Denní souhrn zpráv Zprávy

31-05-2006

Paroubek: Klaus není nadstranický; měl by být vděčný KSČM

Podle premiéra Jiřího Paroubka porušil prezident Václav Klaus svým středečním rozhovorem pro Mladou frontu Dnes slib, že nebude aktivistickým prezidentem. Klaus v něm označil Paroubkovu vládu nad kabinetem a ČSSD za "varovný jev", který je v polistopadové éře Česka bezprecedentní, varoval také před menšinovou vládou ČSSD a KSČM. Uvedl, že se nehodlá spokojit s vytvořením menšinové vlády. Pokud bude možné po nadcházejících volbách vytvořit kabinet většinový, bude na něj "tlačit". Šéf ČSSD a vlády Paroubek odmítl prezidentovy výroky blíže komentovat. Poukázal nicméně na to, že Klaus využívá práva vetovat zákony častěji než jeho předchůdce Václav Havel. Prezidentovi také vzkázal, že by měl být vděčnější komunistům, kteří se podíleli na jeho zvolení. Výroky někdejšího šéfa ODS podle něj prozrazují, že si prezident není jist výhrou nejsilnější opoziční strany ve volbách. V případě vítězství ve volbách, které čekají Česko za dva dny, preferuje Paroubek sestavení menšinového kabinetu s tichou podporou KSČM. Ve "vládě talentů" by podle něj měli zasednout i nestraníci. Personální obsazení takové vlády Paroubek již představil. Jeho kritici však poukazují na to, že za tichou podporu bude chtít KSČM podíl na moci.

Paroubek znovu kritizoval ODS a Kubiceho

Premiér a šéf ČSSD Jiří Paroubek ve středu znovu obvinil ODS z toho, že politicky zneužila část policie, aby ovlivnila výsledek voleb. ČSSD obviňuje občanské demokraty z toho, že spolu s ředitelem Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Janem Kubicem rozpoutali aféru biolíh, aby poškodili ČSSD před volbami. Kubice tento týden řekl, že Paroubek, ministerstvo vnitra a policejní prezident se snaží ovlivňovat vyšetřování některých případů, mimo jiné i kauzy biolíh. Uvedl, že organizovaný zločin již prorostl do státní správy. Do sněmovny přinesl i tajnou zprávu, která obsahuje další závažná podezření a jejíž části unikly do médií. Paroubek se také zastal Václava Kočky a odmítl spekulace o tom, že by tento pořadatel pražských Matějských poutí měl něco společného s vraždou podnikatele Františka Mrázka. Kočka, který je místopředsedou místní organizace ČSSD, se proti nařčením ohradil. Lídr ODS Mirek Topolánek tvrdí, že zprávu Kubiceho neznal a o tom, že je Kočka spojován s vraždou Mrázka, neměl tušení. Jeho dřívější vyjádření o Kočkovi bylo prý intuitivní. "V Praze není třeba vysvětlovat, co znamená jméno Kočka, jeho synové a jeho synovec a provázání na ruskou mafii... Ve veřejných zdrojích, v Respektu a v některých dalších se o tom dočtete romány," řekl Topolánek na Frekvenci 1.

Žalobci prověří Kubiceho zprávu i její zveřejnění

Nejvyšší státní zastupitelství začalo prověřovat, zda zveřejněním tajných informací z materiálu šéfa elitního policejního útvaru Jana Kubiceho někdo nespáchal trestný čin. Obsah Kubiceho zprávy navíc prošetří tým složený ze čtyř žalobců a čtyř kriminalistů. Na vzniku týmu se dohodli nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká a policejní prezident Vladislav Husák. Vesecká ve středu uvedla, že její úřad bude zkoumat i způsob, jakým důvěrné informace z přípravného řízení unikly do médií. Nejvyšší státní zastupitelství má podle ní materiál k dispozici teprve od úterka, na závěry je tedy zatím brzy. "Není možné učinit žádný závěr, dokud v konkrétních trestních věcech, a jedná se o čtyři trestní věci, nebude skončeno přípravné řízení," uvedla. Současně ujistila, že její podřízení stejně jako dosud aktivně dohlížejí na objektivní vyšetřování všech kauz, které elitní policejní důstojník ve své zprávě zmínil. Mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství František Tlapák řekl, že Kubiceho případ je jedinou kauzou týkající se úniku informací, kterou zatím úřad prošetřuje. Vyšetřování podle něj potrvá několik dní.

