Denní souhrn zpráv Zprávy

05-08-2006

Podle šéfa ODS Topolánka je řešením menšinová vláda ODS nebo předčasné volby, prezident vyčkává

Prezident Václav Klaus zatím nepověří šéfa ODS Mirka Topolánka sestavením vlády a rozhodne se až po dalších jednáních mezi občanskými a sociálními demokraty. Klause Topolánek v pátek žádal o mandát k sestavení vlády a předložil mu dvě varianty, které by mohly vyřešit povolební pat. První, kterou Topolánek preferuje, je sestavení menšinové vlády ODS tolerované ve sněmovně všemi mimo KSČM. Pokud by tato možnost neprošla, pak je podle Topolánka východiskem dohoda o předčasných volbách.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek stanovisko prezidenta Václava Klause uvítal. Podle Paroubka dochází na jeho slova, protože se ukazuje, že trojkoaliční projekt končí a že takto to vnímají i ostatní. Dodal, že očekává další jednání. Paroubek si podle svých slov dovede představit poloúřednickou vládu, v níž by spolupracovali odborníci a politici ODS, stejně jako jiné varianty, které by z úřadnické vlády vycházely. Paroubek zdůraznil, že menšinová vláda ODS s podporou všech stran kromě komunistů nepřipadá v úvahu. Pokud se o této variantě již dříve zmínil, bylo to jen proto, aby zjistil, jaký je názor členů ČSSD. "Tam pro takovéto řešení neexistuje nějaká větší podpora," řekl. Předčasné volby podle Paroubka nehrozí, dosud nebyl vyčerpán ani první pokus o sestavení vlády.

Zelení vyzvali ODS a lidovce k ukončení koaliční smlouvy

Strana zelených vyzvala občanské demokraty a lidovce k ukončení koaliční spolupráce. Trojkoalice už ztratila smysl, nyní je třeba vytvořit prostor pro jiná řešení vedoucí k předčasným volbám, řekl šéf zelených Martin Bursík. Nejmenší parlamentní strana si myslí, že vývoj směřuje k dohodě mezi ODS a ČSSD. "Situace je neúnosná, proto jsme se rozhodli k tomuto kroku," uvedl Bursík. Připomněl, že šéf ODS Mirek Topolánek šel za prezidentem Václavem Klausem s představou menšinového kabinetu ODS - a kdyby takové řešení nevyšlo, pak by se strany měly dohodnout na předčasných volbách. "Ani jedna varianta nebyla na půdorysu trojkoalice," konstatoval Bursík. Navíc ho překvapilo, že Klaus ani dva měsíce po volbách šéfa ODS nepověřil sestavením vlády tak, jak předpokládá ústava. "Stěží si dovedeme představit, kdo jiný by měl dostat to faktické, ústavní pověření sestavením vlády než předseda Topolánek," poznamenal.

Z nynější zablokované situace zelení viní ČSSD. "Po dvou měsících musíme konstatovat, že sociální demokracie setrvává v negování všech nabídek, programovou debatu zcela odmítla," uvedl. Z vyjádřeních sociálních demokratů je podle Bursíka zřejmé, že jim nezáleží na tom, s jakými principy se bude vládnout, ale na tom, kdo bude vládnout.

