Denní souhrn zpráv Zprávy

14-05-2006

Před íránským velvyslanectvím zněla izraelská hymna

Dvacítka lidí v neděli přišla před íránské velvyslanectví v Praze vyjádřit podporu Izraeli. Do poštovní schránky vhodili anglicky psaný dopis íránskému prezidentovi Mahmúdu Ahmadínežádovi, který ve svých projevech židovský stát napadá. S vlajkami v rukou a okolo ramen sborově zazpívali izraelskou hymnu Hatikvu. V úvodu dopisu použili citáty z Bible a Koránu. "V Koránu jsme našli verš, kde je napsáno, že na konci věků budou synové Izraele ve své zemi a Arabové je tam doslova donesou," popsala místopředsedkyně pořádajícího sdružení Operace Ester Marta Srbová. Z Bible vybrali úryvek, kde Bůh slibuje požehnání i arabským národům. Dopis Srbová přečetla dalším demonstrujícím, poté sborově zazpívali izraelskou hymnu.

ČSSD zvolila Paroubka předsedou, teď hodlá vyhrát volby

Premiér Jiří Paroubek se stal novým předsedou ČSSD. Do čela nejsilnější vládní strany ho v sobotu podle očekávání zvolil mimořádný sjezd v Praze. Do funkce místopředsedy se vrátil ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Sjezd měl tři týdny před volbami nejen doplnit vedení, ale také demonstrovat semknutost strany a vymezit ji vůči ODS. Paroubkovo a Škromachovo zvolení se očekávalo, oba neměli konkurenta. Plánovaný scénář jednodenního jednání tak narušili jen odpůrci ČSSD, kteří vítali přijíždějící delegáty oblečeni jako pionýři s rudými pionýrskými šátky. Nesli transparenty s "budovatelskými" hesly připomínající komunistickou éru, v nichž kritizovali příklon strany ke KSČM i některé stranické aféry. Na to reagoval šéf sněmovny Lubomír Zaorálek, na jehož návrh přijal sjezd usnesení zakazující sociální demokracii uzavřít povolební koalici s komunistickou stranou. Usnesení se stejným zákazem přitom ČSSD přijala už před lety na sjezdu v Bohumíně.

Premiérovi, za jehož vlády výrazně vzrostly preference ČSSD, dalo hlas bezmála 92 procent delegátů. Škromacha volilo přes 89 procent delegátů. Nový předseda má nyní před sebou jasný cíl: "Vyhrát volby, porazit Modrou šanci ODS, rozbít možnou vládu panské koalice ODS, KDU-ČSL a zelených". Chce také stranu omladit a podstatně zvýšit počet jejích členů. Důrazně varoval před ODS, která by v případě volebního úspěchu přivedla zemi do "vulgárního kapitalismu 19. století". Oficiálním šéfem krátce před volbami byl Paroubek zvolen mimo jiné proto, aby ho prezident Václav Klaus, který podle ČSSD nadržuje ODS, nemohl "vyšachovat" z povolebních vyjednávání. Paroubek v sobotu znovu obvinil Klause, že se nechová jako nadstranický prezident, ale jako čestný předseda nejsilnější opoziční strany. Hrad to odmítl jako "obehranou písničku".

Sjezd byl podle politologů dobrým tahem k zviditelnění ČSSD

Uspořádat mimořádný sjezd tři týdny před sněmovními volbami bylo pro největší vládní stranu příležitostí zviditelnit se v médiích a předvést se v silné pozici vůči soupeřům. O sobotním mimořádném sjezdu ČSSD v Praze si to myslí politologové, které oslovila ČTK. Zvolením premiéra Jiřího Paroubka do čela strany podle politologa Bohumila Doležala strana normalizovala svůj stav. Pro Paroubka osobně to byl ale i velmi pragmatický krok, míní. "Hlavním důvodem, proč usiloval o zvolení, je vratká pozice, kterou by měl v případě volebního neúspěchu ČSSD jen jako bývalý premiér," řekl Doležal ČTK. Připomněl, že vedení strany slíbilo své odstoupení v případě, že v hlasování nezíská ČSSD 30 procent. Za populistický má Doležal Paroubkův výrok, že prezident Václav Klaus se nechová nadstranicky, ale jako předseda opoziční ODS. Sociální demokraté tvrdí, že oficiální potvrzení Paroubkovy pozice je pro ně určitou pojistku před prezidentem. Chtějí tak předejít možnému vyšachování Paroubka z povolebních jednání. V tom, že se prezident nechová nadstranicky, souhlasí s předsedou vlády politolog Tomáš Lebeda. "Ústava nicméně nevyžaduje, aby byl prezident nadstranický," řekl ČTK. Chybou vlády je, že se nedokázala shodnout na kandidátovi, který by pro ni byl vhodnějším partnerem, uvedl. Že bude Klaus prezidentem aktivním až aktivistickým, podle jeho názoru sociální demokraté museli očekávat, když pro něj hlasovali. "Všichni Václava Klause znali," zdůraznil.

