Denní souhrn zpráv Zprávy

03-08-2006

Řešení autobusové krize v Ústeckém kraji je zřejmě v nedohlednu

Desetitisíce obyvatel Ústeckého kraje, kteří již třetí den řeší, jak se dostat do zaměstnání, k lékaři či na nákupy, se problémů s dopravou v nejbližší době zřejmě nezbaví. Společnost ČSAD Česká Lípa, která měla zajistit autobusovou dopravu po Dopravním podniku Ústeckého kraje (DPÚK), ve čtvrtek vzala zpět své žádosti o vydání licencí. Představitelé kraje se odpoledne sešli s vedením DPÚK, na obnovení dopravy se však nedohodli. Hejtman by mohl takzvaným vrchnostenským nařízením některému z dopravců nařídit, aby autobusovou dopravu zajistil. Bylo by to ale za cenu, kterou by si určil dopravce.

Ústecký hejtman Jiří Šulc ČTK řekl, že znovu vyzval ČSAD Česká Lípa k jednání. Zvažuje ale i další varianty, kterých prý je několik. Může to být například nalezení třetího dopravce, případně žádost na soud, aby vydal předběžné opatření, uvedl Šulc. Další podrobnosti zatím nechtěl sdělit.

Někteří starostové vyčítají Ústeckému kraji, že vypověděl smlouvu DPÚK bez toho, že by měl zajištěného nového dopravce. Tvrdí, že ze zákona je kraj povinen zajistit základní dopravní obslužnost. Šulc namítá, že nyní je to záležitost DPÚK, který má licence na autobusové linky, a tudíž je ze zákona povinen na nich jezdit. DPÚK to odmítá, protože mu kraj již tři měsíce nehradí ztrátu z osobní dopravy.

Také podle odborů vedení Ústeckého kraje pochybilo. "Kraj jednoznačně zanedbal svou povinnost zabezpečit dopravní obslužnost. Vypovědět smlouvu a přitom nemít smluvně zajištěného jiného dopravce, to je hazard," uvedl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Milan Štěch. Podle něj by se z této situace měly vyvodit ve vedení kraje "personální závěry".

Pro odstoupení hejtmana Šulce a radního Milana France, který má na starosti dopravu, se dnes vyslovil i premiér a předseda ČSSD Jiří Paroubek. "Bylo to jejich selhání a série chyb, které nyní dopadlo na tisíce lidí," řekl. "Pokud jsou chlapi, tak odstoupí," poznamenal.

Některé firmy začaly své pracovníky svážet samy. Jinde lidé jezdí autem. Někde vypomáhají lidem představitelé samosprávy. České dráhy zaznamenaly v kraji během tří srpnových dnů až pětinový nárůst počtu cestujících ve vlacích. "Přes nárůst počtu cestujících však vzhledem k prázdninovému období zatím stávající kapacita spojů Českých drah dostačuje," uvedl mluvčí společnosti Aleš Ondrůj.

Antimonopolní úřad zahájil s DPÚK správní řízení. Firma se mohla dopustit zneužití dominantního postavení na trhu, řekl dnes novinářům předseda úřadu Martin Pecina. Podle něj musí úředníci nejprve zjistit, zda je případ v jejich kompetenci. "Případ považujeme za velmi závažný. Z našeho pohledu to není spor mezi krajem a dopravcem, ale mezi firmou a cestujícími," uvedl Pecina. Proto teď podle Peciny není jisté, jestli je vůbec případ v kompetenci úřadu. Na tuto situaci se může vztahovat jiný zákon, než zákon o hospodářské soutěži, uvedl předseda.

ČSSD spoléhá na to, že se ODS brzo "zbaví" lidovců a zelených

Sociální demokraté jsou přesvědčeni o tom, že nová vláda může vzniknout jen na základě dohody obou nejsilnějších stran. Spoléhají na to, že ODS co nejdříve opustí představu, že do povolebního uspořádání je třeba zapojit i lidovce a zelené. Její předseda Mirek Topolánek půjde v pátek na Hrad, aby prezidenta Václava Klause informoval o stavu vyjednávání dva měsíce po volbách a tlumočil mu představu vítězné strany o cestě ze zablokované situace. Své záměry nechtěl předem prozradit. V příštích dvou týdnech ho čekají jednání s předsedou ČSSD Jiřím Paroubkem mezi čtyřma očima.

