, aby se s ním ještě před protestem sešli k jednání. Chce znát jejich výhrady k navrhovaným zákonům. Lékaři již dříve uvedli, že dosavadní jednání s ministrem k ničemu nevedla. Rath řekl, že nemají objektivní důvod k protestům a stojí za nimi ODS.

Soukromí lékaři, zubaři, lékárníci a představitelé asociace menších nemocnic svolali demonstraci na Staroměstské náměstí. Požadují přijetí nové vyhlášky o úhradách péče či alespoň její novelu a zastavení přípravy chystaných zákonů. Kritizují také to, že zásadní změny se do norem dostávají až při projednávání v parlamentu bez posouzení odborníky.

Rath v dopise píše, že mu zástupci lékařů zatím žádné své požadavky nepředložili. Ptá se jich, zda chtějí demonstrovat proti zákonu o neziskových nemocnicích či proti navrhovanému dědění praxí, smlouvám s pojišťovnami na dobu neurčitou, zastupování lékařů komorami při dohodách s pojišťovnami o hrazení péče, úpravě správních rad pojišťoven či proti snížení jejich provozních nákladů. "Vzhledem k tomu, že nic jiného není nyní schvalováno, tak potřebuji vědět, co konkrétně Vám vadí tak, že poženete lidi na náměstí," píše Rath. Dodal, že pokud je cílem lékařů "podpora ODS, šíření chaosu, nespokojenosti" a zapojení se do předvolebního boje, pak mají právo demonstrovat. Doporučil jim, aby pak zvážili přeměnu svých lékařských sdružení a komory na politické strany.

Distributoři léků hrozí zastavením dodávek některým nemocnicím

Distributoři léků chtějí, aby jim největší dlužníci z řad fakultních nemocnic uhradili dluhy do 14 dnů. Jinak jim zastaví dodávky léčiv. Novinářům to v úterý řekl ředitel Asociace velkodistributorů léčiv Pavel Suchý. Distributoři si podle něj uvědomují, že by mohli ohrozit pacienty. Postačí jim tedy, když do týdne dostanou veřejný závazek od ministra financí Bohuslava Sobotky, že údajně stamilionové dluhy budou uhrazeny.

Ministerstvo financí však požadavky distributorů léků odmítá. "Ministerstvo financí nebude jednat pod nátlakem. Fakultní nemocnice spravuje a řídí ministerstvo zdravotnictví, primárně je to tedy jejich záležitostí," řekla ČTK mluvčí úřadu Petra Krainová.

Ministerstvo zdravotnictví si podle mluvčí Jany Kocové již před časem vyžádalo od nemocnic analýzu jejich závazků po lhůtě splatnosti. Žádné problémy s dluhy za léky ale zatím neoznámily. Velké dluhy ale mají podle distributorů čtyři velké fakultní nemocnice. Nechtějí je však jmenovat.

Distributoři také přitvrdí u ostatních lékáren, i jim budou v následujících týdnech výrazně zkracovat dobu splatnosti faktur. Šéf asociace velkodistributorů upozornil na to, že nové lhůty budou striktně dodržovat. "Distributoři budou od předlužených lékáren požadovat dodatečná ručení za vysoké úvěry, například formou bankovní záruky nebo zástavy nemovitostí," uvedl Suchý. Pokud je distributoři nedostanou, budou podávat návrhy na konkurz. Obávají se totiž toho, aby ještě více neklesla obchodní přirážka na léky. Ministr zdravotnictví David Rath má již připraven další návrh na její úpravu. Zavést by chtěl takzvanou degresivní marži, která klesá s vyšší cenou přípravků. U dražších léků by tedy byla nižší, u levnějších vyšší. "Pokud tuto degresivní přirážku převedeme na současný stav, přirážka lékáren a distributorů by poklesla ze současných 29 procent na 22,5 procenta," upozornil Suchý. Výnos z takové přirážky by byl podle něj nejnižší v civilizovaném světě a takové snížení nemůže podle Suchého farmaceutický trh přežít. Její zavedení by podle šéfa asociace ohrozilo 1350 lékáren. Od Nového roku se přirážka již snížila ze 32 na 29 procent a distributoři se o ni dělí s lékárníky. Na protest proti tomuto snižování někteří lékárníci uzavřeli minulý týden na tři hodiny své lékárny.

