Denní souhrn zpráv Zprávy

17-02-2006

Klaus a Kaczynski varovali před ztrátou suverenity svých zemí v EU

Český prezident Václav Klaus a jeho polský protějšek Lech Kaczynski jsou pro vypracování nového dokumentu o budoucím uspořádání Evropy. Ke stávajícímu textu evropské ústavy mají podobné výhrady, shodli se v pátek během jednání na Pražském hradě. "Žádný z nás není fanouškem toho dokumentu (euroústavy)," řekl Klaus novinářům. Spolu se svým polským kolegou by si dokázal představit vytvoření jiného dokumentu, "který by daleko více rozumně, promyšleně definoval budoucnost evropského kontinentu".

Ústavu EU, kterou v referendech odmítli Francouzi a Nizozemci, Česká republika ani Polsko dosud neratifikovaly. Ani jedna ze zemí také oficiálně nerozhodla o tom, jakým způsobem by dokument ratifikovala. Pravděpodobně by to v obou případech bylo v referendu.

Oba politici varovali před ztrátou suverenity svých zemí v EU. Česko a Polsko by podle nich mělo úzce spolupracovat v unii a také Severoatlantické alianci, a to jak na bilaterální úrovni, tak v rámci takzvané visegrádské čtyřky, která sdružuje ještě Slovensko a Maďarsko. "Jsme si blízcí a všude tam, kde to bude možné, se budeme spojovat," řekl polský prezident. Klaus i Kaczynski jsou otevřenými kritiky evropské integrace. Klaus se dnes v reakci na dotaz polské novinářky ohradil proti tomu, že je euroskeptik. Jako již mnohokrát v minulosti dodal, že je eurorealista, který bojuje s euronaivisty.

Kaczynski v pátek o budoucnosti evropské ústavy hovořil i s předsedou sněmovny Lubomírem Zaorálkem (ČSSD). Zaorálek, který patří mezi zastánce dokumentu, přiznal, že se v této otázce neshodli. "Jeho názor je ale v něčem méně razantní než názor našeho prezidenta, především proto, že on si uvědomuje nutnost nějaké takové smlouvy," řekl ČTK Zaorálek.

Kaczynski si v Praze pochvaloval, jak jsou Češi pořádní

Češi imponují Polákům svým pořádkem a klidem, řekl na Pražském hradě polský prezident Lech Kaczynski. "Jako bývalý primátor Varšavy se vždycky dívám na to, jak vypadají ulice. To už je taková moje náruživost. A Praha vypadá jako velice pořádné a čisté město," uvedl. Stejně upravená jsou podle něj městečka, která viděl cestou na zámek v Lánech na Rakovnicku.

ČSSD asi dá poslancům doporučení podpořit zákon o partnerství

Vedení sociální demokracie chce doporučit svým poslancům, aby hlasovali pro zákon o registrovaném partnerství lidí stejného pohlaví, a přispěli tak ke zlomení prezidentského veta. Potom, co prezident Václav Klaus zákon ve čtvrtek vetoval, je ke schválení normy ve sněmovně třeba 101 hlas. Doporučení v pátek přijalo předsednictvo ČSSD, v sobotu o něm bude jednat širší vedení nejsilnější vládní strany.

I když většina sociálních demokratů pro zákon už hlasovala, někteří ho nemohou přijmout kvůli víře. Například Eva Nováková z klubu ČSSD se nechala slyšet, že se víc bojí Boha než porušení stranické kázně. "Jde pouze o doporučení, nikomu nemůžeme diktovat, jak má hlasovat," řekl ČTK místopředseda vlády Zdeněk Škromach. Osobně zná dva až tři kolegy z klubu, kteří zřejmě kontroverzní zákon nepodpoří.

Zákon se stal dalším sporným tématem mezi premiérem Jiřím Paroubkem a prezidentem. Klaus Paroubkovi vyčítá, že normu zneužívá v boji o voliče, a už předem vyslovil přání, aby se nehlasovalo "ve stínu nátlaku stranických grémií na jednotlivé poslance". Paroubek se opírá o říjnový výzkum veřejného mínění, podle něhož s registrovaným partnerstvím souhlasilo 62 procent obyvatel Česka. Veto zákona považuje za jednu z největších Klausových chyb. Hlava státu se podle něj nedokázala přenést přes své předsudky vůči minoritní skupině obyvatel.

Původně se pro zákon vyslovilo 86 poslanců. Výsledek nového hlasování ovlivní to, kolik poslanců přijde hlasovat. Dá se očekávat, že předloha znovu získá podporu zejména levicových poslanců, tedy v ČSSD a KSČM. Své zastánce má ale i v US-DEU, pro jsou i někteří občanští demokraté. Lidovci normu odmítají. Paroubek už prohlásil, že zvolí "politické prostředky" k tomu, aby sněmovna veto přehlasovala.

Klaus udělal podle zelených vetem chybu, diskriminace zůstává

Prezidentovo veto zákona o registrovaném partnerství lidí stejného pohlaví je podle zelených vážnou překážkou k odstranění diskriminace homosexuálů. Hájení práv menšin považují za svou prioritu, proto vezmou rozhodnutí prezidenta Václava Klause v úvahu při hodnocení jeho práce. Novinářům to řekl předseda a volební lídr strany Martin Bursík. Pokud se současné sněmovně nepodaří prezidentovo veto přehlasovat a zelení se po volbách stanou poslanci, připraví další obdobnou normu.

Kaczynski by stejně jako Klaus vetoval zákon o homosexuálech

Polský prezident Lech Kaczynski by stejně jako jeho český protějšek Václav Klaus vetoval případný návrh zákona o registrovaném partnerství lidí stejného pohlaví. "V dnešním polském parlamentu by samozřejmě takovýto zákon neměl žádnou šanci na úspěch. Takže bych neměl co vetovat. Ale kdyby se tak stalo, tak bych samozřejmě takový zákon vetoval," řekl v pátek na Pražském hradě novinářům nový polský prezident.

Povodí Labe upustilo nádrže, nebezpečí záplav zatím nehrozí

Pracovníci podniku Povodí Labe ve východních Čechách snížili hladiny vodních nádrží, aby získali volný prostor pro zachycení vod při očekávaném tání sněhu. V případě náznaku razantního tání jsou připraveni nádrže ještě více upustit. Zatím akutní nebezpečí velkých záplav v nejbližších dnech nehrozí. ČTK to řekl vedoucí hradeckého dispečinku Povodí Labe Jiří Petr. Vodohospodáři odhadují, že ve sněhových zásobách v povodí Labe je nyní přibližně 1,15 miliardy metrů krychlových vody. "To je na úrovni loňského roku, který v tomto ohledu také patřil k nadprůměrným," řekl Petr. Nejsilnější pokrývka sněhu v síle asi 230 centimetrů leží na hřebenech Krkonoš. Po čtvrtečním oteplení a následném tání vodohospodáři zaznamenali mírné zvýšení průtoků řek. "Vše je v mezích. K žádnému razantnímu vzedmutí hladin nedošlo. Neobjevily se ani problémy s ledem. Situaci nadále bedlivě sledujeme," řekl Petr. Poslední velké povodně na Labi byly v březnu roku 2000 a zasáhly zejména Dvůr Králové nad Labem, Hostinné a Jaroměř.

