Denní souhrn zpráv Zprávy

14-03-2006

ČR se zamlouvá energetická strategie Evropské komise

Vlády členských zemí včetně České republiky podpořily v úterý energetickou strategii Evropské unie, jak ji navrhla minulý týden Evropská komise. Jejími hlavními rysy jsou společný postup EU vůči dodavatelům energie ze třetích zemí, dokončení jednotného trhu s energiemi uvnitř EU, posílení obnovitelných zdrojů a zvyšování účinnosti využívání energií, také v zájmu boje proti oteplování ovzduší na Zemi. Ministři se však nedostali k jednotlivostem v návrhu komise, kolem nichž panují mnohdy nejasnosti nebo jasné neshody.

"Koncepce je dostatečně široká. Je zde kladen důraz na energický mix, to nám vyhovuje. Společný postup se kombinuje s národním přístupem," řekl náměstek českého ministra průmyslu a obchodu Jiří Bis. Poukázal na to, že ČR již na začátku 90. let diverzifikovala možnosti zásobování plynu, ropy i jaderného paliva, aby nebyla závislá jen na Rusku. Poukázal také na to, že české saldo v energetice je sice negativní, ale má přebytek ve vývozu elektřiny. Ačkoli zelená kniha EK nechává rozvoj jaderné energetiky na vůli jednotlivých vlád, zůstává tento zdroj předmětem sporů.

Poslanecká sněmovna schválila zákon o zadávání veřejných zakázek

Poslanecká sněmovna schválila vládní návrh zákona o zadávání veřejných zakázek. Předloha by měla stanovit nová pravidla, která mají omezit možnost korupce pro zadávání veřejných zakázek. Poslanci v předloze přijali návrhy senátorů, kteří například zkrátili dobu, v níž má o odvolání účastníků tendru rozhodnout Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Zákon musí ještě podepsat prezident republiky.

Senátoři rovněž prosadili zavedení pravidla jistiny pro účastníky všech výběrových řízení, pokud si to zadavatel vyžádá. Nová pravidla daná zákonem o veřejných zakázkách mají také přispět k větší transparentnosti. Počítají například s tím, že výběrové řízení na veřejnou zakázku již nebude možné směřovat na konkrétní firmu.

Dosavadní zákon byl šestkrát novelizován, stal se poměrně nepřehledným a neodrážel všechny požadavky EU. Zadavatelé veřejných zakázek mají být podle nového zákona povinni dodržovat zásady transparentnosti, rovného zacházení a zákazu diskriminace. To má platit i pro zakázky malého rozsahu, tedy do dvou milionů korun. Ostatní ustanovení zákona ale zadavatelé těchto zakázek dodržovat nemusejí.

Sněmovna rozhodla, že nájemné poroste v průměru o 14,2 pct ročně

Nájemné v bytech s regulovanými činžemi se bude od ledna 2007 do roku 2010 zvyšovat v průměru o 14,2 procenta ročně. Rozhodla o tom Poslanecká sněmovna. Příslušnou předlohu schválila i s doporučením Senátu, který odmítl umožnit od roku 2011 regulovat nájemné i v bytech, kde už nyní činže regulovány nejsou. Regulované nájemné se vztahuje na 750.000 bytů, což je zhruba pětina bytového fondu. Zákon ještě musí podepsat prezident.

Přijatý zákon podle ministra pro místní rozvoj Radko Martínka rozmrazí situaci na trhu s byty. Právní předpis, podle kterého by se zvyšovaly ceny v bytech s regulovanými činžemi, totiž chybí nájemníkům a pronajímatelům od listopadu 2002. Majitelé tak budou moci od příštího ledna opět přistoupit k jednostrannému zvyšování nájmů. "Je to zákon, který míří k tržním cenám," řekl Martínek.

Také místopředseda vlády a ministr spravedlnosti Pavel Němec rozhodnutí sněmovny vítá. Němec sice dříve prosazoval rychlejší odstranění nerovnosti na trhu s byty, zákon je podle něj ale alespoň krůčkem tímto směrem. "Přijetí tohoto zákona také pomůže při případné obhajobě ČR před Evropským soudem pro lidská práva ve Štrasburku, kde je projednávaná žaloba majitelů domů," uvedl mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun.

