Denní souhrn zpráv Zprávy

14-02-2006

Češi v zahraničí budou vybírat poslance z jihočeských kandidátů

Čeští občané, kteří budou volit na zastupitelských úřadech v zahraničí, si budou vybírat poslance z kandidátek předložených v Jihočeském kraji. Rozhodla o tom Státní volební komise. Vybraný kraj vylosoval její předseda a ministr vnitra František Bublan. K výsledkům voleb v Jihočeském kraji budou připočteny výsledky hlasování ze všech zvláštních volebních okrsků v cizině podle působnosti českých vyslanectví a konzulátů vyjma honorárních. Těchto okrsků má být 106 podle seznamu zastupitelských úřadů, jak jsou uvedeny na internetových stránkách ministerstva zahraničí.

Při posledních sněmovních volbách v roce 2002 mohli čeští voliči na zastupitelských úřadech hlasovat vůbec poprvé. Tehdy si vybírali mezi jihomoravskými kandidáty. K volbám ale přišlo jen kolem 3700 lidí z odhadovaného počtu 70.000 voličů. Mezi nejčastějšími důvody experti uváděli nechuť lidí zejména v rozlehlejších zemích překonávat kvůli volbám často značné vzdálenosti mezi místem pobytu a zastupitelským úřadem. Ministerstvo vnitra a Senát i kvůli tomu připravili návrh na zavedení možnosti hlasovat poštou. Sněmovna jej ale loni na podzim nepřijala.

Marocký premiér odsoudil po setkání s Paroubkem zveřejnění karikatur proroka Mohameda

Zveřejnění karikatur proroka Mohameda po setkání s českým premiérem Jiřím Paroubkem odsoudil předseda marocké vlády Dris Džittú. O situaci vyvolané zveřejněním karikatur se zatím na setkání s Paroubkem nehovořilo, ale Džittú českým novinářům řekl, že se o tom bude diskutovat v dalším programu. Politici jednali o možnosti zapojení českých firem do rozvoje dopravní infrastruktury v marockém Rabatu a Casablance a o rozvoji turistiky. "Turistická výměna se musí zvýšit," řekl Džittú. Premiér Paroubek mi řekl, že není možné, aby Maroko navštěvovalo jen 4000 českých turistů, zatímco do Tuniska to je přes 140.000, řekl Džittú novinářům. "Početná střední vrstva Maroka prakticky nezná Prahu a nezná české lázně," uvedl Paroubek.

Paroubek řekl, že si umí představit, že se v Maroku vybuduje společný česko-marocký montážní závod na výrobu tramvají. Premiéři rovněž uvedli, že se letos budou postupně obnovovat obchodní smlouvy mezi oběma státy, například dohody o ochraně investic a o zamezení dvojímu zdanění. Vzájemná obchodní výměna mezi ČR a Marokem loni činila 72,5 milionu dolarů a skončila poprvé od roku 1998 českým přebytkem přes 2,7 milionu dolarů.

Evropská komise se zastala Dánska

Předseda Evropské komise José Barroso ve sporu kolem karikatur proroka Mohameda otištěných v dánském tisku jednoznačně podpořil Dánsko. Zdůraznil, že nelze zpochybňovat svobodu tisku, která patří k základním evropským hodnotám. V muslimských zemích ale probíhaly proti karikaturám další protesty, při nichž v Pákistánu zahynuli dva lidé. Úřady irácké provincie Basra vyzvaly ke stažení 530 dánských vojáků z jižního Iráku, pokud se dánská vláda za karikatury neomluví.

Boris Vostrý, který je v Česku stíhán za podvod, se vrací z Belize

Bývalý předseda představenstva Harvardského průmyslového holdingu (HPH) Boris Vostrý, který je v České republice stíhán za podvod s bývalým šéfem harvardských fondů Viktorem Koženým, se vrací ze středoamerického státu Belize do Česka. Chce se osobně bránit všem obviněním, oznámil Vostrého obhájce Josef Monsport. Dodal, že vrátit se do Česka, bylo samostatným rozhodnutím Vostrého.