Z povolební aritmetiky podle místopředsedy ČSSD Zdeňka Škromacha jasně vyplývá, že pokud ODS nechce spolupracovat s komunisty, pak jedinou alternativou vedoucí k většině v Poslanecké sněmovně je domluva s ČSSD. "Bez dohody mezi ODS a sociální demokracií nemůže existovat žádná vláda," soudí Škromach. ČSSD nabízí ODS vládu odborníků nebo podporu menšinovému kabinetu ODS. KDU-ČSL a Strana zelených by podle místopředsedy ČSSD měly hrát roli, která odpovídá jejich zastoupení ve sněmovně.

Úvahy o dohodě mezi ODS a ČSSD se objevily hned po nerozhodném výsledku voleb, oživila je tento týden středeční schůzka předsedů obou stran. "Pro mě osobně to řešení musí vycházet z té zatím pozitivně vnímané spolupráce tří koaličních stran. Bude se ale zřejmě odehrávat na bázi předsedů nejsilnějších stran, to znamená ČSSD a ODS," řekl v Kramářově vile Topolánek. A Paroubek v té souvislosti připomněl jednání tehdejších lídrů ODS a ČSSD Václava Klause a Miloše Zemana, která v roce 1998 vedla k opoziční smlouvě.

Urban: část zisku půjde sociálně slabším

Část zisku energetické společnosti ČEZ by měl být využit ke zmírnění dopadů růstu cen elektřiny pro české domácnosti. "Dokážu si představit, že by to bylo například formou kompenzací pro sociálně slabší skupiny obyvatel," řekl ČTK ministr průmyslu a obchodu Milan Urban.

Urban tak reagoval na středeční aukci virtuální elektrárny, která od příštího roku stanovila růst velkoobchodních cen elektřiny o 17 procent. Pro domácnosti by to mělo být asi šest procent. Podle Urbana cena proudu pro domácnosti v příštím roce vzroste méně, než tomu bylo letos. "I poté zůstane cena elektřiny v České republice jednou z nejnižších v Evropě," uvedl ministr. Loni stoupla cena proudu pro domácnosti téměř o devět procent. Stínový ministr průmyslu a obchodu ODS Martin Říman považuje Urbanův návrh za "vysloveně socialistický". Podle něj je nutné změnit systém tvorby cen. "Aukce virtuální elektrárny je alibismem antimonopolního úřadu, který ji nařídil," řekl Říman.

V Praze se konaly demonstrace vyjadřující solidaritu Izraeli

Zpěvem izraelské státní hymny a troubením na tradiční rohy šofar skončila ve středu večer série tří demonstrací, kterou pořádala v Praze různá židovská a křesťanská sdružení na podporu Izraele. Současný konflikt na Blízkém východě vnímají pořadatelé těchto akcí především jako boj s terorismem. Před libanonským velvyslanectvím přečetl pořadatel demonstrace Karel Sedláček prohlášení adresované libanonské vládě. Autoři v něm zejména žádají, aby představitelé Libanonu informovali své občany o jejich zneužívání hnutím Hizballáh. Žádají také vyšetření incidentu z 30. července v libanonské vesnici Kana, kde zahynulo údajně přes 60 lidí, a zahájení trestního stíhání šéfa Hizballáhu Hasana Nasralláha. Dopis předali úředníkům velvyslanectví.

Česká zahraniční politika je podle šéfa KSČM v rozporu s EU

Předseda KSČM Vojtěch Filip je přesvědčen o tom, že česká zahraniční politika není v souladu s Evropskou unií. Vadí mu, že se ministr zahraničí Cyril Svoboda v Bruselu podílel na zablokování radikálního finského návrhu, který vyzýval k okamžitému příměří mezi Libanonem a Izraelem. Filip řekl, že své výhrady shrnul v dopise, který zaslal prezidentovi Václavu Klausovi. Šéf KSČM informuje prezidenta také o tom, co napsal v dopise izraelskému velvyslanci. Vyzval ho k dodržování ženevských konvencí a k zastavení útoků na civilní cíle a zakázanými zbraněmi. Filip je přesvědčen o tom, že v případě vojenských útoků ze strany Izraele nejde o sebeobranu ani o válku proti islámskému radikálnímu hnutí Hizballáh, natož o ekvivalentní a přiměřený boj.

Česká vláda uvolnila 15 milionů korun na humanitární pomoc obětem nynějšího konfliktu mezi Izraelem a Libanonem. Svoboda uvedl, že kabinet je připraven nadále hodlá pokračovat v pomoci, a to oběma zemím. Česko je podle Svobody jednou z mála zemí, které posílají pomoc také Izraeli. "Lidé trpí na obou stranách," zdůraznil již dříve šéf české diplomacie.

