Denní souhrn zpráv Zprávy

18-08-2006

Šéf sněmovny Vlček z ČSSD: Nedovolíme změny zákoníku práce, rovnou daň

Sociální demokraté nepřipustí zrušení zákona o neziskových nemocnicích, změny v zákoníku práce ani zavedení rovné daně. Novinářům to řekl předseda sněmovny Miloslav Vlček z ČSSD. Příští týden, asi v úterý či ve středu, by podle něj mělo být jasnější, zda se ODS a ČSSD dokážou dohodnout na podmínkách, za jakých by menšinová vláda ODS mohla fungovat.

Vlček se stal předsedou sněmovny v pondělí, kdy se po mnohatýdenním patu podařilo aspoň zvolit vedení dolní komory. Otevřelo to cestu k demisi dosluhující vlády předsedy ČSSD Jiřího Paroubka a jmenování šéfa ODS Mirka Topolánka novým premiérem. V čele sněmovny by měl být Vlček jen dočasně. Právě tento příslib umožnil jeho zvolení a získal mu i hlasy ostatních stran. Do vily určené pro předsedu dolní komory se Vlček stěhovat nehodlá, a kdyby to šlo, zřekl by se prý i ochranky.

Zatím stále není jasné, jestli se podaří Topolánkovi uspět, tedy zda sestaví vládu a získá pro ni pak i důvěru sněmovny. Bez nějaké dohody s ČSSD se ODS neobejde. Předseda ODS usiloval o vznik trojkoalice s KDU-ČSL a Stranou zelených, všechny tři strany mají ale ve dvousetčlenné dolní komoře jen 100 hlasů. Ministerská místa původně plánovaná pro lidovce a zelené by nyní měli obsadit nestraníci a ČSSD naznačuje, že chce mít na personální složení vliv. Topolánek hodlá Paroubkovi seznam jmen do své vlády předložit v pondělí. Vlček na dotazy novinářů řekl, že Topolánkovy návrhy nezná.

Topolánek nečeká hlasy lidovců a zelených, spolupráce s nimi ale trvá

Premiér a předseda ODS Mirek Topolánek nečeká, že jeho vládu v Poslanecké sněmovně při hlasování o důvěře podpoří zástupci KDU-ČSL a Strany zelených (SZ). Jmenování nové vlády plánuje do dvou týdnů. Nový premiér to řekl Hospodářským novinám. Později ale dodal, že občanští demokraté hodlají s KDU-ČSL a zelenými spolupracovat po celé volební období, jak se na tom již dříve dohodli. "Politická realita je taková, že bude nutné změnit formu této spolupráce, nikoli však její obsah," uvedl Topolánek v prohlášení, které poskytl ČTK. Dodal, že fungování jakékoli vlády je nemyslitelné bez základní dohody ČSSD a ODS. "Zároveň jsme však vždy vylučovali takovou formu dohody a spolupráce se sociální demokracií, která by jakkoli omezovala naše vztahy k těmto stranám," dodal.

KDU-ČSL je připravena na opoziční roli, ODS a ČSSD asistovat nechce

Křesťanští demokraté jsou podle svého předsedy Miroslava Kalouska připraveni na odchod do opozice. Občanští demokraté podle něj totiž definitivně vykročili z rámce trojkoaliční spolupráce. "KDU-ČSL to bere na vědomí a je suverénní opoziční stranou," řekl Kalousek. Lidovci se podle Kalouska teprve rozhodnou, jaký postoj zaujmou při hlasování o důvěře vládě šéfa ODS Mirka Topolánka. "Zda to bude přímým hlasováním proti nebo odchodem ze sněmovny, to, prosím, ponechte na naší další diskusi."

