Denní souhrn zpráv Zprávy

30-05-2006

Diplomacie vyzývá Čechy, aby nezneužívali turistická víza v USA

Ministerstvo zahraničí vyzývá Čechy, aby ve Spojených státech nezneužívali pobyt s turistickým vízem k hledání práce. Náměstek pro konzulární záležitosti Pavel Svoboda chce, aby se tak podařilo odstranit jednu z překážek, která brání zrušení víz do USA. Podle dřívějších odhadů v USA pracují načerno tisíce českých občanů. Stovky úřady každoročně zadrží a vyhostí. Američané tvrdí, že to je jedním z důvodů, proč víza pro Čechy neruší. Obava z práce načerno je také nejčastějším důvodem pro odmítnutí udělit vízum, uvádí americké velvyslanectví v Praze. Američané pro cesty do Česka víza nepotřebují. Jestliže se turista v USA nechává nelegálně zaměstnávat nebo překročí povolenou dobu pobytu, může ho policie zadržet. Poté je umístěn do vězení a může čekat několik týdnů až měsíců na slyšení před imigračním soudem. "Žádáme turisty, aby dodržovali podmínky, za jakých byli do země vpuštěni," uvedl náměstek Svoboda. Česká diplomacie, která dlouhodobě tlačí na zrušení víz, si od posunu v nahlížení na vízovou povinnost hodně slibuje. Prezident Václav Klaus se ovšem podivil tomu, že americkým podmínkám by vyhovovalo jen Polsko. Česká vláda dává najevo, že navýšení počtu vojáků není na pořadu dne. Navíc celkově by Češi limit splnili, pokud by byly brány v úvahu všechny operace; v Afghánistánu je kolem 220 Čechů, v Iráku stovka vojáků. Další čeští vojáci jsou na Balkáně.

Česko se zřejmě ujme svědků z procesů v bývalé Jugoslávii

Vláda bude ve středu posuzovat text smlouvy s OSN, na základě které by Česko poskytovalo azyl a případně i policejní ochranu lidem svědčícím před Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii. Text smlouvy o takzvané "relokaci svědků" předloží vládě ministr zahraničních věcí Cyril Svoboda. Smlouva se netýká jen přímých svědků, kterým hrozí nebezpečí, ale v případě potřeby i jejich blízkých příbuzných. Předkládaná dohoda neukládá České republice povinnost svědky automaticky přijímat, ale dovoluje, aby soud o jejich přijetí požádal. Česká republika žádost posoudí a v případě, že jí vyhoví, dostane svědek humanitární azyl. Na rozhodování se bude podílet ministerstvo vnitra a policie. Předkládaný materiál zároveň konstatuje, že Česká republika by mohla obdržet pouze několik desítek žádostí.

Česká protiteroristická jednotka začala působit v Afghánistánu

Česká protiteroristická jednotka v Afghánistánu je od minulého týdne kompletní a již plní své poslání v misi. Asi stovka expertů z Prostějova bude spolu s Američany působit v odlehlých částech Afghánistánu půl roku. ČTK to v úterý řekl mluvčí Vojenského zpravodajství Ladislav Šticha. Vyslání elitní 601. skupiny speciálních sil schválila počátkem roku na žádost USA vláda a parlament. Hlavním úkolem jejích příslušníků je v rámci operace Enduring Freedom (Trvalá svoboda) pozorování, předávání informací, případně osvobozování zajatců či vyzvedávání dokumentů. Čeští experti se do neklidné oblasti vracejí po dvou letech. Mise je tak druhým bojovým nasazením Čechů v přímé operaci od druhé světové války. Na rozdíl od dalších dvou českých kontingentů - v Kábulu a Fajzabádu - působí prostějovští odborníci mimo struktury Severoatlantické aliance. Předvoj oddílu je v Afghánistánu od konce dubna, většina jeho příslušníků se sem přesunula v polovině května. Ministerstvo obrany z bezpečnostních důvodů tají, kde konkrétně se vojáci pohybují a kdy přesně se vrátí.

