Denní souhrn zpráv Zprávy

10-06-2006

Poslanci ČSSD nebudou Topolánkovu vládu podporovat ani tolerovat

Poslanecký klub ČSSD se jednomyslně shodl na tom, že ve sněmovně nevysloví důvěru vznikající vládě Mirka Topolánka ani jiným způsobem nebude koalici občanských demokratů, lidovců a zelených tolerovat. Tento závazek podepsalo všech 74 poslanců sociální demokracie, řekl novinářům předseda strany Jiří Paroubek a šéf poslanecké frakce Michal Hašek po zasedání Ústředního výkonného výboru ČSSD. Pro získání důvěry potřebuje kabinet při plném počtu poslanců alespoň 101 hlasů, svazek ODS, KDU-ČSL a Strany zelených má dohromady ale jen stovku mandátů. Paroubkova strana tvrdí, že jednání se ocitla ve slepé uličce a ODS by měla začít s ČSSD vyjednávat o vládě nestranických odborníků. ODS by podle Paroubka měla uznat, že sice vyhrála volby, ale nemá sílu sestavit funkční vládu a získat pro ni důvěru poslanců. V neděli bude s předákem vítězné strany mluvit o možných variantách po telefonu. Očekává přitom, že pokud Topolánkův první pokus získat důvěru pro novou vládu nevyjde, další šanci sestavit kabinet získá on jako předseda druhé nejsilnější strany. Výběr ale záleží výhradně na prezidentovi. ČSSD chce rovněž vznést nárok na funkci předsedy Poslanecké sněmovny, ale nikoliv výměnou za podporu nového kabinetu. Do čela poslanců by zřejmě nominovala Paroubka, přičemž nevidí problém v neslučitelnosti funkci předsedy vlády a dolní komory. Velká koalice občanských a sociálních demokratů je podle předsedy ČSSD Jiřího Paroubka krajní, ale velice nepravděpodobné řešení patové povolební situace. Od ústředního výkonného výboru proto dostal mandát o nové vládě dále vyjednávat s cílem zabránit pravicovým návrhům, jako je rovná daň nebo privatizace veřejného sektoru.

Česká strana sociálně demokratická zřejmě nepodá žalobu na neplatnost voleb, kterou pohrozil její předseda Jiří Paroubek minulou sobotu večer po vyhlášení volebních výsledků. "Nemyslím, že je pravděpodobné, že bychom tu žalobu podali," řekl šéf ČSSD. Stížností na volby bylo tento týden podáno 11. Žalobu podal mimo jiné také Philipp Janýr, který se hlásí k sociálním demokratům v Rakousku. Zdůvodnil ji tím, že ODS na svém serveru čtyři dny před volbami zveřejnila nedoložená obvinění ČSSD. Paroubek v projevu před týdnem uvedl, že jeho strana prověří možnost podat žalobu na neplatnost voleb u Nejvyššího správního soudu. Současně odmítl uznat porážku ČSSD a občanské demokraty obvinil z nečestných praktik. Na mimořádné tiskové konferenci navíc přirovnal politiku a záměry ODS k mocenskému řešení krize v únoru 1948, přičemž prohlásil, že zemi hrozí "modrá totalita". Premiér ve čtvrtek po setkání s prezidentem přiznal, že se emotivním projevem dopustil chyby a veřejnosti se za použité výrazové prostředky omluvil. Trvá však na tom, že podstata projevu byla racionální.

Podle místopředsedy ODS Nečase pokračují sociální demokraté v destruktivní politice

Výsledky zasedání Ústředního výkonného výboru ČSSD ukázaly, že sociální demokracie pokračuje v destruktivní politice. Místopředseda ODS Petr Nečas tak reagoval na rozhodnutí nejvyššího orgánu ČSSD mezi sjezdy odmítnout vládu, kterou sestavuje s lidovci a zelenými šéf ODS Mirek Topolánek. Je to "pokračování rituálních tanečků", dodal Nečas. Skutečnost, že všech 74 poslanců ČSSD podepsalo závazek, že ve sněmovně nevysloví důvěru Topolánkové vládě a ani jiným způsobem nebudou koalici občanských demokratů, lidovců a zelených tolerovat, Nečas označil za bolševické manýry. Sociální demokraté se k nim podle něj uchylují proto, že nevěří vlastním poslancům, dodal.