Mzdy v privátních zdravotnických zařízeních jsou výrazně nižší

Průměrné mzdy zaměstnanců soukromých zdravotnických zařízení jsou o více než 3000 korun nižší než platy pracovníků v zařízeních, která zřizuje ministerstvo zdravotnictví nebo kraj, město či obec. Vyplývá to z posledních údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky. Podle místopředsedy Sdružení praktických lékařů a mluvčího Koalice soukromých lékařů Jana Jelínka platy v zařízeních zřízených státem nemusejí vždy odpovídat jejich hospodářskému výsledku. Stát zvyšuje mzdy zaměstnanců zařízení, která řídí, a mnohdy tato zařízení také dotuje. Soukromý majitel se musí chovat ekonomicky a zvyšuje mzdy, pokud na to má, řekl Jelínek ČTK.

Lidovci se Jandáka zeptají na církevní zákon i pakt s Vatikánem

Poslanci KDU-ČSL si na své zasedání pozvali ministra kultury Vítězslava Jandáka (za ČSSD), aby se ho zeptali na novelu církevního zákona i ratifikaci smlouvy s Vatikánem. V médiích totiž Jandák označil kontroverzní církevní novelu, vůči níž podali lidovci ústavní stížnost, za nepotřebnou. Dal rovněž najevo, že se pokusí znovu ve sněmovně prosadit smlouvu s papežským státem. Postoj sociální demokracie v obou věcech byl přitom odlišný. "Byla to právě ČSSD, za kterou je Vítězslav Jandák ministrem, která novelu církevního zákona opakovaně prosadila a přijetí smlouvy mezi Českou republikou a Svatým stolcem zabránila," uvádí se v prohlášení poslaneckého klubu KDU-ČSL. Lidovci chtějí od Jandáka slyšet, jak své výroky myslel a zda znamenají posun v přístupu celé ČSSD. Pokud ano, pak jsou připraveni vyjít Jandákovi vstříc a podpořit kroky, které ještě v tomto volebním období umožní uvést církevní zákon do souladu s ústavou i požadavky církví, řekl ČTK místopředseda strany Jan Kasal. Ještě do červnových voleb by se podle něj dal smazat i další dluh sněmovny, kterým je ratifikace smlouvy s Vatikánem. Jandák by se měl s poslanci KDU-ČSL sejít ve středu.

Novelu církevního zákona, kterou prosadili sociální demokraté s komunisty, předložil a opakovně hájil Jandákův předchůdce Pavel Dostál. Normu kritizují církve kvůli pasáži o evidenci charit, diakonií a vzdělávacích zařízení. Lidovci ze stejného důvodu iniciovali ústavní stížnost. Novela podle nich komplikuje církvím charitativní práci a je v rozporu s ústavou. "Já tu novelu odmítám, k tomu jsem se přihlásil a já se nemám čím tajit," uvedl Jandák v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Problém mezi státem a církvemi je i neratifikovaná mezistátní smlouva České republiky s Vatikánem. Jandák v televizi řekl, že se chce ještě jednou pokusit o její stvrzení v dolní komoře parlamentu. Pokud se to nepodaří, pak je odhodlán diskutovat o podobě ujednání českého státu se Svatým stolcem.

Protikuřácký zákon ve sněmovně neuspěl, poslanci ho vrátili

Nová a přísnější verze takzvaného protikuřáckého zákona v úterý ve sněmovně neuspěla. Dolní komora ji hned v prvním čtení vrátila autorům k dopracování, což má ve svém důsledku stejné dopady jako zamítnutí. Úpravu vypracovala skupina poslanců v čele s lidovcem Josefem Janečkem, který se tomuto tématu věnuje řadu let. Nyní navrhoval mimo jiné naprostý zákaz kouření na všech pracovištích, tedy i v restauracích.

