Denní souhrn zpráv Zprávy

10-05-2006

Vláda schválila smlouvu s Hyundai o její investici v Nošovicích

Vláda ve středu schválila investiční smlouvu s jihokorejskou automobilkou Hyundai, která chce v Nošovicích v Moravskoslezském kraji investovat do nové továrny 600 milionů eur (17 miliard korun) až 1,1 miliardy eur (31,2 miliardy korun). Po jednání vlády to novinářům řekl ministr průmyslu a obchodu Milan Urban. Smlouvu o investici Hyundai již minulý týden odsouhlasilo zastupitelstvo Moravskoslezského kraje a po české vládě ji musí ještě schválit také představenstvo společnosti Hyundai. Smlouvu s Hyundai by pak měl 18. května v jihokorejském Soulu podepsat ministr Urban. Podle smlouvy by Hyundai mohla v letech 2007 až 2013 získat ze státního rozpočtu dotaci až 2,415 miliardy korun na podporu výstavby nošovického závodu. Dalších 2,5 miliardy korun může Hyundai a zhruba 15 jejích dodavatelů do roku 2011 dostat na vytváření nových pracovních míst či rekvalifikaci zaměstnanců. Součástí této částky jsou podle Urbana také daňové úlevy pro Hyundai. "Podpora bude vyplácena na základě skutečně vytvořených pracovních míst a skutečně realizované investice z hlediska celkového objemu," uvedl Urban.

Paroubek ve čtvrtek představí členy své budoucí vlád

Představu o své budoucí vládě po červnových volbách do sněmovny zveřejní premiér a hlavní volební lídr sociální demokracie Jiří Paroubek ve čtvrtek dopoledne. "S některými ministerstvy nepočítám," řekl ve středu novinářům při křtinách své knihy Můj život v politice. O dalších podrobnostech odmítl hovořit. Uvedl jen, že početně by měla být vláda stejně velká jako nyní. Podle informací serveru Aktuálně.cz se o návrat do čela ministerstva vnitra, které nyní řídí František Bublan, snaží bývalý premiér a šéf sociálních demokratů Stanislav Gross. "Zdůrazňuji, že jsem o panu Grossovi nikdy v této funkci neuvažoval," reagoval na to premiér. Podle spekulací v médiích by se mohla stát členkou Paroubkova kabinetu bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová, exministr dopravy Petr Moos nebo velvyslanec v Indii Jaromír Novotný. Paroubek již potvrdil, že kandidátem na místo ministra životního prostředí je jeho poradce Petr Petržílek. Jinak počítá s většinou současných sociálnědemokratických ministrů.

Zmizelou půlmiliardu z ČKA má údajně podnikatel Skořepa

Půlmiliardu korun, která zmizela z České konsolidační banky, má podnikatel Miloš Skořepa a investoval ji do akcií a podílů v zahraničních firmách. Skořepa to ve středu řekl serveru Aktuálně.cz. Mluvčí ČKA Jiří Pekárek ČTK řekl, že tyto informace zatím nemá, a nemůže se tak k věci vyjádřit. ČKA dosud uváděla, že peníze jsou v bance ve Švýcarsku. Podle ministerstva financí jde zatím víceméně o spekulace. "Do té doby, než se opravdu zjistí, kde ty peníze jsou, to těžko můžeme nějak komentovat," řekl ČTK mluvčí ministerstva financí Jaroslav Růžek.

Skořepa, který byl dosud spojován se švýcarskou společností, která měla být do transakce zapojena, tvrdí, že peníze státu ohroženy nejsou a že vše vrátí. Současně uvedl, že neměl tušení o skutečném původu peněz. Podle jeho verze si je půjčil od svého známého Františka Savova, aniž věděl, že jde o stamiliony konsolidační agentury. "Já jsem si to vzal jako půjčku od pana Savova, s nímž jsem v minulosti spolupracoval. O tom, že jde o peníze ČKA, jsem neměl tušení. S nikým z agentury jsem o tom nikdy nejednal," uvedl Skořepa, kterému prý nabídl sehnat peníze Savov, když zjistil, že poptává vyšší sumu peněz ke zhodnocení. Skořepa tvrdí, že ředitele dceřiné společnosti agentury IMOB Jana Šika, který měl převod peněz podepsat, viděl poprvé, až když vypukla aféra v ČKA. "Předpokládám, že první platba by mohla přijít už v příštím týdnu," řekl Skořepa v odpovědi na otázku, kdy hodlá peníze agentuře vrátit. "Bude záležet na jednáních, které mám koncem tohoto týdne," doplnil. S pracovníky ČKA už tento týden údajně jednal. "Já se ke svému závazku hlásím, jsem dlužníkem a vše splatím. Nebyl bych to ovšem schopen dokázat, pokud se přistoupí k nějakým represím," řekl Skořepa serveru Aktuálně.cz.

