Denní souhrn zpráv Zprávy

16-07-2006

Prvních 11 Čechů přijelo z Libanonu do Prahy, další konvoj se chystá

Prvních 11 Čechů přijelo v neděli časně ráno linkou ČSA z kyperské Larnaky do Prahy. V sobotu z Libanonu, který čelí izraelským útokům, vyjelo autobusem 12 českých občanů, jeden z nich však zůstal v Sýrii. ČTK to řekl mluvčí českého ministerstva zahraničí Richard Krpač. Vzhledem ke zhoršující se bezpečnostní situaci ministerstvo zahraničí připravuje spolu s dalšími státy EU autobusové konvoje pro české občany, kteří plánují Libanon opustit. "Odjezd konvoje je plánován na 05:30 v pondělí ráno z Lyon Street ve čtvrti Hamra, 200 metrů od Bussines&Computer University College u obchodu Liban Links. Není vyloučeno, že bezpečnostní situace vyloučí opakovat odjezd ze země v následujících dnech," uvedl Krpač.

Sobotní konvoj, který české úřady připravovaly ve spolupráci s Italy, se několik hodin zdržel na hranicích Libanonu a Sýrie. Konvoj mířil do syrské Lázikije, odtud čeští občané pokračovali letecky na Kypr. Sobotní evakuace se zúčastnilo přibližně 350 lidí, v pondělí by se jich na cestu mohlo vydat ještě více, uvedl Krpač.

Debata v ČT: Pat trvá, politici se vzájemně viní z odpovědnosti

Politický pat trvá a strany se dál navzájem obviňují z odpovědnosti za to, že šest týdnů po volbách se nepodařilo ani zvolit předsedu sněmovny. Vyzněla tak i nedělní debata politiků v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Místopředseda ODS Petr Nečas, místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach a šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik se shodli jen v tom, že je třeba pohnout se dopředu. Recept, který by měl všeobecnou podporu, ale nenašli.

Trojkoaliční ODS, lidovci a zelení podporují návrh, s nímž přišli komunisté. Počítá s podmíněným zvolením sociálního demokrata do čela sněmovny. Takový kandidát na předsedu dolní komory by se ale musel zavázat k tomu, že dostane-li se do situace, kdy bude navrhovat premiéra, učiní tak až poté, co se na jménu předsedy vlády shodne všech pět parlamentních stran. Škromach v ČT uvedl, že k ČSSD je tento model "o něco vstřícnější" a sociální demokraté o něm budou jednat v úterý na grémiu. ČSSD však podle něj trvá na zvolení svého člověka bez jakýchkoli podmínek. "Nevidím důvod k těm šaškárnám kolem," řekl. Znovu také potvrdil, že sociální demokracie považuje projekt trojkoalice za neperspektivní, protože ve dvousetčlenné sněmovně dají zúčastněné strany dohromady jen 100 mandátů. Parlamentní většinu podle něj může ODS hledat jen s KSČM, nebo s ČSSD. "ODS má možnost se domlouvat s komunisty nebo s námi, jiná většina prostě ve sněmovně není," dodal.

Nečas ale míní, že ČSSD by měla dát vznikající trojkoaliční vládě pod vedením šéfa ODS Mirka Topolánka šanci na to, aby se kabinet mohl ucházet o důvěru sněmovny. Občanští demokraté jsou podle něj připraveni jednat se sociálními demokraty i o programových otázkách, jak po tom ČSSD volá. Několik jednání mezi ČSSD a ODS už se odehrálo, uvedl. Škromach ale poznamenal, že žádné oficiální rozhovory zatím nejsou. "Naše týmy jsou připravené jednat, ale zatím nemají s kým," prohlásil.

Sdružení lékařů: Doktorům v celé ČR hrozí sankce od pojišťoven

Lékařům v celé republice hrozí to, že by jim zdravotní pojišťovny na podzim mohly snížit úhrady o desítky či stovky tisíc korun. Pokud doktoři v prvním pololetí poskytli víc péče, než jim dovolovaly limity v úhradové vyhlášce, měly by jim za to pojišťovny dát sankce. V pořadu Otázky Václava Moravce to řekla první místopředsedkyně Sdružení praktických lékařů Jana Uhrová. "Pro ty doktory to může znamenat na podzim, až to všechny pojišťovny budou mít spočítané, několik desítek až sto tisíc, které jim strhnou z jejich úhrady," uvedla Uhrová.