Dolní komora sice loni po mnoha měsících dohadování protikuřácký zákon schválila, jeho uplatňování v praxi ale zatím naráží na nejednotný výklad některých paragrafů. Někdo je chápe tak, že omezují kouření v restauracích, další se ale naopak domnívají, že norma to povoluje ve větším rozsahu než dříve. Myslí si to i Janeček, který o nyní platném zákonu říká, že je "prokuřácký". Poslanec již dříve ČTK řekl, že důslednou "protikuřáckou" normu hodlá ve sněmovně prosazovat tolikrát a tak dlouho, až ji parlament schválí. Vytrvalost projevil v tomto ohledu již v minulých letech, kdy se mu až po několika neúspěších povedlo dovést ke schválení výrazné omezení tabákové reklamy. Jeho iniciativy mají ale i řadu kritiků. Hlavně ODS soudí, že různé zákazy nejsou správnou cestou a jejich vliv na omezení kouření je pochybný. Někteří hostinští se zase obávají toho, že kdyby si hosté nemohli v restauraci zapálit, přestali by tam chodit.

Mandelson vyzval EU k otevření novým členům v práci a službách

Evropský komisař pro obchod Peter Mandelson vyzval v úterý v Praze staré členy Evropské unie k větší ekonomické otevřenosti vůči novým zemím, zejména v otázce pohybu pracovních sil a v sektoru služeb. V projevu na obchodní konferenci Retail Summit zároveň varoval Evropu před ekonomickým nacionalismem a protekcionismem. Mandelson ve svém projevu bránil otevřenost - fenomén, který v České republice v posledních 15 letech "zásadně zvítězil". Komisař ocenil české vládní hostitele za to, že se po vstupu do EU zasazují za ekonomickou otevřenost. Působí tak podle něho proti opačným silám populismu, které se v posledních letech v EU značně rozšířily.

Komise Josého Manuela Baroosa hodlá přispět k testu ekonomické otevřenosti v EU v dohledné době především tím, že udělá rekapitulaci přechodných dohod, které po rozšíření omezily ve většině starých členských států přístup pracovních sil z nových zemí. Mandelson připomněl příklad své Británie, která této přechodné možnosti zablokovat přístup pracovníků z východu nevyužila. "Jsem rád, že jsme přijali tento odvážný kurz," řekl komisař. V Británii teď podle něho vládne všeobecný konsenzus, že pracovníci z nových zemí jsou pro zemi velkým přínosem - plní místa, která by jinak zůstala prázdná, zvyšují flexibilitu pracovního trhu a celkově přispívají k rychlejšímu růstu ekonomiky.

Buzková změnila názor, bude zřejmě pokračovat v politické kariéře

Ministryně školství Petra Buzková, která před časem oznámila, že v politice končí, zřejmě změnila názor a bude pokračovat v politické kariéře. "Patrně přijme kandidaturu do zastupitelstva hlavního města Prahy," řekl ČTK předseda pražských sociálních demokratů Petr Hulinský.

Buzková byla v minulosti místopředsedkyní Poslanecké sněmovny a ČSSD. Za vlády Miloše Zemana se funkce místopředsedkyně vzdala na protest proti dohodě ČSSD s ODS na změně volebního zákona. V únoru 2001 byla zvolena předsedkyní pražské ČSSD. Na loňském sjezdu ČSSD v Brně se ještě neúspěšně ucházela o funkci místopředsedkyně.

Karvinská ČSSD vyzvala Kuše k rezignaci z veřejných funkcí

Karvinský okresní výbor ČSSD vyzval bývalého člena širšího vedení strany Mariana Kuše, aby odstoupil ze všech veřejných funkcí. Kuš, který byl obžalován v souvislosti s paděláním lustračního osvědčení, je členem okresního výkonného výboru a krajským zastupitelem. Už dříve se vzdal funkce místostarosty Českého Těšína a člena Ústředního výkonného výboru ČSSD.

K odstoupení z veřejné funkce vyzval výbor i starostu Českého Těšína Jindřicha Sznapku, který v pondělí sám opustil sociální demokracii. Sznapka je podezřelý z úplatkářství. Členkám občanského sdružení Těšínské zrcadlo, které se snažily zabránit tomu, aby si místní zastupitelé mezi sebou rozprodali lukrativní prostory ve městě, nabízel úplatek 100.000 korun.

