Zprávy

Paroubek: Jsme připraveni jednat, a to i o čtyřkoalici

Premiér a šéf ČSSD Jiří Paroubek chce spolu s dalšími špičkami sociální demokracie jednat o všech variantách možných vlád včetně čtyřkoalice. Oznámil to na tiskové konferenci s tím, že jeho dopolední slova byla médii dezinterpretována jako odmítnutí. Po jednání grémia ČSSD Paroubek ráno konstatoval, že čtyřkoalice je nepravděpodobná a ČSSD je spíš ochotna podpořit menšinou vládu či úřednický kabinet. V podvečer Paroubek řekl, že se během dne setkal s šéfem ODS Mirkem Topolánkem. Setkání podle něj bylo příjemné, premiér však ani po něm nevidí prostor na to, aby ČSSD ve středu postavila svého kandidáta na funkci předsedy sněmovny. Na hledání kompromisu je podle Paroubka čas, program jsou podle něj sociální demokraté schopni posoudit do týdne. Chtějí zpracovat programové minimum, tedy to, co chtějí prosadit, i to, co nechtějí dopustit. Ochotu jednat s ODS o možné spolupráci podle něj ukázalo to, že sociální demokracie vytvořila tým, který má najít programové průsečíky vládní trojkoalice a sociální demokracie. V týmu mají být místopředsedové ČSSD Zdeněk Škromach a Bohuslav Sobotka spolu s vicepremiérem Jiřím Havlem. Supervizi mají za úkol předsedové stran.

Topolánek: Odmítáme menšinovou vládu i úřednický kabinet

Občanští demokraté nejsou ochotni přistoupit na návrh ČSSD, podle něhož by se patová politická situace měla řešit menšinovou vládou ODS nebo úřednickým kabinetem, který by společně zformovali sociální a občanští demokraté. Předsedové stran by se měli znovu sejít ve středu. Do jednání se ve čtvrtek a pátek chce vložit i prezident Václav Klaus. "Dostatečně dlouho před volbami jsme signalizovali, že obě tyto nabídky jsou pro nás nepřijatelné," řekl na dnešní tiskové konferenci po schůzce vedení strany předseda ODS Mirek Topolánek.

Ústavní soud zrušil normu, podle které Klaus odvolal Brožovou

Právní úprava, kterou použil prezident Václav Klaus při odvolání předsedkyně Nejvyššího soudu Ivy Brožové, byla protiústavní a Ústavní soud ji dnes s platností ke dni zveřejnění ve sbírce zákonů zrušil. Podle ÚS ustanovení zákona o soudech a soudcích umožňovalo nepřípustný zásah výkonné moci do moci soudní. Jednou ze základních podmínek vlády práva je svobodné a nezávislé soudnictví, uvedla soudkyně zpravodajka Dagmar Lastovecká. Prezident, který je nyní v Rumunsku, nebude podle ředitele své kanceláře Jiřího Weigla rozhodnutí Ústavního soudu zatím komentovat a vyjádří se k němu poté, co se s ním seznámí. Po dnešním rozhodnutí se bude soud zabývat odvoláním Brožové. Zrušení odstavce ještě nevyřešilo, zda bude v čele Nejvyššího soudu nadále stát Brožová, nebo bude prezident moci jmenovat do důležité funkce nového člověka. Ačkoliv součástí dnešního nálezu je teze, že Brožová byla odvolána způsobem, který odporuje ústavnímu pořádku, podle Lastovecké nelze "z rozhodnutí vyvozovat vyhovění samotné ústavní stížnosti."

Rath odvolal ředitele ústavu pro kontrolu léčiv, ODS to odsuzuje

Ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) odvolal ředitele Státního ústavu pro kontrolu léčiv Milana Šmída. Své rozhodnutí mu sdělil v pondělí. Rath dnes ČTK řekl, že Šmíd nesplnil jeho příkazy. Vedením ústavu pověří ve středu bývalého ředitele svého kabinetu poradců Michala Sojku. S ním spolupracoval již v době, kdy vedl Českou lékařskou komoru. Šmíd odmítl své odvolání komentovat. Podle šéfky senátního zdravotního výboru Aleny Palečkové (ODS) Rath už nemá k těmto krokům mandát. Vláda, v níž jako ministr zasedá, brzy ukončí svou činnost. "V tuhle chvíli by podle mého názoru neměl dělat (Rath) vůbec žádné kroky, natož takovéhle personální," uvedla. Podle grémia ODS není kabinet sociální demokracie schopen problémy spojené například s Rathovými "pokračujícími personálními čistkami" řešit. "Doktor Šmíd nepovažuje za potřebné se ke svému odvolání vyjadřovat. Prozatím zůstává v ústavu za účelem předání potřebné agendy," sdělila ČTK mluvčí ústavu Kristýna Bukovanová.

