Denní souhrn zpráv Zprávy

15-07-2006

Paroubek pohrozil, že přitvrdí ve vztahu ke trojkoalici

Premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek v sobotu pohrozil tím, že jeho strana ve vyjednáváních s trojkoalicí přitvrdí. Projekt společné vlády ODS, lidovců a zelených je podle něj "neživotný", znovu hovořil o návrhu sociálních demokratů řešit volební pat "vládou odborníků".

"Jestli s námi pánové nebudou chtít jednat o programu ještě příští týden, ať zapomenou na podporu své trojkoaliční vlády. To říkám s plnou odpovědností. My jsme měli velkou trpělivost, ale ta trpělivost má své meze," řekl premiér na dotaz ČTK. Rozladilo ho mimo jiné to, že předseda ODS Mirek Topolánek odmítl jeho nabídku schůzky předsedů dvou nejsilnějších stran, kterou by moderoval prezident Václav Klaus. Topolánek po pátečním setkání s prezidentem novinářům řekl, že se mu Paroubkův návrh zdá "trochu podivný". Šéf sociální demokracie v sobotu uvedl, že v pátek na Hrad přišel s komplexním návrhem, jak situaci řešit. "Jestliže pan Topolánek odmítne i něco takového, jako je společná schůzka předsedů dvou největších politických stran, no tak my z toho také vyvodíme své závěry," dodal.

Klaus i po setkání s předsedy všech pěti sněmovních stran soudí, že dohoda politiků je při ochotě ke kompromisu stále možná. Od Topolánka prezident očekává, že mu nejpozději první srpnový týden předloží zprávu o výsledcích svých jednání.

Podle Paroubka dohodě brání to, že ODS a "bohužel i pan prezident" předčasně vsadili na "neživotné řešení", tedy trojkoalici. Premiér nechtěl podrobně rozebírat návrh, s nímž v pátek seznámil prezidenta, zopakoval ale, že je to model "na bázi vlády odborníků". Takový kabinet ale koalice opakovaně odmítla. Paroubek na adresu ODS poznamenal, že pokud si někdo myslí, "že vyhrál volby a nemá hlasy, aby prosadil svůj program v Poslanecké sněmovně, no tak nevyhrál volby". "Je to taková nevýhra," míní.

Ačkoli od voleb uplynulo již šest týdnů, zatím není ani ustavena nová sněmovna, respektive zkrachovaly již tři pokusy o zvolení předsedy dolní komory. Místo v jejím čele je přitom klíčové hned z několika důvodů. Jedním z nich je to, že pokud selžou dva pokusy o sestavení vlády, je to právě šéf sněmovny, kdo rozhodne o třetím premiérovi, neboli o tom, kdo dostane třetí a poslední šanci sestavovat kabinet. V prvních dvou případech rozhoduje o premiérovi výhradně prezident. Klaus dosud po volbách nejmenoval premiérem nikoho, Topolánka jen pověřil jednáním o sestavení vlády - prezident tedy zatím nevyčerpal ani jeden ze dvou pokusů, kdy je suverénem on.

Sociální demokraté dávají opakovaně najevo, že chtějí mít jako druhá nejsilnější strana možnost pokusit se o vytvoření vlády, pokud Topolánkova snaha selže. ČSSD nynější Topolánkovo úsilí sestavit trojkoaliční kabinet ODS, lidovců a zelených nepodporuje. Tato koalice má ve dvousetčlenné sněmovně jen 100 z 200 hlasů, komunisté a ČSSD mají dohromady také 100. Ani jeden z táborů tak bez přispění toho druhého nemůže prosadit svou.

Výsledkem přetrvávajících sporů je i to, že sněmovna zůstává bez předsedy. Na jeho zvolení a konec ustavující schůze je vázán odchod dosluhující Paroubkovy vlády.

Komunisté navrhli řešit pat tak, že sněmovna si zvolí do čela sociálního demokrata, ale s jednou podmínkou. Musel by se zavázat, že kdyby to byl on, kdo navrhne dalšího premiéra, učiní tak až po dohodě všech pěti stran. Prezidentovi a ODS se komunistický návrh vcelku líbí. ČSSD se k takovému uspořádání staví skepticky.