Paroubek nevyloučil, že ČSSD by mohla umožnit znovuzvolení Klause

Předseda ČSSD Jiří Paroubek jednoznačně nevyloučil, že sociální demokraté by mohli umožnit znovuzvolení Václava Klause prezidentem republiky. Paroubek v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes řekl, že v zájmu sociální demokracie není, aby Klaus byl opakovaně prezidentem. Současně ale prohlásil, že je možné o těchto věcech hovořit. Na otázku deníku, zda by byl nakloněn podpořit znovuzvolení Klause více než třeba před dvěma měsíci, Paroubek odpověděl: "Tak v tuto chvíli není prezidentská volba na pořadu dne. Ale podle mne se v politice nepohybují jenom sochy. Jsem tedy schopen uvažovat o lecčems, pokud je to v zájmu země. V zájmu země je samozřejmě politická stabilita a ten zájem země může někdy být i trošku jiný než zájem sociální demokracie. V zájmu sociální demokracie samozřejmě není, aby prezidentem republiky opakovaně byl Václav Klaus - ale můžeme o těch věcech hovořit." Sociální demokraté pod Paroubkovým vedením dosud označovali za chybu, že prezidentem byl v roce 2003 zvolen právě Klaus. Opakovaně také dávali najevo, že při příští volbě hlavy státu v roce 2008 Klause rozhodně podporovat nebudou. Sociální demokraté také Klause v minulosti obvinili, že se nechová jako nadstranický prezident, ale jako čestný předseda ODS.

O Klausových šancích na znovuzvolení začal tisk spekulovat v souvislost s nynějším povolebním vyjednáváním. Někteří komentátoři a analytici tvrdí, že Klaus se snaží dojednat spolupráci ODS a ČSSD mimo jiné s cílem zajistit si hlasy pro zvolení za dva roky. Klaus takovou interpretaci svého počínání ale odmítá.

Zemřela maminka prezidenta Václava Klause

Ve věku nedožitých dvaadevadesáti let zemřela maminka prezidenta republiky Václava Klause Marie Klausová. Informaci zveřejnil Hrad na svých internetových stránkách. Další podrobnosti nesdělil. O zdravotním stavu prezidentovy matky informoval naposledy deník Blesk 23. června letošního roku. Uvedl, že Marii Klausovou museli kvůli zdravotním problémům odvézt ten den na internu nemocnice na Karlově náměstí. "Je mi smutno, ale tyto zdravotní problémy k maminčině věku asi už patří," řekl podle Blesku tehdy prezident.

Marie Klausová se narodila 12. října 1914 v pražských Strašnicích s příjmením Kailová. Po svém otci Karlu Kailovi, který se dožil dvaadevadesáti let, zdědila i dlouhověkost. Její manžel Václav byl úředník. Když byly její dvě děti Václav a Alena malé, věnovala se domácnosti, pak pracovala třináct let jako pokladní a průvodkyně v pražské Špálově galerii. Ráda malovala - byla vzdálenou příbuznou Mikoláše Alše. Vlastním nákladem také vydala dvě knížky lyrických veršů. Koncem roku 2004 měla vážný úraz, když si při pádu ve svém bytě zranila kyčelní kloub a musela se podrobit operaci krčku. Jinak bydlela s rodinou na zámku v Lánech.

Senát USA schválil Richarda Grabera jako nového velvyslance v ČR

Americký Senát ve čtvrtek jednomyslně schválil Richarda Grabera do funkce velvyslance Spojených států v České republice. Nominace ani volba se nesetkala s odporem opozičních demokratů. Devětačtyřicetiletý Graber musí ještě složit přísahu a poté se připravit na odjezd do Prahy, kde předloží pověřovací listiny. Graber sdělil, že celý proces bude završen v září, nebo v říjnu letošního roku. Ve funkci nahradí Williama Cabanisse, který přijel do Česka počátkem roku 2004.

Právník Graber vystudoval bostonskou univerzitu a zabýval se například reformou volebního systému. Jako komentátor se objevil mimo jiné v pořadu Larryho Kinga. Před diplomatickou nominací stál v čele Republikánské strany ve státě Wisconsin. Do ČR doprovodí Grabera jeho manželka Alex a patnáctiletý syn Eric. Druhý, devatenáctiletý Scott nastupuje na univerzitu v Severní Karolíně.

