Denní souhrn zpráv Zprávy

18-02-2006

Podle šéfa ČSSD by víra neměla poslancům bránit v podpoře registrovaného partnerství

Podle úřadujícího předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky by víra neměla bránit poslancům jeho strany hlasovat pro zákon o registrovaném partnerství osob stejného pohlaví. Zdůraznil, že se hlásí ke katolíkům a premiér Jiří Paroubek k husitské církvi, přesto pro zákon zvednou ruku. Sobotka chtěl poslance ČSSD zavázat k podpoře zákona ve sněmovně, Ústřední výkonný výbor ale k tomu dnes žádné usnesení nepřijal. Sobotka i bez toho doufá v hlas každého poslance ČSSD.

Poslankyně Eva Nováková ale už uvedla, že se víc bojí Boha než porušení stranické kázně.

Podle katolických žen homosexuálové nepotřebují zvláštní zákon

Homosexuálové v České republice nejsou diskriminováni, proto nepotřebují zvláštní zákon, soudí Unie katolických žen. Zhruba pětisetčlenné sdružení v tomto duchu podpořilo rozhodnutí prezidenta Václava Klause vetovat zákon o registrovaném partnerství osob stejného pohlaví.

Sněmovně, která bude rozhodovat o normě s konečnou platností, zaslaly katolické ženy dopis, ve kterém tvrdí, že norma by výrazně zvýhodňovala homosexuální menšinu proti jiným menšinám.

Zákon by neměli podle katoliček poslanci znovu podpořit, protože záležitosti homosexuální menšiny není třeba řešit zvláštní normou. "Tato čtyřprocentní menšina není u nás nijak pronásledována, ohrožena ani diskriminována, na rozdíl od jiných menšin (například romské), jejichž záležitosti se také neřeší zvláštním zákonem," uvedly v dopise poslancům.

Otázky, které chtějí gayové a lesbičky řešit, například dědictví, je podle sdružení možné vypořádat v rámci současné legislativy stejně jako u nesezdaných heterosexuálních párů.

Další průzkum potvrdil šanci zelených na vstup do sněmovny, volby by těsně vyhrála ODS

Šanci Strany zelených na vstup do sněmovny potvrdil další průzkum volebních preferencí, který pro Českou televizi zpracovala společnost SC&C. Zelení by v něm získali 5,8 procenta hlasů, o téměř jedno procento by tak překonali hranici pro zvolení do sněmovny. Volby by vyhrála ODS se ziskem 28,8 procenta hlasů, ČSSD by získala 25,4 procenta.

Třetí by podle SC&C ve volbách skončili komunisté s 14,9 procenta hlasů. Do sněmovny by se ještě dostali lidovci, které by přišlo k volebním urnám podpořit 7,2 procenta lidí, uvádí výsledky průzkumu, kterého se zúčastnilo 5955 respondentů. Straně zelených poprvé přisoudil více než pětiprocentní preference průzkum agentury STEM, podle kterého by ji volilo 5,6 procenta lidí. Podle jejích údajů rovněž byli na prvním místě občanští demokraté s 28,6 procenta hlasů, druhá byla ČSSD s 24,5 procenta voličů. Třetí byli i podle STEM komunisté a čtvrtí lidovci.

Kampaň ČSSD přijede podpořit sociálnědemokratická frakce EP

Sociální demokraty přijedou v předvolebním boji podpořit poslanci Evropského parlamentu. Od 28. do 30. března se v Praze uskuteční výjezdní zasedání sociálnědemokratické frakce. Novinářům to řekl europoslanec Libor Rouček. Do české metropole by měly dorazit dvě stovky sociálních demokratů z celé unie. Výsledek voleb v Česku a na sousedním Slovensku ovlivní podle úřadujícího šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky směřování celé střední Evropy.

České sociální demokracii před volbami proto pomohou i významní levicoví lídři EU - koncem první březnové dekády má přijet do Prahy na setkání evropských socialistů britský premiér Tony Blair, předseda španělské vlády José Luis Zapatero či švédský premiér Goran Persson.

Sněmovní volby se v Česku uskuteční první červnový víkend. O dva týdny později budou o svých zákonodárcích a budoucí vládě hlasovat Slováci. Voliči v obou zemích rozhodnou podle Sobotky také o tom, zda ve střední Evropě vznikne či nevznikne velký populisticko-konzervativní blok. Řekl to v souvislosti s nedávnou návštěvou polského prezidenta Lecha Kaczynského v Praze.