Právo: Šéf poslanců ODS Tlustý tajně jednal s předsedou komunistů

Šéf poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý ve středu tajně jednal s předsedou KSČM Vojtěchem Filipem. Informuje o tom sobotní Právo. Podle listu tak byl Tlustý zřejmě jako první obeznámen s návrhem, aby do čela sněmovny usedl sociální demokrat, ovšem za podmínky, že premiérskou nominaci při případném třetím pokusu o sestavení vlády musí provázet shoda všech pěti parlamentních stran. Prioritou komunistů je, aby se stal šéfem dolní komory zástupce ČSSD. Pokud by však sociální demokraté nikoho nenavrhli, je KSČM připravena nominovat svého člověka, a tím se pokusit odblokovat situaci. Podle Filipa by KSČM později křeslo šéfa sněmovny uvolnila sociálním demokratům. "Za předpokladu, že by se stabilizovala politická situace. Není důvod si držet tento post, i když pravděpodobně předseda sněmovny, který by byl z řad KSČM, by nepověřoval sestavením vlády žádného komunistu," podotkl Filip.

Podle nejmenovaného zdroje poslanci ODS začali sondovat u komunistů, koho by případně nominovali, a dávali najevo, že by se jim zamlouvala některá z poslankyň. "Padala jména Zuzky Rujbrové či Kateřiny Konečné, nejmladší poslankyně," uvedl zdroj. Komunisté však zatím žádný návrh nechtějí zveřejnit, neboť to považují za předčasné.

Premiéři Česka Slovenska hovořili o jazykovém sbližování, obchodu a EU

Slovenský premiér Robert Fico se v sobotu se svým českým protějškem Jiřím Paroubkem na zámku v Praze Kolodějích ujistili o vzájemné podpoře. Hovořili také o nutnosti česko-slovenského jazykového sbližování a společném postupu obou zemí při pronikání na tradiční zahraniční trhy bývalého Československa. Paroubek a Fico na tiskové konferenci shodně uvedli, že na česko-slovenských vztazích není ani stín. Fico zdůraznil proevropskou orientaci své vlády.

V televizním programu by se měly v Česku objevovat pořady slovenské a na Slovensku naopak české. Paroubek připomněl, že by mohla Česká televize navázat na takzvané slovenské pondělky, kdy Československá televize pravidelně vysílala slovenské inscenace. Sbližování je podle Fica nutné, protože mladá generace už si přestává rozumět. Podotkl, že jeho syn se ho stále častěji ptá na nesrozumitelné české výrazy.

Společnému úsilí na tradiční zahraniční trhy bývalého společného státu by měl podle Fica napomoci "ekonomický rozměr zahraniční politiky". Paroubek připomněl, že se na zahraničních cestách v Indii, Egyptě, Rusku, Číně, Brazílii či Argentině setkával s pochvalnými vyjádřeními o výrobcích z bývalého Československa a toho by měly obě země využít. Společné úsilí by měly podle obou premiérů vyvíjet Česko i Slovensko při lákání turistů například z Číny nebo Japonska do střední Evropy. Podle Paroubka by bylo možné v tomto směru spolupracovat také s Rakouskem a Fico ještě přidal Maďarsko.

Paroubek zopakoval podporu svému slovenskému kolegovi vůči představitelům evropských sociálnědemokratických stran, kterým se nelíbí spojenectví Ficovy strany Směr-sociální demokracie s nacionalistickou Slovenskou národní stranou. Je to podle něj projev nadstandardních vztahů obou zemí. Fico vyzval, aby jeho kabinet hodnotili podle jeho výsledků, a ne podle předem vytvořených představ. Ujistil, že jeho země splní kritéria nutná k přijetí eura do roku 2009.

Klaus respektuje Ficovu vládu, oba potvrdili dobré vztahy ČR a SR

Český prezident Václav Klaus respektuje výsledky slovenských voleb a vládu premiéra Roberta Fica, která vznikla na základě jejích výsledků. Po přijetí Fica prezidentem na Pražském hradě to ČTK sdělil ředitel tiskového odboru prezidentské kanceláře Petr Hájek. Šéf slovenského kabinetu podle Hájka prezidentovi Klausovi popsal v hlavních rysech priority své vlády. Klaus i Fico rovněž podle Hájka potvrdili, že bilaterální vztahy obou zemí jsou ve všech oblastech velmi dobré. Podle Fica není mezi Českem a Slovenskem žádný nevyřešený problém.

