Denní souhrn zpráv Zprávy

26-06-2006

Koalice podepsala smlouvu o vládě, která nemá zajištěnou většinu

Zástupci ODS, KDU-ČSL a Strany zelených podepsali v pondělí v Poslanecké sněmovně koaliční smlouvu. Dokument zahrnuje programovou část, dohodu o rozdělení ministerských funkcí a principy fungování trojkoalice. Smlouva předpokládá spolupráci tří stran po celé volební období. Vládní spojence nyní čeká další, a zřejmě těžší úkol - jednat s ČSSD o okolnostech, za nichž by byla ochotna jejich kabinet podpořit. Hned v úterý se sejde ustavující schůze nově zvolené sněmovny, kterou by v dalších týdnech měla vláda občanských demokratů, lidovců a zelených požádat o důvěru. Tři koaliční strany ale disponují ve dvousetčlenném sboru jen 100 hlasy, což je o hlas méně, než kolik je třeba pro vyslovení důvěry vládě.

Sociální demokraté požadují od koalice programové ústupky, zejména ODS ale takový postup odmítá. Šéf ODS Mirek Topolánek už dal najevo, že koaliční smlouva je konečným dokumentem. "Případné ústupky toleranci ČSSD této vládě nemíníme dělat právě v té programové oblasti," řekl. Pravostředová vláda si za své priority stanovila Evropskou unii, občana a rodinu, vzdělání a kulturu, právní stát bez korupce, zdravé veřejné finance, moderní ekonomiku a kvalitu života ve městě i na venkově.

Premiérem se podle dohody občanských demokratů, lidovců a zelených má stát Topolánek, ODS jako vítěz voleb obsadí dalších devět vládních křesel. Lidovci stejně jako zelení budou řídit po třech ministerstvech. V šestnáctičlenném týmu budou tři ženy. Koalice zruší ministerstva pro místní rozvoj a informatiky, zřídí funkci ministra bez portfeje pro evropské záležitosti.

ČSSD odmítla program koalice i Langera jako ministra vnitra

ČSSD po prostudování koaliční smlouvy ODS, KDU-ČSL a Strany zelených oznámila, že vznikající vládu Mirka Topolánka nemůže tolerovat. Smlouva je dokumentem na úrovni "pokleslé žurnalistiky", je příliš obecná a proklamativní a byla vypracována bez ohledu na ČSSD, o jejíž toleranci nové vládě koalice usiluje, řekl dnes novinářům šéf ČSSD Jiří Paroubek. Vyzval koaliční strany k serioznímu jednání. "Je evidentní, že koalici s takovým veřejně známým koaličním prohlášením nelze tolerovat výměnou za jakoukoli pozici nebo výhodu," prohlásil premiér. Koalice podle něj asi předpokládá, že během volebního období "přetáhne" na svou stranu někoho z opozičního tábora. "Kdybych nechtěl být slušný, tak bych řekl zkorumpováním některého opozičního poslance," dodal.

ČSSD vadí nejen programová část dohody, ale nehodlá akceptovat ani místopředsedu ODS Ivana Langera jako budoucího ministra vnitra. Za jednoznačnou diskvalifikaci označil Paroubek to, že Langer podle něj buď schválně, nebo svou nedbalostí umožnil novinářům krátce před volbami nahlédnout do tajné zprávy policejního důstojníka Jana Kubiceho. Paroubek to označil za porušení zákona. Ironicky se zmínil i o lidovecké kandidátce na ministryni obrany Vlastě Parkanové. "Paní Parkanová bude hlavně problémem pro tuto vládu, protože je absolutním laikem," soudí.

Zcela nepřijatelná je pro ČSSD například celá kapitola zdravotnictví. Program v oblasti hospodářské politiky charakterizoval místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka dvěma slovy: zdražování a zadlužování. Chybí mu jasný postoj pravostředové vlády k přijetí eura. Není podle něj ani jasné, jak bude vypadat rozpočet. Zrušení některých daní podle něj způsobí výpadek příjmů ve výši desítek až stovek miliard korun. Ve smlouvě postrádá ČSSD také zmínku o České televizi a zachování jejích dvou programů, referendum a přímou volbu prezidenta. Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach se obává miliardových výpadků v důchodovém systému, pokud koalice prosadí snížení odvodů na sociální pojištění.