Kubice: Zveřejnění dokumentů by neměl být problém pro vyšetřování

Ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jan Kubice řekl, že zveřejnění důvěrných materiálů o práci policie na případech vraždy podnikatele Františka Mrázka, korupční aféře kolem zakázek s biopalivy a pokusu podvodu na společnosti Čepro vyšetřování kriminalistů neohrozí. Podle něj byla většina informací týkajících se všech tří kauz již médiím i podsvětí známa, stejně tak vyšetřovací verze policie. Nesouhlasí s názorem ministra vnitra Františka Bublana, který v rozhovoru pro deník Právo uvedl, že škody, které Kubice svým pondělním vystoupením před sněmovním branným výborem způsobil, budou velmi vysoké. Bublan podotkl, že už se mu ozvali ředitelé finanční a protikorupční policie Vladimír Zimmel a Miloslav Brych, kterým zveřejnění citlivých informací narušilo vyšetřování jejich kauz.

Kočka: Se smrtí Mrázka nemám nic společného, chci se právně hájit

Organizátor pražské Matějské pouti Václav Kočka se hodlá právně bránit proti nařčení, že stojí za vraždou kontroverzního podnikatele Františka Mrázka. Spekulace pocházejí z tajné zprávy Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), kterou jeho ředitel Jan Kubice předal poslancům sněmovního branného výboru. Informace přinesla některá média. "Poskytoval jsem lidem vždy zábavu včetně charitativní činnosti, avšak nejsem vrahem či organizátorem vraždy podnikatele Mrázka. Já i moje rodina jsme nesmírně rozhořčeni útokem, který vůči mně prostřednictvím médií vede skupina osob, která sleduje vlastní politické cíle. Je to proto, že zbývá pár dnů do voleb. Hrubým způsobem byla porušena má čest, mé jméno a důsledky zasáhly celou mou rodinu," uvedl Kočka v prohlášení na úterní tiskové konferenci. Jeho právním zástupcem je známý advokát Josef Lžičař. Kočkovi doporučil, aby se k záležitosti zatím veřejně nevyjadřoval.

Zelení vyškrtli z moravskoslezské kandidátky "dvojku" Holubovou

Volební zmocněnec Strany zelených ve středu odpoledne vyškrtl z kandidátní listiny dvojku moravskoslezské kandidátky Evu Holubovou. Vyřazení žádných dalších kandidátů neoznámil a už to ani udělat nelze, protože posledním termínem pro změny na kandidátních listinách byla středeční 14:00 hod. Předsednictvo zelených doporučilo v úterý vyškrtnout z kandidátky pět členů v čele s předsedkyní republikové rady Holubovou kvůli zveřejnění levicového manifestu a založení levicové frakce. Předsednictvo tento krok označilo za poškození strany několik dnů před volbami, za akcí vidí ČSSD, s jejímž předsedou a premiérem Jiřím Paroubkem se Holubová setkala. Vyškrtnutí Holubové potvrdil předseda zelených Martin Bursík. Zbylí kandidáti, kteří byli navrženi na vyškrtnutí, podle něj vysvětlili volebnímu zmocněnci své pohnutky a přesvědčili ho o svém místě na kandidátce. Moravskoslezští kandidáti, které předsednictvo doporučilo vyškrtnout z kandidátky, se chystali v případě své neúčasti ve volbách zpochybnit výsledky hlasování. Pokud ve volbách na konci týdne získají sociální demokraté a ODS vyrovnané výsledky a zelení se dostanou do sněmovny, jejich hlas může zasáhnout do tvorby nové vlády. Nejednotnost strany by potom podle politologů mohla ovlivnit vyjednávání. Holubová tvrdí, že rozhodně nechce rozštěpit stranu. Je ale podle ní možné, že ve sněmovně budou Bursíkovi lidé, nikoli ale Strana zelených.