Právo: Důstojníci ÚOOZ vystupují svévolně pod falešnými jmény

Důstojníci elitního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) svévolně vystupují pod falešnými jmény, píše dnešní Právo. Podle právních expertů je to přitom naprosto neslučitelné s platnými zákony. List dodává, že případem se již zabývají Inspekce ministra vnitra i policejní prezidium. Kolik důstojníků tak činí, zatím není známo.

Elitní útvar se dostal do centra pozornosti v souvislosti se zprávou, kterou těsně před volbami zveřejnil jeho šéf Jan Kubice. Materiál poukazoval na možné propojení některých politiků a organizovaného zločinu. Také Kubiceho vyšetřuje inspekce, podle dnešní Mladé fronty Dnes je podezřelý ze zneužití pravomoci veřejného činitele a případ může skončit i obviněním.

Deníky Bohemia: Farmář z Karlovarska střílel na vlastní býky

Pětačtyřiceti ranami z pistole usmrtil Jaroslav Holmann z Horních Tašovic na Karlovarsku tři býky ze svého stáda. Takovým způsobem se rozhodl vyřešit spor s inspektorem České plemenářské inspekce. Informují o tom dnešní Deníky Bohemia.

Inspektor v červnu při kontrole stáda zjistil, že některé kusy nejsou označeny podle zákona, a farmáři nařídil, aby to napravil. Zároveň mu celé stádo zablokoval, a Holmann tedy nemohl zvířata přemístit ani je porazit. Navíc mu hrozila pokuta 100.000 korun za každé neoznačkované zvíře. Farmář s vysokými dluhy si údajně nemohl dovolit zvířata uspat a pak je označkovat, ale pokusil se prvnímu býkovi připevnit známku do ucha zaživa. "Jančil tak, že se uškrtil. U dalších býků už jsem to ani nezkoušel a žádal jsem, aby je stát zkonfiskoval. Odmítli to a začali si dokonce klást podmínky. Vzal jsem bouchačku a šmytec. Zákon tak byl naplněn," uvedl zemědělec. Dodal, že jakmile se ztratí značka dalšímu zvířeti, tak ho také zastřelí. Zabitá zvířata mohou nyní skončit pouze v kafilerii.

Podle mluvčího Státní veterinární správy Josefa Dubna farmáři povolily nervy. Takzvaná náušnice není drahá a zemědělec měl problém řešit rozumnějším způsobem. "Zvíře totiž může zastřelit pouze v zájmu ochrany života," dodal. Podle vyšetřování krajských veterinářů porušil Holmann zákon o týrání zvířat a přestupek bude řešen ve správním řízení. Podle veterinářů má být stádo v pondělí odblokováno a farmář s ním bude moci znovu sám nakládat.

Muž ohrožuje v Jeseníku sousedy střelbou z luku

Obyvatele Jeseníku ohrožuje již několik dní střelec s lukem a šípy, který lukostřelbu trénuje na své zahradě. Šípy přitom létají až 70 metrů daleko. Radnice si s ním neví rady. Muž totiž nijak neporušuje zákony. Ty totiž o lukostřelbě na veřejnosti mlčí. Informuje o tom dnes Šumperský a jesenický deník.

Muž si zakoupil luk a šípy a pilně trénuje střelbu na své zahradě. Přestože umístil za terčem ochrannou dvoumetrovou plachtu, létají šípy několik desítek metrů daleko. Jen zázrakem se dosud nikomu nic nestalo. "Tento člověk si neuvědomuje, že ohrožuje sousedy. Může je poranit nebo způsobit škody na majetku," řekl deníku místostarosta Jeseníku Jan Chytil. "Budu střílet dál, a jestli někoho trefím, tak ať mě zažaluje," těmito slovy se ohradil proti stížnostem svérázný muž, jehož jméno radnice tají.

Vedení města přes veškeré snahy sousedům nadšeného lukostřelce nedokáže pomoci. Muže již navštívili strážníci a upozornili jej na vychýlenou mušku i nálezy šípů po širokém okolí. Odešli však s nepořízenou. Na to, aby muži střelbu zakázali, totiž nemají oporu v zákonech. "Luk totiž patří pouze do kategorie mechanických zbraní a v legislativě není nakládání s ním nijak ošetřeno," vysvětlil Chytil. Poradit radním nedokázal ani odborník na zákony, kterého město oslovilo s prosbou o pomoc. "Každý může činit to, co není zákonem zakázáno, a nikdo nesmí být nucen činit to, co zákon neukládá," uvedl právník Oldřich Heinz Plzně. Jakákoli snaha zabránit střelci v jeho činnosti by tak byla podle právníka zásahem do jeho práv a svobod.