Peníze z účtu dceřiné firmy ČKA Galileo Real, kterou spravuje společnost IMOB, měl podle původní verze poslat do Švýcarska bez vědomí orgánů šéf společnosti IMOB Šik. Majetek Galileo Real tvoří pohledávky v nominální ceně 2,3 miliardy Kč, které ČKA nyní prodává. Kvůli celé kauze ve středu vláda na návrh ministra financí Bohuslava Sobotky odvolala Mojmíra Hampla a Jiřího Juráněho z představenstva ČKA. Předseda dozorčí rady IMOB Pavel Pešek už na svůj post rezignoval dříve. Případ vyšetřuje policie a padla i trestní oznámení.

Podle ČR není kritika vůči Radě OSN pro lidská práva oprávněná

Organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) ve středu podle agentury EFE kritizovala složení nově zvolené Rady OSN pro lidská práva, protože se prý téměř z poloviny skládá z nedemokratických zemí. Mezi členy je i Česko, ale například také Kuba a Čína. Podle české diplomacie nicméně jejich přítomnost v radě nepředstavuje "tragédii", ačkoli třeba s Havanou se Praha právě kvůli lidským právům dostala v minulosti do střetu. Rada, na jejímž vzniku se OSN dohodla v březnu a která bude mít 47 členů, od června nahradí dosavadní Komisi pro lidská práva, která byla dlouhodobě kritizována. Komise se v očích mnoha zemí zdiskreditovala účastí států s diktátorskými režimy a neschopností lidská práva prosazovat. Některé členské země totiž bránily v příjímání kritických rezolucí vůči nim či jim podobným státům. "Vždycky je tam někdo, kdo se vám tam líbí a kdo se vám tam líbí méně," řekl ve středu ČTK mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář. "Když srovnáme Radu pro lidská práva s Komisí pro lidská práva, tak tento útvar je z našeho pohledu daleko lépe sestaven," dodal. Důvodem je prý to, že ač jsou v radě i "problémové" země, proti komisi je tam výrazně víc států, které s lidskými právy potíže nemají a jsou aktivní v jejich prosazování.

Středočeský kraj odmítl vrátit nemocnice státu

Středočeský kraj nevrátí státu nemocnice, které spravuje. Rozhodla o tom krajská rada. Navrácení nemocnic minulý týden kraji navrhl ministr zdravotnictví David Rath. Podle hejtmana Petra Bendla by to ale ohrozilo lékařskou péči. Stát nemocnice na kraje převedl před třemi lety, nyní je ale chce Rath od Středočeského kraje převzít zpět, aby zabránil jejich privatizaci. Ministr tvrdí, že Bendl byl podle svých slov připraven nemocnice na stát převést, a označil ho za mluvku, který nedrží slovo. "Rada odmítá požadavek ministra převést zpět na stát zákonem převedené nemocnice na kraj. Máme obavu, že zestátnění nemocnic povede k likvidaci a převádění péče do Prahy. Neodmítáme spolupráci se státem, nekomunikovat s ministrem zdravotnictví by pro nás nebylo dobré," řekl Bendl. Ratha rozhodnutí krajské rady zklamalo. "Je vidět, že pan hejtman Bendl nedrží slovo a vypráví věci tak, jak mu je slina přinese na jazyk. V Berouně opětovně říkal, že je připraven převést nemocnice zpět. Musím použít výraz, že je mluvka," uvedl Rath.

