Denní souhrn zpráv Zprávy

09-02-2006

Krajané mohou nadále žádat o obnovu občanství

Krajané mohou i nadále žádat o obnovu občanství, které ztratili kvůli emigraci před komunistickým režimem. Umožňuje to novela zákona o občanství bývalých československých občanů, kterou ve čtvrtek podepsal prezident Václav Klaus. Informoval o tom mluvčí Hradu Petr Hájek. Norma ruší pětiletou lhůtu pro podání žádosti o obnovu občanství, která uplynula počátkem září. Důvodem změny bylo mimo jiné přesvědčení zákonodárců, že informace o možnosti požádat o obnovu českého občanství se ne vždy dostala ke krajanům, zejména pokud žijí v odlehlých oblastech.

Novela také umožňuje obnovu občanství krajanům, kteří o ně nemohli požádat kvůli československo-americké úmluvě o naturalizaci. Úmluva, která znemožňovala vznik dvojího občanství, přestala platit až v srpnu 1997.

Český premiér vyjádřil solidaritu svému dánskému partnerovi

Premiér Jiří Paroubek ve čtvrtek telefonoval svému dánskému protějšku Andersi Foghu Rasmussenovi a vyjádřil mu solidaritu v souvislosti s útoky na dánská velvyslanectví v islámských zemích. Nepokoje a protesty muslimů vyvolalo zveřejnění karikatur proroka Mohameda v dánských a pak dalších evropských novinách. Podle Paroubkovy mluvčí Lucie Orgoníkové oba státníci podtrhli, že svoboda slova patří k základním pilířům demokracie, a že zejména vůči jiným náboženstvím a kulturám je třeba ji používat citlivě a s respektem.

Rasmussen připomněl, že dánský kabinet se distancoval od deníku Jyllands Posten, který zveřejnil karikatury a již se také omluvil.

Česká armáda zvyšuje ochranu svých vojáků v Afghánistánu

Armáda rozhodla o zvýšení ochrany českých vojáků v Afghánistánu. Řekl to ministr obrany Karel Kühnl. Vojsko tak reaguje na výbuch násilí v muslimských zemích.

Afghánské militantní hnutí Taliban slíbilo odměnu každému, kdo zabije dánského, německého nebo norského vojáka. Čtyři desítky českých vojáků působí v aliančních jednotkách ISAF na severu země právě s Němci a Dány. Do Afghánistánu šli vojáci s tím, že to je nebezpečná země, řekl mluvčí ministerstva Vít Kolář. "Stát se tam může cokoli," dodal. Dav radikálů ve městě Fajzabád se tento týden pokusil k mezinárodním jednotkám dostat, zabránila mu v tom ale afghánská policie za tiché podpory zahraničních vojáků. Demonstranti tak alespoň spálili dánskou vlajku. Německý velitel společného německo-dánsko-českého kontingentu poté rozhodl, že dánští vojáci omezí svou činnost v terénu. Nyní panují obavy, aby se po výzvě Talibanu nepokusili radikálové proniknout přímo na základnu.

Podle informací ministerstva obrany jsou všichni Češi v Afghánistánu v pořádku. Kromě oddílu na severu, který se stará mimo jiné o ochranu civilních mezinárodních jednotek a spolupráci s místním obyvatelstvem, má Česko dalších 17 vojáků v Kábulu. Čeští vojáci slouží i v dalších oblastech s převahou muslimského obyvatelstva - v Iráku a jihosrbském Kosovu. Žádné problémy zatím nehlásí.

Armáda situaci sleduje. Vedle toho ministerstvo zahraničí průběžně vyhodnocuje bezpečnostní situaci na českých velvyslanectvích. Opatření se zvýšila v misi v Palestině. Další zastupitelské úřady na Blízkém východě mají ochranu zvýšenou trvale, připomněl Kolář.