V Praze před Kongresovým centrem začala přehlídka dechové hudby

Na severní terase před Kongresovým centrem začal v sobotu první ročník letní soutěžní přehlídky malých dechových orchestrů s názvem Praha hostí dechovku. Každou sobotu až do 19. srpna se zde vždy od 15:00 představí jedna kapela z hlavního města a jedna mimopražská. Tuto sobotu zahrály Strahovanka a Podhoranka z jihočeského města Trhové Sviny. Každý z návštěvníků má možnost hudební vystoupení oznámkovat. Po posledním koncertu pak pořadatelé vyhlásí kapelu, která se divákům líbila nejvíce. Sobotní vystoupení provázelo slunné počasí. Diváci si proto v příjemné atmosféře pochvalovali zejména valčíky a polky, které jsou nedílnou součástí dechovky.

Jazzový festival zakončil koncert na českobudějovickém náměstí

Jazzová hudba se v sobotu rozezněla českobudějovickým náměstím Přemysla Otakara II. Závěrečný koncert prvního ročníku třídenního festivalu Bohemia Jazz Fest, který začal ve čtvrtek v Praze a pokračoval v pátek v Prachaticích, si v jihočeské metropoli přišly zdarma poslechnout stovky lidí. Páteční koncert v Prachaticích ale i přes deštivé počasí přilákal téměř 2000 diváků. Jihočeskému publiku i turistům se dnes představil švédský pianista Bob Stenson se svým triem, Johannes Enders Quartet z Německa a rakouský Joris Dodli Quintet a kapela Yellowjackets.

Speciální projekt pro festival vytvořil zakladatel Bohemia Jazz Fest, kytarista Rudy Linka. Festival kromě Prahy umístil na náměstí Prachatic a Českých Budějovic, protože ho jižní Čechy okouzlily. "Jižní Čechy jsou krásné a já jsem o nich vlastně vůbec nevěděl, protože jsem byl takový ten Pražák, který byl pořád v Praze a nikam nejezdil. Teď jsem jižní Čechy objevil jako Kolumbus Ameriku," řekl ČTK Linka, který žije v USA.

Zpěvák Dan Bárta na Točníku přednášel o českých vážkách

Netradiční způsob zahájení rockové přehlídky letos zvolili pořadatelé série čtyř festivalů nazvané České hrady. Na Točník na Berounsku v pátek pozvali zpěváka Dana Bártu, aby návštěvníkům přednášel o svém oblíbeném tématu: vážkách. "Společně se žraloky je to jeden z nejstarších dosud žijících organismů na Zemi," řekl Bárta posluchačům. Zpěvák o hmyzu svého srdce hovořil tři čtvrtě hodiny; přednášku doprovodil projekcí snímků, na nichž nedávno řadu českých vážek a šídel osobně zachytil. Dokonce se vybavil ukazovátkem, jež vytvořil z proutku utrženého těsně před přednáškou. "Laserové jsem zapomněl," vysvětlil přihlížejícím. Přednášce o životě, smrti i leckdy dramatickém způsobu rozmnožování vážek zprvu naslouchalo asi jen deset jeho fanynek; místnost se však rychle zaplňovala a se zatajeným dechem vyslechla konec Bártova poutavého vyprávění asi stovka posluchačů. Po skončení přednášky jej odměnili potleskem.

Na setkání Strnadelů v Trojanovicích napočítali 151 jmenovců

Přesně 151 účastníků z Čech, Moravy, Slovenska, Dánska a ze Zámoří v sobotu napočítali v Trojanovicích na Novojičínsku na setkání lidí s příjmením Strnadel. Muži, ženy, děti, přátelé i cizí lidé, Češi a cizinci, které spojuje příjmení Strnadel, se v této beskydské obci sešli počtvrté. Devět jmenovců přijelo z Texasu, řekl ČTK starosta obce a jeden z iniciátorů setkání Drahomír Strnadel.

