Denní souhrn zpráv Zprávy

12-05-2006

Ministr Svoboda bude v USA znovu naléhat na zrušení víz

Ministr zahraničí Cyril Svoboda bude začátkem příštího týdne během dvoudenní návštěvy Spojených států znovu naléhat na zrušení víz, která potřebují čeští občané při cestách do zámoří. Vízovou problematiku chce Svoboda otevřít při jednání s předsedou zahraničního výboru Senátu Richardem Lugarem a senátorem Chuckem Hagelem. Při rozhovoru se šéfkou americké diplomacie Condoleezzou Riceovou se zaměří hlavně na transatlantickou spolupráci a aktuální mezinárodní situaci. Washington zatím nedal najevo, že by v otázce zrušení víz pro české občany změnil svůj dosud odmítavý postoj.

Američané při naléhání Prahy na zrušení víz vytrvale poukazují na zákon zakotvující, že povolit bezvízový režim je možné pouze té zemi, jejímž občanům americké úřady nezamítnou více než tři procenta žádostí o vízum po dobu alespoň dvou let. V případě Čechů se počet zamítnutých žádostí pohybuje kolem deseti procent ročně. Česká strana americký zákon respektuje, zároveň ale upozorňuje na spojenectví s USA v boji s terorismem a při prosazování demokracie a lidských práv. Jako těsní spojenci by si Češi zasloužili vstřícnější přístup, tvrdí čeští politici.

Vedení automobilky Hyundai schválilo projekt továrny v Nošovicích

Jihokorejská automobilka Hyundai Motor bude do plánované automobilové továrny v Nošovicích v Moravskoslezském kraji investovat zpočátku 743 milionů eur (asi 21 miliard korun). Projekt schválilo představenstvo Hyundai a celkově se v něm počítá s úhrnnou investicí přes jednu miliardu eur, uvedla společnost v oficiálním sdělení pro korejský Úřad finančního dohledu. Smlouvu s Hyundai by měl 18. května v jihokorejském Soulu podepsat ministr průmyslu a obchodu Milan Urban. Ceremoniál zahájení stavby závodu však byl odložen na neurčito, protože mezitím byl v Koreji zatčen v podezření na zpronevěru a porušení důvěry předseda představenstva Hyundai Čon Mong-kuo, zapletený do skandálu kolem tajných fondů určených ke korupci vládních úředníků.

Hyundai Motor má kromě Koreje závody v Číně, Indii, Turecku a USA. Jeho dceřiná společnost Kia Motors zahájí do konce tohoto roku produkci na své první evropské továrně u slovenské Žiliny. Severovýchodní Moravu si Hyundai jako míst investice vybrala právě kvůli blízkosti továrny Kia. Závod v Nošovicích by měl vyrábět 200.000 automobilů ročně a po rozšíření kapacit až 300.000 automobilů. Zahájit výrobu by měl v roce 2008. Vytvoří minimálně 1000 pracovních míst, Hyundai ale předpokládá, že do roku 2010 v Nošovicích zaměstná přes 3500 lidí.

Náměstek ministryně Bérové Hořejší rezignoval kvůli ztracené půlmiliardě ČKA

Náměstek ministryně informatiky Vladimír Hořejší tento týden rezignoval. ČTK to řekla mluvčí ministerstva Klára Volná. Důvodem je podle neoficiálních informací fakt, že Hořejší zasedal v představenstvu České konsolidační agentury v době, kdy z ní bylo nelegálně vyvedeno půl miliardy korun. Hořejší působil ve vedení společnosti IMOB. Ta spravovala dceřinou firmu ČKA Galileo Real, která odeslala do zahraničí bez vědomí orgánů agentury půl miliardy korun z jejího majetku. Podle informací serveru Euro OnLine Hořejší jako tehdejší předseda představenstva IMOB spolupodepsal plnou moc, na jejímž základě mohl šéf IMOB Jan Šik s hotovostí disponovat. Kauzu ČKA vyšetřuje policie a padla i trestní oznámení.