"Polskou konzervativní cestou jít nechceme," konstatoval Sobotka. Směr, kterým se vydali severní sousedé po nedávných volbách, patří podle něho spíš do 19. století než do 21.

Český hokejový tým na olympijských hrách je opět kompletní

Česká hokejová reprezentace je na olympijských hrách v Turíně opět kompletní - a trenér Alois Hadamczik má k dispozici třiadvacet hráčů. V pátek z týmu vypadli zranění brankář Dominik Hašek a útočník Patrik Eliáš. Na dnešním tréninku před utkáním proti Finsku ale už nechyběli jejich náhradníci Dušan Salfický a Aleš Kotalík.

Svaz pacientů chce po Rathovi do středy příslib změn

Svaz pacientů žádá ministra zdravotnictví Davida Ratha, aby pacientům vysvětlil, jak mají postupovat při uplatňování jeho sporných vyhlášek v praxi. Pokud ministr svazu neodpoví do středy, zvažuje organizace své připojení k demonstraci proti Rathově politice. Krizové štáby lékařských sdružení ji uspořádají 24. února na Staroměstském náměstí.

Prezident svazu Luboš Olejár oznámil, že Svaz pacientů své požadavky na Ratha formuloval v dopise ministrovi a premiéru Jiřímu Paroubkovi. Žádá je, aby pacientům vysvětlili, jak postupovat, když jim lékař nemůže předepsat lék nebo je ošetřit kvůli vyčerpaným limitům na péči.

V dopise Paroubkovi a Rathovi také pacientský svaz žádá úpravu vyhlášek, které řeší úhradu léků ze zdravotního pojištění a úhradu zdravotnické péče. Svaz požaduje, aby se nezvyšovaly doplatky pacientů za léky a aby se neprodlužovaly termíny plateb pojišťoven zdravotnickým zařízením. Třetím bodem zmíněným v dopise je podle Olejára požadavek na zařazení pacientských sdružení do komisí při jednání o reformě zdravotnictví.

O odeslání dopisu se v sobotu představitelé Svazu pacientů shodli na svém republikovém sněmu v Praze. Sněm zvolil své nové vedení, v jehož čele potvrdil dosavadního prezidenta Olejára.

Proti dvěma zmíněným vyhláškám se již 13. února ohradilo pět pacientských organizací, když vyzvaly občany k podpisu petice, která má pomoci k obhájení práv na dostupnou péči. Podle nich Rath ohrožuje "zmateným a chaotickým" rozhodováním její dostupnost. Část organizací proto žádá i Rathovo odvolání - mezi nimi je i Svaz pacientů.

Limity, které vyhlášky lékařům na výdaje stanoví, dostávají podle Olejára pacienty do sporu s lékaři. Podle vyhlášek smějí lékaři spotřebovat na péči o pacienty pouze o tři procenta peněz více než loni.

Česká televize zveřejnila další policejní odposlechy, které kompromitují vysoké představitele justice

Tři významní představitelé české justice byli údajně před dvěma lety v úzkém kontaktu s členem gangu obviněného soudce Berky Vladislavem Větrovcem. Česká televize toto tvrzení dokládá policejními odposlechy telefonních hovorů, které uveřejnila v pátek večer. Podle televize jde o soudce Nejvyššího soudu Zdeňka Sováka, předsedu Městského soudu a člena externího sboru prezidentových poradců Jana Sváčka a advokáta Karla Muzikáře, který je rovněž členem sboru poradců prezidenta Václava Klause. Jeho mluvčí ale už dříve uvedl, že nemá o podezřelých aktivitách Berkova gangu žádné informace.

Soudce Nejvyššího soudu Zdeněk Sovák měl podle ČT s Větrovcem nejužší styky. Podle odposlechů mu Větrovec často dával k dispozici například automobil s řidičem. Sovák tuto informaci odmítl komentovat. Odposlechy dokládají, že Sovák zase pro sebe i Větrovce domlouval kontakty v justici. Oběma v té době hrozilo trestní stíhání za to, že vydali knihu, která obsahovala odborné texty opsané od kolegů.

