Denní souhrn zpráv Zprávy

19-07-2006

Premiér: Vláda podá demisi v pondělí 24. července

Vláda podá demisi v pondělí 24. července, ovšem za předpokladu, že bude do té doby "úspěšně dokončena" ustavující schůze sněmovny. Oznámil to premiér Jiří Paroubek. Demisi ohlásil již koncem června, prezident Václav Klaus ale tehdy uvedl, že ji nehodlá přijmout, než bude nová sněmovna funkční. Z demise proto v té době sešlo. Nyní je šance na ukončení sněmovní schůze větší. Koalice ODS, KDU-ČSL a zelených oznámila, že nepostaví vlastního kandidáta do čela dolní komory. ČSSD pak navrhla na tuto funkci Lubomíra Zaorálka. Sociální demokraté ale žádají, aby měl Zaorálek podporu i u ostatních stran. Předseda sociální demokracie rovněž uvedl, že zvolení šéfa dolní komory není jedinou podmínkou pro "úspěšné dokončení" ustavující schůze. Podle ČSSD je třeba také zvolit nejméně dva místopředsedy, ověřovatele, je nutné ustavit sněmovní výbory - rozhodnout o tom, kolik jich bude a o počtu poslanců ve výborech. "Považujeme tento návrh na odblokování ustavující schůze Poslanecké sněmovny za zajímavý. Jsme připraveni o tomto návrhu do páteční volby vedení Poslanecké sněmovna s ČSSD jednat," prohlásil po středečním jednání lídrů stran koalice Topolánek. Rozhodnutí lídrů by mělo ve čtvrtek ještě posvětit grémium ODS, celostátní výbor KDU-ČSL a mimořádné předsednictvo Strany zelených. ČSSD navrhla, aby v čele sněmovny byl sociální demokrat. "Navrhujeme, aby ve třetím kole pokusu o sestavení vlády pak tento kandidát (na předsedu sněmovny) nominoval (na premiéra) pouze toho, kdo předloží zaručenou podporu budoucí vlády. To znamená, že by měl předložit písemné potvrzení minimálně 101 mandátů," řekl předseda ČSSD Jiří Paroubek po jednání rozšířeného grémia sociální demokracie.

Topolánek připustil vznik úřednické vlády

Předseda ODS Mirek Topolánek ve středu připustil možnost vzniku úřednické vlády, která by ale měla řídit zemi jen do předčasných voleb. Topolánek nicméně stále věří ve vytvoření vlády politické. Vláda odborníků, kterou nabízí ČSSD jako jedno z řešení remízového složení sněmovny, by byla podle předsedy ODS podvodem na voličích. Na počet odevzdaných hlasů totiž volby vyhrála koalice ODS, KDU-ČSL a Strany zelených. Úřednická vláda by podle Topolánka neznamenala politickou stabilitu, nemohla by provádět penzijní či daňové reformy bez podpory parlamentu a veřejnosti a nemohla by úspěšně bojovat s korupcí. Úřednickou vládu proto považuje za krajní řešení, které ODS nyní nepodporuje. Topolánek také uvedl, že ODS je schopna s ČSSD dojít ke kompromisu v dlouhodobých projektech, jakými jsou možná změna volebního systému, předsednictví Česka v EU či realizace úvodních kroků základních reforem. Podotkl, že vicepremiér Jiří Havel a místopředseda ODS Petr Nečas už absolvovali šest hodin jednání o programu.

Proti úřednické vládě se postavil předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek. Vláda podle něj může být buď politická, nebo odborná, ale ne obojí. Snahy o ustavení vlády odborníků proto podle Kalouska nejsou slučitelné s demokratickou praxí. Předseda zelených Martin Bursík prohlásil, že z pohledu jeho strany není úřednická vláda, jak ji interpretuje ČSSD, ničím jiným než velkou koalicí sociálních a občanských demokratů. Nejsou-li strany schopny se dohodnout, je úřednický kabinet jedno z možných řešení. Za takovou vládou je ale podle Bursíka třeba vidět politické strany, které budou "tahat za nitky". Úřednická vláda je i podle něj jednou z cest k případným předčasným volbám. Také předseda KSČM Vojtěch Filip míní, že úřednická vláda je možná, ale "není nutná, a v současné době dokonce ani není na pořadu dne".