Klaus pokládá vznikajícící koalici za nejsmysluplnější řešení

Prezident Václav Klaus pokládá vznikající koalici ODS, KDU-ČSL a Strany zelených za nejnadějnější a nejsmysluplnější řešení z těch, které jsou nyní k dispozici. Předpokládá, že jednání těchto stran o nové vládě je pondělním podpisem jejich lídrů završeno

Koaliční slib věrnosti po celé volební období je novinkou

Závazek koaličních stran postupovat po celé volební období jednotně i při sestavení další případné vlády je v české politické praxi do určité míry novinkou. I v minulých letech se strany v koaličních smlouvách hlásily ke společnému postupu, takto výslovně si ale neslibovaly věrnost po celé volební období při jakémkoli dalším pokusu o sestavení kabinetu.

Koalice ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU se v roce 2002 dohodla mimo jiné na tom, že "po dobu trvání" koaliční smlouvy nevyvolá ani jedna ze zúčastněných stran hlasování o vyslovení nedůvěry vládě a ani se k takovému hlasování nepřipojí. Nová koalice ODS, zelených a lidovců jde v tomto ohledu ve své dohodě poněkud dál. Strany se zavazují k tomu, že "po celé volební období" budou postupovat jednotně jak při eventuálním hlasování o důvěře či nedůvěře, tak při sestavení vlády.

Sněmovnu čeká tajná volba vedení, výsledek velmi nejistý

Nově zvolená Poslanecká sněmovna, která se poprvé sejde v úterý, by měla na ustavující schůzi zvolit předsedu a místopředsedy dolní komory. Tajná volba se má uskutečnit ve čtvrtek - vzhledem k rozložení sil je ale stále velmi nejisté, jak hlasování dopadne. Koalice ODS, KDU-ČSL a Strany zelených má v plném počtu sto hlasů, stejně jako sociální demokraté a komunisté dohromady. Navíc je možné, že poslanci hlasování odloží, a to na návrh ODS. Jejich poslanec Miloš Patera totiž vážně onemocněl a jeho účast na jednání je nejistá.

O místo v čele sněmovny usiluje Miroslava Němcová z ODS a kandidát ČSSD Lubomír Zaorálek, který vedl komoru v minulém volebním období. Na funkci místopředsedů navrhuje ODS Lucii Talmanovou, komunisté Vojtěcha Filipa a lidovci Jana Kasala. Sociální demokraté svého kandidáta na místopředsedu vyberou v úterý. Zelení o zastoupení ve vedení sněmovny neusilují.

Sociální demokraté navrhnou Zaorálka jen tehdy, když budou mít zajištěnou většinu pro jeho zvolení. "V případě, že ODS bude stavět kandidáta na předsedu sněmovny bez dohody se sociální demokracií, ČSSD svého kandidáta stavět nebude," řekl novinářům místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. Zvolením Zaorálka by se podle ČSSD otevřel prostor pro demisi vlády Jiřího Paroubka a jmenování nového týmu Mirka Topolánka. "Pak je možné jednat o dalších možných podporách. V žádném případě si nenechám vnutit pozici, že budeme handlovat funkce v Poslanecké sněmovně za podporu vládě," prohlásil Paroubek. Když bude předsedou sněmovny, a to i provizorně, sociální demokrat, může hned druhý den jmenovat prezident Václav Klaus Topolánkovu vládu, soudí lídr ČSSD a dosluhující premiér. Víc podle něj jeho strana udělat nemůže. "Protože to už bychom přestali být politickou stranou a stali bychom se spolkem blanických rytířů," dodal Paroubek.

Rath podal trestní oznámení na Langra kvůli Kubicemu

Ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) podal trestní oznámení na poslance ODS Ivana Langra. Rath novinářům řekl, že chce, aby policie vyšetřila Langrův podíl na tom, že se na veřejnost dostala zpráva šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho o údajném propojení podsvětí se státní správou a ČSSD. Podle Ratha se na tom podílel Langer.

"Po zhlédnutí nedělních Otázek Václava Moravce jsem dospěl k závěru, že není možné tolerovat neustálé úniky důvěrných materiálů, popřípadě materiálů, které užívá policie jako pracovní verze," prohlásil Rath. Televize podle Ratha přinesla jasný důkaz Langrova činu. Rath proto žádá Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1, aby prověřilo, zda nebyla naplněna skutková podstata trestného činu neoprávněného nakládání s osobními údaji a zacházení s utajovanými skutečnostmi. "Pokud se toto bude tolerovat, nemá vůbec cenu údaje jakkoli utajovat a může běžet cokoli. Jakákoli pomluva, jakákoli hypotéza o komkoli v republice může být veřejně probírána," dodal Rath.

Langer se v nedělních Otázkách nedočkal omluvy od moderátora za jeho výrok, že díky němu se na veřejnost dostal obsah zprávy Kubiceho. Langer tvrdí, že to, co se dostalo do médií, nepochází z jeho výtisku. Prý postupoval zcela v souladu se zákonem. Ministr vnitra František Bublan (ČSSD) si však myslí, že zákon porušen byl.

