Denní souhrn zpráv Zprávy

13-07-2006

Prezident vedl povolební konzultace

Prezident Václav Klaus ve čtvrtek vstoupil do povolebních jednání. Na Hradě konzultoval východiska z povolební situace s předsedy tří menších sněmovních stran včetně komunistů. V pátek chce hovořit s šéfy ODS a ČSSD. Předsedu komunistické strany přijal prezident na separátním jednání vůbec poprvé.

Lídří lidovců a zelených Miroslav Kalousek a Martin Bursík, kteří s vítěznou ODS jednají o vytvoření středopravého kabinetu, na Hradě zdůrazňovali, že stále věří v budoucnost trojkoalice. S novými návrhy týkajícími se volby předsedy sněmovny přišli komunisté. Jejich předseda Vojtěch Filip po jednání novinářům řekl, že KSČM dál navrhuje zvolit do čela sněmovny sociálního demokrata. Měl by se ale zavázat k tomu, že pokud se dostane do situace, kdy by navrhoval premiéra, učinil by tak až po dohodě šéfů všech pěti parlamentních stran. Prezident podle Filipa tuto myšlenku označil za zajímavou a v pátek ji probere s lídry ODS a ČSSD Mirkem Topolánkem a Jiřím Paroubkem. Bursík a Kalousek nechtěli s novináři podrobnosti jednání rozebírat. Jednání nekomentoval ani Klaus.

Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik ve čtvrtek po zasedání širšího vedení své strany oznámil, že komunisté jsou připraveni nominovat na předsedu sněmovny i někoho ze svých řad, nebudou-li koaliční poslanci schopni se dohodnout se socialisty. Zatím prý neuvažovali o poslanci, kterého by do funkce navrhli. Jde údajně zatím jen o předběžné úvahy pro případ dlouhodobě bezvýchodné situace.

Konzultace Klaus zahájil poté, co se ani po téměř šesti týdnech od hlasování o novém složení sněmovny lídři pěti parlamentních stran opakovaně nedokázali shodnout na tom, jak prolomit volební pat. Trojkoalice ODS, zelených a KDU-ČSL má ve dvousetčlenné sněmovně 100 hlasů, ČSSD a KSČM mají společně také 100. Dolní komoře se kvůli sporům politiků nepodařilo zvolit předsedu už dvakrát, neúspěšně prošli hlasováním místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová a místopředseda KDU-ČSL Jan Kasal. Až po volbě šéfa sněmovny bude moci podat demisi kabinet premiéra Jiřího Paroubka a vzniknout nová vláda.

Je jasné, že i páteční volba skončí krachem. Na funkci totiž není žádný kandidát. Páteční schůze sněmovny, na které měli poslanci o předsedovi sněmovny znovu hlasovat, proto bude zřejmě velmi krátká. Klaus bude v pátek ráno pokračovat v konzultacích s premiérem a předsedou ČSSD Paroubkem. Odpoledne pak cyklus uzavře setkáním s šéfem ODS Mirkem Topolánkem.

Zeman podpořil Paroubkův návrh na vytvoření vlády odborníků

Někdejší premiér a předseda ČSSD Miloš Zeman podpořil návrh svého nástupce Jiřího Paroubka na sestavení vlády odborníků jako řešení patové povolební situace. Tato vláda by měla být u moci nejvýše rok, přičemž ODS a ČSSD by se do té doby měly dohodnout na změně systému voleb do sněmovny. "Já se připojuji k návrhu Jirky Paroubka na vládu odborníků," řekl novinářům Zeman, který přijel na schůzku s Paroubkem do Prahy. "Tato vláda by měla být maximálně jednoroční, protože za jeden rok se při jisté píli dá ten volební zákon prohnat oběma komorami parlamentu," uvedl. Hlavním cílem této vlády by měla být právě příprava tohoto zákona, podotkl.

Zeman předpokládá, že tuto variantu nynější premiér v pátek nabídne prezidentu Václavu Klausovi. Právě s Klausem se před lety Zeman pokoušel o změnu volebního systému, který posiloval většinové prvky a roli velkých stran. Nynější návrh volebního zákona by mohl být podle Zemana podobný, podle Paroubka "modifikovaný".