Kožený i Vostrý jsou stíháni jako uprchlí. Kožený je v cele na Bahamských ostrovech, kde čeká, zda bude vydán pro jinou trestnou činnost americkým úřadům. Vyšetřování českého podvodu se škodou 13,6 miliardy korun, nedávno skončilo. Policie navrhla žalobci, aby oba muže poslal k soudu. Pokud se Vostrý vrátí, bude ho moci policie dodatečně vyslechnout. České úřady požádaly jak Bahamy o vydání Koženého, tak Belize o vydání Vostrého. V obou případech zatím neúspěšně.

Tlustý podal kvůli pohledávkám z ČKA na ministra Sobotku trestní oznámení

Předseda poslanců ODS Vlastimil Tlustý podal na ministra financí Bohuslava Sobotku trestní oznámení. Tlustý tvrdí, že Sobotka chystaným prodejem aktiv České konsolidační agentury /ČKA/ zpět do ČSOB za jednu korunu chtěl připravit stát o 11 miliard korun. "Všechny dosud zveřejněné dokumenty dokazují, že v tuto chvíli má stát nárok na vrácení kupní ceny, za kterou ČKA od ČSOB koupila aktiva a za kterou stát do ČSOB zaplatil 11 miliard. Stát má tedy v tuto chvíli právní nárok, aby tato kupní cena byla vrácena," informoval Tlustý. V této situaci podle něj ale Sobotka připravuje transakci, při které chce ta samá aktiva za korunu odprodat. "To jest zříci se 11 miliard korun, které jsou vůči státu na cestě z ČSOB," prohlásil Tlustý.

Ministr Sobotka s nařčením nesouhlasí a trestní oznámení považuje za politicky motivovaný krok. "Myslím si, že je to pomsta za odvolání Vlastimila Tlustého z dozorčí rady ČKA, které pan Tlustý velmi těžce nese. Žádný zákon jsem ve funkci ministra financí neporušil," řekl v Bruselu Sobotka. Uvedl, že se při podobných transakcích chová vždy tak, aby byly co nejmenší dopady na státní rozpočet. "To není žádná pomsta. To je prokázaně připravovaná transakce, na jejímž konci měl český stát přijít o deset miliard korun. Já jsem se tomu pokusil zabránit," prohlásil Tlustý. Ministr Sobotka na tiskové konferenci řekl, že podá na Tlustého trestní oznámení pro pomluvu. Důvodem jsou výroky Tlustého, že Sobotka hájí zájmy ČSOB místo zájmů státu.

Prezident jmenoval 29 nových soudců

Prezident Václav Klaus na Pražském hradě jmenoval 29 nových soudců. Je mezi nimi mimo jiné bývalý ministr spravedlnosti a kandidát na funkci předsedy Nejvyššího soudu Jaroslav Bureš a někdejší náměstek ministra spravedlnosti Jakub Camrda. Původně mělo být jmenováno 30 soudců, jeden se však nemohl dostavit, protože onemocněl. Sedm z nových soudců ještě nedosáhlo 30 let, tedy věku, který dříve prezident pro tuto funkci požadoval.

Brožová kvůli jmenování Bureše uvažuje o správní žalobě

Předsedkyně Nejvyššího soudu (NS) Iva Brožová zvažuje, že v souvislosti se jmenováním Jaroslava Bureše soudcem NS podá správní žalobu. Řekla to s tím, že ministr spravedlnosti potřebuje ze zákona ke jmenování soudce Nejvyššího soudu souhlas předsedy této instituce. "V případě jmenování pana Bureše jsem ale o něj nebyla požádána," uvedla. Mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun to ale odmítá. Řekl, že v době, kdy ministerstvo žádalo o souhlas s přidělením Bureše k NS, Brožová předsedkyní soudu nebyla. "A je samozřejmě otázkou, zda předsedkyní v tuto chvíli vůbec je, ale to samozřejmě vyřeší Ústavní soud. Ovšem platí, že když jsme požádali o souhlas, tak funkci předsedy NS vykonával místopředseda Kučera, a to v souladu s platným jednacím řádem Nejvyššího soudu," dodal mluvčí.

Brožová se v posledních týdnech dostala do sporu s prezidentem Václavem Klausem, premiérem Jiřím Paroubkem a celou vládou. Prezident ji totiž na začátku února odvolal z funkce. Rozhodnutí s vědomím vlády podepsal ministerský předseda. Brožová s odvoláním nesouhlasí. Prezidentovi vytýká, že je dostatečně neodůvodnil.