Česká konsolidační agentura se dohodla s podnikatelem Milošem Skořepou na navrácení půl miliardy korun. Uvedlo to Euro Online s tím, že obě strany se dohodly na splátkovém kalendáři. První splátka ve výši zhruba 50 milionů korun by měla do ČR dorazit v příštím týdnu. Právě tato první splátka má být zřejmě podmínkou uzavření definitivní dohody o splácení částky, kterou Skořepovi půjčil Jan Šik z peněz společnosti Galileo Real, napsalo Euro. To, že má půlmiliardu korun která zmizela z ČKA, přiznal Skořepa ve středu. Uvedl, že peníze investoval do akcií a podílů v zahraničních firmách. Současně řekl, že neměl tušení o skutečném původu peněz. Podle jeho verze si je půjčil od svého známého Františka Savova, aniž věděl, že jde o stamiliony konsolidační agentury. "Já se ke svému závazku hlásím, jsem dlužníkem a vše splatím. Nebyl bych to ovšem schopen dokázat, pokud se přistoupí k nějakým represím," dodal.

ČSSD vyzývá poslance k podpoře zákoníku práce, ODS je proti

ČSSD vyzývá poslance parlamentních stran, aby hlasovali pro vládní návrh zákoníku práce, který před několika dny vetoval prezident Václav Klaus. Hlasování těsně před volbami ukáže, jaký mají politické strany vztah k této normě, řekl na tiskové konferenci úřadující předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. ODS zákoník práce v žádném případě nepodpoří, protože navržená norma je velice špatná, reagovala stínová ministryně sociálních věcí Alena Páralová (ODS). Prezident zdůvodnil své veto tím, že nový zákoník je nemoderní, není liberální a nezaručí potřebné změny. Tvrdí, že kodex posiluje nerovnost mezi zaměstnavateli a zaměstnanci ve prospěch zaměstnanců. Nejvyšší ústavní činitel tak podpořil snahu Hospodářské komory i dalších zaměstnavatelských a podnikatelských sdružení o zamítnutí návrhu.

Odborový svaz KOVO pohrozil důraznějšími protesty, pokud by nebyl přijat či neměl začít nový zákoník práce platit. Svaz KOVO sdružuje přes 200.000 členů a je nejsilnějším odborovým svazem v Česku. "Mohlo by se také stát, že Česká republika by v tomto případě (při pozastavení zákoníku) mohla zažít velmi horký podzim," uvedl předák svazu Josef Středula.

Ministr obrany ocenil v Prostějově vojáky po návratu z Afghánistánu

Vojáky ze 102. průzkumného praporu v Prostějově a z 15. ženijní základny v Bechyni, kteří zhruba půl roku působili v mezinárodní misi ISAF na území Afghánistánu, ocenil v Prostějově ministr obrany Karel Kühnl medailemi za službu v zahraničí. Vybraní vojáci získali také Záslužné kříže ministra obrany. Podle něj česká mise v Afghánistánu splnila vše, co měla, a přispěla ke zlepšení bezpečnostní situace v zemi. Vojáci ze 102. průzkumného praporu působili v oblasti Fajzabádu, kde měli na starosti monitorování situace, ochranu VIP osob či základny.

V náročných klimatických podmínkách a ve zcela odlišném kulturním prostředí působila půl roku v mezinárodní misi ISAF v Afghánistánu třicetiletá Andrea Franzlová z Lipníku nad Bečvou. Tvrdí, že tamní obyvatelstvo je velmi přátelské a žádné překážky jako žena necítila ani mezi ostatními příslušníky kontingentu. Největší úskalí pro ni představovalo odloučení od osmileté dcerky. Zcela odmítá tvrzení některých svých kolegů, že žena do vojenské mise v Afghánistánu nepatří. Na starosti měla psychologickou službu a často se stýkala s místními lidmi. Jejím úkolem bylo informovat je o činnosti zahraničních vojáků v oblasti a vysvětlovat, proč tam vlastně působí. Přiznává, že pozici ji mezi místními lidmi usnadnila vojenská uniforma. "Oni respektují uniformu. Sice se mě ptali, proč nemám burku, ale záleží na komunikaci. Je třeba s nimi hodně mluvit, všechno jim vysvětlit, odpovědět na dotazy. Přijímali nás s úsměvem, vyptávali se na všechno," tvrdí žena. Mezi místním obyvatelstvem se ale pohybovala výhradně s ochrankou a překladatelem.

