Zprávy

Koalice nabídne ČSSD šéfa sněmovny, chce důvěru pro svou vládu

Koalice nabídne sociálním demokratům křeslo předsedy sněmovny. Kdyby ČSSD slíbila, že umožní vládě ODS, KDU-ČSL a zelených získat důvěru, mohla by vedení dolní komory získat hned. Druhou možností je zvolit někoho z koalice přechodným šéfem sněmovny, který by dolní komoru vedl do doby, než koaliční kabinet důvěru získá. Pak by ve funkci skončil a do čela sněmovny by poslanci zvolili zástupce ČSSD. Na těchto dvou variantách, které nabídnou ČSSD, se dohodli předsedové ODS, KDU-ČSL a Strany zelených. ČTK to řekli předseda křesťanských demokratů Miroslav Kalousek a šéf zelených Martin Bursík.

Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach zopakoval, že kandidátem sociální demokracie je Lubomír Zaorálek. Kdyby k němu měli partneři v jednání výhrady, je podle něj ČSSD ochotna o jménu diskutovat. Předsedou sněmovny by ale měl být sociální demokrat, to je prý další předpoklad k jednání o vládě. "Je dobré, že jednání konečně začínají, že emoce a euforie u některých lidí opadly," řekl ČTK Škromach v souvislosti s návrhem koalice.

Předseda ODS Mirek Topolánek na úterý svolal jednání zástupců všech pěti sněmovních stran. U jednoho stolu se při něm sejdou ODS, lidovci, zelení, sociální demokraté a komunisté. Každou stranu by měli zastupovat předseda a šéf poslaneckého klubu. Poslanci se předsedu dolní komory pokoušeli zvolit již minulý týden. Kandidátka ODS Miroslava Němcová ale ani nadvakrát neuspěla - nepodpořili ji ani všichni koaliční zákonodárci. Obsazení funkce předsedy dolní komory a dalších míst ve vedení sněmovny je přitom klíčem k odblokování volebního patu a vytvoření nového kabinetu. Podle některých výkladů ani nemůže ustavující schůze dolní komory skončit do té doby, než poslanci nového předsedu zvolí. Na ukončení ustavující schůze je zase vázána demise dosluhující vlády Jiřího Paroubka (ČSSD).

Vláda s demisí počká, až bude zvoleno vedení sněmovny

Dosluhující kabinet Jiřího Paroubka (ČSSD) zatím nepodá demisi. Jak uvedl premiér před novináři, vláda je připravena odejít poté, kdy se podaří zvolit vedení sněmovny. Paroubek se chce sejít s šéfem ODS Mirkem Topolánkem. Paroubek původně avizoval, že po zasedání jako premiér skončí a s ním i jeho vláda. Prezident Klaus ale v pátek oznámil, že demisi nehodlá přijmout, protože by ji v době, kdy není ustavena sněmovna, považoval za nezodpovědnou. Podle premiéra ve vládě převážil názor, že demise by za těchto okolností byla jen teatrálním gestem. "Práce (vlády) koneckonců může skončit třeba za týden, pokud se ukáže, že v pátek bude schopna Poslanecká sněmovna zvolit své vedení," řekl premiér.

Jako pokaždé, když se odcházející vláda loučí, bylo v Kolodějích připraveno společné fotografování členů kabinetu. Přestože se ministři rozhodli s demisí počkat, poslední snímek si udělat nechali. Pro společnou fotografii zapózovali na zámeckých schodech, chyběl pouze místopředseda lidovců a ministr dopravy Milan Šimonovský.