Stát počítá s příspěvkem pro lidi, kterým celkové výdaje na bydlení přesáhnou 30 procent a v Praze 35 procent čistých příjmů. Další pomocí bude tzv. doplatek na bydlení, který bude definovat připravovaný zákon o hmotné nouzi.

"Máme další protiústavní zákon," komentoval schválení zákona o nájemném předseda Občanského sdružení majitelů domů Tomislav Šimeček. Ministerstvo protiústavnost odmítá. Šimeček dodal, že zvýšení nájmů o více než 14 procent ročně majitelům domů neumožní s výjimkou Prahy a části Brna pokrýt ani běžné náklady na provoz a údržbu. Kvůli regulaci nájmů majitelé podali ke štrasburskému soudu přes 3000 stížností. Přijatý zákon o nájemném jim prý pomůže ke kladnému vyřízení jejich stížností. Očekává se, že stížnosti začne soud projednávat letos.

Hlasování o trestním kodexu se odkládá, ČSSD chce právní analýzu

Poslanecká sněmovna odložila rozhodnutí o novém trestního zákoníku, z něhož vypadlo ustanovení o tunelování firem. Poslanci se tak rozhodli na návrh ČSSD. Sociální demokraté trvají na tom, aby se paragraf o tunelování do kodexu vrátil. Chtějí si proto nechat vypracovat právní analýzu způsobu, jak tento problém legislativně vyřešit. Poslanci o novém zákoníku rozhodnou možná až v dubnu. S návrhem na odklad hlasování přišel ministr spravedlnosti Pavel Němec, který se snaží zákoník ve sněmovně zachránit. Sociálním demokratům nabídl, aby projednávání nového kodexu přerušili a vrátili se k němu na příští schůzi sněmovny.

Rozruch kolem ustanovení o postihu tunelování firem je podle Němce spíše umělým problémem, protože tyto činy lze stíhat i podle jiných paragrafů. Nový kodex je moderní normou, kterou Česko nutně potřebuje, řekl Němec. Odmítnout ho kvůli jedinému spornému paragrafu by podle ministra bylo velkou chybou. Aby roky připravovaný trestní kodex neohrozil, hledá nyní cestu, jak vyhovět ČSSD a paragraf o tunelování do předlohy vrátit. Chce tak učinit v rámci projednávání jiné normy, ke které tuto věc přidá jako pozměňovací návrh.

Sněmovna o partnerství ve středu, zastánci normy prosadili odklad

Sněmovna rozhodne o zákonu o svazcích homosexuálů nejdříve ve středu, nikoli již v úterý, jak se původně předpokládalo. O odklad hlasování ale zastánci a odpůrci zákona svedli tvrdý spor, který se změnil ve vzájemné obviňování z nekorektního postupu. Přesun na středu chtěli hlavně sociální demokraté, kterým v úterý chyběli někteří poslanci. ČSSD se proto obávala, že za těchto okolností by spornou normu neprosadila.

Prezident Václav Klaus zákon vetoval, takže k jeho přehlasování je třeba ve dvousetčlenné sněmovně aspoň 101 hlasů. Výsledek bude asi těsný. Klaus soudí, že zákon příliš rozšiřuje zásahy státu do lidských životů. Se svobodou menšin, o níž mluví premiér Jiří Paroubek, nemá nic společného, míní prezident.

Předpokládá se, že pro svazky gayů a leseb by mohla být kromě většiny poslanců ČSSD i většina komunistů, unionistů a část ODS. Další občanští demokraté ale zákon nepodpoří a jednotně proti jsou vždy lidovci. Zákonem se sněmovna zabývá už poněkolikáté, víc hlasů předloha získává od levicových poslanců.

Poslanecká sněmovna zúžila počet dávek, chce motivovat lidi k práci

Systém poskytování dávek sociální péče se od příštího roku změní. Do budoucna mají být místo současných 27 dávek pouze tři - příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a mimořádná okamžitá pomoc. Počítá s tím zákon o hmotné nouzi, který schválila sněmovna. Přistoupila na senátní úpravy některých formulací. Normu nyní dostane k posouzení prezident Václav Klaus.