V Česku funguje osm zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven a Všeobecná zdravotní pojišťovna. Situaci za první čtvrtletí propočítala zatím jen Oborová zdravotní pojišťovna zaměstnanců bank, pojišťoven a stavebnictví. Plzeňský deník v pátek napsal, že většina plzeňských lékařů od ní za překročení limitu dostala pokutu několik tisíc korun. Zdravotníci jsou odhodláni bránit se u soudu. Podle Uhrové má sdružení informace o sankcích "od několika set korun do řádu mnoha tisíců" ze všech krajů republiky.

Podle úhradové vyhlášky mohl lékař ošetřit tolik pacientů a předepsat tolik léků jako loni, za to v prvním čtvrtletí dostal o tři procenta peněz víc než v minulém roce a ve druhém o pět procent víc. Podle Uhrové vyhláška vyhovovala jen doktorům, kteří loni ošetřovali pacienty s drahou léčbou či velké množství nemocných. Díky tomu byl jejich limit vyšší. "Ti lékaři, kteří léčili úsporně, se do limitu nevejdou," řekla Uhrová. Podle ní bylo vydání předpisu zbytečné, protože lékaři s pojišťovnami měli dohodu o úhradách.

Ministr David Rath v diskusním pořadu řekl, že se na úhradách s pojišťovnami ale nedohodly nemocnice a další zařízení. Uvedl, že vyhláškou chtěl sladit výdaje s příjmy do pojištění, aby dluh dál nerostl. Pokud lékaři podle ministra prokážou, že jim letos přibylo pacientů či měli nemocného s drahou léčbou, má pojišťovna právo od limitů ustoupit. "V případě, že nějaký lékař v podstatě ignoroval tu realitu, kolik má dostat peněz, a neprokáže, že měl víc pacientů či dražší pacienty, pak skutečně tu sankci dostane," uvedl Rath.

Lidé kupovali o víkendu více cukrovinky

Víkendové snížení daně z přidané hodnoty u některých potravin zvýšilo zájem o jejich nákup o jednotky procent. Nejvíce byl u obchodníků, kteří již snížení promítli do cen, zájem o cukrovinky, sušenky a oplatky, vyplývá ze zjištění ČTK. Snížení sazby DPH z 19 na pět procent se týká mj. čokolády, kávy, bonbonů, čaje či koření. Nový zákon ponechává v základní 19procentní sazbě z potravin jen alkoholické nápoje.

Například Tesco v sobotu snížilo ceny o rozdíl daně u zhruba 10.000 výrobků. Například 200 gramů čokolády Studentská pečeť zlevnilo ze 43,90 Kč na 37,90 Kč, 100 gramů kávy Tchibo Standard pak ze 109,90 Kč na 86,90 Kč. Pro zákazníky připravilo Tesco od soboty informační kampaň, ve které na pokles cen u daných výrobků upozorňuje. Jiné řetězce, například Hypernova a Albert, chystají snížení cen až na příští týden. Později sníží ceny i menší obchody, které mají přes víkend zavřeno.

Ve Vodičkově ulici v centru Prahy spadla část opravovaného domu

Ve Vodičkově ulici v centru Prahy se v neděli ráno zřítila část domu, který prochází rekonstrukcí. Kubistický objekt, v němž sídlila legendární cukrárna U Myšáka, byl už delší dobu v havarijním stavu. Záchranáři a hasiči se psy sutiny prohledali, nikoho pod nimi nenašli. Nikdo také nebyl zraněn. ČTK to řekli vyšetřovatelé z pražského hasičského záchranného sboru. Okolí budovy, která stojí asi sto metrů od vstupu do stanice metra Můstek na Václavském náměstí, uzavřela policie. Doprava ve Vodičkově ulici je odkloněna.