Paroubek uvedl, že po vládě odborníků by nemusely nutně následovat předčasné volby, ale mohlo by se přejít na jinou formu vládnutí. "Není možné prodlužovat tu vládu odborníků donekonečna, ale myslím si, že na ni je možné navázat normální politickou vládou, až trošku ochladnou hlavy, až se zakopají ty příkopy, které tady byly před volbami," uvedl Paroubek.

Šéf ČSSD opět popřel, že by se snažil získat zelené

Předseda ČSSD Jiří Paroubek ve čtvrtek opět popřel, že by věděl o snaze získat některého z poslanců Strany zelených pro menšinovou vládu své strany. Podle něj to nedokazuje ani krátká textová zpráva od jeho tajemníka Petra Petržílka, jejíž obsah ve středu zveřejnil předseda zelených Martin Bursík. "Myslím, že nedokazuje vůbec nic. Především nedokazuje to, že já jsem o tomhletom věděl," řekl Paroubek novinářům. "Jestli Petr Petržílek hovoří se svými přáteli ze Strany zelených deset dvanáct let a najednou esemesku svého přítele pan Bursík zveřejní, tak je to takové divné. Já bych nechtěl být přítelem pana Bursíka," dodal.

Petržílek ve středu ČTK řekl, že se zelenými komunikoval z vlastní iniciativy a posléze o tom premiéra informoval. Vyhnul se přímé odpovědi na otázku, zda zelené chtěl přetáhnout na pozice socialistů, konstatoval pouze, že jednal v zájmu budoucnosti ekologické politiky.

Bursík uvedl, že textová zpráva od člověka blízkého Paroubkovi vyzněla tak, že se připravuje koncept smlouvy o velké koalici, v níž je i dohoda na většinovém volebním systému. Text prý také naznačoval, že je ještě čas, aby některý "zbloudilý" poslanec podpořil vznik menšinové vlády sociální demokracie. "Žádná taková smlouva neexistuje," uvedl Paroubek ve středečním tiskovém prohlášení. Navrhuje nicméně vytvořit vládu odborníků s podporou ODS a ČSSD, která by změnu systému voleb do sněmovny a posílení jeho většinových prvků připravila. ODS to odmítla, stále prosazuje koaliční vládu s KDU-ČSL a zelenými.

MZV nedoporučuje cestu do Libanonu, pásma Gazy a na západní břeh Jordánu

Ministerstvo zahraničí doporučuje českým občanům, aby nyní necestovali na palestinské území. Neměli by směřovat do pásma Gazy a na západní břeh Jordánu. Kvůli zostřené situaci v oblasti by měli odložit až do odvolání i své cesty do Libanonu. Mimořádně opatrní by lidé měli být také při své cestě do Izraele, sdělilo ČTK ministerstvo.

Diplomacie současně vyzývá Čechy, kteří v Libanonu pobývají, aby se neprodleně spojili s českým velvyslanectvím nebo ministerstvem zahraničí. Chce mít totiž za současné situace přehled o tom, kolik občanů přesně v Libanonu pobývá. Podle dostupných údajů žije v Libanonu trvale zhruba 150 Čechů, další desítky tam jsou nyní na dovolené. Pražský telefon ministerstva je 00420 224182425, telefon do české mise v Bejrútu je 0096 15 929010, 929011, 929012, 929013 nebo mimo pracovní dobu 00961 (0)5 929 010 a 00961 (0)3 332 291.

Ministerstvo zahraničí rovněž nedoporučuje cestovat do oblasti podél izraelsko-libanonské hranice a na území, které s pásmem Gazy sousedí. Bývá často ostřelováno raketami. Pokud jsou cesty českých občanů do této oblasti nezbytné, ministerstvo jim doporučuje, aby se před odjezdem informovali o aktuální situaci v zemi na velvyslanectví v Bejrútu. Informace o situaci v Izraeli pak podá české velvyslanectví v Tel Avivu (www.mzv.cz/telaviv).