Filip: Vládu ČSSD by KSČM zřejmě podpořila

Pokud by ČSSD usilovala o možnost sestavovat vládu, mohla by zřejmě počítat s podporou KSČM. Komunisté jsou připraveni případnou vládu ČSSD tolerovat a nebránili by se ani spojení obou stran v koalici. Podporu sociálnědemokratickému kabinetu ale podmiňují tím, že se KSČM a ČSSD shodnou na vládním programu. Uvedl to předseda KSČM Vojtěch Filip. Případná levicová spolupráce by podle něj mohla mít i formu menšinového kabinetu, který by KSČM tolerovala. "My samozřejmě jsme ochotni k toleranci vlády, která je nám programově nejblíže," řekl Filip. Otázkou ale zůstává, zda se ČSSD k sestavování vlády vůbec dostane. ODS a ČSSD se stále ještě mohou dohodnout na velké koalici. Šéf ČSSD Jiří Paroubek zřejmě spoléhá na to, že trojkoaliční vláda v prvním kole nezíská důvěru. Při dalším pokusu o sestavení vlády by se pak mohl pokusit menší strany "vytlačit" z koalice a dohodnout se s ODS na nějaké formě opoziční smlouvy, řekl lídr zelených Martin Bursík.

Další Češi opustili Libanon

Další Češi opustili tuto středu kvůli přetrvávajícímu násilí Libanon. Z Bejrútu na Kypr odplulo podle českého ministerstva zahraničí řeckou vojenskou lodí kolem poledne sedm českých občanů a dva Slováci. Z Kypru budou Češi a Slováci přepraveni během noci do Prahy, informoval tiskový odbor českého ministerstva zahraničí. Česká diplomacie již dříve vyzvala všechny Čechy, kteří pobývají na území Libanonu, aby se přihlásili zastupitelskému úřadu ČR v Bejrútu a opustili zemi. Podle dostupných informací zůstává nyní v této blízkovýchodní zemi několik desítek Čechů. První skupina 11 českých občanů se přesunula v autobusovém konvoji z Libanonu do Sýrie v sobotu. Odtud odcestovala na Kypr a v neděli dorazila do Prahy. V pondělí odjela skupina 82 českých a slovenských občanů do syrského přístavu Lázikíja, odkud s dalšími 15 lidmi odletěli armádním speciálem do Prahy.

Evropská komise stíhá ČR kvůli dětským plenám

Evropská komise zahájila ve středu řízení s Českou republikou a dalšími čtyřmi zeměmi Evropské unie kvůli snížené dani z přidané hodnoty na dětské pleny. Snížení DPH u plen podle EK odporuje evropskému právu. Komise ale také oznámila, že současně podnikne kroky, aby se dětské pleny dostaly mezi položky se sníženou DPH. ČR od svého vstupu do unie aplikuje na dětské pleny sníženou pětiprocentní sazbu DPH. Podle EK je však toto zboží třeba zatěžovat plnou sazbou, v českém případě devatenáctiprocentní. EK nicméně tvrdí, že si uvědomuje citlivost tématu a podporuje sociální a rodinnou politiku zmírňující stárnutí populace. Proto současně podnikne kroky k tomu, aby se nižší DPH vztahovala i na pleny. S použitím informací od zmíněných pěti členských zemí, o které je požádala v dopise, připraví zprávu o aplikaci snížených sazeb DPH. Tu posoudí ministři financí EU v červnu 2007. Není však jisté, že se komisi podaří snížení DPH prosadit. Daně patří mezi oblasti, kde je potřeba při každé změně jednomyslného souhlasu všech členských zemí unie.