Za zákrok proti Kateřině Jacques byli odvoláni vedoucí policisté

Za zákrok proti kandidátce zelených do sněmovny Kateřině Jacques vedení policie k 15. květnu odvolalo ředitele obvodního ředitelství Praha II Jana Navrátila a jeho zástupce Petra Vaněčka. Zahájilo také kázeňské řízení ze zástupcem pražské policie Zdeňkem Bezouškou. Bude mu zřejmě na jeden rok snížena funkce. Každé větší policejní akce se také budou účastnit policejní psychologové. Novinářům to ve středu oznámil policejní prezident Vladislav Husák. Podle něho ale nejde o systémovou chybu. Šéfka vládní sekce pro lidská práva Jacques s několika členy Strany zelených protestovala na pražském Palackého náměstí proti prvomájové demonstraci neonacistů. Tvrdí, že ji brutálně napadl policista Tomáš Čermák, který ji údajně bezdůvodně zbil.

Vedoucí odboru vnitřní kontroly Jaroslav Hlaváček řekl, že kontrolní pracovníci mají pochybnosti i o postupu policistů, kteří byli těsně u zasahujícího Čermáka. Přezkoumat jejich postup může pouze orgán činný v trestním řízení. Inspekce odešle státnímu zástupci návrh, aby Čermáka obvinil ze zneužití pravomoci veřejného činitele, ublížení na zdraví a omezování osobní svobody. Už v pondělí Husák rozhodl o potrestání policisty, který jako velitel dohlížel na zadní část průvodu neonacistů; za nečinnost byl potrestán snížením platu o deset procent na jeden měsíc. Ministr vnitra František Bublan je se závěry vyšetřování spokojen. "Viděl jsem tu zprávu a mohu se s ní ztotožnit," řekl ČTK. Tresty jsou podle něj přiměřeně tvrdé a hodnocení je vyvážené. Dodal, že důležité je nejen potrestat policisty, kteří chybovali, ale i vyzdvihnout práci těch, kteří akci zvládli výborně.

Obce získají 101 milionů korun na zajištění bodového systému

Dvě stovky obcí s rozšířenou působností získají 101 milionů korun na mzdy pro 355 nových úředníků a další náklady spojené s novým bodovým systémem pro řidiče. O uvolnění peněz z rozpočtu ministerstva dopravy ve středu rozhodla vláda, řekla ČTK mluvčí resortu Marcela Žižková. Ministr dopravy Milan Šimonovský již dříve uvedl, že vyčleněné peníze obcím pokryjí veškeré náklady, které si nový zákon vyžádá. Řada obcí si stěžovala, že stát jim uložil nové povinnosti, dosud jim však na ně nepřidělil prostředky. Peníze potřebují na nákup počítačů a přijetí nových úředníků, bez nichž se evidence bodů neobejde. Například kladenské zastupitelstvo kvůli tomu chtělo podat ústavní stížnost.

Vláda schválila plán na elektronické zadávání veřejných zakázek

Vláda ve středu schválila plán na zavedení elektronického zadávání veřejných zakázek. Do roku 2010 by tímto způsobem měla být zadávána polovina veřejných zakázek, což představuje zakázky za téměř 220 miliard korun. Elektronicky by je měla do té doby podávat čtvrtina zadavatelů, tedy kolem 500 subjektů. "Předpokládáme, že se zakázky budou podávat jednodušeji. A tím, že vše bude zveřejňováno na internetu, to bude konkrétní krok proti případným zpochybňováním výběrových řízení," řekl ČTK ministr pro místní rozvoj Radko Martínek, který vládě materiál předložil. Dodal, že tento moderní způsob dál zlepší atmosféru v zadávání veřejných zakázek v ČR. První etapa elektronizace zadávacího řízení zahrnuje roky 2006 a 2007.

Odborová konfederace by si přála, aby volby vyhrála levice

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) by si přála, aby složení vlády po volbách zůstalo podobné jako nyní a levice měla ve sněmovně většinu. Některé odborové svazy chtějí svým členům doporučovat, aby jí ve volbách dali hlas. Novinářům to ve středu řekl předseda konfederace Milan Štěch. ČMKOS je největší odborová centrála v zemi. Sdružuje 33 odborových svazů se 610.000 členů. Podle aktuálních průzkumů by ODS volilo kolem 26 až 30 procent lidí, ČSSD zhruba 21 až 26 procent voličů, KSČM 13 až 18 procent osob, zelené osm až deset procent a lidovce pět až 12 procent lidí. Odbory srovnaly programy těchto stran. "Samozřejmě z toho nám výrazně lépe vyšly levicové politické strany," uvedl Štěch, který je senátorem za ČSSD. Podle něj by pro "drtivou většinu zaměstnanců" bylo prospěšné, kdyby levice ve volbách zvítězila. Podle politologů není příklon odborů k sociální demokracii a levici ani v zahraničí neobvyklý.