Zubaři na jihu Moravy začali kvůli limitům odmítat pacienty

Zubaři na jihu Moravy již začali odmítat pacienty kvůli úhradové vyhlášce ministerstva zdravotnictví. "Zaznamenali jsme případ, kdy u jedné pojišťovny měl lékař splněný limit na celý půlrok už od března, a pacienty nemůže dál přijímat," řekl v neděli ČTK předseda brněnské organizace České stomatologické komory Radek Peřina. Většina zubařů na jihu Moravy limity vyčerpá do konce května, dodal. Ministr zdravotnictví David Rath pokládá tyto výroky za nepravdivé a zavádějící. Mnozí zubaři si podle Peřiny zřejmě vyberou dovolenou nebo budou ošetřovat pouze akutní a bolestivé případy. "Komora žádný jednotný postup nechystá, je to věc jednotlivých lékařů," uvedl. Nejhůře jsou na tom podle něj začínají zubaři a zubařky, které se vrátily do praxe po mateřské dovolené. Sám Peřina problém s vyčerpaným limitem mít nebude, ale údajně jen proto, že byl první dva měsíce v pracovní neschopnosti a neordinoval. "Úhradová vyhláška se zubařů se netýká a nikdy se jich netýkala," reagoval na Peřinovy výroky ministr Rath. Těžko podle něj mohou svádět to, že neošetřují pacienty, na ministerstvo zdravotnictví.

Paroubek vyzval Bursíka, aby vysvětlil byt i peníze na kampaň

Premiér a nový předseda ČSSD Jiří Paroubek označil majetkové poměry šéfa Strany zelených Martina Bursíka za skandální a nevyjasněné. Neumí si kvůli tomu představit, že by s ním vedl povolební jednání, což ale podle něj neplatí na celou Stranu zelených. Nechápe prý také, jak budou předsedové ODS a KDU-ČSL Mirek Topolánek a Miroslav Kalousek s Bursíkem vyjednávat o novém kabinetu poté, co loni tak vehementně kritizovali majetkové poměry expremiéra Stanislava Grosse. Paroubek vyzval Bursíka, aby objasnil původ peněz, které jeho strana vynakládá na předvolební kampaň. "Myslím, že na to má veřejnost právo," řekl Paroubek novinářům po skončení mimořádného sjezdu ČSSD v Praze. Poznamenal, že nejen on vnímá kriticky situaci ve Straně zelených - poukázal na veřejné stížnosti některých jejích členů na nedostatečnou komunikaci vedení se základnou. Vyjádřili prý jen to, co si "cvrlikají vrabci po celé Praze". Bursík kritický dopis oponentů označil za výraz otevřenosti strany.

Mezi zelenými není rozkol, tvrdí signatáři kritického dopisu

Kritický dopis některých kandidátů a funkcionářů Strany zelených na nedostatečnou komunikaci vedení či nejasné financování strany nebyl podle jeho signatářů důkazem nejednoty tohoto uskupení, ale výrazem vnitrostranické demokracie. Odmítli názory, že mezi zelenými zuří spory nebo že je strana rozdělená. "Ve Straně zelených nepovstali 'rebelové'. Věcná kritika měla podpořit diskusi ve straně tak, aby ani v předvolebním období neupadla myšlenka vnitřní demokracie, tedy hodnota, která je pro Stranu zelených zásadní. Vedení strany má ve volební kampani naši plnou podporu," uvedlo 17 zelených v prohlášení, které v neděli poskytli ČTK. Mezi signatáři kritického dopisu je například pardubický lídr Pavel Křivka, novinář Petr Uhl nebo šéfka pražské organizace Petra Kolínská. Předseda zelených Martin Bursík v pátek jejich výtky označil za běžnou záležitost vnitřního chodu strany, která má dvě tisícovky členů.