ČSSD viní z rozpoutání aféry biolíh ODS, ta to popírá

Sociální demokracie v úterý obvinila ODS, že se snaží za pomoci "spřátelených" policistů ovlivnit výsledek voleb. Materiál šéfa policejního útvaru Jana Kubiceho o údajné snaze politiků ČSSD ovlivňovat některé kauzy je podle strany jen sérií smyšlenek, které mají kriminalizovat politické odpůrce ODS. Občanští demokraté takové obvinění považují za nesmyslné a absurdní. Slušní policisté se už nemohou dívat na to, jak se ČSSD snaží ovlivňovat vyšetřování některých závažných případů, míní předseda ODS Mirek Topolánek. "Je to politický gangsterismus, zákeřnost, zbabělost, sarajevský syndrom, podraz," charakterizoval nynější dění premiér Jiří Paroubek. "Zapletli se do korupce a stali se součástí organizovaného zločinu včetně nájemných vražd. To, co se nyní děje, je od roku 1989 nejvážnější ohrožení politické a bezpečnostní stability ve státě," kontroval Topolánek. Šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Kubica v materiálu pro sněmovní branně-bezpečnostní výbor uvedl, že organizovaný zločin prorostl do státní správy a že někteří politici z ČSSD se snaží zmařit vyšetřování některých případů, přitom se zmínil o takzvané kauze biolíh a o vraždě podnikatele Františka Mrázka. Zástupci ČSSD a KSČM prosadili ve výboru závěr, podle nějž se ovlivňování vyšetřování neprokázalo.

Klause znepokojily informace Kubiceho, chce objasnění věci

Prezidenta Václava Klause vážně znepokojily informace šéfa elitního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho. Požaduje, aby všechna vyslovená podezření o propojení organizovaného zločinu se špičkami policie, politiky a státní administrativy byla velmi rychle a nestranně vyšetřena a objasněna. Dodal současně, že do záležitosti nyní nechce vstupovat, protože je tři dny před volbami. "Je to nesmírně znepokojující. A myslím, že lidé kroutí hlavami a nevěří, že by něco takového bylo vůbec možné. Je naprostou povinností tuto věc bleskurychle zodpovědět, vyřešit, prostě z toho vyvodit zásadní závěry," komentoval v úterý Klaus případ před novináři. Dodal, že o věci neví víc, než vědí občané z médií.

Kočka: Se smrtí Mrázka nemám nic společného, chci se právně hájit

Organizátor pražské Matějské pouti Václav Kočka se hodlá právně bránit proti nařčení, že stojí za vraždou kontroverzního podnikatele Františka Mrázka. Spekulace pocházejí z tajné zprávy Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), kterou jeho ředitel Jan Kubice předal poslancům sněmovního branného výboru. Informace přinesla některá média. "Poskytoval jsem lidem vždy zábavu včetně charitativní činnosti, avšak nejsem vrahem či organizátorem vraždy podnikatele Mrázka. Já i moje rodina jsme nesmírně rozhořčeni útokem, který vůči mně prostřednictvím médií vede skupina osob, která sleduje vlastní politické cíle. Je to proto, že zbývá pár dnů do voleb. Hrubým způsobem byla porušena má čest, mé jméno a důsledky zasáhly celou mou rodinu," uvedl Kočka v prohlášení na úterní tiskové konferenci. Jeho právním zástupcem je známý advokát Josef Lžičař. Kočkovi doporučil, aby se k záležitosti zatím veřejně nevyjadřoval.

Někteří politologové míní, že kauza biolíh je uměle vyvolaná

Někteří politologové považují takzvaný případ biolíh za načasovanou předvolební kauzu. Podle Vladimíry Dvořákové to může být snaha snížit šanci ČSSD na úspěch ve volbách. Není jasné, co ze zveřejněných údajů je pravda, skandál ale poškozuje celou českou politiku, shodli se politologové. "Nevím, co je pravda, neznám ty dokumenty... Jedno si ale myslím určitě, a to je, že několik dní před volbami, ať už to bylo jakkoli, ... se tohle nedělá v demokracii," řekl ČTK Rudolf Kučera. V období tak krátce před otevřením volebních místností by měli mít podle něj lidé čas soustředit se na to, komu dají hlas. "Myslím, že to mohlo počkat pár dnů. Mohlo se to otevřít po volbách," soudí. Volby by podle něj měly být svátkem demokracie. "Tohle je hnusné, hnusné zavalení občanů problémy, které nejsou teď vlastně řešitelné a vyžadují delší čas zkoumání," prohlásil.