ČT: Íránské velvyslanectví chce omluvu za otištění karikatur v Česku

Íránské velvyslanectví v Praze oficiálně požádalo deníky Hospodářské noviny a Mladá fronta Dnes o omluvu za otištění karikatur proroka Mohameda. Redakce obou listů to odmítly s tím, že obrázky zveřejnily pouze pro ilustraci. Uvedla to ve čtvrtek večer Česká televize. "Mně je samozřejmě líto, že se takováhle věc může někoho dotknout, ale každý musí pochopit, že když my referujeme o nějaké věci, tak musíme našim čtenářům říct a ukázat, o čem to je," řekl televizi šéfredaktor Hospodářských novin Petr Šimůnek. Mladá fronta Dnes podle šéfredaktora Roberta Čásenského ráda pozve íránského chargé d'affaires, aby si o celé věci popovídali. ČT rovněž uvedla, že česká policie varovala některé redakce před útoky islámských radikálů.

Brožová zůstává předsedkyní Nejvyššího soudu

Iva Brožová zůstává předsedkyní Nejvyššího soudu. Prezident Václav Klaus ji odvolal 2. února, ale Ústavní soud (ÚS) rozhodl, že nejprve posoudí její stížnost. Podle mluvčího ÚS Michala Spáčila zatím v žádném případě nelze předjímat, k jakému závěru soud v kauze dospěje.

Brožová krok Ústavního soudu přijala s uspokojením.

Prezident Václav Klaus rozhodnutí soudu bere na vědomí. "Věří, že pokud Ústavní soud vydal tak rychle toto prozatímní rozhodnutí, stejně rychle vydá konečné rozhodnutí o podstatě věci," řekl mluvčí Hradu Petr Hájek.

Premiéra Jiřího Paroubka ale zaskočilo a podle jeho slov se naplnil nejhorší scénář, který předpokládal. Ústavní soud nemá lhůtu, do kdy musí stížnost Brožové na odvolání z funkce projednat. Usnesení o odkladu rozhodnutí prezidenta je navíc odvolatelné - ÚS jej může za jistých okolností zrušit ještě před tím, než o kauze Brožové rozhodne.

Po čtvrtečním rozhodnutí nemůže prezident jmenovat případného nového předsedu Nejvyššího soudu. Ze zákona přestala být Brožová jeho šéfkou okamžikem, kdy převzala písemné rozhodnutí o své odvolání. Aktuální usnesení ÚS ale vše změnilo.

O odklad prezidentova rozhodnutí požádala Brožová. "Ústavní soud jej považuje v dané procesní situaci za nezbytný prostředek," uvedl Michal Spáčil s tím, že odklad může předejít mimo jiné tomu, aby bylo odvolání Brožové z funkce později zpochybňováno.

Ministr zdravotnictví slíbil, že zadlužené nemocnice nezůstanou bez léků

Nemocnice, které dluží firmám z Asociace velkodistributorů léčiv (AVEL) zhruba 400 milionů korun, nezůstanou podle ministra zdravotnictví Davida Ratha bez léků. Dodá jim je český distributor. Rath to řekl novinářům po dnešním jednání s řediteli, jež ministerstvo přímo řídí. Z 16 nemocnic jsou zadluženy tři - v Praze Fakultní Thomayerova nemocnice a Fakultní nemocnice Bulovka, v Brně Fakultní nemocnice U sv. Anny. "Máme to zajištěno a bude to smluvně ošetřeno tak, že distributoři, kteří vydírají tím, že nechtějí dodávat pacientům léky, tak je dodávat nemusejí, protože my jsme zajistili jiný kanál distribuce, který bude ve finále i podstatně levnější," uvedl ministr.

Podotkl, že když s řediteli nemocnic hovořil o podmínkách, za jakých jim firmy léky dodávají, překvapila ho výše marže distributorů, která kolísá od tří do devíti procent, podle typu distributora a nemocnice. Rath se prý s řediteli dohodl na tom, že do dvou týdnů budou vytvořeny podmínky k zadání veřejné obchodní soutěže na distributora na úrovni celé EU. Vítěz pak bude dodávat léky všem nemocnicím, jež ministerstvo řídí. Hrozby distributorů, že do dvou týdnů přestanou dodávat léky zadluženým nemocnicím, bere Rath jako "politický akt" ve chvíli, kdy od těchto nemocnic dostávají splátky. "Jednání distributorů považujeme za neseriózní, za vydírání českého státu, vydírání českých pacientů, a proto jsme nalezli jiné řešení, které ve finále bude lacinější, takže ušetříme," dodal ministr.

