Denní souhrn zpráv Zprávy

15-06-2006

Lídři i experti vznikající koalice pilují společnou smlouvu

Zástupci ODS, KDU-ČSL a Strany zelených po celý čtvrtek ladili program vznikající koalice a pravidla jejího fungování. Scházely se expertní týmy, neformálně spolu jednali i předsedové všech tří stran Mirek Topolánek, Miroslav Kalousek a Martin Bursík. V pátek ráno se sejde koaliční devítka a posoudí, k čemu vyjednavači dospěli.

Povolební rozhovory o budoucím politickém uspořádání se většinou konají ve sněmovně. Někdy politici předem avizují čas a místo jednání, jindy chtějí jednat bez asistence desítek novinářů, kameramanů a fotografů. Také chystaná schůzka mezi Topolánkem a předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem se má konat bez přítomnosti sdělovacích prostředků. Politici se obávají, že přílišná publicita může zhatit dosažené výsledky.

Koalice pravého středu stále neví, jakým způsobem získá ve sněmovně důvěru, když jí k potřebné nadpoloviční většině chybí jeden hlas. Spoléhá na to, že programové prohlášení nové vlády přesvědčí i ČSSD, která zatím Topolánkův tým odmítá podržet. Místopředseda ODS Petr Nečas v rozhovoru s novináři naznačil, že rodící se koalice by programové prohlášení kabinetu sepisovala i s ohledem na sociální demokraty. Nešlo by ale podle něj o programové ústupky, spíš o témata, na kterých se lze s ČSSD shodnout. Politici podle Nečase zatím nejednali o tom, co se spornými normami - zákonem o neziskových nemocnicích a zákoníkem práce. Obě předlohy ještě před volbami prosadily ČSSD a KSČM, a ODS uvedla, že je chce po volbách změnit. Nečas si myslí, že současná podoba zákona o nemocnicích je špatná. Také nynější znění zákoníku práce se mu nelíbí, podle něj naopak zvýší nezaměstnanost.

Paroubek se chtěl vyhnout dvojkolejnosti zahraniční politiky

Česká vláda dala prezidentu Václavu Klausovi mandát, aby na summitu Evropské unie hájil prodloužení "úvahového" údobí o evropské ústavě aspoň o rok a podporoval plánované rozšíření unie o Bulharsko a Rumunsko. Novinářům to v Bruselu řekl český premiér Jiří Paroubek, který svou absenci na summitu vysvětloval snahou vyhnout se "dvojkolejnosti" v české zahraniční politice. Ujistil, že kdyby ČSSD vyhrála volby, Klaus by do Bruselu nejel.

Summit by se měl vyjádřit jasně a pozitivně k členství Bulharska a Rumunska v unii k 1. lednu 2007. Stejně tak by měl zaujmout jasný postoj k dalšímu rozšiřování EU, především na západním Balkáně. Pokud jde o evropskou ústavní smlouvu, summit by měl také prodloužit období úvah aspoň o rok. To je zkráceně řečeno mandát, který vláda ve středu pro summit schválila, uvedl Paroubek, který do Bruselu na poslední chvíli přijel na vrcholné setkání Evropské socialistické strany.

Summit EU bude jednat zejména o dalším osudu ústavní smlouvy, kterou před rokem v referendech odmítli Holanďané a Francouzi. Česká sociální demokracie ústavu podporovala, ODS a prezident Klaus ji vždy považovali za zbytečnou. Nebylo by dobré, aby byla v české zahraniční politice dvojkolejnost, řekl Paroubek. "Není to dobré pro obraz země, aby jeli politikové, kteří se tak diametrálně liší v pohledu na EU." Stejně tak si ale Paroubek myslí, že evropští představitelé by se měli seznámit s euroskeptickými názory ODS, jíž je Klaus čestným předsedou. "Čím dříve, tím lépe."

Paroubek vyčetl některým socialistickým lídrům slabou podporu

Český premiér Jiří Paroubek si ve čtvrtek na vrcholném setkání evropských sociálně demokratických a socialistických stran v Bruselu postěžoval, že ho nedostatečně podpořily v předvolební kampani. Bohužel tady někteří ti hlavní protagonisté nebyli, takže těm jsem to říci nemohl, ale myslím, že na to ještě dojde v dalších měsících, řekl premiér. Nechtěl nicméně uvést, kteří politici ho zklamali. "Čekal jsem od evropských sociálně demokratických lídrů větší podporu těsně před volbami, kdy u nás vrcholila antikomunistická hysterie," řekl. Mnohem lépe by se snášela, kdyby se v ČR objevili dva tři sociálně demokratičtí ministři ze západní Evropy, případně známí sociálně demokratičtí premiéři, myslí si Paroubek. Měli jsme s některými lídry domluveno, že přijedou v poslední dny kampaně, ale pak z toho z nejrůznějších pracovních důvodů sešlo, řekl. Takto se "tak trošku podařilo naší pravici vytvořit zdání, jako kdybych předsedal nějaké straně bolševiků", dodal.

ČSSD během kampaně podpořili britský premiér Tony Blair a bývalý německý kancléř Gerhard Schröder.

Škromach: Na důchodové reformě by se měla shodnout ODS s ČSSD

Na podobě důchodové reformy by se podle ministra práce Zdeňka Škromacha (ČSSD) měly shodnout ODS s ČSSD. Ostatní parlamentní strany by se jejich dohodě měly přizpůsobit. Škromach to řekl ČTK. Parlamentní strany jednaly o penzijní reformě už v právě skončeném volebním období. Společná dohoda před koncem loňského roku ztroskotala na prodlužování věkové hranice pro odchod do důchodu. Komunisti totiž byli proti.

I přes volební pat se podle Škromacha, který v minulosti vedl tým stranických vyjednavačů k reformě, otevírá politikům "široký prostor" pro hledání dohody. "Ta základní shoda musí být mezi ODS a sociální demokracií. To je i záruka toho, že ten systém bude dlouhodobě stabilní. Ať už to bude jakkoliv, tak to vypadá, že tyto dvě strany do budoucna příliš svou pozici nezmění," uvedl Škromach. Podle něj ale jeho slova nelze chápat jako předzvěst velké vládní koalice obou nejsilnějších stran. Škromach dodal, že v této situaci žádná ze stran neprosadí svou vlastní představu o penzijní reformě. "Je důležité, aby tu shodu hledaly ty nejsilnější strany. Asi zřejmě i tam bude potřeba hledat průnik. Vždycky se snáz hledá - řekněme - průnik dvou modelů než pěti modelů. Tady asi se ty menší strany budou muset přizpůsobit tomu, že jejich představy ve volbách neuspěly," dodal dosavadní ministr práce.