Památkář se obává, že investor dům ve Vodičkově ulici zboří

Václav Jandáček z klubu Za starou Prahu se obává, že investor dům ve Vodičkově ulici, jehož zadní část se v neděli zřítila, nakonec zboří. Podle městského statika Petra Macháně ale zřícení stěny do ulice nehrozí. "Asi tam bude obrovská touha to zbořit. Byla to malá domů," řekl ČTK Jandáček. Očekává, že investor nyní požádá o změnu projektu a bude se snažit získat havarijní výměr nebo rozhodnutí o odstranění stavby. Investoři podle Jandáčka často postupují salámovou metodou. "Zbourá se kousek, pak další a další a nakonec se řekne, že už ten zbytek nestojí za to, a zbourá se také," uvedl. Památková péče je podle něj bezmocná. Pokud bude podle Jandáčka vůle k záchraně domu, tak to průčelí cenu má. "Z hlediska statiky lze udělat leccos. Vždycky to stojí velké peníze. Je otázka, zda je do toho bude chtít investor vložit," poznamenal.

Likvidace památek v hlavním městě je podle Jandáčka důsledkem chyby systému a nezájmu Pražanů. "Dokud si neuvědomí, že jim někdo bere zázemí, domov, pak si tu budou zahraniční společnosti dělat, co chtějí," povzdechl si. V Praze je podle Jandáčka občanský odpor slabý na rozdíl třeba od Vídně. "Klub Za starou Prahu je slyšet, ale musí to být masivní. Pražané musí pochopit, že jedinou hodnotu, kterou mají, jsou památky a příroda. Nákupní centra, které jim někdo nadělí, jsou jen slabou kompenzací," dodal.

Euro: Stát zaplatí z právníky ve sporu s Nomurou dalších 80 mil.

Ministerstvo financí zaplatí advokátní kanceláři Squire, Sanders & Dempsey, která jej zastupuje v arbitráži s japonskou bankou Nomura, dalších více než 80 milionů korun. Uvádí to nové vydání týdeníku Euro, které vyjde v pondělí. Z kvalifikovaných odhadů, stanovených ještě před 80milionovou odměnou pro advokátní kancelář, vyplývalo, že celkově má ministerstvo za právní služby zaplatit téměř 400 milionů korun. V odůvodnění dodatku ke smlouvě s právníky ministerstvo uvedlo, že vyšší výdaje jsou nutné kvůli dalším sporům proti ČR, které věcně souvisejí s arbitráží s Nomurou. "Jejich výsledek by mohl negativně ovlivnit uvedená arbitrážní řízení," uvedlo ministerstvo. Jeho mluvčí Petra Krainová však týdeníku sdělila, že žádný nový konflikt ČR s Nomurou nemá. "Peníze budou použity na řešení řady současných sporů, které mají stejnou skutkovou podstatu," řekla Krainová. Účet ministerstva financí za právní služby v této kauze prý nebyl vyčíslen. Nomura u londýnské arbitráže požaduje po českém státu odškodné 40 miliard korun. Arbitři v březnu konstatovali, že český stát neochránil její investici do zkrachovalé IPB. Naopak Česká republika v souběžné curyšské arbitráži žaluje Nomuru až o 111 miliard korun.

CK musí od neděle sdělovat jména leteckých dopravců

Cestovní kanceláře a agentury a všichni prodejci letenek musí zákazníkům od neděle sdělovat jména leteckých dopravců, se kterými poletí. Cílem opatření Evropské komise je vyloučit, aby cestující z členských zemí EU cestovali s nebezpečnými dopravci.

Velké cestovní kanceláře, které mají na dovolené dopředu smlouvy s konkrétními dopravci, většinou o názvu dopravce informovaly již před vydáním nařízení. "Pro nás se nic nemění, protože jsme klientům sdělovali, s jakým dopravcem poletí, již před vydáním tohoto nařízení," řekl ČTK mluvčí CK Fischer Dan Plovajko. Při nákupu zájezdu nebo letenky u menší cestovní kanceláře, či operátora se však dosud mohlo stát, že klient vůbec nevěděl, s jakým letadlem letí a zda dopravce není na tzv. černé listině.

