Denní souhrn zpráv Zprávy

06-08-2006

Ministr Svoboda: Je téměř jisté, že USA budou chtít základnu v ČR

Podle ministra zahraničí Cyrila Svobody (KDU-ČSL) je téměř jisté, že USA Českou republiku požádají, aby se zapojila do programu protiraketové obrany. Svoboda to řekl v pořadu České televize. Jistý zatím není rozsah tohoto zapojení. Může jít o umístění radaru, ale i vybudování protiraketové základny se stovkami vojáků a desítkou raket. Průzkumný tým USA již zkoumal několik lokalit v ČR, které by byly pro základnu nejvhodnější. Byl také v Polsku, možnost umístit základnu v Maďarsku prý definitivně padla. Američanům údajně nejvíce vyhovoval vojenský výcvikový prostor Libavá nedaleko Olomouce.

Podle průzkumu agentury Median pro Mladou frontu Dnes je ale drtivá většina občanů České republiky proti tomu, aby v zemi byla protiraketová základna USA. S jejím vybudováním souhlasí jen 17 procent lidí, ostatní jsou proti. Svoboda v televizi řekl, že již před volbami jednaly české a americké úřady o technických aspektech možné základny. Všechny dokumenty však byly v režimu utajení, a proto se o nich nehovořilo. Teprve nyní jsou odtajňovány. Bývalý předseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) televizi řekl, že k možnosti vybudování základny na českém území má výhrady. Podle něj jde o "sólo akci" Spojených států bez účasti NATO.

Washington se na středoevropské země obrátil kvůli vybudování "raketového deštníku" proto, že zařízení na severoamerickém kontinentu nestačí. Cílem takzvané antirakety je zničit útočnou raketu vysoko ve vzduchu před jejím dopadem na cíl. Oslovené země si od systému slibují, že by se pod "deštník" schovaly společně s USA. Podobný systém připravuje i NATO, je však teprve ve fázi příprav. Někteří znalci se ale obávají, že základna by mohla přilákat pozornost nepřátelských režimů nebo teroristů. Podle neoficiálních informací by u čistě obranného komplexu sloužilo několik stovek Američanů a základna by zaměstnala také stovky či tisíce místních obyvatel.

Předseda zelených Bursík: Prezident se chová nestandardně, usiluje o své zvolení

Předseda Strany zelených Martin Bursík soudí, že prezident republiky Václav Klaus se v současné politické krizi chová nestandardně. Naznačil, že jeho motivem je, aby do prezidentských voleb v lednu 2008 vládlo zemi spojenectví ČSSD a ODS. Oba tábory by mu pak mohly zajistit pohodlné zvolení do druhého funkčního období. Bursík to řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Mluvčí prezidenta republiky Petr Hájek ČTK řekl, že podobná vyjádření Martina Bursíka považuje Václav Klaus za mimořádně urážlivá. "Jediné, o co v tuto chvíli panu prezidentovi jde, je zprůchodnění celé složité politické situace. To je jeho jediným zájmem. Pokud mu někdo podsouvá něco jiného, tak patrně vychází sám ze sebe a ze svého vnitřního uspořádání," tlumočil prezidentův názor. Bursík ale soudí, že kdyby Klaus neusiloval o své zvolení, tak by v pátek na Hradě pověřil předsedu ODS Mirka Topolánka sestavením vlády: "Dokonce si myslím, že měl daleko dříve vstoupit do těch rozhovorů, měl ho pověřit dříve, protože jsme se mohli dostat do standardních mechanismů." Podotkl, že země je nyní v situaci, kdy prezident neučinil vůbec nic. "Dokonce tento týden je to tak: není pověřen nikdo ani sestavením vlády, a ani jednáním. Teď je to tak, že by všichni mohli odjet někam k rybníku, kdyby bylo hezké počasí," řekl Bursík.

Topolánek chce po neúspěchu trojkoaličního projektu vyjednávat od počátku týdne o menšinové vládě podporované všemi stranami vyjma KSČM. Bursík naznačil, že zelení jsou ochotni podpořit dvě varianty, které obě vedou k předčasným volbám. "Jiné varianty vedou k tomu, že dvě politické strany, které svedly vážný, až ideologický boj před volbami, najednou udělají nějaký handl, nějaký kontrakt. To by bylo zklamání pro většinu občanů," řekl předseda zelených.