Česko hospodařilo v pololetí s přebytkem 7,6 miliardy korun

Státní rozpočet skončil v pololetí v přebytku 7,6 miliardy korun. Přebytek hospodaření je o 3,8 miliardy korun vyšší než ve stejném období loňského roku. Meziroční růst ovlivnil především výběr spotřebních daní, uvedlo ministerstvo financí. Na celý letošní rok schválila poslanecká sněmovna příjmy 884,4 miliardy korun a výdaje 958,8 miliardy korun. Hospodaření by tak mělo skončit schodkem 74,4 miliardy korun. Analytici soudí, že by při současné dobré kondici české ekonomiky mohl být státní rozpočet vyrovnaný nebo dokonce v přebytku. Vláda by podle nich měla vytvořit prostor pro budoucí zpomalení růstu ekonomiky. "Zprávu o předběžném schválení rozpočtu chápu tak, že odstupující vláda poskytuje nové vládě informaci o tom, jak vysoký schodek rozpočtu je příští rok únosný pro splnění konvergenčního kritéria, stanoveného pro celé veřejné finance na 3,3 procenta HDP. Výše schodku 88 miliard Kč je tedy rámec, do nějž by se měla nová vláda se svými výdaji vejít," uvedl Pavel Sobíšek z HVB Bank. Podle něj ale toto číslo neříká nic o tom, zda nebo za jakých podmínek je to reálné.

Vláda na mimořádném zasedání schválila předběžný návrh rozpočtu pro příští rok ve výši 88 miliard korun. Konečné rozhodnutí a návrh rozpočtu však bude na příští vládě. Ta by měla předložit návrh rozpočtu na příští rok do konce září.

Míra nezaměstnanosti v EU zůstala na 8,2 procenta, v ČR klesla

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v květnu činila 8,2 procenta a zůstala tak na stejné úrovni jako v dubnu. V eurozóně se ale snížila na 7,9 z dubnových osmi procent a dostala se tak na nejnižší úroveň od konce roku 2001, oznámil statistický úřad Eurostat. V České republice míra nezaměstnanosti v květnu klesla o desetinu procentního bodu na 7,4 procenta. Letos v květnu byla nejnižší nezaměstnanost v Dánsku a Nizozemsku, shodně 3,9 procenta. Naopak nejvyšší nezaměstnanost mělo v květnu Polsko, kde podle metodiky Evropské unie vystoupila na 16,4 procenta. Dobře na tom nejsou ani Slováci s mírou nezaměstnanosti 15,5 procenta. Všechny další země EU však měly míru nezaměstnanosti již pod deseti procenty. Nejvýraznější zlepšení proti loňsku zaznamenalo Estonsko, kde nezaměstnanost spadla z 8,2 na 4,9 procenta. Přes dílčí zlepšení však Evropská unie zůstává daleko za Spojenými státy i Japonskem. V USA byla míra nezaměstnanosti v květnu na 4,6 procenta.

Policie obvinila exšéfa Čepra Kadlece z přípravy podvodu

Policie obvinila bývalého šéfa Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ) a státní firmy Čepro Tomáše Kadlece z přípravy podvodu a zločinného spolčení. Spolu s ním čelí stejnému obvinění také jeho bývalý náměstek Alexander Houška, uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř a dva lidé z vedení soukromé společnosti Loricus. ČTK to řekla mluvčí vrchního státního zastupitelství Irena Válová. Obvinění podle ní chtěli spáchat podvod, při němž by způsobili škodu čtyři miliardy korun.

Podle zpravodajského serveru Aktuálně.cz policie Kadlece zadržela na dovolené a převezla jej do Prahy k výslechu. Policejní zásah souvisí s nedávno odhaleným pokusem o podvod na strategické firmě Čepro. Kadlec jako její šéf uzavřel v roce 2004 smlouvu s veřejnosti neznámou společností Loricus, která se zavázala, že do roku 2007 dodá do zásobníků podniku milion tun pohonných látek. A pokud je Čepro neodebere, bude muset vyplatit smluvní pokutu - pět milionů dolarů (v přepočtu 110 milionů korun) za každý měsíc, kdy mělo Čepro benzin a naftu odebírat. Úřady podle zpravodajského serveru tvrdí, že obchodní transakce byla od počátku naplánována tak, že Čepro pohonné hmoty neodebere a bude muset platit sankce. "Kromě operativních informací nás k tomu vede zejména objem benzinu a nafty, který by se ani nevešel do systémů Čepra. Společnost, která látky měla Čepru dodat, nadto není nijak zavedená na trhu a už v minulosti měli její zástupci potíže se zákony při obchodování s lehkými topnými oleji," řekl Aktuálně.cz státní úředník obeznámený s vyšetřováním.