Vláda schválila čtyři miliardy pro dětskou nemocnici v Motole

Vláda ve středu schválila čtyři miliardy korun pro dětskou nemocnici v pražském Motole. Ministerstvo zdravotnictví a motolská nemocnice si na její rekonstrukci půjčí peníze u Evropské investiční banky. Podle ministra zdravotnictví Davida Ratha splatí třímiliardový úvěr s miliardovým úrokem v následujících 20 letech. Fakultní nemocnice se podle Ratha bude podílet na investici zhruba dvěma miliardami korun. Revitalizace dětské nemocnice by měla skončit v roce 2012. Záměr ještě posoudí Poslanecká sněmovna. Již dříve kabinet vyčlenil ze státního rozpočtu pro Motol přes miliardu korun - 174 milionů na dostavbu energocentra a 895 milionů na odstranění havarijního stavu budovy. Oprava energocentra stála 255 milionů korun, nemocnice dala ze svého 81 milionů. V Motole jsou unikátní pracoviště, například dětské kardiocentrum či dětská transplantační jednotka kostní dřeně, kde se léčí malí pacienti z celé republiky. Předností Motola je, že se na jednom místě koncentrují špičkové týmy a péče může být komplexní. Péči o pacienty dosud narušovaly časté havárie topení, prasklé stoupačky a opravy akutních závad i za provozu klinik.

Vláda zjednodušila udílení dotací na opravy panelových domů

Dotace k úvěru na opravy, modernizace a regenerace panelových domů bude moci získat i jejich většinový vlastník nebo skupina vlastníků, kteří se na tom dohodnou. Doposud o tyto dotace mohla žádat jen společenství vlastníků. Změnu na návrh ministra pro místní rozvoj Radko Martínka schválila vláda. Zjednodušit získání dotace na opravu panelových domů by mělo pomoci i navrhované opatření, podle kterého nebude třeba k žádosti vždy předkládat stavební povolení. Martínkův návrh také obsahuje několik podmínek, které republika musí splnit kvůli slučitelnosti s právem EU. Například úvěr budou moci poskytovat i banky, které nemají na území ČR pobočku. Úroková dotace bude moci být poskytnuta i k úvěru v cizí měně. Dotaci k úrokům poskytuje Státní fond rozvoje bydlení, který má na tyto účely v letošním rozpočtu 900 milionů korun. Původní rozpočet počítal s částkou 400 milionů, ale kvůli velkému zájmu o tuto podporu v letošních prvních čtyřech měsících, se rozpočet fondu navýšil o 500 milionů korun. Celkem je na tyto účely třeba vynaložit 300 až 400 miliard korun. V letech 2007 až 2013 bude moci Česká republika získat na tyto účely peníze z Evropské unie. V panelových domech v Česku žijí asi čtyři miliony lidí.

Krajané dostanou příští rok 56 milionů

Krajané v zahraničí mohou i nadále počítat s podporou českého státu. V příštím roce půjde ze státního rozpočtu na jejich aktivity kolem 56,3 milionu korun. Do roku 2009 by se měla pomoc každoročně navyšovat o další milion korun, v roce 2009 má dosáhnout 58,5 milionu korun. Rozhodla o tom vláda. Peníze půjdou mimo jiné na kurzy češtiny. Ministerstvo například organizuje letní kurz v Dobrušce. Dále se z nich zaplatí metodické kurzy pro učitele češtiny a novináře krajanského tisku. Rovněž budou použity na vysílání lektorů přímo do zahraničí. Stát chce rovněž podporovat výuku bohemistiky na zahraničních vysokých školách, kulturní projekty krajanů a společností přátel Česka, opravu krajanských domů a pomoc krajanským komunitám v odlehlých oblastech. Nejpočetnější jsou české krajanské komunity v USA, na Slovensku, v Kanadě, Chorvatsku a Austrálii. Ve světě působí kolem 400 krajanských spolků, například jen v USA je 35 poboček Sokola. Spolky vydávají na 130 krajanských tiskovin, velká část z nich vychází v USA. Informace o činnosti krajanů je možné nalézt na internetových stránkách www.krajane.net.