Kuba v OSN profituje podle Kmoníčka z podpory rozvojových zemí

Silné postavení Kuby v Organizaci spojených národů spočívá v tom, že hlavními voliči ve Valném shromáždění OSN jsou rozvojové státy, řekl ČTK český velvyslanec při OSN Hynek Kmoníček. Potvrdily to podle něho tento týden i volby do nově ustavené Rady OSN pro lidská práva, kde Kuba, sama často kritizovaná za jejich porušování, získala tento týden podporu 135 ze 191 členských států OSN. Pro Českou republiku, která byla zvolena rovněž, hlasovalo o 30 států méně. Rozvojové země si mnohdy uvědomují sporný přístup Kuby k dodržování lidských práv, na druhou stranu oceňují konkrétní pomoc, jíž se jim od Kuby dostává. Kmoníček zmínil například kubánské lékaře pracující v odlehlých a nehostinných končinách, kde se evropští lékaři zdráhají pracovat, či příslušníky bezpečnostních sil, které Kuba v rámci své pomoci do rozvojových států vysílá či je cvičí. "Ta vazba je osobní a velice silná," řekl velvyslanec.

Marcela Krajníková, které exekutoři odebrali děti, by za nimi ráda odcestovala do Argentiny

Marcela Krajníková, které exekutoři na základě soudního rozhodnutí odebrali děti a poslali je za otcem do Argentiny, by ráda za nimi odcestovala. Peníze na to má, řekla v rozhovoru pro ČTK. Domnívá se však, že otec dětí jí neumožní se s nimi vidět. Se svým synem a dcerou si nyní zatím takřka denně telefonuje. Krajníková se do Argentiny provdala před devíti lety. Po čtyřech letech soužití se ale rozhodla pro rozvod, manžel ji prý bil a psychicky týral. Vzala proto děti a odvezla je do Čech. Krajský soud v Ústí nad Labem nakonec rozhodl, že se děti musejí vrátit do Argentiny - podle soudu děti unesla. Když si bývalý manžel minulý týden přijel děti vyzvednout na argentinské velvyslanectví v Praze, přijela tam se svým druhem a šestiletou dceru Sofii odvezla. Policie je ale dopadla a dcerku předala otci. Krajníková tak může dokonce skončit i ve vězení.

Analytici: Stavební výrobě pomohlo počasí a dále poroste

Březnovému růstu stavební výroby o 8,8 procenta meziročně pomohlo zejména lepší počasí. Shodli se na tom analytici, které ČTK oslovila. Březen tak kompenzoval pokles výroby ze začátku roku. "Za celé první čtvrtletí si tak stavebnictví meziročně polepšilo o minimálních 0,6 procenta," odhadl analytik Komerční banky Jan Vejmělek. V březnu byly podle analytiků zahájeny stavební práce odložené z předchozích měsíců. Růst stavební výroby pak nejvíce podpořily nové infrastrukturní projekty, zahraniční investice, nízké úrokové sazby a bytová výstavba. "Vzhledem k enormní zimě, která byla, je březnový výsledek a výsledek za celé 1. čtvrtletí velký úspěch," řekl ČTK generální ředitel Svazu podnikatelů ve stavebnictví Miloslav Mašek. Práce, které firmy nemohly kvůli tuhé zimě dělat v lednu a únoru, již v březnu zahájily.

Roste i bytová výstavba. Počet bytů, které se v prvních třech měsících letošního roku začaly stavět, meziročně stoupl o 5,5 procenta na více než 9000 bytů. Počet dokončených bytů vzrostl o 7,4 procenta na téměř 7000. Dokončených bytů bylo nejvíc ve Středočeském kraji a v Praze, nejméně jich dostavěli v Karlovarském, Libereckém a Zlínském kraji. Poptávka po nových bytech letos neustane, domnívají se analytici. "Nízké úrokové sazby, potřeba bydlení silných populačních ročníků z poloviny 70. let minulého století, deformace trhu nájemního bydlení způsobená nepřiměřeným regulovaným nájemným a možná také obavy ze zvýšení sazby DPH na bytovou výstavbu v roce 2008 jsou hlavními motivy neutuchající poptávky po nových bytech," shrnul analytik Patria Finance David Marek.

Lékárníci se dohodli, že podají žalobu na antimonopolní úřad

Lékárníci podají do dvou až tří týdnů žalobu na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Po jednání představenstva České lékárnické komory to řekl ČTK její prezident Lubomír Chudoba. V průběhu příštího týdne se ještě poradí s právníkem, zda požádá o odklad placení pokuty, kterou ve výši 300.000 korun úřad komoře vyměřil. Lékárníci nesouhlasí s rozhodnutím úřadu, že se komora dopustila zakázaného jednání, když uplatňovala některé své profesní předpisy. Podle úřadu omezovala komora soutěž mezi lékárnami, když jim bránila dělat reklamu a získávat zákazníky slevovými kartami.