Policie vyšetřuje zakázky na likvidaci armádní munice

Policie zahájila vyšetřování třímiliardové zakázky na likvidaci nepotřebné armádní munice. Informuje o tom server Aktuálně.cz. Ministerstvo obrany údajně vybralo firmy bez výběrového řízení a uzavřené smlouvy jsou v některých pasážích pro stát nevýhodné. Kriminalisty budou zajímat i personální vazby mezi lidmi spojenými s ministerstvem a vítěznými firmami. Úřady budou v této souvislosti zřejmě prověřovat i předsedu KDU-ČSL Miroslava Kalouska. Ministerstvo obrany o vyšetřování neví a tvrdí, že likvidace munice je bez problémů, uskutečňuje se podle plánu a je pod kontrolou. Říká, že kvůli zakázce oslovilo šest firem. Kalousek podíl na případu odmítá. "Já o té zakázce nevím vůbec nic. Nemám a nikdy jsem s ní neměl nic společného," řekl serveru šéf lidovců, který v minulosti na ministerstvu působil jako ekonomický náměstek.

O likvidaci nepotřebné munice rozhodla v létě 2003 vláda premiéra Vladimíra Špidly. Smlouvy s firmami uzavíralo ministerstvo obrany už pod vedením ministra Miroslava Kostelky. Podle Aktuálně.cz kontrakty například nedostatečně řešily technologický postup, jakým má být munice ničena. V praxi tak firmy mohou vyřazenou výzbroj armády jen upravit, dál s ní obchodovat a vydělat na zakázce dvakrát. Dohody navíc údajně umožňují, aby vybrané podniky dostaly za zničení vojenských zbraní zaplaceno, aniž by státu doložily, že svůj závazek splnily, píše server. Ekologická likvidace munice měla podle Aktuálně.cz armádě ulehčit od astronomických výdajů spojených se střežením skladů s nepotřebným vojenským materiálem. Armáda se hodlá zbavit víc než 40.000 tun munice.

Senátor Mejstřík vyzval ministerstvo vnitra, aby zveřejnilo Filipův rozsudek

Senátor Martin Mejstřík vyzval ministra vnitra Františka Bublana, aby zveřejnil rozsudek týkající se údajné spolupráce předsedy KSČM Vojtěcha Filipa s komunistickou tajnou policií (StB). Na rozhodnutí soudu z roku 1993 se Filip odvolává, když tvrdí, že s StB vědomě nespolupracoval. Rozsudek ale zveřejnit nechce. Mejstřík minulý týden předložil novinářům kopii vázacího aktu, podle něhož se Filip ke spolupráci s StB písemně zavázal. I další dokumenty podle senátora jasně dokazují, že Filip pracoval pro komunistickou tajnou policii vědomě. Ministerstvo vnitra ale zřejmě Mejstříkově žádosti o zveřejnění rozsudku nevyhoví. "Právo na zveřejnění by měl mít buď pan Filip, nebo soud, který vydal rozsudek. My to nebudeme zveřejňovat jako první," řekla mluvčí ministerstva. S ohledem na zákon o ochraně osobních údajů zveřejnění rozsudku nedoporučili ani právníci, se kterými ministerstvo případ konzultovalo, dodala.

Senátoři ODS si na zákon o nemocnicích stěžují u Ústavního soudu

Ústavní soud bude rozhodovat o osudu zákona o neziskových nemocnicích. Návrh na zrušení některých částí sporné normy podali senátoři ODS. ČTK o tom informoval jejich předseda a kandidát na ministra zdravotnictví Tomáš Julínek. Občanští demokraté zákon dlouhodobě kritizují. K jeho zrušení se ODS s KDU-ČSL a Stranou zelených zavázaly i v koaliční smlouvě o budoucí vládě. Zákon o nemocnicích schválila sněmovna ještě před volbami, a to zejména hlasy ČSSD a KSČM. Pravicoví politici tvrdí, že ohrozí některé nemocnice a pacienty. Jejich oponenti říkají, že naopak zaručí dostupnou péči.