Předsedu zelených Martina Bursíka nepřekvapilo, že ČSSD koaliční vládu ODS, lidovců a zelených nepodpoří. "Od pana Paroubka bych vlastně nečekal nic jiného, to nejsou žádné informace, které bych pokládal za nečekané nebo nové," řekl Bursík během zasedání republikové rady zelených. Doufá přesto, že pokud by byl program koalice vyhovující i pro část ČSSD, někteří sociální demokraté by hlasovali pro důvěru vládě. Sociální demokraté něco takového ale rozhodně vylučují.

Topolánek řekl Mladé frontě Dnes, že chce buď svoji vládu, nebo nové volby

Předseda ODS Mirek Topolánek soudí, že pokud jeho plánovaná vláda s lidovci a zelenými nezíská důvěru sněmovny, měly by se uskutečnit nové volby. Uvedl to v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes. "Zřejmě bychom pak museli vytvořit novou vládu širší shody bez komunistů. Ta by měla připravit nové, předčasné volby," odpověděl šéf nejsilnější strany na dotaz, co bude dělat, když pro svůj kabinet nezíská podporu. Podotkl také, že občanští demokraté sice sestavují vládu, ale se sto hlasy ve sněmovně nelze vládnout stabilně a dlouhodobě. "Chci, aby naši voliči jasně slyšeli, že tato situace neumožňuje ODS stoprocentně naplnit svůj program," dodal Topolánek. Vlajkovou lodí programu ODS je rovná daň, která je ale nepřípustná pro sociální demokracii. Předseda poslanců ODS Vlastimil Tlustý v rozhovoru pro Lidové noviny naznačil, že pokud by se ODS rozhodla, že koncept rovné daně opustí, nepřijal by funkci ministra financí.

Lídři zelených mohou jednat o vládě se všemi kromě KSČM

Vyjednavači Strany zelených v čele s předsedou Martinem Bursíkem dostali od stranického vedení mandát jednat o nové vládě se všemi stranami kromě komunistické. Rozhovory s ČSSD ale nyní podle Bursíka nejsou na pořadu dne, nejmenší parlamentní strana dává přednost jednáním s vítěznou ODS a lidovci. Chce přitom do připravované koaliční smlouvy prosadit co nejvíce priorit ze svého programu. Vyjednávací tým je nadále vázán dřívějším usnesením, podle něhož Strana zelených nepodpoří žádnou menšinovou vládu, která by ve sněmovně byla závislá na podpoře KSČM.

Strana zelených při jednáních o nové vládě trvá na dodržení jednoho z klíčových bodů svého programu - zákazu nových jaderných elektráren. Uvedl to zpravodajský server Aktuálně.cz. Šéf zelených Martin Bursík serveru řekl, že v kabinetu, jenž by chtěl stavět nové jaderné elektrárny, jeho strana nebude. Na dotaz, zda se daří plán na zákaz nových jaderných bloků při koaličních jednáních prosadit, neodpověděl. Jeden z vyjednavačů za KDU-ČSL Milan Šimonovský potvrdil, že jaderná energetika je jedním z témat, jež zelení otevřeli. Jak ale podotkl, nepředpokládá, že by nová vláda stavěla nebo stavbu nových jaderných elektráren začala připravovat. I mezi zelenými se ovšem hovoří o tom, že případné dílčí vítězství - závazek, že se nebudou stavět další jaderné bloky - nemusí být vítězstvím definitivním. Kabinet, který nastoupí po čtyřech letech, se může znovu k jaderné energetice přihlásit.