Konkrétní jméno distributora, který se ujme dodávek, Rath zveřejnit nechtěl. Potvrdil pouze, že je to česká společnost. Celkově dluží distributorům všechny lékárny, vedle fakultních tedy i v menších nemocnicích a veřejné, 2,5 miliardy korun. Distributoři si podle šéfa AVEL Pavla Suchého jsou vědomi, že zastavení dodávek léků by mohlo ohrozit pacienty. Postačí jim tedy, když do týdne dostanou veřejný závazek od ministra financí Bohuslava Sobotky, že dluhy budou uhrazeny. Sobotka to odmítl.

Podle nové šéfky NBÚ se s prověrkami nemanipulovalo

Činnost Národního bezpečnostního úřadu není nijak narušena nebo destabilizována, tvrdí náměstkyně ředitele Zdeňka Jůzlová, kterou vláda ve středu pověřila vedením úřadu. Jůzlová odmítla, že by se v NBÚ manipulovalo s bezpečnostními prověrkami, a je připravena přesvědčit o tom členy branného výboru i nedávno zřízené poslanecké kontrolní komise. Premiér Jiří Paroubek nevyloučil, že by se Jůzlová mohla stát definitivní šéfkou této instituce. Dosavadní šéf NBÚ Jan Mareš ve středu odstoupil kvůli podezřením o jeho kontaktech se skupinou kolem obviněného soudce Jiřího Berky.

Podle bezpečnostního výboru Senátu by vláda měla provést analýzu činnosti NBÚ, která by mu vrátila věrohodnost. Výzvu podpořili i senátoři z vládních stran.

Komunisté požadují okamžité zajištění důležitých a citlivých dokumentů NBÚ, aby nemohly být z úřadu "vyneseny, zcizeny, nebo jinak zneužity". Komunistický místopředseda sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost Václav Frank zpochybnil spolehlivost zaměstnanců úřadu s poukazem na to, že jejich prověření, bylo v kompetenci bývalého sekčního šéfa NBÚ Vladimíra Šiši. Toho policie obvinila z korupce.

Kvůli předsednictví v EU bude stát zřejmě muset nabrat úředníky

Pro hladký průběh českého předsednictví v EU v roce 2009 zřejmě bude muset státní správa a diplomacie přijmout dočasné úřednické posily. Ministerstvo zahraničí odhaduje, že jen českou misi při EU v Bruselu bude nezbytné posílit až o stovku lidí. Nyní tam pracuje 103 lidí, z toho 60 diplomatů, zbytek jsou lidé z administrativy a technické podpory. Členská země předsedá EU vždy půl roku. Češi budou v týmu se Švédy a Francouzi, prim budou hrát od ledna 2009.

Materiál, který shrnuje dosavadní české přípravy, ve středu schválila vláda, řekla její mluvčí Lucie Orgoníková. Podle informací ČTK měli ministři k materiálu řadu připomínek.

Dokument uvádí, že by měly v Praze fungovat dva zvláštní týmy, které by se staraly o organizaci a tematickou přípravu. Tvořit je má deset až dvacet nových lidí. Další pracovníky patrně budou potřebovat velvyslanectví v členských zemí EU a ministerstva. Třeba Lucembursko najalo pro své předsednictví 250 externistů, Nizozemsku stačili pracovníci, které již mělo.

Ministerstvo zdůrazňuje, že úspěchu šéfování EU by mohla pomoci motivace zaměstnanců úřadů v podobě odměn a osobních příplatků. V plánu jsou také školení a jazykové kurzy angličtiny a francouzštiny pro 350 úředníků. Při vládě by měl vzniknout centrální registr pro vzdělávání zaměstnanců národního programu. Jen pět úřadů podle ministerstva uvedlo, že už zahájilo systematickou přípravu na předsednictví.

Země, která EU každý půlrok předsedá, musí zvládnout organizaci summitů a neformálních schůzek. Obvykle má každá země své logo, internetovou stránku, propagační předměty. Neformální schůzky se v EU konají v hostitelské zemi, která zajišťuje dopravu, konferenční prostory, tlumočení a ochranu politiků. Zajištění bezpečnosti schůzek představuje jednu z nejnákladnějších položek předsednictví. Některé země využívají armádu, uvádí materiál. Česko se může inspirovat summity NATO v roce 2002 a schůzky Světové banky a MMF v roce 2000, dodává.