Vláda chce novým systémem motivovat lidi k tomu, aby si aktivně hledali práci a upřednostnili i méně placené místo či veřejně prospěšné práce před pouhým pobíráním dávek. Takto pracující potřební by nárok na dávky neztratili. Norma tak má omezit dlouhodobou závislost lidí na sociálních dávkách a zabránit sociálnímu vyloučení.

Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach uvedl, že "zákon by měl určitým způsobem postihnout ty, kteří se dlouhodobě práci vyhýbají a nemají zájem svoji situaci řešit". "Zákon zvýhodní ty, kteří řádně pečují o své děti a své rodiny. Bude ale znevýhodňovat ty, kteří se chovají jiným způsobem," dodal ministr. Změny ale nemají poškozovat ty, kteří pomoc objektivně potřebují, cílem je přerozdělit dávky spravedlivěji.

Zákon o hmotné nouzi má nahradit dosavadní zákon o sociální potřebnosti. Je provázán s novým zákonem o životním minimu, které už nemá zahrnovat náklady na bydlení. Životní minimum sněmovna kvůli tomu navrhla snížit ze současných 4420 na 3126 korun, vláda původně počítala se snížením na 2870 korun měsíčně.

Postižení lidé mají víc ovlivňovat, kdo se o ně postará

Handicapovaní lidé by měli dostat větší šanci ovlivnit, zda se o ně bude starat rodina, asistent, nebo půjdou do ústavu. Umožnit to má zákon o sociálních službách, který s drobnými změnami navrženými Senátem schválila sněmovna. Zákon nyní posoudí prezident. Pokud uspěje, začne platit od příštího roku.

Návrh počítá s tím, že potřební budou dostávat odstupňované příspěvky - od 2000, respektive 3000 korun pro ty, kteří vyžadují jen menší pomoc, až po 11.000 korun měsíčně pro lidi, kteří jsou na pomoc jiného zcela odkázáni. V případě dospělých je dolní sazba 2000 korun, u mladších osmnácti let o tisícikorunu vyšší. Vláda by příspěvky měla zvyšovat v závislosti na růstu cen sociální péče, pokud se zvýší aspoň o pět procent. Lidé by tak měli dostat možnost sami rozhodovat o tom, co je pro ně nejvýhodnější a u koho službu nakoupí, tedy zda si například zaplatí domácí péči či pobyt v ústavu.

Sněmovna přijala senátní návrhy v zákoně o vyvlastnění

Poslanecká sněmovna přijala předlohu, která dává státu do rukou nástroj na urychlení výstavby silnic, dálnic a železnic. V takzvaném veřejném zájmu bude moci sáhnout k vyvlastnění. Majitelé pozemků by ovšem měli dostat patřičnou náhradu. Sněmovna přijala předlohu i s návrhy senátorů, kteří navrhli zákon zpřesnit a doplnit. Předloha počítá s tím, že majitelé vyvlastňovaných nemovitostí dostanou buď finanční odškodnění podle ceny v místě obvyklé podle znaleckého posudku, nikoli už podle cenových tabulek, nebo nově hmotnou náhradu, například nový pozemek.

Senátoři do předlohy vložili také ustanovení, podle něhož "veřejný zájem na vyvlastnění musí být prokázán ve vyvlastňovacím řízení". Ministr pro místní rozvoj Radko Martínek s tím souhlasil. Horní komora také do zákona vložila pasáž, podle níž se má vyvlastňovací řízení v zásadě řídit pravidly správního řádu.

Poslanci přijali zákon, který ulehčí drobným stavebníkům

Poslanecká sněmovna schválila předlohu, která ulehčí drobným stavebníkům. Přijatý stavební zákon počítá s tím, že místo původního stavebního povolení by mělo občanům pro malé stavby stačit jen ohlášení. Postavit si rodinný dům, garáž nebo přestavět byt bude zřejmě v budoucnu jednodušší. Předlohu musí ještě podepsat prezident republiky.