V případě, že byl stávající nebo nový přepravce přiřazen na černou listinu, je cestovní kancelář či prodejce letenky povinen nabídnout cestujícímu možnost proplacení letenky nebo náhradní let. Černá listina má být dostupná na internetu, na letištích a u prodejců letenek.

Stovky účastníků přijely do Prahy na konferenci o matematice

Stovky účastníků z celého světa přijíždějí do Prahy na mezinárodní konferenci nazvanou Vracíme se ke kořenům - nezapomínejme na matematiku. Letos je o ni mimořádný zájem a přihlásilo se 800 účastníků, řekl ČTK mediální zástupce pořadatele konference Miroslav Fořt.

International Group for the Psychology of Mathematics Education (PME) pořádá konferenci každoročně, letos již potřicáté. Společnost zároveň oslaví své třicetiny. Konat se bude na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy a v Divadle ABC do pátku 21. července. Téma vychází z toho, že psychologie a pedagogika hrají při vyučování matematiky významnou roli. V jádru každé snahy o posunutí vyučování matematiky k lepšímu porozumění této vědy, k pochopení její užitečnosti ale i její zajímavosti musí být matematika sama, soudí odborníci.

Skanzen Veselý Kopec ožil řemeslníky a folklorními soubory

Skanzen na Veselém Kopci na Chrudimsku během víkendu ožil prací řemeslníků a vystoupeními folklorních souborů. Tradiční jarmark, který je každoročně nejvýznamnější akcí v tomto skanzenu roubených chalup, lákal zástupy návštěvníků. Letos přišlo asi 10.000 lidí, řekla ČTK ředitelka Souboru lidových staveb Vysočina Ilona Vojancová. Stovka vybraných lidových výrobců z celé republiky zasedla k práci v prostředí tohoto přírodního muzea. Svou dovednost předváděli keramici, dráteníci, tkalci a výrobci dřevěných užitných předmětů, například hrábí, valch, kosišťat, vařeček či misek. Výhně rozpálili kováři, představili se i brouskař nebo košíkáři.

Například éra kdysi vyhlížených dráteníků skončila v minulosti s nástupem plechového nádobí. Na Veselém Kopci však dokázali, že ze svého umu nic neubrali a na ukázku oplétali dráty nádoby různých velikostí. "Střepy rozbitých hrnců se ještě spojovaly chlebovou hmotou a pomáhala též mastnota uvnitř nádob, protože se nepoužívaly žádné saponáty," vysvětlila drátenice, proč se opravené hrnce daly znovu použít. Navíc dráty lépe vedly teplo a jídlo se tolik nepřipalovalo, uvedla další výhody "zadrátování" nádobí.

Návštěvníci mohli též ochutnat masné speciality a rovněž pražené mandle, oříšky, medový perník nebo tradiční kynuté a celozrnné pečivo, které se připravovali přímo před jejich očima. Kulturní program předvedlo kočovné divadlo Orfeus z Prahy, dětský folklorní soubor Groš z Dolní Rožínky a folklorní soubor Baldrián z Pardubic. Během jarmarku si návštěvníci mohli prohlédnout i všechny expozice v roubených chalupách, včetně mlýnu či textilního zpracování lnu. Skanzen letos zahájil sezonu o Velikonocích, kdy si jej prohlédlo asi 9000 lidí. Řemeslníci jim předvedli výrobu pomlázky, kraslic, kynutého pečiva nebo perníku tlačeného do forem. Zájemci si mohli některá řemesla i vyzkoušet. Loni do skanzenu celkem zavítalo přibližně 80.000 lidí.

Nejstarší fungující sklárna se turistům poprvé otevřela o víkendu

Nejstarší českou fungující sklárnu v Harrachově na Semilsku si o víkendu prohlédlo kolem 300 turistů. Sklárna soukromé firmy Novosad a syn tuto možnost nabídla ve své historii poprvé, dosud byla pro návštěvníky otevřena pouze ve všedních dnech. Sklárna, jejíž součástí je i minipivovar, sklářské muzeum, hotel a prodejna českého skla, navíc o hodinu prodloužila návštěvní dobu.