Předčasné volby nesmějí ohrozit předsednictví v EU, říká KSČM

Případné předčasné volby nesmějí podle komunistů ohrozit české předsednictví v EU v roce 2009. Pokud by se konaly, mělo by to být zhruba po roce přechodné vlády, potvrdil názor předsedy komunistů Vojtěcha Filipa výkonný výbor strany. Například ČSSD hovořila o tom, že by předčasné volby mohly být v roce 2008. Komunisté ale upozorňují na to, že to není vhodné kvůli předsednictví v EU.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek nesouhlasí s názorem, podle něhož by volby krátce před českým předsednictvím v EU průběh vedení unie ohrozily. Již dříve uvedl, že vládu ODS by ČSSD mohla případně tolerovat po omezenou dobu a na podzim roku 2008 by se mohly konat předčasné volby. Republika se předsednictví EU ujme v roce 2009. Šéf ODS a nový premiér Mirek Topolánek ale Paroubkovu představu zpochybnil. "Tvrzení Mirka Topolánka, že předčasné volby v době před naším předsednictvím v Evropské unii by mohly průběh tohoto předsednictví ohrozit, považuji za zcela nepodložené. Jde o zbytečnou obavu, která nemá reálný základ," uvedl dnes Paroubek v prohlášení, které má ČTK k dispozici. Argumentoval dánským příkladem. "Připomínám, že například v roce 1993 v Dánsku během předsednictví EU padla vláda, a přesto bylo předsednictví této země velmi kvalitní. Začátek října roku 2008 proto není z tohoto hlediska zásadním prodlením, protože do konce roku může být bez problému zformována nová vláda," uvedl.

Experti: Způsob vstupu Topolánkové do politiky je neobvyklý

Jako neobvyklé označili politologové načasování a způsob, jakým Pavla Topolánková, manželka nového premiéra, vstoupila do politiky. Experti říkají, že protějšky nejvýše postavených politiků začnou s aktivitami v politice vesměs až poté, co skončí jejich partner. Politolog Petr Just ČTK řekl, že nominace Topolánkové za novou stranu Politika 21 do senátních voleb může zmást voliče ODS, které vede Mirek Topolánek. Toho kandidatura manželky šokovala; ODS v Ostravě, kde Topolánková kandiduje proti senátorovi ODS Milanu Balabánovi, je pobouřena.

Média spekulovala o tom, že kandidatura Topolánkové je výsledkem manželských rozporů. Topolánek v rádiu Frekvence 1 přiznal, že krizi opravdu prožívají. Nepřímo potvrdil i blízký vztah k místopředsedkyni sněmovny za ODS Lucii Talmanové, o němž média informovala. Na dotaz, zda "na každém šprochu je pravdy trochu", Topolánek odpověděl: "To asi ano". Topolánek hovoří o "sladké pomstě" za to, že jeho manželce, která má již dlouho politické ambice, ODS nenabídla žádné místo. Sám jí to ale ani nedoporučoval. Politoložka Vladimíra Dvořáková soudí, že kandidatura může oslabit pozici Topolánka uvnitř strany. Upozorňuje, že ženy politiků většinou samy do politiky nevstupují. "Spíše mu dělají image, starají se o něj, vytvářejí mu zázemí," řekla ČTK. Pokud mají ambice, začnou až v okamžiku, kdy jejich muž končí. Jako příklad uvedla Hillary Clintonovou, manželku bývalého amerického prezidenta, k níž bývá Topolánková přirovnávána. Clintonová byla zvolena do amerického Senátu na sklonku funkčního období Billa Clintona. Just zdůrazňuje, že Clintonová na rozdíl od Topolánkové hájila stejné barvy jako její muž. "Byli z jedné politické strany," řekl.

Protiraketová základna by podléhala českým zákonům, říká ministerstvo zahraničí

Čeští a američtí experti předpokládají, že protiraketová základna, o jejímž umístění v Česku se uvažuje, by podléhala českým zákonům. Do české ekonomiky by navíc přinesla stovky milionů dolarů. Sdělilo to ministerstvo zahraničí po konzultacích náměstka ministra Tomáše Pojara, zástupců českého ministerstva obrany a Pentagonu v USA. Američané zvažují výstavbu části protiraketového deštníku v Česku nebo Polsku, média spekulují i o Británii. Většina Čechů a Poláků podle průzkumů systém raketové ochrany na svém území nechce. Polská média uvedla, že základna, pokud by byla na polském území, by tamnímu právu nepodléhala. To by podle některých odborníků narušilo základy právního státu.

Podle české diplomacie americký úřad pro raketovou obranu sdělil, že základna by sloužila nejen k ochraně Američanů. "Základna bude pochopitelně sloužit k protiraketové obraně území hostitelské země, evropských spojenců a USA," sdělil podle ministerstva mluvčí úřadu Richard Lehner. Americká základna by byla propojena s plánovaným systémem ochrany NATO, který je teprve ve fázi studií. "Propojení s americkým projektem je z finančních i technologických důvodů pro úspěch aliančního projektu naprosto nezbytné," uvádí ministerstvo. Očekávané náklady na výstavbu raketového zařízení a radaru ve střední Evropě se pohybují v stovkách milionů dolarů. "České firmy se v případě stavby protiraketového zařízení na českém území budou podílet na kontraktech v hodnotě několika miliard korun," prohlásil Pojar.