ÚOOZ se nelíbí, že není v týmu, který vyšetřuje jeho zprávu

Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) se nelíbí, že nemá svého zástupce v týmu, jenž prověřuje obsah zprávy, kterou poslancům předal těsně před volbami šéf útvaru Jan Kubice. Jednotka se domnívá, že by kvůli tomu vyšetřování nemuselo být objektivní. Informovala o tom Česká televize (ČT). Kubice ve své zprávě obvinil politiky, že chtějí ovlivňovat vyšetřování některých závažných kriminálních kauz. Materiál před volbami vyvolal prudké spory především mezi ČSSD a ODS. "Aby dokument, který jsme předložili výboru (sněmovnímu výboru pro obranu a bezpečnost) byl vyhodnocen v souvislostech, a tedy správně, tak je dokonce nezbytné, aby byl v komisi zástupce našeho útvaru," řekla mluvčí ÚOOZ Blanka Kosinová.

V utajené zprávě ÚOOZ jsou údajně důkazy o politickém ovlivňování kauz, které tento elitní policejní útvar vyšetřuje, i poznatky o propojení organizovaného zločinu s vysokými úředníky státní správy. Ve zprávě figurují i šéfové finanční policie a protikorupční jednotky. Podle policejních odposlechů byli oba v kontaktu s někdejší šéfem úřadu vlády Pavlem Přibylem, jehož jméno se v materiálu objevuje právě v souvislosti s ovlivňováním vyšetřování závažných kriminálních případů. Část dokumentů je zřejmě výsledkem policejního vyšetřování, které se týkalo především tří případů - lednové vraždy podnikatele Františka Mrázka, pokusu o podvod s ropnými produkty na státní společnosti Čepro a korupční aféry kolem chystaných zakázek na výrobu biopaliv, kauzy zvané biolíh. Kubice dokumenty označené jako důvěrné předložil při jednání sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost, které se konalo 29. května. Ještě týž den jejich opis zveřejnil na svých internetových stránkách Český rozhlas 1 - Radiožurnál. Zveřejnění materiálů vyvolalo před volbami silné napětí a ostré spory. Sociální demokraté tehdy ODS obvinili z toho, že chce zprávou ovlivnit volby.

Bývalý ministr obrany Kostelka vítá nákup transportérů

Definitivní podpis smlouvy na dodávku nových obrněných transportérů pro českou armádu přivítal bývalý ministr obrany a současný český velvyslanec v Rusku Miroslav Kostelka. Uzavření tendru je podle něj především dobrou zprávou pro české vojáky, i když podpis současného ministra Karla Kühnla těsně před koncem funkčního období nynější vlády je prý politicky "na hraně". "Bylo to správné a odpovědné rozhodnutí. Kdyby nepadlo, neměla by armáda nejméně dva další roky transportéry a to by bylo zcela proti principu armádní reformy," řekl ČTK Kostelka. Právě za jeho působení ve funkci ministra obrany česká vláda na podzim 2003 souhlasila se záměrem nové transportéry koupit. Bývalý šéf resortu míní, že pokud by smlouva nebyla v pátek podepsána, nový ministr obrany by ji pravděpodobně zcela zrušil. Než by byla vyhlášena nová a než by nakonec vojáci skutečně novou techniku dostali, uběhlo by několik dalších let.

Cena podepsaného kontraktu se podle Kostelky příliš neodlišuje od původních tři roky starých předpokladů. Tehdy armáda chtěla 234 transportérů a hodlala za ně dát až 25 miliard korun. Podle Kostelky je navíc "v podstatě jedno", který konkrétní typ transportérů vojáci získají. "Podstatné je, že budou mít na čem cvičit," míní. Podle páteční smlouvy získá armáda od rakouské firmy Steyer 200 transportérů Pandur II za 23,6 miliardy korun. Jedná se o největší zakázku v historii české armády, vláda premiéra Jiřího Paroubka nákup definitivně odsouhlasila už v lednu.