NSS zamítl dořešil deset volebních stížností, všechny odložil

Volební senát Nejvyššího správního soudu v pondělí dořešil dalších deset stížností proti výsledkům a průběhu voleb do Poslanecké sněmovny. Pět jich zamítl, pět z různých důvodů odmítl, aniž by se hlouběji zabýval jejich podstatou. Mezi neúspěšnými stížnostmi je i podání sociálního demokrata Phillipa Janýra, podle kterého byla ČSSD v kampani poškozena tvrzeními o propojení s organizovaným zločinem. Nejvyšší správní soud argumenty neuznal. Ostrá prohlášení v kampani podle Nejvyššího správního soudu nejsou důvodem pro zneplatnění voleb. "Volební kampaň vedou ve volbách do Poslanecké sněmovny politické strany, a tato kampaň je vedena jak v pozitivním, tak také v negativním smyslu. Je přirozené, že kandidující politické strany voliče nejen přesvědčují o tom, že právě jejich nabídka je nejlepší, nýbrž zcela legitimně se snaží je i odradit od nabídky svých politických soupeřů," stojí v rozhodnutí soudu.

Janýrem kritizované vyjádření představitelů ODS o propojení organizovaného zločinu, státní administrativy a části bezpečnostních složek za vlády ČSSD volby protizákonným způsobem neovlivnilo. Bylo pouze reakcí na zprávy z policejních složek, k nimž se vyjadřovalo více politických stran. "Podstatné z hlediska rozhodování Nejvyššího správního soudu je to, že všechny relevantní subjekty měly dostatečnou možnost se k publikovaným informacím vyjádřit, takže voliči zůstala zachována možnost svobodného přístupu k různým informacím a názorům, mezi nimiž si mohl vybrat," míní volební senát.

ÚS: Vlastnické právo má při sporech o kradené zboží prioritu

Obecné soudy by při rozhodování o vlastnictví kradených věcí, které byly předmětem obchodu, měly upřednostňovat vlastnická práva původních majitelů. Jen ve výjimečných případech mají dát přednost ochraně kupujících, kteří kradené zboží získali nevědomky a v dobré víře. Vyplývá to z pondělního rozhodnutí Ústavního soudu, kterým byl zamítnut návrh na zrušení ustanovení obchodního zákoníku. Norma, která upravuje rozhodování o zboží nabytém v dobré víře, není v rozporu s ústavním pořádkem. "Podstatnější je vždycky ochrana vlastnického práva, nicméně může se stát, že ve výjimečných případech převáží ochrana dobré víry nad ochranou vlastnického práva. Nicméně to nemůže být automatika, ale výjimka odůvodněná v konkrétním případě," řekl po vyhlášení rozhodnutí soudce zpravodaj Miloslav Výborný.

Svoboda potvrdil, že ČR by se měla do podzimu vyjádřit k základně

Ministr zahraničí Cyril Svoboda potvrdil informace o tom, že Česká republika by do podzimu měla rozhodnout o případném umístění protiraketové základny na svém území. Základna by byla ochranou proti nenadálému úderu. Tomuto kroku mají podle ministra předcházet technická jednání s Američany, která ovšem sama o sobě ještě neznamenají politické rozhodnutí. To musí učinit nová vláda a parlament, řekl Svoboda ČTK.

Kandidát na premiéra Mirek Topolánek (ODS) s umístěním základy souhlasí. Předseda ČSSD a dosluhující premiér Jiří Paroubek je zdrženlivější. Upozornil nicméně, že přítomnost raketových základen by byla ekonomicky přínosná. Svoboda se zmínil o tom, že Američané by rádi znali české stanovisko do vytvoření svého podzimního rozpočtu, z něhož by se stavba financovala. "Oni musí rozhodnout, kde a za jakých podmínek, jak to budou financovat," uvedl šéf české diplomacie. Podle něj jsou technické konzultace nezbytné. "Kdyby se tato technická jednání teď přerušila nebo zastavila, tak to už je tiše učiněné politické rozhodnutí ne," soudí.

Mluvčí ministra obrany Andrej Čírtek ale tvrdí, že v současné době se žádné konzultace s americkou stranou nekonají. "Není žádný konkrétní návrh, o kterém by bylo možné jednat," řekl ČTK.

Američané, kteří plánují vybudovat takzvaný protiraketový štít, chtějí mít ve střední Evropě základnu s obrannými střelami země-vzduch. Jejich otázka však přichází v době, kdy stále není jasné, kdo bude v Česku vládnout. Kvůli volbám byl údajně posunut příjezd amerického expertního týmu, který měl o základně jednat. Po volbách se tak prý stalo znovu.