Pelc složí mandát, jen když zůstane zachován klub US-DEU

Unionista František Pelc se příští měsíc vzdá poslaneckého mandátu pod podmínkou, že nezanikne poslanecký klub US-DEU. Po jeho odchodu by totiž ve sněmovně zůstalo jen devět unionistů, zatímco k existenci frakce je potřeba minimálně deset členů. Pelce má v dolní komoře nahradit bývalý člen KDU-ČSL Jiří Vacek, který se do povědomí veřejnosti dostal jako nesmlouvavý bojovník proti drogám i tím, že jako náměstek ministra vnitra nedokázal doložit středoškolské vzdělání. Poslanci KDU-ČSL v tisku naznačili, že svého bývalého stranického kolegu mezi sebe už nechtějí. Unionisté proto jednají o možnosti, že by Vacka přijali do svého klubu. Tím by se frakce nejmenší vládní strany zachránila. Ze sněmovny hodlá Pelc odejít kvůli tomu, že od 1. března se má stát ředitelem Agentury ochrany přírody a krajiny. Podle zákona jsou obě funkce slučitelné, mandátu se Pelc zamýšlí vzdát z časových důvodů. Zároveň ale nechce ohrozit situaci svých stranických kolegů.

Skupina Rangers převzala zlatou desku a vydá se na turné

Na turné, které věnuje vzpomínce na loni v listopadu tragicky zesnulého zpěváka Milana Dufka, se vydá populární skupina Rangers. Základem nového složení je služebně nejstarší člen Mirek Řihošek a také Jan Vančura, který se do kapely vrací po 18 letech. V úterý převzali v Praze zlatou desku Supraphonu za album toho nejlepšího z více než 40 let trvající historie skupiny.

"Dufkova nečekaná smrt byla katalyzátorem mého návratu ke kapele," přiznal Vančura, který v poslední době s Rangers stále častěji spolupracoval. Turné pod názvem Poutník s kytarou začne 22. února v Luhačovicích a vyvrcholí o dva měsíce později v Praze. Podle bendžisty a kytaristy Řihoška položí zvuk důraz na vícehlasý vokální projev, který posluchači znají z nejslavnější éry skupiny. "Označil bych to za návrat ke kořenům," řekl ČTK a dodal, že po Dufkově úmrtí nevěřil, že se ještě dají dohromady.

Původními členy souboru, který byl začátkem 70. let při takzvané normalizaci násilně přejmenován na Plavce, jsou nyní pouze Řihošek s Vančurou. Dufek s basistou Antonínem Hájkem zemřeli, Radek Tomášek ze skupiny odešel už dříve a houslista Jiří Veisser ji, údajně pod nátlakem kolegů, opustil začátkem roku 1999. Vracející se zpěvák a kytarista Jan Vančura opustil své kolegy "promované inženýry" ve druhé polovině 80. let.

Kapela Rangers vystupovala ve čtyřech desítkách zemí včetně Ameriky, Austrálie a Oceánie. Odehrála přes 7000 koncertů pro šest milionů diváků a jen v českých zemích a na Slovensku prodala přes tři miliony hudebních nosičů. Zakládajícími členy byli Dufek s Hájkem, kteří se na tom dohodli při sjíždění Lužnice. Za první koncert v roce 1965 dostali pivo a párek.

Prokop po 17 letech vydal album, opráší název kapely Framus Five

Zpěvák a skladatel Michal Prokop po 17 letech vydal regulérní řadovou desku s názvem Poprvé naposledy. Pro letošní rok také z tohoto důvodu sestaví kapelu, pro niž opráší název své letité doprovodné skupiny Framus Five, s níž vystupoval od 60. let s přestávkami až do 80. let. S kapelou představí desku na čtyřech jarních křtech, na letních festivalech a na podzim při sérii koncertů, která skončí v Praze. Na žádosti novinářů i přátel v 90. letech po nové desce prý často Prokop odpovídal záporně a věnoval se dalším aktivitám, mimo jiné i poslancování ve sněmovně, řízení projektu Praha 2000 - Evropské město kultury či moderování televizních talk-show Nic ve zlým na Primě a Krásný ztráty v České televizi.