České aerolinie zrušily nejbližší lety do Bejrútu

České aerolinie po čtvrtečním bombardování mezinárodního letiště v hlavním městě Libanonu zrušily nejbližší lety do Bejrútu a zpět, prozatím do úterý 18. července. ČTK to sdělila mluvčí letecké společnosti Jana Víšková. Ačkoliv původně neměla odletět pouze páteční linka ve 21:45 z Prahy a sobotní linka v opačném směru, vzhledem k vývoji konfliktu na Blízkém východě se však ČSA rozhodly k prodloužení výluky s tím, že v dalších dnech budou postupovat operativně podle situace. ČSA cestujícím nabízí vrácení plné ceny letenky nebo přeložení letu.

Napjatá situace v blízkovýchodní zemi souvisí s vojenskými operacemi, které rozpoutal únos dvou izraelských vojáků libanonským hnutím Hizballáh. Bejrútské letiště zasáhly izraelské rakety a všechny linky poté byly odkloněny do kyperské Larnaky. "Podle vyjádření mezinárodního letiště v Bejrútu lze plochu pro přistávání a vzlet civilních letadel znovu uvést do provozu do 48 hodin od uzavření příměří," vysvětlila Víšková důvody opatření. Podle Víškové nyní odklon letecké linky ČSA na náhradní letiště v okolních zemích není možný. "Případnému transferu cestujících z letiště v Larnace na Kypru brání námořní blokáda Libanonu, spojení přes Damašek také není vzhledem k politické a vízové situaci mezi Sýrií a Libanonem průchodné," uvedla.

Senátní a komunální volby se uskuteční 20. a 21. října

Senátní a komunální volby se uskuteční v pátek a v sobotu 20. a 21. října. Termín stanovil prezident Václav Klaus. Hlava státu rozhodnutí odeslala premiérovi Jiřímu Paroubkovi, aby ho spolupodepsal. ČTK o tom informoval mluvčí Hradu Petr Hájek. Kandidátní listiny pro senátní i obecní volby musejí být sestaveny a odevzdány do 15. srpna - to je v souladu s volebními zákony 66 dnů přede dnem voleb.

ODS v roce 2009 s britskými konzervativci založí frakci v EP

ODS v roce 2009 po volbách do Evropského parlamentu založí spolu s britskými konzervativci novou frakci v EP. ČTK to řekl předseda občanských demokratů Mirek Topolánek, který o tom v Londýně podepsal deklaraci s vůdcem britské opoziční Konzervativní strany Davidem Cameronem. Seskupení má mít za cíl prosazení reformy unie. Topolánek také kritizoval partnery z nynější pravicové frakce v EP - Evropské lidové strany (ELS), v níž zástupci ODS působí. Někteří ze členů tohoto seskupení podle něj "kolaborují" se socialisty. Na dotaz ČTK, zda se neobává ztráty vlivu v EP, Topolánek uvedl, že nikoli. "Jedním z problémů, který máme, je ten, že (europoslanci za ODS nyní) nemají žádný vliv, protože frakce si dělá, co chce."

Německá kancléřka Angela Merkelová i další představitelé pravice přitom už dříve dali Cameronovi najevo, že po odchodu z frakce přijde jeho strana o vliv. V britském tisku se psalo, že Merkelová a francouzská vládní strana Cameronovi sdělily, že v případě odchodu se s ním přestanou stýkat. V současné frakci ale na tom zástupci ODS podle Topolánka nejsou dobře, a to "ani institucionálně, ani finančně". "Daleko vážnější problém je hlasování o pro nás životně důležitých věcech," řekl. Řada poslanců pravicové frakce, zejména francouzští a němečtí, prý "kolaboruje při hlasováních se socialisty ve věcech, které poškozují ČR". Jako příklad zmínil směrnici o volném pohybu služeb.

Za "politováníhodné" označil prohlášení Camerona a Topolánka šéf pravicové frakce ELS v EP Hans-Gert Pöttering. Prohlášení podle něj "neuznává podstatný a pozitivní příspěvek velké většiny konzervativních poslanců a poslanců ODS" v seskupení. Cameron a Topolánek se prý shodli, že jejich strany zůstanou ve frakci do roku 2009 v podstatě jen proto, že se jim nepodařilo najít v EP další partnery. Takové prohlášení je ale podle Pötteringa zbytečné a nepříliš užitečné. Nikdo dnes nemůže předpovědět, jak bude vypadat politická situace za tři roky, dodal.