Onkologové prý nemohou léčit, jak chtějí, Rath to prověří

Onkologové si stěžují, že nemohou léčit ženy s rakovinou prsu tak, jak by chtěli. Léková vyhláška, kterou vydalo ministerstvo zdravotnictví, jim totiž neumožňuje, aby těmto pacientkám dávali lék Herceptin už v první fázi nemoci. Ženy ho mohou dostat až ve čtvrté fázi při metastázách, kdy jim už jen o něco prodlouží život, zatímco v první by je vyléčil. Ministr zdravotnictví David Rath ČTK řekl, že zřejmě jde o chybu vyhlášky a situaci nechá prověřit. Připomněl, že pravidla pro nasazení léku stanoví sami onkologové ve své odborné společnosti a doporučují je lékové komisi na ministerstvu. "Nechci tvrdit, že komise nemohla udělat chybu. Prověřím to, a pokud se chyba stala, napravíme ji; pokud ne, je léčba v souladu s odbornými stanovisky," řekl.

"Odborná společnost se zcela jednoznačně vyjádřila, aby lék byl pro pacientky i v první fázi onemocnění," řekl ČTK předseda onkologické společnosti profesor Jiří Vorlíček, který věří, že v ministerské komisi jen došlo k omylu a ministr vše napraví.

Lékaři voperovali kardiostimulátor stoleté ženě

Stoletá Ludmila Koukolíková se ve čtvrtek stala nejstarší pacientkou, jíž lékaři kardiostimulačního centra Nemocnice Na Homolce voperovali přístroj, který pomůže jejímu srdci udržet správný rytmus. Po dvouhodinovém zákroku ji odvezla domů do Karlových Varů sanitka, pacientku doprovázela její dcera. "Paní Koukolíková je nejstarší pacientkou v historii zdejšího centra. Operace byla úspěšná," sdělila ČTK mluvčí nemocnice Jitka Kalousková. "Maminka utrpěla před dvěma lety srdeční kolaps. Do té doby neměla se srdíčkem žádné potíže. Při kontrole lékaři zjistili, že je nutno implantovat kardiostimulátor pro závažnou poruchu srdečního rytmu," popsala dcera a dodala, že žádný jiný neduh její maminku netrápí.

Vedoucí lékař kardiocentra Miloš Táborský řekl, že pacientka je ve svých sto letech ve velmi dobrém stavu, je pohyblivá a komunikativní. "Výsledky jejích laboratorních vyšetření jsou jako u zdravého dvacetiletého jedince. S ohledem na drobnou postavu jsme jí implantovali nejmenší kardiostimulátor o váze 18 gramů," popsal.

ODS navrhne odklad registračních pokladen

Občanští demokraté podají příští týden novelu, která o jeden rok odkládá zavedení registračních pokladen. Podle platného zákona by měly být pokladny zavedeny od 1. ledna 2007. Pokud ale sněmovna novelu přijme, termín se posune na 1. ledna 2008. ODS navrhne projednat novelu v takzvaném zrychlením jednání, které umožní předlohu schválit během jednoho dne. "Účelem tohoto podání...je vyslat signál veřejnosti, že politická reprezentace je připravena plnit své závazky vyřčené před volbami v červnu 2006," uvedl na tiskové konferenci poslanec ODS Martin Říman. Dodal, že proti tomuto záměru nemají výhrady koaliční partneři z KDU-ČSL a Strany zelených.

Povinné registrační pokladny prosadila ČSSD jako nástroj na omezení šedé ekonomiky. Slibuje si od nich lepší výběr daní a zabránění daňovým únikům. ODS však tvrdila, že v případě volebního úspěchu pokladny okamžitě zruší.

Registrační pokladny se vlády snaží v zemi neúspěšně zavést už od roku 1996. Předností elektronických fiskálních pamětí v pokladnách je podle ČSSD to, že zdokumentuje všechny operace pokladny od jejího uvedení do provozu. Falšování údajů a krácení tržeb by bylo obtížnější. Do paměti by měli přístup jen kontroloři finančních úřadů a při opravách pracovníci specializovaných servisních firem. Ministr financí Bohuslav Sobotka tvrdí, že roční výnos ze zavedení pokladen by činil asi miliardu korun.

Kajínek bude mít možná opět šanci na proces

Ministr spravedlnosti Pavel Němec podal ve čtvrtek k Nejvyššímu soudu České republiky stížnost pro porušení zákona ve prospěch Jiřího Kajínka. Navrhuje zrušit rozhodnutí Krajského soudu v Plzni a Vrchního soudu v Praze, které zamítly obnovu řízení. ČTK to sdělil mluvčí ministerstva Petr Dimun.