Gripeny pomohly německému letounu, který ztratil spojení s Ruzyní

Dvě stíhačky Jas-39 Gripen z čáslavské letecké základny startovaly k ostrému zásahu. Pomohly letounu Boeing 737 německé společnosti Hamburk Airlines letícímu ze Slovenska do Berlína, který ztratil radiové spojení s řízením letového provozu v Praze-Ruzyni, řekla ČTK mluvčí čáslavské základny Magdalena Dvořáková. Kontakt s letadlem se podařilo navázat až na nouzové frekvenci. Pilot německého letounu potvrdil, že je to jediné možné spojení. Vojáci se pak stali prostředníky mezi pilotem německého letadla a dispečery řízení letového provozu. Pilot pokyny dispečerů slyšel, ale kvůli poruše na rádiu jim nemohl odpovědět. Z trasy se neodklonil a stíhačky ho doprovodily až k německým hranicím.

Při otřese se v dole na Karvinsku zranili čtyři lidé

Čtyři horníci byli zraněni ve čtvrtek večer při otřesu, který postihl podzemí Dolu ČSM na Karvinsku. "Jeden z mužů utrpěl jen šok a v nemocnici je na pozorování. Zranění dalšího jsou lehká. Dva horníci mají zlomeniny," popsala rozsah zranění mluvčí těžební společnosti OKD Věra Breiová. Dodala, že otřes nejvíce postihl místo v hloubce 900 metrů, kde v tu chvíli pracovalo cekem 12 zaměstnanců OKD. "Podle našich odhadů patřil otřes mezi ty silnější. Podle reakcí lidí, kteří žijí v okolí byly záchvěvy cítit i na povrchu," řekla mluvčí. Otřesům, které ohrožují životy horníků pracujících i stovky metrů pod zemí, nelze podle odborníků zabránit. Jsou důsledkem těžby. I když technologie a zařízení jsou stále modernější, nedokáží je těžaři předvídat.

Romka vylíčila v OSN svou údajně vynucenou sterilizaci v Česku

Ostravská Romka Elena Gorolová vypověděla v newyorském sídle OSN, jak ji lékaři ve Vítkovické nemocnici před lety sterilizovali. Připustila, že podepsala doklad, kterým se zákrokem souhlasila, ale stalo se tak podle ní bez jejího plného vědomí. Uvedla to agentura AP. Nyní sedmatřicetiletá žena řekla, že jí po narození druhého syna v roce 1990 lékaři sdělili, že ji ze zdravotních důvodů sterilizovali na základě jejího písemného souhlasu. Gorolová zdůraznila před výborem OSN proti diskriminaci žen, že před porodem nebyla informována, co vše podepisuje, a že navíc byla v tu chvíli pod vlivem sedativ. Vypověděla, že lékaři vysvětlili zákrok tím, že by podle nich případné další těhotenství vzhledem ke svému zdravotnímu stavu nepřežila. V sídle Spojených národů však vyjádřila přesvědčení, že byla sterilizována kvůli svému romskému původu.

Na středečním a čtvrtečním jednání výboru Spojených národů k této otázce byla dále přednesena Stínová zpráva o diskriminaci žen v České republice, kterou vypracovaly společně Liga lidských práv, Evropské centrum pro práva Romů a Gender Studies. Vedoucí české delegace na jednání s výborem OSN Čestmír Sajda podle AP kritizoval výpovědi a obviňování Romek a humanitárních organizací. "Je to falešné. Přehánějí ve všech případech," prohlásil náměstek ministra práce a sociálních věcí Sajda. Česko ve své zprávě pro OSN zdůraznilo, že "v žádném z případů se nepotvrdila nedobrovolná sterilizace".

ODS předložila novelu, která zvyšuje body za přestupky na 18

Občanští demokraté v těchto dnech předložili sněmovně novelu zákona o provozu na pozemních komunikacích, ve které navrhují zvednout hranici 12 trestných bodů pro řidiče na 18. Tvrdí, že současný systém je příliš přísný a poskytuje prostor pro korupci a šikanu. Poslanci v novele také navrhují vypustit část bodově ohodnocených přestupků, a to takových, které podle nich nemají pro bezpečnost provozu na pozemních komunikacích zásadní význam, případně jejichž spáchání je hůře prokazatelné a následně obtížně přezkoumatelné. Zrušena by podle nich měla být také spodní hranice pokut.