Zahraniční politiku nová slovenská vláda měnit nebude, říká Kubiš

Nová slovenská vláda nemění nic na dosavadní zahraniční politice, proevropském směřování a transatlantických vazbách, uvedl ve čtvrtek v Praze slovenský ministr zahraničí Ján Kubiš. Reagoval tak na dotaz, zda účast nacionalistů ve slovenském kabinetu nemůže postoje Bratislavy nějak ovlivnit. "Slovensko nemění nic na své orientaci," řekl novinářům po jednání se svým českým protějškem Cyrilem Svobodou. Stejné sdělení přinesl i do sídla české vlády premiérovi Jiřímu Paroubkovi.

Ministerský předseda setkání s Kubišem vnímal hlavně jako přípravu oficiálních jednání s premiérem Robertem Ficem, který do Prahy přijede v sobotu. "Sdělil, že, ať bude jeho postavení v politickém životě Česka jakékoli, bude činit vše, co je v jeho silách, aby se vztahy se Slovenskem nadále rozvíjely," řekla ČTK Paroubkova mluvčí Lucie Orgoníková. Paroubek s Kubišem hovořili o možnosti koordinace české a slovenské zahraniční politiky, například v podobě úzké spolupráce velvyslanectví, a o potřebě posílení vztahů EU s Ruskem a Ukrajinou.

Ve Strakově akademii se však mluvilo i o výhradách, které má k nové slovenské vládě Evropa. Paroubek podle Orgoníkové označil kritické hlasy z Bruselu za prvotní, dobře míněnou radu s tím, že je nutné odlišovat slova a činy. Kubišovi také zopakoval svůj názor, že by politici měli s hodnocením slovenské vlády počkat zhruba sto dnů. Toto stanovisko se podle premiéra začíná v Evropě už prosazovat.

Šimonovský: Bodový systém není třeba zmírnit, možná spíš naopak

Ministr dopravy Milan Šimonovský je spokojený se změnami na českých silnicích, které platí od 1. července. Podle jeho názoru není nutné bodový systém zmírnit, protože přispěl k zásadnímu snížení počtu dopravních nehod. V budoucnu je možné uvažovat spíše o jeho zpřísnění. Větší postihy by se mohly týkat například řidičů, kteří jezdí bez pojištění. Na vyhodnocení změn je však třeba počkat minimálně půl roku, řekl novinářům Šimonovský. Součástí úprav by podle něj mohlo být také zvýšení povolené rychlosti na některých úsecích nověji postavených dálnic až na 160 kilometrů v hodině. Řidiči by tak mohli jezdit rychleji například z Prahy do Plzně, naopak dálnice D1 je podle ministra konstruována na rychlost 120 kilometrů v hodině, a proto zvýšení limitu neumožňuje.

"Jsem přesvědčený, že nový zákon se projevil mimořádně pozitivně," řekl Šimonovský. Domnívá se proto, že není v tuto chvíli aktuální měnit počet trestných bodů, které řidič obdrží. Ministr vnitra František Bublan předložil ve středu na jednání vlády zprávu, jejíž součástí byl mimo jiné návrh na zvýšení počtu bodů, po jejichž dosažení je řidiči zadržen řidičský průkaz, ze 12 na 18. "Tato vláda nemá mandát, aby cokoliv změnila, nemůže předkládat návrhy zákonů," řekl ve čtvrtek Šimonovský. I vláda se nakonec usnesla, že na vyhodnocení bodového systému je nutné určitou dobu počkat.