Rath se chystá podepsat spornou lékovou vyhlášku

Ministr zdravotnictví David Rath chce podepsat lékovou vyhlášku, která má platit od 1. srpna. Norma podle něj umožní uspořit zdravotnímu pojištění dvě miliardy korun ročně. O tuto částku mohou lékaři použít více léků, aniž překročí limit od pojišťoven. Farmaceutické firmy již dříve varovaly, že norma omezí přístup pacientů k moderním lékům a doplatky stoupnou. Normu jako protipacientskou již dříve napadl i možný Rathův nástupce ve funkci senátor ODS Tomáš Julínek. Rath však popřel, že by doplatky za nové léky měly stoupnout. Podle Ratha se podařilo s řadou firem dosáhnout dohody, že sníží ceny u velmi nákladných léků na "přijatelnou" úroveň. Vyhláška podle ministra také dodržuje zásadu, že v každé lékově skupině musí být alespoň jeden přípravek plně hrazený z pojištění. V seznamu léků plně hrazených, který vydal Rath k letošnímu 1. dubnu, bylo kolem 2000 přípravků.

Respekt nedosáhne obnovy soudního procesu s Grossem

Týdeník Respekt se musí definitivně rozloučit s myšlenkou na nový proces v jeho sporu s expremiérem Stanislavem Grossem. Žádost o obnovu řízení v úterý zamítl pražský vrchní soud. Týdeník se Grossem soudil kvůli článkům o jeho telefonických kontaktech s majitelkou domu s nevěstincem Libuší Barkovou. Týdeník v květnu 2003 uvedl, že na seznamech policejních odposlechů figurují tři ministři a devět poslanců. Telefonovali jim prý lidé podezřelí z různé trestné činnosti, kteří jsou odposloucháváni. Grossovi, tehdy ministru vnitra, podle Respektu volal podnikatel Andrej Babiš a Hana Palochová, správkyně nevěstince. Později týdeník údaj opravil: nejde o Palochovou, ale o Libuši Barkovou, majitelku domu s nevěstincem, která je odposlouchávána pro podezření z obchodu se ženami. Soudy před dvěma lety Respektu nařídily, aby se za články omluvil. Respekt tak sice učinil, nyní ale chtěl nové jednání. Podle něj se v souvislosti s bytovou aférou bývalého předsedy vlády objevily nové skutečnosti.

Krajané v Bukurešti vítali Klause slivovicí i banátskými koláčky

Prezident Václav Klaus, který druhým dnem pokračuje v třídenní návštěvě Rumunska, se dnes v Bukurešti sešel s českými krajany. Několik desítek jich do Bukurešti přijelo až z rumunského Banátu, někteří dokonce v krojích. Na české ambasádě pak hosta přivítali slivovicí, koláčky a lidovými písněmi, jejichž tradice stále udržují. A prezidentovi, jak se alespoň dalo vyčíst z jeho usmívající se tváře, takové přivítání docela "chutnalo". "Samozřejmě jsme přijeli. Chtěli jsme vidět našeho prezidenta, jsme přece Češi," řekl ČTK Václav Pěček, který se narodil a stále žije v rumunské vesnici Gernic. Prezident také debatoval s Jeanem Grosuem, největším překladatelem české literatury v Rumunsku, který mimo jiné do rumunštiny přeložil slavnou knihu Jaroslava Haška Osudy dobrého vojáka Švejka. Ta vyšla v Rumunsku poprvé v 50. letech a od té doby ještě sedmkrát. Společně před zraky několika hostů pak prezident s překladatelem řešili otázku, nakolik je Švejk pro současnou generaci významným a zda je jeho autora možné označit za největšího českého satirika minulého století.

