Denní souhrn zpráv Zprávy

19-06-2006

EK nevylučuje odvetná opatření proti USA kvůli vízům

Evropská komise nevylučuje, že pokud budou Spojené státy pokračovat v restriktivní vízové politice vůči novým zemím EU, navrhne sama členským státům unie odvetná opatření. V Bruselu to v pondělí sdělil nejmenovaný činitel EK dva dny před summitem EU-USA, při kterém bude tato věc projednávána. Spojené státy uplatňují vízovou povinnost pro občany ČR, Slovenska, Polska, Maďarska, Litvy, Lotyšska, Estonska, Malty, Kypru a ze starých zemí Řecka. Občané Slovinska jako jediné nové země unie cestují přes Atlantik bez víz. EU na tuto diskriminaci pravidelně poukazuje a chce, aby Spojené státy přistupovaly vůči všem členským zemím unie stejně. Český ministr zahraničí Cyril Svoboda na posledním zasedání šéfů diplomacií EU minulý týden žádal, aby se tato otázka stala předmětem summitu. Všech 10 vyjmenovaných zemí dalo v tomto směru Evropské komisi mandát, aby ji nastolila. Z výroků představitele EK je zřejmé, že to předseda EK José Barroso učiní.

"Nevylučuji, že komise by mohla navrhnout proti USA opatření, ke kterým ji zmocňují předpisy EU," uvedl zmíněný zdroj. Upřesnil, že by mohlo jít o zavedení víz pro americké diplomaty a vojáky cestující do EU, případně plošně pro všechny americké občany. Bez detailů se zmínil také o ekonomických sankcích. Dodal ovšem, že zavedení plošné vízové povinnosti z evropské strany by mělo "nesmírně negativní dopad na cestování a na obchod" a tudíž "by narazilo na podstatné potíže v Radě EU", tedy při projednávání členskými státy. Ty by případné rozhodnutí schvalovaly kvalifikovanou většinou. Podle diplomatů se jako nejschůdnější jeví vízová povinnost pro držitele diplomatických a služebních pasů, protože tím by se jen zavedla reciprocita - bezvízový režim pro cestování do USA platí výlučně pro turisty, tedy nikoli pro lidi včetně diplomatů a dalšího personálu, kteří tam jedou pracovat. Američtí diplomaté však víza do EU nepotřebují.

Kožený tvrdí, že majetek Harvardu zpronevěřil na Slovensku Široký

Zakladatel harvardských privatizačních fondů Viktor Kožený tvrdí, že velká část harvardského majetku byla zpronevěřena na Slovensku podnikatelem Jurajem Širokým. V prohlášení z bahamského vězení, kde Kožený devátý měsíc čeká na verdikt o vydání do Spojených států kvůli údajné korupci, rovněž uvedl, že peníze Harvardu zaslané na Slovensko byly použity jako úplatek pro ČSSD a slovenské politiky. Široký tato tvrzení odmítl a Koženého označil za nedůvěryhodnou osobu. Podle Koženého údajně "potvrzených informací" velká část harvardského majetku přesahující sto milionů amerických dolarů "byla proprána a rozkradena na Slovensku panem Širokým a jeho manželkou s použitím společností, které vlastní a ovládají". "Toto se odehrálo za aktivní spolupráce Ľudové banky a jejího ředitele, který byl úzkým spolupracovníkem Širokého v československé rozvědce. Odsledovaný tok peněz míří do Širokého firem a zčásti zpět k osobnímu obohacení Borise Vostrého," uvedl Kožený v rukou psaném prohlášení. Koženého sdělení obdržela ČTK v New Yorku prostřednictvím jeho právních zástupců. Boris Vostrý je bývalý předseda představenstva Harvardského průmyslového holdingu (HPH), který je spolu s Koženým v České republice stíhán pro zpronevěru majetku v hodnotě téměř 14 miliard korun. Vostrý, dlouholetý zaměstnanec bývalé československé tajné policie StB, žije ve středoamerickém Belize.