Manažerka České konsolidační agentury Kafková vynášela interní informace

Odvolaná manažerka České konsolidační agentury (ČKA) Radka Kafková, která čelí obvinění z korupce, vynášela podle nejnovějších poznatků policie interní informace o prodeji pohledávky za společností Cetus. Tyto informace údajně prodávala spoluobviněným v případu Pavlu Hráchovi a Josefu Tykvovi, uvedla Česká televize s tím, že tato skutečnost byla rozhodující pro zatčení Kafkové. Dosud se spekulovalo o tom, že obviněná manažerka ovlivňovala cenu pohledávky.

Podnikatelé Tykva a Hrách se nejprve dozvěděli, že ČKA bude prodávat lukrativní pohledávku za firmou Cetus. Kontaktovali Kafkovou, která jim údajně poskytla detailní informace o struktuře pohledávky i závěry interního auditu agentury. Policie má podle ČT také indicie, že Kafková jako členka představenstva ČKA dokonce výrazně přispěla k tomu, že pohledávka byla prodávána samostatně, a nikoli v bloku spolu s ostatními.

Agentura zatím nepřipouští možnost, že Kafková prodej pohledávky ovlivňovala. Neví se ani, kdo měl na získání pohledávky za Cetusem největší zájem. Hrách a Tykva byli prý jen prostředníci a policie tají, pro koho pracovali. Podle jedné policejní verze nejdříve zamýšleli, že si pohledávku koupí sami. Peníze údajně sháněl Hrách, ale neúspěšně. Podle televize oslovil i hokejového trenéra Aloise Hadamczika. "Já vůči Hráchovi nemám žádnou pohledávku, on vůči mně taky ne," řekl Hadamczik ČT.

Policie už kvůli nelegálnímu dovozu odpadu obvinila 30 lidí

Kvůli nelegálnímu dovozu odpadu z Německa obvinila policie již 30 lidí. Byli mezi nimi i čtyři muži, které lounská okresní státní zástupkyně Zdeňka Bendová považuje za organizátory dovozů. Podle zjištění policie si dovozci nelegálního odpadu z Německa vydělali několik desítek milionů korun. Počet obviněných není konečný, řekla Bendová. Televize Nova s odvoláním na informace od policie a státní zástupkyně uvedla, že počet obviněných by se mohl zvýšit nejméně o deset. Tři ze čtveřice mužů jsou podle žalobkyně podezřelí, že si od září 2005 do března 2006 pronajali areál bývalého statku v Libčevsi na Lounsku, do kterého pak nechali navézt několik tisíc tun komunálního odpadu z Německa. Hájili se tím, že dováželi jen plastové lahve na recyklaci, uvedla Bendová. Podle odborníků to ale byl nebezpečný odpad. Posledního muže ze čtveřice organizátorů policisté podezírají z toho, že nechal nebezpečný komunální odpad z Německa dovézt na skládky v Sosnové, Šluknově a Arnolticích.

Právo: Temelín vyrobil celkem 50 miliard kWh elektřiny

Jaderná elektrárna Temelín v pátek zaokrouhlila svou celkovou dosavadní výrobu elektřiny na 50 miliard kilowatthodin. Stalo se tak po pěti letech a sedmi měsících od chvíle, kdy byla 21. prosince 2000 vyrobena první elektřina v prvním bloku elektrárny. Druhý blok začal vyrábět elektřinu 29. prosince 2002. Napsalo to Právo. Dosud vyrobená elektřina by pokryla spotřebu na území Jihočeského kraje po dobu 23 let a jihočeským domácnostem by stačila na 130 let. Na roční výrobě v celé republice se Temelín podílí 15 procenty. Dosavadní výrobou v jaderné elektrárně Temelín se ušetřilo 50 milionů tun hnědého uhlí a 1,75 milionu tun vápence k odsíření.

