Denní souhrn zpráv Zprávy

11-05-2006

Paroubek představil členy vlády pro případ vítězství ČSSD

Pokud by ČSSD vyhrála volby, mohlo by se v její vládě objevit šest nových lidí. Premiér Jiří Paroubek by v takovém případě ve svém kabinetu rád viděl bývalou státní zástupkyni Marii Benešovou, velvyslance v Indii Jaromíra Novotného, šéfa sněmovny Lubomíra Zaorálka, bývalého ministra dopravy Petra Moose, svého poradce Petra Petržílka a bývalého evropského komisaře Pavla Teličku. Benešová by mohla řídit spravedlnost, Zaorálek diplomacii, Novotný obranu, Moos dopravu a Petržílek ministerstvo životního prostředí. Nynější vicepremiér pro ekonomiku Jiří Havel, který má v kompetenci také výzkum a vývoj, by případně vystřídal Petru Buzkovou, která odchází z vysoké politiky, v čele ministerstva školství. Ministerstvo informatiky, které nyní řídí US-DEU, chce Paroubek převést pod Úřad vlády. Po změně kompetenčního zákona by byly od ministerstva zahraničí odděleny evropské záležitosti. Řídil by je Telička. V dalších ministerských křeslech by zůstali stejní lidé. Bohuslav Sobotka by spravoval finance, David Rath zdravotnictví, Vítězslav Jandák kulturu, Zdeněk Škromach práci a sociální věci, František Bublan vnitro, Jan Mládek zemědělství a Milan Urban průmysl a obchod.

Paroubek chce, aby křeslo stranického místopředsedy obsadil Škromach

Premiér a hlavní volební lídr ČSSD Jiří Paroubek si přeje, aby se místopředsedou sociální demokracie stal vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. "Já bych o to velmi stál, a také jsem mu to řekl," řekl novinářům Paroubek. Na sobotním mimořádném sjezdu chce Paroubek vystoupit na Škromachovu podporu. "Samozřejmě řeknu svoje stanovisko, že si přeji, aby Zdeněk Škromach byl součástí vedení strany, a myslím si, že i to levicové křídlo strany by mělo být zastoupeno ve vedení sociální demokracie," uvedl premiér. Sám sebe Paroubek označil na rozdíl od Škromacha za pravicově orientovaného sociálního demokrata: "Já jsem to vždycky říkal a myslím, že to říkali i jiní."

Prezident vetoval nový Zákoník práce

Prezident republiky Václav Klaus vetoval nový zákoník práce. Krátce před volbami tak prezident poslal zpět do sněmovny další ze zákonů, které prosadila i přes odpor Senátu sociální demokracie. Ta ale ještě do voleb zřejmě stihne prezidentské veto přehlasovat, protože může počítat s podporou komunistických poslanců. Klaus zdůvodnil své veto tím, že je to nemoderní zákon, který není liberální a není zárukou potřebných změn. Tvrdí, že zákoník posiluje nerovnost mezi zaměstnavateli a zaměstnanci ve prospěch zaměstnanců. Prezident rovněž upozornil na to, že Zákoník práce nebyl výsledkem konsensu mezi sociálními partnery, koalicí a také oběma parlamentními komorami. Zastánci nového zákoníku práce tvrdí, že jde o moderní předpis, který umožňuje větší smluvní volnost, ale zároveň zachovává nezbytnou úroveň ochrany zaměstnanců. Podle předsedy Poslanecké sněmovny Lubomíra Zaorálka je nyní nutné prezidenta přehlasovat, neboť ČSSD považuje za rozhodující zastat se zaměstnanců. Sociální demokraté a komunisté mají dohromady 111 hlasů, což stačí na to, aby prezidentské veto přehlasovali. Na to je zapotřebí 101 hlasů. Nový Zákoník práce podporuje také největší odborová centrála ČMKOS.