Pokud sněmovna nezvolí předsedu, obmění se asi současná vláda

Pokud ani po sedmé volbě šéfa sněmovny nebude dolní parlamentní komora ustavena, zváží sociální demokraté rekonstrukci dosluhujícího kabinetu premiéra Jiřího Paroubka. Podle poslance ČSSD Lubomíra Zaorálka je například pravděpodobné, že by byli vyměněni ministři US-DEU. Proti takovému postupu se ale ostře ohradil předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek. Takový postup je podle něj nepřijatelný. "Ta vláda má legitimitu jako celek odvozenou od voleb v roce 2002. Přemýšlet o tom tak, že po volbách v roce 2006 někdo v té vládě legitimitu má a někdo nemá, je naprostá nehoráznost, která je zcela mimo demokratické principy právního státu," řekl ČTK Kalousek. Jediný ústavní akt, který podle něj dosluhující vláda Jiřího Paroubka (ČSSD) může udělat, je podat demisi jako celek. "Ten, kdo tohle řekl, nemá nejmenší ponětí o demokratickém právním řádu. Skutečnost, že čtyři roky vykonával funkci předsedy Poslanecké sněmovny, je tedy alarmující při tomto způsobu uvažování o demokratické legitimitě," podotkl.

Schůzky k dalším povolebním vyjednáváním bude od pondělí zřejmě svolávat předseda ODS Mirek Topolánek. Poté, co v pátek skončil projekt trojkoalice ODS, KDU-ČSL a Strany zelených, navrhuje menšinovou vládu občanských demokratů s podporou všech stran vyjma KSČM. Zaorálek ale prohlásil, že takové řešení by bylo zřejmě jen dočasné. "Nesouhlasíme s tím, mluvit takto rychle o předčasných volbách," řekl. Topolánkovu variantu označil za nereálnou již v pátek i Paroubek. Zaorálek dodal, že nyní není jistota, že by předčasné volby dopadly jinak než červnové.

Dopravci by měli začít od listopadu testovat elektronické mýtné

Vybraní dopravci by měli začít od listopadu testovat systém elektronického mýtného, které se začne v Česku vybírat od ledna příštího roku. ČTK to řekl generální ředitel firmy Kapsch Telematic Services, která mýtný systém v ČR buduje, Karel Feix. Na testování systému se Kapsch dohodl se sdružením autodopravců Česmad Bohemia. Vybrané kamiony se budou koncem roku pohybovat po zpoplatněných dálnicích a silnicích již s funkčními palubními jednotkami, které mýtné měří. "Platit však samozřejmě nebudou. Bude se pouze důkladně měřit a vyhodnocovat spolehlivost systému a ověřovat dosažená efektivnost při fiktivním vybírání mýtného," dodal Feix.

V Česku bude od ledna zpoplatněno 970 km dálnic a rychlostních silnic, od poloviny příštího roku k nim přibudou i vybrané tahy prvních tříd. Kapsch sice v soutěži nabídl, že obě fáze zpoplatnění zavede naráz hned od ledna 2007, stát ale nakonec kvůli odvolání konkurentů smlouvu s dodavatelem podepsal o tři měsíce později, než podmínky soutěže předpokládaly, a zpoplatnění se tak rozdělí do dvou etap. Sazby mýtného zatím nejsou známy.

Autobusy na Ústecku možná opět nepojedou

Dopravní podnik ústeckého kraje (DPÚK) možná opět přestane zajišťovat v ústeckém kraji přepravu lidí. Jeho autobusy už nejezdily od úterý do čtvrtka, protože mu kraj neuhradil ztrátu z veřejné dopravy. Ředitel DPÚK Pavel Knecht v pořadu ČT Otázky Václava Moravce stejný postup nevyloučil v případě, že podnik nedostane od ústeckého kraje zaplacený dluh. "Nechci předjímat, v pondělí budeme jednat," uvedl. "Když se budou dodržovat zákony, tak se jezdit může," řekl hejtman ústeckého kraje Jiří Šulc.