Kompenzace cen elektřiny půjde z dividend ČEZ

Kompenzace rostoucích cen elektřiny pro sociálně slabé domácnosti se bude financovat z dividend, které vyplatí ČEZ státu. Uvedl to ministr průmyslu a obchodu Milan Urban v rozhovoru pro Lidové noviny a dodal, že dávky by se měly začít vyplácet od začátku příštího roku. Dividenda od společnosti ČEZ jde na ministerstvo financí, které je jejím vlastníkem. To by pak posílilo kapitolu rozpočtu ministerstva práce a sociálních věcí. Vláda ani parlament podle Urbana nemohou přímo ovlivňovat cenu elektřiny. Stát tak může činit pouze nepřímo, ale musí k tomu mít energetickou koncepci. Ta by měla stanovit, kolik elektřiny se bude v budoucnosti vyrábět z jádra, kolik z uhlí a obnovitelných zdrojů, řekl Urban.

VZP zřejmě bude muset vrátit léčebnám peníze, jež strhla

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) zřejmě bude muset vrátit léčebnám dlouhodobě nemocných, odborným léčebným ústavům, psychiatrickým léčebnám a rehabilitačním zařízením peníze, které jim strhla z úhrad. Odvolací Městský soud v Praze rozhodl, že VZP nemůže omezit paušální platby cenou bodu. ČTK má k dispozici rozsudek, podle něhož mladoboleslavské Pírkovo sanatorium dostane od VZP 1,25 milionu korun plus 60.000 korun jako náhradu odvolacího řízení. Podle Jany Popovičové z kanceláře Asociace českých a moravských nemocnic se rozsudek vztahuje na všechna zařízení následné péče. Celkem by jim VZP měla vrátit zhruba sto milionů korun, což "nezruinuje" více než stomiliardový rozpočet VZP, řekla Popovičová. Dodala, že pro pojišťovnu by bylo určitě levnější, aby zaplatila, protože tak ušetří náklady soudních sporů s dalšími léčebnami. Spory by řešil stejný soud.

Spor mezi VZP a léčebnami se táhne už řadu let. Dřívější ředitelka VZP Jiřina Musílková trvala na tom, že se VZP má řídit cenovým výměrem ministerstva financí, který stanoví regulace cenou bodu ve výši 1,10 koruny. Tím se však snížily dohodnuté paušály, které vycházely naopak z vyhlášky ministerstva zdravotnictví. VZP argumentovala tím, že léčebny nesplňují "personální vybavení". Tím pádem neposkytují péči v dostatečné kvalitě, takže jim peníze strhnout může. Do stejného sporu s VZP se kvůli regulaci plateb cenou bodu dostaly již dříve i záchranné služby. Soud rozhodl rovněž v jejich prospěch a VZP jim musela stržené peníze vrátit. Popovičová poznamenala, že VZP se dosud řídila tím, co pro ni bylo výhodnější, přestože Ústavní soud už v roce 2003 jednoznačně řekl, že vyhlášky ministerstva zdravotnictví jsou speciální úpravou pro ceny ve zdravotnictví, a mají tedy přednost před vyhláškami ministerstva financí.

V pondělí budou k dispozici další vakcíny proti příušnicím

V pondělí budou vakcíny proti příušnicím k dispozici ve čtyřech krajích, kde vyzval hlavní hygienik ČR Michael Vít mladé muže k očkování. Po výzvě hlavního hygienika se počátkem týdne nechalo očkovat 2000 mužů od 19 až 23 let z krajů Moravskoslezského, Zlínského, Jihomoravského a kraje Vysočina. Vakcína tak byla během dvou dnů rozprodána. Protože o očkování mají zájem ještě další mladí muži, byly urychleně vyrobeny další vakcíny. Vít doporučil mimořádné očkování mladým mužům v krajích, kde byl v první polovině roku zvýšený počet onemocnění touto infekcí, která u mužů může vést k neplodnosti. Letos bylo v Česku zatím 4000 nemocných, drtivá většina v krajích, kde Vít nyní doporučil očkování. V současnosti již epidemie ustává. Epidemiologové, jež ČTK oslovila, proto Vítův krok zpochybnili a vidí za ním obchodní tah.