Sovák podle odposlechů hovořil s Větrovcem o tom, že je schopen domluvit například schůzku s předsedou Městského soudu a členem externího sboru poradců prezidenta Janem Sváčkem. Právě u městského soudu v případě odvolání mohla kauza opisování skončit. "Zatím je to v optimální podobě, volal mi pan předseda městského soudu (Sváček), který říkal, že se velice těší na naši dnešní schůzku," uvedl v telefonickém hovoru Sovák.

Podle ČT se poté bavil i o tom, že se schůzka uskutečnila. "Bylo to velmi fajn a i ten Honzík, že se tam objevil, teda jako Sváčků," řekl Sovák. Větrovec na to odpověděl, že mu Sváček nabídl tykání. Sváček ČT řekl, že se nikdy s Větrovcem nesetkal. Přímý důkaz o schůzce podle ČT neexistuje.

Kvůli hrozícímu stíhání Sováka v kauze opisování textů kontaktoval Sovákův přítel Větrovec i Karla Muzikáře, advokáta a dalšího člena konzultativního sboru právních expertů prezidenta. Větrovec s ním mluvil o tom, zda se kauza může dostat na stůl prezidentovi. Hlava státu totiž musí v některých případech dát souhlas ke stíhání soudce. "Kdyby chtěli zahájit trestní stíhání, tak musí dát souhlas, že jo?," řekl v telefonním rozhovoru Větrovec. Muzikář na to odpověděl: "No, ale já myslím, že tam nám jde o to, aby ho vůbec nedostali z toho soudu, ne?"

Muzikář nyní ČT řekl, že Větrovec se Součkem chtěli, aby objektivně informoval prezidenta o pozadí kauzy. Na to, jestli řešili také nějaké procesní otázky si prý nevzpomíná. Uvedl, že o kauze nakonec s prezidentem nemluvil. Muzikář také řekl, že nevěděl nic o zapojení Větrovce do kauzy Berka.

Externím Klausovým poradcem je i bývalý děkan právnické fakulty v Plzni Milan Kindl. I tam údajně hledal Větrovec pro Sováka pomoc. Vzkazy pro Sováka podle ČT do telefonu vždy četla Kindlova sekretářka. Ani Kindl na otázky televize nereagoval.

Policie začala skupinu kolem soudce Jiřího Berky rozkrývat na jaře 2003 v souvislosti s podezřelým konkurzem na Union banku, který Berka vyhlásil údajně na základě padělaných dokumentů. O rok později vyšetřovatel rozdal obvinění dalším lidem, mimo jiné i Větrovcovi, který je považován za hlavního aktéra skupiny kolem Berky. K Union bance později přibylo obvinění, že skupina zmanipulovala i další konkurzy.

Podle Růžového pantera mohla šéfa personální bezpečnosti NBÚ zpochybnit už loňská kontrola

Důvěryhodnost odvolaného šéfa odboru personální bezpečnosti bezpečnostních složek státu Národního bezpečnostního úřadu Pavla Konečného mohla podle protikorupční nevládní organizace Růžový panter zpochybnit už loňská interní kontrola. Její výsledky v září dostal premiér Jiří Paroubek. Případ by proto mohl vypovídat o ignoranci policie a dozorujícího státního zástupce a nečinnosti vlády v tomto směru, soudí Růžový panter.

Konečného odvolala ve středu prozatímní ředitelka Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) Zdeňka Jůzlová. Podle člena sněmovní komise pro kontrolu NBÚ Tomáše Kladívka (ODS) kvůli tomu, že "na základě nově zjištěných skutečností probíhá šetření jeho bezpečnostní způsobilosti".

Podle informací sdružení byla Jůzlová členkou týmu, který loni zpětně kontroloval prověrky v NBÚ, a mohl tedy odhalit pochybnosti kolem Konečného. S výsledkem revize bezpečnostních prověrek na stupeň "přísně tajné" byli pak podle informací Růžového pantera z NBÚ v září informováni premiér a předseda sněmovního branného výboru Jan Vidím (ODS). Mluvčí vlády Lucie Orgoníková ČTK bez bližších podrobností potvrdila, že premiér byl s výsledkem ústně seznámen, žádný písemný materiál neobdržel.