ODS: Pokud vyhrajeme volby, prodáme státní podíly ve firmách

Pokud Občanská demokratická strana vyhraje volby, lze očekávat, že se bude chtít zbavit téměř všech podílů ve státních firmách. Vyplynulo to z rozhovoru předsedy ODS Mirka Topolánka pro agenturu Bloomberg, který ve středu zveřejnil server Aktuálně.cz. Topolánek v něm mimo jiné uvedl, že by do roku 2010 prodal všechny státní podíly; odmítl ale říci, jakou částku by prodeje mohly přinést nebo jak velké podíly by byly nabídnuty k prodeji. "ČEZ, ve kterém stát vlastní 67procentní podíl, je podle mě zralý na prodej. Mezi dalšími kandidáty na prodej jsou určitě České aerolinie a Letiště Praha," řekl Topolánek s tím, že prodej České pošty nelze také vyloučit. Podle premiéra Jiřího Paroubka je určitý podíl ve firmách se státní podílem prodejný. "Stát si ale musí zachovat kontrolní balík," řekl předseda vlády. "Pokud hodlá pan Topolánek prodat Budvar, tak by to měl říct pořádně nahlas. My Budvar nikdy neprodáme," dodal.

Paroubek: S odvoláním moderátora nemám nic společného

Premiér a lídr ČSSD Jiří Paroubek odmítl názory, že on či lidé z jeho okolí stojí za odvoláním moderátora Aleše Cibulky z pořadu Českého rozhlasu Host do domu. Cibulka musel podle Mladé fronty Dnes okamžitě skončit s moderováním pořadu na stanici Praha kvůli tomu, že jeho host - zpěvačka a bývalá redaktorka Svobodné Evropy Yvonne Přenosilová - v živém vysílání mimo jiné kritizovala Paroubka. "Okolnosti odchodu Aleše Cibulky mně nejsou známy a nemám s nimi nic společného," uvedl Paroubek v prohlášení. Obvinění, že mohl ovlivnit odchod moderátora, podle něho postrádají logiku a nejsou opřena o žádné důkazy. Přenosilová v pořadu řekla, že Paroubek "si tak trošku hraje na Mussoliniho". Cibulka podle Českého rozhlasu porušil etický kodex veřejnoprávní stanice, podle něhož vysílání musí být vyvážené. Mluvčí rozhlasu Ladislav Pavlík listu řekl, že moderátor měl na Přenosilové vyjádření reagovat například tím, že by debatu "stopnul".

Stát dá lidem, kteří přišli povodněmi o bydlení, 150.000 Kč

Lidé, kteří kvůli letošním povodním přišli o střechu nad hlavou, mohou krajský úřad požádat o nevratný státní příspěvek 150.000 korun. Stát jim také poskytne prostředky na uhrazení demoličních prací. Návrhy ministra pro místní rozvoj Radko Martínka ve středu schválila vláda. Nejvíce ohrožené jsou podle Martínka domy v jižních Čechách a částečně se tento problém projevuje v severních Čechách. "Zprávy, které máme, hovoří o jednotkách a nikoliv o desítkách domů," řekl ČTK Martínek s tím, že se počet ještě může navýšit. "S tím, jak domy vysychají, je možné, že statika ještě bude narušena," dodal ministr.

Zrušení doživotní imunity má v Senátu dost šancí na přijetí

Ústavní novela o zrušení doživotní imunity zákonodárců a ústavních soudců má v Senátu velké šance na přijetí. Její schválení ale jisté není. Vyplývá to ze středečních vyjádření senátorů pro ČTK. Senát se lidoveckým návrhem na omezení imunity členů parlamentu jen po dobu jejich funkčního období bude zabývat po volbách do sněmovny. Přijetí novely na červnovém zasedání horní komory předpokládá její předseda Přemysl Sobotka (ODS). "Můj odhad je, že to v Senátu projde," řekl ČTK. Předmětem diskuse ale bude podle něj to, že by politici mohli být dodatečně stíháni za své projevy "při divné konstelaci vlády". Pozdějšího postihu opozičních politiků se obává Sobotkův stranický kolega Pavel Eybert, místopředseda senátního výboru pro veřejnou správu. Přijetí novely by podle něj mohlo znamenat, že po volbách si bude chtít nová vládní garnitura vyřizovat účty.