V Česku se proti příušnicím očkují všechny děti od roku 1987. V některých případech zřejmě vakcína nezabrala, Vít to přikládá tomu, že ve zmíněných čtyřech krajích nebyla správně skladována. Látka musí být uložena při teplotě minus dva až minus 20 stupňů Celsia, jinak se znehodnotí. V lékárnách a ordinacích praktických a dětských lékařů však mohl být narušen "chladový řetězec". Epidemie příušnic se objevuje v Česku zhruba jednou za deset let. Poslední velká epidemie byla v letech 1995 až 1996. Současná není podle Víta tak rozsáhlá, aby vyžadovala povinné mimořádné přeočkování celé populace. Příušnice se projevují jednostranným zduřením a bolestí příušních žláz.

V Česku se chystá antidopingový zákon

Držení nebo distribuce dopingových látek má být i v České republice trestným činem. Podle Lidových novin se připravuje takzvaný antidopingový zákon, který už přijala řada evropských zemí. "Máme zákon připravený ve věcném znění," řekl LN ředitel Antidopingového výboru ČR Jaroslav Nekola. Samo užití dopingu podle něho trestným činem nebude. Nyní je podle něho zapotřebí přizpůsobit legislativu, protože nová úprava zasáhne například i do trestního, přestupkového nebo celního zákona. Česko se již připojilo ke světové antidopingové úmluvě, jednou z jejích podmínek je právě přijetí zákona.

Na dálnici D5 za Rokycany je převrátil kamion s latexem

Na dálnici D5 mezi za Mýtem na Rokycansku ve směru na Prahu je od rána uzavřen pravý jízdní pruh, kde se převrátil kamion s latexem. Řidiče převezla s lehkými zraněními záchranná služba do rokycanské nemocnice. Na silnici vytekla barva. Hasiči museli podle jejich mluvčího Františka Vaška čekat na příjezd celní správy, která náklad odpečetila. Hasiči přehradili odtok barvy zeminou, aby neunikala do jímky na dešťovou vodu, ale pouze do sběrných kanálů.

Na Bruntálsku přibývá uštknutí zmijí

Na Bruntálsku přibývá případů uštknutí zmijí obecnou. Šest takto zraněných pacientů ošetřili lékaři Podhorské nemocnice v Bruntále během června a července. Nejvážnější komplikace měl v pondělí osmasedmdesátiletý muž, který po uštknutí upadl do bezvědomí. Život mu zachránili policisté hledající v lese stopy po vraždě podnikatelky z Bruntálska. Muže v bezvědomí okamžitě naložili do služebního auta a odvezli k lékaři, kde dostal sérum. Podle mluvčí Podhorské nemocnice Simony Součkové uštknutí zdravého mladého člověka většinou neznamená ohrožení na životě. "Vyšší riziko ale hrozí lidem se závažnými srdečními, plicními či jinými onemocněními, a to především ve vyšším věku. Pozor by si měly dávat také malé děti. Dodala, že závažné komplikace však nelze vyloučit ani u lidí mladých a zdravých.

Celoroční projekt Mozart-Praha-2006 dospěl do své poloviny

Do své poloviny dospěl celoroční projekt uspořádaný k 250. výročí narození Wolfganga Amadea Mozarta, v jehož rámci se letos v Praze konají dvě stovky koncertů, operních představení, výstav a dalších akcí. "Již se nám podařilo rozhýbat propagaci myšlenky spojení Mozarta s Prahou nejenom z hledisek muzikologických a vědeckých, ale i pro běžného člověka," řekl ČTK Jiří Hubač, výkonný ředitel sdružení Mozart-Praha-2006, jež projekt koordinuje. Podle Hubače zaznamenali pořadatelé velký zájem o návštěvu akcí projektu od domácích i zahraničních příznivců hudby, velká je také návštěvnost internetové stránky projektu www.mozartprague2006.com. "Jde to až do tak absurdní míry, že dostáváme objednávky třeba z Mexika na vstupenky na Bertramku a musíme složitě vysvětlovat, že si je mají objednávat přímo u pořadatelů," uvedl Hubač.