Správní řízení hrozí další zdravotní pojišťovně

Správní řízení hrozí další zdravotní pojišťovně: do Oborové zdravotní pojišťovny poslalo ministerstvo zdravotnictví čtyřčlenný kontrolní tým, aby prověřil, zda postupovala správně při udělování sankcí lékařům za překročení limitů. Informoval o tom zpravodajský server Aktuálně.cz. V pondělí zahájilo ministerstvo správní řízení se Zdravotní pojišťovnou Metal-Aliance kvůli tomu, že nerozeslala včas nové smlouvy svým partnerům. Ředitel ministerského odboru kontroly nad zdravotními pojišťovnami Vladimír Dryml ČTK řekl, že kontrola začala ve čtvrtek časně ráno a neví, jak dlouho potrvá. Záleží na tom, kolik případů budou muset prověřit. "Bylo to na podnět novinářů," uvedl a dodal, že se zatím nechystá poslat kontrolu do dalších pojišťoven. Při zahájení správního řízení v Metal-Aliance v pondělí ministr David Rath pohrozil, že když do týdne pojišťovna smlouvy nerozešle, uvalí na ni nucenou správu. "S největší pravděpodobností by byl u oborové pojišťovny stejný postup," potvrdil ČTK Dryml. Metal-Aliance ve čtvrtek oznámila, že již rozeslala nové smlouvy všem smluvním partnerům a požádá ministerstvo, aby s ní správní řízení ukončilo.

V Mladé Boleslavi vyrobili desetimiliontý vůz

Mladoboleslavská Škoda Auto ve čtvrtek vyrobila desetimiliontý vůz, stříbrnou Škodu Octavia combi. Automobil obdrží darem příspěvková organizace ministerstva zahraničních věcí Česká centra. Automobilka desetimilionové hranice dosáhla po více než 100 letech, přičemž jenom čtyři modely jejích automobilů překročily hranici milionu vyrobených vozů - favorit, felicia, octavia a fabia. První automobil z pásů mladoboleslavské továrny sjel v roce 1905. Šlo o model Voiturette A, tehdy prodávaný ještě pod značkou Laurin a Klement. Letos chce automobilka poprvé vyrobit více než půl milionu automobilů. Většina z nich bude směřovat za hranice České republiky. V současnosti Škoda Auto vyrábí vozidla čtyř modelových řad. Poslední z nich je roomster, jehož sériová produkce odstartovala v březnu letošního roku. Nejbližší chystanou novinkou bude nová fabie, u které oficiální termín premiéry firma zatím neupřesnila. Loni mladoboleslavská automobilka vykázala největší čistý zisk ve své historii ve výši 7,9 miliardy korun. Na plánovaném letošním rekordním výsledku prodejů a tržeb by měly mít hlavní podíl společně oba modely octavie, prodej fabií a superbů by měl stagnovat. Největší růst prodejů firma letos očekává zejména v západní a východní Evropě a zámoří.

Objevitel léků Holý a jeho pracoviště dostanou miliony dolarů

Zástupci Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd a americké firmy Gilead Sciences v Praze podepsali smlouvu o spolupráci, na jejímž základě vznikne nové akademické výzkumné centrum. Firma ho bude každoročně dotovat částkou 1,1 milionu dolarů (asi 25 milionů korun). Další smlouvou se firma zavázala financovat vybrané patenty. Viceprezident Gileadu John Milligan uvedl, že díky spolupráci s nestorem české vědy a světově proslulým objevitelem účinných léčivých látek Antonínem Holým a jeho týmem má firma nejlepší léky na onemocnění AIDS. "Bez nich bychom to nedokázali," zdůraznil. Součástí smlouvy o spolupráci, která má prozatím platnost pět let s možností prodloužení, je také zřízení čestné profesury medicinální chemie. Jejím prvním nositelem se stal právě Holý, který 1. září oslaví sedmdesátiny. Holý bude mít osobně k dispozici 200.000 dolarů (asi 4,5 milionu korun) ročně na své výzkumy.

Holý proslul objevem léčivých látek nejen proti AIDS, ale také proti žloutence. Jeho tým spolupracoval s kolegy z Katolické univerzity v belgickém Leuvenu. Prvním objeveným preparátem byl cidofovir, schválený v roce 1996 jako lék Vistide pro léčbu očních infekcí pacientů s AIDS, druhým tenofovir, schválený v roce 2001 jako lék Viread k léčení nemoci AIDS. Další z účinných látek, které firma Gilead využila, je adefovir, který je základem léku Hepsera, schváleného v roce 2002 pro léčení chronické hepatitidy B.