Ústavní soud: Lidé musí vědět, kdo rozhoduje jejich soudní při

Lidé mají právo vědět, který soudce rozhoduje v jejich soudní při. Složení soudního senátu se nesmí na poslední chvíli a bez upozornění měnit. Vyplývá to z rozhodnutí, kterým ve středu Ústavní soud zrušil loňský verdikt Nejvyššího soudu o kárném postihu bývalého plzeňského státního zástupce Petra Moronga. Předseda kárného senátu Nejvyššího soudu se hodinu před jednáním změnil, jednotlivé strany sporu tak neměly možnost namítat podjatost soudce a dosáhnout změny ve složení senátu. Tím bylo porušeno právo na zákonného soudce, které zaručuje Listina základních práv a svobod. "Ústavnímu soudu tak nezbylo než rozhodnutí Nejvyššího soudu zrušit," řekl ve středu soudce zpravodaj Vojen Güttler. Ústavní stížnost proti postupu Nejvyššího soudu podala plzeňská okresní státní zástupkyně Antonie Zelená.

Mladík bezdomovce nepodpálil, za jiné útoky ale dostal devět let

Třiadvacetiletý Lukáš Vyskočil byl ve středu znovu zproštěn obžaloby z pokusu o upálení bezdomovce. Mladík byl podezřelý, že poškozeného loni v květnu na pražském Barrandově společně s dosud neznámým komplicem polil benzinem a podpálil. Pražský vrchní soud však Vyskočila potrestal devíti lety v nejpřísnější věznici se zvýšenou ostrahou za pobodání člena ochranky jednoho supermarketu v Praze 5 a za zbití dalších dvou mladíků. Oproti původnímu únorovému verdiktu pražského městského soudu tak ve středu odvolací senát vyměřil Vyskočilovi o rok vyšší trest. Obžalovaný se podle něj dopustil při útoku na člena ochranky těžké újmy na zdraví, nikoli jen pokusu i ni, jak uvedl v únoru městský soud.

Motejl: Nájemníky by měla zajímat novela občanského zákoníku

Obyvatelé nájemních bytů by podle ombudsmana Otakara Motejla měli věnovat zvýšenou pozornost novele občanského zákoníku, která v mnoha ohledech změnila vztahy mezi majiteli domů a nájemníky. Nájemníci by měli podle veřejného ochránce práv zejména vědět, že se nově musí proti případné výpovědi z nájmu aktivně bránit u soudu sami, musí se sami domáhat bytové náhrady a musí majiteli objektu hlásit jména spolubydlících. "Nepostřehl jsem, že by se těmto důležitým otázkám v uplynulých týdnech věnovala zvýšená pozornost. Neznalost zákona přitom neomlouvá. Neinformovanému nájemníkovi se může lehce stát, že se dostane do problémů," řekl ve středu novinářům Motejl. Na nutnost aktivně se starat o svá práva upozornilo v souvislosti se změnami v občanském zákoníku již zhruba před měsícem Sdružení nájemníků (SON). Nájemníci by měli podle SON větší pozornost věnovat především tomu, když od pronajímatele dostanou výpověď bez rozhodnutí soudu.

Přetížené kamióny způsobují na dálnicích škody 620 milionů

Přetížené kamiony způsobují na českých dálnicích škody za 620 milionů ročně. Na středeční tiskové konferenci to uvedl generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Petr Laušman. Jeden kamion o hmotnosti 20 tun podle něj způsobí na komunikaci stejnou škodu jako 16.000 osobních vozidel. ŘSD ročně do oprav dálnic a silnic I. třídy investuje přes jednu miliardu korun. Celkový podíl přetížených vozidel je podle Laušmana jen půl procenta, ale přetížené jednotlivé nápravy má téměř 12 procent vozidel. Podle generálního tajemníka sdružení autodopravců Česmad Bohemia Martina Špryňara vozidla přetěžují zejména vnitrostátní dopravci například při přepravách pevných substrátů. V mezinárodní dopravě si to naopak dopravci většinou nedovolí. ŘSD chce proto více spolupracovat s Generálním ředitelstvím cel při kontrolách kamionů. Oba úřady by měly v dohledné době podepsat memorandum, které zajistí součinnost při kontrolách. ŘSD by mělo celníkům například vyčlenit na dálnicích místa vhodná ke kontrolám a vážení kamionů.