Setkání Strnadelů se v Trojanovicích poprvé uskutečnilo v roce 1993 u příležitosti 300. výročí příchodu Jana Strnadela na frenštátské paseky a 120. výročí vylodění Strnadelů v Texasu. Další se uskutečnilo o pět let později. Při předchozím setkání v roce 2003 se Strnadelové dozvěděli, že nejstarší písemné záznamy o nositeli stejného příjmení sahají do roku 1523. Účastníci letošního srazu absolvovali společný oběd, odpolední mši, povozili se na koních a večer stráví při cimbálovce. "Na posledním setkání jsme si řekli, že se sejdeme za tři roky, také proto, že jsem je chtěl naposledy přivítat jako starosta," řekl Drahomír Strnadel, který řídí trojanovickou radnici od roku 1990 a ve svých 65 letech už chce starostovské křeslo předat někomu jinému. Starosta litoval, že ačkoli dorazili jmenovci z Prahy, Kladna, jižní Moravy, ti, kdo to mají nejblíže, chyběli. "Strnadelů žije v Trojanovicích asi 40, polovina z nich nepřišla," uvedl s tím, že další setkání bude asi za tři roky.

Do Olomouce se sjeli nadšení sběratelé cukru z ČR i zahraničí

Cukr v pytlících, kostkový cukr či cukrové homole přitáhly v sobotu do Olomouce několik desítek nadšených sběratelů cukru z celé České republiky i ze zahraničí. Početné sbírky si nejen navzájem obdivovali, ale také je měnili, hodnotili či porovnávali. Akce se letos zúčastnilo na sto nadšenců z devíti zemí světa. "Počet přihlášených sběratelů se stále zvyšuje. Letos k nám přijeli nejen z celého Česka, ale také z Portugalska, Německa, Chorvatska, Francie, Itálie, Dánska, Holandska a Slovenska," řekl ČTK Zdeněk Adámek z Klubu sběratelů baleného cukru.

Sál jedné z olomouckých středních škol se kvůli srazu sběratelů cukru rázem proměnil v hlučný úl. Lidé odbíhali k jednotlivým stolům a zkoumali, co jim ve sbírkách chybí. "Cukry se neprodávají, vyměňují se jeden ku jedné. V každém případě se mi vždy podaří ukořistit něco do sbírky. Mám jich 25.000 kusů, světová rekordmanka jich má však 300.000 kusů," podotkl Adámek, který kouzlu sladkého sběratelství podlehl před šesti lety. Svůj panelákový byt tak plní obaly od cukru, krabicemi, pytli i cukrovými homolemi. Paradoxně přitom on ani jeho rodina vůbec nesladí.

Fakíři se nechali zasypat střepy, chtějí v nich vydržet do neděle

V neděli v pravé poledne chtějí fakíři Zdeněk Zahrádka a Eva Vejšická vystoupit ze skleněného akvária naplněného střepy, kam se společně nechali uložit v sobotu v 11:00 v Říčanech u Brna. Pokud vydrží celých plánovaných 25 hodin, s velkým náskokem překonají současný světový rekord. Ten podle Miroslava Marka z pelhřimovské agentury Dobrý den činí "pouhých" šest hodin.

Dva metry dlouhá, 60 centimetrů široká a stejně vysoká prosklená bedna je umístěna na molu rybníka v Říčanech. Jako první do ní zalehl Zahrádka alias Ben Khan s neodmyslitelným fakírským turbanem a také s úsměvem, jako by jej nečekal více než denní pobyt mezi ostrými hranami. "Dal bych si pivo," žertoval Zahrádka. Mužovo tělo zasypali asistenti střepy. Na ně ulehla Vejšická, která právě dnes oslavila 33. narozeniny. Jako svérázný dárek k narozeninám dostala ještě další vrstvu střepů. Bednu se dvěma lidskými těly a střepy z 386 zavařovacích sklenic, které fakír osobně shromáždil a roztloukl, pak zakryla síť.

Na břehu rybníka nyní dohlíží vedle komisaře z agentury Dobrý den i zdravotníci. Fakíři se vybavili jen minimem ochranných pomůcek. Kryty na obličeji mají zamezit tomu, aby se jim střepy dostaly do úst či očí. Zahrádka se pro jistotu oděl ještě do plenkových kalhot.