Američané navštívili kvůli protiraketové základně vojenský prostor Libavá

Vojenský prostor Libavá na střední Moravě navštívili tuto středu experti z americké vojenské agentury, kteří hledají ideální místo pro vybudování protiraketové základny. Zajímala je nejen poloha, ale i tamní podnebí či infrastruktura. Zajímal je také způsob likvidace případných různých havárií, například při požáru. Libavá byla prvním z míst v České republice, kam experti zamířili. V dalších dnech se chystají zavítat také do výcvikových prostorů v Brdech a v Boleticích v jižních Čechách. Podle zástupců armády by případné vybudování základny v ČR přineslo regionu především ekonomický přínos. Některé okolní obce se však již nyní k možnosti vybudování základny stavějí kriticky. Podle starosty Přáslavic na Olomoucku Čestmíra Rochovanského by vybudování americké vojenské základny mohlo vést k omezení volného pohybu obyvatel regionu. Se záměrem umístit americkou protiraketovou základnu na českém území nesouhlasí ani sdružení Jihočeské matky. Podle předsedkyně sdružení Moniky Wittingerové bývají základny jedním z prvních cílů při válečném konfliktu. S jejím vybudováním je podle ní také spojené riziko útoku na infrastrukturu v zemi, například na silnice, vodárny a elektrárny, včetně jaderných. V jihočeských Boleticích je také chráněné ptačí území zahrnuté v programu Natura 2000. Ministr obrany Karel Kühnl ubezpečuje, že inspekce amerických expertů Českou republiku k ničemu nezavazuje. Zda bude komplex v Česku stát, by mělo být jasné na podzim.

Paroubek jmenoval Tvrdíka šéfem svých poradců v Lidovém domě

Předseda sociální demokracie Jiří Paroubek jmenoval Jaroslava Tvrdíka vedoucím svých poradců v Lidovém domě. Kromě přípravy odborných stanovisek pro předsedu sociální demokracie a vedení strany bude náplní Tvrdíkovy práce spolupráce na projektu modernizace ČSSD a na volební kampani pro senátní a komunální volby. Tvrdík již dříve oznámil, že ČSSD připravuje mimo jiné přímou volbu předsedy. Tvrdík byl v letech 2001 až 2003 ministrem obrany. Na tuto vládní funkci rezignoval údajně proto, že se nemohl smířit s redukcí armády a snižováním jejího rozpočtu. Poté byl více než dva roky generálním ředitelem Českých aerolinií. Opozice ale poukazovala na to, že toto místo získal bez výběrového řízení. Počátkem letošního roku Tvrdík nastoupil do Lidového domu, kde se stal hlavním volebním manažerem. Po volbách se objevoval při poradách stranického vedení, na kterých se řešilo povolební uspořádání.

Emmerová nastoupí do dozorčí rady VZP

Bývalá ministryně zdravotnictví Milada Emmerová (ČSSD) od čtvrtka zasedne v dozorčí radě Všeobecné zdravotní pojišťovny. Po středečním zasedání vlády to řekla mluvčí kabinetu Lucie Orgoníková. Kabinet z rady současně odvolal Rostislava Čevelu. Čevela byl v minulosti členem správní rady pojišťovny a zákon ukládá, že v takovém případě nemůže po určitou dobu zasedat v dozorčí radě. Podle zákona by se jednalo o případný střet zájmů. Emmerová od loňského listopadu působí jako náměstkyně ředitelky ve Fakultní nemocnici Plzeň, kam nastoupila po svém odvolání z funkce ministryně. Zdravotnictví vedla od srpna 2004 do října 2005. Od roku 1996 do září 2004 byla poslankyní.