Bublan: Přijít o průkaz za stání na místě pro invalidy je příliš

Některá ustanovení nového silničního zákona se ministrovi vnitra Františku Bublanovi zdají příliš tvrdá. Proto počítá s tím, že zřejmě po roce účinnosti novely budou změněna. Jako příklad nedostatku uvedl odebírání řidičského průkazu za jedno překročení rychlosti po přehlédnutí značky v obci nebo ztrátu průkazu za stání na místě pro invalidy. "Je to jedna z věcí, kde zcela určitě dojde ke změně a ke zmírnění tohoto trestu," odpověděl na dotaz jednoho ze čtenářů při dnešní online diskusi na internetovém serveru iDnes. Právě kvůli nepovolenému stání na místě pro invalidy zřejmě bude muset odevzdat svůj průkaz i známý český hokejista Jaromír Jágr, který se přestupku dopustil před týdnem na pražském Václavském náměstí. Přistihla ho média a poté i městský policista. Hokejista nyní musí podat vysvětlení na policii a pak ho čeká správní řízení. Jágr v neděli ČTK řekl, že počítá s tím, že o průkaz přijde.

Šéf pražské policie: Možný únik informací o nehodách monitorujeme

Ředitel pražské policejní správy Petr Želásko již svým podřízeným nařídil, aby monitorovali případné úniky informací o dopravních nehodách některým asistenčním službám. Nesouhlasí však s názorem, že policisté protežují některou z těchto firem. ČTK řekl, že informace o možné pomoci po nehodě dosud bral jako službu občanům v nouzi.

O údajném propojení některých asistenčních služeb s policií informovala televize Nova. Podle středeční reportáže mají zřejmě některé asistenční služby od policie informace o nehodách ihned, jakmile jsou nahlášeny. Firmy tak ještě před příjezdem policejní hlídky nabízejí řidičům své služby. Policejní prezidium vyzvalo řidiče, aby podobná podezření hlásili. Firmy si podle televize údajně vybírají hlavně nehody dražších aut, ze kterých je větší zisk. Řidičům nabízejí například opravu a odtah vozidla, náhradní vůz či vyřízení formulářů. Zástupci jiných společností jsou přesvědčeni o tom, že policisté poskytují informace za peníze.

SOS: Lidé mohou žádat odškodnění za přesměrování internetu

Lidé, kteří v minulých letech zaplatili až desetitisícové částky za podvodné přesměrování vytáčeného připojení k internetu, se nyní podle Sdružení obrany spotřebitelů ČR (SOS) mohou u Českého telekomunikačního úřadu domáhat náhrady škody. SOS tvrdí, že tuto možnost podvedeným lidem dalo stanovisko ombudsmana Otakara Motejla, který rozhodnutí ČTÚ, že poškození spotřebitelé musí vysoké účty zaplatit, označil za nesprávné. "Podle stanoviska veřejného ochránce práv ČTÚ nesprávně rozhodoval o stížnostech proti vyúčtování za nevědomé přesměrování internetového připojení prostřednictvím takzvaného dialeru na linku se zvýšenou tarifikací. Spotřebitelé se mohou po ČTÚ domáhat náhrady způsobené škody," uvedlo SOS.

Ombudsman Otakar Motejl ČTK řekl, že postup vůči podvedeným uživatelům internetu byl nemravný. "ČTÚ má nového předsedu. Očekávám, že se po našich připomínkách k problému postaví čelem," uvedl Motejl. Úřad vede od letošního března Pavel Dvořák.

Kvůli přesměrování modemů bez vědomí uživatele na čísla s vyšší minutovou sazbou přišli někteří zákazníci v uplynulých letech i o více než 100.000 korun měsíčně. Programy umožňující přesměrování bývají často umístěny například na erotických webech.

Podle ochránců informací chtějí Američané příliš mnoho údajů

Spojené státy americké chtějí po zemích Evropské unie příliš mnoho informací. Na tomto názoru se shodli odborníci, kteří se ve čtvrtek sešli na semináři věnovaném aktuálním problémům ochrany soukromí a cestování. Hlavní zájem se soustředil na otázku předávání bankovních informací a údajů o pasažérech leteckého provozu do USA. Evropský soudní dvůr totiž nedávno zrušil dohodu mezi Spojenými státy a EU o předávání osobních údajů o cestujících z a do USA.

Němečtí celníci zadrželi dalších 20 padělků minimotorek Blata

Celníci v Německu zadrželi začátkem července zásilku s 20 padělanými minimotorkami firmy Blata. Do přístavu v Hamburku je z Číny dovezl německý distributor. Ten se následně strojů vzdal a dohodl se s Blatou na zničení padělků, řekl ČTK Lukáš Vašíček z vedení blanenské firmy. Padělané výrobky nejsou pro Blatu žádnou novinkou. Jen loni zadrželi celníci a policisté napodobeniny, které firmě způsobily ztrátu asi 200 milionů. Blata měla získat v Číně už v polovině července certifikát na ochranu průmyslového vzoru. Ten měl podle ministerstva průmyslu a obchodu výrazně snížit padělání výrobků. "Zatím ho ale stále nemáme," uvedl dnes Vašíček.