Neznámý útočník napadl poslance ČSSD Miroslava Váňu

Neznámý útočník v noci na úterý napadl poslance ČSSD a dvojku na kandidátce strany do sněmovních voleb v Pardubickém kraji Miroslava Váňu. Poslanec má po incidentu, který se stal před jeho domem na sídlišti v Pardubicích, tržnou ránu na hlavě, útočníka neviděl. ČTK to řekl Váňa, který šel útok právě nahlásit na policii. Motiv přepadení poslanec nezná. Podle premiéra a předsedy ČSSD Jiřího Paroubka jde pravděpodobně o politický útok. "Bylo to beze slov, dvě rány a konec. Nedokážu si to nijak vysvětlit," uvedl. "Včera jsem po všech mítincích přijel domů, vykoupal se a šel do hospůdky, kam chodím. Vypil jsem dva vinné střiky a šel jsem v klidu domů. Uslyšel jsem za sebou kroky a potom ucítil, jak mne někdo zezadu nejdříve rukou a pak tupým předmětem, řekl bych skoro tyčí, silně uhodil do hlavy. Nikoho jsem neviděl, probral jsem se za nějakou dobu v kaluži krve a mnoho si toho nepamatuji," řekl ČTK Váňa. Podle svých slov se v šoku doplazil do čtvrtého patra, kde bydlí. "Celou dobu ze mne hrozným způsobem tekla krev, protože ještě beru prášky na ředění krve," uvedl Váňa. Jeho rodina jej odvezla na traumatologii do pardubické nemocnice. "Nechtěl jsem tam o tom mluvit, takže jsem jim říkal, že nevím, jak se to stalo, že jsem asi někde upadl. Ráno, když jsem se z toho probral, mi ale třeštila hlava, proto budu muset do nemocnice ještě jednou," řekl ČTK Váňa. "Pan poslanec byl napaden zezadu a podle mých informací nebyl okraden, takže jakékoliv loupežné přepadení nedává smysl," řekl v úterý Paroubek ČTK během své návštěvy Brna.

Zdravotníci vyzvali Klause k vetu novely, která je prý omezuje

Kritici ministra zdravotnictví Davida Ratha (ČSSD) z řad soukromých lékařů, lékárníků, nemocnic i zdravotního personálu chtějí zabránit přijetí novely zákona, která údajně omezuje jejich práva a ohrožují existenci jejich praxí. Ministr zdravotnictví Davird Rath je opačného názoru, zákon podle něj dává jistotu soukromým lékařům i jejich pacientům. "Vyzveme pana prezidenta Václava Klause osobním dopisem k tomu, aby nepřijímal novelu zákona o péči o zdraví lidu, která upravuje i vztahy ve veřejném zdravotním pojištění. Podle našeho názoru není tato úprava ve veřejném zájmu," řekl novinářům mluvčí krizového štábu soukromých lékařů, lékárníků a malých nemocnic a prezident České stomatologické komory Jiří Pekárek. "Nevidím jediný důvod, proč by měl pan prezident zákon vetovat, protože je to technická norma ve prospěch pacientů i soukromých lékařů, a já bych spíše očekával, že pan prezident jako pravicový politik by neměl snad mít problém s děděním a prodejem lékařských praxí," reagoval na to Rath. Lékařům i ostatním zdravotníkům vadí především to, že jim zákon bude nařizovat, kdo je má zastupovat při vyjednávání o smlouvách a cenách péče. "Mají to být profesní komory, přestože nemají ve svém speciálním zákonu takové zmocnění," vysvětlil důvod nespokojenosti Pekárek. Nyní lékaře zastupují v ekonomických jednáních profesní sdružení; komory mluví jen za členy, kteří jim dali písemné zmocnění. Pokud prezident zákon vetuje, současná sněmovna ho již nestihne do voleb přehlasovat. O novele, kterou prosazuje ministr Rath, by tak jednala až nová sněmovna.