Předlohu sněmovně vrátil s pozměňovacími návrhy 10. února Senát. Horní komora například navrhla opravit formulaci, podle které by mohli být jednotlivci pokutovaní až půl milionem korun, zatímco za stejný prohřešek by firmě hrozila pokuta menší. Senát sankci vyměřil pro obě skupiny stejně ve výši 200.000 korun. Sněmovna doporučení svých kolegů z horní parlamentní komory přijala.

Hlavním cílem zákona, který má nahradit normu z poloviny 60. let, je zredukovat administrativu. Zákon počítá například s tím, že rodinné domky do 150 metrů čtverečních a tří nadzemních podlaží bude moci stavebník stavět jen na základě ohlášení. Odpadnou také kolaudační řízení v současné podobě. O to přísnější a častější by měly být podle ministra pro místní rozvoj Radko Martínka ale průběžné kontroly na stavbách, a to i po jejich dokončení. Kabinet si od předlohy slibuje, že podpoří rozvoj regionů i výstavbu bytů.

Poslanecká sněmovna schválila zavedení pasů s digitálními otisky prstů

Občané České republiky budou mít zřejmě brzy cestovní pasy s digitální fotografií a digitálním otiskem prstu. Sněmovna schválila zákon, který se zavedením biometrických prvků počítá. Novinka má zvýšit bezpečnostní standardy cestovních dokladů. Digitální fotografie by se měla v pasech objevit od září letošního roku, otisky prstů od května 2008. Nařízení se ale týká pouze nově vydávaných dokladů. Staré pasy zůstanou v platnosti po dobu, která je v nich uvedena. Poslanci příslušnou novelu schválili i s pozměňovacími návrhy Senátu. Horní komora mimo jiné navrhla desetinásobně snížit na jeden milion korun maximální pokutu za neoprávněné zpracování dat v souborech s biometrickými údaji.

Sněmovna znovu schválila zvýšení porodného a příspěvky prvňákům

Porodné by se mělo zvýšit z 8600 na 17.500 korun a rodiče většiny prvňáků budou asi dostávat tisícikorunu na nákup školních pomůcek. Počítá s tím novela, kterou schválila sněmovna, a to i s pozměňovacími návrhy Senátu. Nyní předlohu posoudí prezident. Několik měsíců před volbami se v parlamentu množí různé návrhy, jak přilepšit rodinám. V jiném zákoně je ve hře například zvýšení rodičovského příspěvku. Politici se sice někdy navzájem obviňují z předvolebního populismu a rozhazování veřejných peněz, v hlasování ale nakonec většinou tyto návrhy uspějí. Novela zákona o státní sociální podpoře by měla nabýt účinnosti 1. dubna.

Pěstouni, kteří se starají o tři děti, případně o jedno těžce postižené, budou možná od státu dostávat víc peněz než dosud. Počítá s tím novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí, kterou opět schválila sněmovna. Poslanci přijali novelu i s pozměňovacími návrhy Senátu, které mají vyjít vstříc nestátním zařízením typu Klokánek. Senátoři a po nich i poslanci tak odstranili z původního sněmovního znění úpravu, která ztěžuje podmínky pro přijímání dětí mladších než jeden rok do takových zařízení.

Poslanci opět schválili přísnější postih domácího násilí

Policisté zřejmě budou moci vykázat pachatele domácího násilí na deset dnů z domu či bytu, v němž žije s obětí. Šlo by o lidi, kteří své partnery napadli opakovaně. Počítá s tím novela, kterou sněmovna schválila hlasy 139 ze 176 přítomných. Odmítla přitom pozměňovací návrhy Senátu. Předloha by měla nabýt účinnosti 1. ledna 2007. Nyní ji posoudí prezident.

Zaměstnanci by se měli rychleji domoci dlužných mezd

Lidé by se měli v budoucnu rychleji domoci dlužných mezd od svých zaměstnavatelů. Počítá s tím novela občanského soudního a exekučního řádu, kterou sněmovna navzdory senátnímu vetu znovu schválila. Spory o dlužnou mzdu soudy rozhodují později než některé jiné finanční pohledávky mimo jiné kvůli tomu, že s k nim musí sejít soudní senát. Nově by soudce mohl vydat platební rozkaz, na jehož základě by zaměstnavatel musel dlužnou částku vyplatit.