Lidé upozornili na nedodržování lidských práv v Barmě

Zhruba padesát lidí v pondělí přišlo na pražské Václavské náměstí podpořit barmskou opozici. S papírovými růžemi a transparenty s portrétem disidentky Do Aun Schan Su Ťij chtěli upozornit na porušování lidských práv v této zemi. Z centra Prahy se pak po skupinkách rozešli před velvyslanectví 13 zemí, které jsou členy Rady bezpečnosti OSN (RB OSN) a mají zastoupení v České republice. Bývalý prezident Václav Havel a jihoafrický arcibiskup Desmond Tutu vyzvali v pondělí RB OSN k tomu, aby schválila rezoluci ve prospěch barmské opozice. Výzvu zveřejnili při příležitosti jedenašedesátých narozenin disidentky. Nositelka Nobelovy ceny míru je v dlouhodobém domácím vězení téměř 11 let. "Situace v zemi je už tak vážná, že RB OSN je zřejmě jedinou institucí, která je schopna pomoci tu situaci tam vyřešit," řekla ČTK Marie Peřinová z nevládní organizace Člověk v tísni, která akci pořádala spolu s nově vzniklým Barmským centrem Praha. Dodala, že Havlovu výzvu chtějí aktivisté předat na velvyslanectvích Francie, Číny, Ruska, USA, Británie, Argentiny, Konga, Dánska, Ghany, Řecka, Japonska, Peru a Slovenska. Katar a Tanzánie, poslední dva členové RB OSN, v tuzemsku zastoupení nemají.

ČSSD možná dá průchod vládě ODS, zelených a KDU-ČSL

Premiér a šéf ČSSD Jiří Paroubek znovu naznačil, že sociální demokracie by mohla dovolit existenci vlády ODS, lidovců a zelených. Rozhodne prý program takového kabinetu. "Nechceme dělat politiku nulové tolerance," řekl v pondělí novinářům. Pro ČSSD je podle něj nepřijatelná například privatizace veřejných služeb, rovná daň či navýšení daně z přidané hodnoty u potravin a léků. Paroubek míní, že s koaličními stranami by se ČSSD mohla shodnout například na podpoře rodin s dětmi a zachování otevřenosti vůči Evropě. Paroubek se v neděli večer sešel s předsedou ODS Mirkem Topolánkem, který se snaží zformovat vládu své strany, lidovců a zelených. Vznikající koalice má ale ve sněmovně jen 100 hlasů z 200, a shání proto podporu ČSSD. Premiér již před setkáním s Topolánkem naznačil, že by mohla jeho strana kabinet tolerovat. Do té doby byl přitom ve svých výrocích na adresu koalice ODS, zelených a KDU-ČSL odmítavější a vzkazoval jí, že bez ČSSD si nebude moct ani umýt ruce. Po nynější schůzce s šéfem ODS byl opět vstřícnější, i když ODS zároveň doporučil, aby "zanachala triumfalismu" a uvědomila si, že nemá většinu. Jinak si ale atmosféru rozhovoru s Topolánkem pochvaloval. "Otevřenost jednání mě naplňuje nadějí, že můžeme k sobě získat důvěru," prohlásil. Topolánek v pondělí zdůraznil, že vylučuje promítnutí jakýchkoli programových ústupků vůči ČSSD do připravované koaliční smlouvy. Zároveň ale uvedl, že se stále nevzdává naděje na podporu své vlády z řad socialistů.

Škromach: ČSSD by nepodpořila vládu, která sníží odvody na penze

Sociální demokracie by nepodpořila vládu, která by chtěla v důchodové reformě snižovat odvody do státního systému. ČTK to v pondělí řekl místopředseda ČSSD a dosavadní ministr práce Zdeněk Škromach. Pokud by podle místopředsedy ODS Petra Nečase ČSSD trvala na tom, že povinné odvody nelze snížit, dala by tak najevo, že žádnou penzijní reformu vlastně nechce. Se snížením důchodového pojištění počítaly ve svých návrzích všechny strany rodící se koalice. Předseda ČSSD a vlády Jiří Paroubek nevyloučil podporu kabinetu, který s lidovci a zelenými vytváří šéf ODS Mirek Topolánek. Řekl ale, že jeho strana nehodlá "vpustit soukromý kapitál do důchodového zabezpečení". Podle Škromacha je pro ČSSD nepřijatelné, aby lidé část odvodů povinně platili do soukromých fondů. Podotkl však, že sociální demokracie s dobrovolným připojištěním nad rámec státního systému nadále počítá. ČSSD chce výši odvodů zohlednit do penze.