Spekulacemi o raketové základně se média zabývají již několik let. České zapojení do "protiraketového deštníku" slíbil v USA v roce 2002 bývalý sociálnědemokratický ministr obrany Jaroslav Tvrdík.

Poslanec ČSSD Dimitrov s titulem nepodvádí, VŠE se mu omluvila

Nově zvolený poslanec ČSSD Kosta Dimitrov nepodvádí, když užívá titul inženýr z pražské Vysoké školy ekonomické (VŠE). Škola našla záznamy o jeho studiu. Vedení VŠE to v pondělí uvedlo ve svém prohlášení. Česká televize v neděli právě s odvoláním na informace školy uvedla, že Dimitrov sice používá titul inženýr z VŠE, ale nevystudoval ji. "Chyba vznikla na straně VŠE v Praze, jež v současné době provádí digitalizaci archivu. Vedoucí archivu VŠE v Praze provedl pouze kontrolu Promoční knihy absolventů denního studia. Ing. Kosta Dimitrov je řádným absolventem studia při zaměstnání," zdůvodnilo vedení školy zveřejnění mylné informace ve své pondělní omluvě. Dimitrov podle představitelů školy absolvoval Fakultu výrobně-ekonomickou a získal vysokoškolské vzdělání v oboru ekonomika průmyslu. Diplomovou práci napsal na téma Analýza organizace řízení podniku. Titul inženýr má právo užívat, stojí v prohlášení.

"Vedení VŠE v Praze se tímto omlouvá ing. Kostovi Dimitrovovi za uvedení mylné informace," uvedla v pondělí škola v prohlášení. Poslanec ČTK řekl, že nelhal a jeho osvědčení o vzdělání jsou v pořádku.

Problémy s neoprávněným používáním akademického titulu mělo v minulosti už několik politiků - například bývalý předseda ODA a ministr spravedlnosti Jan Kalvoda, který kvůli tomu odešel z vysoké politiky.

Rath míní, že pojišťovny nechtějí dát všechny peníze do péče

Podle ministra zdravotnictví Davida Ratha (ČSSD) nechtějí dát zdravotní pojišťovny ve druhém pololetí všechny peníze, které vyberou na pojistném, na úhradu péče. Rath to v pondělí řekl novinářům. Podle jeho informací si prý chtějí nechat ušetřené peníze na svých účtech a použít je případně na odměny managementu. Ministr dodal, že tak hrozí omezení péče. Rath uvedl, že pojišťovny mají zdravotníkům platit o pět procent peněz víc než loni, jako to dělaly ve druhém čtvrtletí. Podle jeho informací chtějí ale prý platit o procento méně. Úhrady o pět procent vyšší než loni stanovuje úhradová vyhláška. Předpis platí jen do konce června. Pro druhé pololetí ministerstvo již nemá zmocnění vyhlášku vydat, Rath to totiž do znění zákona o veřejném zdravotním pojištění neprosadil. Znovu bude ministerstvo úhrady moci stanovit až příští rok, od kterého se o nich začne rozhodovat jen jednou ročně. Rath pojišťovny vyzval k tomu, aby všechny vybrané peníze daly do úhrad.

Výkonný ředitel Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček ČTK řekl, že pojišťovny si nechtějí nechávat rezervy na účtech. Ve druhém pololetí budou v platbách vycházet z výběru pojistného a budou platit minimálně o čtyři procenta víc než loni. Ani teď prý nedávaly všem o pět procent víc.

Ministr také uvedl, že minulý týden pojišťovny varoval kvůli rámcovým smlouvám. Podle nich mají lékaři mít smlouvy na dobu neurčitou a mají ordinovat 35 hodin týdně. Pokud tyto skutečnosti pojišťovny nezapracují od července do smluv, zahájí s nimi prý ministerstvo správní řízení, které může vyústit až v nucenou správu.

Akademie ocenila 28 mladých vědců Prémií Otto Wichterleho

Akademie věd České republiky v pondělí popáté ocenila 28 mladých vědců Prémií Otto Wichterleho. Nejvíc si jich odnesli pracovníci Biofyzikálního ústavu v Brně a Ústavu organické chemie a biochemie v Praze. "Jde o obory, které v této chvíli dobře postupují kupředu, dobře se prosazují," řekl ČTK předseda akademie Václav Pačes, který ocenění spolu s dalšími akademickými funkcionáři předával. Pačes oceněné nabádal, aby vědu neopouštěli a na svých cestách nebo při studijních pobytech na renomovaných zahraničních pracovištích nezapomínali na své mateřské akademické ústavy. Za zkušenostmi nebo jazykovými znalostmi do zahraničí jezdí podle Pačese mnoho mladých lidí z akademie. "Daří se, že se vracejí. Třeba i po sedmi letech. Jsem rád, že to mohu říci," dodal.