Důvěryhodností NBÚ v posledních týdnech otřásla kauza bývalého ředitele Jana Mareše a předtím případ někdejšího sekčního šéfa Vladimíra Šiši. Mareš rezignoval kvůli podezření z napojení na skupinu kolem obviněného konkurzního soudce Jiřího Berky. Šiša je stíhán za braní úplatků od téže skupiny. Konečný je zatím na dovolené. Teprve po dokončení šetření se rozhodne, zda se vrátí do práce.

Podle Kladívka mohl Šiša vyvíjet nátlak na své podřízené, a přímo tak prověrky ovlivňovat. Komise zřejmě požádá vládu o zprávu Bezpečnostní informační služby (BIS), která se stavem NBÚ zabývala v roce 2004. Podle komise by dokument mohl odhalit základy problémů, které se v NBÚ v poslední době objevily. Poslanci také chtějí prověřit podezření, že NBÚ vydávalo prověrky i lidem, u kterých to zpravodajské služby nedoporučily. Od Jůzlové si proto vyžádali seznam všech těchto případů.

Komise se znovu sejde 24. února. Poslanci si opět pozvali Jůzlovou, která zatím má jejich důvěru. Zároveň ale chtějí prozkoumat, zda nevěděla o údajných kontaktech bývalého ředitele Mareše na Berkovu skupinu.

Českou Miss se stala devatenáctiletá Renata Langmannová

Novou Českou Miss se v pátek stala devatenáctiletá Renata Langmannová z Ivanovic na Hané. Prostřednictvím SMS zpráv ji zvolili diváci přímého přenosu televize Nova. První vicemiss je dvacetiletá Miroslava Košťanová z Prahy, druhou vicemiss se stala o rok starší Barbora Kolářová, rovněž z hlavního města.

Nová Česká Miss má právo zúčastnit se letošního ročníku soutěže Miss Universe.

Zvláštním hostem večera byl bývalý prezident Václav Havel, který položil šesti superfinalistkám závěrečnou otázku. Loni se této role zhostil nynější prezident Václav Klaus.

Soutěž Česká Miss organizuje novopečená maminka, bývalá mluvčí ODS a československá miss z roku 1991 Michaela Maláčová. Pátečním večerem vyvrcholil druhý ročník jejího podniku.

Od tradiční soutěže krásy se Česká Miss liší tím, že se nezveřejňují tělesné proporce soutěžících. Součástí finálového večera je ale také promenáda v plavkách.

Téměř půl milionu korun pro svoji nadaci získala modelka Tereza Maxová v dražbě po skončení finále České Miss 2006. Peníze Maxová použije na vzdělání dětí v teenagerovském věku, které žijí v dětských domovech. Korunka nově zvolené královny krásy Renaty Langmannové byla vydražena za 350 tisíc korun a její vyšívanou šerpu získal nový majitel za 100 tisíc.

"Peníze použijeme na projekty Pod křídly a Equal. Jde o podporu vzdělání dětí, zejména o podporu jejich přípravy na budoucnost," řekla modelka a prezidentka nadace Maxová.

Děti z dětských domovů, o něž se její nadace stará, se nebudou učit vykonávat jen zadané úkoly, ale díky výtěžku je čeká také příprava na to, jak si umět sehnat práci nebo jak se orientovat při hledání vlastního bydlení. "Jde nám o to, aby se děti po odchodu z domova uměly postavit na vlastní nohy," poznamenala Maxová.

Milovníky ženské krásy letos čeká ještě konkurenční soutěž krásy, Miss ČR. Její finále proběhne 8. dubna v Brně.

Letošní Missis ČR se stala Žaneta Wlosoková se synem Danielem

Ženou, které patří titul nejsympatičtější maminky České republiky, se při sobotním celostátním finále soutěže Missis 2006 stala Žaneta Wlosoková z Havířova. K titulu jí výrazně pomohla souhra se čtyřletým synem Danielem, jenž byl i jediným chlapcem mezi všemi soutěžícími. Novou Missis 2006 korunoval premiér Jiří Paroubek.

Druhé místo obsadila Kateřina Dvořáková ze Sadské na Nymbursku se čtyřletou dcerou Nikolou. Třetí místo patří Ladislavě Tylečkové s šestiletou dcerou Terezou z Ostravy-Poruby. Do letošního ročníku soutěže missis o nejsympatičtější maminku a dítě se hlásilo několik tisíc párů. Do užšího výběru postoupilo 57 dvojic z Čech a 44 z Moravy.