Volební senát správního soudu stále jedná o stížnostech

Nejvyšší správní soud v pondělí zamítl stížnost Jiřího Kacetla ze Znojma, který zpochybnil výsledek voleb do Poslanecké sněmovny v jednom ze znojemských okrsků. Volební komise podle stěžovatele nezapočítala preferenční hlasy, které spolu se svou rodinou dal kandidátovi ODS Jaroslavu Paříkovi. Volební senát Nejvyššího správního soudu pochybení komise potvrdil, nesrovnalosti s preferenčními hlasy zjistil i u dalších kandidátů ODS. Přesto stížnost odložil. Pochybení se nemohlo projevit na zákonnosti zvolení kandidátů, stojí v rozhodnutí senátu. O stížnostech v pondělí volební senát jednal celý den. Nejvyšší správní soud obdržel celkem 66 stížností na průběh a výsledky voleb.

ČRo: Některé prověrky provedla jen vojenská kontrarozvědka

Okruh lidí, u nichž Národní bezpečnostní úřad (NBÚ) v minulosti neprovedl důsledně prověrky, se rozšiřuje. Český rozhlas - Radiožurnál v pondělí uvedl, že má k dispozici seznam zhruba dvaceti osob, převážně zaměstnanců NBÚ, u kterých takzvané "činnostní šetření" kvůli vyššímu stupni utajení dělala pouze vojenská kontrarozvědka. Armádní tajná služba má přitom omezené kompetence, a nemohla proto vyvrátit všechna potenciální bezpečnostní rizika, připomněl rozhlas. Ve výčtu jmen podle něj figuruje například i bývalý sociálnědemokratický ministr a později diplomat Jaroslav Bašta. Richard Krpač z ministerstva zahraničí ale ČTK řekl, že Bašta má od prosince loňského roku prověrku od NBÚ. Informace o tom, že ho prověřovalo jen vojenské zpravodajství, je podle Černínského paláce zastaralá. Krpač upřesnil, že vojenskou prověrku získal Bašta kvůli tomu, že měl ve funkci ministra bez portfeje na starosti koordinaci tajných služeb. Nebylo tudíž na místě, aby ho prověřovali de facto jeho lidé.

Čeští majitelé domů považují výhru Hutten-Czapské ve Štrasburku za precedens

Francouzka polského původu Maria Hutten-Czapská vyhrála spor s polským státem kvůli regulaci nájemného. Na svých webových stránkách to v pondělí oznámil Evropský soud pro lidská práva, který se tímto případem zabýval. Čeští majitelé domů kauzu považují za precedens a předpokládají, že soud se nyní začne zabývat i jejich stížnostmi. Premiér Jiří Paroubek se domnívá, že Česko by se problémům kvůli regulaci nájmů mohlo vyhnout, protože již má zákon o uvolnění nájemného, který začne platit od ledna příštího roku. "Je ale zřejmé, že pokud tam nějaké žaloby českých majitelů jsou, tak se s nimi ten soud bude muset vypořádat," řekl novinářům Paroubek. Soud Hutten-Czapské přiznal 30.000 eur (asi 852.000 Kč) za morální újmu a dalších 22.500 eur (asi 639.000 Kč) jako úhradu nákladů řízení. Výše celkového odškodného tak dosahuje v přepočtu asi 1,5 milionu Kč.