Čínské čtyřkolky letos odhalila také portugalská obchodní inspekce, v únoru našli 22 strojů slovenští celníci. Případem se nyní zabývá tamní policie. U soudu skončil spor se společností Noell, která údajně loni v prosinci do Česka přivezla 380 čtyřkolek za sedm milionů korun. Nedávno společnost v souvislosti s padělky vyhrála první soudní spor. Víc než stovka nelegálních kopií nelegálními kopiemi, které loni zadrželi celníci na Maltě, musí být podle verdiktu tamní justice zničena. Firma nyní zvažuje, zda bude po čínském prodejci žádat i odškodnění.

Rakousko dostane své zámecké židle do konce srpna

Rakousko dostane své historické židle, které dlouhá léta byly v České republice, koncem srpna. Pracovníci Národního památkového ústavu převzali ve čtvrtek nábytek pocházející ze zámků Schönbrunn a Hofburg od restaurátorů a převezli jej do depozitáře na hradě Veveří. "Odtud bude koncem měsíce srpna oficiálně slavnostně předán rakouské straně," řekla ČTK mluvčí NPÚ Simona Hradilová.

O navrácení židlí Rakousku rozhodla loni vláda. Na konec června byl stanoven termín dokončení prací, který restaurátoři dodrželi, přestože byl podle nich velmi krátký. Od té doby byl nábytek v jejich depozitáři. Termín předání ale nikdy stanoven nebyl, česká strana jen uvedla, že by se židle měly do Rakouska vrátit do konce tohoto roku.

Dvě stovky historických židlí a pohovek ukryli Rakušané za nacistické vlády na zámku v jihomoravských v Uherčicích ze strachu před bombardováním. Majetek bývalé monarchie nedostali po válce zpět kvůli konfiskacím. Vlastník zámku byl totiž označen za Němce a nábytek s dalším majetkem mu úřady zabavily. Rakušané se o židle hlásili diplomatickou cestou léta, vláda jejich žádostem vyhověla až loni. Převážná část mobiliáře se nacházela v Uherčicích, 18 položek bylo na zámku ve Vranově nad Dyjí a jeden kus byl na hradě Bítov. Na opravu a transport mobiliáře vyčlenila vláda 6,5 milionu korun. Nábytek byl ve velmi špatném stavu. V historickém objektu byl nejprve statek a pak kasárna. Zámek dostali památkáři do péče až v roce 1995, kdy se v jedné z jeho částí propadly stropy. Protože škody na nábytku způsobily i průtahy případu na české straně, vláda rozhodla o tom, že bude mobiliář předán restaurovaný.

Slavkovský zámek láká návštěvníky na Kouzelné sluchátko

Výstava prací známého ilustrátora Adolfa Borna začala ve čtvrtek v prostorách zámku ve Slavkově u Brna na Vyškovsku. Téměř tři desítky ilustrací oblíbených postav Macha a Šebestové a jejich kouzelného sluchátka doplní zhruba stejné množství grafik, které bude možné i zakoupit, řekla ČTK Ilona Zyková z Historického muzea ve Slavkově. Výstava pod názvem Kouzelné sluchátko potrvá do 8. října.

První práce na filmovém scénáři pro kreslený seriál příběhů nerozlučných kamarádů Macha a Šebestové začaly už v 70. letech, připomněla Zyková. Tehdy se vytvořila autorská trojice: autor knižní předlohy Miloš Macourek, malíř Adolf Born a režisér a animátor Jaroslav Doubrava. Mezi první zpracované příběhy patří epizody O utrženém sluchátku, Člověk neandrtálský, Školní výlet, Kropáček má angínu a mnohé další. Prvních 13 příběhů natočila televize do roku 1983. Výtvarně spolupracoval Born na zhruba 65 filmech, uskutečnil kolem 150 výstav v ČR i v zahraničí.

Na výstavě ve slavkovském zámku je pro děti připravený také malířský ateliér, kde mohou namalovat vlastní představu hrdinů známého Večerníčku, který se již stal "českou animovanou klasikou". Stejnou možnost měly na slavkovském zámku před časem i návštěvníci výstavy kreseb výtvarníka, scenáristy a režiséra kreslených filmů Zdeněka Milera.