CVVM: Češi jsou s ekonomikou spokojenější než Slováci i Poláci

Obyvatelé Česka jsou s ekonomickou situací ve své zemi spokojenější než Poláci, Maďaři a Slováci. Zjistil to nejnovější průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění. Za dobrou považuje situaci v České republice 28 procent obyvatel, za špatnou 27 procent. V ostatních zemích naproti tomu kritické názory nad příznivými vysoce převažují. Hodnocení v Česku se podle CVVM za poslední rok výrazně zlepšovalo a za dobu sledování je nyní nejlepší.

Rath vyzve pojišťovny ke kontrole smluv a ordinační doby praktiků

Ministr zdravotnictví David Rath vyzve všechny zdravotní pojišťovny, aby přezkoumaly smlouvy s praktickými lékaři. Revizní lékaři pojišťoven by se měli také zaměřit na kontrolu ordinačních hodin a jejich dodržování. Rath to po své "přepadové" kontrole polikliniky na Vítězném náměstí v Praze řekl v pátek novinářům. Lékaři totiž v tomto zařízení v pátek ordinují nejpozději do 13:30. Působí zde přes dvě desítky lékařů, z toho osm praktiků. Všichni měli na dveřích vypsané ordinační hodiny. "Požádám zdravotní pojišťovny, aby zahájily kontroly ordinačních hodin praktických lékařů, abychom vůbec viděli, jak jsou tito lékaři dostupní pro občany," řekl ministr. Podle něj nemusí být v pátek v poliklinice všichni doktoři, péče o pacienty by ale měla být zajištěna i odpoledne. Rath připomněl, že praktičtí lékaři jsou s jeho postupem nespokojeni a chystají se 24. února demonstrovat. Dnes prý chtěl s doktory "v terénu" jejich výhrady probrat.

Pojišťovny by se měly podle ministerstva zaměřit na to, zda smlouvy s lékaři ordinační dobu zahrnují a jak se dodržuje. "Pokud zjistíme nedostatky, tak z toho budou vyvozena příslušná opatření jak ze strany ministerstva, tak budeme po všech zdravotních pojišťovnách požadovat, aby zahájily s těmito lékaři nějaké správní řízení," uvedl Dryml. Výsledky konstroly chce mít Rath do 20 dnů.

ČLK žádá zvýšení výdajů na zdravotnictví i zmírnění vyhlášky

Česká lékařská komora požaduje zvýšení výdajů na zdravotnictví, smlouvy se zdravotními pojišťovnami na neurčito a zmírnění úhradové vyhlášky od dubna. Shodli se na tom v pátek v Praze předsedové okresních poboček ČLK. V usnesení, jež zaslali ČTK, mimo jiné připomínají, že demonstraci zdravotníků 24. února v Praze a jiné protesty nepodporují.

Komora trvá na tom, aby soukromí lékaři měli smlouvy s pojišťovnami jen na dobu neurčitou. Vypovědět by je bylo možné "pouze z předem definovaných důvodů", píše ČLK. Důvody však neupřesňuje. Komora volá i po dalších změnách zákonů. Chce zastupovat lékaře v jednání s pojišťovnami při dohodovacím řízení o platbách a smlouvách. Žádá i posílení svých pravomocí při vzdělávání a uznávání odborné způsobilosti lékařů. Rovněž požaduje uzákonění možnosti dědit a prodávat lékařské praxe.

Podle ČLK by se měly zvednout také výdaje na zdravotnictví. "Ekonomika roste, výdaje by měly růst stejně," uvedl již dříve prezident komory Milan Kubek. Do zdravotnictví putovalo loni asi sedm procent hrubého domácího produktu. Podle Kubka tak lidé nemohou dostávat takovou péči, na jakou jsou zvyklí. Komora tedy podporuje návrh, aby stát zvýšil odvody zdravotního pojištění za děti, studenty, nezaměstnané a důchodce.

Největší nevoli ve zdravotnictví nyní budí úhradová vyhláška, proti níž chtějí mnozí zdravotníci 24. února protestovat. Podle předpisu mají lékaři a nemocnice za péči dostávat o tři procenta peněz víc než loni. Vyhláška stanovuje i limity na léky a ošetření. Za jejich překročení hrozí sankce. Komora například žádá, aby se sankce nevztahovaly na lékaře a nemocnice, které limity překročí nejvýše o deset procent.

Asociace muzeí nesouhlasí s kritikou Jandáka, předseda rezignoval

Asociace muzeí a galerií ČR se distancuje od podpisu, kterým její předseda Pavel Ciprian ve společném otevřeném dopise kritizuje kroky ministra kultury Vítězslava Jandáka v oblasti památkové péče. Vedení asociace tvrdí, že Ciprian připojil svůj podpis bez jejího vědomí. "Vedení asociace vyslovilo zásadní nesouhlas jak s obsahem a formou otevřeného dopisu, tak i s postupem svého předsedy," uvádí se v dopise, který ministrovi zaslal místopředseda asociace a ředitel Národního muzea Michal Lukeš. Ciprian podle něj "uznal svá pochybení, vyvodil z věci osobní odpovědnost a rezignoval na funkci předsedy asociace.

Koordinační výbor, který se chce účastnit "řešení krizové situace v české památkové péči", vytvořili zástupci sedmi, respektive šesti profesních sdružení uměleckých historiků, památkářů, kritiků a muzejníků. Odborníci ministra v otevřeném dopise opakovaně žádají, aby zastavil z jejich pohledu překotné změny v památkové péči. Souhlasí s názorem Klubu za starou Prahu, který před týdnem vyzval ministra k opětovnému vyhlášení výběrového řízení na ředitele Národního památkového ústavu (NPÚ).

Jandák ve čtvrtek ČTK sdělil, že za novým ředitelem NPÚ stojí, neboť jej jednoznačně vybrala komise; Tomáš Hájek by prý měl dostat jistou "dobu hájení". Asociace muzeí a galerií ČR v reakci na dopis uvádí, že se chce účastnit debaty nad otázkami oboru muzejnictví, památkové péče i dalších oblastí kultury. "Jsme toho názoru, že se tato debata musí odehrávat v atmosféře slušného a věcného dialogu, ke které akce vedené v duchu tohoto otevřeného dopisu jistě nemohou přispět," uvádí se v dopise.