Klaus podepsal sérii zákonů

Soudci budou moci u zvlášť závažných trestných činů zveřejňovat jméno a podobu mladistvých pachatelů. Umožní to novela trestního řádu, kterou podepsal prezident Václav Klaus. Platný zákon zveřejnění těchto osobních údajů zcela zakazuje. Změna začne platit od 1. července. Soudy by měly mít možnost rozhodnout, že v zájmu ochrany společnosti je nutné zveřejnit jméno i fotografii mladistvého odsouzence. Novela také umožní českým soudům nařizovat zadržení českých občanů v celé Evropské unii bez časového omezení. Stejná pravidla by se týkala i vydávání cizinců do zemí EU. Podle současné úpravy se tento eurozatykač nevztahuje na trestné činy, které byly spáchány před jeho zavedením v listopadu 2004. Prezident podepsal také novelu občanského soudního řádu, která převádí do českého práva směrnici o evropském exekučním titulu, především pak vzájemné uznávání nesporných exekučních nároků mezi státy EU.

Stát může uvolnit z prostředků Fondu národního majetku peníze na opravu kulturních památek. Umožní to novela, kterou podepsal prezident Václav Klaus. Poslanci původně zamýšleli dát dvě miliardy korun na rekonstrukci Národní knihovny a Národního muzea. Nakonec ale přijali širší formulaci, kde chybí konkrétní částka a okruh památek je definován obecněji. Proti uvolnění dvou miliard z výnosů privatizace protestoval již při prvním sněmovním čtení předlohy ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD). Prohlásil, že ve fondu tyto peníze nejsou. Poslanci pak podpořili text, který bez konkrétního finančního vyčíslení umožňuje převod finančních prostředků "na podporu záchrany klenotů naší národní identity, a to na rekonstrukci Národního muzea, rekonstrukci Národní knihovny České republiky a záchranu architektonického dědictví".

Děčín, Frýdek-Místek, Chomutov a Přerov se stanou statutárními městy, v jejichž čele stojí primátoři. Umožní to novela zákona o obcích, kterou ve čtvrtek podepsal prezident Václav Klaus. Novela počítá rovněž s obnovením oficiálního používání historického titulu městys a převádí některé pravomoci krajů na ministerstvo vnitra. To by místo krajů mělo napříště kontrolovat správnost obecně závazných vyhlášek a opatření. Proti tomu se postavil například hejtman Vysočiny Miloš Vystrčil jménem Asociace krajů ČR a Svazu měst a obcí. Podle něho bude nový systém dražší a vyžádá si více času. Další změna se týká vzniku nových obcí. Osamostatnění části obce by nově mělo být možné vždy k 1. lednu. Dosud museli zájemci o osamostatnění čekat na 1. leden roku následujícího po komunálních volbách. Osamostatnit se mohou obce, které mají alespoň 1000 obyvatel, na základě výsledku místního referenda.

Krejčíř je údajně ochoten vrátit se do Česka

Podnikatel Radovan Krejčíř, který i s rodinou uprchl před českou policií na Seychelské ostrovy, je prý ochoten se vrátit do České republiky, spolupracovat při vyšetřování svých kauz a účastnit se soudních jednání. Pokud bude u soudů uznán vinným, je prý připraven přijmout svůj trest. Chce však být vyšetřován na svobodě. Uvádí to ve své nové knize s názvem Radovan Krejčíř - Odhalení. V knize píše, že je ochoten zaplatit kauci v jakékoliv výši, souhlasil by i s odevzdáním svého pasu. Vyšetřovací úkony už ale nehodlá snášet za zdmi vazebních věznic. "Strávil jsem v českých vazebních věznicích zhruba jednadvacet měsíců svých nejlepších let," vysvětluje. Záruk od českého státu se ale zřejmě nedočká. Takovéto záruky však podle mluvčího ministerstva spravedlnosti Petra Dimuna nemohou být dány dopředu. Krejčíř je přesvědčen, že o jeho návrat do Česka zdejší úřady ani politici ve skutečnosti nestojí, protože "ví příliš hodně". Krejčíř je v Česku stíhán v několika majetkových i násilných trestních kauzách. U soudu skončily zatím dvě - v jednom případu byl pravomocně zproštěn obžaloby za údajný podvod s pozemky v Letech u Prahy, v druhém padla dosud nepravomocná podmínka za údajné neproclení dovezených aut. Další případy jsou zatím ve fázi vyšetřování. Nejdále je policie s kauzou půlmiliardového celního dluhu Krejčířovy firmy M5. Za vznik dluhu jsou vedle Krejčíře stíháni další dva muži. Policie po více než třech letech ukončila vyšetřování, obvinění se nyní seznamují se spisem.