Stovky lidí přišly na pietu k 64. výročí vyhlazení Lidic

Stovky lidí včetně desítek politiků i zahraničních hostů se zúčastnily pietní vzpomínky k 64. výročí vyhlazení Lidic. Slavnostního otevření se u této příležitosti dočkala zmodernizovaná a rozšířená expozice muzea Památníku Lidice. Někdejší ministr kultury Pavel Dostál obdržel od obce čestné občanství in memoriam. "Lidická tragédie je výjimečná tím, že poprvé v moderní historii nerozhodli o masové vraždě nevinných civilistů vojáci přímo na místě, kdy by se jejich počínání vysvětlovalo například psychickým stresem, momentální mstou či strachem o život. Poprvé byla tato hromadná vražda chladnokrevně naplánována vládnoucí okupační mocí," řekl v Lidicích předseda Senátu Přemysl Sobotka. Připomněl nejen zrůdnost hromadné vraždy lidických mužů, ale i hořké osudy lidických žen a dětí.

Ostřeji v kontrastu k ostatním řečníkům zazněla slova předsedkyně Českého svazu bojovníků za svobodu Anděly Dvořákové. "Zatímco čeští odbojáři a němečtí antifašisté spolupracují a snaží se zachovat odkaz těch, kteří za svobodu a demokracii padli, sudetoněmecký landsmanšaft stále rozdmýchává oheň nenávisti," řekla na slavnostním shromáždění. V této souvislosti vytkla české politické reprezentaci, že k podobným výpadům stále mlčí. Středočeské Lidice srovnali nacisté se zemí 10. června 1942. V Lidicích žilo 192 mužů, 203 žen a 98 dětí. Tragédii přežilo jen 143 žen a 17 dětí. Muži byli popraveni, ženy převezeny do koncentračních táborů, děti poslány na převýchovu.

Na D1 na Jihlavsku se srazily kamiony, tři lidé byli zraněni

Na dálnice D1 ve směru na Prahu poblíž Pávova u Jihlavy se srazily čtyři kamiony. Tři osoby jsou zraněné, provoz na dálnici byl ve směru na Prahu několik hodin zastavený. Podle ředitele jihlavské záchranné služby Lukáše Kettnera jsou mezi třemi zraněnými dva cizinci, podle nepotvrzených informací zřejmě stopaři ze Španělska. Jeden z nich byl s těžkým zraněním převezen vrtulníkem do úrazové nemocnice v Brně, druhá žena s lehčím zraněním do jihlavské nemocnice, stejně jako třetí osoba se středně těžkým zraněním.

Dva vodáci se utopili na jezu v Rožmberku nad Vltavou

Dva vodáci se v pátek večer při sjíždění řeky převrátili v kanoi na jezu v Rožmberku nad Vltavou na Českokrumlovsku. Tělo jednoho utonulého hasiči vylovili již večer, tělo druhého muže našli v sobotu dopoledne asi pět kilometrů pod jezem. ČTK to řekli ředitel českokrumlovské policie Radomír Heřman a operační důstojník hasičů. "Kanoi strhl silný proud, muži se ještě snažili pádlovat proti proudu," uvedl Heřman. Proud ale loď potopil, nad hladinu se už třicetiletý a devětatřicetiletý muž nedostali, vyplavala jenom kanoe.

Z vodní nádrže Lipno nyní odtéká 40 metrů krychlových vody za sekundu, v sezoně je přitom běžný odtok zhruba sedm metrů krychlových. Podle mluvčí českokrumlovské policie Michaely Pavlíčkové bude v budoucnu před jezem přinejmenším výstražná tabule.

Prahou prošel průvod proti rakovině

Průvod několika tisíc lidí v růžových tričkách a s růžovými balonky nad hlavami prošel Prahou jako připomínka toho, že nad rakovinou prsu se dá zvítězit. Vyšli symbolicky za pět minut dvanáct od metronomu na Letné, natřeného pro dnešek rovněž narůžovo. Za zvuku bubnů je centrem provedli čtyři policejní hnědáci ozdobení růžovými pentlemi. "Symbolem šestého ročníku pochodu proti rakovině prsu jsou hodiny, chceme upozornit, že právě čas je naprosto klíčovým faktorem v boji proti této nemoci," řekla ČTK za organizátory Magdalena Drsová. Loni se pochodu účastnilo 6000 lidí, letos jich podle předběžných odhadů přišlo mnohem více, a tak by pochod mohl vynést na boj proti rakovině až dva miliony korun. Účastníci pochodu přispěli dnes na boj proti rakovině prsu tím, že si koupili růžové tričko nebo čepici.