Čtyřdenní kolaps autobusové dopravy v Ústeckém kraji postihl na 40.000 lidí. DPÚK tak splnil minulý týden svou výstrahu, že nebude jezdit, protože mu Ústecký kraj nezaplatil za ztrátu z osobní dopravy za poslední tři měsíce. Podnik žádá zhruba 70 milionů Kč. Kraj je ale vyplatit nehodlá. DPÚK už podle Šulce tyto peníze získal z kraje v průběhu ledna, února a března, kdy prý nepřiměřeně zdražil dopravu tak, že je nejdražší v republice. Knecht pravdivost Šulcovy tabulky cen dopravců popřel. Zajištění dopravy stojí denně zhruba milion Kč, DPÚK kvůli jejímu financování bude podle něj možná muset prodat několik autobusů.

Spory mezi DPÚK a Ústeckým krajem se vyhrotily letos, kdy dopravce požadoval uhrazení ztráty 315 milionů korun za veřejnou dopravu. Loni dostal od kraje 180 milionů korun. Poskytl prý ale kraji služby za 254 milionů korun. Podle Šulce bylo toto meziroční navýšení pro kraj nepřípustné. Samospráva proto k 1. květnu vypověděla DPÚK smlouvu a vypsala koncesní řízení na nového dopravce. Vedení Ústeckého kraje chtělo vleklé tahanice o peníze DPÚK vyřešit tím, že si veřejnou autobusovou dopravu objedná u sousední ČSAD Česká Lípa. Ta ale své žádosti o vydání licencí vzala zpět. Její ředitel David Mahdal řekl, že podmínky, za kterých chtěl kraj jeho společnosti licence vydat, jsou za hranou zákona, a proto jsou pro firmu nepřijatelné. Českolipský ČSAD a DPÚK mají podle z informací týdeníku Euro totožného majoritního akcionáře. Tím je prý Československá eskontní společnost, která v obou firmách údajně drží 68 procent akcií. Předsedou dozorčí rady ČSAD Česká Lípa i Dopravního podniku Ústeckého kraje je podle listu Jaroslav Havlátko.

Nad Přerovem budou příští týden létat francouzské vrtulníky

Nebe nad Přerovem budou příští týden brázdit francouzské vrtulníky Gazelle a Puma. Na tamní základnu vrtulníkového letectva zamíří v rámci partnerské výměny letek států NATO příslušníci pluku bojových vrtulníků z francouzské vojenské základny v Compiegne. Cílem jejich návštěvy je sladit letový provoz. "Každá země včetně Francouzů má trochu jiné operační postupy a tady se to sjednocuje. V případě, že jsou velká cvičení, kterých se účastní vrtulníky i několika armád najednou, netrvá slaďování již tak dlouho. Cvičení je poté podstatně jednodušší. Pomáhá nám to v komunikaci," doplnil mluvčí přerovské základny Milan Kouřil. Přerovská základna je jedinou vrtulníkovou základnou v České republice. V současnosti má kolem šesti desítek strojů.

Na Karlovarsku boural zájezdový autobus, řidič zemřel

V podjezdu železniční tratě v Doubí na Karlovarsku havaroval zájezdový autobus. Jeden ze tří řidičů zemřel, dva byli zraněni. Podle informací ČTK jel autobus z Prahy. Řidiči vysadili turisty v centru Karlových Varů a jeli na oběd do městské části Doubí. V době nehody se vraceli zpět do města. Policisté zatím nevědí, zda byla příčinou rychlá jízda, nepozornost nebo mikrospánek.

V Ostravě přežil čtyřletý chlapec pád ze druhého patra

V Ostravě-Zábřehu vypadl v sobotu z okna ve druhém patře ubytovny čtyřletý chlapec. Po pádu sice vstal a obešel budovu, ale podle lékařů má problémy se srdcem. Nyní je v nemocnici. Událost se přihodila, když byla matka nakupovat a dítě nechala doma. V Ostravě se v sobotu stal ještě jeden podobný případ, tentokrát ale jedenapůlletého chlapce zachránil před pádem z okna v šestém patře policista, který šel náhodou kolem. Obě matky policie začala stíhat. Matce mladšího chlapce hrozí problémy i kvůli tomu, že v době, kdy nechala chlapce i jeho dva sourozence samotné doma, popíjela v baru nedaleko bytu. Chlapec se v době její nepřítomnosti dostal k otevřenému oknu v kuchyni a vylezl na parapet. Přitom hlasitě plakal a křičel. Všiml si ho policista v civilu, který šel náhodou kolem. Přivolal kolegy a hlídal, aby dítě nespadlo. Jeden ze členů přivolané hlídky vykopl dveře bytu a chlapce zachránil. "Uvnitř našel další dvě vystrašené děti," uvedl mluvčí.