Manžel kandidátky zelených napadl dalšího z kandidátů

Manžel kandidátky Strany zelených v Moravskoslezském kraji Zdeněk Jakubka napadl v pátek na jednání volebního štábu dalšího z kandidátů do sněmovny Jiřího Blahuta. Napadený tvrdí, že důvodem útoku byla stranická rozepře, a na Jakubku podal trestní oznámení. Jednička kandidátky Věra Jakubková to ale popřela. Muži se prý střetli proto, že se o ní napadený nemístně vyjadřoval.

ČRo: ODS nechce, média zveřejňovala odposlechy v kauze Kořistka

ODS poslala o víkendu prostřednictvím svého právního zástupce některým médiím výzvu, aby nezveřejňovala záznamy odposlechů v kauze Kořistka, pokud je získají. Občanští demokraté mají podle advokáta Petra Tomana signály o tom, že záznamy odposlechů nashromážděné při vyšetřování případu od policie unikly. Informoval o tom v neděli Český rozhlas 1 - Radiožurnál (ČRo). "Protože se domníváme, že jakékoliv zveřejnění těchto odposlechů porušuje soukromí pánů, kteří byli odposloucháváni, a bylo by nezákonné, tak jsme se rozhodli upozornit na to sdělovací prostředky," řekl ČRo Toman.

Policisté v září 2004 obvinili asistenta šéfa ODS Marka Dalíka a lobbistu Jana Večerka z toho, že se pokusili uplatit Kořistku, aby nepodpořil novou vládu. Vyšetřování Kořistkova případu bylo před časem definitivně odloženo a stvrdilo to i Nejvyšší státní zastupitelství. Veškeré nashromážděné informace včetně odposlechů, proto mají být podle ČRo zničeny. Místopředseda ODS Ivan Langer přitom v sobotu vyslovil podezření, že policejní mluvčí nesmějí informovat o stavu vyšetřování korupčních afér údajně souvisejících s ČSSD. Podle Langra to zakázal policejní prezident Vladislav Husák na základě dohody premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD) a ministra vnitra Františka Bublana (za ČSSD). Policejní prezidium uvedlo, že žádné takové nařízení neexistuje. Také Bublan označil Langrovo tvrzení za nepravdivé.

Pietní akt za Romy, kteří zahynuli ve sběrném táboře v Letech

Položením věnců, zapálením svíček a minutou ticha si v sobotu zhruba 70 lidí v Letech u Písku připomnělo tragický osud Romů, kteří během války zahynuli v tamním sběrném táboře. Za zesnulé se pomodlili u památníku, který před 11 lety vznikl poblíž velkokapacitního vepřína. O odstranění vepřína romské organizace marně usilují několik let. "Mám neoficiální informace, že se již připravují nějaké návrhy. Pokud u vlády zůstane sociální demokracie, věřím, že s tímto místem nastanou změny k lepšímu. Vyhraje-li ODS, jsem skeptický, ale o to víc budu kopat," řekl novinářům předseda Výboru pro odškodnění romského holokaustu Čeněk Růžička. K monumentu v sobotu položili květiny zástupci slovenského a německého velvyslanectví, politické reprezentace i sami Romové. Věnec do Let zaslal i prezident Václav Klaus.

V Jaroslavicích na Znojemsku otevřeli nový hraniční přechod

Pěším, cyklistům, jezdcům na koních i malých motocyklech slouží nový hraniční přechod Jaroslavice-Seefeld-Kadolz na rakousko-české hranici. Sobotní slavnostní otevření přilákalo asi 500 lidí z obou stran hranice. "Na jeho otevření jsme čekali 15 let, zkrátí nám cestu k sousedům, s nimiž máme dobré vztahy," řekl v sobotu ČTK starosta Petr Zálešák. Dosud nejbližší hraniční přechody Havlín a Hatě jsou od obce vzdáleny 15 až 20 kilometrů. "Když jsme se chtěli sejít u řady akcí, které pořádáme s partnerskou obcí v Rakousku, museli jsem žádat o výjimku nebo jet oklikou 35 kilometrů," doplnil Zálešák. Lidé budou přechod podle něj využívat nejen k cestě za prací, ale například i za nově otevřeným koupalištěm na rakouské straně, které je podle něj cenově srovnatelné s podobnými areály v ČR.