Návrh ČSSD počítá zohledněním výše odvodů do výše důchodu. ODS by zavedla rovný důchod. Lidé by odváděli státu nižší procento ze svého příjmu než dnes, dostávali by pak všichni stejnou částku zhruba ve výši životního minima. Lidovci navrhovali částečné vyvázání se z odvodů, tyto peníze by si občané mohli spořit v penzijních fondech. Podobnou představu mají i zelení. Komunisté by systém příliš neměnili.

Vedra v Praze: Záchranáři hlásí 13 kolapsů a 17 slabostí srdce

Vedra naplno zasáhla také českou metropoli. Záchranáři za čtvrtek rozvezli do pražských nemocnic již 13 lidí, kterým horko přivodilo kolaps, deset pacientů s dušností, osm s poruchou srdečního rytmu, devět s dalšími srdečními slabostmi a jednoho člověka s akutním infarktem myokardu. ČTK o tom informovala mluvčí pražské záchranné služby Simona Cigánková. Horko si vyžádalo také zřejmě první oběť, ve Středočeském kraji zemřel na infarkt dvaasedmdesátiletý muž.

Liberecká ČSSD odmítá nařčení, že zveřejnila informace o Plocovi

Krajská organizace ČSSD v Libereckém kraji se brání nařčení, že by informace o údajném pokusu uplatit poslance ČSSD Pavla Ploce, aby přestoupil do Strany zelených, unikly od ní. Její místopředseda Ivo Palouš ČTK řekl, že Ploc byl v kontaktu jen s vedením ČSSD v Praze. Reagoval tak na středeční vyjádření ministra vnitra Františka Bublana (ČSSD) pro Frekvenci 1, že zpráva neunikla v žádném případě z policie, ale zřejmě od libereckých politiků, kterým Ploc informaci sdělil.

Ploc, bývalý úspěšný československý reprezentant ve skocích na lyžích a medailista na olympijských hrách, prý dostal za přestup k zeleným nabídku pěti milionů korun. Vznikající koalici ODS, KDU-ČSL a Strany zelených by tím pomohl k získání většiny ve sněmovně. Ploc kvůli případu podal trestní oznámení, kauzu vyšetřuje policie. Podle Bublana ale únik informace zkomplikoval vyšetřování případu. Ploc, který bude ve sněmovně díky preferenčním hlasům, dostal policejní ochranu.

Sněmovna v dosavadním složení ve čtvrtek skončila

Funkční období Poslanecké sněmovny ve složení, které vzniklo před čtyřmi lety, končí. Dosavadní poslanci tak přijdou o své mandáty a výhody s nimi spojené. Jejich nástupci včetně znovuzvolených poslanců se svých mandátů budou moci ujmout až po složení slibu na ustavující schůzi, která by se měla konat 27. června.

Soud kvůli volební stížnosti žádá o vyjádření nové poslance

Do projednávání stížnosti politického hnutí Nezávislí na neplatnost sněmovních voleb budou vtaženi i noví poslanci. Hnutí označilo všech 200 nových členů Poslanecké sněmovny za účastníky řízení před Nejvyšším správním soudem. Nezávislí požadují, aby soud zrušil mandáty zákonodárců. Soud v těchto dnech odesílá všem poslancům výzvy, aby se ke stížnosti vyjádřili. Nezávislí podali stížnost prostřednictvím advokátky a politického lídra hnutí Jany Hamplové. Podle ní poškodila malé strany veřejnoprávní Česká televize, když jim nedala dostatečný prostor v předvolebních diskusních pořadech. Upřednostňovala prý velké strany, které byly favority průzkumů veřejného mínění.

Policie navrhla obžalobu v korupční aféře na NBU

Protikorupční policie navrhla státní zástupkyni, aby vypracovala obžalobu v případu údajného uplácení na Národním bezpečnostním úřadu. V kauze je kvůli braní úplatků stíhán bývalý sekční šéf úřadu Vladimír Šiša, podle policie jej upláceli pedagogové z Vysoké školy Karla Engliše v Brně Vladislav Větrovec a Jan Harangozzo. "Policie nám v úterý doručila návrh na podání obžaloby na všechny tři stíhané osoby," řekla ČTK mluvčí pražského vrchního státního zastupitelství Irena Válová.

Případ souvisí s kauzou údajně zmanipulovaných konkurzů, v níž je kromě Větrovce stíhán také například konkurzní soudce Jiří Berka. V této věci již bylo nařízeno hlavní líčení - táborský soud začne obžalobu projednávat 5. září. Lednová obvinění z korupce vyplynula z odposlechů, které policie pořídila právě při vyšetřování Berky a spol. Větrovce policie považuje za hlavu zločinného spolčení, které se formou zmanipulovaných konkurzů různých firem, mimo jiné i Union banky, dostávalo k obrovským majetkům.

Policie začne prověřovat zveřejnění odposlechů z kauzy Kořistka

Policie začne již brzy prověřovat trestní oznámení kvůli úniku a zveřejnění telefonních odposlechů, které policie pořídila při vyšetřování údajného pokusu o korupci unionistického poslance Zdeňka Kořistky. Oznámení dostane policie proto, aby prověřila podezření z trestného činu porušování tajemství dopravovaných zpráv, řekl ČTK obvodní státní zástupce pro Prahu 5 Julius Lachnitt. Trestní oznámení podal právní zástupce ODS Petr Toman kvůli úniku a zveřejnění záznamu odposlechu hovoru šéfa strany Mirka Topolánka s asistentem Markem Dalíkem, který se objevil na zpravodajském serveru Aktuálně.cz.

Policie předloni obvinila Dalíka a lobbistu Jana Večerka z toho, že Kořistkovi z pověření ODS nabídli deset milionů korun a místo velvyslance v Bulharsku za to, že nepodpoří novou vládu. Celý případ, ve kterém se mezi odposlouchávanými ocitl i Topolánek, skončil odložením.

Kořistka trvá na tom, že se ho Dalík s Večerkem pokusili jako vyslanci ODS uplatit, dvojice říká, že lže. Odposlechy podle Aktuálně.cz neprokazují žádný trestný čin. Některé pasáže prý nicméně nasvědčují tomu, že se Dalík s Večerkem domlouvali s ODS na strategii, jak se chovat při vyšetřování, a snažili se prý získat informace o jeho průběhu.

Policie má plán, jak snížit riziko úniku odposlechů ze spisů

Policejní kontroloři mají plán, jak snížit riziko úniku záznamů odposlechů telefonních hovorů lidí, které policie získá v trestním řízení, do nepovolaných rukou. Návrh opatření je výsledkem analýz, které provedli v dosavadních případech úniků informací z odposlechů. Odbor vnitřní kontroly policejního prezidia zpracoval ve spolupráci se specialisty z Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování návrhy opatření, která mají směřovat ke snížení a eliminaci rizik při manipulaci s odposlechy, řekl ČTK vedoucí kontrolního odboru Jaroslav Hlaváček.