Státní dluh stoupl na téměř 729 miliard korun

Státní dluh České republiky se ve druhém čtvrtletí zvýšil téměř o 31 miliard korun na 728,9 miliardy korun. Informovalo o tom ministerstvo financí. Na každého Čecha tak připadá dluh přibližně 71.000 korun. Průměrná splatnost státního dluhu mírně poklesla oproti konci prvního čtvrtletí na hodnotu 6,1 roku. Státní dluh je dluhem centrální vlády. Spolu s dluhy zdravotních pojišťoven, mimorozpočtových fondů a místních rozpočtů vytváří takzvaný veřejný dluh. Ten loni stoupl o 46,2 miliardy korun na 901,3 miliardy korun. Rostl však pomaleji než ekonomika a v poměru k HDP poklesl na 30,49 procenta.

Stavební výroba vzrostla o 11 procent

Stavební výroba v květnu meziročně stoupla ve stálých cenách o 11 procent. V dubnu přitom poklesla o 2,9 procenta. Po vyloučení vlivu počtu pracovních dnů se meziročně zvýšila dokonce o 12,1 procenta. Oznámil to dnes Český statistický úřad. Orientační hodnota staveb povolených v květnu činila 51,7 miliardy korun, z toho na nové stavby připadalo 23,8 miliardy a na změny dokončených staveb 27,9 miliardy korun. Meziročně se celková orientační hodnota staveb zvýšila o 77,5 procenta.

Na anonymních vkladních knížkách ČS zůstává 4,6 miliardy korun

Na anonymních vkladních knížkách České spořitelny se nacházelo ke konci června 4,59 miliardy korun. Od počátku roku tak lidé vybrali z anonymních vkladů 430 milionů korun, v samotném druhém čtvrtletí pak 200 milionů korun. Na počátku převodů v roce 2002 měli lidé asi na 6,5 milionu anonymních knížek uloženo zhruba 120 miliard korun. Od roku 2002 lidé vyzvedli více než 115 miliard. Banka musí podle zákona knížky zrušit kvůli větší ochraně proti praní špinavých peněz. Lidé mají na zrušení knížek čas do konce roku 2012. Úspory na těchto knížkách již spořitelna od roku 2003 neúročí, a vklady tak nepřinášejí žádné zisky. Podle zákona by měly vklady v roce 2012 propadnout bance. Česká spořitelna ovšem chce vyplácet i promlčené vklady.

Ze Spolchemie uniklo malé množství chloru

Z ústecké Spolchemie uniklo v pondělí večer malé množství chloru. Občany krajského města o tom informoval prostřednictvím mobilních telefonů ústecký magistrát. Ve zprávě se uvádí, že koncentrace chloru byly velmi nízké, zdraví lidí neohrožovaly. Mluvčí Spolchemie Zdeněk Rytíř řekl, že při spouštění provozu chlorové chemie uniklo malé množství zbytkového chloru, který měřící čidla na obvodu areálu chemičky okamžitě zaznamenala.

Němci začali odvážet odpad z meziskládky u Litvínova

První kamiony s tunami německých odpadků v pondělí odjely z meziskladu u Litvínova na Mostecku zpět do Německa. Hromady plastů, hadrů, koberců a jiného odpadu pocházejí z nelegální skládky v Libčevsi na Lounsku. "Odjely první tři kamiony, každý s 25 tunami. Celkem nám tu leží 1318 tun nebezpečného odpadu," řekl Antonín Beneš, ředitel firmy Celio, která skládku u Litvínova provozuje. Podle dohody by měl poslední kamion s odpadem odjet do Německa do konce srpna. U Litvínova skončila část odpadu, k níž se žádná z německých spolkových zemí nepřihlásila. Na skládce v Libčevsi leželo původně na 4000 tun nelegálního odpadu. Někdo skládku úmyslně třikrát zapálil, po požárech se objem odpadků zmenšil asi na polovinu. Na litvínovské skládce zůstane jen 215 tun ohořelého textilu, u něhož nelze s jistotou určit, zda skutečně pochází z Německa. Nelegální skládku převážně německého odpadu v Libčevsi celníci objevili počátkem roku. Od té doby ministerstvo životního prostředí usilovalo o vrácení odpadu do Německa.