Paroubek pokřtil svou druhou knihu 100 otázek pro premiéra

Premiér Jiří Paroubek v neděli v Teplicích pokřtil svou druhou knihu "100 otázek pro premiéra - Jiří Paroubek, hvězdy a česká média. Sekundovala mu autorka Marie Formáčková. Knihu při křtu nesmáčelo šampaňské, ale posypaly ji zrnka rýže. Prý pro štěstí. Do teplického parku se přišlo na křest nové knihy podívat na 600 lidí. Mezi diváky se objevil i místní básník Radek Hásek, který premiérovi přednesl několik hanlivých veršů. Paroubek zůstal klidný. V publikaci je kromě Paroubkových odpovědí na otázky autorky i jeho horoskop. Premiér se narodil 21. srpna 1952, je tedy ve znamení Lva. Knihu doplňují i rozhovory premiéra pro sdělovací prostředky a řada fotografií. Minulý týden pokřtil spisovatel Arnošt Lustig Paroubkovi první knihu "Můj život v politice". Obsahuje novinové a časopisecké články z posledních deseti let.

Olomoučtí rodiče se protlačili s kočárky mezi české rekordmany

Rodiče z Olomouce a jejího okolí se v neděli odpoledne protlačili se svými potomky v kočárcích do české verze Guinnessovy knihy rekordů. Překonali dosavadní nejlepší tuzemský výkon v hromadném tlačení kočárků na vzdálenost jedné míle (1,6 kilometru). Nový rekord vytvořilo 113 lidí, na původním se podílelo 30 rodičů. Noví šampióni vytvořili rekord v městských parcích krajské metropole, ve kterých se konalo zábavní odpoledne pro rodiče s dětmi. Trasu museli absolvovat do jedné hodiny. Nejlepší z nich k tomu ale potřebovali jen 13 minut, průměrná doba pochodu dosahovala 25 minut.

Nehodu lodi v Praze způsobil střet s pilířem Karlova mostu

Výletní loď Odyssea v sobotu zachytila o jeden z pilířů Karlova mostu. Plavidlo poté začalo nabírat vodu. Předběžná škoda na lodi byla vyčíslena na čtyři miliony korun. "Při projíždění obloukem Karlova mostu zachytila loď o jeden z pilířů, a to bokem plavidla pod čarou ponoru," uvedla policie na svých internetových stránkách. V lodi střet způsobil prasklinu, kterou dovnitř tekla voda. Policie havárii vyšetřuje jako obvyklou dopravní nehodu. Dechová zkouška na alkohol byla u kapitána lodi negativní. Škodu odborníci upřesní, až plavidlo vytáhnou. Na palubě bylo podle informací televize Nova asi 20 cestujících, kteří bezpečně vystoupili. Částečně zatopené plavidlo zajistili hasiči. Utěsňovali otvory, kterými do lodi teklo, odčerpávali vodu a kolem postavili nornou stěnu k zachycení ropných látek. Vyteklo jich prý jen malé množství.

Drážďanskou cenu lyriky dostala Češka Viola Fischerová

Česká básnířka Viola Fischerová letos získala Drážďanskou cenu lyriky na mezinárodním festivalu poezie Bardinale. O toto literární ocenění se ale musí podělit s německou spisovatelkou Uljanou Wolfovou, napsala v neděli agentura DPA. Na šestém ročníku udílení cen lyriky se obě autorky prosadily ve festivalové soutěži živého čtení. O cenu se ucházelo více než 1600 literátů z České republiky, Německa, Švýcarska a Rakouska. Každý básník musel do soutěže přihlásit až šest básní. Dvě poroty tvořené českými a německými literárními odborníky zvolily do začátku října 2005 celkem deset nominovaných, kteří byli pozváni k veřejnému čtení. Drážďanská cena lyriky patří mezi nejvýznamnější básnické ceny v německy hovořících zemích a je dotována 5000 eury (více než 142.000 korun). Ocenění, které vypisuje starosta města Drážďany, dostávají současní umělci za svou básnickou tvorbu. Cena má sloužit především vzájemné kulturní výměně mezi Českou republikou a německy mluvícími zeměmi.