Zatím nejúspěšnější akcí projektu bylo podle Hubače vystoupení České filharmonie s rakouským dirigentem Manfredem Honeckem v den Mozartových narozenin 27. ledna ve Stavovském divadle. Přenos tohoto koncertu viděli v rámci mezinárodního projektu také televizní diváci v řadě zemí. "Praze se podařilo symbolicky vklínit mezi dvě mozartovské Mekky, Vídeň a Salcburk," pochvaluje si Hubač, který věří, že se Mozart může stát vedle spisovatele Franze Kafky další ikonou, za níž budou do metropole pravidelně přijíždět turisté.

Ostravští loutkáři vystoupí na festivalu v Jižní Koreji

Třináct členů uměleckého souboru ostravského Divadla loutek odjíždí v pondělí na mezinárodní jihokorejský divadelní festival Chuncheon 2006. V Asii budou s loutkářskou pantomimou O rybáři a rybce jako jediný soubor reprezentovat Českou republiku. ČTK to řekla dramaturgyně Hermína Motýlová. Podle ní měli korejští pořadatelé zájem právě o tuto hru. "Přesto, že jde o velikou a technicky složitou inscenaci," doplnila. Divadlu na zájezd podařilo sehnat peníze, a korejské publikum tak bude moci vidět hned pět představení. Dvě z nich na festivalu a další tři ve městech Osan a Daejeon. Zahraniční mise s touto inscenací mají herci už nacvičené. Pohádku hráli totiž už i na Slovensku, v Izraeli a ve Španělsku.

Křivoklátský betlém ozdobí i soška Leonarda da Vinciho

Dřevěná soška Leonarda da Vinciho včetně modelu jeho létajícího stroje se stane součástí křivoklátského betlému, který postupně na hradě vzniká od roku 2001. Figurku při 11. setkání řezbářů Křivořezání 2006 dokončil amatérský řezbář Oskar Podávka z Chocně. Nyní má betlém zhruba 170 postav. "Kdo jiný by se měl klanět Ježíškovi než jeden z největších vědců a vynálezců?" řekl ČTK Podávka. Povoláním prodavač v železářství da Vinciho létací stroj vyřezal částečně podle své fantazie, využil však i nákresů jeho přístrojů z knih. Letošního Křivořezání, které začalo 1. srpna, se zúčastnilo 25 řezbářů. Za přítomnosti návštěvníků hradu na dolním nádvoří vytvářeli figurky pro betlém.

Jídelna bude první zrestaurovanou komnatou hradu Veveří

Jídelna se do konce října stane první zrestaurovanou komnatou hradu Veveří tyčícího se nad Brněnskou přehradou. Její obnova skončí opravou dubových parketových kazet z 19. století, na nichž nyní pracují řemeslníci, řekl kastelán Petr Fedor. Zničený objekt převzali do své péče památkáři v roce 1999. Od té doby se mu snaží dát původní podobu. Nejprve odborníci v jídelně zrestaurovali fresky zachycující hrad a jeho okolí ve druhé polovině 18. století. Jde o nejstarší dochovaná vyobrazení Veveří. Veveří označují odborníci za "moravský Karlštejn". Za uplynulých pět let do něj bylo investováno 38 milionů korun. Přesto je stále ve špatném stavu. Na odstranění největších závad potřebuje historický objekt přibližně 120 milionů korun.