Během předsednictví, které má stát 1,75 miliardy korun, čeká českou vládu řada akcí a témat. Možná se bude konat summit mezi EU a USA a mezi EU a Ruskem. Není vyloučeno, že budou vrcholit přístupová jednání s Chorvatskem. Začít se má jednat o rozpočtu EU a reformě zemědělské politiky. Končit bude funkční období Evropského parlamentu a Evropské komise.

Předlužení lidé budou moci hledat pomoc na internetu

Lidé, kteří se zejména v důsledku předlužení ocitnou v majetkové nouzi, budou moci najít pomoc na internetu. Občanské sdružení SPES dnes spustilo na adrese www.pomocsdluhy.cz internetové stránky, ze kterých má postupně vzniknout poradenský nástroj.

Na stránkách bude v blízké době umístěn například přehled nejběžnějších pojmů z finančnictví či příručka s radami, jak v případě předlužení postupovat ve styku se státními orgány, exekutory, vymahači dluhů a dalšími institucemi.

Jakmile bude mít SPES dostatek dotazů na řešení konkrétních kauz, bude je zveřejňovat. Chce tak upozornit na rizika, která hrozí lidem půjčujícím si peníze bez seriózního zhodnocení svých schopností splácet. "Cílem je naučit lidi půjčovat si odpovědně a těm, kteří se i přesto dostanou do problémů, pomoci najít legální cestu, jak se se svými dluhy čestně vyrovnat," uvedla předsedkyně rady sdružení Andrea Běhálková. Zadlužení českých domácností v posledních letech stoupá. Dluhy jsou hlavně dlouhodobého charakteru a lidé půjčené peníze využívají zejména na financování bydlení. Hypoteční úvěry a půjčky ze stavebního spoření dosáhly v polovině loňského roku 232,6 miliardy korun a na celkové zadluženosti domácností se podílely 72,4 procenta. Stále více peněz lidé dluží také bankám a leasingovým a splátkovým společnostem.

V Brně a Ostravě začalo digitální vysílání, přijímá ho třetina ČR

Digitální televize a rozhlas už dosáhne do třetiny českých domácností. Společnost Radiokomunikace spustila vysílače v Brně a Ostravě na plný výkon ve středu půl hodiny před půlnocí. Oznámil to Radek Zeman z mediálního zastoupení telekomunikační firmy. Vysílání zatím podle něj funguje bez problémů. Radiokomunikace původně počítaly se zahájením řádného provozu v obou moravských městech dnes v poledne. Digitální vysílání už od října funguje v Praze.

V Brně začal zkušební provoz 22. prosince. Diváci v dosahu brněnských vysílačů Hády a Barvičova a ostravského vysílače Slezská Ostrava mohou zatím sledovat čtyři kanály České televize a Novu. Digitální programy nabízí také Český rozhlas.

Do roku 2012 by měl v Česku podle ministerstva informatiky digitální formát zcela nahradit analogové vysílání. Stejný termín chce dodržet také Evropská komise. Ta tento týden vyzvala členské země k rychlejšímu přechodu na digitální vysílání. Digitalizaci českých televizí a rádií brání zatím Poslanecká sněmovna. Poslanci se ještě neshodli na novele příslušného zákona. O licence už se přitom zájemci ucházejí víc než rok. V Evropské unii zatím podle údajů společnosti Dataxis sleduje televizi digitálně necelá čtvrtina diváků, v Česku jsou to zhruba dvě procenta. Ze západních zemí pětadvacítky je na tom hůř jen Lucembursko. Většina Čechů přitom využívá satelitní přijímače, nikoli takzvané set-top boxy, které umožní sledovat digitální přenos na běžných televizích.

Součástí turné Gulo Čar k nové desce bude projekt na podporu Romů

Brněnská romská skupina Gulo Čar vydá nové album nazvané Gypsy Goes to Hollywood. V polovině února k jeho vydání uspořádá sérii koncertů nazvanou Likviduj! Tour. Součástí koncertů budou besedy, na nichž hudebníci a jejich hosté chtějí s návštěvníky diskutovat o možnostech integrace nejchudších lidí z romských ghett do většinové společnosti.