Novela, kterou vypracovali poslanci KSČM a ČSSD, také umožní věřitelům, aby si dluh nechali vyplatit z bankovního účtu dlužníka. Podle spoluautorky předlohy Zuzky Rujbrové to pomůže zvláště lidem v malých městech, kteří snadno odhadnou, kde má jejich dlužník peníze uloženy. Norma by měla také zpřísnit pravidla pro postup soukromých exekutorů při vymáhání drobných dluhů. Rozsah exekuce by v budoucnu neměl být nepoměrně vyšší než vymáhaná částka.

Poslanci chtějí v kalendáři dny vzdělanosti, Lidic a rodin

Do kalendáře státních svátků a takzvaných významných dnů zřejmě přibudou další tři položky, a to 7. duben jako Den vzdělanosti, 10. červen, který by připomínal vyhlazení Lidic, a ještě 15. květen jako Den rodin. Sněmovna přehlasovala Senát a znovu schválila novelu zákona o státních svátcích, která tyto tři nové významné dny zavádí. Většina poslanců se tedy neztotožnila s názorem horní komory, podle níž je novela nadbytečná. O významných dnech se normálně pracuje, volnými dny jsou státní svátky.

Strojvůdci: Vlaky se ve čtvrtek určitě zastaví nejméně na hodinu

Vlaky na železnici se ve čtvrtek určitě alespoň na hodinu zastaví. ČTK to řekl mluvčí Federace strojvůdců Libor Poláček. Jak dlouho bude stávka trvat a v kolik hodin vypukne, oznámí strojvůdci ve středu dopoledne po jednání svého prezidia. Délku stávky mohlo ovlivnit úterní jednání odborů, strojvůdci ale s jeho výsledkem spokojeni nejsou. Zastavením provozu chtějí strojvůdci protestovat proti tomu, že by podle připravovaného zákoníku práce mohl zaměstnavatel uzavřít kolektivní smlouvu jen s nejsilnější odborovou organizací. To by například v Českých drahách poškodilo právě slabší Federaci strojvůdců, která má obvykle vyšší platové požadavky než nejsilnější Odborové sdružení železničářů (OSŽ).

Podle předsedy OSŽ Jaromíra Duška se odbory v úterý shodly na tom, že by kontroverzní paragraf zákoníku práce měl být schválen. Teprve potom budou pracovat na jeho další změně tak, aby nebyl pro menší odborové organizace zcela nepřijatelný. Podle Poláčka je ale naprosto nesmyslné přijmout špatný zákon a teprve pak připravovat jeho novelu. Podle Duška sice Federace strojvůdců nejspíš stávku skutečně vyhlásí, vlaky ale přesto pojedou. Ne všichni strojvůdci ČD jsou totiž organizování ve federaci. Ta jich sdružuje 6000, OSŽ má ale dalších 800 a odborově neorganizováno je víc než 1000 dalších strojvůdců. Podle Duška stávka nebude trvat déle než tři hodiny a na zajištění provozu po tak krátkou dobu podniku stačí jen několik stovek strojvůdců.

Lékaři, piloti a zemědělci nyní kvůli zákoníku stávkovat nebudou

Pacienti se nemusejí obávat, že by je ve čtvrtek lékaři neošetřili. Také lidé, kteří chtějí 16. března cestovat letadlem či autem, mohou zůstat klidní. Lékařský odborový klub, organizace pilotů či zemědělské odbory se totiž nepřipojí ke stávce Federace strojvůdců ČR, namířené proti ustanovení o kolektivním vyjednávání v novém zákoníku práce. ČTK to potvrdili šéfové těchto organizací. Podle paragrafu by zaměstnavatelé mohli uzavírat kolektivní smlouvy jen s nejsilnější odborovou organizací ve firmě.