Harrachovská sklárna má za sebou téměř 300 let dlouhou historii, založena byla před rokem 1712 na jilemnickém panství hrabat Harrachů. Zachoval se tam tradiční způsob výroby a unikátní 100 let stará historická brusírna skla, která je poháněna transmisemi a vodní turbínou. Sklárna vyrábí luxusní nápojové sklo, užitkové sklo a křišťálové lustry. Před čtyřmi lety byl přímo v areálu přistavěn minipivovar s restaurací, která nabízí výhled přímo do sklárny.

Sklárna podle Františka Novosada v posledních letech uskutečňuje ročně zakázky za zhruba 80 milionů korun, už několik let ale doplácí na silnou korunu vůči dolaru. Většina produkce je totiž určena pro americký trh. Ztrátovou sklářskou výrobu tak pomáhají dotovat právě příjmy z turistiky. Kvůli vysokým nákladům na plyn se sklárna rozhodla vyhasit jednu ze svých pecí, což zhruba o třetinu sníží náklady na plyn. "Abychom nemuseli propouštět zavedli jsme práci v turnusech včetně sobot a nedělí, což by mělo do sklárny přivést více turistů," vysvětlil záměr Novosad.

Na vizovický festival Masters of Rock zavítalo přes 17.000 lidí

Více než 17.000 příznivců rockové hudby zavítalo na čtvrtý ročník festivalu Masters of Rock, který se od čtvrtka koná ve Vizovicích na Zlínsku. Nával lidí pořadatelé zatím zvládají bez větších komplikací. Problémy však nastaly v dopravě, především na hlavním tahu ze Zlína do Vizovic, kde někteří návštěvníci parkují svá vozidla. Plně obsazené jsou také všechny kempy, lidé tak často stanují i na soukromých pozemcích. Festival vyvrcholí v noci na pondělí. Na průběh rockového festivalu, který organizátoři považují za největší v tuzemsku, dohlíží také zlínská policie. Největším problémem jsou podle její mluvčí Jany Bartíkové především opilí řidiči. Od čtvrtka do neděle policie zadržela už 11 lidí, kteří řídili opilí. Rekordmanem je třicetiletý muž ze Zádveřic-Rakové, kterého policisté zastavili v sobotu odpoledne ve Vizovicích. Muž nadýchal 2,5 promile.

O zpřístupněnou kapli chrámu svatého Jakuba v Jihlavě byl zájem

Téměř 300 lidí si za víkend prohlédlo kapli Bolestné Panny Marie v kostele svatého Jakuba Většího v Jihlavě. Na jejím zpřístupnění o víkendech se dohodli představitelé města a církve. Podle zájmu veřejnosti se případně rozhodne o dalších termínech prohlídek. Osmiboká barokní památka je pozoruhodná nástěnnými obrazy a bohatou štukovou výzdobou. Ukrývá vzácnou gotickou Pietu z roku 1370. "Zájem byl velký, jen v sobotu přišlo na 170 lidí," řekl ČTK průvodce Jan Kodet. "Jsou třeba Jihlavané, kteří tu ještě nikdy nebyli. Je to ale pilotní projekt. Uvidíme, zda zájem časem neopadne," dodal. Kaple podle něj dříve sloužila jako poutní místo, v posledních letech se ale k církevním účelům využívá sporadicky. Samotný kostel je přístupný jen o mších či na požádání. Ukrývá řadu vzácných památek a na stálého průvodce církev nemá peníze, vysvětlil.

Stavba kaple byla poslední změnou půdorysu chrámu, jehož počátky spadají do 40. let 13. století, do doby formování královského horního města Jihlavy. V roce 1702 byla postavena nákladem městského fyzika a velkého jihlavského mecenáše Jakuba Jindřicha Kielmanna z Kielmannsecku. Oltář kaple zdobí Pieta, jejíž obnova byla ukončena před dvěma lety nákladem asi půl milionu korun. Předtím byla za 2,6 milionu korun opravena její vnitřní výzdoba. Zrestaurováno bylo 24 nástěnných obrazů a štuková výzdoba včetně dvou desítek andělíčků. Kostel svatého Jakuba, ale i chrám svatého Ignáce a svatého Ducha spolu s jezuitskou kolejí vlastní řád premonstrátů.