Ministr vnitra František Bublan po středečním zasedání vlády informoval o tom, že policie i žalobci hledají způsob, jak zpřísnit pravidla pro zacházení s odposlechy. Zmínil například možnost, že obhajoba by se se záznamy odposlouchávaných hovorů seznamovala pouze u policie nebo u žalobce, ztratila by ale možnost si odnést jejich kopie. Zlepšení by mohla podle Bublana přinést i úprava, podle níž by advokáti získávali jen odposlechy týkající se výhradně jejich klienta, nikoliv kompletní záznamy jako dosud. Odposlechy by měly být také označeny tak, aby se poté dalo přesně poznat, odkud případně unikly.

Topolánek podpoří Dzurindu, Paroubek už na Slovensku agitoval

Po odcházejícím premiérovi Jiřím Paroubkovi zamíří podpořit na Slovensko před víkendovými volbami svého favorita i šéf ODS Mirek Topolánek. V pátek se v Bratislavě zúčastní spolu s předsedou chorvatské vlády Ivo Sanaderem, rakouským kancléřem Wolfgangem Schüsselem a bývalým polským premiérem Jerzym Buzkem závěrečného předvolebního mítinku SDKÚ-DS a premiéra Mikuláše Dzurindy. Podobně Dzurinda vystupoval v posledních měsících v Česku na akcích ODS před hlasováním o složení sněmovny.

Paroubek podpořil Dzurindova rivala sociálního demokrata Roberta Fica v Bratislavě ve středu. I Fico se před volbami v Česku postavil za Paroubka. Příklad slovenských reforem a jejich základu - rovné daně - používaly v předvolební kampani ODS i ČSSD. Zatímco podle občanských demokratů mají být Česku vzorem kvůli lepším podmínkám pro podnikatele, sociální demokraté upozorňovali na dopad reforem na sociálně slabší.

Ficova opoziční strana Směr-sociální demokracie je podle průzkumů veřejného mínění favoritem slovenských voleb. Její preference se pohybují mezi 30 až 35 procenty hlasů.

Bývalý československý ministr vnitra Ján Langoš zemřel při autonehodě

Někdejší polistopadový československý ministr vnitra a současný šéf slovenského Ústavu paměti národa Ján Langoš (59) zemřel při autonehodě na východě Slovenska nedaleko Košic. Bývalý federální ministr vnitra a někdejší disident zahynul jen dva dny poté, co se v autě zabil bývalý slovenský ministr kultury František Tóth.

S hlubokým zármutkem české i slovenské osobnosti přijaly zprávu o tragické smrti bývalého porevolučního československého ministra vnitra Jána Langoše. Oceňují především jeho snahu o vybudování slovenského Ústavu paměti národa, který zkoumá zločiny nacistického a komunistického režimu a jemuž Langoš šéfoval. "Ukázal, že minulost je vždy součástí přítomnosti a musíme o ní otevřeně hovořit," řekl ČTK Jan Ruml, který pracoval jako Langošův náměstek a později vnitro sám vedl. Ocenil zároveň jeho morální vlastnosti. "Langoš svým chováním, důvěryhodností a vystupováním zásadním způsobem přispěl k tomu, že se lidé v 90. letech přestali bát aparátu ministerstva vnitra," dodal.

Senát možná dodatečně odškodní klienty tří zkrachovalých bank

Klienti tří zkrachovalých bank - Union banky, Plzeňské banky a Kreditní banky Plzeň - možná dostanou dodatečné odškodnění až do výše čtyř milionů korun. Senátní hospodářský výbor ve čtvrtek příslušnou novelu zákona o bankách neschválil ani neodmítl. Pokud by se tak příští středu zachoval i Senát jako celek, novela by v souladu s ústavou putovala k podpisu prezidenta republiky jako přijatá. Členové výboru měli podle senátora Roberta Koláře k předloze výhrady, byli si ale vědomi toho, že prosazení úprav by znamenalo zamítnutí novely. Senátní změny by totiž mohla posoudit jen dosavadní sněmovna, jejíž funkční období ale ve čtvrtek skončilo.

Nejlepší týmy vědců dostaly ceny, mezi nimi Ruska Filimoněnková

Předseda grantové agentury Josef Syka předal ve čtvrtek ocenění třem nejlepším vědeckým týmům z pěti set, kterým agentura každoročně financuje vědecké projekty. Zvláštní uznání si odnesla Ruska Vlada Filimoněnková. Oceněná vědecká pracovnice je příkladem talentů, které akademie věd láká do země ze zahraničí, řekl ČTK Syka. "To, co jsme tu viděli, je třešinka na dortu. Hrdiny tohoto národa jsou tito lidé, kteří dělají práci srovnatelnou s tím, co se děje ve světě. Tyto lidi bychom měli propagovat, ti by měli být našimi profesionálními vzory," uvedl vicepremiér pro ekonomiku Jiří Havel.

Grantová agentura, která loni rozdělila na zhruba 500 projektů 1,4 miliardy korun, by měla podle Havla mít v příštích letech k dispozici mnohem více peněz. V roce 2009 by to mělo být už 2,4 miliardy korun, slíbil vicepremiér vědcům.

Česká věda podle Syky zápasí podobně jako Francie a Německo s odlivem mladých talentů do USA. Schopní absolventi vysokých škol totiž odcházejí na stáže do zahraničí a polovina jich tam zůstane. Kompenzací za ně jsou stážisté z východoevropských států. Příkladem je Filimoněnková. "Má vynikající výsledky a je to přesně ten typ, které česká věda potřebuje," zdůraznil. Takových případů je podle Syky na pracovištích Akademie věd celá řada. Ústav experimentální medicíny, kde Filimoněnková pracuje, má doktorandů ze zahraničí největší procento, zdůraznil. Filimoněnková pochází z Novosibirska. V Česku působí deset let. "Mám rodiče tam a rodinu tady," řekla ČTK. Byla na stážích v Německu, Rakousku a Francii. V Čechách, kde dostala uznání za výzkum buněčných jader a jejich struktury, je spokojená. "Tady se mi líbí skoro jako v Rusku," dodala s úsměvem.

Jako nejlepší vědecké kolektivy Grantová agentura ocenila tým Františka Čapka z Masarykovy univerzity, který zkoumal nové osídlování pohraničí po druhé světové válce, a tým Zdeňka Němečka z Univerzity Karlovy, který se zabýval změnami magnetického pole Země. Za výzkum únavy materiálů agentura ocenila skupinu Vladislava Olivy z Českého vysokého učení technického.