"Víme, jak Romové v brněnských ghettech žijí, i to, že to není nic jednoduchého," řekl ČTK kapelník Gulo Čar Vladimír Dirda, který se stejně jako někteří další spoluhráči z kapely sám živí jako terénní sociální pracovník. "Spojíme tak obě své profese. Nejdřív zahrajeme a navodíme atmosféru a jestli lidé budou mít chuť se s námi bavit, tak si potom popovídáme," řekl.

"Řada lidí by v ghettu vůbec žít nemusela. Z různých důvodů se do něj v minulosti propadli a sami už se odtud nedokáží dostat," uvedla Adéla Pospíchalová ze společnosti Člověk v tísni, která se na přípravě projektu podílí. Pětatřicet pracovníků Člověka v tísni se snaží Romům v 16 městech pomáhat zejména se splácením dluhů a hledáním práce a lepšího bydlení. Gulo Čar zahájí turné 17. února v Písku, naplánovány mají celkem dvě desítky koncertů. Nové album pokřtí 27. dubna v pražském Paláci Akropolis. "Chystáme se i do Bratislavy a Rakouska," uvedl Dirda.

Gulo Čar hrají romskými melodiemi ovlivněné písně na pomezí soulu a funku. "Nyní jsme se posunuli trochu blíž k taneční muzice," řekl Dirda.

Jádro kapely tvoří hudebníci, kteří spolupracovali již ve skupinách Futurum nebo Synergy. Se zpěvačkou Irenou Horváthovou vystupovali také jako předskokani na pražských koncertech Gipsy Kings a Jamese Browna. Kapela získala před dvěma lety cenu Akademie populární hudby Anděl v kategorii world music za své předchozí album Baro Drom. Producentem nové desky byl baskytarista slavných amerických Living Colour Doug Wimbish, který si na albu také zahrál jako host. Pozvání na hostování přijali také například zpěvák Dan Bárta, saxofonista Štěpán Markovič nebo David Koller. "Chtěli bychom, aby hosté z desky zahráli také na křtu," dodal Dirda.

Informace o kampani týkající se integrace Romů se nacházejí na stránce www.ceskaghetta.cz.

Lidovci neuspěli s návrhem, aby platy politiků určovali soudci

Křesťanští demokraté ve čtvrtek ve sněmovně neuspěli s návrhem, podle kterého by platy politikům místo parlamentu vyměřoval zvláštní soudní senát. Proti tomuto záměru se již loni vyslovila vláda. Sněmovna předlohu v prvním čtení vrátila lidovcům k přepracování.

"Nemyslím si, že takovýto způsob určování platů je rozumný. Neznám mechanismus, který by toto dokázal řešit lépe," řekl již před časem předseda vlády Jiří Paroubek (ČSSD).

Skutečnost, že si zákonodárci stanovují platy sami, ale vnáší do veřejnosti nedůvěru, uvedl jeden z autorů předlohy, místopředseda KDU-ČSL Jan Kasal.

Lidovci navrhovali, aby o příjmech politiků rozhodovalo kolegium složené ze tří soudců Nejvyššího soudu a tří soudců Nejvyššího správního soudu. Soudci by vycházeli ze statistických údajů o růstu platů v rozpočtové sféře. "Chceme změnit situaci, kdy zákonodárci sami sobě stanovují platy. Bylo by objektivnější, spravedlivější a pro veřejnost přijatelnější, kdyby výši platů politiků určovala soudní moc," prohlásil už dříve předseda KDU- ČSL Miroslav Kalousek.

Zvláštní soudní senát, který by o platech rozhodoval, není v českém právu novinkou - existuje již na základě platného zákona o rozhodování některých kompetenčních sporů. Šestice soudců by podle lidovců nově získala i pravomoc každoročně stanovit výši platové základny politiků podle údajů Českého statistického úřadu. Kritériem pro určení platu by byla informace "o absolutních hodnotách meziročního přírůstku měsíční mzdy fyzických osob v nepodnikatelské sféře".