Na Otavu se vrátili zlatokopové

Zlatonosná řeka Otava u Kestřan na Písecku opět ožila zlatokopeckým ruchem. Více než stovka nadšenců, muži i ženy, školáci i senioři, se pokoušela s rýžovnickou pánví vytěžit z říčního písku zlatinky, droboučké šupinky zlata. Cílem organizátorů 14. ročníku soutěže je přiblížit lidem způsob, jakým se kdysi zlato z Otavy dobývalo. Voda v řece u mostu za obcí měla kolem 15 stupňů Celsia, bylo pod mrakem a lidé měli na sobě bundy. Desítkám novodobých prospektorů ale počasí nevadilo. Střídavě se vrhali do řeky s jedinou vidinou: narýžovat zlato. Vítězem se stal ten, komu v pánvi ve tvaru čínského klobouku uvízlo za 15 minut přemílání říčního písku nejvíce zlatinek. Zbohatnout ovšem na rýžování nelze. I kdyby při nejšikovnějším ze soutěžících stálo nesmírné štěstí, musel by vyrýžovat statisíce blyštivých zrníček. "Za čtvrt hodiny se tady rýžuje něco kolem 20 zlatinek. Do gramu zlata by jich bylo potřeba mezi 15.000 až 18.000. Spočítali jsme, že když budou všichni soutěžící rýžovat celý den, tak si vydělají asi 33 korun," řekl ČTK organizátor soutěže Vladimír Bláha z Českého klubu zlatokopů. Akce je jedinou v Česku, při níž se zlato dobývá na volném toku řeky.

Rozsáhlé pozůstatky po rýžování na "zlatonosné" Otavě i v jejích přítocích svědčí o tom, že především ve 13. a 14. století bylo Pootaví jedním z nejvýnosnějších nalezišť zlata ve střední Evropě. Zlato, rýžované podél Otavy, pocházelo z ložisek v okolí Kašperských Hor a bylo hlavním zdrojem bohatství českých panovníků.

Milovníci westernu si připomněli návštěvu Buffalo Billa

Milovníci Divokého západu si ve westernovém městečku v Hrušovanech nad Jevišovkou na Znojemsku připomněli netradiční výročí. Letos totiž uplyne přesně sto let od doby, co české země navštívil se svojí známou Wild West Show slavný zálesák a jezdec Pony Expressu Buffalo Bill, vlastním jménem Willam Cody (1846-1917). "Náš Rofltown je k těmto oslavám ideální. Loni jsme v něm totiž otevřeli Muzeum Buffalo Billa, které je jediným zařízením svého druhu v Evropě. Připomíná nejen jeho životní osudy, cesty po světě s věhlasnou show, ale i četné další věci, které po něm zůstaly dodnes," řekl ČTK šéf městečka Rudolf Staněk. Buffalo Bill byl jedním z nejznámějších zálesáků Divokého západu. Svoji slavnou přezdívku získal poté, co podepsal smlouvu na dodávku bizoního masa pro dělníky stavějící železnici a při lovech v prérii zastřelil za pouhé dva roky 4200 bizonů.

Skutečnou slávu získal zálesák až se svojí Wild West Show, přibližující život na Divokém západě, s níž objel celý svět. Kromě Indiánů a kovbojů, rodea a rychlých koltů v ní představil také slavného náčelníka Siouxů Sedícího býka, který v roce 1876 porazil u Little Big Hornu generála Georga Custera. Buffalo Bill navštívil české země při své poslední cestě do Evropy v roce 1906. Vystoupil nejprve v Českém Těšíně, později v Opavě a následně v Přerově, kde byl téměř zlynčován. Diváky totiž oslovil v němčině. Když mu jeden z nich řekl, že má mluvit česky nebo si vzít tlumočníka, prchlivý zálesák prý odpověděl: "Co byste chtěli, vždyť vaše vláda je také německá." "Přijel do Rakousko-Uherska a vůbec nerozuměl rozdílům mezi Čechy a Němci," řekl ČTK Ladislav Nykl, který je autorem dvou knih o Buffalo Billovi. Neúspěch v Přerově si kovboj vynahradil v Brně, které bylo jeho další zastávkou. Ještě než do jihomoravské metropole dorazily jeho tři vlaky s herci a kulisami, poslal předem do města sto jezdců, kteří sehráli v ulicích scénu, v níž Indiáni prchali před kovboji. Jejich příjezd sledovaly tisíce zvědavců, kteří byli naprosto u vytržení, doplnil Nykl. Po třech představeních v Brně se Buffalo Bill zastavil ještě v Jihlavě. Praze se vyhnul. Podle historiků se patrně obával toho, že by si opět mohl pohněvat české nebo německé publikum.