Tajemný svět prvohorních močálů ožívá v Národním muzeu

Pod laikům téměř nesrozumitelným názvem Pohlednice z našich karbonských pralesů představuje pražské Národní muzeum ve spolupráci s Geologickým ústavem Akademie věd výsledky paleobotanického výzkumu na výstavě otevřené ve čtvrtek. Zájemce zavádí výstava do tajemného světa prvohorních močálů a bude otevřena až do konce září. Právě ty neznalé má poučit o tom, že paleobotanika je tradiční českou vědní disciplínou.

"Důkazem je, že rok 1820 - rok vydání prvního sešitu Sternbergovy monografie o fosilních rostlinách, je považován za počátek jejich vědeckého názvosloví," řekl dnes novinářům kurátor Milan Libertín. Upozornil, že paleobotanický výzkum permokarbonu je od počátku soustředěn především do Národního muzea, které spravuje jednu z nejrozsáhlejších sbírek rostlin z mladších prvohor na světě.

Národní muzeum volá po rekonstrukci alarmující výstavou

Rozměrný sádrový model budovy Národního muzea v Praze z doby jeho stavby je spolu s atraktivním kovovým modelem kopule hlavním exponátem výstavy, která byla ve čtvrtek otevřena v budově na Václavském náměstí. Kontrast jim tvoří vše, co z chátrajícího muzea v poslední době odpadlo - úlomky architektonických článků a sochařské výzdoby, zlacené dekorace z měděného plechu stržené ze střech větrem, rozpadající se kusy břidlice z krytiny, zničená okna a demontovaná původní kování. Fotografie dokumentují nejvíce poškozená místa objektu, který už desítky let volá po rekonstrukci.

Neorenesanční stavba je už 115 let monumentální architektonickou korunou centra Prahy, ale i nejzanedbanější budovou Václavského náměstí. Budova byla poškozena v květnu 1945 leteckou bombou a v srpnu 1968 střelbou sovětských vojáků. O dvanáct let později se vinou ražby tunelů pro metro utrhlo levé přední nároží paláce. Od té doby svírá muzeum ze dvou stran rušná severojižní magistrála, která objekt poškozuje tektonicky, klimaticky, komunikačně i esteticky. Generální rekonstrukce budovy si vyžádá státní dotaci ve výši 4,5 miliardy korun.

Na setkání astronomů do Prahy se přihlásilo přes 2500 účastníků

Přes 2500 účastníků se už přihlásilo na XXVI. valné shromáždění Mezinárodní astronomické unie (IAU), které se bude konat v Praze od 14. do 25. srpna. ČTK to řekl Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd. Praha se tak podle něj stane na 11 dní hlavním městem světové astronomie. Stane se také po Římu a Sydney třetím městem na světě, kam se tento vrcholný astronomický kongres vrací podruhé. V Praze se konalo XIII. valné shromáždění IAU v roce 1967. Při té příležitosti byl v Astronomickém ústavu v Ondřejově uveden do provozu dosud největší hvězdářský dalekohled s průměrem zrcadla dva metry a hmotností 87 tun. Letos se očekává, že se Česko stane členskou zemí Evropské jižní observatoře.

Slavnostního zahájení se účastní významní hosté. Záštitu nad kongresem převzali prezident Václav Klaus, předseda Akademie věd Václav Pačes, pražský primátor Pavel Bém a řektoři několika univerzit. Astronomové budou diskutovat o všech oblastech zájmu tohoto oboru, například o blízkozemních objektech, dvojhvězdách, vzniku hvězd, černých dírách a o vývoji astrofyziky. Diskutovat se zřejmě bude také o nové definici planet, o kterou se vedou už dlouho spory. IAU je prestižní vědeckou společností, která sdružuje na 9000 profesionálních astronomů z celého světa.

Reality show ČRo Odhalení se uchází o mezinárodní cenu Wildscreen

Reality show Českého rozhlasu ze života goril v pražské zoo s názvem Odhalení postoupila do finále mezinárodní soutěže přírodovědných filmů a projektů Wildscreen. Komplet dvou DVD se sestřihem reality show Odhalení byl nominován v kategorii "ARKive Interactive Award" určené projektům, které dokážou nejlépe skloubit možnosti digitálních technologií a interaktivity. Finále soutěže Wildscreen ve 20 kategoriích včetně hlavní WWF Golden Panda Award se uskuteční 15. až 20. října v Bristolu ve Velké Británii. Ve finále své kategorie budou Odhalení soutěžit s internetovým projektem Springwatch od BBC Science & Nature Interactive, edukačním CD-ROM Big Foot: Reduce, Reuse, Recycle z Hamline University v USA a projektem Wildkey z dílny britské Oxford Brookes University.

Projekt zvířecí reality show spustil rozhlas loni v listopadu. Gorilí samec Richard a samice Shinda, Kijivu a Kamba soutěžili "ne o deset, ani o 11, ale rovnou o 12 melounů". Kamery snímaly jejich chování a přenášely je na webové stránky projektu, nabídla je i Česká televize. Lidé mohli svým gorilím favoritům posílat hlasy; v soutěži zvítězil Richard.

Webové stránky projektu navštěvovalo v průměru 20.000 zájemců denně a své SMS hlasy poslaly do soutěže tisíce lidí. Odhalení ovšem vzbudili pozornost i v zahraničí a zprávy o projektu přinesly také stanice Fox News a další desítky světových televizí, informovaly o ní světové agentury.

Celý projekt není jen parodií na reality show komerčních televizí, ale měl přispět i k většímu poznání života goril a ke zlepšení jejich života ve volné přírodě. První finanční příspěvek ve výši zhruba 88.000 korun ze SMS hlasování už zástupci rozhlasu předali kamerunskému záchrannému centru. Částka má být použita na zdravotní péči a zlepšení života goril v tomto zařízení.

Čeští restaurátoři budou v Iráku zachraňovat cenné tisky

Kamion se zařízením restaurátorského pracoviště a laboratoře, pořízeným z daru vlády České republiky irácké Národní knihovně a archivu v Bagdádu, dorazil v úterý večer do kurdského města Irbíl na severu Iráku. Za ním mají odletět tři restaurátoři českého Národního archivu, kteří se budou podílet na záchraně vzácných tisků. ČTK to sdělila skupina Gema Art Group, jejíž odborníci restaurátorské pracoviště na Irbílské univerzitě v příštích dnech zprovozní. Příští týden pak začne na univerzitě specializovaný kurz restaurování vodou poničených cenných tisků a archiválií irácké Národní knihovny a archivu v Bagdádu. Vůbec první podobný kurz v poválečném Iráku povedou výhradně čeští restaurátoři. Iráčané českou pomoc vysoce oceňují. "Češi jsou vůbec první, kdo se v takové míře zasazuje o záchranu kulturního dědictví a o spolupráci mezi univerzitami. Byli mezi prvními, kdo v Irbílu otevřeli obchodní zastoupení, a po dnešku ta popularita ještě stoupne," řekl stálý zástupce společnosti Gema Art Group v Iráku Samí Chodža. Po skončení kurzu, který budou spolu s iráckými odborníky navštěvovat i univerzitní studenti, bude veškeré zařízení převezeno do Bagdádu, kde se stane součástí nejmodernějšího restaurátorského pracoviště v Iráku.