Americký kytarový kouzelník McCullough vystoupí v plzeňském klubu

Fenomenální americký kytarista Henry McCullough, který spolupracoval například s Pink Floyd, Joe Cockerem a nahrál všechny kytarové party muzikálu Jesus Christ Superstar, vystoupí v pondělí večer v plzeňském House of Blues. Je to jednoznačně naše největší letošní hvězda, řekl ČTK majitel hudebního klubu.

Univerzální kytarista, který hraje už 50 let, spolupracoval s Pink Floyd na kultovním albu Dark Side of the Moon, s Joe Cockerem na první festivalu Woodstock ve skupině Grease Band a Paul McCartney ho pozval do své kapely The Wings. McCulloughových služeb využili také například Marianne Faithfull, Roy Harper a Spooky Tooth. McCullougha doprovodí v Plzni americký saxofonista Eric Marienthal, kytarista Dean Brown, který hrál například s Billy Cobham Bandem, a dále baskytarista Steve Logen, známý od Arethy Franklin a Bilyho Joela. Posledním spoluhráčem bude bubeník Krzyzstof Zawadski z Walk Away.

Horka rostlinám v botanické zahradě vůbec nevadí, lidem ano

Mimořádně slunné a horké léto prospívá v pražské botanické zahradě v Troji všem rostlinám a květinám, méně těm, kteří se o ně starají. V plném květu jsou nyní expozice letniček i trvalek a spotřeba vody na zalévání stále stoupá. Pro pracovníky je ale pobyt na osluněných stráních zahrady ve vedrech doslova utrpením.

V zahradě letos kvete současně více květin než jiné roky touto dobou. Může za to studené a deštivé jaro. Zpomalilo růst některých rostlin natolik, že kvetou opožděně až nyní. Horka posledních dní naopak uspíšila kvetení jiných druhů. Tropický skleník Fata Morgana v extrémním horku láká podstatně méně lidí, než když třeba prší. Návštěvníci v těchto dnech vyhledávají hlavně chládek a stín. Dají mu přednost před procházkou exotickou květenou ve vedru, jaké panuje venku. Největším magnetem ve venkovní expozici je výstava afrických soch, která potrvá celé léto. Díla umělců ze Zimbabwe jsou ve střední Evropě vystavena poprvé. Dvě třetiny ze zhruba 170 exponátů jsou už prodány či zamluveny.

Fakíři vydrželi v bedně plné střepů 13 hodin a překonali rekord

Třináct hodin vydržela dvojice fakírů ležet bez hnutí ve skleněné bedně plné střepů umístěné na molu rybníku v Říčanech u Brna. Zdeněk Zahrádka a Eva Vejšická tak sice nesplnili svůj plán setrvat mezi ostrými hranami celých 25 hodin, ale přesto s náskokem překonali dosavadní světový rekord v této svérázné disciplíně, který činil "pouhých" šest hodin. "Není to žádná ostuda, věděli jsme, že si dáváme velmi náročný úkol," komentoval předčasné ukončení pokusu Zahrádka.

Fakíři se do dva metry dlouhého, 60 centimetrů širokého a stejně vysokého akvária uložili v sobotu přesně v 11:09. Na první vrstvu střepů si lehl Zahrádka alias Ben Khan. Asistenti jej zasypali další vrstvou skla, na které spočinula Vejšická. I její tělo pak obklopily střepy. Právě Vejšická, která si pobyt v akváriu nadělila ke 33. narozeninám, chtěla pokus o rekord ukončit. Už ve 22:30 se cítila poněkud nesvá. Přivolaný komisař pelhřimovské agentury Dobrý den zastavil časomíru přesně v 00:09, aby v databázi rekordů mohl být uveden čas pobytu 13 hodin.