Týdenní Slavnosti Trojmezí oživí Slavonice hudbou i divadlem

Slavnosti Trojmezí, jejichž 10. ročník začne v sobotu ve Slavonicích na Jindřichohradecku, na týden oživí město hudbou, divadlem a výtvarným uměním. Akci zpestří také výlety a tvůrčí dílny. Spojujícím motivem je poetika tajemství a skrytých významů, řekla ČTK Olga Žampová z pořádající Slavonické renesanční společnosti. Organizátoři se obklopují umělci, jejichž tvorba ladí s klidnou atmosférou historického města. "Od loňského roku spolupracujeme na dramaturgii festivalu s multivokalistkou Ridinou Ahmedovou. Je pro nás novou studnicí nápadů, kontaktů a má spoustu přátel, kteří festival spoluutvářejí. Ridina naprosto přesně vystihla atmosféru Slavonic a velmi nás inspiruje," uvedla Žampová.

Akce má podtitul Festival, který Vás nepřeválcuje. "Chceme, aby si lidé vystoupení v klidu vychutnali a zaposlouchali se. Nabídka některých festivalů mi připadá velmi agresivní, program je tak strašně nabitý, že po něm publikum musí odpočívat. Proto jsme úmyslně vyskládali různé žánry do celého týdne, aby si každý mohl vybrat to své a ještě se stihl vykoupat, zajezdit si na kole, jít na houby či si posedět v zahradních restauracích," dodala organizátorka.

Ekologové obvinili Děčín z protiprávního vykácení stromů

Děčínský magistrát nechal podle ekologického sdružení Arnika protiprávně pokácet desítky vzrostlých stromů a keřů v děčínské Obloukové ulici. Padla tak bariéra, která oddělovala obytné domy od blízké železnice. Nájemníky, které už obtěžuje hluk z průmyslové zóny, nyní ruší i v noci projíždějící vlaky, informoval ČTK Kamil Repeš z Centra pro podporu občanů sdružení Arnika. Vyjádření magistrátu se ČTK nepodařilo získat. "Primátor i oba jeho náměstci jsou na jednání mimo město. Vedoucí odboru životního prostředí a také mluvčí magistrátu mají dovolenou," uvedla pracovnice sekretariátu náměstka děčínského primátora. Stromy padly podle Arniky za oběť rozšíření skladů a prodejny stavebního materiálu firmy Rabat.

Botanikům v Brně po nocích kvete obří viktorie královská

V brněnské botanické zahradě kvete v těchto dnech po nocích vzácná a především gigantická viktorie královská. Rostlina pochází z jihoamerických pralesů a je vůbec největším leknínem světa, jehož list měří v průměru přes metr. Na odiv vystavuje krásu svých květů jen zřídka. Na jejich rozvití si musí botanici počkat. Květ se rozvine dvě noci po sobě. Poprvé má barvu bílou. Při druhém rozvití se ale může zbarvit do ruda. "Přes den, kdy je zahrada otevřená, jsou květy zavité. Jen ojediněle, a to při chladnějším počasí, mohou být otevřeny ještě dopoledne. Milovníci rostlin tak nemají šanci spatřit viktorii v celé kráse," řekla dnes ČTK pracovnice zahrady Magdaléna Chytrá. Brněnští botanici se proto rozhodli, že umožní vstup zájemcům do zahrady i v noci. Již loni uspořádali jazzový večer, viktorie ale při něm nerozkvetla. Příští čtvrtek akci zopakují.

V letošním roce rostlinu ozdobilo již deset květů. Leknín, který bere dech svojí velikostí, je nutné každý rok vypěstovat od semínka. Brněnská botanická zahrada nemá tolik místa, aby si mohla dovolit pěstovat více než jednu květinu. Jediná rostlina zcela zaplňuje bazén dlouhý pět a široký tři metry. V Česku je viktorie královská pěstována ve třech botanických zahradách.

Mladá Boleslav má splněno, v Norsku remizovala 2:2

Veselo bylo na palubě leteckého speciálu, v němž se ve čtvrtek nad ránem vracela výprava fotbalistů Mladé Boleslavi z Osla, kde vybojovala v dramatickém utkání postup do třetího předkola Ligy mistrů. Středočeský klub, který ještě před deseti lety balancoval nad sestupem z divize do krajského přeboru, má v ruce cenný skalp a hlavně splněný cíl. Ať už totiž dopadnou jejich duely proti věhlasnému Galatasarayi Istanbul jakkoli, v osudí pro zářijová první kola evropských pohárů Mladoboleslavští chybět nebudou. Pro vyřazeného je totiž připravena účast v Poháru UEFA.

