Zprávy

Ministerstvo chce vrátit odpad z Libčevsi zpět do Německa

Ministerstvo životního prostředí chce, aby byl odpad nelegálně uložený v Libčevsi na Lounsku převezen zpět do Německa. Tuto středu požádalo příslušný úřad v Halle, aby odpad převzal, a to na náklady německé firmy, která ho do Česka přivezla. Informovala o tom mluvčí ministerstva Karolína Šůlová. Ministerstvo se k tomuto kroku rozhodlo na základě kontroly České inspekce životního prostředí. Odpad z Německa, mimo jiné i textilie a autokoberce, nechala do areálu bývalého kravína v Libčevsi navézt firma Bau 24. Podle některých odhadů jej bylo asi 4000 tun, kraj uvádí zhruba 1350 tun. Odpad objevili celníci spolu s pracovníky ČIŽP počátkem ledna. Nelegální skládka už několikrát hořela. Oheň už zlikvidoval až dvě třetiny navezeného odpadu.

Paroubek kvůli odpadům napíše Merkelové

Na žádost ministra životního prostředí Libora Ambrozka napíše premiér Jiří Paroubek spolkové kancléřce Angele Merkelové, aby tlačila na německé úřady kvůli nelegálním dovozům odpadů do Česka. Vláda též uvažuje o striktním zákazu dovozu jakýchkoli odpadů do země, to se ale podle Ambrozka nebude líbit Bruselu. Aby zamezili dalším nelegálním dovozům, zpřísní celníci kontroly. Podle ministra vnitra Františka Bublana však celníci po vstupu země do unie nemohou kontrolovat všechny přijíždějící kamiony. Nyní se hledá manuál, kterým se mají řídit při odhalování nelegálních přeprav. Často totiž přepravci mají dokumenty, které umožňuje odpad vozit jako zboží. Ambrozek viní z problému hlavně české podnikavce. Bez jejich služeb by odpad do země Němci nevozili. Němečtí podnikatelé podle jeho názoru mnohdy ani nevědí, že odpady posílají do Česka nelegálně. Od tun odpadu by podle ministra mohly pomoct také vysoké pokuty. Jejich zvýšení ze současných 10 milionů na 50 milionů korun chce Ambrozek navrhnout na příští schůzi sněmovny při projednávání novely zákona o odpadech.

Celníci zadrželi kamion naložený azbestovým odpadem

V úterý večer zadrželi celníci na hraničním přechodu Folmava na Domažlicku kamion naložený azbestovým odpadem. Uvedl to zástupce tiskové mluvčí Celního ředitelství Plzeň Pavel Polanka. Azbestová střešní krytina byla odeslána z Itálie do Německa se souhlasem úřadů obou států, trasa přepravy ale neměla směřovat přes území Česka. Podle Polanky chtěl však řidič uspořit pohonné hmoty. Celníci mu uložili kauci 50.000 korun a po jejím uhrazení mohl kamion s nákladem pokračovat do Německa. Případ bude nyní předán oblastnímu inspektorátu České inspekce životního prostředí, která rozhodne o pokutě. Kvůli nedávným případům nelegálního dovozu odpadu z Německa a Rakouska do ČR zesílila Celní správa spolu cizineckou a pohraniční policií kontrolu kamionů. Mobilní skupiny provádějí namátkové kontroly vozidel, v nichž by mohl být odpad přepravován, zejména v místech vybraných hraničních přechodů při státní hranici s Německem a Rakouskem. Celníci zřídili také telefonní linku, na kterou mohou lidé, občanská sdružení a organizace kdykoli sdělit podezření z nelegálního dovozu odpadu ze zahraničí. V Plzeňském a Karlovarském kraji lze kontaktovat Celní ředitelství Plzeň na číslech 377 248 627 a 377 204 344.