Místopředseda Asociace mamodiagnostiků docent Jan Daneš ČTK řekl, že v Česku je ročně zjištěno na 6000 nových případů. Pozitivní podle něj je, že úmrtnost na rakovinu prsu zvolna klesá. Přispívá k tomu i to, že rakovina je zjišťována v časnějších stádiích. "Zhruba 80 procent nových případů je v prvním stádiu, kdy je nemoc dobře léčitelná. Když pochody před šesti lety začínaly, bylo v prvním stadiu jen 30 procent případů," řekl.

Nazí cyklisté v Praze dnes upozorňovali na ekologické problémy

Na ekologické problémy lze upozornit i nahotou. Pražany o tom přesvědčila téměř desítka nahých či spoře oděných cyklistů, kteří se vydali na okružní projížďku metropolí. Protestovali tím proti závislosti světa na ropě a zvyšujícímu se počtu vyrobených automobilů. "Nevěděli jsem jinou možnost, jak vyburcovat veřejnost, aby se o tomto tématu začalo hovořit," řekl ČTK jeden z organizátorů jízdy Filip Novotný. Spodní prádlo odložili však nakonec jen asi tři z účastníků. Těla si ještě před jízdou nechali pomalovat rozličnými barvami. Svá kola ozdobili spoře odění jezdci transparenty. Ve středu města peloton provázel velký zájem kolemjdoucích. Častěji než na ekologické problémy se ale cyklistů dotazovali, zda jim není zima či zda jízda není nepohodlná.

Jízdy naháčů na kolech začali podle pořadatelů v Kalifornii, kde se konají i několikrát ročně. Od té doby se k akci připojují lidé ve více něž padesáti městech 22 zemí. Praha se k nim letos přiřadila poprvé. Podle pořadatelů jde o velice jemnou formu protestu, která se obejde bez výtržností i plamenných projevů. Když se situací nezlepší, hodlají cyklisté vydat se do ulic za rok znovu.

Zámek Hrubá Skála skrýval tajnou chodbu

Tajnou chodbu skrýval zámek Hrubá Skála v Českém ráji. Asi třicetimetrovou chodbu, která ve středověku sloužila jako tajný únikový východ, objevili zaměstnanci zámeckého hotelu po jarním sesuvu zeminy na skalním pilíři v jižní části zámku. Jde o první tajnou chodbu, která byla v novodobé historii hradů a zámků Českého ráje objevena, uvádějí Deníky Bohemia v Libereckém kraji. Chodbu nyní zkoumají archeologové. "S největší pravděpodobností se jedná o tajnou únikovou chodbu z původního hradu," řekl deníku archeolog Muzea Českého ráje v Turnově Jan Prostředník. Nahrává tomu podle něho i to, že chodba ústí v místech, kudy nevedla žádná cesta, a východ je zamaskovaný ve skalách za případnou linií středověkých obléhatelů. Podobnou tajnou chodbu zatím podle něj archeologové na žádném z hradů v Českém ráji neobjevili. Chodba je podle Prostředníka na dvou místech vyztužena klenbami z poloviny 19. století. Kvůli sesuvům skal ji zřejmě nechal vybudovat hrabě Aehrenthal, který zámek koupil v roce 1821 a až do roku 1945 v něm bydlel. Archeologové chtějí chodbu zabezpečit, jako turistická atrakce ale podle Prostředníka sloužit nebude. V jednom místě je tak strmá, že je k sestupu nutné použít horolezecké lano.