Koruna posunula historické maximum na 28,15 Kč za euro

Česká měna ve čtvrtek posilovala a posunula tak své historické maximum až na 28,15 Kč/EUR. Po 17:00 stála na 28,17 Kč za euro. Vůči dolaru koruna odpoledne po dalším propadu americké měny na světových trzích zpevnila na závěrečných 21,98 Kč/USD. Vyplývá to z informací zveřejněných na serveru společnosti Patria Online. Korunu podle analytika Patrie Tomáše Vlka pozitivně ovlivnila středeční makroekonomická data, především pak lepší výsledek obchodní bilance. Silná koruna zlevňuje dovážené zboží a tlumí například i vysoké ceny ropy. Čechům rovněž snižuje náklady na zahraniční dovolené. Zároveň však snižuje zisky exportérům, kteří za své vyvezené zboží dostávají méně peněz.

Ve Spolaně Neratovice začala naplno sanace dioxinů

V areálu chemického závodu Spolana v Neratovicích na Mělnicku začala tento čtvrtek naplno sanace nejvíce kontaminovaných částí areálu dioxiny a dalšími nebezpečnými látkami. Hodnoty koncentrace kontaminace zjištěné v areálu Spolany patří k nejvyšším na světě. Sanace skončí v prosinci 2007, konečná úprava areálu do června 2008. Počítá se s vyčištěním a likvidací dvou objektů zamořených dioxiny i sanací jejich okolí. Náklady na sanaci, kterou hradí stát, jsou odhadnuty na 2,71 miliardy Kč. Projekt počítá se zpracováním asi 35.000 tun znečištěné zeminy a je mimořádný svým rozsahem, mimořádně vysokou koncentrací škodlivin v této lokalitě i vysokou mírou bezpečnostních opatření. Celá sanace se uskuteční přímo na místě. Přísná bezpečnostní opatření a normy by měly zabránit tomu, aby během sanace nebylo ohroženo zdraví 160 lidí pracujících na ní, ale ani pracovníků Spolany a obyvatel v okolí. Zároveň by měly vyloučit ohrožení průniku škodlivin do okolního životního prostředí. Ve Spolaně se připravuje také sanace objektu zamořeného rtutí i sanace znečištěných podzemních vod. Oba tyto projekty si vyžádají náklady ve výši stovek milionů korun.

V Libčanech zřejmě jsou stovky tun nebezpečných látek

V areálu bývalé továrny v Libčanech na Hradecku, kde policisté v dubnu odhalili skladiště chemikálií, leží stovky tun nebezpečných látek. Experti kromě necelých 400 tun odpadů z ropných produktů, objevili například tři kilogramy toxické kyseliny pikrové či přibližně 100 kilogramů kyanidu draselného. Rozbory však neprokázaly, že by toxické látky zasáhly okolí areálu. Vyplývá to ze zprávy firmy Dekonta. "Ve skladišti bylo odhaleno například 75 kilogramů fluoridu boritého, který je vysoce toxický, stejně jako nalezený formaldehyd či bróm," řekl mluvčí Královéhradeckého krajského úřadu Imrich Dioszegi. Podle zprávy v budovách leží například šest tun vyřazených autobaterií a další odpady. Skládka v Libčanech je podle hejtmana Pavla Bradíka nebezpečná pro obyvatele i přírodu v okolí. Bezprostřední ohrožení života obyvatel v Libčanech ale nehrozí. V areálu stále pracují experti společnosti Dekonta, areál střeží policie. Technicky je možné skladiště zlikvidovat za přibližně 2,5 měsíce. Náklady na tyto práce se budou pohybovat v řádech desítek milionů korun. Královéhradecká radnice již schválila uvolnění pěti milionů korun s tím, že náklady bude město následně vymáhat po firmě SNOG HK.