Fakír Ben Khan už má za sebou několik nebezpečných podniků. Před časem strávil deset dní v rakvi. Nyní plánuje přeletět Českou republiku na lůžku s hřebíky, které bude přivázáno pod košem horkovzdušného balonu.

Tenistky prohrály v baráži o elitní Světovou skupinu s Francií

České tenistky prohrály v baráži Fed Cupu s Francií 2:3. V Cagnes-Sur-Mer získaly v neděli rozhodující třetí bod ve čtyřhře domácí hráčky Severine Brémondová a Tatiana Golovinová, které porazily 6:4 a 7:6 český pár Iveta Benešová, Květa Peschkeová. Francouzky si tak pro příští sezonu zajistily účast v elitní Světové skupině I, Češky zůstanou třetí rok o úroveň níže.

Tenistky stejně jako loni v baráži s Itálií i nyní proti Francii nedotáhly vedení 2:1 do vítězného konce a nakonec prohrály 2:3. Dva body pokaždé vybojovala Vaidišová, ale rozhodující třetí pak už nikdo další nepřidal. Důležitost čtyřhry jako by svazovala hráčkám ruce a úvodní tři hry skončily brejkem, dvakrát ale podání prohrály Češky. Sérii přerušila až nejlépe servírující Brémondová. Od té doby se úroveň utkání přece jen zvedla a šance pro Benešovou s Peschkeovou na záchranu setu svitla v desáté hře, kdy měly hned dva brejkboly. Francouzky však podání Golovinové uhájily a při prvním setbolu dopadl return Peschkeové, dvanácté hráčky čtyřhry světového žebříčku WTA, do autu.

Na začátku druhého setu měly loňské vítězky čtyřhry na halovém turnaji WTA v Paříži dokonce tři brejkboly při podání Golovinové na 2:0, ale ani tentokrát neuspěly. To se jim povedlo až v šesté hře při servisu Brémondové díky šikovnému zkrácení Peschkeové, jenomže ta vzápětí neudržela své podání, když se Benešové nedařilo na síti. Pak obě strany nevyužily shodně ještě po dvou brejkbolech a sada dospěla do tie-breaku. Zkrácenou hru začaly Benešová s Peschkeovou třemi nevynucenými chybami. Pak sice Peschkeová při svém podání snížila na 2:3, ale další bod už česká dvojice nezískala. Mečbol nabídla soupeřkám Benešová dvojchybou a zápas pak ukončila bekhendovým úderem do sítě.

Kapitán litoval, že tenistky nevyužily ve Francii šanci na postup

Nevyužité šance k postupu do elitní osmičky Fed Cupu litoval kapitán českých tenistek Tomáš Petera po prohře v barážovém utkání proti Francii. Tenistky vedly díky Nicole Vaidišové 2:1, ale pak už nebodovaly a z Cagnes-sur-Mer odjely s porážkou 2:3 na zápasy. Na Azurovém pobřeží nedaleko Nice se tak opakovala loňská situace z Liberce. Tenistky před rokem vedly nad Itálií 2:1, ale zápas do vítězného konce nedotáhly. "Teď byl postup podstatně blíž a bylo to podstatně snazší. Ne, že jsme měli vyhrát, ale prohráli jsem zápas, který jsme mohli vyhrát. Tohle je škoda," řekl Petera novinářům.

Češky měly být původně outsiderkami, ale po zranění světové jedničky Amélie Mauresmové jejich naděje na úspěch výrazně stouply. "Byl jsem hodně přesvědčen, že máme šanci vyhrát, ale bohužel to zas nevyšlo. Teď jsem zklamaný, pocity jsou to smíšené," konstatoval Petera.