Muži chtěli prodat desetiměsíční dítě do zahraničí

Tři muži z Chebu podle policie chtěli prodat do zahraničí desetiměsíční holčičku za 100.000 eur (zhruba 2,9 milionu korun). Policisté je po několikatýdenním vyšetřování zadrželi, muži byli obviněni z obchodování s dětmi ve stadiu přípravy. Informovala o tom Blanka Kosinová z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. ÚOOZ prověřuje, zda mělo jít o jediný pokus prodeje dítěte a zda se na trestné činnosti nepodílely jiné osoby. Obviněným hrozí až osm let vězení.

Na českou pobočku organizace UNICEF, dětského fondu OSN, se v minulosti již několikrát obrátili lidé, kterým někdo nabízel v Česku dítě ke koupi. ČTK to řekla ředitelka Českého výboru UNICEF Pavla Gomba. Výbor varuje před tím, že obchodování s dětmi bude se sílící ekonomikou v ČR nejspíš přibývat. Lidem, kteří se na UNICEF obrátili, většinou někdo nabízel dítě mezi jedním a dvěma roky. "Dokonce se na nás obrátila jedna paní, které v obchodě žena - zřejmě původem z Balkánu - nabízela půlročního chlapce," uvedla Gomba. Pracovníci výboru osloveným doporučili, aby všechny podrobnosti okamžitě sdělili policii.

Podle odhadů je ve světě prodáno každoročně až 1,2 milionu dětí. Jen zlomek z nich putuje k adoptivním rodičům. Většina chlapců a děvčat se kupuje k práci na plantážích nebo k žebrání či prostituci. Děti se prodávají i kvůli orgánům a k rituálním obřadům. "Obchod s dětmi je velice závažný zločin. Tyto věci se dějí skrytě. Neexistují žádné - ani oficiální, ani neoficiální - statistiky. Problém se nevyhýbá žádné zemi, ani vyspělé, ani rozvojové," uvedla Gomba. Česko je podle ní zatím spíš zemí tranzitní. Nemuselo by ale dlouho trvat, že se kvůli svému rostoucímu bohatství postupně změní i v cíl. Podle ředitelky obchod s dětmi není v ČR dosud tak rozšířený jako v jiných, bohatších státech. "Každopádně jsme země, která je obchodem s dětmi ohrožena," uvedla. Ve velkých městech západní Evropy žijí podle odhadů desetitisíce prodaných dětí.

Nehoda kamionů zavřela na Vysočině dálnici D1 na Prahu

Dálnice D1 na Prahu byla ve čtvrtek kvůli nehodě dvou kamionů na 146. kilometru pět hodin zcela uzavřená, další hodinu mohli řidiči projíždět pouze v odstavném pruhu. Jeden z řidičů pravděpodobně usnul a zezadu narazil do vozu před sebou. Při nehodě byl lehce zraněn řidič zahraničního kamionu. Z českého vozidla se vysypal náklad kovových plátů. Před místem nehody se v tropickém horku na dálnici tvořily zhruba šestikilometrové kolony aut, řekl ČTK důstojník dálniční policie. Policie dopravu odkláněla na exitu Velké Meziříčí východ. Nepřetržité kolony pak projížděly přes město a vracely se na rychlostní komunikaci na exitu Velké Meziříčí - západ, popsal. Ve městě prázdninovou dopravu usměrňovalo několik policejních hlídek. Na dálnici vypomáhali policisté z Velkého Beranova i z Brna. Řidiči, kteří uvízli v koloně před nehodou, se snažili na dálnici otočit a přes služební přejezdy dostat z uzavření.

Na Šumpersku blesk zapálil střechu hasičské zbrojnice

Střechu hasičské zbrojnice v Sudkově na Šumpersku zapálil ve čtvrtek po poledni blesk. Nikdo nebyl zraněn. Starostka obce Milena Sobotková škodu odhaduje kolem jednoho milionu korun. "Oheň se rozšířil v podkrovní části po úderu blesku do střechy. Hasiči museli pracovat v dýchací technice a za pomoci automobilového jeřábu. Museli odkrýt část střechy, aby se dostali k ohnisku," řekla ČTK krajská mluvčí hasičů v Olomouci Martina Pavlíčková. Podle starostky se v objektu nachází i byt, nájemníci se zřejmě dočasně přestěhují k příbuzným. "Bude určitě zapotřebí nová střecha, o přesné výši škody budeme teprve jednat s pojišťovnou," uvedla Sobotková.