Petici za Rathovo odvolání podepsalo 38.000 lidí

Petici za odvolání ministra zdravotnictví Davida Ratha a proti omezování péče podepsalo za deset dní téměř 38.000 lidí. Ve středu to potvrdil prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Proti Rathovi proběhne tento pátek na pražském Staroměstském náměstí velká demonstrace. Krizový štáb, který ji připravuje, tvoří zástupci lékařů, zubařů, lékárníků a asociace 160 menších nemocnic. Podle organizátorů se demonstrace zúčastní tisíce lidí. Podle Ratha však mohou zdravotníci stávkovat třeba každý týden, od jeho záměrů zavést pořádek v českém zdravotnictví ho to neodradí. Dva dny před chystanou demonstrací lékařů na pražském Staroměstském náměstí ministra zdravotnictví Davida Ratha znovu podpořil i premiér Jiří Paroubek. Uvedl, že nepřistoupí na ultimáta, zvlášť když ministr má podporu Lékařského odborového klubu. Premiér přijal zástupce LOK tuto středu ve Strakově akademii. Členové LOK s sebou přinesli 7000 podpisů pod peticí, která podporuje ministerskou politiku.

Vláda schválila škrty v rozpočtu

Vláda schválila škrty v letošním státním rozpočtu ve výši zhruba 4,8 miliardy Kč. Úspory navrhl ministr financí Bohuslav Sobotka. Podle něj se totiž od počátku roku objevily dva rozsáhlejší výdaje, se kterými schválený státní rozpočet nepočítal. První je pravděpodobné navýšení platby za státní pojištěnce, které by mělo přijít od poloviny roku, a bude vyžadovat dodatečné tři miliardy korun. Druhým je navýšení přímých plateb zemědělcům o 800 milionů Kč, na kterém se Sobotka dříve dohodl se zástupci agrárního sektoru. Stát i nadále počítá se schváleným rozpočtovým schodkem 74,4 miliardy Kč.

Stát uvolní 2,8 miliardy na platby za státní pojištěnce

Vláda podle očekávání schválila uvolnění 2,8 miliardy korun ze státního rozpočtu na platby za státní pojištěnce. Podle ministra zdravotnictví Davida Ratha tyto peníze pokryjí únorové navýšení plateb státu za děti, důchodce a nezaměstnané a část chystaného dubnového navýšení těchto plateb. Stát od února zvýšil měsíční platbu za jednoho státního pojištěnce z 513 na 560 korun. Od dubna by měla stoupnout na 636 korun, pokud senátní návrh schválí sněmovna. Podíl plateb státu na příjmech pojišťoven by těmito dvěma kroky stoupl až na 25 procent. V počátcích systému činil 29 procent, postupně klesl až na 21 procent. Právě nízký příjem od státu byl podle pojišťoven jedním z důvodů zadlužení systému. Navýšení plateb je jedním z opatření, jimiž chce Rath snížit dluh Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Z původních 14 miliard klesl k dnešku na polovinu, je to však hlavně tím, že stát nalil do VZP v posledních týdnech mnoho miliard. Kabinet se také zabýval otázkou, kde vzít 400 milionů na dluhy, které mají u velkodistributorů léků nemocnice. Tuto částku má nalézt ve své rezervě ministerstvo zdravotnictví a vláda už o ní jednat nebude.

Kabinet schválil zvýšení mezd zastupitelů

Mzdy členů zastupitelstev měst a krajů i platy zaměstnanců ve veřejných službách se zvýší o pět procent. Vláda tuto středu schválila návrh ministra vnitra Františka Bublana, podle něhož se platy zvýší od dubna, zaměstnanci však dostanou peníze zpětně od začátku roku. O zvýšení platů, které pobírají lidé placení z veřejných rozpočtů, rozhodla vláda už loni v prosinci. Jejich mzdy se zvýšily o 770 korun měsíčně. Na růstu se loni v září dohodli zástupci kabinetu s odbory. Přilepšilo si zhruba 730.000 pracovníků. Průměrný plat ve veřejné sféře ve druhém čtvrtletí loňského roku dosáhl podle Českého statistického úřadu 18.425 korun. Průměrná mzda ve státě činila 18.763 korun. Na platy zaměstnanců veřejné správy a služeb tak letos ze státního rozpočtu půjde o 4,5 miliardy korun víc než loni.