Práva na Spejbla a Hurvínka patří definitivně Štáchové

Práva na loutky Spejbla a Hurvínka patří definitivně nynější ředitelce jejich divadla Heleně Štáchové. Rozhodl o tom Vrchní soud v Praze, který tak potvrdil verdikt pražského městského soudu. Pravomocný rozsudek ve sporu Štáchové a Městského ústavu sociálních služeb v Plzni padl po více než osmi letech. "Mám obrovskou radost, děkuji za všechny fanoušky divadla, budeme zase moci v klidu pracovat. Je to ten nejlepší dárek Hurvínkovi k jeho (80.) narozeninám," řekla Štáchová. Soudu se sice nezúčastnila, protože je na turné v Německu, její reakci ale novinářům přes hlasitý odposlech mobilu zprostředkoval advokát Miroslav Novotný. Divadlo se nyní může pustit do dlouho plánovaných projektů, jako například do celovečerního filmu Hurvínek a legendy staré Prahy. Plzeňský sociální ústav ještě může využít mimořádného opravného prostředku a podat dovolání k Nejvyššímu soudu. Ústav je dědicem zakladatele divadla Josefa Skupy. Pražský městský soud již dvakrát rozhodl, že práva na loutky patří Štáchové. Vrchní soud už jednou tento verdikt zrušil, ve čtvrtek jej přezkoumával podruhé. Se všemi právními závěry první instance se sice neztotožnil, ve věcech, které byly pro spor podstatné, s ním ale souhlasil. "V řízení skutečně nebylo prokázáno, že Skupa vytvořil výtvarné dílo, podle nějž byla loutka vytvořena, žalobce tak neusnesl důkazní břemeno," uvedla předsedkyně odvolacího senátu Dagmar Javůrková.

Muž známý jako "lesní vrah" se odvolal proti doživotnímu trestu

Viktor Kalivoda, známý jako "lesní vrah", se odvolal proti dubnovému rozsudku Krajského soudu v Praze, který mu za tři loňské říjnové vraždy vyměřil výjimečný trest doživotí. Uvedl to jeho advokát Daniel Šimánek. Obžalovaný podle něj bude žádat pražský vrchní soud o mírnější verdikt. Doplnil, že se od vynesení rozsudku objevily nové závažné skutečnosti, které mohou vést i k jinému rozhodnutí. "Týká se to jeho motivu a pohnutek, které vedly pana Kalivodu k žalovaným činům. Dosud je před soudem neuvedl, v odvolání se tak stane," upřesnil advokát. Osmadvacetiletého rodáka z Prahy soud uznal vinným z toho, že nejprve loni 13. října několika ranami do hrudi a následně jednou do hlavy zastřelil na lesní cestě u obce Nedvědice na Brněnsku starší manžele Ludvíkovy, kteří šli do lesa pro dřevo. O tři dny později obžalovaný podle verdiktu zastřelil v lese u vesnice Malíkovice na Kladensku čtyřiačtyřicetiletého elektrikáře Jaroslava Lendóciho. Policie zadržela podezřelého blízko jeho domova tři dny po druhé vraždě ve chvíli, kdy údajně plánoval další. U sebe měl pistoli i náboje. Při výslechu se ještě týž den k vraždám přiznal, popsal oba činy, nikdy však neuvedl motiv. Vraždit prý chtěl a ničeho nelituje. Oběti i místa činu si údajně vybral náhodně, vraždy ale plánoval.