Bagdádská Národní knihovna a archiv byly těsně po válce dvakrát vypáleny jednotkou Saddámovy tajné policie, která se tak snažila zničit možné usvědčující dokumenty. Česká vláda už loni věnovala knihovně zařízení mikrografického pracoviště, které je dosud jediným podobným zařízením v Iráku.

Česká republika navázala diplomatické styky s Černou Horou

Česká republika ve čtvrtek navázala diplomatické vztahy s Černou Horou. Černá Hora na základě referenda z konce května vystoupila ze společného státu se Srbskem. Samostatnost vyhlásilo také Srbsko. Nezávislost Černé Hory uznala česká diplomacie v pondělí. Srbsko tak učinilo ve čtvrtek. Přímořská Černá Hora s pouhými 650.000 obyvateli je 45. státem Evropy. Vyhlášením nezávislosti se završil rozpad bývalé Jugoslávie, kterou ještě na začátku 90. let tvořilo celkem šest republik.

Poullainová si chce šansonem dělat legraci ze své češtiny

Natočení alba šansonů plánuje v příštím roce herečka Chantal Poullainová. Písničky rozhodně hodlá nazpívat pouze ve své rodné francouzštině. Jedinou výjimkou by prý však mohla být taková píseň, v níž by si sama udělala legraci z nedokonalosti své české výslovnosti. Již před několika lety totiž oslovila se žádostí o napsání takové písničky svého kolegu a zkušeného písničkáře Jiřího Schmitzera. "Slibuje mi to už dlouho, ale zatím mě nechal čekat. Tak doufám, že to do té doby stihne," řekla ČTK Poullainová, která se jako šansoniérka publiku představí již za týden. Zazpívá totiž jednu písničku na Mezinárodním festivalu šansonu, který se od 20. do 23. června uskuteční v pražském Divadle ABC. Celou přehlídku bude navíc uvádět. "Festival mě jistě bude ohromným způsobem motivovat," věří Poullainová, pro kterou jsou prý šansony srdeční záležitostí. "Šansonem může člověk vyjadřovat to, co cítí, a u nás je to úplný základ. Naše děti ještě mají dudlíky, a už poslouchají šansony," dodala Poullainová, která do Česka přišla před lety společně se svým již bývalým manželem Boleslavem Polívkou a jež v srpnu oslaví 50. narozeniny.

Majitel OKD se zajímá o uhelné doly v Rusku a na Ukrajině

Investiční skupina RPG má zájem o převzetí uhelných dolů v Rusku a na Ukrajině. Prohlásil to šéf společnosti Zdeněk Bakala, uvádí agentura Reuters. Firma RPG, kterou vlastní Bakala spolu s dalšími investory, kontroluje největšího českého producenta černého uhlí OKD. Bakala uvedl, že skupina jedná o koupi dvou těžařů uhlí v ruském regionu Kuzbas. Dodal však, že rozhovory jsou teprve na začátku. Firma se podle Bakaly zajímá rovněž o akviziční příležitosti na Ukrajině, kde by mohly být v budoucnosti privatizovány státní doly. RPG má zájem také o polské doly, pokud polská vláda pokročí s jejich privatizací, píše Reuters.

Wolfsberg začne vyrábět nové letadlo, hlavně pro export

Zcela nové letadlo nazvané Corvus se chystá vyrábět pražská společnost Wolfsberg letecká továrna. Stroj by měl zaplnit díru ve světové poptávce po pracovních letadlech určených pro malé a střední podnikání. ČTK to řekl manažer kvality WLT Václav Matoušek, cenu letadla ale neuvedl. Corvus poprvé zkušebně vzlétl před několika dny. Corvus se bude montovat v tuzemsku. Stroj je určen především pro vývoz, a to hlavně do ostrovních států typu Indonésie. Firma, která vznikla před osmi lety z bývalé divize podniku Letov, jich hodlá ročně vyrábět desítky kusů. Vývoj stroje trval pět let a firma do něj investovala stovky milionů korun. Otcem projektu Corvus je majitel firmy, britský letecký inženýr Alec Clark. "Letadlo má dva pístové motory, velmi jednoduchou konstrukci, levný provoz a je velmi praktické pro pracovní účely. V současnosti neznám nikoho na světě, kdo by podobný stroj vyráběl," sdělil Matoušek. Například Aero Vodochody nyní připravuje komerční uplatnění prvních malých turbovrtulových dopravních letounů Ae270 až pro deset cestujících. Ty jsou ale jednomotorové. Corvus musí ještě projít evropským i americkým certifikačním procesem. Zástupci WLT očekávají, že bude ukončen do jednoho roku.

Středočeský kraj možná do konce měsíce získá letiště v Milovicích

Středočeský kraj možná do konce června získá od státu někdejší letiště Boží Dar v bývalém vojenském prostoru Milovice - Mladá. ČTK to sdělil mluvčí krajského úřadu Martin Kupka. "Původně měl být převod vyřízen na začátku ledna, potom jsme byli informováni, že se tak stane na jaře, v dubnu nám řekli, že to bude na podzim. Neoficiálně nám teď ale bylo oznámeno, že by převod mohl být vyřízen do konce měsíce," uvedl mluvčí. Vyjádření ministerstva financí, které má převod realizovat, se ČTK nepodařilo zjistit.

Středočeský kraj má o bývalé milovické letiště dlouhodobý zájem. "Chceme prostory rozvíjet a hlavně nabídnout investorům," upřesnil Kupka. Kraj by rád v areálu letiště vytvořil logistické centrum, které by spojilo různé druhy dopravy. V úvahu připadá i plné obnovení provozu letiště. Kraj v současné chvíli neví, v jakém stavu bývalé letiště je. Bezprostředně po převodu proto plánuje rozsáhlou inventuru a veřejnost chce se stavem letiště podrobně seznámit.

V Milovicích v poslední době výrazně stoupl počet obyvatel, kteří postupně obydlují zrekonstruované domy po sovětské armádě. Obnova prostor milovického letiště by měla přinést řadu pracovních příležitostí. "Chceme tím rozšířit možnosti. Většina z místních totiž musí za prací dojíždět do Prahy," řekl Kupka.