V USA zemřel Jiří Frel, odborník na antické umění

Ve věku 82 let zemřel po delší nemoci československý uprchlík v USA Jiří Frel, který se coby uznávaný odborník na umění starého Řecka a Říma zapsal do povědomí místní kulturní scény jako poněkud podivínská osobnost a rozporuplný profesionál. Napsal to v sobotu americký deník Los Angeles Times. Jako kurátor losangelského Gettyho muzea dokázal Frel v 70. a 80. letech podle listu svým nadšením pro sbírání starobylých soch, váz a keramiky udělat z tohoto "butiku boháče" Paula Gettyho skutečný kulturní stánek. Konec jeho kariéry ale poznamenaly skandály kolem daňových spekulací a nákupu jedné padělané sošky.

Frel, který se narodil v roce 1923 v bývalém Československu, vystudoval pařížskou Sorbonnu a v roce 1969 emigroval, byl považován za skvělého akademika, ale také velkého bohéma. "Byl notoricky známý svým kontinentálním přístupem k ženám. Oženil se a rozvedl třikrát, možná čtyřikrát, přátelé si nejsou jisti. Zanechal po sobě bývalé manželky a velké děti v Československu, New Yorku a Kalifornii," uvedl deník. S odvoláním na rodinu zesnulého americký list poznamenal, že Frel byl ve čtvrtek pohřben na slavném pařížském hřbitově Pere Lachaise, jak si přál.

Ostravské divadlo Petra Bezruče chystá "zběsilou sezonu"

Ostravské divadlo Petra Bezruče si pro své publikum připravilo na novou divadelní sezonu 2006/2007 pět premiérových titulů. Nadcházející sezonu divadelníci pojmenovali jako "zběsilou", řekla v neděli ČTK dramaturgyně divadla Ilona Smejkalová. "Po loňských meditativních, zádumčivých titulech přichází Divadlo Petra Bezruče s texty nabitými třaskavinou, s příběhy zběsile reflektujícími šílenou dobu i šílenství lidí v ní žijících," vysvětlila Smejkalová. První premiérou sezony bude v září česká absurdní komedie Britney goes to heaven, parodující umělý svět reality show. Režírovat ji bude student čtvrtého ročníku DAMU Daniel Špinar. V říjnu bude následovat česká premiéra divadelní adaptace slavné knižní romance o posedlosti dvojice, která ztratila veškeré zábrany, Zběsilost v srdci. Je známá i ze stejnojmenného filmového zpracování Davida Lynche. Režie hry se ujme umělecký šéf divadla Jan Mikulášek.

Nový rok divadlo otevře hrou Viliama Klimáčka Hypermarket. Na diváky čeká tragikomický příběh nešťastníků bloudících atraktivní džunglí hypermarketového světa. S hrou se do divadla jako host vrátí bývalý umělecký šéf divadla Janusz Klimsza, který v současné době působí na stejném postu činohry ostravského Národního divadla moravskoslezského. Březnová premiéra přinese klasiku v moderním zpracování. Krvavou tragédii Williama Shakespeara Macbeth, kterou připraví režisér a umělecký šéf brněnského Divadla Polárka Martin Františák. Sezonu divadlo v květnu uzavře bláznivou situační komedií podle kultovního českého filmu Čtyři vraždy stačí, drahoušku. Českou premiéru bude opět režírovat umělecký šéf divadla Mikulášek.

Pětibojařka Grolichová vyhrála závod Světového poháru v Moskvě

Moderní pětibojařka Lucie Grolichová vyhrála závod Světového poháru v Moskvě. Osmadvacetiletá reprezentantka, která má bronz z mistrovství světa 1997, se tak v neděli postarala o první triumf českých žen v historii SP.