ČR a Ukrajina podpoří vzájemné investice v cestovním ruchu

Česká republika a Ukrajina se dohodly na vzájemné podpoře investic do cestovního ruchu. Ze smlouvy, kterou v pátek podepsal český ministr pro místní rozvoj Radko Martínek s ukrajinským protějškem Ihorem Dmytrovyčem Lichovym také vyplývá, že by obě země měly zjednodušit postupy pro občany, kteří cestují do druhé země za turistikou. Premiér Jiří Paroubek po setkání se svým ukrajinským protějškem Jurijem Jechanurovem uvedl, že se Česká republika chce podílet zejména na rozvoji ukrajinského energetického průmyslu například na budování zásobníků ropy a zemního plynu, či rozvoji jaderné energetiky. Podle Jechanurova má ČR možnost podílet se i na obnově městské dopravy například dodávkami tramvají a trolejbusů. Podle Paroubka stále zůstává otevřená otázka ukrajinského dluhu. Během pěti týdnů by měla být podepsána bilaterální smlouva o spolupráci v oblasti průmyslu a vědy, v rámci které vznikne komise, která se bude umořením dluhu zabývat. Jeho výši však ani jeden z premiérů nevyčíslil. Obchodní výměna mezi oběma zeměmi loni dosáhla 1,4 miliardy dolarů. Ukrajina je pro ČR rovněž důležitým zdrojem pracovní síly. V současnosti v tuzemsku pracuje zhruba 90 tisíc Ukrajinců. Proto ČR od začátku roku zařadila Ukrajinu do programu aktivního výběru kvalifikované pracovní síly.

Policie únik odposlechů ze sněmovny sama prověřovat nezačne

Pokud vedení sněmovny nepožádá policii, aby prověřila, kdo poskytl médiím policejní přepisy odposlechů exposlance ODS Vladimíra Doležala, policie se již únikem zabývat nebude. "Policie tuto záležitost neprověřuje, protože zde není podezření z trestného činu," řekl ČTK mluvčí policejního prezidia David Kubalák. Uvedl, že ze sněmovny dosud žádná žádost nepřišla. Šéf poslanců Lubomír Zaorálek ve čtvrtek řekl, že sněmovna je připravena s policií při vyšetřování úniku informací spolupracovat, ale pouze v případě, že byl spáchán trestný čin. Uvedl, že kdyby je policie požádala, sněmovna by vyšetřování umožnila. Kubalák potvrdil víkendová slova ministra vnitra Františka Bublana, že vnitřní vyšetřování vyloučilo únik od policie. Bublan navíc naznačil, že odposlechy Doležala poskytl médiím pravděpodobně někdo ze sněmovního mandátové a imunitního výboru, který řešil Doležalovu imunitu. Ministr uvedl, že v době, kdy odposlechy unikly do médií, byl už spis odtajněn. Nebyl proto spáchán trestný čin.

Doležal byl obviněn počátkem ledna z pomoci k přijímání úplatku. Policie se zahájením stíhání čekala na souhlas sněmovny, která Doležala na její žádost zbavila 20. prosince loňského roku imunity. Doležal s obviněním nesouhlasí.

Unie svobody půjde do voleb sama

Nejmenší vládní strana Unie svobody-DEU se definitivně rozhodla, že v červnových volbách do sněmovny postaví vlastní kandidátku. Jednání se spřízněnými stranami o společném postupu nevedla k dohodě. "Už se nikým nenecháme tahat za nos, jdeme samostatně," řekl ČTK místopředseda unionistů Ivo Ludvík. US-DEU vyjednávala o vytvoření širšího liberálního bloku s SNK Evropskými demokraty, ODA a dalšími liberálními stranami.

Za nereálnou považuje samostatnou kandidaturu poslanec US-DEU Svatopluk Karásek, který se v prosinci neúspěšně pokusil vystřídat v čele strany ministra spravedlnosti Pavla Němce. Bude to jen zbytečné vyhazování peněz, řekl Karásek ČTK. Prosadit jeho vizi stranické obrody a návratu k etickým kořenům mu na sjezdu nepomohla ani podpora zakladatele strany Jana Rumla.

Parlamentní delegace v čele se Zaorálkem navštíví Čínu a Vietnam

Skupina českých poslanců v čele s předsedou sněmovny Lubomírem Zaorálkem v sobotu odjede na zahraniční cestu do Číny a Vietnamu. Vedení sněmovny do Číny pozvali čínští poslanci a premiér Wen Ťia-pao, se kterým Zaorálek začátkem prosince jednal v Praze. Poslanci zamíří kromě Pekingu také do Šanghaje a Hongkongu. V komunistické velmoci chtějí poslanci jednat především o obchodu a možnostech pro české podnikatele. Poslaneckou skupinu na asijské cestě doprovodí zástupci českých podniků a prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek. Cílem mise je mimo jiné upozornit na některé problémy, se kterými se čeští podnikatelé v Číně potýkají. Podnikání jim ztěžuje například slabá ochrana duševního vlastnictví, absence dohody o zamezení dvojího zdanění a nedostatečná právní ochrana.

Zaorálek chce ale v Číně otevřít i některá citlivá zahraničně-politická témata, jako například íránský jaderný program, izraelsko-palestinský konflikt či spor o zveřejnění karikatur proroka Mohameda. Ve Vietnamu chtějí poslanci hovořit hlavně o české rozvojové pomoci. Rádi by také přispěli k lepší komunikaci mezi Evropskou unií a Vietnamem.

Luteráni a ministr Jandák: Schůzka byla informativní, přátelská

Za seznamovací, informativní a přátelské setkání označil svou schůzku se Slezskou církví evangelickou augsburského vyznání ministr kultury Vítězslav Jandák. Dvojjazyčná církev z česko-polského pomezí se zhruba 14.000 členy nemá směrem ke státu žádné zvláštní požadavky. Biskup Vladislav Volný po téměř dvouhodinovém pátečním jednání ČTK řekl, že příští kola setkávání s církvemi chce ministr zaměřit již tematicky. "Věří, že bude pokračovat i po volbách," poznamenal na jeho adresu.

Luteráni z Těšínska byli druhou ze dvou desítek z 26 státem registrovaných církví, s nimiž se chce Jandák postupně během letošního jara sejít. Ministr se mimo jiné chtěl dozvědět, jak je tato církev vnímána společností a jaký je její názor na budoucí ekonomické zabezpečení. Hovořilo se o případných daňových asignacích nebo o úvahách o fondu, z něhož by byla církvím, dosud financovaným státem, místo restitucí placena renta. "Ani apoštola Pavla nefinancoval římský stát," řekl biskup Volný, když zdůvodňoval svůj postoj, podle něhož by měly být církve finančně nezávislé na českém státu. Některé mají k tomu výhrady, ale Slezská církev je podle něj schopna se v rámci Ekumenické rady církví sjednotit ve většinovém postoji k této věci s ostatními.