Ministr Kühnl vážil přes půl tuny a opět se neopálil

Nejtěžším členem odcházející vlády se ve čtvrtek na okamžik stal ministr obrany Karel Kühnl. Během letu s armádním pilotem v nadzvukové stíhačce Jas-39 Gripen při šestinásobném přetížení jeho hmotnost dosahovala přibližně 540 kilogramů. Taková legrace to není, řekl ministr po přistání na pardubickém letišti. Mírně pobledlý Kühnl se vysoukal v kombinéze ze stroje. "Je to těžká práce, už jenom to obléknutí," komentoval. Na rozpálené letištní ploše se poté snažil nachytat alespoň do tváře trochu bronzu. "Maminka vždy říká, že se musím více opálit, že jsem takový zelený v té televizi pokaždé," vysvětlil ministr.

Kühnl byl také plný zážitků z nevšedního letu. "Nejzajímavějším okamžikem byl samozřejmě nejsložitější manévr. Dělali jsme přemet kolem dokola. Natáčel jsem vlastní kamerou, ale nemohl ruku udržet," poznamenal. Před letem ministr úspěšně prošel lékařským vyšetřením v Ústavu leteckého zdravotnictví.

Nový transportér pro českou armádu se lidem představí na Bahnech

Transportér Pandur II, který začne příští rok používat česká armáda, se veřejnosti poprvé představí za týden na vojenském dni Bahna 2006 na Rokycansku. ČTK to řekl Jan Piskáček, zástupce rakouské zbrojovky Steyr, jež pandury vyrábí. "Vůz přijede po své ose v české kamufláži z Vídně," upřesnil. Obrněnec se představí přesně v té podobě, v jaké jej bude vojsko používat, tedy v osmikolové verzi s věží izraelské firmy Rafael. Ministerstvo obrany podepsalo smlouvu o nákupu dvou set transportérů s Rakušany minulý týden. Vozy přijdou na 23,6 miliardy korun.

Další velkou atrakcí 24. června na Bahnech bude přelet stíhačky Jas-39 Gripen, bitevníků L-159 Alca a cvičných proudových letounů L-39 Albatros. Nebudou chybět ani přepravní vrtulníky Mi-17 a bitevní Mi-24. V přehlídce se představí kluby vojenské historie s historickou technikou i současná výbava armády. Kromě českých vojáků předvedou svou techniku také vojáci z Rakouska, Slovenska, Německa a Británie. Nakonec však nepřiletí americký transportní letoun Lockheed C-130 Herkules.

Diváci, kterých na Bahna chodí každoročně desítky tisíc, se mohou těšit také na bojové ukázky. Čeká je rekonstrukce přepadení Polska z roku 1939 a ukázka praporního cvičení Československé lidové armády z poloviny 60. let včetně dobové techniky.

Při akci Soumrak zadrželi celníci cizince obchodující s drogami

Sedm cizinců, kteří řídili obchod s drogami v příhraničí s Německem, zadrželi během rok trvající akce Soumrak celníci v Rozvadově, Chebu, Sokolově, Praze a Teplicích. Západočeští celníci se na zahraniční obchodníky s drogami v příhraničí zaměřili loni v květnu, poslední podezřelé osoby zatkli tento týden, řekl Pavel Polanka z plzeňského celního ředitelství. Zadržené cizince, šest Vietnamců a jednoho Albánce, obvinila policie z nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek a jedů a soudce na ně uvalil vazbu. Při akci Soumrak zajistili celníci téměř dva kilogramy pervitinu.

Celníci podle Polanky odhalili a paralyzovali síť vietnamských drogových obchodníků od řadových stánkařů v pohraničí a místních drogových šéfů až po klíčové organizátory mezinárodních drogových obchodů v Praze. "Poznatky a informace získané během této protidrogové operace naznačují strmý nárůst zapojení vietnamské komunity do drogové trestné činnosti a zajímavé je i tak úzké spojení vietnamských a albánských zločineckých uskupení," poznamenal Polanka.

Ústí se připravuje na sobotní pochod pravicových extremistů

Ústí nad Labem se připravuje na sobotní pochod příznivců sdružení Národní korporativismus, které podle policejních odborníků patří k pravicově extremistickým organizacím. Pochod je podle pořadatelů protestem proti pozitivní diskriminaci některých skupin obyvatelstva. Na severočeské policejní správě bude v době akce krizový štáb. ČTK o tom informoval ústecký primátor Petr Gandalovič. Město podle něj nemělo zákonné důvody pochod zakázat. "Jsme ale připraveni v okamžiku, kdy bude porušen zákon, demonstraci zákonnými prostředky ukončit," uvedl Gandalovič. Jeden z pořadatelů pochodu Jiří Petřivalský počátkem týdne ČTK řekl, že účastníci akce nejedou do Ústí dělat výtržnosti.

Hořice mají obřího kamenného trpaslíka

Dlouho očekávaný "největší český trpaslík" alespoň ve zmenšené podobě spatřil světlo světa ve čtvrtek v Hořicích na Jičínsku. V areálu místní Střední průmyslové školy kamenické a sochařské byla slavnostně odhalena pískovcová socha Miniatura obřího trpaslíka podle návrhu akademického sochaře Kurta Gebauera. Měří přes tři metry a je pouhým předstupněm ke skutečnému obřímu trpaslíkovi.

S myšlenkou vybudovat obřího trpaslíka přišel v první polovině 90. let tehdejší poslanec ODS a hořický občan František Kozel. Po více než 10 letech je na světě alespoň zmenšenina. "Nechci nyní říkat, dokdy se podaří obřího trpaslíka zbudovat, ale když se povedla miniatura, je to na dobré cestě," řekl ČTK Kozel.

Ve druhé etapě má vzniknout vlastní dílo na pozemku u silnice z Hradce Králové do Liberce v těsné blízkosti Hořic. Groteskní figura obřího trpaslíka ukazujícího k městu kamene má mít výšku 10,5 metru a spotřebuje se na ni 130 krychlových metrů pískovce. "Myslíme si, že to bude největší trpaslík na světě. Bude to symbol české státnosti; symbolem velikosti Čechů je právě obří trpaslík," vysvětluje Kozel.

Kvůli rozmarům přírody se objevují už i podzimní houby

Důsledkem rozmarů počasí v posledních týdnech, kdy se střídalo teplo a chladno a dny větrné a bezvětrné, je i to, že vedle jarních hub se na některých místech objevily houby podzimní. Celkově houby rostou, ale málo. "Tam, kde je vlhko a kde nebyl vítr, houby jsou, ale není to žádné velké množství. Tam, kde jsou podmínky pro ně vhodné, tak se houby objeví. Pokud tedy houbaři mají svoje místa a vezmou si menší košík, mohou houby nalézt," řekl ČTK jednatel České mykologické společnosti Miroslav Smotlacha. Z jarních hub rostou například májovky. Mezi typicky podzimní houby, které se kvůli častým změnám počasí objevily, patří podle Smotlachy pravé smrkové hřiby či velké píchavky. Objevila se ale už i velmi jedovatá bílá forma muchomůrky zelené. Na tuto houbu by si měli dát pozor hlavně nezkušení houbaři, upozornil mykolog. "Ale není to masový růst, jsou to jednotlivé nálezy," dodal.