Vláda rozhodla o opravách paneláků

S poskytováním státních dotací na odstranění havarijních vad panelových domů musí souhlasit Evropská komise. Na svém středečním jednání o tom rozhodla vláda. Do doby, než Evropská komise rozhodne, bude moci stát poskytovat dotace jednomu příjemci jen do výše 100.000 eur (2,8 milionu Kč) během tří let. Kvůli nedostatečnému objemu peněz ministerstva pro místní rozvoj bude dotace nově poskytovat Státní fond rozvoje bydlení, který má na tyto účely pro letošek vyčleněno 400 milionů korun. Jak dlouho bude proces slučitelnosti předpisu s právem Evropského společenství trvat, nelze podle vyjádření kabinetu přesně říci. Podle dosavadních zkušeností to může být až několik měsíců. Pokud by se ale schválení nepodařilo do konce února, chystá se ministr pro místní rozvoj Radko Martínek v březnu o této záležitosti jednat s Evropskou komisí.

Paroubek kritizoval Němcův postup při odvolávání lidí v justici

Premiér Jiří Paroubek vyčetl tuto středu ministru spravedlnosti Pavlu Němcovi nediplomatický postup při odvolávání lidí v justici. Nelíbilo se mu už to, jakým způsobem Němec postupoval v případech odvolané nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešové a šéfky Nejvyššího soudu Ivy Brožové. Uvedl také, že neodvolá náměstka Jiřího Vyvadila, kterého sociální demokracie nominovala na ministerstvo spravedlnosti. Němec prý hodlá Vyvadila odvolat, protože ho neinformoval o svých jednáních se stíhaným podnikatelem Tomášem Pitrem. Premiér však o nich věděl. Vyvadil prohlásil, že s Pitrem jednal jako Paroubkův posel a ani ho nenapadlo, že by měl o schůzce informovat ministra. Upozornil, že pokud ho k tomu vyzve Paroubek, ze své funkce odejde.

Kubánští disidenti protestují proti Castrovu režimu

Senátorský Klub otevřené demokracie podpořil výzvu kubánských disidentů, kteří žádají, aby mezinárodní společenství zastavilo represe režimu Fidela Castra vůči opozici na Kubě. Člen Klubu senátor Jaromír Štětina, který Kubu minulý týden navštívil, předal výzvu tuto středu v Praze předsedovi Parlamentního shromáždění RE René van der Lindenovi. Autoři výzvy upozorňují, že castrovský režim na Kubě vyzývá obyvatelstvo k násilným akcím proti opozici. Režim se snaží vytvořit dojem, že jde o spontánní akce, podle zástupců opozice však tzv. mítinky zapuzení připravuje a koordinuje kubánská vláda a policie s podporou Komunistické strany Kuby. Vloni bylo také podle paragrafu o "předběžné nebezpečnosti" odsouzeno velké množství lidí, desítky z nich včetně nejznámějších vězňů svědomí se přitom nacházejí v kritickém zdravotním stavu. Evropský parlament počátkem února odsoudil pronásledování opozice, útlak a nerespektování základních svobod na Kubě. Vyzval režim Fidela Castra, aby okamžitě propustil na svobodu všechny politické vězně.

Iráčtí experti na migraci se budou školit v Česku

Do České republiky přijede příští pondělí skupina iráckých úředníků, kteří se seznámí s českými zkušenostmi v oblasti migrační politiky. Informovalo o tom irácké velvyslanectví v Praze. Mezi hlavní témata pětidenního programu bude patřit migrační a azylové řízení, vstup a pobyt cizinců v zemi, ochrana hranic, migrace pracovních sil a integrace cizinců. Na projektu se podílí Mezinárodní organizace pro migraci a česká ministerstva zahraničí a vnitra. Česko pomáhá s obnovou Iráku a jeho institucí dlouhodobě. Spolupráce se týká ochrany kulturních památek, výcviku policistů, ozdravných pobytů iráckých dětí v ČR či urbanistických a průmyslových projektů.