Český horolezec Kalný zemřel při pokusu o výstup na Lhoce

Tragicky skončila výprava dvou českých horolezců na pátý nejvyšší himálajský vrchol Lhoce. Za svůj pokus zdolat horu vysokou 8516 metrů zaplatil životem Pavel Kalný, který doprovázel při expedici dalšího zkušeného českého horolezce Pavla Minaříka. Kalného, který se z hory zřítil v noci z úterý na středu, našli ráno šerpové, kteří mířili do jižního sedla. Český horolezec byl podle neoficiálních zpráv omrzlý a velmi slabě dýchal. I když se jej nosičům podařilo stabilizovat a ihned napojit na dýchací přístroj, cestou do třetího výškového tábora Kalný zemřel. Kalnému bylo 38 let a měl za sebou mnoho hodnotných výstupů na území bývalého Sovětského svazu. Vedle zimního výstupu na nejvyšší horu Evropy Elbrus dokázal přejít obtížný masiv nejvyššího vrcholu Kanady a zároveň druhé nejvyšší hory v Severní Americe Mt. Logan. Minařík, který byl s Kalným v Himálaji od začátku dubna, je prý v pořádku a sestupuje do základního tábora, který je ve výšce 5400 metrů nad mořem společný s "base campem" pro nejvyšší horu světa Mt. Everest. V něm se v těchto dnech nachází i jiná česká expedice, v jejímž týmu jsou také redaktoři České televize Stanislav Bartůšek a Jiří Rejman. Minařík má za sebou šest expedic do nejvyššího pohoří světa. Vylezl pět osmitisícovek Manaslu (1999), Kančendžengu (2002), Broad Peak (2003), Šiša Pangmu (2004) a Čo Oju (2005).

Na Chebsku spadlo ultralehké letadlo, dva lidé zahynuli

Dva lidé zahynuli v troskách ultralehkého letadla, které se ve čtvrtek zřítilo u obce Chodovská Huť na Chebsku. Letadlo se po pádu vzňalo a oba muži uhořeli. Instruktorem byl šestašedesátiletý muž z Prahy. Pilotoval osmapadesátiletý muž ze Sokolovska. Jednalo se o kondiční let letadla, které startovalo kolem 09:15 z letiště v Mariánských Lázních. Pád letadla do lesů u obce Chodovská Huť ohlásila policii svědkyně. Na místo pak vyjeli záchranáři. Naposledy spadlo ultralehké letadlo 1. dubna na letišti v Bechyni na Táborsku. Dva lidé zřícení letadla nepřežili. V Česku létá podle odhadů asi 10.000 až 15.000 lidí, z nich platný průkaz na letadla ultralehké kategorie má asi 7000. Počet nehod a incidentů včetně narušení omezených prostorů bez jakýchkoli vzniklých škod nebo pozemních nehod s nepříliš vysokými škodami na technice se snížil z 54 v roce 2004 na loňských 33, řekl ředitel Letecké amatérské asociace Jiří Koubík. Z nich pět bylo se smrtelným zraněním osob na palubě. Celkem při těchto nehodách zemřelo osm lidí. Za celý rok tak v ultralehkých letadlech zahynulo méně lidí než loni v nejčernějším dni na českých silnicích, kde v 15. října zemřelo 12 lidí.

Překladatelka Gálová získala maďarské státní vyznamenání

Překladatelka Dana Gálová získala důstojnický kříž Řádu Maďarské republiky. Vysoké státní vyznamenání jí udělil prezident László Sólyom za popularizaci maďarské kultury v Česku. Gálová přeložila mimo jiné práce Pétera Esterházyho, Sándora Máraiho či držitele Nobelovy ceny Imre Kertézse. Vyznamenání jí ve čtvrtek předal velvyslanec István Szabó. Gálová je laureátkou ceny Josefa Jungmanna, kterou uděluje Svaz českých překladatelů. Cenu, pokládanou za nejvyšší odborné ocenění, získala za překlad Máraiho románu Zpověď. Její překlady pravidelně vycházejí od roku 1985, jen loni jí například vyšly překlady knih Judita Sándora Máraiho a Pomocná slovesa srdce Pétera Esterházyho. Dana Gálová se narodila 29. ledna 1960 v Praze. Na Karlově univerzitě v Praze studovala v letech 1978 až 1983 kombinaci oborů čeština a maďarština.