Zavedení bodového systému a změny v silničních pravidlech sice politici a veřejnost kritizují, faktem nicméně je, že zákon přinesl od 1. července výrazné snížení počtu nehod i jejich tragických následků. Řidiči si dávají větší pozor především na dodržování maximální povolené rychlosti, ale i na další přestupky, za které by mohli dostat mnohem vyšší pokuty než v minulosti a navíc také obdržet trestné body. Novela ale přinesla i problémy, například úředníkům kvůli vyššímu počtu správních řízení a řidičům kvůli čekání na úřadech. Za změnu zákona se staví také elektronická petice, kterou podepsalo více než 10.000 občanů. Autorům petice vadí zejména údajné šikanování řidičů, které nová pravidla způsobila.

Po těžké nemoci zemřel dokumentarista Jan Špáta

Ve věku nedožitých 74 let zemřel po krátké těžké nemoci ve vinohradské nemocnici v Praze filmař Jan Špáta. Byl jedním z nejvýraznějších představitelů současného českého dokumentárního filmu. Špáta vnímal a pojímal film jako službu, osvětu a terapii. "Hledal 'dobrého člověka, který ještě žije', oslovoval diváka skrze emoce. Právě citovost a pozitivismus, za něž byl vždy chválen i kritizován, byly jeho hlavním přínosem českému dokumentu," řekl jeho blízký přítel, dokumentarista a dramaturg České televize Martin Štoll.

Mezi hlavní témata Špátových filmů patřila konečnost života (Respice finem, Poslední dějství, Srdce na dlani), víra (Konec světa, Evangelíci ze Železných hor), vztahy a pozitivní přístup ke světu (Hlavně hodně zdraví, Parta, Kreutzerova sonáta). Výjimečné jsou i jeho cestovatelské snímky či filmy o hudbě, natočil portréty několika známých osobností pro televizní cykly GEN a GENUS. Špáta nastoupil dráhu režiséra v polovině 60. let, získal na 60 ocenění na domácích i mezinárodních festivalech. Zároveň pracoval jako kameraman na filmech mnoha režisérů, ovlivnil řadu generací českých dokumentaristů a v kontextu českého filmu se hovoří o takzvané Špátově škole. Jeho dcera Olga Špátová je také dokumentaristka. Profesionální kariéru ukončil Špáta v roce 1998 dvojdílným autobiografickým filmem Láska, kterou opouštím.

Policisté prošetřují úmrtí pacientky v havířovské nemocnici

Havířovští policisté prověřují postup lékařů tamní nemocnice a zjišťují, zda nezavinili smrt sedmatřicetileté ženy, která tento týden zemřela po operaci žaludeční kýly. Vedení nemocnice odmítá pochybení a do vyšetření případu se k detailům nebude vyjadřovat. Na případ policisty upozornili pozůstalí. Kriminalisté už začali zjišťovat, zda se lékaři nedopustili ublížení na zdraví. Policejní mluvčí uvedla, že žena se v polovině června letošního roku v havířovské nemocnici podrobila laparoskopické operaci žaludeční kýly. "O čtyři dny později začala mít problémy se srdcem. Po resuscitaci jí lékaři opět operovali kýlu a při zákroku byla údajně poškozena žaludeční stěna," řekla policistka. Podle ní pacientka i nadále trpěla bolestmi a zvracela. "Tento týden v úterý zemřela," dodala s tím, že policisté už zajistili kompletní zdravotní dokumentaci. "Bude provedena soudní pitva, která určí přesnou příčinu smrti a vyhodnotí i postup lékařů při léčbě poškozené ženy," řekla. V havířovské nemocnici nejde o první případ podezření, že lékaři zanedbali péči. V tomto týdnu napadli pozůstalí po pacientovi, jenž v nemocnici zemřel, primáře neurologie.

Turista objevil při sestupu z Kleti mrtvolu

Turista při sestupu z vrcholu Kleť na Českokrumlovsku objevil mrtvolu. Přivolaný lékař odhadl dobu úmrtí na květen až červen letošního roku. Kvůli pokročilému stupni rozkladu nemohl určit pohlaví, podle osobních věcí se zřejmě jedná o muže. "Tělo bylo nalezeno v poloze běžné pro uložení ke spánku a bylo zabaleno do průsvitného igelitového pytle," uvedla Kameníková. Poblíž ležel batoh s otevřenou lahví koly, plnou lahví vodky, holením, plavkami, krátkými kalhotami a pláštěnkou. Nedaleko byla také prázdná krabička od cigaret.