Ministr Sobotka zaskočil plynaře odmítnutím zrušit spotřební daň

Plynárenské společnosti jsou zklamány tím, že ministr financí Bohuslav Sobotka odmítl podpořit zrušení spotřební daně na zemní plyn pro dopravu. Podle jejich zástupců jsou tak například ohroženy i investice, které firmy do projektů již vložily. "Sdělení ministra financí je pro nás velmi překvapující, neboť z předchozích jednání naopak vyplývalo, že vláda je jednotně připravena využití ekologických paliv podpořit. Věříme, že vyjádření ministra není definitivní," uvedl generální sekretář České plynárenské unie Josef Kastl. Vláda podle Kastla svým loňským usnesením iniciovala přípravu dobrovolné smlouvy plynárenských firem se státem. "Plynárenské společnosti věřily vážnému zájmu vlády vytvořit podmínky pro vznik reálné alternativy ke klasickým pohonným hmotám. Ze strany plynárenského odvětví, ale i dalších firem byly investovány značné prostředky do rozvoje této oblasti. Dnes to však vypadá, že vláda není ve svých záměrech jednotná," řekl.

ČTÚ:Do konce roku 2008 bude v éteru prostor až pro dvě desítky TV

Do konce roku 2008 by měl být v českém televizním éteru prostor pro zhruba dvě desítky volně přístupných TV stanic, vysílajících prostřednictvím pozemních digitálních vysílačů. Plán Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) k nástupu digitálního pozemního TV vysílání totiž počítá s tím, že do dvou a půl roku by měly být v ČR zkoordinovány čtyři sítě; v každé by se mohlo ocitnout čtyři až pět stanic. Plán ČTÚ je možný uskutečnit i díky výsledkům mezinárodní koordinační konference v Ženevě, která skončila před třemi dny a mimo jiné potvrdila nároky a představy zástupců ČR. Plán stanoví počty sítí - a tedy přibližně i TV a rozhlasových programů - i základní lhůty a termíny vypínání současného analogového pozemního vysílání a jeho nahrazení digitálním. Mezinárodní dohody umožní podle plánu ČTÚ vznik čtyř celoplošných sítí, které by měly podle zákona pokrýt minimálně 70 procent populace.

Thajský král snížil v amnestii tresty českým pašerákům drog

Thajský král vyhlásil u příležitosti 60. výročí svého nástupu na trůn amnestii, která se vztahuje i na dva české pašeráky drog Emila Novotného a Radka Hanykovicse. Novotnému byl trest zkrácen o šest let, druhému muži o 3,5 roku. ČTK to v pondělí řekl dobře informovaný diplomatický zdroj. Novotný měl v Thajsku za pašování heroinu původně dostat trest smrti, tamní justice mu poté uložila padesát let vězení. Později mu byl snížen o dalších sedm let. Po nynější amnestii jeho trest činí 37 let. V Thajsku si již odpykal téměř devět let, do české věznice nastoupil v lednu 2004. Zbývá mu tak asi 25,5 roku ve vězení. Šestatřicetiletý Hanykovics byl v Thajsku odsouzen k 50 letům vězení. Za dobré chování mu byl trest snížen na 25 let. Předloňská amnestie v Thajsku mu trest snížila o další šestinu, tedy na 20 let a deset měsíců. Po nynějším snížení tak jeho trest činí 17 let a čtyři měsíce. V Thajsku si Hanykovics odpykal osm let, v Čechách necelý rok. Celkem mu tedy zbývá asi osm a půl roku. Jeho trest však byl kvůli vážné nemoci přerušen. Zpět do věznice má znovu nastoupit letos v listopadu. Kvůli zdraví ale požádal o úplné upuštění od potrestání. Soud si nyní vyžádal jeho lékařské zprávy.

Čech obviněný v Turecku z pašování drog převezen k vyššímu soudu

Český občan, kterého turecká policie zadržela před dvěma týdny při pokusu o přepravu 31 kilogramů heroinu přes hraniční přechod Ipsala do Řecka, byl v pondělí přemístěn z místa deliktu do správního střediska oblasti Edirne. ČTK o tom telefonicky informoval konzul Pavel Pešek z českého generálního konzulátu v Istanbulu. Vyšší soud v Edirne má prostudovat spis obviněného Čecha a rozhodnout, zda případ bude řešit sám, či zda ho postoupí další nadřízené instanci v Istanbulu. Rozhodnutí by mělo padnout zhruba do měsíce a závisí na tom, jakou závažnost soud v Edirne případu přiřkne, prohlásil Pešek.