Ústecký kraj získal rekordní investici

Ústecký kraj získal do poloviny roku 18 nových investičních projektů za 7,4 miliardy korun, což je nejvíce v historii kraje. Největším investorem je japonská IPS Alpha, jež bude v žatecké průmyslové zóně Triangle vyrábět LCD obrazovky a zaměstná až 2000 lidí. Lépe na tom je pouze Moravskoslezský kraj, který získal o dva projekty více. Jejich hodnota však byla pětinásobná, především kvůli investici Hyundai. Do Trianglu jako první vstupuje japonské konsorcium IPS Alpha. Obsadí 23 hektarů a do stavby investuje přes 2,6 miliardy korun. Minulý týden oznámila investici 2,5 miliardy korun japonská společnosti Hitachi. V Trianglu zaměstná při montáži televizorů 2000 lidí. Obsadí zhruba 40 hektarů. Podle ředitele CzechInvestu Tomáše Hrudy mají zájem o vstup do Tringlu i další společnosti. Všichni investoři, kteří oznámili letos vstup do Ústeckého kraje, by dohromady měli vytvořit 5600 míst. Za celý loňský rok CzechInvest získal pro region společnosti se zhruba 4000 pracovními místy. Ústecký kraj má již několik let nejvyšší nezaměstnanost v zemi. V červnu v regionu byla 14,2 procenta, republikový průměr činil 7,7 procenta. Bez práce bylo zhruba 61.700 osob. Právě od obsazení žatecké průmyslové zóny si místní politici i úřady práce slibují snížení nezaměstnanosti.

Pozastavená privatizace Aera Vodochody může pokračovat

Vláda schválila osm subjektů, které budou moci ve společnosti Aero Vodochody provést hloubkovou kontrolu a předložit závazné nabídky. Zároveň zkrátila termín pro předložení návrhu v tendru zhruba o 14 dní, na 17. října. Jediným kritériem pro výběr vítěze bude nejvyšší cena. Hloubkovou kontrolu budou moci uskutečnit společnosti Slovácké strojírny, HTC Holding, Aero Kilcullen Consortium, Benson RPG, Český letecký průmysl, Eco-Investment, Oakfield a konsorcium firem PPF a J&T. Privatizaci vláda v půlce března přerušila kvůli snaze zájemců vybudovat z tamní přistávací dráhy mezinárodní letiště. Ministerstvo dopravy si pak nechalo vypracovat posudek, zda by tento krok nijak ekonomicky neohrožoval situaci ruzyňského letiště. Z analýzy vyplynulo, že existence dvou letišť se z hlediska celkových výnosů jeví jako výhodnější než provozování pouze jednoho.

Státní zástupce obžaloval velitele zásahu u Krejčíře

Případ velitele domovní prohlídky ve vile podnikatele Radovana Krejčíře Jana Špitálského míří k soudu. Špitálský je obžalován za maření úkolu veřejného činitele z nedbalosti. Hrozí mu tak maximálně roční vězení nebo zákaz činnosti. Špitálský je jediný, kdo byl obviněn za to, že loni v červnu při domovní prohlídce své vily Krejčíř uprchl a podařilo se mu dostat na Seychelské ostrovy, kde má občanství. Vyšetřování okolností útěku trvalo téměř rok. Při domovní prohlídce u Krejčíře bylo kromě Špitálského dalších devět policistů z pražské protikorupční policie. Po Krejčířově útěku byli všichni postaveni mimo službu, po čase se ale vrátili do práce. Někteří však poté od policie odešli. Stěžovali si, že s nimi jejich nadřízení nekomunikují a nevrátili jim jejich rozpracované případy. Kvůli skandálu s Krejčířovým útěkem rezignoval policejní prezident Jiří Kolář, ministr vnitra František Bublan odvolal šéfa protikorupční policie a jeho náměstka. Kromě policistů se prověřovala i role civilistů, kteří byli při domovní prohlídce - tedy žalobců a Krejčířových přátel a kolegů. Policie dospěla k závěru, že státní zástupce Jaroslav Dolejší se na úniku nijak nepodílel. Krejčíř je v Česku stíhán za rozsáhlou majetkovou i násilnou trestnou činnost, podle policie byl hlavou zločinného spolčení.