V Českých Budějovicích začal kongres SVU, přilákal přes 400 odborníků

O české a slovenské vědě a kultuře v mezinárodních souvislostech diskutuje od pondělí v Českých Budějovicích více než 400 odborníků z celého světa. Jihočeská univerzita tam do konce týdne pořádá kongres Společnosti pro vědy a umění (SVU), jež sdružuje hlavně české vědce a umělce, kteří museli pobývat v exilu. Přednášky i kulturní akce jsou otevřené i pro veřejnost. Kongres projevem v angličtině zahájil prezident republiky Václav Klaus. Společnost pro vědy a umění považuje mezi českými krajanskými organizacemi v USA za mimořádnou. "Je to seskupení lidí, kteří ve Spojených státech v podstatě velmi uspěli a dobře se tam zapsali," řekl prezident po zahájení novinářům a připomněl, že mezi členy SVU jsou intelektuálové, akademici, profesoři z nejrůznějších univerzit a podobně. Klaus se již dříve několika kongresů této společnosti zúčastnil a plánovanou návštěvu jižních Čech, kde je dnes druhý den, se snažil spojit právě s termínem zahájení kongresu. Ocenil, že se Jihočeská univerzita ujala jeho organizace. "Věřím, že přivést 500 lidí tohoto typu do Českých Budějovic a vůbec do celého Jihočeského kraje je ta správná věc," řekl prezident.

Společnost pro vědy a umění vznikla v roce 1958 v USA jako nezisková organizace sdružující exilové české umělce a vědce. Má vysoký mezinárodní kredit, její kongres se koná už po 23. a Budějovice jsou zatím nejmenším městem, které ho hostí. "Domnívám se, že je to náš stěžejní kongres, jen z Ameriky sem přijíždí na 300 lidí," řekl prezident SVU Miloslav Rechcigl. Rektor Jihočeské univerzity Václav Bůžek při zahájení řekl, že od kongresu očekává prohloubení vědeckých vazeb s mezinárodními odborníky v řadě oborů. Zatím se zaregistrovalo asi 430 lidí, kteří budou diskutovat ve více než 60 sekcích, zhruba dvě třetiny přednášek budou v angličtině a třetina česky.

"Program v Českých Budějovicích je pravděpodobně nejlepší za posledních 15 let, poněvadž se přihlásili vynikající vědečtí pracovníci jak z České republiky a Slovenska, tak z USA a Kanady. Zastoupení odborů je neobyčejně široké," řekl ČTK místopředseda SVU Karel Raška. Jeho cílem je víc spolupracovat s vedením univerzit a podílet se na organizaci studijních pobytů. Účastníci konference budou diskutovat do pátku, v sobotu je čekají výlety po jižních Čechách. Součástí bude kulturní program, například koncerty vážné hudby a festival pouličních divadel v centru Budějovic. Akce je otevřená i pro veřejnost, program najdou zájemci na webových stránkách www.jcu.cz.

Rychlovlak Pendolino získal po řadě měsíců technické osvědčení

Pendolino získalo po několika měsících jednání potřebné technické osvědčení od Drážního úřadu a může jezdit na české železniční síti. Schválení typu vycházelo z několikaměsíčního zkušebního provozu s cestujícími na pravidelných spojích v ČR, řekl ČTK mluvčí ČD Aleš Ondrůj.

Zavedení Pendolina do běžného provozu provázela řada problémů. Všech sedm souprav krátce po zavedení zastihla série technologických poruch, která je vyřadila z provozu. ČD vyčíslily škody ze zastavení provozu na 48 milionů korun. Vymáhat je budou na výrobci italské firma Alstom.

Po schválení typu může Pendolino jezdit ve standardním režimu. Dosud vozilo cestující z Prahy do Děčína, Ostravy nebo Brna ve zkušebním provozu. Schválení typu navíc otevírá dveře k dokončení jednání o nasazení rychlovlaků na spoje do Bratislavy. Do Rakouska a Německa vlak začne jezdit až ve chvíli, kdy jeho provoz schválí tamní úřady. Schválení oddálily povodně. Rakousko totiž trvá na provozních zkouškách v úseku, který povodně vyřadily z provozu.

Senátor Mejstřík: Vojtěch Filip podepsal závazek ke spolupráci s StB

Předseda KSČM Vojtěch Filip údajně vědomě spolupracoval s československou zpravodajskou službou. Senátor Martin Mejstřík v pondělí novinářům předložil kopii dokumentu, ve kterém se Filip ke spolupráci zavazuje. Takzvaný vázací akt je podle Mejstříka jasným důkazem toho, že Filip pracoval pro tajnou službu vědomě. Předseda KSČM v minulosti opakovaně tvrdil, že pro totalitní tajnou policii nepracoval. Za pravdu mu dal i českobudějovický soud, který v roce 1993 rozhodl, že Filip nespolupracoval s StB vědomě.