ČR láká stále více turistů, záleží na poloze kraje a jeho nabídce

Počty zahraničních turistů přijíždějících do České republiky každoročně rostou. Nejoblíbenějšími cíli cizinců jsou Praha, Jihomoravský, Karlovarský a Jihočeský kraj. Mezi zahraničními hosty převažují Němci a Nizozemci. Místy převládají i jiné národnosti, podle ankety ČTK ale záleží na poloze regionu a jeho nabídce. Například cestovní ruch na severní Moravě je závislý na turistech z Polska, částečně i ze Slovenska, v pohraničí na jihu republiky převažují Rakušané, stejně jako Němci na západě. Cizince do Česka vedle památek a přírody lákají i lázně. Nabídka procedur a jejich atraktivita ovlivňuje složení hostů. Například Mariánské a Františkovy Lázně na západě Čech volí nejčastěji Němci, v největším českém lázeňském městě, Karlových Varech, je už mírně více Rusů a severočeské Teplice si oblíbili Arabové. Jejich počty se ale v posledních letech lehce snižují a volná místa tepličtí doplňují novou klientelou z Ruska. O Českou republiku se stále více zajímají i turisté z Asie, ačkoli jejich počty zdaleka nedosahují podílu Evropanů. Například Japonců na jih Čech loni přijelo 9000, zatímco všech cizinců tam přicestovalo přes 320.000. Japonce láká zejména historie, oblíbili si tak Český Krumlov a Prahu, japonští milovníci vážné hudby bývají stále početnějšími hosty festivalu Smetanova Litomyšl.

Od turistů z Asie si slibuje posílení cestovního ruchu i severní Morava. Šanci vidí ve výstavbě automobilky Hyundai. Kraj hodlá v budoucnu přilákat movité jihokorejské hosty. Korejci budou podle odborníků nejvíce vyhledávat golfová hřiště, ranče s vyjížďkami na koních, místní lidovou kulturu, historické zámky a průmyslové památky. Personál turistických zařízení a atrakcí by se měl začít učit základy korejštiny.

Kromě historických památek zahraniční návštěvníky láká turistika v české přírodě i různé kulturní zážitky. Ve Středočeském kraji tak je oblíbeným cílem turistů Český ráj či v Ústeckém kraji Národní park České Švýcarsko, které nabízejí atraktivní pěší i cyklistické výlety. V Královéhradeckém kraji jsou turisticky nejatraktivnější Krkonoše. Nejvíce si je oblíbili Němci, a to hlavně v zimě. Přírodní rekreaci prakticky v celém Česku vyhledávají nejvíce Nizozemci, které lze v létě najít téměř ve všech kempech. Například na Vysočině nizozemští investoři pro své krajany přestavěli dva kempy na Pelhřimovsku. I v podhůří Krkonoš se některé kempy soustřeďují výhradně na nizozemskou klientelu. Podkrkonoší si Nizozemci oblíbili natolik, že si na několika místech nechali postavit nové, moderně zařízené chalupy. Další lokality sázejí na místní zajímavosti. V Libereckém kraji se novou turistickou atrakcí staly ukázky broušení kamenů a jejich zasazování do šperků v Turnově. Podle představitele družstva Granát Václava Kolomba se inspirovali v Antverpách, kde turistům předvádějí broušení diamantů. V Plzeňském kraji jsou jedním z největších turistických taháků jediné české pivní lázně. Za netradičním odpočinkem, pivem, ale také kvůli léčbě kožních, cévních a ischemických chorob je navštěvují zahraniční i čeští turisté.

V Mikulově bude vystaven sto let starý židovský pohřební kočár

Židovský hřbitov v Mikulově na Břeclavsku má mít od příští sezony novou turistickou atrakci, sto let starý pohřební židovský kočár. Vůz kdysi využívala židovská obec v Senici na Slovensku. Do Mikulova byl dlouhodobě zapůjčen. Historie židovského osídlení Mikulova sahá až do 14. století. O 200 let později se stal sídlem moravských zemských rabínů. V této funkci zde působil i pražský Maharal, tedy učený rabi Löw známý z pověsti o Golemovi. Do poloviny 19. století byla mikulovská obec po pražské druhou nejpočetnější obcí v českých zemích. Většina Židů z Mikulova zahynula za druhé světové války v koncentračních táborech. Zůstal po nich židovský hřbitov, na němž je nyní asi 4500 stojících pohřebních pomníků.