Kauzu Bohumila Kulínského odročil soud na konec srpna

Krajský soud v Hradci Králové až na konec srpna odročil projednávání případu bývalého sbormistra pěveckého sboru Bambini di Praga Bohumila Kulínského, který čelí obžalobě z pohlavního zneužití dvou někdejších sboristek. Soud bude pokračovat 28. a 29. srpna, kdy chce vyslechnout další svědky. Státní zástupce ve středu navrhl předvolání několika desítek bývalých členů sboru, několik dalších svědků navrhl vyslechnout i Kulínského obhájce. Krajský soud začal případ projednávat v pondělí, Kulínský ve své výpovědi před soudem svou vinu odmítl. Podle spisu v létě 1991 v hotelovém pokoji a sauně v Peci pod Sněžkou na Trutnovsku a následně i v dalších letech souložil s tehdy nezletilou dívkou. Druhý případ se údajně stal v průběhu roku 1999 v Pasekách nad Jizerou, kde sbormistr podle obžaloby osahával nezletilou sboristku v sauně a v jejím hotelovém pokoji. Někdejšímu sbormistrovi hrozí pět až 12 let vězení. Policie Kulínského obvinila v listopadu 2004 z ohrožování mravní výchovy mládeže a pohlavního zneužívání. Následně strávil více než 200 dnů ve vazbě, ze které byl propuštěn loni na začátku července. Podle policie sbormistr v letech 1984 až 2004 zneužil 49 tehdejších sboristek, 47 případů však hradecký soud již dříve vyloučil k projednání před pražským soudem.

Soud potvrdil důchodkyni za vraždu exmanžela desetiletý trest

Na deset let do vězení půjde definitivně jednasedmdesátiletá bývalá učitelka ruštiny a tělocviku Marie Bodláková. Předloni v srpnu zavraždila svého o deset let staršího bývalého manžela, známého vysokoškolského profesora matematiky z Plzně Václava Bodláka. Verdikt plzeňského soudu ve středu potvrdil pražský vrchní soud. Bodláková se s mužem dvakrát rozvedla, posledních asi 30 let pak spolu žili jako druzi. Žena u soudu tvrdila, že muž odešel ráno na pravidelnou procházku a už se nikdy nevrátil. Jeho smrt si prý nedokáže vysvětlit. Podle spisu ho ale po předchozí hádce nejméně pětkrát udeřila do hlavy, zřejmě francouzským klíčem. Muž na místě zemřel.

Policie obvinila matku pětiletého chlapce, který vypadl z vlaku

Olomoučtí policisté obvinili sedmatřicetiletou matku Matěje Chrásteckého z Olomouce, který se v polovině června zabil po pádu z jedoucího vlaku. Matku vyšetřovatel stíhá za ublížení na zdraví. Důvodem je fakt, že nechala dítě ve vlaku odejít samotné na toaletu, a neměla je tak pod dohledem. "Matěj byl bez dozoru a podle svědků byl viděn, jak zavírá a otevírá dveře vagonu na zastávce Červenka. Matka syna začala shánět, až se vlak blížil do železniční stanice Olomouc hlavní nádraží," uvedla olomoucká policejní mluvčí Marta Vlachová. Po chlapci začali pátrat policisté nejen v Olomouci, ale také podél železniční trati od Zábřehu do Olomouce, kudy rodina cestovala. Jeho tělo nalezli policisté týden poté, co v rojnici prohledávali přibližně dvacetikilometrový úsek po obou stranách vlakového kolejiště směrem od Štěpánova do Moravičan. Bezprostřední příčinou smrti bylo zhmoždění mozku, zlomenina klenby a spodiny lebeční. Další zranění podle mluvčí odpovídala pádu z jedoucího vlaku. Mluvčí zároveň uvedla, že na straně Českých drah nebyla prokázána žádná vina. Policisté tak nikoho ze zaměstnanců drah stíhat nebudou. Ženě hrozí až pět let vězení.