Před íránskou ambasádou v Praze hájili aktivisté svobodu slova

Několik aktivistů demonstrovalo v pátek před íránským velvyslanectvím v Praze proti islámskému radikalismu a výbuchu násilí v muslimských státech po uveřejnění karikatur proroka Mohameda v evropských novinách. Demonstranti ČTK řekli, že jim také vadí chystané "odvetné" otištění karikatur týkajících se holokaustu v íránských novinách. "Zatímco karikatury náboženských symbolů neohrožují ničí svobodu ani ničí životy, karikatury holokaustu ano," řekl jeden z demonstrantů Martin Saturka. Policie před začátkem akce zahradila před velvyslanectvím chodník a aktivisty na něj pustila pouze na okamžik, když symbolicky předávali transparent pracovníkům úřadu. Anglicky na něm bylo napsáno "Zabíjení ve jménu Alláha vás neuráží?".

Policisté tipují, kde by mohli z kanceláří vyrazit do ulic

Vedení policie tipuje vhodná místa, kde by mohli její inspektoři z kanceláří posílit své kolegy v ulicích. Vše je zatím ve stadiu příprav, a police proto nechce uvádět konkrétní místa. "Jde o dočasné opatření, které má posloužit krátkodobé potřebě policistů," řekl ČTK mluvčí policejního prezidia David Kubalák. Podle něj to také nesmí ohrozit ostatní práci policie. Plán oznámil ministr vnitra František Bublan minulý týden. Policejní inspektoři zpracovávající materiály k trestné činnosti budou podle něho v určených dnech sloužit v ulicích měst a obcí. Krok souvisí se situací, která nastala po odložení účinnosti služebního zákona. Příslušníkům bezpečnostních složek měl zvýšit platy, ale také upravit systém odchodného, výsluhových příspěvků a stanovit předepsané vzdělání. Takzvanou výsluhu, tedy pravidelný finanční příspěvek po odchodu do civilu, by podle nového zákona získali policisté až po 15 letech služby místo po deseti. Ti, kteří mají deset let odslouženo, proto raději odcházejí už nyní. Poslanci sice novelu schválili, její účinnost ale posunuli na začátek roku 2007. Kubalák ČTK řekl, že v roce 2005 se k odchodu rozhodlo 3309 policistů. K prvnímu lednu letošního roku pracovalo v Česku 44.959 policistů.

Činčerův Kinoautomat úspěšně ožil na jediné repríze v Londýně

Kvůli jediné repríze ožil ve čtvrtek večer v Londýně legendární filmový Kinoautomat Radúze Činčery - a měl mimořádný úspěch. Obnovená premiéra se uskutečnila v kině National Film Theatre v rámci kompletní retrospektivy jednoho z klíčových autorů české filmové "nové vlny" Pavla Juráčka. Byla současně i derniérou tohoto prvního interaktivního filmu v historii světové kinematografie. "Jsem dojata a mám obrovskou radost, protože londýnské představení bylo úžasné," řekla ČTK režisérova dcera, dokumentaristka Alena Činčerová, která představení nastudovala.

Před mnoha lety americký list The New Yorker označil Kinoautomat za absolutní hit světové výstavy EXPO. Napsal, že Češi by za to měli Činčerovi, který ho vymyslel, postavit pomník. "Touto větou večer zahájil britský herec Tom Hillenbrand a já mám pocit, že konečně ten pomník stavíme," uvedla Činčerová. Podle ní byl hlavní sál londýnského kina s kapacitou 350 míst do posledního místa zaplněn. Ozýval se v něm smích a potlesk britského obecenstva, které si po 40 letech od vzniku Kinoautomatu mohlo volbou mezi dvěma tlačítky vyzkoušet ovlivnit pokračování filmového příběhu a tím i průběh děje.

Film, který byl poprvé uveden v Montrealu v roce 1967 s anglickým dabingem, vyrobeným právě v Londýně s britskými herci, vidělo londýnské publikum poprvé. "Báječná komedie s Miroslavem Horníčkem v hlavní roli z tvůrčí dílny Radúze Činčery, Pavla Juráčka, Jána Roháče a Vladimíra Svitáčka diváky okouzlila. Ukázalo se, že český a britský smysl pro humor mají k sobě blízko a že dobrý humor nikdy nezestárne," uvedla Činčerová. "Bezprostředně po představení jsme dostali nabídku uvést reprízu v Brightonu a zájem projevili i australští distributoři. Jak slíbila společnost Warner Brothers, české publikum může očekávat DVD s Kinoautomatem v nejbližších měsících," dodala Činčerová. Věří, že se jí podaří toto ojedinělé interaktivní představení ukázat i v Praze a na MFF v Karlových Varech.

ČR jde ve službách hlavně o počítače, stavby a turistiku

Evropská nabídka pro jednání Světové obchodní organizace o liberalizaci služeb bude obsahovat i české priority, jako je lepší přístup na trh v oblasti počítačových, stavebních a turistických služeb. ČTK to řekl náměstek ministra obchodu a průmyslu Martin Tlapa, který se v Bruselu zúčastnil jednání s Evropskou komisí o přípravě na ženevská jednání WTO. Dalšími prioritami EU má být také liberalizace dopravních, poštovních a energetických služeb. "ČR má zájem hlavně o lepší přístup na trhy pro průmyslové zboží a služby. Ve službách je mnoho věcí natolik regulováno, že fakticky brání firmám z ostatních zemí je poskytovat," řekl Tlapa. Předpokládá, že i kdyby se k dohodě dospělo, otevírání trhů bude spíše postupné.

Ministr Šimonovský odmítá Paroubkovu kritiku za stav dálnice D1

Ministr dopravy Milan Šimonovský odmítá výtky premiéra Jiřího Paroubka ke stavu dálnice D1, stejně tak i kritiku nedostatečné přípravy na růst kamionové dopravy po vstupu do EU a výtky, které směřovaly k dokončení silnice R35. Premiér podrobil ministerstvo dopravy kritice ve čtvrtek dopisem. Podle Paroubka ministerstvo dopravy řeší situaci na dálnici D1 pozdě, pracuje na principu "průšvih - reakce" a nepodporuje jiné druhy dopravy.

Dopis premiéra přišel na ministerstvo jen krátce poté, co vláda na svém jednání bez výhrad schválila zprávu ministerstva o plnění nápravných opatření na této páteřní dálniční komunikaci. "Pokud pan premiér hovoří o hašení požáru, tak si musí uvědomit, že jde o požár, který vznikl především za všech předchozích vlád, kdy se situace na dálnici D1 neřešila vůbec," argumentoval Šimonovský. Ministr také nerozumí výtkám, které jej obviňují z nedostatečné přípravy na nárůst kamionové dopravy v souvislosti se vstupem do EU. Podle Šimonovského MD až pod jeho vedením zahájilo přípravu elektronického mýta a dalších opatření ke zmírnění dopadů očekávaného nárůstu intenzity kamionové dopravy. Ta se po vstupu do EU zdvojnásobila. Při dokončení rychlostní komunikace R35 ministerstvo podle Šimonovského provedlo veškeré možné kroky k urychlení přípravy stavby severního spojení Praha - Hradec Králové - Olomouc. Zásadní rozhodnutí nyní ale neleží na ministerstvu dopravy, ale na zastupitelstvu Pardubického kraje.