Kraje navrhnou Senátu změny zákona o neziskových nemocnicích

Asociace krajů ČR nabídne Senátu vlastní pozměňovací návrh zákona o neziskových nemocnicích, kterým ho chce upravit. Normu minulý týden ve sněmovně prosadila ČSSD spolu s komunisty. Hejtmani ji považují za protiústavní a centralistickou. Za normou stojí ministr zdravotnictví David Rath. Již dříve řekl, že zákon o neziskových veřejných zdravotnických zařízeních má "zachránit nemocnice před neřízenou privatizací". Hejtmany nařkl z toho, že chtějí nemocnice rozkrást.

Norma, kterou schválila sněmovna, počítá zatím se vznikem více než 140 neziskových nemocnic, jejichž péči by hradily zdravotní pojišťovny. Podstatný vliv na jejich chod by mělo ministerstvo zdravotnictví. Zbývající nemocnice by se mohly rozhodnout, zda se z nich "neziskovky" stanou. Zařízení, která by se přeměnit nechtěla, by ze zdravotního pojištění dostávala peníze jen za akutní péči. Ostatní zákroky by si lidé museli platit. Podle kritiků normy tak nemocnicím prakticky hrozí likvidace.

Klaus: Premiér žádá o podporu homosexuálů jako místopředseda ČSSD

Prezident Václav Klaus je přesvědčen, že premiér Jiří Paroubek jej nepožádal o podpis zákona o registrovaném partnerství z pozice předsedy vlády, ale jako místopředseda sociální demokracie. Klaus vychází z postoje kabinetu, který loni s poslaneckou iniciativou umožňující svazky homosexuálů nesouhlasil a měl k ní řadu připomínek, z nichž žádnou sněmovna nerespektovala.

Pokračuje tak ostrá slovní výměna obou politiků kvůli kontroverzní normě. Již o víkendu Klaus Paroubkovi vzkázal, že se nenechá zatahovat do jeho předvolební kampaně a že ho Paroubek nemá co poučovat o svobodě. Klaus má do čtvrtka oznámit, zda předlohu podepíše, nebo vrátí poslancům. K přehlasování veta by příznivci úředně stvrzených svazků gayů a lesbiček potřebovali nejméně 101 hlasů. K podpisu vyzval prezidenta a čestného předsedu ODS nejen socialistický premiér, ale i pražský primátor a místopředseda nejsilnější opoziční strany Pavel Bém či stínový ministr zahraničí ODS Jan Zahradil.

Zřícených střech pod tíhou sněhu přibývá

Zřícených střech pod tíhou sněhu stále přibývá. Hasiči vyzývají majitele staveb, aby je pečlivě kontrolovali. S očekávaným oteplením se totiž situace zřejmě ještě zhorší. Na konci týdne by mělo pršet a teploty mohou stoupnout až na pět stupňů Celsia. V neděli spadla střecha v závodě Precheza v Přerově, nyní stejný osud potkal garáže ČSAD v Jablonci nad Nisou. Garáže, jejichž střecha nevydržela pod náporem sněhu, už byly několik dnů prázdné. Firma nechala budovu vyklidit, protože se střecha začala prohýbat. Zaměstnanci firmy ale nemohli sníh ze střechy odstranit. Hrozilo, že se pod nimi propadne.

Kalamitu likvidují někde i vojáci. Příslušníci záchranného praporu z Rakovníka pomáhají s těžkou technikou na Chomutovsku. Téměř čtyři desítky vojáků pomáhají s úklidem sněhových bariér v obcích na Valašsku. Sníh přidělává starosti i pojišťovnám. Oproti loňsku řeší několikanásobně více případů. Škody se počítají na desítky milionů. Například v jižních Čechách dosud eviduje Česká pojišťovna 780 případů spojených s těžkým sněhem, z toho 78 se týká spadlých střech.