Závazek o spolupráci Filip údajně podepsal v roce 1986. Ze svazku vyplývá, že pracoval proti západoevropským státům a NATO. Předseda ČSSD Jiří Paroubek soudí, že zmíněné informace o údajné spolupráci Filipa se Státní bezpečností byly zveřejněny už v minulém volebním období, kdy byl současný šéf komunistů místopředsedou Poslanecké sněmovny. Podobné "kádrování" podle Paroubka nikam nevede. V narážce na Martina Mejstříka prohlásil, že nynější "komunistožrout" byl před listopadem 1989 členem městského výboru Socialistického svazu mládeže (SSM).

Podle historika Pavla Žáčka se na Filipově případu pouze ukázalo, jak pracují archivy, které spravují písemnosti bývalé StB. "Je otázkou, s jakými materiály vlastně pracoval soud, který v roce 1993 o jeho spolupráci rozhodoval," řekl ČTK Žáček.

Německý výrobce autodílů Behr investuje v ČR půl miliardy Kč

Německý výrobce autodílů Behr investuje zhruba půl miliardy korun do nového výrobního závodu v severomoravském Mošnově. V první fázi zaměstná společnost asi 130 pracovníků. Začátek provozu je určen na polovinu roku 2007, uvedla agentura CzechInvest. Firma bude v novém závodě vyrábět chladicí moduly a komponenty pro různé značky osobních automobilů. Behr již od roku 1999 působí v Mnichově Hradišti, kde nyní zaměstnává přibližně 700 lidí. "Začíná se rychle úročit, že se na Ostravsku povedlo připravit nové průmyslové zóny. Behr je vůbec první společností, která míří na průmyslovou zónu v Mošnově. Vedeme řadu jednání a nepochybuji, že na zóně brzy přibudou další společnosti," uvedl generální ředitel CzechInvestu Tomáš Hruda.

Behr je přední dodavatel klimatizací a chlazení motorů pro osobní a užitková vozidla. Zaměstnává 18.000 pracovníků v deseti vývojových a 30 výrobních místech v Evropě, Severní a Jižní Americe, Asii a Jižní Africe. Průmyslová zóna v ostravském Mošnově byla jedním z kandidátů pro výstavbu nové automobilky Hyundai, která nakonec dala přednost lokalitě v Nošovicích.

ČRo: Česko možná přijde o investici za 300 milionů eur

Finský investor Nokian Tyres zvažuje, že kvůli odporu obyvatel odstoupí od svého záměru vybudovat v průmyslové zóně Lešná u Valašského Meziříčí obří pneumatikárnu. Továrna za 300 milionů eur (zhruba 8,5 miliardy korun) by tak vyrostla nejspíš na Slovensku nebo v Polsku, informoval Český rozhlas - Radiožurnál. Proti výstavbě gumárenského závodu se postavilo mnoho obyvatel dotčené lokality i ochránci přírody. Životní prostředí v okolí Valašského Meziříčí totiž výrazně ovlivňují dvě chemičky. Odpůrci finského záměru se proto obrátili na soud s žalobou proti postupu ministerstva životního prostředí.

V ČR by mohlo získat dočasný azyl na 2500 perzekvovaných Bělorusů

Dočasný azyl by v Česku mohlo najít asi 2500 perzekvovaných Bělorusů, kteří byli vyhozeni ze škol nebo zaměstnání kvůli nesouhlasu s autoritářským režimem běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. Problémem je ale vytvoření seznamu konkrétních zájemců. ČTK to řekl předseda senátní komise na podporu běloruských demokratických aktivistů Vlastimil Sehnal (ODS), který se v Praze setkal s běloruskými opozičními zastupiteli. "Oni zatím nejsou schopni v brzké době dodat seznamy lidí, kterým by se dalo pomoci," uvedl Sehnal. Mezi důvody podle něj patří pochopitelný strach z odvety Lukašenkova režimu. Problematické je i zjištění přesného počtu postižených, kteří by mohli v Česku dostudovat či najít dočasně práci, podotkl Sehnal.

Lidé se přišli rozloučit se zpěvačkou Vlastou Průchovou

Příznivci a přátelé zpěvačky Vlasty Průchové přišli v pondělí do krematoria v pražských Strašnicích, aby se rozloučili s první dámou českého jazzu, která v polovině června zemřela po dlouhé těžké nemoci ve věku nedožitých 80 let.