Prokop v 90. letech často nevystupoval, občas se objevil se sdružením Friends, s nimiž vzpomínal na své bluesově a soulově laděné počátky, či v triu s Andrštem a Hrubým. ČTK Prokop řekl, že se vyhýbá slovu "comeback". "Strašně se tomu slovu vyhýbám, protože si myslím, že v 60 letech mluvit o comebacku je pitomost," podotkl. Je to podle něj ale docela silná motivace, jak si dokázat, že to ještě umí; navíc je podle jeho slov stále určitý segment publika, pro který dnes nikdo pop-music nenatáčí. "A to jsou dospělí lidé a pro ně jsme se pokusili tu desku vyrobit," uzavřel Prokop.

Česká republika vyhrála proces o údajném porušení práv Romů

Česká republika v úterý před Evropským soudem pro lidská práva ve Štrasburku vyhrála spor se skupinou mladých Romů, kteří si stěžovali na diskriminaci při vzdělávání. Soud šesti hlasy proti jednomu rozhodl, že v jejich případě nebyla porušena evropská úmluva o lidských právech a protokol k ní v článcích, které se týkají diskriminace a práva na vzdělání.

Případ se týkal osmnácti mladých Romů z Ostravska, kteří byli v letech 1996 až 1999 umístěni do zvláštních škol. Jejich právní zástupci žádali přezkoumání tohoto rozhodnutí s poukazem na to, že příslušné testy nebyly věrohodné a že rodiče dětí nebyli dostatečně informováni o důsledcích svého souhlasu s tímto krokem. Školský úřad v Ostravě žádost odmítl a neúspěšná byla i stížnost k ústavnímu soudu na údajnou faktickou diskriminaci.

Zástupce české vlády u soudu poukázal podle textu rozsudku na to, že stěžovatelé nepodali žádný důkaz, že by přístup úřadů k nim byl motivován jejich rasovou příslušností. Uvedl také, že zvláštní školy nikdy nebyly pojímány jako školy výlučně pro romské děti, a odmítl tvrzení, že by vláda nepodnikala kroky proti rasové nenávisti.

Aero Bulharsku zmodernizuje 12 vojenských letounů Albatros

Aero Vodochody v těchto dnech podepsalo s Bulharskem smlouvu na modernizaci 12 cvičných vojenských letadel L-39 Albatros. Součástí dohody je dodávka náhradních dílů, sdělil ČTK mluvčí Aera Vítězslav Kulich. Zbrojovka se na bulharský trh vrací po více než 15 letech - celkem 36 letadel typu Albatros Sofie obdržela mezi lety 1987 až 1990. "Na tento kontrakt by měl navázat ve spolupráci s tamějším opravárenským závodem další projekt týkající se bulharských letounů L-39. I ten by měl být zahájen ještě v letošním roce," citoval Kulich marketingového ředitele Aera Aloise Benetku. O modernizaci dvou desítek L-39 projevila zájem také Nigérie, která chce projekt údajně spojit s nákupem modernějších českých bitevníků L-159.

L-39 Albatros je zřejmě nejrozšířenější cvičný letoun na světě, zhruba u 20 armád především bývalých socialistických zemí létá kolem 3000 těchto letadel. Učí se na nich například piloti, kteří pak přesedají na nadzvukové stíhačky. Aero již albatrosy nevyrábí, zaměřilo se na vyspělejší L-159 Alca.

Škoda Praha dodá zařízení pro egyptskou elektrárnu El Kureimat II

Společnost Škoda Praha v konsorciu s belgickou firmou CMI podepsala v úterý smlouvu na dodávku energetického zařízení pro egyptskou elektrárnu El Kureimat II. Kontrakt se týká dodávky pro elektrárnu s kombinovaným paroplynovým cyklem o výkonu 750 megawattů. Podíl Škody Praha na této zakázce je 14,5 milionu eur (více než 400 milionů korun). ČTK o tom informovala mluvčí firmy Petra Kuvíková. "Je to v krátkém čase již druhý významný úspěch Škody Praha v Egyptě. V září loňského roku jsme podepsali obdobný kontrakt na dodávky pro elektrárnu New Talkha," uvedl ředitel Škody Praha Radek Benčík.