Arnika: Prach v bytech a kancelářích obsahuje nebezpečné látky

Prach v kancelářích a bytech i dešťová voda obsahují látky, jež ohrožují reprodukci a imunitní či hormonální systém lidí. Dokládá to analýza vzorků z Churáňova na Šumavě, Ostravy, Prahy a Ústí nad Labem, kterou v dubnu provedlo ekologické sdružení Arnika. Vzorky prachu byly odebrány v kancelářích předsedy Strany zelených Martina Bursíka, hejtmana Ústeckého kraje Jiřího Šulce, úřadu Moravskoslezského kraje a v budově hydrometeorologické stanice Churáňov. Analyzovala je Národní referenční laboratoř a obsahovaly zdraví škodlivé zpomalovače hoření, ftaláty a alkylfenoly. Situaci by podle Jindřicha Petrlíka z Arniky mohla zlepšit důslednější kontrola chemikálií používaných v různých výrobcích i nová chemická legislativa Evropské unie, kterou projednává Evropský parlament. Naději na trh bez nebezpečných látek v běžně používaných výrobcích dává spotřebitelům nová chemická politika Evropské unie zvaná Reach. Podle předpisu, který by mohl začít platit v roce 2007, by mělo být postupně během 11 let prověřeno zhruba 30.000 chemických látek používaných ve výrobě. Nejnebezpečnější by potom měly být vyřazeny z výroby a nepoužívaly by se.

Oprava druhého bloku Temelína potrvá několik dní

Porucha na vypínači generátoru vyřadí z provozu druhý blok Jaderné elektrárny Temelín na několik dní. Potvrdil to mluvčí elektrárny Milan Nebesář. Temelín tak nebude dodávat do sítě žádný proud, protože jeho první blok je od června odstaven kvůli výměně části paliva. Nečekanou závadu - netěsnost vzduchového systému - objevila obsluha elektrárny v pondělí. Stalo se tak několik hodin poté, co blok začal po dvoudenní plánované odstávce znovu vyrábět elektřinu. Turbínu obsluha bloku odstavila v pondělí vpodvečer. Podle mluvčího nemá porucha nic společného s jadernou bezpečností. Problém se objevil na části elektrárny, v níž se jaderná energie převádí na výrobu elektřiny. Hornorakouské sdružení Atomstopp v reakci na problém s vypínačem pohrozilo tím, že pokud spolková vláda neprověří situaci v Temelíně a bude jí jen nečinně přihlížet, obnoví protesty v příhraničí. Podle sdružení jde o čtvrtou poruchu Temelína od začátku června, celkově o již 89. závadu na jihočeské elektrárně.

Brněnská nemocnice podepsala smlouvu s klinikou Mayo

Zástupci ministerstva zdravotnictví a brněnské Fakultní nemocnice u sv. Anny podepsali s vedením americké kliniky Mayo smlouvu o spolupráci na projektu Mezinárodního centra klinického výzkumu (ICRC). Její uzavření je jednou z podmínek pro uvolnění peněz, které na výstavbu slíbila vláda. Podle ředitele nemocnice Romana Krause však všechny požadavky, které kabinet určil, ještě splněny nejsou. Americká strana se ve smlouvě zavazuje, že Česku poskytne potřebné know how a bude s připravovaným ICRC spolupracovat na svých projektech. Hlavní náplní nového centra bude výzkum v medicíně a přidružených oborech, nosnými obory jsou kardiologie a kardiochirurgie. Pacientům by mělo centrum přinést lepší úroveň zdravotnické péče v oboru diagnostiky a léčby kardiovaskulárních onemocnění. Česku pak usnadnit přístup k finančním zdrojům grantových agentur Spojených států a EU a přilákat průmyslovou výrobu v oboru lékařského a farmaceutického průmyslu. Dvě miliardy, které jsou potřeba na vybudování centra, zaplatí ze tří čtvrtin stát, přes 500 milionů by měla nemocnice dát z vlastních zdrojů. Centrem se na svém středečním zasedání bude zabývat vláda.

V pražských fakultních nemocnicích jsou na stáži američtí medici

V pražských fakultních nemocnicích je od pondělí na medicínské stáži 120 studentů z 21 lékařských fakult z USA, Kanady, Austrálie a dalších zemí. Stáž organizuje šéf Polikliniky na Národní Martin Jan Stránský, který se v USA narodil a medicínu tam také vystudoval. Podle něj je důležité, aby se američtí studenti podívali na to, jak se dělá medicína v Česku i jinde ve světě a porovnali to s Amerikou. Řada pražských klinik poskytuje služby, srovnatelné s USA, za desetinu ceny. Medici si podle něj v Česku uvědomí, že zdravotnictví je otázka společnosti, financování a systému. Každý systém má přitom výhody a nevýhody. V Evropě se stát stará o své občany, v USA je to na jednotlivci, aby si o svém zdravotním pojištění rozhodl sám. Rovněž vztah lékaře a pacienta se v obou zemích liší. Čeští lékaři se podle Stránského dělí do dvou skupin - jedna se veze a nepracuje efektivně, bohužel není malá. Pak jsou lékaři, kteří mají korektní přístup k medicíně i pacientovi, ty lze obdivovat, protože na rozdíl od amerických kolegů nemají finanční a společenské výhody a uznání jako v USA.