Šťastná země se připravuje na rajčatovou bitvu

Patnáct tun zralých rajských jablíček se promění v munici při rajčatové bitvě, které se odehraje poslední srpnovou sobotu v areálu Šťastná země v Radvánovicích v Českém ráji. Kromě frontových bojů se utkají zápasníci i v bitkách tělo na tělo v bazénu s kečupem. Pořadatelé ho objednali tři tuny, ČTK to řekl David Večeřa ze společnosti Tomovy parky, která areál provozuje. Rajčatová bitva nebude bojem jen tak pro nic za nic, bude mít své téma, které však chtějí pořadatelé do poslední chvíle udržet v tajnosti. Klání se má zúčastnit asi 50 bojovníků proti 100 soutěžících. Ti, kteří rádi překonávají rekordy nebo sami sebe, mohou zkusit potápění na čas v tomatovém protlaku. Loňský vítěz vydržel pod hladinou 1,5 minuty a pořadatelé ho museli přesvědčovat, že vyhrál, aby se již nadechl.

Na Mladoboleslavsku žije největší český znalec slavíků

Kouzlu slavičího zpěvu, ale i touze co nejvíce přispět k poznání tohoto ptačího druhu propadl v posledním čtvrtstoletí amatérský ornitolog Pavel Kverek z Kněžmostu na Mladoboleslavsku. Za tu dobu se ovšem z pouhého nadšence stal uznávanou kapacitou a zřejmě i největším tuzemským znalcem slavíka obecného. Za svůj život již okroužkoval 997 těchto proslulých pěvců a jubilejní tisícovku hodlá pokořit příští rok na jaře. A proč si vybral zrovna slavíka? "V roce 1980 jsem naprosto šokován zjistil, že tak magický pták jako slavík zpívá u obyčejného Dolního Bousova. Rozhodl jsem se pro tuto specializaci právě proto, že slavík je mezi lidmi velmi známý a je to ptačí druh nesmírně atraktivní. Kvalitou, členitostí i sílou zpěvu ovšem slavík spolehlivě předčí většinu ptačích druhů. Kverek postupně začal studovat život slavíků do takové hloubky, že nemá v tuzemsku konkurenci. O slavících i dalších ptácích je schopen vyprávět celé hodiny, přestože je to vlastně pouze jeho koníček a na život si vydělává uměleckou kovařinou.

V Kladně uctili svatého Vavřince soutěžemi s melouny i knedlíky

Maďarský kuchař Attila Tanacz se v centru Kladna na Oslavách svatého Vavřince stal vítězem Melounového festivalu. Do největšího ze všech soutěžních melounů vykrájel motiv s růžemi. V populární soutěži jedlíků uspěl Stanislav Faltus, jenž za deset minut spořádal 23 bramborových knedlíků. Osmadvacetiletý jedlík pracující jako kuchař v olomouckém hotelu Kapucín ČTK řekl, že původně chtěl obhajovat loňské druhé místo. Sice nepřekonal rekord 32 knedlíků, ale svých 11 soupeřů překvapil taktickým manévrem, když si v posledních vteřinách do úst strčil tři knedlíky najednou. "Večeřet už asi nebudu, ale dám si pár piv, protože brambory se musí prolévat," uvedl osmdesátikilový borec.

Součástí oslav byla také soutěž profesionálních čtyřčlenných kuchařských týmů, jejichž úkolem bylo vymyslet a sestavit 70 porcí hlavního jídla s použitím základní suroviny, kterou letos byla vykostěná kuřecí stehýnka. V prostorách kladenského zámku se také konala výstava kuchařského spolku, na které byla vedle různého kuchyňského náčiní a receptů také slavnostní tabule z legendární lodě Titanik.