Lékaři jsou sice s ustanovením nespokojeni, neplánují ale ani stávkovou pohotovost. ČTK to řekl předseda LOK Martin Engel. I podle představitelů Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy - Asociace svobodných odborů ČR a profesní organizace pilotů CZALPA je ustanovení diskriminující, stávkovat ale nyní nehodlají. Původně menší organizace protestní akce zvažovaly. Piloti a lékaři se zmiňovali o omezení práce, zemědělci o blokádě Prahy stroji. "Paragraf je špatný a pro nás diskriminující, ale hledáme řešení, jak si z té situace pomoci," uvedl Engel. Podle něj by lékaři mohli uzavírat profesní kolektivní smlouvu. O mzdových ustanoveních by jednali zástupci jednotlivých profesí. Ostatní podmínky v nemocnicích by pro všechny zaměstnance upravovala jedna kolektivní smlouva, dodal předseda LOK. Podle něj existuje ještě naděje na to, že by se ustanovení mohla změnit.

Také šéf Asociace samostatných odborů a předák zemědělského svazu Bohumír Dufek ČTK řekl, že se odbory chtějí snažit o změnu paragrafu legislativní cestou. Zákoník schválila sněmovna. Brzy o něm rozhodne Senát, který by ho mohl případně upravit a poslancům vrátit.

Strakoničtí vojáci předvedli protiletadlovou zbraň ze Švédska

Vojáci z 25. protiletadlové raketové brigády ze Strakonic představili novou protiletadlovou raketovou zbraň RBS-70, která doplní výzbroj českého vojska. Systém využívající laserovou technologii je schopen rozpoznat nepřátelský objekt a zasáhnout jej během několika desítek vteřin. Vojáci do konce příštího roku dostanou 16 těchto zbraní v ceně přesahující jednu miliardu korun, řekl náčelník generálního štábu Pavel Štefka.

"Výběr celého systému začal již v roce 2002, první komplet do naší armády přišel loni v listopadu. Tento rok dostaneme sedm kompletů a v roce 2007 bude celý kontrakt včetně dodávky raket ukončen," řekl. Ve Švédsku, kde se zbraňový systém vyrábí, se již vycvičila skupina čtyř instruktorů. Tři působí ve Strakonicích, kde je jediné protiletadlové raketové vojsko na našem území.

Česká republika podepsala příslušnou smlouvu se švédským výrobcem Saab Bofors Dynamics AS v prosinci 2004. Politická opozice a například i americké velvyslanectví v Praze poukazovaly na to, že armáda na systém, který nahrazuje zastaralé sovětské Strely S-2M, nevypsala výběrové řízení a dohodla se rovnou se Švédy. Štefka to odmítl. "Výběr jako vždy probíhal. Porovnávalo se velmi podrobně osm různých výrobců a přesně jsme dodrželi zákony České republiky," řekl náčelník generálního štábu.

RBS-70 je přenosný protiletadlový systém určený k ničení nízkoletících cílů. Laser má na starosti osvětlení cíle, k jeho zneškodnění slouží střela. Maximální dostřel rakety je osm kilometrů do dálky a pět do výšky. K ovládání zbraně stačí jeden voják, k manipulaci v terénu jsou třeba tři. Kromě Česka, které zatím jako jediné na světě používá u zbraně zařízení pro noční vidění, je systém ve výzbroji norské či lotyšské armády.

Šest iráckých dětí se po tříměsíčním léčení vrátilo domů

Šest iráckých dětí, které se léčily v Česku, se po třech měsících vrátilo spolu s doprovodem zpět do své vlasti. Malí pacienti se podrobili operaci srdce v kardiocentru Fakultní nemocnice Motol a rekonvalescenci strávili v dětské Olivově léčebně v Říčanech u Prahy. ČTK to sdělila tisková mluvčí ministerstva vnitra Radka Kovářová. Léčbu dětí umožnil vládní program humanitárních evakuací zdravotně postižených obyvatel (MEDEVAC). Od roku 2003 pomáhá zachránit zdraví zejména iráckých a pákistánských dětí. Šanci na uzdravení získala například i čečenská holčička.