Zájem o hypotéky stále roste

Tuzemské banky loni poskytly přes 51.000 hypoték v celkovém objemu 72,7 miliardy korun. V meziročním srovnání vzrostl objem hypoték o 37,3 procenta. Průměrná výše hypotečního úvěru činila loni více než 1,4 milionu korun. Vyplývá to z údajů ministerstva pro místní rozvoj. Nejvíce úvěrů s největším objemem poskytly banky tradičně v Praze, nejméně naopak v Karlovarském kraji. V Praze banky poskytly přes 15.000 hypoték o objemu 27,1 miliardy korun. V Karlovarském kraji banky prodaly 1506 hypotečních úvěrů o objemu 1,7 miliardy korun. V letošním roce by měl objem nově poskytnutých hypoték vzrůst na 80 až 85 miliard korun. V případě hrozby vyšší DPH za stavební práce od roku 2008 nelze vyloučit i překonání hranice 100 miliard korun.

Novorozenec nalezený na skládce byl zavražděn

Novorozený chlapeček, kterého v úterý objevili na třídícím pásu na skládce v Plané na Tachovsku, byl zavražděn. Podle znalců dítě po narození žilo, krátce poté ho ale někdo zabil a odhodil. Potvrdil to tachovský policejní ředitel Jaromír Kníže. Způsob násilné smrti však neupřesnil. Případ převzali krajští kriminalisté. Mrtvolku dítěte našla zaměstnankyně skládky Karlín v Plané v úterý kolem poledne. Dítě mělo ještě pupeční šňůru i placentu. Taška se dostala na skládku autem, které sváželo odpadky z Chebska. Kriminalisté pátrají po matce. Pokud dítě zabila v rozrušení po porodu, může být obviněna z vraždy novorozeněte. V tomto případě jí hrozí tři až osm let vězení. Pokud by šlo o promyšlenou vraždu, může být viník potrestán vězením od deseti do 15 let. Mluvčí policejního prezidia Zdeněk Zelenka řekl, že v posledních pěti letech se v Česku stalo 11 případů, kdy matka zabila dítě po porodu. Souhrnné údaje o případech, kdy dítě zemřelo po utajovaném porodu nešťastnou náhodou a matka jeho mrtvolku odložila, prezidium k dispozici nemá.

Soud vyměřil Smetkovi za podvod pět let vězení

Zakladatel zkrachovalého H-Systemu Petr Smetka má jít na pět let do vězení. Pražský městský soud ho tak potrestal za asi sedmnáctimilionový podvod související s koupí pražského hotelu Kriváň. Soud zároveň Smetkovi uložil pětiletý zákaz činnosti ve statutárních orgánech obchodních a finančních společností. Podle obžaloby Smetka podvedl Českou spořitelnu při čerpání úvěru ve výši 260 milionů korun, který od ní získal v roce 1993 jako šéf společnosti Holding na koupi a rekonstrukci hotelu Kriváň a sousedního objektu v Praze 2. U soudu se ocitl pro podezření, že 17 milionů korun z úvěru neoprávněně odčerpal a převedl na firmu Stanislava Žáka Žako se sídlem v Humenném na Slovensku jako provizi za zprostředkovatelské služby. Smetka sedmnáctimilionovou provizi nepopírá, podle něj šlo o legální transakci s realitními kancelářemi kvůli zprostředkování nákupu objektů. Cílem prý bylo vyjednat jejich co nejnižší cenu. Soud předloni Smetku potrestal také za vytunelování H- Systemu. Vyměřil mu 12 let vězení. Rozsudek není pravomocný, ještě ho prověří odvolací soud.