Předpis počítá v první fázi se vznikem více než 140 veřejných neziskových nemocnic, jejichž péči by hradily zdravotní pojišťovny. Zbývající zařízení by se mohla rozhodnout, zda se z nich "neziskovky" stanou. Nemocnice, které by se přeměnit nechtěly a neměly by smlouvy s pojišťovnami, by ze zdravotního pojištění dostávaly peníze jen za akutní péči. Ostatní zákroky by si lidé museli zaplatit. Podle kritiků normy takovým zařízením prakticky hrozí likvidace. Jádrem ústavní stížnosti je to, že předpis omezuje právo krajů a dalších vlastníků nemocnic nakládat s tímto majetkem, ale nechává jim odpovědnost za hospodaření těchto zdravotnických zařízení.

Během prázdninového víkendu zahynulo o deset lidí méně než loni

Podle předběžných statistik ministerstva dopravy zemřelo díky novému zákonu o silničním provozu během prvního prázdninového víkendu na silnicích nejméně lidí od roku 1988. V sobotu a v neděli zahynuli dva lidé, zatímco loni se stalo obětí nehod na počátku prázdnin o deset lidí více. Měnit či změkčovat zákon proto ministerstvo dopravy nehodlá. Úřad oznámil, že nesouhlasí s výroky premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD), který zákon kritizoval pro jeho tvrdost. Podle serveru Aktuálně.cz ministr dopravy Milan Šimonovský (KDU-ČSL) vylučuje, že by vláda udělila řidičům amnestii, jak naznačil premiér. Podle statistik o víkendu razantně ubylo dopravních nehod, policie jich vyšetřovala o 131 méně než během loňského prvního prázdninového víkendu. Vloni havarovalo 692 řidičů, letos 561. Pokud se podaří udržet trend, bude podle úřadu, v jehož čele stojí místopředseda lidovců Šimonovský, naplněna národní strategie bezpečnosti silničního provozu schválená vládou. Ta si klade za cíl snížit do roku 2010 počet usmrcených v silničním provozu na polovinu úrovně roku 2002. Za čtyři roky by tak nemělo zemřít na silnicích více než 650 lidí ročně.

Zatímco dosluhující premiér Paroubek v neděli naznačil, že příliš tvrdý zákon by chtěl změnit, formující se koalice ODS, lidovců a zelených do koaliční smlouvy napsala, že do novely zákona nebude jeden rok žádným způsobem zasahovat, aby se plně mohly projevit její důsledky. Samotné ministerstvo dopravy podle náměstka Tesaříka žádný návrh změn do té doby připravovat nebude.

V Nošovicích začala demolice pro Hyundai, v chalupách se rabuje

Sotva v připravované průmyslové zóně pro automobilku Hyundai v Nošovicích odstartovala demolice prvních domů, objevili se v obci zloději a začali rabovat. Z prázdných domů zmizely například plastové rámy oken, řekl ČTK pracovník demoliční čety, který si nepřál být jmenován. Místní policie zase podle vyjádření frýdecko-místecké policejní mluvčí eviduje několik případů krádeží plotů. Demolice začala v pátek, má být hotova do poloviny srpna. Moravskoslezský kraj o majetek z domů nemá zájem. "Původní vlastníci si mohli z domů odnést vše, co chtěli. Následně jsme celý areál předali v tomto stavu firmě, která demolici zabezpečuje," řekla ČTK krajská mluvčí Šárka Swiderová.

Na pozemcích pod Beskydami začne jihokorejská společnost Hyundai Motor Company na konci roku stavět automobilový závod s počáteční produkcí 200.000 osobních vozů. Podle dohody s českou vládou by Korejci měli do stavby a technologií v první fázi investovat 743 milionů eur (asi 21 miliard korun). Továrna by měla zaměstnat podle prohlášení firmy Hyundai více než 3000 lidí, smluvně se ale zatím společnost zavázala k vytvoření tisícovky pracovních míst.