Diplomacie vyzývá Čechy, aby nezneužívali turistická víza v USA

Ministerstvo zahraničí opět vyzývá Čechy, aby ve Spojených státech nezneužívali pobyt s turistickým vízem k hledání práce. Náměstek pro konzulární záležitosti Pavel Svoboda chce, aby se tak podařilo odstranit jednu z překážek, která brání zrušení víz do USA. Podle dřívějších odhadů v USA pracují načerno tisíce českých občanů. Stovky úřady každoročně zadrží a vyhostí. Američané tvrdí, že to je jedním z důvodů, proč víza pro Čechy neruší. Obava z práce načerno je také nejčastějším důvodem pro odmítnutí udělit vízum, uvádí americké velvyslanectví v Praze. Jestliže se turista v USA nechává nelegálně zaměstnávat nebo překročí povolenou dobu pobytu, může ho policie zadržet. Poté je umístěn do vězení a může čekat několik týdnů až měsíců na slyšení před imigračním soudem. "Žádáme turisty, aby dodržovali podmínky, za jakých byli do země vpuštěni," uvedl náměstek Svoboda. Česká diplomacie, která dlouhodobě tlačí na zrušení víz, si od posunu v nahlížení na vízovou povinnost hodně slibuje. Prezident Václav Klaus se ovšem podivil tomu, že americkým podmínkám by vyhovovalo jen Polsko. Česká vláda dává najevo, že navýšení počtu vojáků není na pořadu dne. Navíc celkově by Češi limit splnili, pokud by byly brány v úvahu všechny operace; v Afghánistánu je kolem 220 Čechů, v Iráku stovka vojáků. Další čeští vojáci jsou na Balkáně.

Česká protiteroristická jednotka začala působit v Afghánistánu

Česká protiteroristická jednotka v Afghánistánu je od minulého týdne kompletní a již plní své poslání v misi. Asi stovka expertů z Prostějova bude spolu s Američany působit v odlehlých částech Afghánistánu půl roku. Vyslání elitní 601. skupiny speciálních sil schválila počátkem roku na žádost USA vláda a parlament. Hlavním úkolem jejích příslušníků je v rámci operace Enduring Freedom (Trvalá svoboda) pozorování, předávání informací, případně osvobozování zajatců či vyzvedávání dokumentů. Čeští experti se do neklidné oblasti vracejí po dvou letech. Mise je tak druhým bojovým nasazením Čechů v přímé operaci od druhé světové války. Na rozdíl od dalších dvou českých kontingentů - v Kábulu a Fajzabádu - působí prostějovští odborníci mimo struktury Severoatlantické aliance. Předvoj oddílu je v Afghánistánu od konce dubna, většina jeho příslušníků se sem přesunula v polovině května. Ministerstvo obrany z bezpečnostních důvodů tají, kde konkrétně se vojáci pohybují a kdy přesně se vrátí.