Generální ředitel Benziny Frederick J. Emich odstoupil

Generální ředitel a předseda představenstva společnosti Benzina Frederick J. Emich odstoupil. Ve funkcích končí k 30. červnu. ČTK to v pondělí bez dalších podrobností řekl Zbigniew Krzysztyniak ze společnosti Unipetrol, do které prodejce pohonných hmot patří. Emich se stal šéfem Benziny loni v červnu poté, co ho do funkce předsedy představenstva dosadil polský vlastník Benziny, společnost PKN Orlen.

Společnosti TATRA loni výrazně klesl zisk na pět milionů Kč

Čistý zisk automobilky TATRA se loni výrazně meziročně snížil ze 794 milionů na 4,799 milionu korun. Díky rostoucímu provoznímu zisku ale management firmy hledí do budoucnosti s optimismem. Provozní výsledek hospodaření se bez vlivu rezerv a opravných položek otočil z předloňské stodevadesátimilionové ztráty na téměř stomilionový zisk v roce 2005. Tržby se snížily přibližně o osm procent na 3,65 miliardy korun, hlavně kvůli posunu termínu dodávek do Indie, řekl na pondělní valné hromadě předseda představenstva Igor Vlček. Na začátku letošního roku se situace automobilky dále postupně zlepšovala, během prvních měsíců vytvořila čistý zisk 145 milionů Kč, dodal.

Zemědělci chtějí od vlády podmínky pro udržení produkce

Agrární komora od nové vlády očekává, že pomůže zastavit dlouhodobý pokles zemědělské produkce. Měla by vytvořit podmínky pro odbyt mimo potravinářský průmysl, a to především pro širší výrobu biopaliv. Zemědělci znovu požadují přijetí zákonů, které by omezily diktát obchodních řetězců. Po mimořádném zasedání obou sněmoven Agrární komory v Havlíčkově Brodě to v pondělí novinářům řekl prezident Jan Veleba. "Od nové vlády chceme, aby požadavky, které vyslovujeme několik let, vzala vážně," řekl Veleba. Konstatoval, že v zemi dlouhodobě klesá živočišná produkce i pěstování speciálních plodin, jako je len, brambory, zelenina nebo ovoce. Snižují se farmářské ceny. Od roku 1989 zemědělská produkce ve stálých cenách klesla o 41 miliard korun na 67 miliard. "Tento vývoj je zbytečný a v rozporu s našimi možnostmi," zdůraznil Veleba. Pro české zemědělce je podle něj rozhodující, aby měli stejné podmínky pro rozvoj jako farmáři v původních členských zemích EU.

Ve skladu ve Chvaleticích jsou stovky tun nebezpečných chemikálií

Ve skladu chemikálií ve Chvaleticích na Pardubicku jsou stovky tun nebezpečných látek. Uvedli to v pondělí na tiskové konferenci zástupci sanační firmy Dekonta a České inspekce životního prostředí (ČIŽP). Úřady chtějí nejdříve všechny chemikálie zmapovat, o peníze na jejich likvidaci požádá Pardubický kraj ministerstvo životního prostředí. "Tři budovy obsahují řádově stovky tun nebezpečných látek, které, pokud jsou roztříděny, jsou roztříděny podle abecedního seznamu, což nezaručuje bezpečné uložení. Nejsou dodržovány jakékoliv předpisy pro skladování nebezpečných a toxických látek. Nalezli jsme jak jedy, tak výbušniny a další otravné látky," řekl Petr Motejl z vedení společnosti Dekonta. Na místě nalezli inspektoři i kyanidy či soli těžkých kovů. Největší riziko podle nich hrozí z možného vzájemného působení jednotlivých chemikálií.

Odpůrci R43: Územní plán Brna byl schválen protiprávně

Územní plán města Brna, podle kterého má vést silnice R43 přes obydlené části města, byl letos v dubnu zřejmě schválen protiprávně. Odporuje totiž nadřazenému Územnímu plánu velkého územního celku. Ten ale žádné závazné schválení silnice R43 neobsahuje, přednesli v pondělí na výjezdním zasedání senátního petičního výboru u brněnské přehrady odpůrci plánované trasy. Pochybením ministerstva dopravy, které tvrdilo, že je možné budovat dopravní koridory pouze na základě územních plánů obcí, potvrdil v dopise odpůrcům premiér Jiří Paroubek. Senátní výbor pro petice se silnicí R43 zabývá proto, že obdržel protestní petici, pod kterou se podepsalo více než 35.000 lidí.