Trenér Dušan Uhrin po bojovném středečním duelu správně vystihl, kde se zrodil postupový sen jeho mužstva. První domácí zápas totiž zcela jasně určil, jakým způsobem se bude vyvíjet odveta. Ale nebylo to jen vydařená dvacetiminutovka, která sfoukla už před týdnem šance slavného norského klubu jako svíčku. I středeční výkon totiž prokázal, že Středočeši mají silné zbraně, kterými mohou zaskočit po slavných domácích týmech také zvučné kluby na evropské scéně. Oba zápasy byly přitom naprosto odlišné. Zatímco v domácím utkání, které Mladá Boleslav vyhrála 3:1, předvedl Uhrinův tým ofenzivní lavinu plnou krásných akcí do děravé obrany Valerengy Oslo, ve středu se představil postupující celek jako kompaktní soubor, v němž totožní hráči dokážou svoji pracovitostí pomoci společnému úspěchu. Klíčovou roli tentokrát sehrála boleslavská obrana a především oba stopeři. Ubránit hvězdného Floa a ještě dokázat podporovat spoluhráče v útočení, to už je pořádný úkol. A Brezinský s Vítem předvedli, že si pořádek v šestnáctce dokážou udělat lépe než řada vyhlášenějších obranných bijců. Shodou okolností se oba také trefili do sítě, i když Vít do té vlastní, byť nezaviněně. Skvělá defenziva ale začínala v předních řadách a především Pecka a na pravé straně Vaculík nutili soupeře k bezmocným odkopům, které Flo nestačil sbírat. A přínos Kuliče, byť byl především zpočátku hodně nervózní, se ukázal při rozhodující druhé brance, která nadchla i pobavila zároveň.

Postup lze však chápat nejen jako výsledek výborné hry ve dvou zápasech, ale především jako odpověď na dohady, podle nichž je česká liga velmi slabá a loňské druhé místo Mladé Boleslavi v nejvyšší soutěži souhra náhod a zákulisních dohod. Opak je pravdou: středočeský klub, který vyřadil norského mistra, má velmi solidní ekonomické zázemí, vhodně skloubený kádr s nadějnými mladíky (Matějovský) i mazáky (Kulič, Kučera), kteří v pravou chvíli dokážou tým tahat z bryndy. Jejich skloubení zjevně tentokrát přebilo individuální kvalitu, kterou měl soupeř v podobě bývalých hvězd Premier League. Těžkou zkouškou prošel úspěšně také trenér Dušan Uhrin, jenž nepřipomínal řadu kolegů, kteří jen vychvalují soupeře, aby si připravili alibi pro klubové vedení. Mladý kouč od začátku vytušil, že Valerenga neprožívá nejlepší týdny své historie, a slabá místa v její hře umně využil pro postupové plány.

Norské přehlížení kvalit soupeře se vymstilo a přišel zasloužený trest: zatímco Valerenga Oslo zůstala bez pohárů, Středočeši už v úterý poletí k další zkoušce svého umu do Istanbulu. A tam mohou znovu jen překvapit.

Liberec si o Ligu mistrů zahraje se Spartakem Moskva

Fotbalisté Slovanu Liberec se o účast v hlavní soutěži Ligy mistrů utkají se Spartakem Moskva. Ruský klub remizoval v odvetě druhého předkola doma s moldavským Šeriffem Tiraspol 0:0, což mu po výsledku 1:1 na soupeřově hřišti stačilo k postupu. První zápas třetího předkola se bude hrát příští středu 9. srpna od 20:15 v Liberci. Na utkání proti svým krajanům, kteří letos vyhráli českou ligu, se tak mohou těšit čeští obránci ve službách Spartaku Radoslav Kováč s Martinem Jiránkem. Ti dnes proti Tiraspolu odehráli celý zápas. Zápas Spartaku dnes přímo v Moskvě sledoval i trenér libereckých fotbalistů Vítězslav Lavička, který si odvezl řadu cenných poznatků.

Český fotbal bude v třetím předkole Ligy mistrů reprezentovat i Mladá Boleslav. Ta včera ve svém historicky prvním utkání v evropských pohárech na hřišti soupeře uhrála na hřišti Valerengy Oslo remízu 2:2, což jí po týden staré domácí výhře 3:1 stačilo k postupu. Mladá Boleslav se v třetím předkole utká s Galatasarayem Istanbul.

Na MS všechny české lodě postoupily, Volf se Štěpánkem vyhráli

Stoprocentní úspěšnost měly české lodě ve čtvrteční kvalifikaci na mistrovství světa ve vodním slalomu na umělém kanálu v Praze v Troji. Do semifinále postoupily tři kajakáři i stejný počet deblkanoistů.