Šafářová druhý bod nepřidala, české tenistky hrají ve Francii 1:1

České tenistky hrají po úvodním dnu v barážovém utkání o postup do elitní skupiny Fed Cupu ve Francii nerozhodně 1:1. Po vítězství Nicole Vaidišové nad Tatianou Golovinovou podlehla v další třísetové bitvě Lucie Šafářová domácí jedničce Nathalii Dechyové 7:5, 3:6 a 7:9 za bezmála tři hodiny. V neděli by měly od 11:00 začít obě jedničky Vaidišová s Dechyovou, po nich by měly hrát Šafářová s Golovinovou. Do čtyřhry jsou nahlášeny Květa Peschkeová s Ivetou Benešovou a Emilie Loitová se Severine Brémondovou. Ve všech zápasech mohou kapitáni udělat změnu.

Úvodní duel české jedničky naznačoval, že utkání bude jasnou záležitostí. Vaidišová vstoupila do utkání esem a udala tím ráz první sady. Právě v přesnosti a razanci servisu byl největší rozdíl. Dvanáctá hráčka světa soupeřce v první sadě při svém podání povolila ve čtyřech hrách jen tři fiftýny. Osmnáctiletá Golovinová při obou ztracených servisech v druhé a šesté hře udělala po dvou dvojchybách. První set tak jistě hrající Vaidišová vyhrála za dvaadvacet minut. Vysoký standard semifinalistky Roland Garros na začátku druhé sady poklesl. V celém prvním setu udělala Vaidišová jen pět nevynucených chyb, ale po pěti gamech druhého jich měla na kontě dvojnásobek, k tomu jeden ztracený servis a prohrávala 1:4. Marně se na sebe zlobila, do konce setu ztracený brejk zpět nezískala. Golovinové vyšla sázka na pasivitu a díky chybám české tenistky se dostala do hry. V rozhodujícím setu oprášila Vaidišová jistotu na servisu a tvrdými returny a forhendy po lajnách vytvářela tlak na podání Francouzky. Brejky v druhém a čtvrtém gamu nevyužila, ale v šesté hře prorazila čistou hrou servis soupeřky. Vzápětí se ovšem vlastními chybami o náskok připravila. Golovinová od druhého setu skoro nekazila a Vaidišová při snaze zahrát tvrdý úder dávala buď auty, nebo vítězné míče. Servis si obě hráčky v úmorném vedru před plnými tribunami držely až do jubilejní dvacáté hry třetího setu, který trval přes hodinu. Vaidišová získala tři mečboly a ten druhý proměnila, když se míč z forhendu Golovinové nepřekulil přes pásku.

Šafářová vstoupila do své fedcupové premiéry ve dvouhře bez bázně. Nechala vyhrát Dechyovou první hru, ale pak získala čtyři gamy po sobě. Forhendy z její levé ruky dělaly francouzské jedničce velké problémy a nebála se riskantně zaútočit. O brejk přišla a za stavu 5:4 první set ještě neukončila, ale o dvě hry později už nezaváhala. Devatenáctiletá Šafářová hrála soutěžní utkání poprvé po měsíční pauze zaviněné zraněným ramenem a mezižeberními svaly. Dobře se pohybovala a i na začátku druhého setu těžila z chyb světové osmadvacítky Dechyové. Ve třetím gamu znovu prorazila Šafářová podání Francouzky, která pomohla soupeřce dvojchybou při brejkbolu. Vedení 3:1 ale neudržela, začala chybovat a dalších pět her po sobě prohrála. Ve třetím setu to byl podobně jako v úvodní dvouhře souboj nervů. Šafářová ztratila podání na 2:3, ale vítězným returnem při brejkbolu o hru později srovnala krok. Tenistky si až na výjimky nepomohly servisem a v dlouhých výměnách od základní čáry rozhodovala odvaha. Šafářová uměla úspěšně zaútočit, ale občas byla moc pasivní. Dechyová se snažila ke konci o změnu a liftované míče měnila se zrychlením výměny. Ve třináctém gamu odvrátila Češka jeden brejkbol, ale vzápětí věnovala soupeřce dvojchybou druhý, která nabídku využila vítězným úderem. Šafářová zbraně nesložila a vítězným returnem si připravila vyrovnání na 7:7. Pak si nechala ošetřit ruku, ale podání po sérii shod znovu prohrála a poté i celé utkání, když při mečbolu nezakončila důrazně míč na síti a volej nestihla.