Výrobci vánočních ozdob již vědí, jaké barvy ovládnou Vánoce

Výrobci vánočních ozdob ze Dvora Králové nad Labem již nyní vědí, jaké barvy ovládnou letošní Vánoce. Kdo chce držet krok s módou, měl by si letos pořídit na stromeček ozdoby v oranžové, oranžovo-hnědé a v pastelových barvách jako je zelená a modrá. Výroba ozdob pro vánoční trh ve dvorském družstvu Vánoční ozdoby běží právě v těchto dnech naplno. Móda každoročně ovlivní zhruba třetinu produkce družstva. "Tradičními barvami jsou každoročně zlatá, stříbrná a červená, které se opakují v různých odstínech," řekl ČTK předseda družstva Miroslav Šorma.

Kanoista Ježek získal světový bronz

Kanoista Stanislav Ježek získal na mistrovství světa ve vodním slalomu v Praze bronzovou medaili, k níž se posunul z šestého místa po semifinále. Zvítězil olympijský vítěz Tony Estanguet z Francie, druhý skončil Slovák Michal Martikán. "V Troji se mi nikdy nedařilo, i když jsem tu doma a jezdím tu dvacet let. Jsem rád, že se to zlomilo. S takovým úspěchem jsem vůbec nepočítal," řekl novinářům Ježek, který se velkou měrou podílel i na organizaci šampionátu. "Jsem rád, že to takhle dopadlo a nebude se mluvit o tom, že jsem to tu hlavně pořádal," uvedl s úsměvem.

Dvojnásobná olympijská vítězka Štěpánka Hilgertová zůstala na mistrovství světa ve vodním slalomu v individuální soutěži bez medaile. Zkušená česká kajakářka obsadila v Praze-Troji při triumfu Slovenky Jany Dukátové páté místo. Hilgertová útočila v rozbouřeném kanálu na cenný kov ze čtvrtého místa, když po semifinále ztrácela na vedoucí Dukátovou přes tři sekundy. Ve finálové jízdě se však dopustila dvou chyb a čtyři trestné vteřiny ji odsunuly na pátou pozici. Nicméně i kdyby zajela druhé kolo čistě, její čas by na medaili nestačil. Na loňském MS v Austrálii byla Hilgertová čtvrtá.

Čeští reprezentanti získali na domácím MS díky triumfu deblklanoe Jaroslav Volf, Ondřej Štěpánek a bronzu kanoisty Stanislava Ježka dvě medaile v olympijských soutěžích, navíc přidali zlato a dvě stříbra ze závodů hlídek.

Plavkyně Hlaváčová pokořila kanál La Manche v nejlepším ženském čase všech dob, zpáteční cestu pro vyčerpání vzdala

V nejlepším ženském čase všech dob zdolala kanál La Manche česká plavkyně Yvetta Hlaváčová, která na překonání úžiny jedním směrem potřebovala 7 hodin a 25 minut. Po vystoupení na francouzskou pevninu si dala devítiminutovou pauzu a vydala se zpět do Anglie. Pokus však po čtrnácti hodinách plavby a zdolání 60 kilometrů kvůli absolutnímu vyčerpání vzdala. Teplota mořské vody se měnila až o dva stupně Celsia. U Anglie byla chladná, měla pouze 17,3 stupně Celsia. Ve Francii byla o dva stupně teplejší. Oproti loňsku, kdy Hlaváčová zdolala La Manche poprvé, zhubla o šest až sedm kilogramů. "Ukázalo se, že jí podkožní tuk při pobytu v chladné vodě chyběl. Zřejmě ani výživa energetickými tyčinkami není při tak dlouhém plaveckém pokusu zcela ideální," mínil Povolný. Z krize a vyčerpání se během cesty doprovodnou lodí do Doveru Hlaváčová částečně dostala. Nepříjemné překvapení ale čekalo na břehu členy jejího doprovodu, kteří měli na parkovišti u moře na svých autech "botičky" od britské policie.

Kanál La Manche překonal při sobotním startu jedním směrem jako dvanáctý Čech Petr Mihola za 16 hodin a 14 minut.

Počasí

Oblačno, až zataženo, teploty 17 až 21 stupňů Celsia. Vodohospodáři v hradeckém kraji začali vypouštět přehradu Labská ve Špindlerově Mlýně v Krkonoších. Připravují se na silný déšť, který předpovídají meteorologové. Srážky na východě Čech zatím nejvíce zasáhly hřebeny Krkonoš. Například na Špindlerově boudě spadlo od sobotního do neděleního rána přes 48 litrů vody na metr čtvereční.

06-08-2006