Brno slaví Mozartovy narozeniny, na Zelném trhu je jeho městečko

Část brněnského Zelného trhu poblíž divadla Reduta se proměnila v Mozartovo městečko. Stánky v podobě vídeňských kaváren a průvodci v kostýmech chtějí Brňany upozornit na 250. výročí skladatelova narození a jsou součástí týdenní hudební a filmové přehlídky Mozart. Narozeniny jednoho z nejvýznamnějších hudbeníků oslavují také například v Bratislavě, Bělehradu, Bukurešti a především ve Vídni, řekla ČTK mluvčí Brněnského kulturního centra Eva Pánková. Právě v brněnské Redutě mladý Mozart koncertoval a jeho nejznámější melodie nebudou chybět ani během týdenního festivalu. Každý večer je připraven koncert a filmová projekce některé ze skladatelových oper. Vídeňskou kávu, řízky nebo třeba Sachrův dort budou kavárníci na Zelném trhu nabízet do neděle 18. června. Brněnská vzpomínka na Mozarta tím ale nekončí. "Jako trvalá připomínka hudebníkova vztahu k Brnu bude na Zelném trhu ještě letos instalována busta skladatele," připomněla Pánková.

Kuriozitou roku je socha děda Praděda

Kuriozitou roku 2006 byla na Mezinárodním festivalu rekordů a kuriozit v Pelhřimově vyhlášena socha patrona Jeseníků děda Praděda, jíž ztvárnil Jiří Halouzka z Jiříkova. V kategorii Návrat do minulosti - 1992 získal výroční cenu in memoriam polykač mečů Emil Ondráček z Prahy, který do svých útrob dokázal postupně zasunout až osm mečů. "Pokusů o zápis do České knihy rekordů a Databanky českých a světových NEJ zaznamenala pelhřimovská Agentura Dobrý den loni kolem dvou set," řekl ČTK její prezident Miroslav Marek.

První den festivalu vyvrcholil Galavečerem kuriozit. Náměstí ztichlo, když virtuos Štěpán Rak odložil svůj nástroj a rozezněl struny na kytaře vyrobené z 16.854 zápalek. Naposledy o něm sdělovací prostředky informovaly v květnu, když unikátní nástroj ukradl v Praze zloděj. Naštěstí se našel a jeho zvuk obdivoval jak hudebník, tak diváci. Autor kytary, již zesnulý Tomáš Korda, pracoval na všech svých kuriózních dílech z více než půl milionu zápalek a čtvrt milionu hlaviček přes sedm let. Lidé je uvidí právě v pelhřimovském muzeu.

První den mohli návštěvníci české Mekky rekordů sledovat třeba Zdeňka Čítka z Kladna, jenž dokázal za tři minuty a 17 sekund odstranit pecky ze 170 kompotovaných třešní. Slyšeli orchestr jednoho muže, při němž Alexander Zoltán ovládl najednou 15 nástrojů. Obdivovali největší krasohled Martina Titze z Havlíčkova Brodu dlouhý přes dva metry či další kamenný unikát Jana Řeřichy, jenž tentokrát spolu s Miroslavem Ledvinkou vyrobil z mramoru funkční kamenný mikrofon. K vidění je v Pelhřimově také rekordně veliký slaměný klobouk, pod nějž se vejde celá rodina.

Volejbalisté porazili v kvalifikaci ME Maďarsko a vedou skupinu

Čeští volejbalisté porazili ve Svitavách ve svém třetím zápase o postup na mistrovství Evropy 2007 vedoucí tým skupiny B Maďarsko 3:0 a v polovině kvalifikace jej vystřídali v čele tabulky. Přímo na šampionát v Rusku postoupí vítěz čtyřčlenné skupiny, celek na druhém místě bude hrát v září baráž.

Čeští fotbalisté budou bydlet v hotelu po vítězných Ekvádorcích

Čeští fotbalisté budou bydlet před vstupním zápasem proti USA v hotelu, v němž před vítězným utkání s Polskem byli ubytovaní fotbalisté Ekvádoru. Jihoamerický tým vyhrál vstupní duel 2:0 a s podobným výsledkem by Češi v premiéře byli také navýsost spokojení. O trvalém ubytování během šampionátu se rozhodovali účastníci sami, ale oficiální hotel před zápasem byl každému určen pořadateli. Češi budou hrát celí v bílém, zatímco Američané se oblečou kompletně do modrého.