Organizovaný a předem ohlášený CzechTek technaře rozdělil

Letošní CzechTek, který je předem domluvený s úřady a bude se konat v přesně vymezené dny ve vojenském areálu v Doupovských horách, rozdělil příznivce technohudby. Neshodují se v tom, zda jej podpořit či bojkotovat. Zatímco jeden z pořadatelů protestů proti zásahu policie na loňském CzechTeku u Mlýnců na Tachovsku David Čermák tvrdí, že letošní akce ukáže, že technařům nejde o vzpouru, jiní s předem plánovanou party ostře nesouhlasí.

"Podle mě přesně o tu vzpouru jde. Tím mám na mysli odpor vůči tomuto systému, establishmentu. To právě vylučuje jakoukoli spolupráci s úřady," uvádí v reakci na Čermákův výrok na stránkách www.czechtek.bloguje.cz tanečník s přezdívkou Krtek. Na rozdíl od Čermáka se obává, že teknaři, jak se příznivci tvrdšího druhu techna nazývají, ztratí o letošní CzechTek zájem. "Ortodoxní teknaři pojedou do Bulharska a na CzechTek už zbudou jen tihle, pár nemotorizovaných a několik rváčů, kteří tam pojedou kvůli nějaké bitce," myslí si. Čermák je přesvědčen, že lidí přibude, hlavně starších, jež si přijedou prohlédnout akci, která loni v létě díky mediálnímu zájmu polarizovala celou společnost.

Jiní by se na CzechTek rádi vydali, ale obávají se jeho přeorganizovanosti. Ministerstvo obrany, s nímž se technaři na pronájmu pozemků domluvili, například oznámilo, že tanečníci dostanou mapky s vyznačenou oblastí, kde se smějí pohybovat. Oblast bude hlídat vojenská i republiková policie. "Spoustu lidí to odradí. Naopak to přitáhne lidi, kteří s tím nemají nic společného," soudí třiadvacetiletý příznivec tekna Jan Vítek. Je ale přesvědčen o tom, že akce s desítkami tisíc lidí zřejmě jinak pořádat nejde. "Osobně mám největší obavu z přítomnosti vojenské policie. Celý prostor obklíčí. Nikam mě nepustí, vlastně tam budu jako v pasti," doplňuje ho další technař. Jiní už naznačují, že se chystá utajovaná party jinde.

Putovní festivalová série České hrady začne v pátek na Točníku

Točník na Berounsku bude v pátek a v sobotu první zastávkou letošního druhého ročníku festivalové série České hrady. Přední české rockové kapely při putovní přehlídce v příštích týdnech vystoupí ještě na třech dalších hradech v různých koutech Česka. Za týden se festival přesune na Kunětickou horu u Pardubic. Série pokračuje 28. a 29. července na Švihově na Klatovsku a skončí 4. a 5. srpna na Bezdězu na Českolipsku. Na festivalu se představí například zpěvačka Lenka Dusilová nebo kapely J.A.R., Monkey Business, Tata Bojs, Support Lesbiens, Priessnitz, Kryštof, Žlutý pes nebo Wohnout. Program prvního dne celé přehlídky zpestří zpěvák Dan Bárta přednáškou o českých vážkách.

V Boskovicích začal čtyřdenní festival pro židovskou čtvrť

V Boskovicích na Blanensku začal tradiční alternativní festival věnovaný tamní židovské čtvrti. Po čtyři dny bude město pod Drahanskou vrchovinou hostit koncerty, výstavy, autorská čtení i divadelní představení. I letos dostali v programu přednost osobití tvůrci před televizními hvězdami. Ke známějším tvářím patří zpěvačka Načeva s kytaristou Michalem Pavlíčkem, divadelník Arnošt Goldflam nebo soubor brněnského divadla Husa na provázku.

Boskovický festival se koná od roku 1993. Původně měla akce podtitul "pro zachování a obnovu židovské čtvrti", ale protože již částečně splnila své poslání, je pořádána už jen "pro židovskou čtvrť". Za posledních 15 let město v unikátní židovské čtvrti opravilo všechny rozvody, komunikace a fasády domů, které jsou v obecním vlastnictví. V roce 2002 skončila náročná rekonstrukce synagogy, ještě předtím byla otevřena naučná stezka čtvrtí.