Věkový limit pro umělé oplodnění nebude platit pro manžele

Věkové omezení pro umělé oplodnění se nebude týkat manželských či partnerských párů. Počítá s tím zákon o výzkumu na lidských kmenových embryonálních buňkách, který podepsal prezident Václav Klaus. Předloha v původní verzi bránila muži po čtyřicítce darovat mladší partnerce spermie. Poslanci zákon upravili podle návrhu senátorů. Zákon dále přikazuje zachovat anonymitu dárců a neplodných párů.

Norma stanoví i podmínky pro výzkum na lidských embryích; vědcům má umožnit práci s oplodněnými vajíčky, která nebyla využita při asistovaném oplodnění a byla by zničena. Výsledky výzkumu mají pomoci rození zdravých dětí a léčbě nemocí, které současná medicína léčit neumí. Kmenové buňky mají schopnost přeměnit se v jakoukoli buňku či tkáň. Podle odborníků jimi lze léčit závažné nemoci nebo napravit poškozené tkáně. Zákon výslovně zakazuje reprodukční klonování buněk a další nepovolené nakládání s lidským genomem a embryi.

Klaus podepsal novelu zákona o ochraně spotřebitele

Prezident Václav Klaus podepsal zákon, který umožňuje uložit nepoctivým obchodníkům pokutu až 50 milionů korun. Novela zákona o ochraně spotřebitele dále zavádí povinnost prodávajících vydat písemné potvrzení o termínech a způsobu vyřízení reklamace a upravuje prodej na tržnicích. Zvýšení pokut je reakcí na zjištění Státní zemědělské a potravinářské inspekce, která loni v 18 velkoprodejnách odhalila manipulaci s dobou trvanlivosti a prodej prošlých potravin a zkaženého masa. Obchodníkům se ale zvýšení pokut nelíbí a tvrdí, že to není systémové řešení problémů v obchodní síti.

Prezident Klaus vetoval novelu, která má finančně podpořit český film

Prezident Václav Klaus vrátil sněmovně novelu zákona o fondu kinematografie, která má podle ministerstva kultury přinést více peněz českému filmu. Nelíbilo se mu mimo jiné, že podnikání ve filmovém průmyslu, který pokládá za standardní odvětví obchodu, má být financováno z veřejných zdrojů. Za neobhajitelné prezident považuje i to, že stát by podporoval podnikatele ve filmovém průmyslu, a ne v jiných sférách kultury. Dolní komora může prezidenta přehlasovat, když pro zákon zvedne ruku nejméně 101 ze 200 poslanců. Novela by podle autorů měla zhruba ztrojnásobit rozpočet fondu pro podporu nových českých filmů - z nynějších 70 milionů na 220 milionů korun ročně. Zatímco filmaři novelu přivítali, zákon se moc nelíbí televizím či provozovatelům kin, jimž z něho plynou povinnosti odvádět peníze do fondu.

Češi mají nejraději Slovensko; ze zahraničních státníků Blaira

Slovensko má mezi zahraničními zeměmi nejvíce sympatií českých obyvatel. Svědčí o tom nejnovější průzkum agentury STEM, která zjišťovala názory Čechů na cizí země a zahraniční státníky. Pokud jde o politiky, vyšel s nejlepším hodnocením britský premiér Tony Blair. Průzkum se uskutečnil 1. až 8. dubna, zúčastnilo se ho 1690 obyvatel České republiky starších 18 let.

Respondenti svůj postoj hodnotili pomocí školního známkování. Slovensko získalo nejvíce jedniček a dvojek. Pozitivní vztah se projevil také k západoevropským zemím. Na druhém místě bylo Nizozemsko, na třetím Švédsko a po něm Dánsko. Do desítky nejoblíbenějších se vešly také Francie, Belgie, Británie, Itálie nebo Rakousko. Více než polovinu příznivých známek získaly také Chorvatsko, Polsko, Slovinsko, Japonsko, Maďarsko a Německo. USA v žebříčku, který čítal 20 států, jsou na 16. místě.