Výdaje zákazníků za biopotraviny loni vzrostly na 350 milionů Kč

Zájem tuzemských spotřebitelů o biopotraviny roste. Zatímco v roce 2002 za ně utratili kolem 150 milionů korun, loni už to bylo 350 milionů. Přesto je podíl biopotravin na celkové spotřebě potravin nízký a představuje 0,18 procenta. Údaje ČTK poskytl Tom Václavík z Pro-Bio Svazu ekologických zemědělců. Tuzemská spotřeba tak představuje jen tři až čtyři procenta ve srovnání s průměrem spotřeby na obyvatele původní patnáctky zemí EU. Značnou část spotřebitelů odrazuje od biopotravin jejich vysoká cena. Například vejce z ekofarem jsou až o 250 procent dražší proti obyčejným vejcím na pultech supermarketů. U mouky činí tento rozdíl téměř 600 procent. Podle odhadu svazu však budou ceny biopotravin klesat, a to hlavně díky větší produkci, snižování logistických nákladů a hlavně vyšší konkurenci na trhu. Vyšší ceny tohoto zboží se odrážejí ve složení zákazníků. Jde hlavně o matky s dětmi, lidi s vyššími příjmy, například manažery, vysokoškolské studenty a cizince z vyspělých zemí.

Ke konci loňského roku se ekologickým zemědělstvím zabývalo celkem 829 ekologických farem. Jejich počet tak meziročně klesl o sedm. Snížila se i plocha půdy, kterou obdělávají, a to o víc než 8300 hektarů. Byl to první pokles obdělávané plochy od roku 1995. Podíl této půdy na celkové zemědělské půdě klesl na 5,98. Podle svazu se tak zdá, že nárůst podílu ekologicky obdělávané půdy do roku 2010 na deset procent je neuskutečnitelný. O tomto nárůstu přitom v roce 2004 rozhodla vláda, když přijala Akční plán rozvoje ekologického zemědělství. V tuzemsku působí dva velkoobchodníci a přibližně sedm distributorů biopotravin.

Česká republika stáhla kandidaturu Slavonic na seznam UNESCO

Česká republika stáhla kandidaturu Slavonic na seznam světového dědictví, který vede Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). Na dotaz ČTK do sdělila česká stálá zástupkyně při UNESCO v Paříži Irena Moozová. Kandidatura byla stažena poté, co zápis nedoporučila Mezinárodní rada pro památky a sídla (ICOMOS), což je poradní orgán výboru UNESCO. Rada dospěla k závěru, že soubor renesančních domů ve Slavonicích je významný z národního, nikoli však z univerzálního hlediska, jak je to pro zápis nutné. Výbor bude ve Vilniusu projednávat kandidatury 36 kulturních a přírodních památek. Předložilo je 29 zemí čtyř světadílů. Na seznamu je teď asi 800 míst, z toho 12 z České republiky.

Irena Moozová řekla, že výbor má také rozhodnout, zda se bude v dalším období zabývat návrhem České republiky, aby byla na seznam zařazena historická papírna ve Velkých Losinách. Tato kandidatura byla předložena předloni.

Knihovnu v Praze chce stavět přes 700 architektů z celého světa

Postavit novou budovu Národní knihovny ČR (NK) v Praze má zájem 760 architektů a studií z různých koutů světa. Tolik autorů se do půlnoci 30. června zaregistrovalo do mezinárodní projektové soutěže na stavbu, která by měla do roku 2010 vzniknout v Praze na Letné. Podle zadavatele by měla nejen řešit dlouholeté prostorové problémy knihovny, ale měla by také být výrazným příspěvkem současné architektuře v Česku. "Největší zájem je pochopitelně v zemích Evropy, z nichž pochází zhruba 73 procent přihlášených, zastoupeni jsou v hojné míře i architekti z Česka a Slovenska," řekl ČTK Zdeněk Tichý z tiskového oddělení NK. Přibližně 13 procenty jsou zastoupeny státy Asie a srovnatelný počet přihlášek dorazil rovněž od architektů ze Severní a Jižní Ameriky. Zbývající jedno procento doplnili adepti z Afriky a Austrálie. Odhady ředitele NK přitom hovořily přibližně o třech stovkách zájemců. "Zájem gradoval v posledních dvou dnech, kdy se přihlásilo téměř 400 uchazečů," doplnil Tichý.

Zájem architektů o stavbu nové české Národní knihovny je tak ještě větší než před několika lety o stavbu nové alexandrijské knihovny v Egyptě. Do soutěže přišlo přes 600 návrhů; knihovnu postavil norský ateliér Snoheta, ve kterém tehdy pracoval i český architekt Martin Roubík. Celkové plánované náklady na výstavbu knihovny jsou podle propočtů z roku 2004 přibližně 1,8 miliardy korun. Jakou stavbu Praha v podobě nové budovy knihovny dostane, bude posuzovat mezinárodní porota v čele s britskou architektkou iráckého původu Zahou Hadidovou.