Brückner si liboval: fotbalisté trénovali bez diváků a v dešti

Fotbaloví reprezentanti se v dějišti mistrovství světa dočkali vysněné změny počasí. Po týdenní vlně veder totiž dorazilo do Německa ochlazení, které přineslo i vzývaný déšť. Jako ve svém živlu si proto musel na čtvrtečním tréninku připadat trenér Karel Brückner: příprava se totiž odehrávala nejen za zavřenými dveřmi, ale i za vydatné průtrže mračen. Češi si již tradičně dva dny před utkáním naordinovali přípravu bez přítomnosti médií a diváků. Ani tradiční označení 'za zavřenými dveřmi' však příliš nevystihovalo, jak nemožné bylo zahlédnout cokoli z dění na trávníku. Drátěné ploty podél hřiště totiž pokryly neprůhledné maskovací plachty, bezpečnostní služba dokonce zajišťovala, aby se nikdo nedostal na přilehlé vyvýšené budovy či lešení. Brückner a spol. byli neprodyšně uzamčeni 75 minut a podle všeho znovu nacvičovali tradiční standardní situace, které by zvlášť na afrického soupeře měly výrazně platit. Kouč ale ve čtvrtek s médii nekomunikoval, a tak ani nemohl sdělit poslední informace, které získal o soupeři.

I fotbalisté změnu počasí přivítali, liják jim vůbec nevadil. "Snad to vydrží co nejdéle, horké počasí zanechává na organismu stopy," uvedl brankář Petr Čech. Ani Marek Jankulovski, který je na horko zvyklý z Itálie, si nestěžoval. "Tréninky ve třiceti stupních nejsou příjemné, dnešní počasí se nám moc líbí," řekl obránce. Na tréninku chyběli znovu oba marodi. Jan Koller i Milan Baroš dostali po středeční intenzivní léčbě volno a pouze odpočívali v regeneračním centru hotelového komplexu. "Další informace o jejich stavu nebudeme vydávat až do pondělí, kdy absolvují další vyšetření," uvedl mluvčí mužstva Lukáš Tuček.

S Ghanou budou mít fotbalisté stejnou podporu jako proti USA

Čeští fotbalisté se mohou těšit, že je v sobotním utkání světového šampionátu proti Ghaně požene vpřed stejný počet diváků jako proti Američanům. Českomoravský fotbalový svaz totiž distribuoval mezi fanoušky dvanáct tisíc lístků a podle odhadů si dalších pět až osm tisíc diváků znovu sežene vstupenku jiným způsobem. Přítomnost tak velkého počtu českých fanoušků na prvním duelu se nepředpokládala. Původní kvóta určená pro český fotbal se sice postupně zvyšovala až na konečných dvanáct tisíc lístků, jejichž majitelé obsadili jeden z rohů stadionu, ale i na dalších tribunách byly k vidění hloučky oděné do červených dresů, patřící českým fanouškům.

"Proti Ghaně se předpokládá podobná návštěva. Naše kvóta je jasná, ale nelze odhadnout, kolika lidem se podařilo či teprve podaří získat lístky z jiných zdrojů. Podle našich informací totiž byla na zápase i celá řada v Německu žijících krajanů, kteří je získali z německé kvóty," řekl ČTK generální sekretář fotbalového svazu Petr Fousek. Podle něho odhadem dalších maximálně tisíc šťastlivců mohlo získat vytoužený zelený papírek prostřednictvím internetových stránek FIFA.

Fotbalisty čeká ghanský tým s hvězdami Essienem a Appiahem

Exotickým soupeřem bude pro české fotbalisty Ghana, dlouhodobě špičkový africký tým. Obě družstva okusí na MS v sobotu vzájemnou premiéru. Češi se s mužstvy z Afriky střetli pouze třikrát: s Egyptem, Nigérií a s JAR. Čtyřnásobní mistři černého kontinentu z Ghany letos ze svých kontinentálních pozic ustoupili a na lednovém turnaji o nejlepší tým Afriky skončili hned v základní skupině. Na šampionátu jim však scházely velké hvězdy: Michael Essien, spoluhráč Petra Čecha z Chelsea, a také další klíčový muž Sulley Muntari, někdejší parťák Marka Jankulovského v Udine. Sílu naznačila Ghana v zahajovacím duelu skupiny E světového šampionátu, kdy již byla Italům důstojným soupeřem.

Fotbalisté ohrožení druhou kartou prý ze soubojů nebudou uhýbat

Čtyři čeští fotbalisté nastoupí do sobotního zápasu světového šampionátu s Ghanou s vědomím, že v případě obdržení další žluté karty si nezahrají v posledním duelu skupiny proti Itálii. Z úvodního vítězného utkání proti USA si napomenutí odnesli obránci Zdeněk Grygera s Davidem Rozehnalem, záložník Tomáš Rosický a útočník Vratislav Lokvenc. Všichni se ale shodují v tom, že v zápase proti Ghanou uhýbat z ošemetných soubojů nemůžou, přestože by je další karta vyřadila ze hry pro poslední zápas skupiny s Italy. "Na mistrovství jde o hodně, takhle při zápase samotném nejde přemýšlet," uvedl stoper Rozehnal. "Kdybychom měli postup už jistý, tak bych možná z nějakého nebezpečného střetu, který by zaváněl kartou, mohl ucuknout," uvažoval Rozehnal. Jeho kolega z obranné linie Zdeněk Grygera tvrdil, že si v případě karetního ohrožení bude dávat větší pozor na zbytečné potrestání například za řečnění nebo zakopnutí míče, které by jej mohlo vyřadit z dalšího zápasu. "Ale jinak se během utkání ze souboje určitě couvnout nedá," řekl Grygera. V prvním utkání proti USA dostal kartu právě za to, že Američanům nevrátil míč a chtěl pokračovat v útočné akci. "Té karty lituju, ale už je to pryč. Nic s tím nenadělám. Ale i trenér říkal, že se takových zbytečností máme vyvarovat," poznamenal obránce Ajaxu Amsterodam. Například Pavel Nedvěd dobře ví, jaké to je přijít kvůli žluté kartě o velký zápas. Záložník turínského Juventusu před třemi lety v odvetě semifinále Ligy mistrů proti Realu Madrid dostal třetí žlutou kartu v soutěži a finále prestižní soutěže si nezahrál.