Průzkum hodnotil také známé světové politiky, prezidenty nebo premiéry vybraných zemí. Nejlépe z nich vyšel britský premiér Tony Blair, kterého vnímají příznivě dvě třetiny občanů ČR. Druhý nejpopulárnější je francouzský prezident Jacques Chirac. Konkuruje mu rovněž příznivě hodnocená, i když zatím méně známá německá kancléřka Angela Merkelová. Kolem poloviny občanů má pozitivní názor na předsedu slovenské vlády Mikuláše Dzurindu, který mezi sedmi politiky skončil na čtvrtém místě. Nejméně sympatií získal dosavadní italský premiér Silvio Berlusconi. Na předposledním místě je ruský prezident Vladimir Putin a těsně před ním se umístil jeho americký kolega George Bush.

Hlavním problémem vězeňství je nezaměstnanost vězňů

Mezi problémy vězeňství řadí nevládní organizace Český helsinský výbor (ČVH) nezaměstnanost vězňů, přeplněnost věznic a hygienické podmínky. V závěrečné zprávě o tříletém projektu, který byl zaměřen na podmínky ve věznicích, výbor poukazuje také na vysoký počet odsouzených v jednotlivých celách. Nejzávažnějším problémem je podle ČVH nízká zaměstnanost vězňů. Podle údajů vězeňské služby se v uplynulých třech letech pohybovala mezi 40 a 48 procenty. Nejlepší by bylo, pokud by pracovali všichni vězni, kterým v tom nebrání špatný zdravotní stav, uvádí se ve zprávě na internetových stránkách ČVH. Když jsou vězni zaměstnáni, nejsou v pracovní době v ubytovnách, čímž se snižuje riziko osobních problémů mezi nimi, upozorňuje organizace.

Policisté dopadli podezřelé ze série loupežných přepadení bank

Severočeští kriminalisté zadrželi šest mužů z Mostecka, kteří jsou podezřelí ze série bankovních loupeží. Je mezi nimi i jeden policista. Od února do května přepadli podle policie šest bankovních poboček, jednou se o přepadení pokusili. S pistolí v ruce vždy přiměli klienty, aby si lehli na zem a pokladní jim vydala peníze. Uloupili více než 2,5 milionu korun, řekla mluvčí severočeské policie Jarmila Hrubešová. Poznamenala, že z uloupených peněz mužům už nic nezbylo. Většinu podle ní prohýřili ve veřejných domech.

Kriminalisté odhalili laboratoř na výrobu pervitinu

Policisté z Národní protidrogové centrály (NPC) při akci Varoma obvinili šest lidí, kteří na Lounsku vyráběli pervitin. Kriminalisté vysoce organizovanou skupinu sledovali dva roky. Na začátku roku 2005 však "laboratoř" podezřelé skupiny vybuchla, a akce se tak zkomplikovala. Zadržení Češi dováželi z Německa výchozí surovinu - efedrin, v Česku z něj v laboratoři vyráběli velmi kvalitní pervitin s čistotou až 80 procent, který pak prodávali v ČR i v Německu. Práce dobře organizované skupiny prý připomínala spíše činnost spediční firmy. "Měli velkou funkční laboratoř, nebyli to žádní narkomani, ale profesionálové, kteří drogu nebrali, jen vyráběli," uvedl ředitel NPC Jiří Komorous.

V Číně začaly české dny, CezchTourism chce nalákat čínské turisty

Pátkem odstartovala šňůra prezentací České republiky v deseti čínských městech pod názvem: České dny v Číně. Cílem je představit Česko jako turisticky atraktivní destinaci a motivovat tamní obyvatele k návštěvě, řekla ČTK mluvčí státní agentury CzechTourism Karin Šeligová. Akce potrvá do 25. června, spolu s agenturou CzechTourism se rozsáhlé roadshow účastní 16 subjektů, především cestovních kanceláří a hotelů, ale také zástupců krajských úřadů a profesních asociací. K navození české atmosféry byly vybrány typické ukázky české kuchyně a tradiční česká lidová řemesla. Vždy v první den akce proběhne slavnostní český večer, který zahájí zástupci CzechTourism a významné osobnosti daného čínského města.