Radnice Prahy 1 opět nabídne k pronájmu Werichovu vilu

Radnice Prahy 1 opět nabídne k pronájmu takzvanou Werichovu vilu na Kampě. O vypsání soutěže v pondělí rozhodli místní radní, řekl ČTK mluvčí radnice Jan Šlajs. Radnice chtěla už loni vilu pronajmout, nájemce měl dokončit její opravu. V řízení zvítězila společnost Colly. Městská část ale soutěž musela zrušit, protože nebyla v souladu se současným zněním zákona o zadávání veřejných zakázek. Nynější bude vypsána podle ustanovení o koncesi. Rozhodnutí radnice, která vybrala Colly, mělo řadu kritiků. Patřila k nim neúspěšná uchazečka Meda Mládková a její Museum Kampa, kterou podpořili například opoziční Evropští demokraté (ED) i bývalý prezident Václav Havel. Za Mládkovou se postavil dopisem ministr kultury Vítězslav Jandák. Radnice svůj verdikt zdůvodňovala tím, že nabídka Colly byla výhodnější. Meda Mládková a Museum Kampa se do nové soutěže chce přihlásit. Bude záležet na podmínkách,, řekla v pondělí ČTK ředitelka Nadace Jana a Medy Mládkových Jana Šorfová.

Expedice Gobi odjíždí pátrat po kostrách dinosaurů do Mongolska

Expedice Gobi 06-09 odjíždí pátrat po kosterních pozůstatcích dinosaurů do Mongolska už za 14 dní. Paleontologové budou do pouště Gobi jezdit každé léto až do září 2009, řekl na pondělní tiskové konferenci její účastník Martin Košťák. Konečným cílem expedice je přivézt kostru předpotopního ještěra pro Chlupáčovo muzeum historie Země, které se letos v srpnu začne budovat v sídle Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze na Albertově, dodal. Letošní návštěva údolí Nemegt v poušti Gobi má podle Košťáka prospekční charakter. Předcházelo jí jednání s mongolskými vědci, protože rozsáhlé světoznámé naleziště kosterních pozůstatků takřka všech druhů předpotopních ještěrů je mongolským "národním pokladem". Češi si proto cení toho, že dostali ze zahraničních zájemců jako první možnost výběru jedné z pěti oblastí, kde se kosti dinosaurů nacházejí. Zvolili údolí Nemget. Letos bude s šesti Čechy v poušti pracovat ještě sedm jejich mongolských kolegů. Lokalizovat budou nálezy kosterních pozůstatků pro pozdější výzkum. Úspěch bude do značné míry závislý na tom, kolik jich alespoň částečně obnažily jarní deště, uvedl paleontolog Martin Mazuch.

Turisté se budou moci projít po nové naučné stezce lovců mamutů

Návštěvníci Přerova se budou moci ještě letos projít po naučné stezce lovců mamutů, která je seznámí s významnými nálezy z jejich doby. Stezka, jejíž příprava nyní vrcholí, bude procházet známým archeologickým nalezištěm v Předmostí a směřovat k Čekyňskému kopci. Turisty bude po trase, jejíž náklady se vyšplhají na 600.000 korun, doprovázet pravěká žínka Pražinka. Na stezce bude vybudován také nový památník lovců mamutů. "Bude to velký průlom města ve vztahu k turistům. I přes vzácná naleziště nemáme ve městě kromě muzea žádný doklad o tom, že tady byli nalezeni mamuti," řekla ČTK místostarostka Přerova Elena Grambličková (ODS).