Krajský soud vrátil obci Hřensko cenné soutěsky

Cenné soutěsky kolem říčky Kamenice a okolní pozemky vrátil Krajský soud obci Hřensko. Potvrdil tak rozhodnutí Okresního soudu v Děčíně z prosince 2004, proti kterému se však majitelé soutěsek odvolali. Na soutěsky se vážou výnosné jízdy turistů na lodičkách po Kamenici. Obec z nich ročně získá zhruba pět milionů korun, její rozpočet se tak zdvojnásobí. Hřensko se v roce 1996 rozhodlo prodat pouze pozemky s lesy nad soutěskami, protože se o ně nemohlo kvůli nedostatku peněz starat. Později ale obec zjistila, že společně s lesy prodala také lukrativní pozemky se soutěskami kolem říčky Kamenice. Posledními vlastníky se stali František Kozák a Národní park České Švýcarsko. Podle děčínského i libereckého soudu však prodej soutěsek neodpovídal zákonu. Obec totiž nezveřejnila, o jaké pozemky konkrétně jde.

Rod Schaumburg-Lippe nemůže žádat o objekty v Babiččině údolí

Potomci šlechtického rodu Schaumburg-Lippe nemohou v dědickém řízení usilovat o získání několika budov a pozemků v Babiččině údolí na Náchodsku. Rozhodl o tom Okresní soud v Náchodě, který zamítl jejich návrhy na určení vlastnictví. "K přechodu majetku na stát došlo před rokem 1948, a to konfiskačními dekrety, toto řízení bylo podle názoru soudu v pořádku," řekl soudce Jiří Kučera. Pokud by verdikt soudu nabyl právní moci, tak by znemožnil, aby se pokračovalo v dědickém řízení. Právní zástupkyně potomků šlechtického rodu Alena Štumpfová potvrdila, že se proti rozhodnutí soudu odvolá. Konfiskace majetku Bedřicha Schaumburg-Lippe, který zemřel v roce 1945, podle ní nebyla provedena podle zákona. Advokátka považuje za chybu například to, že takzvaný vyvlastňovací dekret nevymezil, komu se majetek konfiskuje. Spor o určení vlastnictví komplikuje záchranu několika zchátralých objektů v Babiččině údolí, které vlastnila společnost Podzámčí. Ta je nyní v likvidaci a památkově chráněné objekty Panského dvora a další nemovitosti koupil za necelých 15 milionů stát, kvůli soudnímu sporu o bývalé panství není možné objekty zapsat do katastru nemovitostí a zahájit jejich opravy.

Výstavy na Pražském hradě prodražují pojistky za exponáty

Pokud by Česká republika měla zákon o státních zárukách za půjčovaná umělecká díla, ušetřili by pořadatelé současné výstavy na Pražském hradě miliony korun. Z asi šedesátimilionových nákladů na výstavu Karel IV., císař z Boží milosti zaplatili pořadatelé přibližně 15 milionů korun za komerční pojistky. Uvedl to kurátor výstavy Jiří Fajt. Ceny za pojištění uměleckých děl podle něj v několika posledních letech vzrostly. Souvisí to se situací ve světě po útoku na americké Světové obchodní středisko, kdy terorismus vnímají jako hrozbu i majitelé uměleckých děl. Někteří odborníci se dokonce domnívají, že velkým výstavám, jakou je současná výstava na Hradě, hrozí soumrak. Myslí si to i komisařka výstavy Karel IV. Duňa Panenková, podle níž je tato výstava jednou z posledních, která má podobný rozsah. Státní garance za exponáty mají západoevropské země i USA, podle Jiřího Fajta je přebírají i vlády Polska a Maďarska. V ČR se o státních garancích teprve jedná. Jsou součástí návrhu zákona o veřejné podpoře kultury, který sice loni schválila vláda, neprošel ale sněmovnou. Poslanci by o něm měli opět jednat v nejbližších měsících.