Za zavřenými dveřmi trénovali v sobotu ve Westerburgu čeští fotbalisté, kterým zbývají už pouhé dva dny do jejich premiéry na mistrovství světa. Trenér Karel Brückner nechtěl poté z obsahu tréninku příliš prozrazovat, ale prý šlo o taktický nácvik a došlo také na tradiční českou zbraň, kterou jsou standardní situace. Do přípravy opět nezasáhl zraněný útočník Milan Baroš, jehož start v pondělním duelu proti USA je nepravděpodobný. Velkou radost má trenér naopak z toho, že všichni další nedávní marodi si už na nic nestěžují. "Galásek, Nedvěd i Rosický jsou naprosto v pořádku," liboval si trenér před novináři.

Paroubek nabízel Topolánkovi, ať s ním letí na fotbal - marně

Pondělní zápas českých fotbalistů s Američany budou přímo v dějišti mistrovství světa sledovat kromě desetitisíců fanoušků i premiér Jiří Paroubek (ČSSD) a jeho možný nástupce v čele kabinetu Mirek Topolánek (ODS). Předseda dosluhující vlády nabídl šéfovi vítězné strany v nedávných volbách, že může do Německa letět s ním. Topolánek ale místo ve vládním speciálu odmítl. Topolánek a Paroubek jsou i kvůli nedávné vyhrocené předvolební kampani považováni za nesmiřitelné rivaly na politické scéně. Zatímco před volbami se nelítostně napadali, po hlasování jsou smířlivější a osobní vztahy nechávají stranou. I když je rozdělují politické názory a stranická legitimace, fotbalu fandí oba. Paroubek je slávista, Topolánek patří k příznivcům ostravského Baníku. V pondělí budou na stadionu v Gelsenkirchenu věřit v úspěch svěřenců Karla Brücknera. V publiku nebude chybět ani prezident Václav Klaus, který se zúčastnil i pátečního slavnostního zahájení šampionátu.

Tenista Hájek se stal nečekaným vítězem challengeru Czech Open

Tenista Jan Hájek se stal nečekaným vítězem challengeru Czech Open, turnaje dotovaného částkou sto tisíc dolarů. Český hráč, až 174. muž v žebříčku ATP, ve finále v Prostějově porazil druhého nasazeného a světovou čtyřiadvacítku Dominika Hrbatého ze Slovenska 6:3, 5:7 a 6:2 po dvou hodinách hry. Vítězkou turnaje žen se stala Izraelka Anna Smašnovová, aniž musela ve finále zahrát jediný míč. Soupeřka druhé nasazené Romina Oprandiová, turnajová sedmička z Itálie, totiž kvůli zranění k utkání nenastoupila.

Jágr se po operaci cítí dobře, ale víc pozná až na ledě

Nejlépe placený hokejista světa Jaromír Jágr podstoupil před měsícem operaci levého ramene a nepříliš optimisticky zakončil sezonu, která pro něj téměř až do konce základní části NHL vypadala dobře. Na tiskové konferenci však již byl v dobré náladě a sršel tradičními vtípky. Cítí se dobře, ale v jakém je zdravotním stavu pozná, až půjde v létě na led. Skutečným testem pak bude předsezónní kemp New Yorku Rangers, na kterém by již chtěl trénovat bez omezení. Jágr dorazil jako čestný host na závěr tradičního tenisového turnaje v Prostějově. Operaci podstoupil 8. května a poté zůstal pár dní v New Yorku pod dohledem klubových lékařů. Čtyřiatřicetiletý útočník je v nominaci na Hartovu cenu pro nejužitečnějšího hráče sezony a Pearsonovu trofej, kterou udělují nejlepšímu hráči sami hokejisté. Velké šance si ale nedělá.

Formanová se po dvou letech vrátila na atletické ovály

Po dvouleté pauze se na atletické ovály vrátila bývalá dvojnásobná mistryně světa v běhu na 800 metrů Ludmila Formanová. Při premiérovém startu po mateřské pauze ve druhém kole atletické extraligy v Kladně absolvovala závod na 400 metrů, v němž doběhla osmá v čase 55,36 sekundy. "Nečekala jsem zázraky, čas kolem 55 sekund odpovídá," řekla novinářům Formanové, které se loni v září narodil syn Petr.

Počasí

Bude většinou slunečno, teploty 21 až 25 stupňů Celsia.

10-06-2006