Drůbež v podnikatelských chovech nebude smět být venku

Kvůli přibývajícím případům ptačí chřipky v Evropě Česko od čtvrtka zakáže v podnikatelských chovech, dodávajících maso na trh, pobyt drůbeže ve venkovních výbězích. Chovatelé budou muset nařízení splnit do konce února. Od března začne platit zákaz výstav, přehlídek a soutěží ptáků a drůbeže. Vyplynulo to z jednání Ústřední nákazové komise. V tuzemsku je podle údajů ministerstva zemědělství asi 700 velkochovů a statisíce malých chovatelů drůbeže. Těch se však zákaz venkovního výběhu netýká. Ministr zemědělství Jan Mládek je ale rovněž vyzývá k maximální ochraně chovů. Podle předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Vlasty Luškanové tvoří rozhodující část domácí produkce drůbežího masa kuřata a jejich výkrm je soustředěn do krytých hal; podobně je tomu u krůt. V produkci vajec je farem s výběhy jen minimálně. Problémy s opatřením ale zřejmě budou mít chovatelé vodní drůbeže. Těch je podle informací ČTK v tuzemsku maximálně dvacet.

Distributoři od středy zastaví dodávky léků do tří nemocnic

Distributoři zastaví od středy dodávky léků do tří nejzadluženějších nemocnic - Fakultní nemocnice Bulovka, Fakultní Thomayerovy nemocnice v Praze a brněnské Fakultní nemocnice u svaté Anny. Všem ostatním nemocnicím zkrátí platební lhůty na 14 dní. Dosud mohly nemocnice platit za léky i za 90 dní a déle. Tři nejzadluženější nemocnice mají distributorům uhradit 400 milionů korun. Podle odhadu distributorů mají zmíněné nemocnice zásoby léků na jeden až dva týdny.

"Pokud by skutečně zastavili dodávky do nemocnic, budu muset požádat pana premiéra, aby svolal bezpečnostní radu státu, protože to už je vysloveně stav ohrožení, budeme to muset řešit nějakými razantními kroky," řekl ministr David Rath ČTK. Dodal, že dodávky do tří ohrožených nemocnic vyřešil minulý týden, léky jim dodá česká firma Stylmed H, a.s. Co se týče ostatních nemocnic a lhůt splatnosti, mají firmy s nemocnicemi smlouvy s danými lhůtami.

Podle odhadů inspekce leží v Česku na 15.000 tun německého odpadu

Podle odhadů České inspekce životního prostředí (ČIŽP) leží v různých objektech na území Čech a Moravy zhruba 15.000 tun odpadů nelegálně dovezených v posledních měsících z Německa. Toto množství pojme 625 kamionů. Šéf odpadového oddělení pražské centrály inspekce Martin Štifter řekl, že nejvíc kamionů s odpadem do Čech mířilo na přelomu roku, nyní je situace klidnější, což inspektor přičítá mimo jiné osvětové kampani, kterou spustily úřady v Německu. V pátrání po nelegálních dovozech inspektoři spolupracují s celníky, kteří mají na rozdíl od nich právo zastavit a prohlédnout jedoucí kamion.

Armáda dostala poslední velitelský tank, modernizace T-72 končí

Vojenský opravárenský podnik Nový Jičín předal armádě poslední zdokonalený velitelský tank T-72M, čímž projekt modernizace českých tanků definitivně skončil. Vojsko tak nyní vlastní 30 obrněnců včetně tří velitelských, které jsou již srovnatelné s protějšky z ostatních zemí NATO. Modernizace přišla na čtyři miliardy korun. Armáda má ve skladech dalších asi 120 tanků, s jejichž přestavbou ale nyní nepočítá. S koncepcí modernizace tanků nesouhlasí opoziční ODS. Stínový ministr obrany Petr Nečas již dříve řekl, že vylepšení několika desítek tanků je nejhorší volba. Armáda by podle něj měla modernizovat obrněnců několikrát více, nebo se bez nich zcela obejít.

Osmapadesátiletý muž v Havířově střílel do skupiny dětí

Po skupině asi 15 dětí ve věku okolo 14 let střílel v pondělí odpoledne v Havířově na Karvinsku osmapadesátiletý muž. Údajně se mu nelíbilo jejich chování. Podle dostupných informací dětem vystřelil třikrát pod nohy do sněhu. Nikoho nezasáhl, řekl ČTK mluvčí karvinské policie. Kriminalisté muže obvinili z pokusu o těžkou újmu na zdraví, výtržnictví a nedovoleného ozbrojování. Muž, který se vracel z práce, skupince dětí nejprve vyhrožoval slovně. Pak vytáhl nůž a nakonec odešel do svého bytu, odkud se vrátil se zbraní. Podle obyvatel domu, před kterým se incident stal, skupina mladíků pravidelně v okolí domu dělá problémy.