Díky tomuto programu se v českých nemocnicích léčilo několik desítek dětí, ale program poskytuje i prostředky na léčbu dospělých a na zakoupení léků a zařízení pro nemocnice mimo Českou republiku. Na celém programu se kromě ministerstva vnitra podílí také správa uprchlických zařízení, ministerstvo obrany a Mezinárodní organizace pro migraci.

Karel Srba byl v kauze ministerských zakázek zproštěn obžaloby

Bývalý generální sekretář ministerstva zahraničí Karel Srba byl u pražského městského soudu zproštěn obžaloby z korupce v kauze údajně předražených zakázek na rekonstrukci českých zastupitelských úřadů. S ním bylo osvobozeno i dalších osm lidí. ČTK to řekla státní zástupkyně Dagmar Máchová. Proti rozsudku se neodvolala, verdikt je tak pravomocný. "Podle trestního řádu je obžaloba povinna prokázat obžalovaným vinu, v tomto případě se to nepodařilo," uvedla Máchová, která zproštění sama navrhla v závěrečné řeči.

Srba je nadále stíhán za přípravu vraždy novinářky Sabiny Slonkové, která o jeho působení na ministerstvu zahraničí psala kritické články, upozorňovala mimo jiné i na podezřelá výběrová řízení na rekonstrukci ambasád. Za přípravu její smrti byl Srba odsouzen k osmiletému vězení, Nejvyšší soud však nedávno verdikt z popudu nejvyšší žalobkyně, která žádá přísnější trest, zrušil a vrátil případ odvolacímu soudu. Kvůli rozhodnutí Nejvyššího soudu byl Srba nedávno převeden z výkonu trestu do vazby.

Vedení policie ocenilo tým, který dopadl gang kolem Berdycha

Policistou roku se stal Radek Dragoun z policejního oddělení Slaný, který se podílel na zadržení Viktora Kalivody - takzvaného lesního vraha, podezřelého ze spáchání tří vražd na Kladensku a v okolí Brna. Ocenění za nejlepší policejní týmový čin uplynulého roku pak získali policisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, kteří se podíleli na dopadení Berdychova gangu.

V případě policejního týmu Uniforma, který pracoval na kauze Berdych, ministr František Bublan a policejní prezident Vladislav Husák ocenili především rozsáhlost případu. Gang kolem Davida Berdycha má podle dosavadních obvinění na svědomí vraždy, loupeže a vydírání podnikatelů. Neblaze proslul zejména napojením údajných zločinců na elitní policejní důstojníky. Gang, který se obohatil možná až o sto milionů korun, prý využíval znalosti policejní taktiky, policejní výstroj, výzbroj i padělané doklady. Policisté z týmu v průběhu vyšetřování, které začalo v roce 2001, zdokumentovali 34 skutků a zahájili stíhání 36 pachatelů.

Celníci zabavili zřejmě největší zásilku padělků obuvi v historii

Pražští celníci zabavili ve skladě v Praze 4 zřejmě největší zásilku padělaného zboží v historii. "Jde o statisíce padělků bot světových značek, jejich hodnota se může vyšplhat až do stovek milionů korun," řekl ČTK mluvčí pražské celní správy Zdeněk Málek. Doplnil, že zboží je uskladněno na ploše 640 metrů čtverečních a dosahuje až do výše šesti metrů. Více padělků na jednom místě podle něj celníci zatím nenašli.

Celníci utajený sklad objevili již v pondělí. V souvislosti s kontrolami byl navíc v neděli zadržen občan Vietnamu a podle Málka byly zahájeny úkony v trestním řízení, policie však zatím nikoho neobvinila. Sklad v Praze 4 - Braníku patří podle informací ČTK rovněž vietnamským obchodníkům. Zátah celníků byl vyústěním dlouhodobějšího vyšetřování. "Sklad byl úplně plný a potrvá nejméně do pátku, než vše naložíme a odvezeme," podotkl Málek. Doplnil, že v poslední době se již většina padělků neobjevuje v tržnicích, ale právě ve větších skladech, které jsou v jejich blízkosti.