EK ještě nerozhodla, zda bude prošetřovat český tendr na mýtné

Evropská komise již dostala několik stížností na výběrové řízení českého ministerstva dopravy na dodávku a provoz elektronického mýtného systému. Podle informovaného zdroje EK však ještě nerozhodla o dalším postupu. Mezitím zástupce italské společnosti Autostrade popřel, že by firma vůbec podnět komisi poslala. Podle diplomatických zdrojů sice komise tendr na mýtné pečlivě sleduje, ale je nepravděpodobné, že by se rozhodla spustit vyšetřování ještě dříve, než padne definitivní rozhodnutí českého antimonopolního úřadu. Úřad na ochranu hospodářské soutěže v první instanci potvrdil, že tendr proběhl v souladu se zákonem. Ale dvě vyřazené firmy, Autostrade a Mytia, podaly rozklad. O něm rozhodne předseda úřadu do 30 dnů.

Mýtné se má podle původního zadání tendru začít v ČR vybírat od 1. ledna 2007 na 970 km dálnic a rychlostních komunikací. Platit by měly kamiony nad 12 tun. Výnos z mýtného by měl činit osm až 14 miliard korun.

Telecom si zajistil osm TV kanálů pro internetové vysílání IPTV

Český Telecom si zajistil kontrakty na osm televizních kanálů a pět rozhlasových stanic pro své internetové televizní vysílání. Listu Czech Business Weekly to řekl výkonný ředitel pro prodej a marketing Simon Burckhardt. Kromě základní nabídky České televize a mezinárodních zpravodajských programů, jako jsou CNN a BBC World, přinese internetové vysílání Telecomu exkluzivní kanál, který v tuzemsku dosud nebyl dostupný. "Mohu pouze říct, že bude zábavného druhu," uvedl Burckhardt.

Skupina Škoda Holding loni zdvojnásobila provozní zisk

Plzeňská Škoda Holding loni meziročně zdvojnásobila provozní zisk na miliardu korun. Výrobce energetických zařízení a dopravní techniky zároveň utržil přes osm miliard korun. Tržby ale nelze meziročně srovnávat, neboť podnik byl v předminulém roce výrazně větší. Do poloviny roku 2004 do něj patřily ještě stěžejní dceřiné firmy Škoda JS, Škoda Kovárny a Škoda Hutě, které vykazovaly roční tržby kolem pěti miliard korun. Do března 2004 zahrnovala skupina ještě Škodu TS a do července Škodu Gear. "Oficiální loňské výsledky zveřejníme v dubnu," řekla ČTK Radka Pistoriusová, mluvčí holdingu s 2830 zaměstnanci v ČR a dalšími 950 v ruském závodě Sibelektroprivod Novosibirsk. Naopak loni v lednu Škodovka koupila ČKD Vagonku, výrobce příměstských jednotek a motorových souprav, na podzim 2004 VÚKV Praha (Výzkumný ústav kolejových vozidel) a předloni v prosinci získala Sibelektroprivod, ruského výrobce trakčních výzbrojí.

Ptačí chřipka může v Mostě urychlit likvidaci přemnožených holubů

Hrozba ptačí chřipky, kterou veterináři objevili u mrtvých ptáků v sousedním Rakousku a Německu, může v Mostě urychlit připravovaný odchyt a likvidaci přemnožených holubů. Pokud by hubení holubů jako opatření k zabránění šíření ptačí chřipky nařídila hygienická služba, je město připraveno akci spustit, řekla dnes novinářům náměstkyně mosteckého primátora Hana Jeníčková (ODS).

Hubení přemnožených holubů naopak odmítli radní v sousedním Litvínově. Přiklonili se k osvětové kampani, že žádný ze způsobů likvidace ptáků není dostatečně efektivní, a všechny jsou navíc i finančně náročné. Likvidace holubů podle litvínovského starosty Karla Zdražila (nezávislý) riziku výskytu ptačí chřipky stejně nezabrání. "Když jedno hejno zlikvidujeme, stejně se do města stáhnou další holubi. Budeme proto apelovat na majitele nemovitostí, aby si zabezpečili půdní prostory a střechy, a snažili se tak holubí populaci omezit. V médiích budeme rovněž upozorňovat občany, že krmení holubů není vhodné," řekl ČTK Zdražil.

Města vydávají na čištění okapů od holubích hnízd nemalé částky, trus ptáků ničí sochy, budovy a další stavby. Populace holubů jsou navíc podle vedoucí Ekologického centra Most Soni Hykyšové pro lidi významným zdrojem různých alergenů a mohou se podílet i na přenosu některých onemocnění. Holubů přesto neubývá. Mají totiž dostatek potravy od různých milovníků zvířat.

Lidé kvůli nebezpečí ptačí chřipky zavalili veterináře hlášeními

Lidem se kvůli nebezpečí ptačí chřipky obracejí na veterináře s řadou hlášení o uhynulých ptácích. "Máme na balkoně mrtvou pěnkavu, co máme dělat", je jeden z dotazů, na jaké Státní veterinární správa ČR v poslední době odpovídá. Dozví se i to, že labutě na rybníku mají "pokleslé hlavičky". Kvůli jednotlivým uhynulým drobným pěvcům nebo holubům není podle mluvčího SVS Josefa Dubna třeba podléhat panice. Riziko mohou znamenat pouze náhlé a podezřelé hromadné úhyny ptáků nad pět kusů, a to především ptáků vodních. V případě labutí je vhodné hlásit i úhyn jednotlivých kusů, uvedl Duben.

Dodavatelé: Ceny drůbeže kvůli ptačí chřipce klesají,hrozí ztráty

Producenti se obávají dopadů ptačí chřipky na domácí trh s drůbežím masem. Po výskytu nemoci v okolních zemích zatím sice nezaznamenali přímo výraznější snížení odbytu, ceny drůbežího ale podle nich klesají, a protože ziskovost v odvětví je nízká, hrozí prý ekonomické ztráty. Vyplynulo to z vyjádření zástupců chovatelů a zpracovatelů.

Biolog: Virem ptačí chřipky se mohou nakazit i psi a kočky

Ptačí chřipkou se mohou nakazit také psi a kočky. ČTK to řekl biolog Jaroslav Petr z Výzkumného ústavu živočišné výroby. "Těžko říct, jak je to závažné, ale mávnout rukou nad tím nejde," upozornil Petr. O vnímavosti kočkovitých šelem včetně tygrů k tomuto viru se podle něj ví už delší dobu. Prokázání nákazy u psů ale považuje za novinku. Vědci podle Petra zatím neumí přesně odpovědět, jak se H5N1 šíří v lidském těle. V zemích nejvíce postižených ptačí chřipkou, převažují podle něj náboženství, která nepřejí pitvám. "U řady lidských obětí není provedena pitva či virologické vyšetření," konstatoval. Vyhýbat se kontaktu s povrchy, které jsou znečištěny ptačími výkaly, doporučuje při cestě do zemí postižených nemocí i ministerstvo zdravotnictví.