Zlínská radnice má již hotové kroje pro krajany v Brazílii

Zlínská radnice má již k dispozici dva originální valašské kroje, mužský a ženský, které chce nejpozději příští týden poslat krajanům do Brazílie. Krajanský spolek ve městě Bataypora zastupuje vnučka Jana Antonína Bati, se kterou zástupci města jednali při loňské návštěvě Brazílie. Kroje vyrobilo několik regionálních výrobců, mužský se šil v Uherském Hradišti, ženský ve Valašské Senici na Vsetínsku a boty jsou z Kelče na Vsetínsku. Výroba kroje trvala asi čtyři měsíce, město přišla na 30.000 korun.

Cílem loňské cesty zlínských radních do Brazílie bylo obnovit kontakt s potomky Jana Antonína Bati, nevlastního bratra zakladatele obuvnického impéria. Jana Antonína po válce odsoudil v nepřítomnosti národní soud jako zrádce a kolaboranta. Baťa do konce života žil v zahraničí a jeho potomci styky s Českou republikou příliš neudržovali. Baťova vnučka Dolores při loňské návštěvě slíbila, že do Zlína přijede. Jan Antonín se stal ředitelem podniku poté, co v roce 1932 tragicky zahynul jeho nevlastní bratr Tomáš Baťa. Za jeho vedení podnik vzkvétal a spolu s ním i celý Zlín, neboť Jan pozval do města tehdejší přední architekty a urbanisty v čele s proslulým Le Corbusierem. Po obsazení Československa v roce 1939 Jan Baťa odjel do USA. Během války se kvůli svým postojům dostal na černou listinu nejenom v Americe, ale i ve Velké Británii. Po osvobození Československa byl Baťa v nepřítomnosti odsouzen jako zrádce a kolaborant k 15 letům vězení a ztrátě majetku. Zemřel v roce 1965 v brazilském Sao Paulu. V Brazílii nyní žije 79 členů jeho rodiny. Město Zlín i Zlínský kraj se nyní snaží o obnovení soudního procesu s Janem Antonínem Baťou a o očištění jeho jména.

Havel a Lustig dostali čestné doktoráty americké univerzity

Bývalý český prezident a dramatik Václav Havel a spisovatel Arnošt Lustig v Praze dostali čestný doktorát Western Michigan University (Západní michiganské univerzity). Univerzita v Praze letos opět pořádá letní školu tvůrčího psaní, doktoráty udělila dvěma Čechům za jejich literární práci. Havla a Lustiga se rozhodla ocenit také proto, aby uctila "vynikající literární kvality jejich díla i jejich boj za svobodný život člověka". "Těší mě, že dostávám doktorát za literaturu. Po určitém přeryvu se totiž chci vrátit ke psaní, které cítím jako své původní a hlavní poslání," řekl Havel po dlouhém aplausu po převzetí doktorátu ve velké aule Karolina.

Letní škola tvůrčího psaní Prague Summer Program má více než desetiletou tradici, Západní michiganská univerzita ji pořádá od roku 2002. Programu se již zúčastnilo přes tisíc začínajících literátů. Škola umožňuje účastníkům převážně z řad amerických vysokoškolských studentů rozvíjet spisovatelské nadání pod vedením renomovaných autorů v prostředí evropské metropole. Lustig je s pražskou letní školou spjat již od jejího založení jako vyhledávaný pedagog. Lustig byl kvůli svému židovskému původu za druhé světové války vězněn v koncentračních táborech. Zážitky z té doby představují těžiště jeho tvorby. V roce 1968 emigroval; nyní žije ve Washingtonu a je profesorem literatury a filmu na Americké univerzitě.