SOS kvůli poplatkům připravuje žalobu na Českou spořitelnu

Sdružení obrany spotřebitelů ČR (SOS) připravuje kvůli bankovním poplatkům hromadnou žalobu na Českou spořitelnu. Novinářům to ve středu řekla mluvčí SOS Ivana Picková. SOS chce, aby klienti ČS dostali zpátky peníze, které zaplatili na poplatcích za vedení nebo zrušení účtu, jenž není, či nebyl veden jako součást produktových balíčků nabízených ČS. SOS odhaduje průměrné plnění ČS ve prospěch žalujícího klienta na zhruba 1500 korun bez započtení úroku z prodlení. "Vyzýváme klienty ČS, kteří jsou nespokojeni s poplatky za vedení a zrušení účtu, aby se u nás do 12. června bezplatně registrovali. SOS nejde tolik o výši poplatků, jako o existenci některých poplatků, jejichž účtování považujeme za neopodstatněné, případně duplicitní vzhledem k jiným platbám," řekla novinářům Klára Přikrylová z SOS.

CVVM: Většině lidí se po vstupu do EU životní úroveň nezměnila

Sedmdesát procent Čechů si myslí, že se jejich životní úroveň po vstupu Česka do Evropské unie nezměnila. Pětina je přesvědčena o tom, že po začlenění zchudli, a šest procent naopak uvedlo, že se jejich životní úroveň zvýšila. Vyplývá to z dubnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) u tisícovky českých občanů. Ve srovnání s předešlými dvěma lety se počet lidí, kteří svou životní úroveň považují před i po vstupu do unie za stejnou, zvýšil ze 45 procent na 70. Ubylo totiž občanů, již si myslí, že se jejich životní podmínky zhoršily či zlepšily.

Ředitel obchodní komory USA: O Brno se zajímají další naše firmy

O jihomoravskou metropoli se zajímá několik investorů ze Spojených států. Nyní zjišťují, jaké jsou v Brně možnosti. Po jednání se zástupci amerických firem z Brna to ve středu novinářům řekl ředitel americké hospodářské komory Weston Stacey. Bližší informace odmítl sdělit, společnosti si to zatím podle něj nepřejí. V Brně už nyní sídlí například společnosti Honeywell, IBM nebo Andrew Telecommunications. Své vývojové centrum plánuje vytvořit také firma Red hat. Diskuse se vedou také kolem výzkumného centra ICRC, které má v Brně vzniknout ve spolupráci s americkou klinikou Mayo. "Brno je zářícím drahokamem," vysvětlil zájem investorů americký velvyslanec v Česku William Cabaniss.

Bývalý ředitel zámku Štiřín byl definitivně zproštěn obžaloby

Bývalý ředitel konferenčního centra Štiřín Jiří Zoufal byl ve středu definitivně zproštěn obžaloby, podle níž v roce 2000 a 2001 podepsal s firmami zajišťujícími opravy štiřínského zámku odlišné smlouvy, než které společnosti předložily k výběrovému řízení. Osvobozen byl také od nařčení, že nechal proplácet faktury za neodvedenou práci. Pražský městský soud potvrdil osvobozující verdikt, který loni v říjnu vynesl Okresní soud pro Prahu-východ. "Odvolací soud konstatoval, že pan Zoufal nikdy nezpůsobil svým jednáním žádnou škodu a že od samého počátku bylo patrné, že nespáchal trestný čin," řekl ve středu ČTK Zoufalův obhájce Vladimír Vaněk. Soud podle něj uvedl, že Zoufalovo stíhání nikdy nemělo být zahájeno.

Pojišťovny vyřídily většinu škod klientů z jarních záplav

Největší domácí pojišťovny dosud vyřídily většinu škod, které jejich klientům způsobily jarní záplavy. Za tisícovky pojistných událostí mají podle předběžných odhadů vyplatit stovky milionů korun. Vyplývá to z ankety ČTK mezi velkými pojišťovnami. Podle dřívějších odhadů České asociace pojišťoven by celkové škody mohly přesáhnout miliardu korun. Ničivé záplavy zasáhly republiku koncem března. Česká pojišťovna už prohlédla většinu škod letošní extrémní zimy i jarních záplav. V souvislosti s velkou vodou eviduje téměř 9000 případů za zhruba 300 milionů korun. Mobilní technici ČP prohlédli dosud v průměru téměř 84 procent všech nahlášených škod, řekl ČTK mluvčí pojišťovny Václav Bálek. Kooperativa má nahlášeno přes 2400 škod, z nichž podle mluvčího Marka Vícha vyřídila zhruba polovinu. Celkové plnění odhadujeme v souvislosti se záplavami na skoro 300 milionů korun, dodal Vích. ČSOB Pojišťovna odhadla 250 škod z jarních záplav za 60 milionů Kč. Prohlídnuto má převážnou většinu nahlášených škod.