Klaus nařídil propustit z vazby kandidáta Strany zdravého rozumu

Prezident Václav Klaus vydal nařízení, aby byl z vazby propuštěn kandidát Strany zdravého rozumu Jiří Fiala, který je obviněn z útoku na státní orgán a zasahování do nezávislosti soudu. Údajného porušení zákona se Fiala podle policie dopustil 12. května u soudu v Praze 9 během jednání, které se týkalo péče o děti po rozvodu. Fiala je aktivním zastáncem změn v opatrovnickém soudnictví. Patří mezi otce, kteří podali stížnost k Evropskému soudu pro lidská práva, protože jim nebylo umožněno se pravidelně stýkat se svými dětmi. "Prezident tak učinil v přesvědčení, že všichni kandidáti do nadcházejících voleb mají mít rovné podmínky pro svou předvolební kampaň a že škoda, která by uvězněním kandidáta vznikla, by byla nepoměrně větší, než když bude proti obviněnému vedeno stíhání na svobodě," vysvětlil mluvčí Hradu Petr Hájek.

Zelení stáhnou z kandidátek signatáře levicového manifestu

Předsednictvo Strany zelených v úterý požádalo volebního zmocněnce v Moravskoslezském kraji, aby vyškrtl z její kandidátky pět lidí, kteří podepsali manifest levicové frakce. ČTK o tom informovala mluvčí zelených Eva Rolečková. "Předsednictvo se na tom dohodlo jednoznačně. Žádost podají zřejmě i vedoucí krajských organizací," uvedla. Už v pondělí manifest vedení zelených odsoudilo jako akci, která má poškodit stranu několik dnů před volbami. Za vznikem frakce stojí podle předsedy zelených Martina Bursíka sociální demokraté, jejichž předseda a premiér Jiří Paroubek v pondělí přijal v Kramářově vile první ze signatářek manifestu, předsedkyni republikové rady zelených Evu Holubovou.

Vůdci studentů z roku 1989 vyzvali občany, aby nevolili komunisty

Vůdci studentů z listopadu roku 1989 v úterý vyzvali občany, aby dali svůj hlas demokratickým stranám, které nebudou po volbách spolupracovat s komunisty. "Volte demokraticky, volte tak, abyste neumožnili vládu komunistů," píše se v prohlášení, které v úterý novinářům přečetl Šimon Pánek. "Šestnáct let po pádu totality hrozí návrat komunistů... Tímto vývojem jsme znepokojeni jako občané, jako ti, kdo se tehdy svým malým dílem přičinili o změnu režimu," píšou signatáři prohlášení, podle kterých komunismus zdevastoval kulturu, občanský život, zdravé politické návyky i životní prostředí a má za sebou desítky milionů zabitých a zničené životy bezpočtu jiných. Kromě Pánka prohlášení nazvané Nevolme ztrátu paměti podepsali i Martin Mejstřík, Monika Pajerová, Tomáš Klvaňa, Václav Bartuška a Pavel Žáček.

Havel navrhl EU zrušit ministerstva životního prostředí

Bývalý český prezident Václav Havel v úterý v roli jednoho z hlavních řečníků na ekologické konferenci Evropské unie zaskočil eurokraty a ekology myšlenkou zrušit ministerstva životního prostředí. Péče o zachování přírody by totiž podle Havla neměla být starostí jen jednoho resortu a Evropská unie by se neměla jen pachtit za hospodářským růstem a doháněním Spojených států. "Bylo by dobré, aby nebyla zapotřebí žádná ministerstva životního prostředí. Není dobré, když si různé resorty dělají co chtějí, honí se za chimérou stále rostoucího růstu, dohánění a předhánění Ameriky. A na jedno ministerstvo tu je delegována starost, aby při tom nebyla příliš ničena příroda. To mi připadá, jako kdybychom měli ministerstvo slušnosti a jako kdyby všem ostatním ministerstvům bylo dovoleno dělati cokoliv," prohlásil Havel. "Všichni se musíme pokoušet být slušní, a proto všichni bychom měli pokorně ctít životní prostředí (...) a nepotřebovat žádné zvláštní ministerstvo, kam bychom pohodlně tento typ starostí odložili," dodal. Havel vystupoval na úvod série konferencí a výstav, pořádaných Evropskou komisí pod názvem Zelený týden.