Česko by mohlo přijít o 1,5 miliardy na infrastrukturu

Česká republika by mohla kvůli nedostatkům v některých smlouvách mezi obcemi a provozovateli vodárenské infrastruktury přijít o 1,5 miliardy korun z fondů Evropské unie. Informoval o tom internetový server ihned.cz s odvoláním na náměstka ministra životního prostředí Tomáše Novotného. Evropská komise podle něj našla nedostatky v některých smlouvách mezi obcemi a provozovateli vodárenské infrastruktury. Postiženi by mohli být čtyři žadatelé o dotace z kohezního fondu, konkrétně vodohospodářský svazek Olše, sdružení obcí Jihlavska a Zlínska a Vírský vodovod pro Brněnsko. Podle Novotného je však 1,5 miliardy jen zlomek z peněz, které už do vodárenství z Evropské unie přišly. Od roku 2000 to bylo celkem 18,5 miliardy korun z dosud schválených 20 miliard. Žadatelé z roku 2004 a 2005 podle něj o své peníze určitě nepřijdou. Z 500 měst a obcí nad 2000 obyvatel, které dosud nemají čistírnu odpadních vod nebo kanalizaci, jich na evropské dotace dosud dosáhlo 330. Zbylých 170 obcí na to má čas do roku 2010, dokdy platí výjimka Evropské unie z přístupové smlouvy. Pokud by to obce do té doby nestihly, České republice by hrozily nemalé sankce.

Autostrade zaslala Evropské komisi své připomínky k tendru na mýtné

Italská firma Autostrade zaslala Evropské komisi souhrn svých výhrad k tendru na elektronické mýtné. Potvrdil to zástupce Autostrade Vladimír Bystrov. Podle něho nejde o nový podnět, ale o podklad, který si unie vyžádala v rámci vlastního šetření. Podle Bystrova jde o šetření, které provádí direktoriát pro vnitřní obchod. Ten již před časem zaslal české vládě dopis, v němž vyjádřil pochybnosti o průběhu výběrového řízení na dodavatele mýtného. Ministerstvo dopravy ale podle své mluvčí Marcely Žižkové nemá informace o tom, že by EK nějaké řízení ve věci mýtného připravovala. Kvůli podnětům ze strany Autostrade a dalších firem si jen před časem vyžádala informace, které jí MD poskytlo. Ministr dopravy i předseda antimonopolního úřadu již dříve uvedli, že se neobávají, že by komise mohla dospět k tomu, že tendr neproběhl v souladu s českým a evropským právem. Mýtné začnou platit v prvním roce kamiony nad 12 tun. Výnos má dosáhnout asi deseti miliard korun, což je desetinásobek současného výběru z dálničních známek pro kamiony. Šimonovský ale předpokládá, že budoucí vláda brzy rozšíří zpoplatnění na všechna vozidla nad 3,5 tuny. Pak by výnos dosahoval 24 až 25 miliard. Platit se má na 2100 kilometrech dálnic a vybraných silnic 1. třídy.

Soud dal cizinci za smrtelnou nehodu podmínku

Jednadvacetiletého polského řidiče, který loni v prosinci srazil na autobusové zastávce v Praze 5 dvě ženy, potrestal soud dvouletou podmínkou se čtyřletou zkušební dobou. Marczin Sebastian Borusinski navíc nesmí čtyři roky sednout za volant a musí uhradit poškozeným 39.000 korun. Mladík v prosinci 2005 společně s otcem koupil na pražském Barrandově úplně novou fabii combi. U Anděla na suché vozovce nezvládl řízení a dostal smyk. Na zastávce tramvají najel do dvou žen, které nestačily uskočit. Osmasedmdesátiletá Zdeňka Soudná utrpěla několik zlomenin nohou a žeber, vnitřní zranění, mnohočetné krevní výrony po celém těle, následný otok mozku, embolii plic. Na následky těchto zranění ještě týž den zemřela. Pětačtyřicetiletá Jitka Patriková si z incidentu odnesla zlomeninu kolena. I po pěti měsících od nehody je v pracovní neschopnosti, teprve před dvěma týdny odložila hůl a stále dochází na rehabilitaci. Podle soudu příčinou nehody bylo to, že se řidič nevěnoval jízdě. Soud mu přesto nakonec vyměřil podmínku, protože Borusinski dosud žil spořádaným životem. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce i Borusinski si ponechali zákonnou lhůtu na rozmyšlenou.