V Pardubicích odstartoval největší světový festival šachu a her

V Pardubicích začal největší festival šachu, bridže a her Czech Open 2006. Festival, který bude trvat do 30. července, zahrnuje 26 šachových turnajů včetně mistrovství v takzvaném rapid šachu či Fischerových šachách, čtyři bridžové turnaje, utkání v hrách go, dáma a mlýn, karetní soutěže v mariáši a magicu, turnaje ve scrabblu, backgammonu, piškvorkách, hrách Othello a zatre nebo skládání Rubikovy kostky. Novinkou bude letos luštění rébusů sudoku a kakuro. Podle ředitele festivalu Jana Mazucha jsou velkými magnety šachoví velmistři, ale i mistryně světa v luštění rébusů sudoku Jana Tylová nebo písničkář Jaromír Nohavica, který je vášnivým hráčem scrabblu.

V kauze Viktorky Žižkov podali odvolání všichni odsouzení

V korupční aféře kolem fotbalové Viktorie Žižkov se odvolalo všech jedenáct odsouzených. Mezi prvními odvolání podal bývalý manažer klubu Ivan Horník, teď se připojilo i deset rozhodčích a delegátů fotbalového svazu. "Všichni nesouhlasí s rozhodnutím o vině i trestu," řekla ČTK soudkyně Markéta Polanecká, která brzy odešle případ k pražskému městskému soudu. Státní zástupce je podle ní s tresty spokojen, odvolání podal jen v Horníkově případě z formálních právnických důvodů.

Obvodní soud pro Prahu 3 Horníka před třemi měsíci potrestal za to, že rozhodčím a delegátům fotbalového svazu nabízel úplatky, sedmiměsíčním vězením s podmíněným odkladem na pět let, pokutou ve výši 900.000 korun a zákazem činnosti na deset let. "Trváme na tom, že by stát neměl zasahovat do aktivit soukromoprávních podniků, jakým je fotbalový svaz. Aby byla hra fair play, je věcí členů těchto zájmových sdružení," zdůvodnil před časem Horníkovo odvolání jeho obhájce Tomáš Sokol.

S Horníkem bylo nepravomocně odsouzeno také deset rozhodčích a delegátů, kteří si podle soudu nechali úplatek úmyslně slíbit. Dostali podmíněné tresty, pokuty podle výše slíbeného úplatku od 30.000 do 150.000 korun a zákazy činnosti trvající od tří do pěti let. V kauze již byli pravomocně odsouzeni rozhodčí Vladimír Pastyřík, jenž byl jako bývalý policista souzen samostatně, a delegát svazu Jiří Vlček, který jako jediný přijal trest ve zkráceném soudním řízení. Vlčkovi bylo jako jedinému prokázáno i přijetí úplatku. Oba muži byli potrestáni podmíněným trestem, pokutou 30.000 korun a tříletým zákazem činnosti. Pastyřík se ale obrátil s dovoláním na Nejvyšší soud.

Tenista Vik nestačil v Gstaadu na sedmého nasazeného Gasqueta

Bez českého zastoupení bude pokračovat dvouhra na tenisovém turnaji v Gstaadu. Po Jiřím Novákovi ve druhém kole antukového podniku vypadl i Robin Vik. V duelu, který byl kvůli dešti ve středu odložen, podlehl šestadvacetiletý tenista sedmému nasazenému Richardu Gasquetovi z Francie hladce dvakrát 1:6.

Počasí

Česko opět zasáhnou bouřky s kroupami a přívalovými srážkami. Přinese je studená zvlněná fronta, která bude postupovat zvolna k východu. Přívalové srážky mohou krátkodobě rozvodnit malé toky, potoky i jindy suchá koryta, zatopit sklepy, garáže, níže položené byty a silnice.

V pátek očekáváme oblačno až zataženo, na většině území přeháňky, místy i bouřky. Od severozápadu pak budou srážky i mraky postupně ubývat. Teploty od 23 do 27 stupňů.

13-07-2006