Český a polský Těšín chtějí mít společnou oddychovou zónu

Příhraniční města Český Těšín na Karvinsku a sousední polský Cieszyn, které rozděluje řeka, chtějí na obou březích Olše společně vybudovat městskou odpočinkovou zónu. Na zpracování architektonické studie projektu Zahrada dvou břehů již získaly peníze z evropských fondů, řekl místostarosta Českého Těšína Vít Slováček. Břehy by měla spojit visutá lávka pro pěší, o podobě odpočinkové zóny by měli rozhodnout sami obyvatelé, jejichž nápady by se architekti při návrhu zóny měli řídit. Pro projekt jsou ideální podmínky. Po obou stranách řeky je několikakilometrový pás lemovaný starým stromořadím. Na polské straně je také kempink s jezírkem a půjčovnou lodiček. Bývalé hlavní město Těšínského knížectví rozděluje řeka Olše na dvě města ve dvou státech od roku 1920.

V Plané se natáčel Bond, hlavního hrdinu fanoušci neviděli

V opuštěné nemocnici v Plané na Tachovsku natáčeli filmaři část nového britského filmu o Jamesi Bondovi Casino Royale. Fanoušci shromáždění před nemocnicí sice hlavního hrdinu neviděli, ale mohli alespoň obdivovat jeho stříbrný sportovní vůz Aston Martin, který stál ve dvoře. Hlavní roli v nové bondovce hraje 38letý britský herec Daniel Craig. Agent 007 se má v nemocnici podrobit operaci po těžkém zranění. Produkční společnosti Stillking Films se opuštěný areál líbil, protože je bez lidí, ale přitom jsou zde vybavené operační sály. Informace o natáčení společnost tají. Z Plané odjedou filmaři do Lokte na Sokolovsku, poté do Karlových Varů.

Většina zlatých dukátů z Jablonce byla vyprodána už před ražbou

Zlaté stodukáty a čtyřicetidukáty, které razila Česká Mincovna v Jablonci nad Nisou, mají už většinou svého majitele. Podstatná část pamětních zlatých medailí připomínajících významná výročí Jagellonské vlády byla přitom zamluvena ještě dříve, než se rozhodlo o tom, co na medailích bude. Ne každý si je ale může dovolit: stodukát přijde na 230.000 korun a za čtyřicetidukát zaplatí sběratel 93.000 korun. Podle ředitele mincovny Jana Vízka nahrává zájmu o medaile i dramatický růst cen zlata na světových trzích. Mincovna vyrobila po stovce od každé z medailí.

Větší stodukát připomíná 550 let od narození Vladislava Jagellonského, jehož podobu nese na rubové straně, na líci je zobrazen Vladislavský sál Pražského hradu. Menší čtyřicetidukát zdobí z rubu portrét Ludvíka Jagellonského, od jehož narození letos uplyne 500 let, na lícové straně je výjev z bitvy u Moháče. Autorem předloh je výtvarník Jaroslav Bejvl.

Ostatky skladatele Nedbala jsou uloženy na Slavíně

Ostatky skladatele, dirigenta a violisty Oskara Nedbala (1874-1930) jsou uloženy na Slavíně, národním pohřebišti významných osobností na Vyšehradském hřbitově v Praze. Umělcův život se uzavřel v chorvatské metropoli Záhřebu, kde byl až do letoška pohřben. Pietní akt, výsledek ročního úsilí houslisty Josefa Suka, byl součástí vzpomínky na zakladatele novodobé české hudby Bedřicha Smetany a Antonína Dvořáka, která se koná každý rok při zahájení mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. "Myšlenkou převozu ostatků jsem se začal zabývat důkladněji minulý rok v zimě, když jsem byl v Záhřebu v porotě houslové soutěže a navštívil jsem poprvé tamní hřbitov," řekl ČTK Josef Suk, s jehož dědečkem hrál Nedbal na přelomu 19. a 20. století patnáct let v legendárním Českém kvartetu.

Poškozené sousoší z průčelí Národního muzea bylo sneseno k opravě

Rozměrné sousoší dvou okřídlených chlapeckých Géniů, nesoucích zlacenou svatováclavskou korunu, se po více než 115 letech ocitlo na pevné zemi. Z průčelí budovy Národního muzea v Praze (NM) je snesli kvůli havarijnímu stavu. Dílo sochaře Antonína Poppa, nacházející se nad návštěvnicky exponovaným prostorem hlavního vchodu do objektu, poškodila koroze, teplotní rozpínavost železných výztuh a kotev i ovzduším narušený pískovec. Sousoší o váze 2,5 tuny se bude na prvním nádvoří muzea zhruba rok opravovat. Socha ve speciální závěsné kleci sjížděla dolů pomocí kladkostroje, středem věže z lešení. Původně se uvažovalo o jeřábu; jeho použití však znemožnila únosnost chodníků, neboť pod muzeem prochází metro. Generální ředitel NM Michal Lukeš upozornil na katastrofální stav celé budovy, která na zásadní opravu čeká už řadu let.