Kořistka ve sporu s Dalíkem a Večerkem odmítl přistoupit na smír

Poslanec Zdeněk Kořistka v úterý u ostravského krajského soudu odmítl přistoupit na smír ve sporu s Markem Dalíkem a Janem Večerkem. Tuto možnost řešení sporu souvisejícího s úplatkářskou aférou mu navrhla soudkyně. Občanskoprávní žalobu na Kořistku podali Dalík a Večerek, jež poslanec předloni obvinil z toho, že mu nabízeli úplatek deset milionů korun, když nepodpoří vznikající vládu Stanislava Grosse. Soudkyně v úterý Kořistkovi několik minut vysvětlovala, že je to on, kdo musí dokázat pravdivost napadeného výroku. Večerek s Dalíkem požadují omluvu a dohromady milion korun. "Ani orgány činné v trestním řízení, které se případem zabývaly, nebyly schopny rozhodnout, zda byl spáchán trestný čin. Důkazní nouze může nastat i v tomto civilním řízení. Proto se vás ptám, jestli je nějaká šance na smír," ptala se soudkyně. Kořistka to odmítl. "Jsme si vědomi našeho postavení. Řada svědků ale v minulosti nevypovídala pod hrozbou sankce a jiným bylo vyhrožováno. Naznačovali, že by hovořili jinak, kdyby se nejednalo o žalobce," řekl před soudem Kořistkův právník. "Jen těžko nyní můžu od klienta očekávat, že nyní řekne, že po celou dobu lhal," dodal.

Mladí kandidáti zelených pořádají cvičnou volební Tekk party

Na nadcházející víkend svolali středočeští kandidáti Strany zelených Daniela Matějková a Matěj Stropnický volební Tekk free open air party do areálu Proboštských jezer u Staré Boleslavi. Řekli to na úterní tiskové konferenci. Víkendová party nebude jen volební akcí, ale také tréninkem na letošní CzechTek, uvedli pořadatelé. Rozhodli se ji údajně zorganizovat proto, že na CzechTek trénuje i policie. Mladí se o víkendu dovědí, jak postupovat při zasažení slzným plynem, ale od právníka i to, jak se mají správně podle platných zákonů chovat při kontaktech s veřejným činitelem.

Sdružení Oživení chce na internetu zveřejnit činnost politiků

Občanské sdružení Oživení v úterý představilo internetovou databázi FairPlay, která má mapovat funkce a vedlejší aktivity některých poslanců, zastupitelů hlavního města a kandidátů do sněmovny. Zájemci z řad široké veřejnosti ji mohou již nyní bezplatně navštívit na stránkách www.bezkorupce.cz. Snahou autorů je nabídnout veřejnosti pohodlný přístup k informacím o vztazích politiků s komerčním sektorem. "My se zaměřujeme zejména na občany, aby se mohli sami podívat, co jejich politici dělají, jestli nejsou ve střetu zájmů a jaké jsou jejich dalších aktivity mimo veřejné funkce," řekl novinářům jeden z autorů projektu Tomáš Kramár. Autoři při tvorbě databáze vycházeli z veřejně přístupných zdrojů, jako je například obchodní rejstřík. Projekt podpořilo ministerstvo informatiky a Nadace Open Society Fund. Tvůrci databáze se inspirovali na Slovensku, kde již několik let podobný projekt funguje.

Revize ČSÚ: Ekonomika rostla v roce 2004 o půl bodu pomaleji

Tempo růstu ekonomiky v roce 2004 bylo o půl procentního bodu pomalejší a činilo 4,2 procenta. Vyplývá to z revize vývoje hrubého domácího produktu, kterou v úterý Český statistický úřad zveřejnil. U předloňského roku je úprava nejvýraznější, v ostatních letech od roku 1995 byla mírnější. Provedení metodických změn ve výpočtu makroekonomických údajů je povinností všech členských zemí EU, uvedl k revizi časové řady ČSÚ. V roce 2003 a 2002 naopak rostlo české hospodářství rychleji, než ČSÚ původně uváděl. Revizí tempo v roce 2003 stouplo z 3,2 na 3,6 procenta a o rok dříve z 1,5 na 1,9 procenta.