Karlovarský festival nabízí opět desítku filmů kritiků Variety

Podeváté obsahuje program karlovarského festivalu sekci nazvanou Dny kritiků Variety. Publicisté spolupracující s tímto prestižním americkým filmovým časopisem do ní opět zařadili výběr deseti titulů evropské kinematografie, které v poslední době obzvlášť upoutaly jejich pozornost. Loni v ní českou kinematografii zastupoval celovečerní snímek Petra Nikolaeva Kousek nebe a i letos v ní má Česko svého zástupce. Jde o česko-britskou komedii Sklapni a zastřel mě, která se v kinech objevila loni v listopadu a vyšla i na DVD. Je celovečerním debutem britského režiséra a scenáristy Steena Agra, který žije v Praze a tuto "sebevražednou" komedii natáčel výhradně v Čechách. Do hlavních rolí obsadil Karla Rodena, Andyho Nymana a Aňu Geislerovou.

Nyman, přezdívaný "nový Mr. Bean", ztvárnil turistu trávícího s manželkou dovolenou v Praze. Když ale žena nešťastnou náhodou přijde o život, jeho svět se zhroutí. Obrátí se na jediného Čecha, kterého zná, s návrhem, že mu zaplatí za svou smrt. Ten, aby vyhověl své náročné ženě, pracuje v šesti zaměstnáních a je řezníkem, výčepním, poštovním doručovatelem, řidičem a sbírá psí výkaly. Podivný pár se sblíží a zjišťuje, že smrt nelze přivolat tak snadno, jak by se mohlo zdát. Podle Agra byl jeho plán jednoduchý. Chtěl natočit ambiciózní scénář v cizí zemi, s cizími herci a štábem za málo peněz. Všichni tvůrci vybraných filmů jsou na festivalu přítomni a po projekci mají příležitost diskutovat o svém díle s filmovými fanoušky.

Urbanová zpívá v USA, v Praze se objeví v opeře Děvče ze Západu

Sopranistka Eva Urbanová, která příští rok oslaví dvacetileté působení na operních jevištích, tráví tyto týdny v Americe. V Cincinnati se podle své tajemnice připravuje na premiéru nové inscenace Verdiho opery Maškarní ples, ohlášenou na 15. července. S USA mají spojitost i její další plány - počátkem dubna 2007 se Urbanová podle zveřejněných přehledů objeví na scéně pražského Národního divadla při premiéře opery Děvče ze Západu. Giaccomo Puccini psal tento kovbojský příběh pro Američany a hlavní roli Minnie svěřil při premiéře v Metropolitní opeře v New Yorku v roce 1910 české divě Emě Destinnové. Jeho vrcholné dílo se v Praze v Národním divadle na rozdíl od čtyř nejslavnějších oper - Bohémy, Turandot, Tosky a Madame Butterfly - ještě nikdy nehrálo.

Urbanová, původně zpěvačka v amatérské rockové kapele, zahájila operní kariéru v roce 1987 jako sólistka Divadla J. K. Tyla v Plzni. Nedlouho poté přišly přelomové okamžiky - ztvárnila roli Milady ve Smetanově Daliborovi v Národním divadle a v roce 1991 zazářila v rámci Pražského jara při provedení partu Svaté Ludmily v Dvořákově stejnojmenném oratoriu. K jejím tuzemským úspěchům patří například role Kostelničky v Janáčkově opeře Její pastorkyňa. Už nyní ví, že se v ní má objevit i na jevišti operního divadla v Los Angeles na podzim roku 2008. Sólistka se prosadila v zahraničí i v milánské La Scale a v Metropolitní opeře.

V Českých Budějovicích vznikne galerie sklářského umění

Galerie sklářského umění, která bude jedinou svého druhu v jižních Čechách, vznikne v Českých Budějovicích. Lidé v ní uvidí ukázky historického skla, práce studentů i výstavy sklářského umění. Cílem je ukázat krásu a dějiny tohoto materiálu, ale také oživit zájem o tento obor a podnítit chuť mladých lidí ho studovat. "Chybějí mladí lidé, kteří by byli zapáleni pro tento obor. Jsme v úzkém kontaktu se středními uměleckoprůmyslovými školami v Kamenickém Šenově a Novém Boru a naším cílem je, aby tam každý rok někdo z jižních Čech odešel studovat," řekl galerista Milan Frajt, který vystudoval šenovskou školu a sklu se věnuje celý život.