Podle Zbyňka Semeráda ze Státní veterinární správy se virem teoreticky mohou nakazit všichni savci. Neznamená to ale, že by třeba psi a kočky byli v tuzemských podmínkách hrozbou pro další jedince stejného druhu nebo pro člověka.

Berka a spol. si stěžují na stíhání za další dva konkurzy

Ústecký konkurzní soudce Jiří Berka a další lidé stíhaní za údajně zmanipulované konkurzy nesouhlasí s rozšířením obvinění o další dva podniky. Nedávno jim přibyla obvinění za konkurzy Zemědělského družstva Kravaře a Mosteckého obchodního sdružení. "Obvinění si podali stížnost," řekla v pátek ČTK žalobkyně Daniela Smetanová. Kravařskému družstvu vznikla podle policie škoda přes osm milionů korun, Mosteckému obchodnímu sdružení (dříve Jatol se sídlem v Ústí nad Labem) přes 800.000 korun.

Postup při konkurzech byl podle žalobkyně stejný jako u předchozích, již zažalovaných skutků. Podle policie si skupina vybírala konkurzy podniků, které se ocitly na hranici bankrotu. Vybrali si podnik v regionech Most, Chomutov a Česká Lípa, kde byl místně příslušný soudce Berka, případně sídlo podniku do regionu přesunuli. Za pomoci dalších firem a lidí pak zajistili odkoupení pohledávek věřitelů podniku, na který následně Berka vyhlásil konkurz a dosadil do něj vybraného správce. Tím se dostávali k majetkům za stovky milionů korun, které pak pod cenou rozprodávali. Celou akci údajně vymyslel vysokoškolský pedagog Vladislav Větrovec, který vytvořil síť spřízněných osob ve státní správě. Tito lidé podle policie nezákonné transakce kryli.

Policie začala skupinu rozkrývat na jaře 2003 v souvislosti s podezřelým konkurzem na Union banku, který Berka vyhlásil údajně na základě padělaných dokumentů. O rok později vyšetřovatel rozdal obvinění dalším lidem - údajnému organizátorovi Větrovcovi, správcům konkurzní podstaty Danielu Thonatovi a Petru Tuhému, zaměstnanci zpeněžování podstaty Luboru Kindlovi, soudnímu znalci Martinu Jurenkovi a bývalému policistovi Vlastimilu Paroulkovi. Paroulkovo stíhání bylo nedávno zastaveno.

K Union bance později přibylo obvinění, že skupina zmanipulovala konkurzy společností ZKL Klášterec nad Ohří, Stavební podnik Ralsko, Zbrojovka Brno, Retema, Krušnohorské strojírny a Báňské stavby Most. Policie vyčíslila škodu, kterou podle ní obvinění způsobili, na 264,597.167 korun, dalších více než 200 milionů korun se prý pokusili získat. V kauze již byla podána obžaloba, Nejvyšší soud má nyní rozhodnout, který soud ji bude řešit.

Policie navrhla obžalovat psychiatra stíhaného kvůli posudku

Policie ukončila vyšetřování případu soudního znalce psychiatra Pavla Tautermanna a navrhla jej postavit před soud. Znalec je od loňského jara obviněn kvůli křivé výpovědi a podání nepravdivého znaleckého posudku. Obvinění souvisí s posudkem, který Tautermann zpracoval na obžalovanou Lucii Rokošovou, která v roce 2002 udusila plenou čtrnáctidenní dceru Elišku a předloni šla na osm let do vězení. Tautermann se stíháním nesouhlasí, již dříve odmítl vědomé podání nepravdivého posudku. Svůj posudek na Rokošovou označil za nejpřesnější ze všech. Vyšetřování znalce odstartoval předloni v červnu pražský vrchní soud. Při odvolacím jednání v případu Rokošové vznesl ostré výhrady vůči Tautermannově posudku, podle něhož byla Rokošová v době činu nepříčetná, trpěla poporodní depresí a pak ztratila paměť. Spory o příčetnost tehdy čtyřiadvacetileté Rokošové provázely celý déle než rok trvající proces. Právě tato otázka byla klíčová pro rozhodnutí o vině. V případu byly vypracovány čtyři znalecké posudky. Tři shledaly obžalovanou trestně odpovědnou, podle nich jednala ve stavu snížené příčetnosti. Jediný Tautermann, který dělal posudek na žádost obhajoby, dospěl k závěru, že rozpoznávací i ovládací schopnosti Rokošové byly zcela vymizelé. Obhajoba proto žádala osvobozující rozsudek.

Případ střelby bývalého šéfa Telecomu byl znovu odložen

Případ loňské střelby bývalého generálního ředitele Českého Telecomu Gabriela Berdára byl i napodruhé odložen. Další prověřování totiž potvrdilo správnost dřívějšího rozhodnutí nestíhat Berdára za to, že po napadení dosud neznámými pachateli střílel po autě nevinných lidí, jež tehdy mylně považoval za útočníky. "V kontextu těch událostí, jak se ten večer seběhly, není jednání pana Berdára trestným činem," řekl ČTK okresní státní zástupce pro Prahu-východ František Krejčí.

Potravinářská inspekce zakázala prodej 19 tun loupaných arašídů

Státní zemědělská a potravinářská inspekce zakázala prodej 19 tun čínských loupaných arašídů, importovaných na český trh z Nizozemska. Laboratoř v nich zjistila větší množství aflatoxinů, než povolují předpisy EU. O závadné zásilce informovala SZPI i celoevropský Systém rychlého varování pro potraviny a krmiva v Bruselu, řekla ČTK mluvčí inspekce Daniela Kolejková. Podle Kolejkové evropské předpisy zpřísnily režim kontroly některých potravin dovážených do EU ze třetích zemí. Mezi těmito komoditami jsou právě arašídy pocházející z Číny nebo pistácie, dovážené z Íránu. Každá členská země EU, přes jejíž území jdou poživatiny na evropský trh, musí zkontrolovat jednotlivé zásilky buď namátkově nebo všechny bez výjimky.

Lukáš Bauer potvrdil svou pozici mezi nejlepšími světovými běžci

Lukáš Bauer při svém startu na třetích olympijských hrách potvrdil, že patří mezi nejlepší světové běžce na lyžích. K trojici prvenství v závodech Světového poháru a pátému místu v celkovém hodnocení SP přidal v pátek stříbrnou medaili v olympijském závodě na 15 kilometrů klasickou technikou. Postaral se mezi muži-běžci o první individuální medailový úspěch v historii české a československé účasti na zimní olympiádě.

Po nepodařeném skiatlonu se tak Bauerovi konečně podařilo prolomit smůlu, která ho na velkých akcích provázela, zatím nejlépe skončil pátý na 15 kilometrů volně na loňském světovém šampionátu v Oberstdorfu. Před sezonou navíc Bauer řekl, že ho "letos zajímá jenom olympiáda, to je jediné měřítko úspěchu či neúspěchu". Letos mu přitom klasická patnáctka vycházela se střídavými úspěchy - v estonském Otepää skončil v lednu druhý, na posledním předolympijském závodě v Davosu ale dojel až desátý.