ÚOHS rozhodl o pokutě pro RWE Transgas, výši nezveřejnil

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže již rozhodl o pokutě pro plynárenskou skupinu RWE Transgas. Na dotaz ČTK to potvrdil šéf úřadu Martin Pecina, výši pokuty však nechtěl specifikovat. Podle něj ale bude sankce vyšší než 15 milionů korun, které firmě minulý týden za porušení cenového zákona uložil Energetický regulační úřad. "Navrhujeme velmi vysokou pokutu," řekl Pecina. Některá média v minulých dnech spekulovala zhruba o 100 milionech korun. RWE o pokutě zatím nic neví. Ještě tento týden antimonopolní úřad, který chování RWE Transgas vyšetřuje zhruba půl roku, zašle návrh do Bruselu. Celá záležitost by pak měla být potvrzena do 30 dnů. Pecina tvrdí, že RWE Transgas zneužil svého postavení na trhu. "Měli pro jednotlivé typy zákazníků rozlišit cenu. Znevýhodnili ale velké odběratele tím, že u nich aplikovali nejvyšší sazbu. Kdyby takové postavení neměli, konkurence by je donutila cenu snížit," uvedl Pecina.

Paroubek: Do Ústeckého kraje míří japonská společnost IPS Alpha

V průmyslové zóně Triangle v Ústeckém kraji postaví japonská společnost IPS Alpha továrnu na LCD displeje. Firma do ní investuje 2,6 miliardy korun a vytvoří až 2000 pracovních míst. Novinářům to v úterý řekl při návštěvě Olomouce premiér Jiří Paroubek. Investice podle něj vytvoří v Ústeckém kraji, regionu s největší nezaměstnaností v zemi, další tisíce pracovních míst u subdodavatelů. "Společnost IPS Alpha je strategickou aliancí tří renomovaných japonských firem Hitachi, Panasonic a Toshiba. Po příchodu Toyoty do České republiky, desítek malých a středních investorů, sem přichází první liga japonských investorů," řekl Paroubek, který je volebním lídrem ČSSD v Ústeckém kraji. Firma využije 23 hektarů průmyslové zóny Triangl u Žatce.

Tesco převezme ve čtvrtek 11 českých hypermarketů Carrefour

Obchodní řetězec Tesco převezme ve čtvrtek 11 tuzemských hypermarketů společnosti Carrefour, která se rozhodla odejít z Česka. Transakci s českými a slovenskými obchody Carrefour dosud brzdil slovenský antimonopolní úřad, který se má ke slovenské části fúze vyjádřit do konce června. Společnosti Tesco a Carrefour se proto dohodly, že si zatím vymění pouze obchody v Česku a na Tchaj-wanu. Slovenské hypermarkety Carrefour by měly přijít na řadu později. Mluvčí Tesco Stores ČR Jana Matoušková uvedla, že integrace 11 hypermarketů Carrefour do obchodního řetězce Tesco zabere několik měsíců a bude postupná za provozu.

Karlovarská minerálka se může spojit s Poděbradkou, rozhodl ÚOHS

Karlovarské minerální vody (KMV) mohou vstoupit do společnosti Poděbradka. Rozhodl o tom Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který už podruhé posuzoval žádost KMV o spojení. Firmy ale musí splnit několik podmínek, například zachovat dalších pět let stávající obchodní značky produktů, řekl v úterý ČTK mluvčí antimonopolního úřadu Kristián Chalupa. Antimonopolní úřad se spojením KMV zabýval už v minulosti, ale nepovolil ho. "Situace na relevantních trzích je odlišná od stavu, který panoval v roce 2001, respektive 2002, kdy uvedená fúze povolena nebyla," vysvětlil Chalupa. Podmínky, které nyní úřad stanovil podle něj stačí k tomu, aby nedošlo k narušení hospodářské soutěže.

Advokáti Pitra a spol. požadují u soudu osvobození svých klientů

Advokáti podnikatele Tomáše Pitra a dalších čtyř obžalovaných mužů požadují u odvolacího vrchního soudu osvobození svých klientů. Podle nich nezpůsobili škodu přes 51 milionů korun, jak tvrdí státní zastupitelství. Obžaloba viní čtyři podnikatele a jednoho advokáta z toho, že pomocí fiktivních faktur vymáhali po finančních úřadech vrácení daní. V pěti případech z šesti se jim údajně podařilo od úřadu peníze získat. Loni v listopadu za to dostali nepravomocně tresty od čtyř do devíti let vězení. Podle obhájců ale byli odsouzeni bez důkazů, navíc po 12 letech od údajného páchání trestné činnosti. Advokát Oldřich Chudoba navíc prohlásil, že dva členové městského soudu, jehož senát vynesl listopadový verdikt, jsou zaujatí - údajně pracují pro ministerstvo vnitra.