Česká pošta loni zvýšila zisk o polovinu na 667 milionů Kč

Česká pošta loni zvýšila čistý zisk o polovinu na 667 milionů korun, což je druhý nejlepší hospodářský výsledek firmy v historii. Obrat stoupl o 8,3 procenta na 17,7 miliardy korun. Pošta to ve středu sdělila ČTK. Auditované výsledky schválila v úterý dozorčí rada firmy. Státní podnik se podle ředitele kanceláře generálního ředitele Karla Kettnera loni musel vyrovnat s tvrdšími podmínkami stále více liberalizovaného trhu poštovních služeb. Firma se potýkala se zostřením konkurence především v oblasti neregulovaného trhu listovních zásilek a balíků, kde konkurenční firmy provozují tyto služby v ekonomicky lukrativních oblastech.

Klaus převzal čestný doktorát londýnské City University

Český prezident Václav Klaus ve středu převzal společně s bojovníkem za lidská práva odsouzených na smrt Clivem Staffordem Smithem čestný doktorát londýnské City University. Mezi absolventy, kteří ve středu promovali na závěr svého řádného studia byl i bruselský zpravodaj Hospodářských novin Radek Honzák. Prezident Klaus byl v Londýně od úterý a sešel se mimo jiné z novým vedoucím představitelem britských konzervativců Davidem Cameronem.

Experti: Bez změny v hospodaření budou lesy dál plantážemi dřeva

Jestliže se zásadním způsobem nezmění hospodaření v českých lesích, nebudou dál ničím jiným než pouze plantážemi na výrobu dřeva. Myslí si to akademici, kteří sepsali soubor opatření nutných k tomu, aby se lesy co nejvíce vrátily k přirozené podobě a začaly sloužit nejen jako zdroj dřeva. Problémem českých lesů podle dokumentu podepsaného 230 akademiky netkví jen v staré zátěži imisí, ale i věkové a druhové skladbě lesů a holosečném způsob jejich těžby. Změnu by měl přinést nový národní lesnický program a lesnický zákon. Špatný styl hospodaření v lesích přičítají akademici ekonomickému tlaku na lesníky. "Hlavní problém - tedy emise - pominul, přesto se stav lesů dramaticky nezlepšil. Lesníci čelí ztrátě profitu, cena dřeva klesá, což je nutí k maximalizaci zisku. V praxi se to odráží v tom, že navzdory proklamacím jsou stále znovu a znovu vysazovány smrky, u nichž je zajištěn největší výnos," řekl ve středu novinářům jeden z autorů stanoviska náměstek České geologické služby Jakub Hruška. I v současnosti jsou podle něj likvidovány cenné porosty, třeba v lesích kolem Křivoklátu staré duby nahrazuje smrk.

Soud zakázal T-Mobilu srovnávací reklamu s Vodafonem

T-Mobile nesmí používat reklamu, ve které srovnává své tarify s konkurenčním Vodafonem. Podle informací ČTK o tom v předběžném opatření rozhodl Městský soud v Praze s tím, že by reklama mohla klamat spotřebitele. T-Mobile bude podle Martiny Kemrové z tiskového oddělení firmy rozhodnutí respektovat. Reklama T-Mobilu v denním tisku srovnávala jeho tarify T300 a T600 a jejich varianty HIT s tarify 300 a 500 Naplno od Vodafonu se sloganem "Srovnání hovoří pro tarif T600 od T-Mobile". T-Mobile přitom srovnával tarify HIT, které nabízí 20procentní zvýhodnění se základními tarify Vodafonu.