Výstava představuje tvůrce českého poválečného umění

České poválečné umění přibližuje výstava, která začala v Galerii u Betlémské kaple v Praze. Expozice zahrnuje díla tří desítek autorů, zastoupeny jsou především drobnější dvojrozměrné práce, ale i plastiky. Výstava potrvá do 30. dubna. "České výtvarné umění 40., 50. a 60. let dlouho unikalo klasickému trhu. Kvalitní díla se stávala předmětem zájmu osvícených sběratelů, často se ale také dostávala do soukromí jako přátelské dary umělce. Mnohá z nich po dlouhá léta zůstávala v ateliérech," přibližuje prezentované období kurátorka výstavy Marie Klimešová.

Jádro výstavy v Galerii u Betlémské kaple tvoří soubor obrazů a prací na papíře ze 40. a 60. let. Drobné formáty jsou více zastoupeny proto, že soukromé sbírky ze své povahy obsahují spíše menší formáty. Drobné formáty ale podle kurátorky souvisejí také s experimentem, se zachycením výtvarného nápadu, s neformálností.

Ze sportu:

Dvacetiletá Anna Kulíšková vybojovala na paralympijských hrách v Turíně svou první medaili. Zrakově postižená lyžařka si po pádu ve sjezdu vynahradila zklamání stříbrem v superobřím slalomu. Na vítěznou Rakušanku Sabine Gasteigerovovu ztratila se svým otcem a trasérem Martinem sekundu a 75 setin.

Během fotbalového mistrovství světa v Německu bude v České republice pracovat speciální styčný důstojník britské policie. Člen anglické football police unit má pomáhat českým kriminalistům při možných problémech s nechvalně známými britskými rowdies. Česká republika tak bude jednou z celkem osmi zemí, kam Británie své policisty vyšle. Jejich úkolem bude sledovat pohyb anglických fanoušků cestujících do Německa.

Český fotbalový reprezentant Marek Jankulovski by po sezoně mohl opustit AC Milán a další rok strávit na hostování v AS Řím. Podle italských médií se na tom už oba kluby v předstihu dohodly. Jankulovski, který se letos v nabitém kádru milánského AC zatím příliš neprosadil, o této variantě podle svých slov neví.

Oba milánské fotbalové velkokluby se zajímají o české fotbalové reprezentanty Zdeňka Grygeru a Tomáše Sivoka. Jejich hráčský agent Zdeněk Nehoda odletěl do Milána, kde se setká se zástupci Interu i AC Milán. ČTK to potvrdil jeho syn David. Podle něj není zájem italských klubů novinkou, ale s vyhlídkou na letní přestupní termín se jednání zintenzívnila.

Až na pět týdnů může být kvůli poraněnému pravému kolenu mimo hru záložník Girondins Bordeaux Vladimír Šmicer. Český reprezentant se zranil 25. února v duelu proti Metám a vzápětí přišel také o přípravný zápas národního týmu v Turecku. Šmicrova nucená pauza se ale protáhne víc, než se původně očekávalo. Dvaatřicetiletý záložník by podle francouzských médií mohl naskočit do hry v polovině dubna. Podle všeho by tak neměla být ohrožena jeho účast na světovém šampionátu v Německu, který začne v červnu.

Fotbalový kanonýr Horst Siegl před týdnem vstřelil svůj 170. ligový gól a chtěl by dávat i další, ale už pomalu začal pracovat na další kariéře. V Mostě byl totiž nedávno v tichosti jmenován hrajícím asistentem trenéra Zdeňka Ščasného a připravuje se na studium nejvyšší trenérské licence, která by mu v budoucnu umožnila koučovat profesionální týmy i z pozice hlavního trenéra.

Závažné finanční problémy sužují basketbalový klub Sparta Praha. Hráčům prvoligového mužstva, kteří několik měsíců čekají na výplaty, už dochází trpělivost. Pokud se situace nezlepší, krajní variantou je pro ně možnost zahájení výstražné stávky už od středečního duelu v Sadské.

Krátce o středečním počasí v České republice:

Oblačno až zataženo, občas sněžení. Teploty minus 1 až plus 3 stupně Celsia.

14-03-2006