V Brodku u Přerova vykolejil osobní vlak; škoda 23,5 milionu Kč

Ve stanici v Brodku u Přerova vykolejil osobní vlak. Kromě lokomotivy vyjely z trati i dva osobní vozy. Záchranáři na místě podle Českých drah ošetřili devět lidí, kteří měli jen drobná poranění. Škodu odhadli inspektoři na 23,5 milionu korun. Nehoda zastavila provoz na páteřní trati spojující Ostravu s Prahou; vlaky nabraly desítky minut zpoždění. Podle inspektorů strojvůdce při jízdě pravděpodobně překročil povolenou rychlost, která byla v tomto místě 40 kilometrů v hodině.

Ministr Sobotka: Důchodovou reformu je nutné nutné schválit do roku 2010

Zákony, které stanoví pravidla důchodové reformy, je nutné schválit v příštím volebním období. Přijaty by měly být do roku 2010. ČTK to v Bruselu na jednání ministrů financí zemí EU řekl ministr Bohuslav Sobotka. Podle něj Česko reformě penzijního systému "neuteče" a státní výdaje na důchody je možné dlouhodobě stabilizovat jen díky rozsáhlým změnám. Hospodářsky nebezpečné stárnutí populace bylo jedním z hlavních témat jednání ministrů. Politici původně slibovali zákon, který by položil základ pro důchodovou reformu, do červnových voleb. Dohoda loni v prosinci ztroskotala kvůli důchodovému věku. Lídři koaličních stran a opoziční ODS souhlasili s jeho prodloužením na 65 let kolem roku 2030, komunisté byli proti.

Ministři financí EU schválili dohodu o dani z přidané hodnoty

Ministři financí Evropské unie definitivně schválili dohodu o snížené sazbě daně z přidané hodnoty. Dohoda pro Českou republiku znamená, že dálkové vytápění elektřinou, plynem a uhlím zůstane natrvalo ve snížené sazbě DPH. Rekonstrukce bytů i domů a úklidové a domácí práce zůstanou ve snížené sazbě pravděpodobně do roku 2010 a bytová výstavba do konce roku 2007. Konec snížené sazby DPH však neznamená, že výstavba nových bytů po roce 2008 zdraží. Česká vláda chce totiž vytvořit kategorii takzvaného sociálního bydlení, u kterého by se mohla snížená sazba DPH používat rovněž trvale. Podmínky chce nastavit tak, aby se do kategorie sociálního bydlení vešlo přes 70 procent nové výstavby.

ČSOB: Za loňským růstem průmyslu stojí hlavně výroba automobilů

Za loňským růstem českého průmyslu stojí především automobilový průmysl, jehož výroba vzrostla zřejmě nejvíce za posledních deset let. ČTK to řekl analytik ČSOB Petr Dufek s tím, že loňský růst průmyslové výroby o 5,7 procenta je vzhledem k předloňským číslům velmi dobrý výsledek. V roce 2004 rostl průmysl o rekordních 9,5 procenta. Rychlý růst výroby v automobilovém průmyslu jde podle Dufka na vrub zejména rozjezdu nového závodu TPCA u Kolína a zvyšování výroby v mladoboleslavské Škodě.

Experti: Energie zvýšily průmyslové ceny více, než se čekalo

Kvůli dražším energiím se ceny v průmyslu v lednu zvýšily více, než se čekalo. Na podniky stejně jako na domácnosti dopadly vyšší ceny elektřiny, plynu či vody. Podle oslovených ekonomů byl tento růst pouze jednorázový a v české ekonomice nadále nejsou poptávkové tlaky na růst cen. Opět se však snížila pravděpodobnost poklesu úrokových sazeb. Průmyslové ceny se v lednu meziročně zvýšily o 0,3 procenta. Po čtrnácti měsících zpomalování tempa růstu cen se tak vývoj změnil, uvedl Český statistický úřad.