Novák je ve finále čtyřhry

Českého tenistu Jiřího Nováka dělí na turnaji v Gstaadu jedno vítězství od třetího zdejšího titulu ve čtyřhře. Dvojnásobný šampion dvouhry ze švýcarské antuky v sobotu spolu s rumunským partnerem Andreiem Pavlem v semifinále vyřadil nejvýše nasazenou dvojici krajanů František Čermák, Leoš Friedl po výhře dvakrát 6:2, 6:2.

Motocyklista Pešek vyhrál na Sachsenringu kvalifikaci

Český motocyklový závodník Lukáš Pešek vyhrál kvalifikaci na nedělní Velkou cenu Německa. Šestý muž průběžného pořadí silničního mistrovství světa kategorie do 125 ccm v sobotu na Sachsenringu vylepšil druhé místo z pátečních jízd a po červnovém úspěchu v italském Misanu podruhé v kariéře odstartuje z první pozice. Pešek v pátek nestačil pouze na Itala Mattiu Pasiniho na aprilii, na něhož ztratil 140 tisícin sekundy. V sobotu však svůj nejlepší čas zlepšil až na 1:27,064 minuty a vytvořil traťový rekord. Druhý skončil se ztrátou více než dvou desetin sekundy Španěl Alvaro Bautista, vedoucí muž nejslabší kubatury. Na Sachsenringu se Peškovi daří. Loni tam jezdec stáje Derbi zaznamenal šestým místem nejlepší výsledek sezony. Druhý český zástupce ve třídě do 125 ccm Karel Abraham se dnes v kvalifikaci nezlepšil a klesl na 34. příčku.

Bikerka Huříková jasně dominovala na mistrovství ČR

Loňská juniorská mistryně světa Tereza Huříková z celku Česká spořitelna MTB vybojovala první domácí seniorský titul v cross country na horských kolech. Na šampionátu v České Kamenici dnes jasně zvítězila s náskokem téměř tří minut před Pavlou Havlíkovou a Terezou Janzovou. Už v závěru prvního ze čtyř čtyřkilometrových okruhů byla Huříková v čele. Při absenci Kateřiny Hanušové-Nashové měla cestu k prvnímu seniorskému titulu poměrně snadnou a žádná z domácích bikerek ji neohrozila. Největší soupeřkou na technické trati, s níž se řada závodnic nedokázala vyrovnat a často padala, byla vítězce slovenská cyklistka Janka Števková. Ale ani ona se Huříkové neudržela a od druhého okruhu sledovali diváci prakticky sólovou jízdu české olympijské naděje, která Slovenku v cíli zdolala bezmála o minutu a půl.

Počasí

U Šindelové na Sokolovsku v sobotu ráno mrzlo. Ve dvou metrech nad zemí byly 0,2 stupně pod nulou. V pěti centimetrech nad zemí pak naměřily přístroje tamní klimatologické stanice minus 1,8 stupně Celsia. Přestože je parný červenec a teplota odpoledne se v Karlovarském kraji pohybovala kolem 26 stupňů nad nulou, tyto neobvyklé jevy se tu opakují každoročně. ČTK to řekl Rudolf Kovařík, pozorovatel Českého hydrometeorologického ústavu Plzeň v Šindelové. Podle něj tak výrazný pokles teploty ovlivnil příliv suchého a studeného kontinentálního vzduchu, uklidnění větru a noční vyjasnění. Teplota tak klesala celou noc z pátku na sobotu. Pod bodem mrazu zůstala k ránu zhruba půl hodiny. Pak začala opět stoupat až na odpoledních 25,1 stupně Celsia, uvedl Kovařík. Přesně před rokem 15. července klesla v noci teplota v Šindelové také pod nulu. Při zemi naměřil Rudolf Kovařík minus 0,2 stupně Celsia, v poledne se pak rtuť teploměru vyšplhala téměř ke 30 stupňům Celsia. O šest dní dříve, 9. července 2005, v Šindelové klesla teplota při zemi dokonce na minus 4,4 stupně Celsia.

Pojďme ale od anomálie. V neděli v Česku očekáváme slunečno, jen na severovýchodě přechodně oblačno s ojedinělými přeháňkami. Teploty 21 až 25 stupňů, na horách kolem 17-ti stupňů Celsia. Severní vítr může mít na Moravě a ve Slezsku místy rychlost v nárazech do 50 kilometrů za hodinu.

15-07-2006