Dvě dvouhry prohrála Lucie Šafářová, která hrála své první singlové zápasy ve Fed Cupu. "V sobotu odvedla, co jsem od ní čekali," komentoval Petera prohru po třech hodinách s Nathalií Dechyovou. V neděli už neměla Šafářová síly. "Potřebuje nahrát víc těžkých zápasů ve Fed cupu a bude to lepší," věří Petera. Před závěrečnou čtyřhrou se diskutovalo o tom, zda by neměla hrát výborně servírující Vaidišová. Petera tuto variantu zkusil před rokem proti Italkám a nefungovala. "Nechci říci, že to dopadlo katastrofálně, ale debly nehraje a není na to zvyklá," řekl kapitán. K dispozici má pár Květa Peschkeová a Iveta Benešová, který už vyhrál turnaj WTA a loni se mu dařilo. "Vsadil jsem na to, že mají sehráno hodně těžkých zápasů. Moje úvahy byly takové, že postavím osvědčenou dvojici, která umí hrát, a že jsou čerstvé," řekl Petera. Český pár však měl horší servis a zápas prohrál. Varianta, že by Vaidišová hrála čtyřhru, existovala. V případě, že by se Šafářová necítila na dvouhry, pak by za ni nastoupila Benešová a na debla by šla Vaidišová. "Musela by mi ale Lucie (Šafářová) říci, že se na to necítí," řekl Petera. Šafářová si však před zápasem věřila.

Po závěrečné výměně víkendové utkání se český tým sešel v šatně, zatímco Francouzky křepčily radostně s vlajkou po kurtu. "Když nejde o život, tak to není tak hrozné. Musíme to zvládnout za rok," povzbuzoval hráčky kapitán.

Tenista Novák získal v Gstaadu potřetí titul ve čtyřhře

Český tenista Jiří Novák získal na turnaji v Gstaadu potřetí titul ve čtyřhře. Po předchozích triumfech s Pavlem Víznerem a Davidem Riklem vybojoval v neděli na švýcarské antuce trofej po boku Andreie Pavla. Česko-rumunský pár porazil domácí dvojici Marco Chiudinelli, Jean-Claude Scherrer hladce 6:3, 6:1. Jednatřicetiletý Novák, který v Gstaadu dvakrát triumfoval i ve dvouhře, se tak dočkal dalšího deblového titulu po roční pauze. Po návratu na kurty po zranění paty rozšířil svou bilanci na 18 trofejí ve čtyřhře. Ve dvouhře má na kontě sedm turnajových prvenství, poslední dvě získal v roce 2004.

Pešek obsadil třetí místo, potřetí v kariéře stál na stupních vítězů

Český motocyklový jezdec Lukáš Pešek obsadil třetí místo v nedělním závodu mistrovství světa kubatury do 125 ccm. Na německém okruhu Sachsenring zvítězil po dramatickém souboji tříčlenné vedoucí skupinky Ital Mattia Pasini před Španělem Alvarem Bautistou, Pešek ztratil na první místo 111 tisícin sekundy. Pešek se tak potřetí v kariéře dostal na stupně vítězů. V letošní sezoně už obsadil druhé místo v Jerezu a třetí v Mugellu, v průběžné klasifikaci je stále šestý.

Český jezdec po červnovém úspěchu v italském Mugellu podruhé v kariéře vyhrál kvalifikaci, ale dnes opět potvrdil, že starty nejsou jeho silnou stránkou. Krátce po zahájení závodu se propadl na šesté místo, ale žádnou závažnou ztrátu nenabral a záhy byl opět v těsném kontaktu s nejlepšími. V pátém kole převzal nakrátko vedení, o které ho pak ale připravili Pasini a Bautista, suverénně vedoucí muž MS nejslabší kubatury. Pešek se s nimi držel v čele a souboj vedoucí trojice, která postupně zvyšovala náskok před zbytkem pole, v závěru gradoval. V předposledním okruhu se dvacetiletý rodák z Prahy dostal na první místo ještě jednou, ale oba soupeři ho znovu záhy předjeli a těsný dojezd pro sebe o jedinou setinu sekundy rozhodl Pasini. Další český zástupce ve třídě do 125 ccm Karel Abraham do cíle nedojel, v 17. kole spadl.

Příštím dílem světového šampionátu bude po pětitýdenní pauze 20. srpna Velká cena České republiky v Brně, jen třída MotoGP má mezitím na programu ještě závod v USA, který se pojede za týden v Laguna Seca.

Počasí

V pondělí má být slunečno s teplotami od 23 do 27 stupňů, na horách bude kolem 19 stupňů Celsia.

16-07-2006