SkyEurope začne v dubnu létat z Prahy do sedmi evropských měst

Slovenská nízkonákladová společnost SkyEurope Airlines začne 10. dubna z Prahy létat do sedmi evropských měst. Umístěním dvou letadel do Prahy se SkyEurope stane po ČSA a Travel Service teprve třetím dopravcem, který má na pražském letišti základnu a zajišťuje tedy lety z Prahy nikoli do Prahy jako ostatní společnosti. Podle generální ředitelky Letiště Praha Hany Černochové bude SkyEurope 15. nízkonákladovým dopravcem na pražském letišti. Levní dopravci se na počtech odbavených pasažérů v Praze podílejí 18 procenty, celkem loni přivezli nebo odvezli asi dva miliony lidí.

Arnika: Při dialýze mohou proudit do těla škodlivé ftaláty

Pacienti odkázaní na dialýzu jsou ve většině českých nemocnic vystavováni riziku působení nadměrného množství toxických ftalátů. Novináře na to upozornil Ladislav Kleger ze sdružení Arnika a primář z nemocnice Na Homolce Lukáš Svoboda. Tato nemocnice se stala prvním českým zdravotnickým zařízením, která nahradila hadičky a vaky používané při dialýze bezpečnějším materiálem. Podle Svobody jsou pacienti, kteří docházejí na dialýzu, vystaveni těmto látkám mnohonásobně více než zbytek populace. Mohou způsobit poruchy jater a ještě zhoršit funkci ledvin.

Stanový tábor pro bezdomovce se začne bourat

Stanový tábor pro bezdomovce v Praze na Letné se začne bourat ve středu dopoledne. Podle magistrátu stany splnily svůj účel, dlouhodobé silné mrazy se již neočekávají. Sdružení, která poskytují lidem bez domova pomoc, jsou připravena po ukončení provozu provizorní noclehárny rozšířit své kapacity. Stanové městečko stojí na Letné tři týdny. Přespalo v něm dosud více než 4500 lidí.

Bubliny jako české logo budou, i když k němu premiér měl výhrady

Logo v podobě mluvících bublin Česká republika nakonec bude mít, i když k němu měl premiér Jiří Paroubek výhrady. Ministerstvo zahraničí už připravuje grafický manuál pro užívání loga a podepsalo smlouvu s jeho autorem, který zvítězil v soutěži. Premiér Jiří Paroubek se s logem smířil, nebude už usilovat o změny, pouze navrhl, aby logo doplnila česká vlajka. Příznivci bublin argumentují tím, že jsou variabilní a mohou nést jakékoli poselství. Logo je součástí jednotné prezentace země, podle níž má být země vnímána jako moderní stát s bohatou historií a kulturou. Podle průzkumů je Česko často vnímáno jako nevyspělá postkomunistická země.

Výstava chce bořit mýty o posledních Lucemburcích

Výstava Karel IV., císař z Boží milosti, která od čtvrtka představí na Pražském hradě díla vzniklá v českém prostředí za doby vlády posledních Lucemburků, chce také poopravit předsudky s těmito vládci spojené. Podle historika Jiřího Fajta by tak mohlo být v očích publika pozměněno vnímání Jana Lucemburského jako krále-cizince, pověst Václava IV. i druhého syna Karla IV. Zikmunda. Jan Lucemburský pobýval v českých zemích podobně intenzivně jako jeho syn, obraz Zikmunda v českých očích velmi ovlivnily tendenční filmy 50. let. Naopak Karel IV. je podle něj glorifikován, zatímco se málo mluví o tom, že byl také velkým pragmatikem i manipulátorem. "Uměl to, co známe z dnešní politiky - pokud se v jeho blízkosti objevil někdo, kdo mu přerůstal přes hlavu, zbavil se ho tak, že ho poslal hodně daleko a ještě v dotyčném vzbudil dojem, že si polepšil," vyprávěl Fajt. Všichni zmiňovaní panovníci ale měli společné to, že byli uměnímilovní a dokázali výtvarné umění využívat při budování svého politického obrazu - a na to se také výstava zaměřuje.