Tragický požár na ubytovně

Zřejmě tři lidé zemřeli v úterý při požáru dřevěné ubytovny v bývalém areálu Fruty v Mochově u Prahy. Informace o počtu obětí se od vypuknutí požáru různily. Původně policie informovala, že oheň nepřežil nejméně jeden člověk, středočeská záchranná služba později hovořila o pěti obětech. Výši škody hasiči vyčíslili na 950.000 korun. Podle velitele zásahu hasičů Jana Lejska není možné zatím upřesnit, kolik lidí bylo v době požáru v objektu. Zahraniční dělníci, kteří zde bydleli, totiž střídavě odcházeli a přicházeli i podle toho, jakou měli pracovní směnu. Zástupce zelinářské společnosti Česká farma Jiří Pátek ČTK řekl, že v ubytovně bydlelo 20 Ukrajinců, kteří pro firmu pracovali. Dvacet let stará ubytovna patřila České farmě, loni byla podle Pátka nově kolaudována. Nyní je zcela zničená, škody odhadl na statisíce korun. Příčinu požáru nezná. Firma již zajistila lidem nové ubytování.

Mluvčí středočeských hasičů Lenka Junková uvedla, že v oknech ubytovny byly mříže, což znemožnilo lidem únik z místa požáru. Nepotvrdila však, že údajně byly zamřížované i dva vchody do budovy a únikový východ byl uzavřen visacím zámkem. Zástupce společnosti Česká farma Pátek potvrdil, že na oknech i dveřích byly z bezpečnostních důvodů mříže, únikový východ byl podle něj volný.

Spoluzakladatel PPF IS Vinkler dostal za obchody s lihem 7,5 roku

Spoluzakladatel investiční společnosti PPF Milan Vinkler si za organizování podvodných obchodů s lihem definitivně vysloužil nepodmíněný trest v délce 7,5 roku. V odvolacím řízení o tom v úterý rozhodl pražský vrchní soud. Vinkler si však rozsudek nevyslechl, zdržuje se na neznámém místě, soud o něm tedy rozhodoval jako o uprchlém. "Na obžalovaného je vydán zatykač," řekl předseda senátu Jiří Hnilica. O současném pobytu klienta nevěděl nic ani jeho obhájce.

Vinkler podle verdiktu vedl skupinu tří obchodníků, kteří za pomoci dalších tří celníků připravili stát na daních a clu asi o 25 milionů korun.

V Ž. Rudě praskla pod sněhem střecha celnice, komplikuje provoz

Na hraničním přechodu v Železné Rudě popraskala v úterý pod nánosem sněhu střecha celnice na příjezdu z Německa. Doprava je kvůli tomu omezena, odbavuje se kyvadlově v druhé části celnice. Tvoří se zde fronty. Na střeše byla asi 1,3 metru silná vrstva sněhu.

V hranické firmě se asi pod tíhou sněhu zřítila střecha haly

Zřejmě pod tíhou sněhu se zřítila v úterý střecha haly ve firmě Velox v Hranicích na Přerovsku. Nehoda se obešla bez zranění, škodu zástupci firmy vyčíslili na milion korun. Hala sloužila podle policistů jako sklad a v době zřícení střechy se v ní pravděpodobně nikdo nenacházel.

Reality show ze zoo bude pokračovat formou týdeníků

Diváci, kteří si od listopadu zvykli sledovat dění v pavilonu goril pražské zoologické zahrady prostřednictvím reality show "Odhalení", se mohou těšit na pokračování. Od čtvrtka bude vysílat Česká televize na prvním programu Týdeník Odhalení, a to v obvyklých časech, tedy v 6:40, v 7:40 a v 8:40. Své místo budou mít gorily nadále i ve vysílání digitálního rádia Český rozhlas Leonardo. "Půjde o trochu jiný formát, než tomu bylo doposud, stále však budeme přinášet sestřihy toho nejzajímavějšího z pavilonu, povídání s vědci, informace z volné přírody a další," informovala o televizním vysílání ČTK Pavla Schauerová z Leonarda. I na tomto rádiu bude úspěšná reality show pokračovat každý čtvrtek, přičemž se autoři chtějí zaměřit víc na zprávy o gorilách v Africe a v zoologických zahradách po celém světě.