Cenu amerického velvyslanectví získal student z Prahy

Cenu amerického velvyslanectví za nejlepší práci získal v soutěži pro studnety a absolventy politologie a mezinárodních vztahů Tomáš Ehler filosofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Z rukou velvyslance USA Williama Cabanisse převzal ve čtvrtek v Brně odměnu 10.000 korun a možnost vydat svůj text jako knihu v jedné z edičních řad Mezinárodního politologického ústavu Masarykovy univerzity. Porotu zaujala jeho práce na téma "Spojené státy americké a znovusjednocení Německa v letech 1989 - 1990". O historii Německa se autor začal zajímat zejména v době svého studijního pobytu v Lipsku. Podle poroty práce přispěje k pochopení role USA při vytváření Evropy po pádu železné opony. Celkem porotci vybírali z 21 přihlášených prací, do užšího výběru jich postoupilo šest. Soutěž zorganizovalo americké velvyslanectví a Fulbrightova komise ve spolupráci s Mezinárodním politologickým ústavem Masarykovy univerzity v Brně. Bude se každoročně opakovat, bude se však střídat troje zadání. Letos byla určena studentům a absolventům politologie a mezinárodních vztahů, příští rok se bude týkat sociologie a ekonomie a následující ročník budou mít šanci studenti historie, kultury a vzdělávání.

Navrátilová vypadla ve čtyřhře na Prague Open

Martina Navrátilová na turnaji ECM Prague Open svůj 175. deblový titul nezíská. Legendární tenistka ve čtvrtek na Štvanici vypadla ve čtvrtfinále, v kterém s Barborou Strýcovou prohrály s Američankami Ashley Harkleroadovou a Bethanií Mattekovou po setech 4:6, 2:6. Diváci, kterých se sešlo podobně jako na první zápas okolo čtyř tisíc, ocenili výkon české rodačky potleskem vstoje. Navrátilová se cestou do šatny zastavila a fanouškům zatleskala. Devětačtyřicetiletá Navrátilová se na Štvanici představila v soutěžním utkání poprvé po dvaceti letech. V roce 1986 zde dovedla americký výběr k výhře ve Fed Cupu a před jedenácti lety hrála na ostrově exhibiční dvouhru s francouzskou tenistkou Mary Pierceovou.

Tenista Hernych vypadl na Prague Open ve druhém kole

Tenista Jan Hernych nezíská na challengeru ECM Prague Open třetí titul po sobě. Vítěz dvou předchozích ročníků a druhý nasazený ztratil ve čtvrtek na Štvanici kouzlo neporazitelnosti. Ve druhém kole ho o vítězství připravil daviscupový reprezentant Tomáš Zíb; ten vyhrál 4:6, 6:4 a 6:4. Část zápasu v hledišti sledoval i prezident republiky Václav Klaus. Hernych vyhrál na Štvanici jedenáct zápasů, ale podvanácté už to nedokázal. "Čekal jsem, že vyhraju, abych řekl pravdu. Docela jsem si věřil," řekl tenista novinářům. Ve druhém setu nevyužil brejkbol na 2:0 a pak prohrál pět her za sebou. Do čtvrtfinále vedle Zíba postoupila i turnajová čtyřka Jan Hájek. Naopak třetího nasazeného Lukáše Dlouhého vyřadil bývalý třináctý hráč světa Andrei Pavel z Rumunska, který se vrací po zranění.

Štěpánek prohrál v Římě s Federerem

Nejlepší český tenista současnosti Radek Štěpánek v souboji se světovou jedničkou Rogerem Federerem na turnaji série Masters v Římě neuspěl. Federer Štěpánka porazil ve třetím kole hladce za 57 minut po setech 6:1 a 6:4. Vylepšil si tak vzájemnou bilanci se Štěpánkem, s nímž v minulosti odehrál dva zápasy ve švýcarském Gstaadu a ten první v roce 2002 prohrál. Federer se jen jednou dostal do problémů, když při svém podání na ukončení zápasu prohrával 0:40. Pak však předvedl dva skvělé servisy a donutil Štěpánka ke třem chybám a radoval se z postupu do čtvrtfinále. V Římě se ještě ve čtvrtek utkal Tomáš Berdych s Chilanem Fernandem Gonzálezem.

a jaké bude počasí:

Noc bude jasná, s teplotami 7 až 3 stupně, v údolích ojediněle i přízemní mrazíky. Zítřek má být slunečný nebo polojasný, odpoledne v Čechách ojediněle přeháňky nebo i bouřky. Teploty 20 až 24 stupňů.

11-05-2006