Vlasta Hammerová Průchová se narodila 12. července 1926 ve slovenském Ružomberoku. Ve své více než půl století trvající kariéře vystupovala s řadou špičkových muzikantů. Účinkovala s orchestrem Karla Krautgartnera, doprovázely ji i orchestry Karla Vlacha či Ferdinanda Havlíka. Zpívala duety s Karlem Hálou, Milanem Chladilem i s mladým Karlem Gottem. Nejraději ovšem Průchová zpívala po boku svého manžela Jana Hammera (zemřel v roce 1989), vynikajícího jazzmana a občanským povoláním kardiologa. Jejich syn Jan Hammer od roku 1968 žije v USA a působí jako hudební skladatel.

Středočeští zastupitelé dali 2,6 mil. korun na koňskou stezku

Středočeští zastupitelé schválili dotaci 2,6 milionu korun obci Královice na Kladensku na realizaci projektu Středočeská koňská stezka sever - jih. Měla by přispět k rozvoji služeb cestovního ruchu v regionu a k rozšíření nabídky sportovních a rekreačních aktivit, řekl ČTK mluvčí krajského úřadu Martin Kupka. První část stezky se otevřela na konci května a zatím měří 200 kilometrů. Začíná v ústeckých Liběšicích a končí v Doksech u Kladna. V budoucnu by měla propojit střední Čechy nejen s Německem, ale také s Rakouskem. Trasa koňské stezky vede většinou mimo značené turistické či cyklistické cesty. Každých patnáct kilometrů je na ní místo pro odpočinek lidí i koní.

Nadšený architekt zachránil ruinu zámku v Korozlukách

Zámek v Korozlukách na Mostecku, na nějž byl už vydán demoliční výměr, koupil a opravil architekt Miroslav Perout. Rekonstrukční práce vrcholí, v příštím roce v dubnu by si památku měli prohlédnout první návštěvníci, řekl ČTK majitel zámku.

Zámek Perout koupil před 12 lety. Jako studenta architektury ho nadchla myšlenka uvést památku, která byla prakticky ruinou, do původního stavu. "Původně tady stála středověká tvrz, pozdější přestavby vyústily v poslední známou podobu objektu z roku 1870," uvedl. Svým entuziasmem nakazil i památkáře, podařilo se mu dosáhnout zařazení zámku do programu ministerstva kultury na záchranu architektonického dědictví České republiky. Kromě státu pomohl s financováním náročné rekonstrukce i Ústecký kraj. V letech 2004 a 2005 vyčlenil na sanační práce 1,72 milionu korun, v letošním roce Perout získal z programu na ochranu a obnovu památek dalších 630.000 korun. "Tyto peníze využijeme na regeneraci zámeckého parku," dodal.

Propagátor cyklistiky Bouchal získal posmrtně Vavrouškovu cenu

Propagátor cyklistiky Jan Bouchal, který na jaře zemřel v důsledku zranění způsobených střetem s automobilem, se stal laureátem Ceny Josefa Vavrouška. Ocenění udělované Nadací Partnerství a Nadací Charty 77 je pojmenované po federálním ministrovi životního prostředí a zastánci konceptu trvale udržitelného rozvoje v Česku, který před jedenácti lety tragicky zahynul s dcerou ve Vysokých Tatrách.

"Osud Vavrouška se bohužel podobá i životní pouti letošního držitele ceny. Jan Bouchal byl po dlouhou dobu ikonou pražských cyklistů a systematicky upozorňoval na nedostatečnou péči pražské radnice o bezpečnost a další rozvoj cyklistické dopravy. Je ironií osudu, že Bouchal zahynul letos na jaře poté, co ho srazilo auto, když se vracel na kole domů," řekl ČTK organizátor ceny Tomáš Růžička z Nadace Partnerství.

Češi se pokusí po letech znovu vyhrát Pražský baseballový týden

Už jedenáct let uběhlo od posledního triumfu české reprezentace v Pražském baseballovém týdnu a národní výběr s novým vedením by chtěl čekání na úspěch ukončit v nadcházejícím 25. ročníku. Ten se v krčském areálu uskuteční od úterý do soboty, zároveň se již tradičně bude hrát Pražský softbalový týden žen. Češi se loni marně snažili na evropském šampionátu v domácím prostředí o stupně vítězů. Po mistrovství Evropy skončil u reprezentace americký kouč Rick Jacques a jeho místo zaujal brněnský Arnošt Nesňal, zároveň hlavní trenér jedenáctinásobných mistrů republiky Draků Brno. "Do každého turnaje jdu s tím, že mám ty nejvyšší ambice," řekl na pondělní tiskové konferenci Nesňal, který dvakrát dovedl k titulu na Pražském baseballovém týdnu celek Uniforms Express. "Věřím, že to dokáži i s národním týmem. Mám silnější tým, takže chceme do finále a konečně vyhrát," dodal.