Třeboň chystá festival AniFest

Rekordní počet jednoho tisíce přihlášených snímků měla letos k dispozici výběrová komise soutěže mezinárodního festivalu animovaných filmů AniFest. Jeho pátý ročník se uskuteční od 4. do 10. května v Třeboni. Podle organizátorů prestiž a popularita této přehlídky roste. Podle ředitele festivalu Petra Slavíka byly letos na Anifest přihlášeny filmy ze 49 zemí. Největším počtem titulů obeslaly festival Francie 148, Velká Británie 129, Česko 114, USA 83, Belgie 53 a Německo 52. V sedmi soutěžních kategoriích se objeví tvorba z více než 40 zemí, celkem půjde o 254 filmů. V soutěžních projekcích se pořadatelé festivalu letos zaměří na retrospektivu britskou, uspořádají animační ateliéry pro děti a přehlídku nazvanou Děti a animace. Uskuteční se společně s polskými, slovenskými a maďarskými partnery a podpoří ji visegrádský fond. Z domácí tvorby se vedle televizních večerníčků a reklamních spotů objeví v soutěži snímky Michaely Pavlátové a Aurela Klimta. Raritou je přihláška třináctiletého Kolumbijce Davida Castrillóna, jehož snímek bude opět soutěžit v sekci dětské tvorby. Soutěžil i loni, a i když nezískal žádnou cenu, o této české přehlídce se díky němu psalo v kolumbijském tisku.

Náprstkovo muzeum vystavuje předměty z tapy

Náprstkovo muzeum v Praze vystavuje předměty z náhražky textilu zvané tapa, kterou vyráběli domorodí obyvatelé tichomořských ostrovů ze stromové kůry. Podle autora výstavy Stanislava Novotného nemohli totiž k výrobě oděvů a dalších předmětů používat kůži, protože na ostrovech v Polynésii byl nedostatek lovné zvěře. Ostrované tapu vyráběli z kůry vhodných stromů, kterou sloupli a máčeli ve vodě. Poté odstranili svrchní vrstvu a lýko vytloukali na dřevěné podložce. Vznikla tenká hmota, kterou usušili a vybělili na slunci. Tapa byla lehká a vláčná, po usušení ji lidé barvili a zdobili malováním vzorů, otiskováním listů nebo přišíváním kousků perleti, semen nebo peří. "Kvůli barevným peříčkům na své pláště dokonce ostrované některé druhy ptáků vyhubili," konstatoval Novotný. V muzeu je 54 exponátů pocházejících ze souostroví Samoa a Markézy, z Nové Guineje a z Havajských ostrovů, které přivezli cestovatelé ve druhé polovině 19. století. Vystaveny jsou pláště, rohože a masky z tapy. Výstava v Náprstkově muzeu potrvá do 28. května, Další výstavu muzeum zpřístupní 1. března a představí na ní fotografie ze současné Angoly od Jany Jirouškové a Josefa Kanderta.

Koukal i Kožíšek vypadli v olympijském sprintu ve čtvrtfinále

Martin Koukal ani Dušan Kožíšek nepostoupili do semifinále olympijského sprintu v běhu na lyžích volnou technikou. Ve svém šestičlenném čtvrtfinále se málem srazili a na okruhu v italském Pragelatu místo nich vybojovali dvě postupová místa švédský favorit soutěže Björn Lind a Francouz Roddy Darragon. "Byl jsem rád, že jsem postoupil do čtvrtfinále, to byl jeden z cílů. Snem bylo postoupit ještě jednou, to by mi relativně stačilo ke spokojenosti, ale ani takhle to nebylo relativně zklamání," řekl Kožíšek. "Je to lepší, než jsem čekal, ale zase jsem se cítil tak dobře, že se dalo zřejmě jít ještě dál," zhodnotil Koukal svůj nejlepší sprint v sezoně. Koukal zopakoval své umístění z předchozí olympiády v Salt Lake City. Mistr světa z volné padesátky z roku 2003 prohlásil, že se na olympijskou padesátku už těší.

A jaké bude počasí?

Bude převážně oblačno, místy slabé sněžení. teploty -2 až 2 stupně, na horách kolem -5.

Tolik zprávy Radia Praha