Na stříbrného olympionika Bauera čekají doma oslavy i peníze

Na lyžaře Lukáše Bauera, který vybojoval na zimní olympiádě stříbrnou medaili v běhu na 15 kilometrů, čekají doma oslavy i finanční odměna. A to v rodném Ostrově i v nedalekém Božím Daru, kde úspěšný sportovec už několik let žije. ČTK to řekli starostové obou krušnohorských měst. V Ostrově, kde se Bauer narodil v roce 1977 a studoval na střední průmyslové škole, čeká na stříbrného olympionika 50.000 korun. Finanční dar mu město schválilo ještě před odjezdem do Itálie. "Měli jsme nějaké tušení, že by mohl konečně dosáhnout svého největšího úspěchu. A jak je vidět, nespletli jsme se. Určitě připravíme nějaké setkání s obyvateli města, abychom mu mohli poděkovat za jeho reprezentaci," řekl starosta Jan Bureš. Bauerův boj o olympijskou stříbrnou sledoval téměř celý Boží Dar. Jeho starosta Jan Horník doslova jásal a Lukášův výkon ho nadchl. "Bylo to skvělé a potvrdil, že patří opravdu ke světové špičce. Vždycky jsme v něj věřili. Obec patří k jeho největším sponzorům, ročně od nás dostává téměř 300.000 korun. A za tuhle medaili taky dostane odměnu. Připravíme mu určitě velkolepé přivítání, i když ještě nevíme jaké," řekl Horník.

Bauerovi už stihl poslat blahopřejný telegram také prezident České republiky Václav Klaus. "Váš stříbrný úspěch je vynikajícím výsledkem. Srdečně Vám blahopřeji a děkuji za skvělou reprezentaci České republiky. Věřím, že Váš úspěch bude motivovat i ostatní sportovce," napsal v telegramu Klaus. Blahopřání poslal také František Bublan, ministr vnitra, které Bauera zaměstnává.

Štafeta českých běžců může bojovat o olympijskou medaili

S velkými nadějemi, možná i medailovými, nastoupí čeští běžci na lyžích do nedělní štafety na olympijských hrách. Lukáš Bauer s Martinem Koukalem, Jiřím Magálem a Milanem Šperlem mohou v neděli myslet vysoko. V poslední štafetě Světového poháru skončili Češi čtvrtí, když finišman Šperl přišel o lepší umístění kvůli kolizi kousek před cílem. České kvarteto je relativně vyrovnané a medaile by nemusela být utopií. "Věříme v to. Kluci jezdí dobře a jsme připravení o to bojovat," řekl novinářům trenér Miroslav Petrásek. Dosud jedinou mužskou olympijskou medaili ve štafetě získali pro tehdejší Československo Ladislav Švanda, Radim Nyč, Václav Korunka a Pavel Benc, bronzové běžecké kvarteto z Calgary 1988.

Bauer měl po stříbru na klasické patnáctce výtečnou náladu a doufal, že medaile je dobrou zprávou i pro jeho kolegy. "Řeknou si, Bauer už medaili má, tu taky chceme, a o to se budou více snažit," řekl Bauer, ale jinak o medaili mluvit nechtěl. "Šance mohou být vysoko, ale je to štafeta, strašně zrádný závod. Já se pokusím dát do kupy, abych štafetě pomohl," slíbil Bauer.

Mužský závod je na programu v neděli, o den dříve poběží ženy. Českou štafetu rozjede Helena Erbenová a na druhý úsek nastoupí Kamila Rajdlová. Trenéři ještě řeší, zda Kateřina Neumannová pojede třetí úsek a Iva Janečková čtvrtý, nebo obráceně. "Kdyby holky zajely do šestého místa, tak by to byl v současnosti úspěch," řekl ČTK trenér Květoslav Žalčík.

Zranění Hašek a Eliáš na ZOH končí, přijedou Salfický a Kotlík

Zraněný brankář Dominik Hašek a útočník Patrik Eliáš opouštějí na olympijských hrách v Turíně českou hokejovou reprezentaci. Jako náhradníci do Itálie přijedou Dušan Salfický a Aleš Kotlík. Hašek si v úvodním utkání proti Německu zranil úpon stehenního svalu a v desáté minutě musel přenechat místo v brance Tomáši Vokounovi. Eliášovi v úvodním utkání turnaje proti Německu soupeř pohmoždil žebra. Předčasný odjezd z olympiády byl pro rodáka z Třebíče velkým zklamáním. "Přijel jsem na poslední chvíli a byl jsem rád, že jsem dostal další šanci zahrát si na olympiádě. A když pak člověk odehraje jen dvě třetiny, tak musí být zklamaný," prohlásil, ale dodal, že si už prošel i horšími stavy. Třeba vloni, kdy musel na hokej na dlouho zapomenout kvůli žloutence. "Zdraví je nejdůležitější," řekl Eliáš.

Haškovo zranění vyřešilo brankářské dilema, jedničkou je Vokoun

Zranění Dominika Haška vyřešilo jednu z hlavních otázek spojovanou se startem české hokejové reprezentace na olympijských hrách. Kdo bude brankářskou jedničkou? Zkušený Hašek, který Česko dovedl k historickému triumfu v Naganu, nebo Tomáš Vokoun, jenž se podílel na vítězství na loňském mistrovství světa? Po pátku už má trenér Alois Hadamczik jasno. Stejně jako jeho předchůdce na střídačce národního týmu Vladimír Růžička bude spoléhat na Vokouna. Přestože Hašek ani Vokoun si na nejistotu nestěžovali a byli připraveni akceptovat Hadamczikovo rozhodnutí, nyní má rodák z Karlových Varů jistější situaci. "To samozřejmě. Je to pro mě trošku lepší, protože vím, na čem jsem. Připravoval bych se ale stejně, i kdyby tady Dominik byl," řekl Vokoun novinářům.

Zaskočený olympionik Kotalík svedl závod s časem

Dvakrát doufal Aleš Kotalík v olympijskou nominaci do Turína. Když už přestal věřit a zápolení pod pěti kruhy pustil z hlavy, zazvonil mu telefon a zpřeházel mu život naruby. Místo týdenní dovolené v Českých Budějovic musel útočník Buffala, jenž v týmu nahradí zraněného Patrika Eliáše, narychlo zařizovat hromadu věcí, aby mohl do dějiště her odjet. A byl to pro něj závod s časem. "Vůbec nevím, kde mi hlava stojí," řekl Kotalík ČTK. Největší starost měl, kde narychlo sežene výstroj. Tu svou totiž nechal v zámoří. "Přijel jsem domů vysloveně na dovolenou," řekl. Problém mu pomáhá vyřešit generální manažer reprezentace Zbyněk Kusý přímo z místa. "Řešíme to s vedením Buffala.