Kardiolog: Úmrtnost na infarkt za 30 let klesla z 30 na 5 procent

Úmrtnost na srdeční infarkt v České republice se za poslední tři desetiletí snížila z 30 procent na zhruba pět až sedm procent. Srdeční příhodě tak podlehne přibližně každý 20. pacient. Výsledky české intervenční kardiologie představil v úterý na tiskové konferenci předseda vědecké rady České lékařské komory Aleš Herman. Choroby srdce a cév jsou nejčastější příčinou úmrtí v ČR, připraví o život 55 procent lidí. "V některých oborech je česká medicína na světové špičce, kde můžeme směle konkurovat zemím od USA po Rakousko. Pacienti dostávají vynikající péči, lepší, než na kterou tato země má," uvedl Herman. Kromě intervenční kardiologie a kardiochirurgie má Česko vynikající výsledky například i v péči o těhotné ženy a novorozence.

Obří poldr na Ústeckoorlicku ochrání před záplavami Olomoucko

V Žichlínku na Ústeckoorlicku začínají stavební stroje budovat největší protipovodňovou ochranu ve střední Evropě. Retenční nádrž, kterou naplánoval státní podnik Povodí Moravy, by měla zachytit až 5,9 milionu krychlových metrů vody a bude mít rozlohu 166 hektarů. Před záplavami ochrání hlavně Olomoucko, Litovelsko a Zábřežsko. "Se zemědělci jsme dlouho řešili, co s pozemky, které nejde kvůli častým záplavám a zamokření obdělávat. Nakonec je nabídli Povodí Moravy. Kromě ochrany před povodněmi se nám vrátí i kus přírody," řekl starosta Žichlínku Jiří Šebrle. Pro stavbu takzvaného poldru bylo nutné vykoupit pozemky od více než 100 majitelů. Hlavní stavbou budou sypané zemní hráze o celkové délce zhruba 2,3 kilometru a maximální výšce přes sedm metrů.

Elektronická knihovna poezie 19. století dostala cenu Infora 2006

Projekt Česká elektronická knihovna - Poezie 19. století Ústavu pro českou literaturu Akademie věd dostal cenu Infora 2006. Knihovna zahrnuje 1200 titulů básnických sbírek v elektronické podobě a dostupná je na www.ceska-poezie.cz. ČTK to sdělila Veronika Kratochvílová z tiskového odboru Akademie věd České republiky. Projekt se podle Kratochvílové rodil od druhé poloviny devadesátých let. Jeho záměrem bylo shromáždit a zpřístupnit formou elektronické knihovny první vydání básnických textů od počátků novodobé česky psané poezie až po její plný rozmach, a v elektronické podobě tak uchovat celek české básnické produkce 19. století. Databáze obsahuje také editorské vstupy a rozsáhlý vysvětlivkový aparát. Vznikala za podpory dvou grantů ministerstva kultury. Nyní se s podporou ministerstva školství průběžně rozšiřuje a inovuje, například o faksimilní podobu básnických textů.

Držitel Oscara Maximilian Schell má hlavu plnou nových filmů

Švýcarský herec, filmař a držitel Oscara Maximilian Schell v úterý na tiskové konferenci zlínského festivalu prohlásil, že ve své mysli plánuje natočení tří filmů. Jeho největším přáním je zfilmovat scénář, který pro něj před několika lety napsal filozof a spisovatel Friedrich Dürrenmatt. Jednu z hlavních rolí by si ve snímku podle plánů Schella měl zahrát nějaký slavný herec. Dürrenmatt mu navrhl, aby to byl Robert Redford. "Už tehdy byl pro nás ale drahý, za natočení chtěl pět milionů dolarů," řekl s úsměvem Schell s tím, že scénář má stále v šuplíku. Schella kromě oscarového snímku Stanleyho Kramera Norimberský proces proslavila také jeho producentská a režisérská práce. Je autorem brilantního filmového přepisu Dürrenmattovy hry Soudce a jeho kat, který zpracoval v roce 1975.