Elektronická knihovna poezie 19. století dostala cenu Infora 2006

Projekt Česká elektronická knihovna - Poezie 19. století Ústavu pro českou literaturu Akademie věd dostal cenu Infora 2006. Knihovna zahrnuje 1200 titulů básnických sbírek v elektronické podobě a dostupná je na www.ceska-poezie.cz. ČTK to sdělila Veronika Kratochvílová z tiskového odboru Akademie věd České republiky. Projekt se podle Kratochvílové rodil od druhé poloviny devadesátých let. Jeho záměrem bylo shromáždit a zpřístupnit formou elektronické knihovny první vydání básnických textů od počátků novodobé česky psané poezie až po její plný rozmach, a v elektronické podobě tak uchovat celek české básnické produkce 19. století. Databáze obsahuje také editorské vstupy a rozsáhlý vysvětlivkový aparát. Vznikala za podpory dvou grantů ministerstva kultury. Nyní se s podporou ministerstva školství průběžně rozšiřuje a inovuje, například o faksimilní podobu básnických textů.

Iva Bittová nazpívala na album Mater skladby Vladimíra Godára

Šest skladeb pro různé druhy komorních souborů a ženský hlas, jejichž autorem je slovenský skladatel Vladimír Godár, vyšlo na novém albu nazvaném Mater. Nazpívala je Iva Bittová. "Zpívá čistě, s obrovskými emocemi a je jí rozumět. Co víc bych ještě mohl chtít," řekl v úterý v Praze Godár. K napsání skladby Magnificat jej inspiroval nejstarší slovenský překlad bible, další skladba vychází z lidových ukolébavek. Text Ecce Puer od Jamese Joyce Bittová nazpívala v anglickém originále; těžištěm alba je devatenáctiminutová Stálá Matka podle textu z 18. století. Album zarámovalo židovské rozjímání nad plynoucím životem Majkomašmalon nazpívané v jidiš.

Lidé našli na Jindřichohradecku dalšího mrtvého orla

Mrtvého orla mořského nalezli lidé na Jindřichohradecku. Proč přísně chráněný dravec uhynul, zatím není jasné. U všech předchozích případů však pitva potvrdila, že byli ptáci otráveni. Ornitologové stále navyšují odměnu za informace o tom, kdo má orly na svědomí. Dosud bylo v České republice otráveno sedm nebo osm ptáků. Předchozí případ je z minulého týdne, kdy mrtvého orla našli myslivci u Bělé pod Bezdězem na Mladoboleslavsku. Na jihu Čech byli otráveni dva orli v březnu. "Pokud to bude pokračovat, tak může být populace orla během několika málo let zcela zlikvidována," řekl zoolog CHKO Třeboňsko Jan Ševčík. Právě kvůli rozmáhajícímu se travičství zvířat vyhlásila letos Česká společnost ornitologická orla mořského ptákem roku. Chce dát problému velkou publicitu. Majestátní dravec se začíná vracet do české přírody, travičství však může další růst populace zastavit. Na území státu hnízdí nanejvýš třicet párů. Za dopadení travičů vypsala Česká společnost ornitologická nejprve odměnu 20.000 korun. Díky darům veřejnosti ji ornitologové postupně zvyšují a nyní již činí 75.000 korun.

Vlastní pas získalo během dvou let přes 30.000 malých zvířat

Více než 30.000 malých zvířat v ČR získalo během posledních dvou let vlastní pas pro cesty do zahraničí. Uvedli to zástupci Komory veterinárních lékařů. Povinnost pořídit si pas pro svého psa, kočku či fretku při cestě do zahraničí platí od října roku 2004. Od letošního května musí vést komora jejich centrální evidenci. Před letní dovolenou čeká výrazný nárůst zájmu. Přesný počet zvířat chovaných v domácnostech se nedá určit. Podle některých odhadů mají Češi například skoro milion psů. Domácím mazlíčkům, kteří se svými majiteli cestují do zahraničí, hrozí největší rizika infekce zejména v jižní Evropě. Nejčastější onemocnění, jako jsou třeba dirofilarióza, leishmanáza či brucelóza psů, jsou přenosná i na člověka. Například na leishmanázu ročně ve světě zemře 57.000 lidí.