Obyvatelé bytů podali žalobu na pražský magistrát kvůli hluku

Občanské sdružení Občané postižení Severojižní magistrálou podalo ve středu u Obvodního soudu pro Prahu 1 žalobu na pražský magistrát. Vadí jim nadměrný hluk, který provoz na magistrále v ulici 5. května způsobuje. Obyvatelé v okolí magistrály se domnívají, že magistrát proti hluku dlouhodobě nic nedělá, a porušuje tak jejich právo na bydlení a zdraví. Společenství vlastníků a bytová družstva, která zastupují majitele téměř 1000 bytových jednotek, se proto rozhodla pro historicky první civilně právní žalobu na magistrát jako vlastníka pozemní komunikace. Mluvčí magistrátu Jiří Wolf uvedl, že město se snaží situaci dlouhodobě řešit nezávisle na podané žalobě. Protihlukové zábrany chce postavit společně se dvěmi mimoúrovňovými křižovatkami ulice 5. května s ulicemi Michelskou a Vyskočilovou. S tím však sdružení nesouhlasí. Požaduje, aby byla doprava svedena do tunelu. Na to však město nemá peníze.

Dům ve Vodičkově ulici bude dostavěn podle původní podoby

Památkáři trvají na tom, aby vnitřní část domu ve Vodičkově ulici v centru Prahy, která se v neděli zřítila, byla dostavěna v původní podobě. Ve středu se na tom dohodly magistrátní odbor památkové péče a pražské pracoviště Národního památkového ústavu. Nijak se tedy nemění jejich původní stanovisko k projektu rekonstrukce domu, v němž desetiletí sídlila vyhlášená cukrárna U Myšáka. Budova postavená ve stylu art deco by si tak měla zachovat svůj původní vzhled nejen zvenku, ale i uvnitř. S tím už ostatně počítal původní projekt rekonstrukce, kterou předložila před pár lety firma Sekyra Group jako investor. Firma má poměrně bohatou dokumentaci, podle níž může repliku stavby zhotovit. Navíc uschovala mnohé vnitřní prvky jako například původní zábradlí. Vrátí je zpět, aby přispěly k větší autentičnosti kopie někdejších interiérů. Firma se zavázala i k tomu, že v domě obnoví v původní podobě kdysi tak oblíbenou cukrárnu. Přesná příčina nedělního neštěstí není dosud známa. Památkáři i statici se zatím shodují v tom, že dům byl už delší dobu v havarijním stavu. Dokud nebude vyklizen, nikdo do něj nesmí vstoupit, protože je to velmi nebezpečné. Havárii vyšetřuje i policie.

Čeští studenti bodovali na fyzikální olympiádě v Singapuru

Čeští středoškoláci získali medaile na mezinárodní fyzikální olympiádě v Singapuru. Česko zde zastupovalo pět vítězů národní fyzikální olympiády. V silné konkurenci získal Marek Pechal z gymnázia ve Zlíně stříbrnou medaili, bronzovou medaili si přivezli Pavel Motloch z gymnázia ve Frýdku-Místku, Petr Smital z gymnázia kapitána Jaroše v Brně a Radek Žlebčík z Dopplerova gymnázia v Praze. Čestné uznání za úspěšné řešení získal Marek Scholle z gymnázia v Pardubicích, Dašické ulici. Při neoficiální soutěži družstev získalo družstvo České republiky 23. až 25. místo společně s družstvy Japonska a Velké Británie. Ze států Evropské unie byli Češi čtvrtí za Maďary, Němci a Francouzi. V pořadí už 37. mezinárodní fyzikální olympiáda se konala od 8. do 17. července. Zúčastnilo se jí 384 soutěžících z 90 států. Olympiáda měla také bohatý kulturní, sportovní, turistický a vzdělávací program. Význam soutěže podtrhly přednášky čtyř nositelů Nobelovy ceny.