Šest Čechů odletělo do Mongolska pátrat po kostech dinosaurů

Šest Čechů odletělo z Prahy na měsíc do Mongolska pátrat po kostrách dinosaurů. Konečným cílem Expedice Gobi 0609 je přivézt do Česka první kostru dinosaura pro Chlupáčovo muzeum historie Země, které se buduje na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. "Chceme pomoci univerzitě a tím celé České republice k exponátu, na který by z vlastních zdrojů nikdy nedosáhla," řekl ČTK publicista Boris Hlaváček, který je hlavním organizátorem výpravy. Zvláštností expedice je její financování. Zatímco na jiné výpravy vědci obvykle žádají o peníze z veřejných zdrojů, tato čtyřletá expedice, jejíž celkový rozpočet je 12 milionů korun, se rozhodla podle Hlaváčka získat peníze výhradně od sponzorů. S Hlaváčkem do Mongolska odletěli paleontologové Martin Košťák a Martin Mazuch a paleobotanik Vasilis Teodoridis. Na dobrý zdravotní stav účastníků výpravy bude dbát lékař Michal Moučka, který se dostal do povědomí veřejnosti prvním nálezem kosti dinosaura v české kotlině.

S Čechy budou v poušti Gobi v údolí Nemegtu spolupracovat jejich mongolští kolegové. Počítá se také s výměnnými pobyty studentů a vědeckých pracovníků. Spolupráci usnadňuje to, že na vysokých místech univerzity a na ministerstvech v Mongolsku pracují bývalí absolventi českých univerzit. Snad právě proto Češi dostali přednost před výpravami z USA, Německa a Švýcarska, aby si vybrali místo, kde budou po kostrách dinosaurů pátrat. Mongolové považují dinosauří naleziště, kde se nacházejí takřka všechny druhy předpotopních ještěrů, za svůj národní poklad. Letošní návštěva údolí Nemegtu v poušti Gobi má podle Košťáka prospekční charakter. Paleontologové budou vyhledávat a označovat místa, kde budou v dalších letech kostry vyhrabávat. Ty leží v poušti obvykle ve stejných polohách a jejich část vyčnívá na povrch.

Tenista Štěpánek postoupil do čtvrtfinále Wimbledonu

Tenista Radek Štěpánek postoupil poprvé v kariéře do čtvrtfinále Wimbledonu. Čtrnáctý nasazený hráč na trávě v All England Clubu porazil v osmifinále Španěla Fernanda Verdaska v pěti setech 6:7, 6:3, 4:6, 6:4 a 6:2. Štěpánkovým soupeřem v boji o postup do semifinále bude Švéd Jonas Björkman. Štěpánek je po delší době prvním českým mužem ve čtvrtfinále Wimbledonu. Naposledy to dokázal jeho současný trenér a rádce Petr Korda v roce 1998. Tři a půl hodiny potřeboval Štěpánek k postupu přes Verdaska. Španěl dohrával zápas handicapovaný, když si nechal ve čtvrtém a posléze i v pátém setu ošetřovat nejdříve kotník a pak lýtkový sval. Přestože bojoval, Štěpánek vývoj duelu otočil.

Tomáš Berdych nestačil na Švýcara Rogera Federera a v osmifinále se rozloučil s Wimbledonem. Dvacetiletý český hráč, který měl od druhého setu problémy s ramenem, se světovou jedničkou a trojnásobným vítězem turnaje v All England Clubu prohrál 3:6, 3:6 a 4:6 za necelou hodinu a půl. Pro Federera byla výhra již pětačtyřicátou po sobě na travnatém povrchu. Ve čtyřech zápasech Wimbledonu letos neztratil set.

Také česká tenistka Nicole Vaidišová si čtvrtfinále Wimbledonu nezahraje. Desátá nasazená hráčka, semifinalistka Roland Garros, v osmifinále na trávě v All England Clubu prohrála s Číňankou Li Na ve třech setech 6:4, 1:6 a 3:6. Sedmnáctiletá Vaidišová vstoupila do zápasu aktivně, hned prorazila soupeřce servis a díky tomuto jedinému brejku získala první set. Od druhé sady ovšem diktovala tempo hry sedmadvacátá nasazená Li Na.

Počasí

Čeká nás slunečné počasí. Teploty 25 až 29 stupňů, na horách kolem 22 stupňů Celsia. Východní až jihovýchodní vítr bude mít rychlost do 20 kilometrů za hodinu.