Iva Bittová nazpívala na album Mater skladby Vladimíra Godára

Šest skladeb pro různé druhy komorních souborů a ženský hlas, jejichž autorem je slovenský skladatel Vladimír Godár, vyšlo na novém albu nazvaném Mater. Nazpívala je Iva Bittová. "Zpívá čistě, s obrovskými emocemi a je jí rozumět. Co víc bych ještě mohl chtít," řekl v úterý v Praze novinářům Godár. K napsání skladby Magnificat jej inspiroval nejstarší slovenský překlad bible, další skladba vychází z lidových ukolébavek. Text Ecce Puer od Jamese Joyce Bittová nazpívala v anglickém originále; těžištěm alba je devatenáctiminutová Stálá Matka podle textu z 18. století. Album zarámovalo židovské rozjímání nad plynoucím životem Majkomašmalon nazpívané v jidiš.

Kniha V tlamě afrického krokodýla představuje hvězdy world music

Životní příběhy 14 největších současných hvězd world music z černého kontinentu čtenářům přiblíží nová kniha Jiřího Moravčíka nazvaná V tlamě afrického krokodýla. "Jde o první českou knihu, která se v takovém rozsahu zaobírá africkou hudbou," řekl ČTK Jiří Sedlák, mluvčí nakladatelství Signeta, které publikaci vydalo. Někteří ze zpěváků a hudebníků, jejichž profily Moravčík do knihy zařadil, se v příštích týdnech představí na koncertech také českému publiku. V červnu na festivalu United Islands of Prague bude zpívat Alžířan Rachid Taha i jeho krajan, "africký Elvis Presley" Khaled. Zpěvák Salif Keita, který pochází z Mali, vystoupí o měsíc později na přehlídce Colours of Ostrava. "Životní osudy mnoha afrických hudebníků se vyznačují dramatičností, poutavostí, mnoha zvraty i paradoxy, jak je to jen možné u lidí pocházejících z tohoto rozporuplného kontinentu," uvedl Sedlák. Autor knihu oživil rozhovory s jejími protagonisty, které pořídil na festivalech etnické hudby. Texty doprovázejí fotografie Ivana Prokopa a Yvetty Stránské.

Slovácké divadlo připravuje zcela novou hru Vycucnutí

Zcela novou komedii Vycucnutí zkouší v těchto dnech herci Slováckého divadla v Uherském Hradišti. Absurdní příběh o jedné malé nehodě, který napsal Marian Palla, nacvičuje soubor pod vedením režiséra Ladislava Peška. Diváky čeká vtipný příběh dvou pasažérů vypadnuvších zcela nečekaně z letícího letadla, řekl v úterý ČTK mluvčí divadla a herec Josef Kubáník. Světová premiéra za přítomnosti autora inscenace je naplánována na sobotu. Slovácké divadlo se pro text brněnského výtvarníka, dramatika a básníka Mariana Pally rozhodlo už potřetí. Obě předchozí hry - Sajns fikšn a Zase jsem se umýval zbytečně, byly velmi úspěšné a v divadle věří, že nejinak tomu bude i tentokrát. "Pallovy hry lákají do hlediště publikum, které má rádo humor známý z televizních seriálů Monty Python či Červený trpaslík," poznamenal mluvčí.

Tenista Vaněk zlomil prokletí a vyhrál grandslamový zápas

Tenista Jiří Vaněk zlomil prokletí a po šesti letech vyhrál zápas na grandslamovém turnaji. V prvním kole Roland Garros v úterý zdolal domácího Nicolase Mahuta 6:3, 7:6, 6:7 a 7:6 po bitvě trvající čtyři hodiny a jednu minutu. Vaněk předtím na grandslamových turnajích prohrál třináctkrát po sobě v prvním kole. "Snad už ze mě spadlo to grandslamové prokletí," oddechl si osmadvacetiletý tenista po utkání. Naposledy se z výhry na turnajích "velké čtyřky" radoval v roce 2000 rovněž na Roland Garros. "Já jsem tady každý rok hrál super, ale vždycky mi ten zápas utekl mezi prsty," doplnil Vaněk. S třinácti prohrami v prvních kolech není Vaněk nejhorší. Juan Antonio Marín z Kostariky už má po nedělní prohře se Španělem Carlosem Moyou na kontě sedmnáct grandslamových porážek a ani jednu výhru.

Počasí ve středu

Přes den oblačno až zataženo s přeháňkami nebo deštěm, na horách se očekává sněžení. Nejvyšší teploty vystoupí na 9 až 13 stupňů, na horách bude kolem 4 st. C. Čerstvý západní až severozápadní vítr v nárazech dosáhne rychlosti až 50 kilometrů za hodinu.

30-05-2006