Salfický je rád, že mu vyšla poslední šance na olympijskou účast

Při pátečním tréninku hokejistů Chimiku Moskevská oblast v Pardubicích se český brankář Dušan Salfický dozvěděl, že byl dodatečně nominován na olympijské hry v Turíně. Rychle tak spěchal do šatny, aby stihl ještě splnit rodinné povinnosti a sbalil se na cestu do Itálie. Zpráva mu udělala obrovskou radost. "Jsem hrozně šťastný, protože v mém věku je to asi poslední šance dostat se na olympiádu. I když jsem dodatečně nominovaný jen jako třetí gólman, převládají samozřejmě jen ty nejlepší pocity," řekl Salfický novinářům v Pardubicích.

Čeští lyžaři poběží štafetu, další dva zápasy hrají hokejisté

Běžce na lyžích o víkendu čekají na olympijských hrách štafety a česká čtveřice bude mít především při nedělním mužském závodě ambice na přední umístění. Po čtvrteční porážce se Švýcarskem čekají další dva zápasy české hokejisty: v sobotu se utkají s Finskem a v neděli s domácí Itálií. O napravení nevydařeného závodu na středním můstku bude v sobotu na velkém můstku usilovat skokan na lyžích Jakub Janda. Rozjížďky na 1500 metrů v sobotu čekají rychlobruslařku na krátké dráze Kateřinu Novotnou, která na pětistovce překvapila šestým místem. Její mužští kolegové si budou rozdělovat medaile na kilometru, stejná trať mužů se pojede i na klasickém rychlobruslařském oválu. První dvě jízdy na dráze v Cesaně absolvují závodníci na dvojbobech včetně českých posádek Ivo Danilevič, Roman Gomola a Miloš Veselý, Jan Kobián. V neděli bude největší českou nadějí mužská štafeta, která při posledním Světovém poháru ve Val di Fiemme obsadila čtvrtou pozici s minimální ztrátou na nejlepší Italy.

Fotbalové jaro slibuje drama, mistr chystá stíhací jízdu

Podle počasí to není zřejmé, ale už v sobotu startuje první fotbalová liga. A protože se letos reprezentace zúčastní světového šampionátu, bude jarní sezona spěchat rychle k závěru. Tři nejbližší měsíce slibují hodně dramatických zážitků. Stane se Liberec prvním týmem, který dokáže podruhé narušit hegemonii Sparty? Nebo loňský mistr stáhne rekordní ztrátu?

Nejlépe je na tom Liberec, ale před Teplicemi má pouze pětibodový náskok a navíc během zimy odchodem kanonýra Hološka přišel o nejúdernější zbraň. Slovan v zimní přestávce tápal na hřišti i v zákulisí. Jak jinak vysvětlit, že tým neměl možnost sehrát generálku na ligu na kvalitním přírodním trávníku?

To druhé Teplice se během zimy představily jako dobře pracující stroj. V podobě Jiřího Maška sice odešlo pět branek, ale Bosňan Džeko a možná i Argentinec Colzera by je mohli nahradit. Ještě větší devízou je složení kádru. Vedení klubu s ambiciózním koučem vytvořilo vhodnou symbiózu "hladových" mladíků a třicátníků, jejichž zkušenosti se mohou ve vypjaté sezoně hodit.

Jestliže od Liberce s Teplicemi se čeká tvrdá řež o titul, jejich pronásledovatelé mohou jen překvapit. Pokud by se prezentovala v podzimní formě Slavia, mohla by do hry o titul zasáhnout, ale pouštění žilou může její snahu zbrzdit. Odešla řada opor, navíc většina z pěti zahraničních posil dorazila na Strahov na poslední chvíli a adaptace asi chvíli potrvá. Více než dalším týmům v tabulce se věří deváté Spartě. Ta nevyhlašuje útok na titul, ale do poháru by ráda a je zřejmé, že myslí na druhé místo a předkolo Ligy mistrů. Po mizerném podzimu se odehrály v letenské kabině velké změny a příchody Řepky s Lustrinellim dávají tušit vzestup. O náladě na Letné nejlépe svědčí slogan 'Stíhací jízda začíná', s nímž zve klub diváky na úvodní duel proti Liberci.

Od týmů, které se nacházejí po podzimu v tabulce mezi pražskými rivaly, lze sotva očekávat útok na vyšší příčky. Největší cíle budou mít tradičně v Olomouci, kde ale takřka rezignovali na posílení, navíc přišli o nadějného Vacka. A největší brzdou Hanáků se zdá být interní dění v klubu: vedení nečekaně už předem vyhlásilo, že trenér Uličný stráví na lavičce poslední půlrok.

Mladá Boleslav jako by šla ve šlépějích Liberce a Teplic. V klidném závětří buduje klub na silném základu, může se chlubit přízní fanoušků. V zimě si ale nechala uprchnout Mendyho do Mostu a největší posilou se tak stal Ordoš ze Slovácka. Středočeši by jistě byli rádi, pokud by se mohli podívat alespoň do Poháru Intertoto, vše navíc by bylo překvapením.

Mnohem méně se dá čekat od Příbrami, která hlásí největší ztráty a v podobné situaci je Zlín. Plzeň s Ostravou mají sice dvacet bodů jako Sparta, ale menší plány. Nicméně sestupovým bojům by se měly vyhnout.

Do bot teče nejvíce Mostu a Blšanům, ale přinejmenším nováček udělal přes zimu hodně práce, aby byl rychle v klidnějším pásmu. Příchod trenéra Ščasného by byl sám o sobě velkou posilou, navíc ho následovali i kvalitní hráči.

Hodně expertů dává prvního Černého Petra Jihlavě, ale to bylo i před podzimem a Vysočina prokázala, že dokáže kvalitativně lepší soupeře překvapit. Nevýhodou skromného klubu bude slabé zázemí, v úvodu se musel dobrovolně vzdát domácího prostředí.

V Blšanech měli problémy se stadionem v minulosti, teď je spíše trápí slabší kádr. Během zimy se zdálo, že chmelaři rezignovali, jenže výprodej řady opor vystřídaly příchody kvalitních fotbalistů a naděje klubu se rázem zvedly.

Vedle výkonů jednotlivých týmů budou fanoušci pozorně sledovat, jak pokračuje očista fotbalu po úplatkářské aféře. Dokáže nový šéf rozhodčích Václav Krondl vylepšit renomé mužů s píšťalkami a praporky? Podaří se i s nasazením zajímavých zahraničních hráčů vrátit diváky do hledišť? A kolik ligových fotbalistů se dokáže probít do nominace trenéra Brücknera? Otázek k zodpovězení je hodně. Jednu svazoví činovníci zodpověděli už předem. Televizní přenosy na Nově a Primě čeká poslední sezona. V té příští se ligový fotbal přestěhuje na obrazovky České televize.

Počasí:

V sobotu má být oblačno, ojediněle přeháňky, na horách občas sněžení. Ojediněle mlhy. Teploty 3 až 7 stupňů, při mlze a na horách 2 stupně Celsia. Mírný jihozápadní až jižní vítr.

17-02-2006