Soutěž měla tradičně i charitativní cíl. Sbírka, do které přispěli návštěvníci dnešního finále, se rozdělila mezi zástupce ostravského a plzeňského biskupství, kteří na místě převzali každý po 50 tisíc korun.

Ministr Svoboda jmenoval nového honorárního konzula v Turecku

Šéf české diplomacie Cyril Svoboda, který je na návštěvě Turecka, jmenoval v pátek nového českého honorárního konzula v této zemi.

Českým představitelem se v Izmiru na západě země stal Etem Özsoy, který úřad převzal od svého otce Ahmeta Erdema Özsoye. Ten působil na honorárním konzulátu od jeho založení v roce 1992, ale nyní musel vzhledem k vážnému zdravotnímu stavu na výkon své funkce rezignovat. Aktivity konzulátu jsou zaměřeny především na rozvíjení ekonomické, hospodářské a kulturní spolupráce mezi Českem a Tureckem.

Nový honorární konzul se narodil v roce 1974 v Izmiru. Vysokoškolské vzdělání získal v Bentley College v americkém Walthamu, kde studoval ekonomii a marketing. Nyní pracuje v obchodní společnosti svého otce, která se zabývá výrobou a exportem potravin a bavlny a s českými textilními výrobci spolupracuje od roku 1975.

Na celém světě má ČR celkem 135 honorárních konzulátů, které doplňují síť 89 ambasád a dvaceti generálních konzulátů. Honorární konzulární úředníci nemají diplomatický status, nejsou státními úředníky ČR a jejich funkce je čestná a bezplatná.

Během své oficiální návštěvy Turecka se český ministr zahraničí sešel mimo jiné s prezidentem Ahmetem Necdetem Sezerem a se svým tureckým protějškem Abdullahem Gülem. Dalšími body programu Svobodovy cesty bylo také setkání se zástupci Rady pro vnější ekonomické vztahy a s představiteli podnikatelské a kulturní sféry v Istanbulu.

Sněmovní volby asi budou podle stejných pravidel jako v roce 2002

Letošní volby do Poslanecké sněmovny se asi uskuteční podle stejných pravidel jako v roce 2002, což v novodobé české volební historii není pravidlem. Sněmovna sice ještě má projednávat návrh na zvýšení počtu preferenčních hlasů, jeho přijetí je ale velmi nejisté. Návrh sociálních demokratů kritizovali představitelé ODS a KDU-ČSL, které mají v Senátu přesvědčivou většinu; volební zákon musejí schválit obě komory parlamentu ve stejném znění.

"Myslím, že to nemůže projít," předpokládá i místopředseda Senátu Edvard Outrata, nestraník za US-DEU. Podle něj by to totiž nabouralo stranické sestavování kandidátek.

Novela by měla přinést voličům možnost kroužkem označit pořadové číslo u pěti místo dvou kandidátů, a tím zvýšit šance na jejich zvolení. Autoři předlohy chtějí současně snížit na dvě procenta množství preferenčních hlasů pro přednostní přidělení mandátu vybraným poslancům. Kritici předlohy z řad ODS argumentovali mimo jiné nevhodností měnit volební pravidla krátce před volbami.

Zákon o parlamentních volbách se v nynějším funkčním období úspěšně měnil pouze jednou, a to před dvěma lety kvůli hranicím dvou pražských senátních obvodů v důsledku změny počtu voličů.

Nesehnutí otevřou informační centrum pro rovné příležitosti žen

Nezisková organizace Nesehnutí otevře ve svých prostorách na Údolní ulici v Brně informační centrum pro rovné příležitosti žen a mužů. Od pondělka zde budou mít všichni, kdo se stanou například obětí diskriminace v zaměstnání, možnost konzultovat své problémy či získat kontakt na odborníky. Centrum je součástí projektu "Půl na půl", který financují EU a stát. Informovala o tom Kateřina Plesková z Nesehnutí. "Chceme se věnovat tomu, co a proč se v oblasti rovnosti žen a mužů řeší a kdo a jak se tématu věnuje či nevěnuje, ač by měl," uvedla.