Pražský maraton vyhráli katarský běžec Šamí a Ruska Ivanovová

Katarský vytrvalec Hasan Mubarak Šamí vypálil rybník všem keňským favoritům a vyhrál dvanáctý ročník Pražského mezinárodního maratonu. Rodák z Keni doběhl do cíle na Staroměstském náměstí v času 2:11:11 hodiny. Mezi ženami byla nejrychlejší Ruska Alina Ivanovová, vítězka z roku 2000, která v neděli proběhla cílem za 2:29:20 hodiny. Na stupních vítězů se za překvapivým vítězem seřadili David Kemboi (2:11:42) a Joseph Kiprotich Ngeny (2:13:57), na čtvrté pozici skončil obhájce loňského vítězství Steven Cheptot Matebo (2:16:37). Rekord na letos nové trati ani v jedné kategorii nepadl. "Byla to dobrá trať, počasí mi vyhovovalo, ale chtěl jsem běžet trochu rychleji," prohlásil po závodu Šamí, loni při pražském maratonu čtvrtý. Nedělní vítězství bylo jeho třetí v kariéře na maratonské trati.

Limit na mistrovství Evropy v Göteborgu nesplnil ani jeden z českých vytrvalců. Mistrem republiky se stal Pavel Faschingbauer, který časem 2:17:13 hodiny na páté pozici zaostal o 23 sekund za potřebným výkonem. Důvodem byly podle jeho vyjádření střevní potíže, kvůli kterým si musel nejlepší český běžec na 18. kilometru odskočit. Na start maratonu se v neděli postavilo 3750 lidí a vítěz si odnesl prémii 16.000 eur. Nerychlejší žena si připsala na své konto 7000 eur a prémii 1000 eur za čas pod dvě a půl hodiny.

Hilgertová odvrátila blamáž a je v českém týmu pro MS

Bravurně odvrátila kajakářka Štěpánka Hilgertová hrozbu vyřazení z české reprezentace. V nedělním posledním nominačním závodu v Praze vyhrála s neuvěřitelným náskokem více než jedenácti sekund a potvrdila své výsostní postavení mezi domácí špičkou. V týmu žen oproti loňské sezoně došlo k jedné změně - dlouholeté reprezentantky Hilgertovou a Irenu Pavelkovou doplnila nově Marie Řihošková, která nahradila Marcelu Sadilovou. "Bylo to dramatičtější než kdy jindy, ale já jsem to brala tak, že se svět nezboří, kdybych se tam nedostala," prohlásila v cíli Hilgertová. Úvodní dva závody minulý týden na Trnávce se jí hrubě nevydařily a hrozilo jí vyřazení z týmu. Víkendovými dvěma vítězstvími však situaci zachránila.

Vrzáňová, krasobruslařská královna a mistryně světa, slaví 75 let

Půvabná a vždy elegantní - tak zůstává v paměti české sportovní veřejnosti dvojnásobná světová krasobruslařská šampionka Ája Vrzáňová. V úterý oslaví 75. narozeniny. Ve sbírce ženy, jež jako první na světě skočila dvojitý lutz, září dvě zlata z MS 1949 a 1950, k nimž přidala v témže roce i titul mistryně Evropy. Předloni se dočkala státního vyznamenání Za zásluhy, které převzala na Pražském hradě. Životní příběh čtyřnásobné mistryně Československa by vydal na hollywoodský opus. Hvězda světového krasobruslení a novopečená vítězka z londýnského MS 1950 byla okolnostmi a komunistickým režimem donucena k odchodu z vlasti, do níž se vrátila až v dubnu 1990, po dlouhých čtyřiceti letech. Od té doby se do Čech vrací každoročně. Žije střídavě v Miami, Británii a New Yorku, na pražských Vinohradech ale vlastní byt, kam přijíždí několikrát v roce. "Jsem Pražačka. Vždy jsem Prahu milovala. Jsem šťastná, jak je Praha znovu krásná, jasná a barevná," radovala se Vrzáňová z porevolučních změn.

Počasí

V pondělí bude zpočátku slunečno, později až oblačno. Teploty 17 až 21 stupňů, na horách kolem 14. foukat by měl slabý proměnlivý vítr.

14-05-2006