Horolezec Minařík: Kalný zemřel na Lhoce po dvousetmetrovém pádu

Český horolezec Pavel Kalný, který zahynul na čtvrté nejvyšší hoře světa Lhoce (8516 m), se v úterý v odpoledních hodinách zřítil ve výšce 8300 metrů nad mořem ze západní stěny. Dosavadní kusé informace o tragické nehodě nyní upřesnil druhý člen české výpravy Martin Minařík, který se již vrátil do základního tábora. "Pavel byl velký muž a bojoval statečně až do konce," napsal na internetových stránkách expedice Minařík, který se s Kalným znal sedmnáct let. Kalný podle jeho slov dopadl do hlubokého sněhu a samotný pád z dvousetmetrové výšky díky tomu přežil. "Pravděpodobně ale utrpěl vnitřní zranění," napsal Minařík. Kalného se ráno asi třicet šerpů snažilo spustit na dno údolí západní stěny do výšky 6500 metrů nad mořem. Odtamtud by jej mohl transportovat do nemocnice vrtulník, který byl v Káthmándú připraven odstartovat. "Celou dobu byl u Kalného lékař chilské expedice, jenž se snažil o nemožné. Pavla jsme spouštěli doslova po centimetru, neznali jsme rozsah poraněni. Šerpové se snažili být co nejšetrnější," napsal Minařík. Záchrana českého horolezce se však nepodařila, záchranný tým boj o Kalného život ve středu po poledni tamního času ve výšce 7350 metrů prohrál.

Tenisté budou hrát daviscupovou baráž v Rembrandtově rodišti

V rodišti slavného malíře Rembrandta, navíc v roce 400. výročí jeho narození, budou čeští tenisté usilovat o návrat do Světové skupiny Davisova poháru. Město Leiden, ležící nedaleko od metropole Amsterodamu, zvolili Nizozemci za dějiště barážového utkání. Hrát se bude v hale na zatím neurčeném povrchu od 22. do 24. září. Češi loni poprvé sestoupili ze Světové skupiny a letos se snaží vrátit mezi elitu. V Evropsko-africké zóně I vyhráli nad Marokem 5:0, zatímco Nizozemci prohráli v prvním kole Světové skupiny s Ruskem.

Čeští hokejisté porazili v osmifinálové skupině MS Norsko 3:1

Čeští hokejisté porazili ve svém úvodním utkání v osmifinálové skupině E mistrovství světa 3:1 Norsko a přiblížili se postupu do čtvrtfinále. Po první třetině prohrávali, góly Jana Hlaváče, Jaroslava Balaštíka a Petra Tenkráta však skóre otočili. Další zápas čeká svěřence Aloise Hadamczika v neděli s Kanadou. Čeští hokejisté sice splnili proti Norsku roli favorita, ale po výhře 3:1 sami přiznali, že úvodní osmifinálový duel mistrovství světa je stál více sil, než čekali.

Skokan Janda: Schallert je sympatický a dbá na kvalitu

Dva týdny tréninku s novým trenérem mají za sebou čeští skokani na lyžích. Metody Richarda Schallerta okusil i vítěz Světového poháru Jakub Janda. Královi Turné čtyř můstků je nový kouč sympatický a ve srovnání se Slovincem Vasjou Bajce, který Jandu a národní tým vedl uplynulé dvě sezony, má prý Rakušan zcela odlišnou přípravu. "Trénink je hodně jiný," řekl Janda novinářům před vyhlášením ankety Král bílé stopy. "Richi", jak Schallertovi skokani přezdívají, hodně dbá na kvalitu. "Chce, aby byl každý odskok ve všem na sto procent a kvalita je pro něj rozhodující. Hodně míchá dohromady koordinaci s dynamikou a s posilováním," uvedl Janda. Po prvním kontaktu s třiačtyřicetiletým Schallertem vypadal Janda spokojeně. "Je hodně sympatický a uvidíme, co to přinese do budoucna," konstatoval skokan.

Počasí

Bude polojasno, během dne od jihozápadu oblačno a postupně na většině území přeháňky, místy i bouřky. Teploty 17 až 21, na východě až 25 stupňů, na horách bude kolem 15 stupňů Celsia.

12-05-2006