Skeetař Sychra obsadil na MS páté místo, družstvo má stříbro

Páté místo obsadil český střelec Jan Sychra v olympijské disciplíně skeet na mistrovství světa. Devátý muž z her v Aténách postoupil do šestičlenného finále se stejným ziskem jako pozdější vítěz Andrej Inešin z Estonska, ale na rozdíl od něj z posledních 25 ran dvakrát minul a klesl z medailových pozic. Cenného kovu se nicméně Sychra dočkal v neolympijské soutěži družstev, v níž společně s Alešem Hutařem a Leošem Hlaváčkem nestačili jen na suverénní Itálii. Ta v sestavě s úřadujícím olympijským vítězem Andreou Benellim triumfovala v novém světovém rekordu, jenž má ode dneška hodnotu 365 bodů.

Železný chce v posledním velkém závodu kariéry bojovat o medaili

Oštěpař Jan Železný v sobotu odjede do Göteborgu bojovat o medaili ve svém posledním velkém závodu v kariéře. Na mistrovství Evropy nebude patřit mezi velké favority, přesto si věří, je zdravý a vyzařuje z něj odhodlání. Hodlá se poprat i o nejcennější kov, který mu z kontinentálního šampionátu ještě jako jediný chybí. "Vím, jaké jsou možnosti, takže s medailí bych byl spokojen. Ale mohu vyhrát, když se mi podaří jeden hod a když budu mít štěstí," řekl ve čtvrtek Železný v rozhovoru s novináři v Praze-Troji. Tam jako zástupce Mezinárodního olympijského výboru předal dodávku Mercedes Českému olympijského výboru, který ji na dva roky zapůjčil Českému svazu kanoistů. "Dřív jsem házel dál, ale nevzdávám to. Chci do toho jít, chci bojovat, i kdybych měl třeba malou šanci," prohlásil odhodlaně. V přípravě na poslední rok kariéry ho v den čtyřicátých narozenin přibrzdilo zranění lýtka, ale už je zase zdravý a nedávný závod ve Stockholmu ho o tom přesvědčil. Hodil tam nový světový rekord věkové kategorie nad 40 let výkonem 85,08 metru. "Tam jsem se přesvědčil, že házet umím. A mohl jsem tam hodit ještě dál. Evropu jsem sice nikdy nevyhrál, ale nemusím nikomu nic dokazovat. Nejedu si tam jen zazávodit, ale soutěžit naplno," uvedl trojnásobný olympijský vítěz, mistr světa a světový rekordman.

Plavec Verner se dostal na kraulařské stovce pod 50 sekund

Plavec Martin Verner jako první Čech v historii zaplaval 100 metrů volným způsobem za méně než padesát sekund. Ve čtvrtečním semifinále mistrovství Evropy v Budapešti časem 49,83 vytvořil nový český rekord. Na postup do finálové osmičky to však Vernerovi nestačilo, celkově skončil třináctý. Verner se letos postupně blížil padesátivteřinové hranici. Na červencovém mistrovství republiky dvakrát překonal národní rekord a dostal se k času 50,31 vteřiny. V Budapešti dnes dopoledne stlačil své maximum o dalších devatenáct setin a v semifinále se dostal o 17 setin pod padesátisekundovou hranici. K postupu do finále mu však stále chyběly bezmála čtyři desetiny.

Parašutista Gečnuk je armádním mistrem světa v akrobacii

Čeští parašutisté ovládli na armádním mistrovství světa v ruské Rjazani soutěž v individuální akrobacii. Zvítězil Jiří Gečnuk, družstvo bylo druhé. Češi skončili druzí i v celkovém hodnocení týmů, bronz přidal Pavel Taršinský v soutěži na přesnost přistání. Ve skupinové akrobacii byla česká sestava i bez dlouholetých opor Miloše Jurči a Jindřicha Vedmocha čtvrtá hned za specialisty na tuto disciplínu USA, Švýcarskem a Litvou. V celkovém pořadí jednotlivců obsadil Gečnuk devátou pozici.

Stanleyův pohár je v Česku, Kaberle s Vašíčkem mohou slavit

Slavný pohár lorda Stanleyho pro vítěze NHL přiletěl posedmé v historii do České republiky. Ve čtvrtek dopoledne ho na pražském ruzyňském letišti převzali do dočasného vlastnictví hokejisté Caroliny Hurricanes František Kaberle a Josef Vašíček, kteří se s ním budou těšit do sobotního rána. Poté se prestižní trofej vydá do Švédska, kde ji fanouškům i svým blízkým ukáže Niclas Wallin.

Počasí

V pátek má být oblačno až zataženo, na většině území občasný déšť nebo přeháňky, na východě ještě zpočátku silný a trvalý déšť. Teploty 17 až 21 stupňů Celsia, na horách kolem 12.

03-08-2006