Havel bude členem rady pro památník obětem komunismu

Bývalý český prezident Václav Havel se stane členem Mezinárodního poradního kolegia americké nadace pro vybudování Památníku obětem komunismu. Potvrdil to jeho tajemník Jakub Hladík. Mezinárodní památník má být letos v létě vybudován ve Washingtonu. Má připomínat světu více než 100 milionů obětí komunistické tyranie v různých zemích světa. Zatím desetičlenné mezinárodní kolegium tvoří především další exprezidenti postkomunistických zemí, například polský Lech Walesa, maďarský Árpád Göncz a litevský Vytautas Landsbergis, ale také Jelena Bonnerová, vdova po nositeli Nobelovy ceny za mír Andreji Sacharovovi. Památník má být asi třímetrovou replikou sochy Demokracie, kterou v červnu 1989 vztyčili studenti při shromáždění za demokratizaci země na pekingském náměstí Nebeského klidu. Podle oficiálních čínských údajů policie a armáda při následném potlačení na náměstí usmrtila 500 a zranila více než 10.000 lidí. Socha čínských studentů byla inspirována známou americkou sochou Svobody. Památník vzniká na základě zákona, který americký Kongres přijal v roce 1993.

Česká art kina uvedou vítěze Berlinale - film Grbavica

Přímo z karlovarského festivalu přijela bosenská režisérka a scenáristka Jasmila Žbaničová do Prahy, aby uvedla premiéru svého filmu Grbavica, s nímž letos zvítězila na Berlinale. Tento tragický příběh ženy, znásilněné během války na Balkáně, natočila v koprodukci Rakouska, Německa, Bosny a Hercegoviny a Chorvatska. Příběh se odehrává v současném Sarajevu, na místě někdejšího srbsko-černohorského vojenského tábora, kde byli vězněni a mučeni civilisté. Osamělá matka chce splnit přání své dvanáctileté dcery a zaplatit jí školní výlet. Dívčiny poznámky o tom, že děti válečných hrdinů, mezi něž se počítá, mají slevu, však její matka přechází mlčením. Nakonec vychází najevo dlouho utajovaná pravda. Žbaničová, jejíž film připomněl znásilnění 20.000 žen během bosenské války v letech 1992 až 1995, připisuje vinu za tento zločin válečným bosenskosrbským vůdcům Radovanu Karadžičovi a Ratko Mladičovi, kteří prchají před spravedlností. V distribuci art kin se snímek objeví od tohoto týdne ve dvou kopiích.

Poborský v reprezentaci končí

Karel Poborský potvrdil, že na mistrovství světa skončila jeho reprezentační kariéra. Čtyřiatřicetiletý fotbalový záložník, jenž za národní tým odehrál rekordních 118 zápasů, to řekl České televizi. Více utkání žádný Čech za národní mužstvo neodehrál. Vicemistr Evropy z roku 1996 a semifinalista Eura 2004 tak bude ve fotbale pokračovat pouze na klubové úrovni v Českých Budějovicích.

Dnes bude v celé ČR přes 30 stupňů Celsia

Meteorologové upozorňují na vysoké teploty, které dnes budou panovat na celém území České republiky. Teplý vzduch proudí na území ČR od jihu před studenou frontou, která ve středu západní část republiky trochu ochladí. Na Moravě a ve Slezsku ale má být tropické vedro i ve středu. Velké teplo má být podle aktuální měsíční předpovědi i příštích 30 dní. Český hydrometeorologický ústav proto dnes vydal výstrahu varující před vysokými teplotami. Platí od dnešních 12:00 do 20:00 pro celou ČR. Vzhledem k možnému přehřátí a dehydrataci organismu odborníci doporučují nepobývat na přímém slunci v poledních a odpoledních hodinách, nenechávat děti a zvířata na přímém slunci, zejména ve stojících automobilech. Lidé by měli omezit tělesnou zátěž, měli by více pít a při pobytu na přímém slunci používat krémy s vysokým UV filtrem, sluneční brýle a pokrývku hlavy.

Počasí

V úterý bude skoro jasno až polojasno, nejvyšší odpolední teploty mezi 29 až 33 stupni Celsia.