Nejdelší solné jeskyni světa Tří naháčů asi přibudou další metry

Nejdelší solné jeskyni světa Tří naháčů přibudou pravděpodobně ještě další stovky metrů. Čeští speleologové jeskyni objevili v jižním Íránu v roce 1999 a letos se jim podařilo prokázat její propojení s jeskynním systémem Velký ponor. Na tiskové konferenci o výsledcích letošní expedice Namak (sůl) to řekl její organizátor Michal Filippi. Loňských 5190 metrů jeskynního komplexu letos narostlo na 6580 metrů. Český objev tak o 895 metrů přesahuje délku jeskyně Malham v Izraeli, která dosud drží v tabulce solných jeskyní primát.

Zimní olympijské hry

Kapitánem české hokejové reprezentace na olympijském turnaji v Turíně bude Robert Lang z Detroitu. Pětatřicetiletý útočník, kterého čeká již čtvrtý start na zimních hrách v kariéře, tak naváže na Jaromíra Jágra, který vedl s kapitánským "céčkem" na dresu národní tým před čtyřmi lety v Salt Lake City. "Měl jsem takovou intuici. Je to nový turnaj, Lang je na čtvrté olympiádě a je to akceptovatelný hráč jak v týmu, tak rozhodčími. Myslím si, že je to typ člověka, který nemá žádný problém," vysvětlil novinářům svoji volbu trenér národního týmu Alois Hadamczik. Přiznal však, že své rozhodnutí předem konzultoval s některými hráči, vedle dalších i s Jágrem.

Akrobatický skokan Aleš Valenta si při tréninku v Sauze d'Oulx znovu poranil pravé koleno a není jisté, zda bude moci obhajovat olympijské zlato. Bolesti českého lyžaře trápí již druhý týden od špatného dopadu před závodem Světového poháru ve Špindlerově Mlýně a nyní si vazy v problematickém koleni natáhl znovu. Valenta upadl po trojném saltu se čtyřmi vruty, ustřelila mu lyže a vykřikl bolestí.

Běžci na lyžích Martin Koukal a Dušan Kožíšek obsadili v olympijském sprintu dvojic na 6x1,4 kilometru klasickou technikou desáté místo. Zlato získali Švédové Thobias Fredriksson a Björn Lind. Koukal s Kožíškem obhajovali v týmovém sprintu bronzovou medaili z loňského mistrovství světa, v Oberstdorfu se ale jelo volnou technikou. České duo ztratilo šanci ještě před polovinou závodu, kdy Kožíšek v třetím z šesti okruhů nabral jedenáctisekundovou ztrátu a předal Koukalovi na předposledním devátém místě. Češi postoupili ze semifinále z druhého místa, Kožíškovi bylo nicméně špatně, motala se mu hlava a nevěděl, jestli bude na finále fit.

Hrůzostrašně vypadajícím pádem skončil pro Filipa Trejbala kombinační sjezd na olympijských hrách. Juniorský mistr světa ve slalomu v závěru trati vyletěl do vzduchu a vrazil do ochranných sítí, které ho po několika kotrmelcích odhodily na záda zpět na sjezdovku. Podle šéflékaře české výpravy však vyvázl bez zranění.

Důvěra mezi skokanem na lyžích Jakubem Jandou a trenérem českých reprezentantů Vasjou Bajcem je nalomená. Bajc to řekl v rozhovoru s českými novináři před odjezdem týmu do Francie, kam závodníci po olympijském závodu na středním můstku v Pragelatu vyrazili za odpočinkem. Vedoucí muž Světového poháru Janda obsadil v nedělní soutěži třinácté místo. Podle Bajce je problém v sebevědomí a důvěře. "Nevěří si stoprocentně. A mám pocit, že po tom, co se všechno stalo v posledních dnech, nevěří ani mně. Nejsme si tolik blízko jako dřív. Je mezi námi jiný vztah," citoval ho deník Sport. Uznal, že vztahům s Jandou mohlo uškodit jeho prohlášení, že do Turína nepojede. Bajc tak krátce před hrami reagoval na spory v zákulisí českého skoku. "Sportovec má negativní pocit, když slyší, že trenér nechce přijet na olympiádu. Jsem taky jen člověk. Dělám chyby. Když mám špatný pocit, nechci se do toho tlačit," prohlásil Bajc.

Počasí

Bude oblačno, až zataženo, k večeru vydatnější sněžení, teploty nula až plus 4 stupně Celsia.

14-02-2006