"Půl na půl" je partnerský projekt na léta 2005 až 2008 v rámci programu Equal Evropské unie. Jeden z jeho podprojektů se zaměřuje na Prahu, další na kraje Královéhradecký, Liberecký a Jihomoravský. V rámci projektu se uskuteční vzdělávací, výzkumné i poradenské aktivity, které přinesou přímý užitek ohroženým skupinám na trhu práce. Cílovými skupinami projektu jsou mimo jiné ženy ve věku 24 až 35 let, ženy nad 50 let, otcové, ale i muži na rodičovské dovolené.

Mistrem světa v jízdě na plastových bobech se stal Karel Pecl

Sedmatřicetiletý Karel Pecl z Prahy se stal mistrem světa v jízdě na plastových bobech. Pátý ročník šampionátu se uskutečnil v sobotu v areálu Pusteven na Vsetínsku. Z upraveného svahu se spustilo 38 jezdců. "Letošní účast byla proti loňsku o poznání nižší, přičítáme to hlavně olympijským hrám. Na druhou stranu nás potěšilo, že drtivá většinu účastníků závodila v kategorii určené pro starší závodníky," řekl ČTK Zdeněk Sazovský z Internacionální federace bobbingu. Nejstaršímu odvážlivci bylo 72 let.

Pro jízdu na plastových bobech není potřebná takřka žádná speciální průprava. Jezdec ale musí počítat s tím, že bobům se příliš nechce zatáčet. "Problémem může být i vysoká rychlost. Podle našich zkušeností se dá v příznivém terénu atakovat hranice 50 kilometrů za hodinu," řekl Sazovský.

Na trhu je nyní několik desítek dětských bobů, jejichž podoba zůstává po desetiletí téměř stejná. Na bobech se dá jezdit prakticky kdekoliv, kde je nějaký svah. Federace již před časem vydala bobařského průvodce, v němž zájemci naleznou informace o trasách vhodných pro sjezd v okolí Frenštátu pod Radhoštěm. Jízdu na bobech je prý nejlepší kombinovat s pěší turistikou.

Tající sníh zvedl hladiny, pobořil další střechy, způsobil smrt

Tající sníh zvedl hladiny některých řek. Berounka ve Zbečnu na Rakovnicku dosáhla třetího povodňového stupně ohrožení a vylila se z břehů. Meteorologové ale neočekávají další výrazné vzestupy hladin. Pod tíhou mokrého sněhu se probořily další střechy.

Berounka ve Zbečnu zalila několik zahrad, do domů se ale nedostala a lidi neohrožuje. Hladina se zvýšila kvůli krám, které se zastavily o zamrzlou plochu před jedním z mostů. Odpoledne se kry uvolnily a voda začala klesat. První povodňový stupeň platil v Plzeňském kraji na Berounce, Radbuze a Úhlavě, kde museli vodohospodáři u Snopoušov odstraňovat led. Tvorbu ledových bariér meteorologové očekávají i nadále zejména v povodí Berounky, především na jejím toku mezi Plzní a ústím do Vltavy.

Těžký tající sníh v Semilech - Kopanině strhl střechu stodoly, pod níž zahynula asi sedmdesátiletá žena. V Novém Městě u Jáchymova na Karlovarsku utrpěl vážné zranění čtyřicetiletý turista z Nizozemska, na kterého ze střechy penzionu spadl zledovatělý sníh. Stejným způsobem byl zraněn muž v chatové oblasti u Nového Města na Moravě na Žďársku. S podezřením na zlomeniny žeber ho vrtulník převezl do nemocnice.

Další pády střech se obešly bez zranění.

V Krušných horách se kvůli mokrému a těžkému sněhu lámou stromy. Kvůli tomu je zakázán vstup do lesů. Kritickými úseky místy procházejí stopy oblíbené Krušnohorské magistrály. V Jeseníkách nadále platí čtvrtý z pěti stupňů lavinového nebezpečí.

Počasí

Noc je zatažená, s občasným deštěm a na horách sněžením. Teploty od -2 do +2 stupňů. Vítr mírný jihozápadní až jižní. V neděli se očekává oblačno až polojasno, ojediněle přeháňky. Teploty 5 až 9 stupňů, na horách kolem 3. Mírný jižní až jihovýchodní vítr.

18-02-2006