Jankulovského láká mít jistý postup už po dvou zápasech

Vyhrát sobotní zápas s Ghanou a v dalším utkání s Itálií už mít jistý postup ze základní skupiny mistrovství světa. O tom teď sní obránce a jeden z klíčových hráčů české fotbalové reprezentace Marek Jankulovski, který v Německu touží zapomenout na rozpačitou premiérovou sezonu ve slavném AC Milán, kde si letos příliš nezahrál. Jankulovski a spol. vědí, že vítězství nad Ghanou může český soubor výrazně přiblížit k vyřazovacím bojům. Pokud Češi v sobotu získají tři body a USA v následném souboji neporazí Itálii, mají osmifinále jisté. "Strašně bych si přál, aby se nám podařilo postoupit už po druhém zápase. Uděláme pro to všechno, ale na druhou stranu dobře víme, jak těžký zápas s Ghanou nás čeká," uvedl Jankulovski na čtvrtečním setkání s novináři ve Westerburgu.

Pokud by šlo v sobotu všechno podle českého plánu, zopakoval by tým kouče Karla Brücknera dva roky starý kousek z evropského šampionátu v Portugalsku, kdy si účast ve vyřazovacích bojích také zajistil po úvodních dvou výhrách. Jankulovski si i s odstupem času dobře vybavuje, jaká radost v české ekipě zavládla po druhém vítězství ve skupině nad týmem Nizozemska. "Kdyby se nám to povedlo i teď, bylo by to skvělé. Nerad bych totiž v posledním zápase proti Itálii hrál úplně o všechno," řekl Jankulovski.

Po úvodní přesvědčivé výhře na MS nad Američany 3:0 v týmu vládne pohoda. Čeští fotbalisté prý dobře vnímají euforii, která se kolem nich rozhostila. "My zůstáváme na zemi, máme za sebou jen jeden zápas. Spíš to na nás doléhá z okolí, ale samozřejmě nás to těší, protože ten první zápas s Američany se nám hodně povedl," podotkl Jankulovski. "Na druhou stranu dobře víme, že je před námi ještě dlouhá cesta. I když třeba naši fanoušci si už po prvním zápase myslí, že máme postup jasný," řekl bývalý hráč Ostravy, Neapole a Udine. Právě ze svého posledního působiště výborně zná i dva ghanské reprezentanty, záložníka Muntariho a útočníka Gyana. Oba prý dokonale symbolizují přednosti ghanského výběru.

Sivok si užil MS i jako náhradník, v pondělí se hlásí na Spartě

Fotbalistovi Tomáši Sivokovi se pomalu krátí jeho dny, které stráví na světovém šampionátu. Kapitán a středopolař pražské Sparty byl s českou reprezentací v Německu od počátku jako náhradník, v sobotu ještě navštíví utkání s Ghanou a v neděli odpoledne odletí z Frankfurtu zpět do Prahy. Hned od pondělí se znovu zapojí do přípravy se Spartou, která v příštím týdnu absolvuje kondiční soustředění ve Františkových Lázních.

Dvaadvacetiletý hráč věděl, že v Německu do hry zřejmě nezasáhne. Přesto si prý posledních čtrnáct dní strávených s reprezentací užil. "Byla to pro mě obrovská škola a velké plus do budoucna. Jsem moc rád, že jsem tady s klukama mohl i jako náhradník být," řekl ČTK Sivok. "Nasávám atmosféru mistrovství, jsem moc rád, že jsem si to tady mohl omrknout. A hodně se můžu naučit i od kluků v mančaftu, vždyť tady máme jedny z nejlepších hráčů v Evropě. Už jen ty tréninky s nimi mě donutily k tomu, abych tady makal na 150 procent," líčil Sivok. K národnímu týmu byl povolán dodatečně před dvěma týdny, když z týmu vypadl zraněný záložník Vladimír Šmicer. Sivok podle svých slov ale už nedoufal v to, že by na soupisku ještě mohl být dopsán. I přesto, že například Milan Baroš zůstává delší dobu zraněný. Trenéři ale útočníka Aston Villy v sestavě ponechali. Sivok tak přišel o poslední šanci v neděli večer, kdy mohly být provedeny poslední změny na soupisce. "Ale já jsem si ani žádné naděje na to, že bych se na soupisku mohl dostat, vůbec nedělal. Počítal jsem s tím, že se tady bude Bary (Milan Baroš) léčit třeba až do osmifinále," uvedl Sivok.

Výkon fotbalistů proti USA nadchl sponzory, prodlužují smlouvy

Vítězství a výkon fotbalové reprezentace v zápase mistrovství světa proti USA nadchly sponzory národního týmu, jejichž zástupci sledovali utkání přímo na stadionu v Gelsenkirchenu. Okamžitě po zápase proto obchodníci začali jednat o prodloužení smluvních kontraktů s Českomoravským fotbalovým svazem. V dějišti turnaje to ČTK řekl šéf marketingové společnosti STES Jan Kinda. "Zápas měl neuvěřitelně pozitivní ohlas, už jednáme o nových smlouvách," uvedl Kinda, podle něhož je před podpisem nový dvouletý kontrakt s dvouletou opcí se společností T-Mobile. Na stejnou dobu hodlá prodloužit a rozšířit spolupráci také Huyndai. O tom, jaký zájem je mezi sponzory o českou fotbalovou reprezentaci, svědčí i to, že okruh obchodních partnerů se už nemůže rozšiřovat. "Okruh partnerů je prakticky uzavřen," prohlásil Kinda. Podle něho také ještě během turnaje bude zřejmě přímo v Německu podepsána smlouva o televizních právech na první ligu, které získala Česká televize. A dotažena zřejmě budou i jednání s Novou, na jejíž obrazovkách podle všeho zůstanou reprezentační zápasy.

Na 14.všesokolském sletu vystoupí přes 17.000 cvičenců

Přípravy České obce sokolské na slet, který vyvrcholí veřejným vystoupením 4. a 5. července na Strahově, v těchto dnech finišují. Před diváky vystoupí na stadionu Evžena Rošického podle posledního odhadu ve zhruba dvacítce skladeb více než 17.000 cvičenců. Jejich řady posílí i 270 sokolů, kteří přiletí do Prahy ze Spojených států. Silně zastoupeni budou i cvičenci ze Slovenska a členové České asociace sportu pro všechny, řekl novinářům náčelník Sokola Miroslav Vrána.

Počasí

V pátek čekáme polojasno, odpoledne a večer v Čechách až oblačno a místy bouřky. Ojediněle hrozí krupobití a přívalový déšť. Teploty 28 až 32 stupňů Celsia, na horách kolem 24ti. Slabý proměnlivý vítr při bouřkách zesílí.

15-06-2006