ČSÚ: Průměrné mzdy mužů a žen se liší, není to prý ale důkaz diskriminace

Průměrné mzdy mužů a žen v Česku se výrazně liší. Zatímco v roce 2004 muž v průměru vydělal asi 23.000 korun, žena měla skoro o 5800 korun méně. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek na semináři o postavení žen na trhu práce a jejich odměňování předložili pracovníci Českého statistického úřadu. Zdůraznili však, že tyto výsledky nelze použít jako důkaz diskriminace. Podle srovnání zemí EU činí rozdíly v příjmech žen a mužů v ČR téměř 20 procent, Česko patří k nejhorším státům.

"Mzdová diskriminace je porušení pravidla: Stejná mzda za stejnou práci. Muži a ženy ale většinou dělají jiné práce," zdůvodnil statistik Dalibor Holý. Dodal, že na výši mzdy působí mnoho faktorů, které nelze měřit. Patří mezi ně například snaha či osobitost člověka. Podle Holého rozdíly ve mzdách plynou z odlišných pozic a činností, které muži a ženy vykonávají. Ženy v Česku totiž pracují v oborech, které jsou méně ohodnocené. Vyšší posty spojené s vyšším příjmem bývají pak doménou mužů.

Podle odborníka na rovnost z Fakulty humanitních studií Univerzity Karlovy Petra Pavlíka ale existují studie o tom, že mzdy v oboru začnou růst, když do něj vstoupí muži. "Pokud začne být některé zaměstnání feminizované, klesají v něm průměrné platy," uvedl Pavlík. Ve školství či zdravotnictví, kde pracuje většina žen, jsou příjmy nižší. O segregaci profesí, a tím i příjmů, se zmínil také Holý. Uvedl, že sice například v soudnictví působí zhruba polovina žen a polovina mužů, ale jejich postavení v soudcovské hierarchii je rozdílné. U Ústavního, Nejvyššího či vrchních soudů jsou převážně muži, u soudů nejnižší úrovně pak ženy, řekl statistik. Podle něj je zhruba stejný i počet lékařů a lékařek. "Obvodní doktorky jsou placeny nízko, chirurgové velmi dobře," dodal.

Větší rozdíly v příjmech mužů a žen než v ČR panují na Kypru, v Estonsku, na Slovensku, v Německu, Velké Británii a Finsku. Průměr EU činí 15 procent. V Česku vykazují čísla mírné zlepšení. Při měření v roce 1998 se mzdy lišily o 25 procent. Statistici navíc zdůrazňují, že každý stát používá pro výpočet jiné zdroje a metody. "Ostatní státy evidentně data přizpůsobují," uvedla statistička Bohdana Holá. Podle ní špatné výsledky pak při mezinárodních jednáních sloužívají jako "zbraň proti Česku".

Údaje z podnikového šetření totiž vždy neodpovídají výsledkům ze srovnání. Itálie, Portugalsko či Řecko podle něj patří ke státům s nejnižšími rozdíly ve mzdách mužů a žen, nedosahují ani deseti procent. Podle podnikového šetření, do něhož se zahrnují skutečné výdělky ve firmách, se příjmy liší i přes 20 procent.

ÚS: Obce mohou zakázat prodej pornografie a erotiky ve stáncích

Města a obce mohou zakázat prodej pornografie a erotiky v novinových stáncích. Prodejci tomu nemohou zabránit. Neobstojí jejich tvrzení, že zákaz omezuje jejich právo svobodně podnikat. Rozhodl o tom ve čtvrtek Ústavní soud.

Soud se zabýval případem podnikatele Slavomila Bláhy, který vlastní stánek v ulici Na Poříčí v centru Prahy. V roce 2001 dostal 2000 korun pokuty za to, že v něm prodával erotické a pornografické časopisy. Obchodník tvrdil, že tím byla porušena jeho práva. Soud mu ale nedal za pravdu. Prodej pornografických časopisů ve stáncích v centru hlavního města zakazoval tržní řád. Bláha tvrdil, že je to v rozporu se živnostenským zákonem. Kvůli uložení pokuty se odvolal. Kauzou se postupně zabývalo ministerstvo vnitra i Nejvyšší správní soud. Podnikatel neuspěl, proto se obrátil až na Ústavní soud.

"To je pro nás příznivá zpráva," komentoval verdikt soudu Josef Šídlo ze živnostenského odboru pražského magistrátu. Úplný zákaz prodeje erotických a pornografických časopisů ve stáncích ale už v Praze neplatí. Zhruba od poloviny roku 2002 mohou stánkaři tyto časopisy nabízet v neprůhledném obalu. Vidět může být název.