Český kuchař chystá televizní pořad se světovými osobnostmi

Jack Nicholson, Paul Newman, Cher, Arnold Schwarzenegger - to jsou jen některá z mnoha jmen světových celebrit, jejichž chuťové buňky ukájel český kuchař Roman Hadrbolec. Ve Spojených státech strávil deset let. V současné době připravuje pořad pro jednu z tuzemských televizních stanic, v němž bude vařit společně se světovými osobnostmi. O spolupráci jedná s Ivanou Trumpovou, francouzským korunním princem, bratrem návrhářky Donately Versaceové a dalšími. První díl pořadu diváci podle Hadrbolce uvidí v lednu příštího roku. Světové osobnosti si Roman Hadrbolec získal díky polévkám. Pro mnohé Čechy je polévka nedílnou součástí poledního menu, v zahraničí nejsou na tento pokrm tolik zvyklí. "S polévkami jsem experimentoval. Vařil jsem většinou krémy rozmixované z ovoce a zeleniny, takže si pochutnávali třeba na pórkovo-hruškovém, malinovo-řepovém nebo pomerančovo-mrkvovém krému," vyprávěl kuchař, který se do Spojených států dostal díky své praxi v jednom z luxusních hotelů v Tyrolsku.

Volf a Štěpánek jsou mistry světa v deblkanoích

Čeští deblkanosisté Jaroslav Volf s Ondřejem Štěpánkem se stali poprvé v kariéře mistry světa. Na šampionátu v pražské Troji vyhráli suverénně o více než dvě sekundy před německou dvojicí Marcus Becker, Stefan Henze. Třetí byli již s pětisekundovou ztrátou olympijští vítězové Pavol a Peter Hochschornerové ze Slovenska. V neděli světový šampionát vyvrcholí závody kajakářek a singlkanoistů.

Hlaváčová pokořila kanál La Manche v nejlepším ženském čase

V nejlepším ženském čase všech dob zdolala kanál La Manche česká plavkyně Yvetta Hlaváčová, která na překonání úžiny jedním směrem potřebovala 7 hodin a 25 minut. Její rekordní výkon je přitom pouze mezičasem, neboť Hlaváčová se hned po vystoupení na francouzskou pevninu vydala na další plaveckou cestu zpět do Anglie. Brněnská plavkyně navíc výrazně vylepšila absolutní české maximum, které díky ní mělo od loňského srpna hodnotu 8 hodin a 42 minut.

Ženský rekord držela už od roku 1978 výkonem 7 hodin a 40 minut Američanka Penny Lee Deanová. Absolutní rekord v překonání kanálu La Manche vytvořil loni 2. srpna německý plavec Christof Wandratsch časem 7 hodin, tři minuty a 52 sekund.

Střelec Jonáš získal na mistrovství světa bronz za běžící terč

Bedřich Jonáš získal na mistrovství světa ve sportovní střelbě v Záhřebu bronzovou medaili. Jednadvacetiletý reprezentant zastoupil obvyklou českou jedničku ve střelbě na běžící terč Miroslava Januše a v disciplíně mix na 50 metrů skončil po dramatickém rozstřelu třetí. Stejně jako v páteční soutěži na 50 metrů zvítězil Polák Lukasz Czapla, stříbro získal slovenský reprezentant Peter Pelach.

Počasí

Bude oblačno, až zataženo s deštěm nebo přeháňkami. Denní teploty 17 až 21 stupňů Celsia.

05-08-2006