Na Kostariku vyzrál pouze Lokvenc, Češi vyhráli 1:0

Čeští fotbalisté v úterý vyhráli v dalším přípravném utkání před mistrovstvím světa nad Kostarikou 1:0 díky brance Vratislava Lokvence. Generálka na šampionát čeká Brücknerův celek v sobotu, kdy na Letné nastoupí proti týmu Trinidadu a Tobaga. Ve středu čekal české reprezentatny jen lehký trénink na pražském Strahově. Stav marodů Tomáše Rosického a Vladimíra Šmicra se podle lékaře Petra Krejčího dál mírně zlepšuje, přestože o výrazném pokroku se zatím hovořit nedá. Rosický si ze soustředění v rakouském Seefeldu přivezl natažený stehenní sval na levé noze a třetí den se věnuje jen individuální přípravě. Záložníka Bordeaux Šmicra trápí obnovené zranění zadního stehenního svalu, nestihne ani jednu přípravu a situace je u něj zřejmě nejvážnější ze všech. Naopak kapitán Tomáš Galásek, kterého v minulých dnech trápil natažený postranní vaz v koleni, se prý cítí stále lépe. Zdravotní problémy má nově náhradník Libor Sionko, který si v zápasu proti Kostarice bolestivě nakopl palec. Jeho stav ale není vážný, v sobotní generálce proti Trinidadu a Tobagu v Praze na Letné by zřejmě chybět neměl. "Sionkovo zranění je spíš jen taková běžná prkotina," řekl lékař reprezentace Krejčí.

Ve druhém kole Roland Garros je osm českých tenistů

Závěr prvního kola Roland Garros nebyl pro české barvy příznivý - přes dobrý začátek prohráli své zápasy Jan Hernych i Klára Koukalová a nedařilo se ani Robertu Vikovi. Ve druhém kole tak bude mít Česká republika osm tenistů. Nejnešťastněji vypadala po utkání Klára Koukalová, která v zápasu s Italkou Tathianou Garbinovou hladce vyhrála první set 6:2, ve druhém vedla ještě 4:3, ale nakonec ho prohrála 4:6. Ve třetím zcela odpadla a prohrála 1:6. Vik ztratil utkání s Francouzem Florentem Serrou po setech 1:6, 6:1, 5:7 a 4:6. Hernych v zápase v favorizovaným Australanem Lleytonem Hewittem velmi dobře začal. První sadu prohrál až v tie-breaku a druhou suverénně vyhrál 6:3, ale další dvě vyzněly jednoznačně pro Australana, který je vyhrál 6:2 a 6:0.

Na horách dosud leží sněhová pokrývka

Na hřebenech hor v noci na středu poklesla teplota pod bod mrazu a místy se tam vytvořila sněhová pokrývka vysoká i čtyři centimetry. Za sněhovou nadílku může vpád studeného a vlhkého vzduchu na území Česka. Na Velkém Javoru dokonce nasněžilo v posledních májových dnech šest centimetrů. Během úterý a dnešního rána spadlo od jednoho do 23 litrů vody na metr čtvereční, na Lysé Hoře 51 litrů srážek. V nejvyšších polohách Krušných hor, Krkonoš a Šumavy sněžilo už od pondělní noci. V Krušných horách sníh místy komplikoval dopravu. Na Labské boudě na hřebenech Krkonoš ležel v úterý ráno přibližně dvoucentimetrový poprašek sněhu. Sněžení ale na přelomu května a června není ve vrcholových částech Krkonoš ničím mimořádným. Na hřebenech Krkonoš zůstává sněhová pokrývka již pouze na některých místech, oproti loňskému létu je sněhu výrazně méně. V loňském roce vydržel sníh na takzvané mapě republiky na úbočí Studniční hory v Krkonoších až do poloviny srpna.

Počasí

Bude oblačno až zataženo s přeháňkami, na hřebenech hor sněžení. Ojediněle i bouřky. Teploty 10 až 14 stupňů, na horách kolem čtyř.

31-05-2006