Češi zahájí turnaj duelem s Německem, které před rokem sebralo domácím naději na vysněný cenný kov. Slavnostní nadhoz úterního utkání provede v 19:30 olympijský vítěz v hodu oštěpem Jan Železný, který si po zlatu v Atlantě 1996 vyzkoušel baseball u celku Braves z MLB. "Tehdy je šokoval, když jim z kroku přehodil stadion. Za rok tam byl na kempu, ale zůstal u oštěpu," připomněl za pořadatele Jan Bagin.

Ve skupině A jsou s ČR a Německem americké univerzitní výběry AIST a New England Stars, skupinu B tvoří reprezentace Francie, Švédska, Slovenska a společně s nimi tradiční účastník USAAthletes. Systém posune všechny týmy do čtvrtfinále. "To bude klíčový zápas, který rozhodne o úspěchu, ke kterému směřují naše síly," řekl Nesňal.

Pro většinu českých hráčů bude pražský turnaj zároveň přípravou na srpnové univerzitní mistrovství světa na Kubě. "Jedeme se srovnat se světem a pro zkušenosti," řekl předseda baseballové federace Petr Ditrich. V roce 2008 bude pořádat akademické ME Česká republika.

Hernych se po finále v Hertogenboschi vrátil do první stovky

Tenista Jan Hernych se díky finálové účasti ve wimbledonské generálce v Hertogenboschi vrátil do první stovky světového žebříčku. Šestadvacetiletý hráč se posunul o 35 míst na 93. příčku dlouhodobě sestavovaného pořadí. Před vypuknutím bojů na travnatých kurtech All England Clubu vládne bez ohrožení sledovaným žebříčkům Roger Federer, českým tenistům Radku Štěpánkovi a Tomáši Berdychovi patří 13. a 14. příčka.

České triatlonistky získaly evropský bronz ve štafetě

O nejlepší český výsledek na mistrovství Evropy v olympijském triatlonu se postarala v nedělních štafetách trojice Radka Vodičková, Lenka Radová a Vendula Frintová, která získala bronzové medaile. Na stupně vítězů posunula české trio Frintová díky výbornému běhu na dvoukilometrové trati. Předtím triatlonistky plavaly 300 metrů a jely 8 kilometrů na kole. Tituly v Autunu získaly domácí francouzské týmy, čeští muži závod štafet nedokončili. Jágr tým začal v Prostějově přípravu, Jágr ale chybí

Prostějov 26. června (ČTK) - Bez největší hvězdy Jágr týmu, útočníka Jaromíra Jágra, začala dnes v Prostějově příprava předních českých hokejistů. V tradičním prostředí bude stejně jako v minulých letech trénovat přibližně patnáct hráčů, mezi kterými je řada současných reprezentantů či možných budoucích opor národního týmu.

Pod vedením trenéra Mariana Jelínka se v Prostějově připravují David Výborný, Václav Prospal, Jan Hlaváč, Jaroslav Hlinka, Patrik Štefan, Petr Průcha, Josef Melichar, Tomáš Plekanec, Lukáš Krajíček či Jan Hrdina. Na poslední chvíli skupinu rozšířili i Jaroslav Nedvěd a Jan Alinč, kteří nahradili Rostislava Olesze a Jiřího Hudlera. "Stejně jako v minulých letech hokejisty čekají tréninky na velodromu, posilovna či kopcovité výjezdy na kolech," řekl ČTK manažer Jágr týmu Jan Limport. Jágr se akce pravděpodobně nezúčastní, momentálně je v zámoří, kde absolvuje vyšetření v květnu operovaného ramene.

Ve středu si hokejisté přípravu zpestří exhibičním fotbalovým zápasem ve Šlapanicích u Brna a program zakončí tenisovou exhibicí v pátek a v sobotu. "Přesné složení turnaje bude známo až v polovině týdne," podotkl Limport. Už nyní je jisté, že hrát nebude například loňský vítěz František Kaberle, který si po triumfu ve Stanleyově poháru užívá dovolenou v zámoří.

rte ura 261513 jun 06

Počasí:

V úterý má být slunečno, místy přeháňky, ojediněle bouřky. Na jihu a východě oblačno, přeháňky a bouřky častější, ojediněle s kroupami, přijít mohou i přívalové srážky. Teploty 27 až 31 stupňů Celsia, na horách 24. Slabý proměnlivý vítr v bouřkách přechodně zesílí

26-06-2006