Ceny udílela Akademie literatury

Cenu Akademie literatury české za celoživotní zásluhy ve středu v Praze dostal prozaik, dramatik a scenárista Alexandr Kliment. Plénum akademie, složené z 39 členů v čele se spisovatelkou Evou Kantůrkovou, se rozhodlo také ocenit bibliofilské vydání humorných sonetů Jiřího Žáčka s ilustracemi Jiřího Slívy Praštěné sonety. Udělili jim cenu Boženy Němcové za dílo, které významně přispělo k rozvoji české literatury a společnosti. Akademie vznikla loni na podzim. Ceny uděluje poprvé. Cílem Akademie literatury české je napomáhat rozvoji tuzemské literatury, udílet ceny a organizovat soutěže. "Přáli jsme si, aby vznikla výrazná cena objevitelská a zároveň nekomerční," řekla ČTK Kantůrková. První soutěž, kterou chce akademie vyhlásit, ponese jméno Karla Hynka Máchy. Udílet ji bude za nejlepší prvotinu. Přispěje i na její vydání.

Účastníci zájezdu bodují i v tabulce nejlepších českých debutů

Vejdělkovi Účastníci zájezdu zabodovali už tři týdny od premiéry v tabulce nejúspěšnějších českých filmových debutů. Počtem 226.058 diváků, kteří je za tři týdny podle údajů Unie filmových distributorů zhlédli, se umístili na pátém místě historické statistiky a jsou na nejlepší cestě postoupit výše. Debutem desetiletí jsou podle údajů měsíčníku Cinema Janákovi Snowboarďáci z roku 2004, které jen tak někdo asi neohrozí. Přesto, že bojovali s pirátskou nahrávkou na DVD, je v kinech zhlédlo 634.097 diváků. Druhá jsou Hřebejkova Šakalí léta, která před třinácti lety přilákala do kin 520.926 lidí, a třetí Nikolaevova Báječná léta pod psa z roku 1997. Tento snímek vidělo 344.865 návštěvníků. Novinka debutujícího Jiřího Vejdělka získala o víkendu na festivalu Tribeca v USA cenu za nejlepší herecký výkon pro Evu Holubovou a další ocenění za herectví pro všechny, kteří se v tomto projektu objevili. Má šanci už koncem května přeskočit filmový debut režiséra Jiřího Věrčáka Saturnin, který vznikl podle populárního Jirotkova románu v roce 1994.

Blšany sestupují, v boji o druhé místo ztratily Teplice

Blšany jsou prvním sestupujícím týmem z fotbalové ligy. V středečním utkání předposledního kola prohráli svěřenci Michala Bílka v Jablonci 0:2. Patnáctá zůstala Plzeň, která doma podlehla Slovácku rovněž 0:2, ohrožená je už jen Jihlava. Druhé místo patří před závěrečným dějstvím pražské Slavii, jež porazila ostravský Baník 4:0. Stejný počet bodů má však po výhře stejným poměrem nad Jihlavou také Mladá Boleslav, která má ve srovnání se slávisty lepší bilanci ze vzájemných zápasů; ta bude na konci ročníku rozhodující. Čtvrté Teplice ve středu remizovaly bez branek v Olomouci a ztrácejí dva body. I o teoretickou šanci na Ligu mistrů ve středu přišla Sparta, která hrála v Příbrami nerozhodně 2:2.

Hokejový útočník Havelka musel v 27 letech ukončit kariéru

Hokejový útočník Petr Havelka v 27 letech předčasně ukončil kariéru. Zdravotními problémy neustále sužovaný bývalý hráč pražské Sparty, Kladna, Plzně či Českých Budějovic musel zanechat aktivní činnosti kvůli problémům s kyčlí. Uvedly to oficiální internetové stránky pražského klubu. "Mám nějaký zánět v kyčli. Nedá se s tím pokračovat," řekl serveru Havelka, který naskočil do nejvyšší soutěže v dresu pražské Sparty v roce 1997 v útoku s Patrikem Štefanem a Radkem Dudou. Uplynulou sezonu začal v Plzni, potom se vrátil do Sparty a naposledy působil v prvoligové Mladé Boleslavi. "Momentálně si hledám nějakou normální práci. Bez hokeje to pro mě bude hodně těžké, ale nedá se nic dělat," uvedl Havelka, jehož jedinou životní radostí je podle vlastních slov v současné době dcera Maruška.

Počasí

Čtvrtek bude slunečný, jen odpoledne by se mohly ojediněle vyskytnout přeháňky. Teploty 19 až 23 stupňů, na horách kolem 16. Severní vítr bude mít rychlost do 20 kilometrů za hodinu.

10-05-2006