V souladu s cílem Odhalení, kterým je podpora záchrany goril ve volné přírodě, bude součástí Týdeníku Odhalení soutěž o ceny s logem soutěže. Výtěžek z poslaných SMS zpráv poputuje na záchranné programy.

Projekt zvířecí reality show, ve kterém o tucet melounů soutěžili samec Richard a samice Shinda, Kijivu a Kamba, měl velký ohlas, a to i v zahraničí. Webové stránky, které od loňského 7. listopadu zprostředkovávaly v přímém přenosu soužití goril v zajetí, navštívilo v průměru 20.000 zájemců denně. Tisíce lidí poslaly gorilám SMS zprávy do hlasování o nejsympatičtějšího obyvatele pavilonu. Zvítězil Richard.

Masopust bude slavit životní jubileum s fotbalisty i fanoušky

Dvoudenní oslavy čekají majitele Zlatého míče pro nejlepšího fotbalistu Evropy roku 1962 Josefa Masopusta. Legendární hráč ve čtvrtek oslaví pětasedmdesáté narozeniny. Na středu obdržel český Fotbalista století pozvání na slavnostní oběd od předsedy svazu Pavla Mokrého. Na den životního jubilea pak oslavenci přátelé ve spolupráci s Nadací fotbalových internacionálů připravili společenský večer nazvaný "Pocta Josefu Masopustovi" v Tuchoměřicích. Dojde také na přípitek s pozvanými hosty, mezi nimiž bude celá řada fotbalových osobností.

Nová dvacítka bude hrát v Německu pod dočasným trenérem Bednářem

Nově se tvořící česká hokejová dvacítka se představí od středy do neděle na Turnaji pěti zemí v německém Bad Tölzu pod vedením dočasného trenéra Vladimíra Bednáře. Na dubnovém turnaji v ruském Petrohradu už povede výběr kouč, který bude mužstvo chystat na mistrovství světa. To se uskuteční na přelomu roku ve Švédsku. Kouči Radimu Rulíkovi a jeho asistentovi Janu Votrubovi vypršela smlouva po skončení světového šampionátu v Kanadě, kde tým obsadil až šesté místo. O novém složení ještě výkonný výbor Českého svazu ledního hokeje nerozhodl. Bednář, mistr světa z roku 1972, zná hráče od ročníku 1987 ze svého působení z týmu osmnáctiletých, který vedl i na loňském mistrovství světa v Plzni s Břetislavem Kopřivou.

Plzeň se nedohodla s Doškem

Fotbalový útočník Tomáš Došek v jarní části sezony Viktorii Plzeň neposílí. Vedení klubu sice hráči, který po skončení angažmá v Rapidu Vídeň celý podzim vynechal kvůli operaci Achillovy šlachy, nabídlo smlouvu na rok a půl, ale Došek ji odmítl. ČTK to dnes řekl výkonný ředitel Viktorie Radomír Havel. "Chtěli jsme mu u nás dát novou šanci, ale Tomáš se prostě rozhodl pro jinou cestu," uvedl Havel. Sedmadvacetiletý Došek, který v Plzni debutoval v nejvyšší soutěži a před sedmi lety společně s dvojčetem Lukášem zamířil do pražské Slavie, se s desátým týmem první ligy připravoval od 20. ledna. Absolvoval i herní soustředění na Slovensku. Vicemistr Evropy do jednadvaceti let z roku 2000 se však nakonec rozhodl, že svoji další budoucnost s Plzní nespojí a údajně si shání zahraniční angažmá.

Počasí:

Ve středu má být převážně zataženo až oblačno, na většině území občas déšť nebo déšť se sněhem, v polohách nad 500 m srážky sněhové. Teploty 0 až +4 stupně Celsia, na horách kolem -2. Vítr může mít místy v nárazech a na hřebenech hor rychlost až 70 km za h. Dál se budou místy tvořit sněhové jazyky, na horách i závěje.

07-02-2006