Na Václavském náměstí jsou obří sochy a instalace

Václavské náměstí v centru Prahy je od tohoto týdne dějištěm 4. ročníku mezinárodního festivalu velkorozměrových soch Sculpture Grande 2006. Objevily se tu dvě desítky objektů z dílen více než 40 autorů. Projekt rozvržený do 30. září má podle pořadatelů příznivce, podle nichž jde o dobré přiblížení soudobé tvorby lidem, ale i své odpůrce. Podle jejich názoru extravagantní obří instalace naopak město hyzdí. Pozornost se tentokrát upřela na amerického autora Dennise Oppenheima, který v Praze představuje poprvé v Evropě své "vzdušné klozety" - záchodové mísy a umyvadla vznášející se na dlouhých stvolech v pětimetrové výšce. Konceptuální umělec Oppenheim je vnímán jako kultovní, jeho skulptury se kupují za miliony dolarů. Lavičkami sestavenými tak, že z nadhledu tvoří nápis Umění je nanic, přispěla do přehlídky Škola intermediální tvorby - Milan Knížák s 16 dalšími osobami. Několikadenní prostorovou performanci chystá na závěr festivalu skladatel a výtvarník Vladimír Franz. Přímo před zraky diváků má tvořit na Václavském náměstí objekt ze zatím utajovaného materiálu.

Plzeňské ulice budou opět patřit hudbě a divadlu

Desítky koncertů různých hudebních žánrů, divadelních a filmových představení a dalších doprovodných programů nabízí letos 13. ročník plzeňského letního pouličního festivalu Na ulici. Začne 7. srpna jazzem na hlavní scéně na náměstí Republiky a skončí 18. srpna. Lákadly letošního festivalu budou například v jazzové části vystoupení Ladi Kerndla a Plzeňského Big Bandu nebo Jiřího Stivína a Co. Jazz Systém. Zahraje také Luboš Andršt Blues Band a Reesie Davis z USA. Diváci se mohou těšit i na Ivana Hlase a Růžový brejle, na Kukulína, Luboše Pospíšila, Janu Kratochvílovou či na skupinu Žalman a spol. V divadelní části jsou na programu vystoupení Dada divadla Ivana Mládka, Směšného divadla Luďka Soboty, Prozatímního divadla F. R. Čecha a řady dalších souborů. Na scéně V proluce se budou promítat filmy, mimo jiné Moulin Rouge nebo kultovní Zeď skupiny Pink Floyd. Festival na volně přístupných scénách v centru Plzně v posledních letech navštívilo na 120.000 diváků a posluchačů. Podrobné informace a program jsou na internetové adrese pořadatele v sekci věnované festivalu.

Výstava představí poklad nalezený před pěti lety v Táboře

Asi 4000 mincí z 15. a 16. století, které byly před pěti lety objeveny při rekonstrukci jednoho z historických domů v centru města, bude na konci července vystaveno v Táboře. Archeologický nález bude součástí expozice Výlet do středověku aneb Jak se dříve žilo v areálu hradu Kotnov. Podle táborského starosty Františka Dědiče bude k výstavě vydána i učebnice numismatiky. "Součástí expozice na druhou stranu bude i život v domě. Budou tam nainstalovány historické předměty, bude tam i replika kachlových kamen, tak typických pro táborské staré domy," uvedl Dědič. Výstava také přibližuje, co si za tak vysoký obnos mohlo tehdy koupit. "V té době za tuto hodnotu bylo možné například pořídit dva domy," podotkl Dědič, dnes má však podle něj poklad nevyčíslitelnou hodnotu. Videoprojekce také návštěvníkům představí postup, jak nakládat s historickým nálezem při jeho objevení. Poklad, který obsahuje stříbrné groše převážně z doby Vladislava II. Jagellonského, byl ukryt pod podlahou historického domu číslo 308 ve dvou hliněných nádobách. Na konci roku 2001 ho objevili pracovníci stavební firmy, kteří dům pro město opravovali.