Blesk zasáhl v Sokolově muže na koupališti

Přímý zásah blesku přežil v pondělí po 13:00 mladý muž na koupališti Michal u Sokolova. Ačkoli byl muž při vědomí, když dorazili zdravotníci, necítil nohy, informoval ČTK mluvčí karlovarské záchranné služby Lukáš Hutta. Nad Sokolovem se přehnala prudká bouře okolo 13:00. Zatímco ale v Sokolově se strhla několikaminutová průtrž mračen, na koupališti vzdáleném jen asi kilometr za městem spadlo jen pár kapek vody, řekl ČTK správce areálu. Přesto zde udeřil blesk. "Muž byl převezen na ARO sokolovské nemocnice k dalšímu vyšetření. Rozsah poranění se zatím nedá určit," dodal Hutta. Podle náměstka pro léčebnou péči sokolovské nemocnice Haralda Vrečka byl zasažený muž umístěn na multioborovou jednotku intenzivní péče. "Je při vědomí a jeho stav je stabilizovaný," řekl ČTK Vrečko.

Tento týden vrcholí pražské turné Fedotovova Divadla U mostu

Šest inscenací přivezlo do Prahy ruské Divadlo U mostu režiséra a scénografa Sergeje Fedotova. V Disku uvedlo už 11. června Gogolovu Ženitbu, v Roxy pak představilo Gindinovu a Sinakovičovu alegorii Zvíře a také hru irského dramatika Martina McDonagha Lebka z Konomary, která se ještě v Česku nehrála, a v Divadle v Dlouhé legendární Panočku. Tento divadelní horor hraje soubor už 15 let, zatím měl přes dva tisíce repríz. Turné, které je největší prezentací této scény v České republice, vrcholí v paláci Akropolis, na jehož programu je v pondělí černá komedie Martina McDonagha Kráska z Leenane a ve středu Gogolovy Večery na samotě u Dikaňky. "Je to úplně jiný Gogol, než diváci znají," řekl Fedotov ČTK. Souboru Sergeje Fedotova z Permu se říká "mystické divadlo". Účastník 17 ruských a 35 zahraničních festivalů, který vystupuje po celé střední Evropě i v pobaltských zemích, se do Čech poprvé dostal v roce 1995, kdy přivezl do Hradce Králové inscenaci Panočka. Veleba:

Jarošík přestoupil z Chelsea do Celtiku Glasgow

Český fotbalista Jiří Jarošík přestoupil z Chelsea do Celtiku Glasgow. Osmadvacetiletý záložník v pondělí podepsal s úřadujícím skotským mistrem tříletou smlouvu s opcí klubu na čtvrtou sezonu. Podle spekulací tisku zaplatí Celtic za Jarošíka jeden až dva miliony liber londýnské Chelsea, která na něj vlastní práva. Osmadvacetiletý záložník s reprezentačními zkušenostmi, jenž se neprobojoval do kádru pro mistrovství světa, tak po Chelsea a Birminghamu City prožije třetí britské angažmá. "Je pro mě obrovská čest podepsat smlouvu s tak slavným klubem, jako je Celtic. Přišel jsem do týmu v pravý čas, protože si s ním zahraju Ligu mistrů. Doufám, že pomohu klubu k dalším úspěchům," uvedl Jarošík v oficiálním prohlášení pro klubový server.

Fotbalisté měli volno, ale nakonec pilně sportovali

Čeští fotbaloví reprezentanti se po necelých dvou týdnech strávených na světovém šampionátu v Německu poprvé dočkali vysněného volna. Fotbalové starosti mohli aspoň částečně vypudit ze svých myšlenek právě v pondělí, tři dny před závěrečným utkáním základní skupiny s Itálií, v němž se bude rozhodovat o dalším osudu českého týmu na mistrovství. Hráči se před volným dnem těšili hlavně na to, že si pořádně odpočinou a získají síly před klíčovou bitvou mistrovství. Ale síly nabírali stejně především aktivně. Někteří na kole, jiní na golfových greenech, další na tenisovém kurtu za řidítky horských kol i lehkým tréninkem. Reprezentanti se shodovali, že je druhý zápas na mistrovství proti Ghaně v sobotu vyčerpal, den bez plnění tréninkových povinností jim proto přišel vhod.

Počasí v úterý

Místy polojasno, přes den oblačno s přeháňkami a bouřkami, ojediněle s kroupami. Teploty 25 až 29 stupňů, na horách kolem 23. Mírný západní v bouřkách přechodně zesílí a tlak zakolísá.

19-06-2006