Stát bude finančně přispívat lidem s nízkými příjmy, pokud si zkrátí úvazky

Stát bude finančně přispívat lidem s nízkými příjmy, kteří se dobrovolně vzdají poloviny svého pracovního úvazku. Místo ní se však budou muset začít vzdělávat, pracovat v neziskových organizacích nebo třeba v zemědělství. Vládou schválený pilotní projekt, který má přispět ke snížení nezaměstnanosti, se týká zatím tří krajů - Karlovarského, Moravskoslezského a Ústeckého. Pokud se projekty letos a v příštím roce osvědčí, rozšíří se do celé republiky.

Podle ministra práce a sociálních věcí Zdeňka Škromacha by projekt mohl přinést až stovky nových pracovních míst.

Stínová ministryně práce a sociálních věcí Alena Páralová z ODS si od něj ale žádné velké zlepšení na trhu práce neslibuje. Celý projekt považuje za neefektivní, protože neřeší příčinu, ale pouze důsledek vysoké nezaměstnanosti.

Češi mezi nejvzdělanějšími ve střední Evropě

Češi se skvěle umístili ve srovnávací studii rakouského Institutu IBW týkající se úrovně vzdělání v zemích střední Evropy. Pražané jsou prý dokonce nejvzdělanějšími Středoevropany. Vynikající výsledky vykázaly rovněž baltské státy. Rakušané se spolu se Slováky a Slovinci umístili mezi průměrem.

Autoři studie Kurt Schmid a Helmut Hafner výpočet získali srovnáváním dosaženého formálního vzdělání u občanů jednotlivých zemí. Vůbec nejlépe se mezi středoevropskými zeměmi umístilo s velkým náskokem Estonsko, následované Českem Litvou a Lotyšskem.

Ve srovnávání jednotlivých regionů v celé střední Evropě nejlépe dopadla Praha následovaná slovenskou Bratislavou a bulharskou Sofií.

Otevřou se některé pracovní trhy EU, ne však rakouský a německý

Češi a obyvatelé dalších nových členských států Evropské unie budou moci od května snadněji získat práci ve Finsku, Portugalsku a Španělsku. Tyto země uvažují, že už nebudou uplatňovat přechodná období ohledně zaměstnávání cizinců z unijních nováčků. Zřejmě se tak připojí k Irsku, Švédsku a Velké Británii.

Rakouský a německý pracovní trh ale zatím zůstane uzavřený. V reakci na zprávu Evropské komise, která staré členské státy vyzývala k opaku, to ve středu potvrdili ministři práce obozu zemí. Dokument, který dokazoval, že pracovníci z nových členských zemí neznamenají pro pracovní trhy těch starých ohrožení, představil v Bruselu komisař Vladimír Špidla.

České azylové právo se dostává do souladu s evropským

Sjednocení českých pravidel pro udělení azylu s evropským právem by měla znamenat novela azylového zákona, kterou ve čtvrtek ve zrychleném režimu hladce schválila sněmovna. Mimo jiné zavádí novou definici toho, co zákon považuje za pronásledování - jeho původcem nemusí být jen státní moc, ale třeba i strany a organizace, které takový stát ovládají, případně mají pod kontrolou podstatnou část území.

Zákon nyní posoudí Senát.

Předběžně úspěšná žaloba klienta proti ČSOB kvůli poplatkům

První klient Československé obchodní banky uspěl u soudu s žalobou na údajně neoprávněné poplatky za vedení účtu. Obvodní soud pro Prahu 1 podle Sdružení obrany spotřebitelů ve středu nařídil ČSOB zaplatit žalovanou částku. Banka již dříve uvedla, že účtované poplatky jsou v pořádku. I když rozhodnutí dosud není pravomocné a dá se předpokládat další jednání, podle Sdružení je rychlý postup soudu dobrou zprávou.

Počasí

V noci a v pátek bude zataženo až oblačno a sněžení. Teploty v noci od nuly do -4 stupňů, denní -2 až +2. Na horách kolem -4 stupňů. Budou se tvořit sněhové jazyky a závěje. Tlak mírně stoupne.

09-02-2006