Do Brna se vrací po roce mistrovství světa superbiků

Australský motocyklový závodník Troy Bayliss se strojem Ducati bude hlavním favoritem nedělního sedmého pokračování dvanáctidílného seriálu mistrovství světa superbiků, které bude mít o víkendu po roce opět zastávku na Masarykově okruhu v Brně. Díky divokým kartám se v Brně představí i kvarteto českých jezdců Miloš Čihák, Jiří Dražďák, Jiří Mrkývka a Marek Svoboda. Pátou divokou kartu dostal Petr Čermák, který však kvůli zranění možnost startu nevyužije. Ve třídě superstock 600 se představí z českých jezdců Ondřej Ježek a v "tisícovkách" Matěj Smrž, bratr účastníka MS silničních motocyklů. Kvarteto českých jezdců by chtělo napravit nevýrazné loňské výkony, kdy si vedl nejlépe Čihák, který obsadil 23. místo. Svoboda měl i před rokem divokou kartu, ale ani jednou nedojel do cíle. Na letošní závod se připravoval i Dražďák. Na Masarykově okruhu najel ve zkušebních jízdách okolo 1500 kilometrů. Nejzkušenější z českých jezdců je dvaatřicetiletý Mrkývka, který závodil v seriálu osm sezon. Letos zasáhne pouze do brněnského závodu a možná ještě pojede v září na divokou kartu na německém Lausitzringu. Na Masarykově okruhu se pojede MS superbiků počtvrté v historii.

Basketbalistky Brna posílí Američanka Youngová

Americká basketbalistka Sophia Youngová z týmu San Antonio Silver Stars bude v příští sezoně novou posilou vítěze Evropské ligy Gambrinusu Sika Brno. Dvaadvacetiletá hráčka sice startuje teprve prvním rokem v zámořské soutěži WNBA, přesto už byla za své výkony vybrána do zápasu All Star. S brněnským klubem podepsala čtvrtá hráčka letošního draftu smlouvu na jeden rok s roční opcí. Vedení moravského klubu si slibuje od příchodu 185 centimetrů vysoké pivotky, že nahradí krajanku DeLishu Miltonovou, která po ročním působení v Brně zamířila do španělské Valencie. Youngová má v dosavadních 22 zápasech průměr 7,5 získaných míčů, což ji řadí na sedmé místo v lize. Ve statistice získaných míčů do protiútoku je dokonce druhá. Vyniká i střelecky, její momentální průměr ve WNBA je 10,8 bodu na utkání. Na základě smlouvy má Youngová přijet do Brna 1. října a po skončení mistrovství světa v Brazílii absolvuje s týmem Gambrinusu celou přípravu.

V Plzni padl čtyřicetiletý rekord, teploměr naměřil 34,8 stupně

V Plzeňském kraji padl ve středu více než čtyřicet let starý teplotní rekord. V Plzni na Mikulce se teploměr kolem 16:00 vyšplhal na 34,8 stupně Celsia. Dosavadní rekord byl z roku 1964, kdy meteorologové naměřili ve Staňkově na Domažlicku 34,5 stupně Celsia. Podle varování meteorologů budou tropické teploty ve čtvrtek ještě růst. Mohly by se vyšplhat i na 37 stupňů. I přes velká horka ale zdravotníci v Plzeňském kraji neměli nijak výrazně vyšší počet výjezdů. "Vzhledem k tomu, že ta horka trvají vlastně už několik týdnů, tak si myslíme, že lidé se už trochu poučili a dodržují víc určitá pravidla," řekla mluvčí krajské zdravotnické záchranné služby Lenka Ptáčková. Lékaři podle ní přesto vyjíždějí k dušnostem a kolapsům spojeným s teplem. Plné ruce práce měli hasiči. Potýkali se s několika požáry, včetně požárů vysušených polí či stohů.

Počasí

Bude slunečno s teplotami 32 až 36 stupňů.

19-07-2006