Pražský Dům světla pro lidi s virem HIV či nemocí AIDS se rozšíří

Pražský Dům světla, který slouží lidem s virem HIV a nemocným AIDS i jejich blízkým, se v brzké době rozšíří. Česká společnost AIDS pomoc získala do pronájmu zbytek objektu, v němž zařízení sídlí. Hodlá v budově kromě dalších pokojů pro klienty zřídit například i kinosál. ČTK to řekl ředitel Domu světla Miroslav Hlavatý. Česká společnost AIDS pomoc vznikla koncem roku 1989. Dům otevřela o deset let později.

Na opravy chce společnost použít peníze z loňské sbírky Červená stužka. Podle Hlavatého je na její výtěžek ve své činnosti odkázána. Sponzoři se v Česku této problematice totiž nevěnují a stát na prevenci i léčbu nemoci poskytuje každoročně méně peněz. Zatímco před deseti lety podle Hlavatého na všechny programy v republice dal 66 milionů korun, letos jen 19 milionů. Od roku 1999 do konce letošního července provedli zdravotníci v Domě světla 9237 testů. Letos zaznamenali desítku lidí s virem HIV. "Každý 210. u nás testovaný člověk je HIV pozitivní," řekl Hlavatý. Lidí nakažených virem HIV v Česku v posledních třech letech rychleji přibývá. Letos za prvních sedm měsíců lékaři evidovali 64 nových pacientů.

Inspekce ukončila vyšetřování nehody bývalého policisty Čaše, navrhla jej obvinit

Bývalý vedoucí dopravního inspektorátu ve Frýdku-Místku Michael Čaš, který opilý způsobil dopravní nehodu, by měl být obviněn z ohrožení pod vlivem návykové látky. S tímto výsledkem ukončila inspekce ministra vnitra vyšetřování a spis předala ostravskému okresnímu státnímu zastupitelství. Podle policie narazil Čaš do vozu jedoucího před ním. Při nehodě byli lehce zraněni dvaatřicetiletá řidička a její šestiletý syn. Policista tvrdil, že vůz řídila jemu blízká osoba a že po havárii pouze instinktivně přelezl za volant, aby zapnul varovná světla a vypnul motor. Svědci ale vypověděli, že Čaš automobil řídil a pokoušel se od nehody ujet. Podle ministra vnitra Františka Bublana důkazy Čašovu verzi vyvrátily, a policista byl proto propuštěn.

Češi se mohou přesvědčit, jak z jejich darů ožívají Tatry

Čeští turisté, kteří se v těchto dnech vydávají objevovat kouzlo Vysokých Tater, se mohou na vlastní oči, jak jsou také jejich přičiněním obnovovány tamní lesy. Před dvěma roky je zdevastovala ničivá vichřice. Brněnská ekologická Nadace Partnerství pak uspořádala sbírku v Česku na pomoc Vysokým Tatrám, v níž získala 11,5 milionu korun. Sbírka se stala nejúspěšnější ekologickou sbírkou v republice. V listopadu, tedy v době druhého výročí od řádění vichřice, budou v Tatrách nainstalovány tabule, které budou informovat o darech občanů Česka na obnovu poničené slovenské přírody, a zejména o tom, jak byly tyto prostředky použity.

Do Hradce Králové přijíždějí fanoušci hip hopové kultury

Po "zahřívací" party, které se v noci ze čtvrtka na pátek na letišti v Hradci Králové zúčastnilo několik tisíc fanoušků hip hopu, nyní odstartuje na několika scénách pátý ročník největšího festivalu hip hopové kultury ve střední a východní Evropě Hip Hop Kemp 2006. Do areálu by mohlo dorazit až 20.000 návštěvníků, informovali pořadatelé akce. Během festivalu je například pouze na hlavním podiu připraveno na pět desítek vystoupení. Součástí letošního ročníku jsou také pracovní dílny pro beatboxery či producenty. Jeden z hangárů ponese názvem Breakdance stage a budou v něm k vidění ukázky tohoto tanečního stylu. Přímo v areálu, kde je možné také stanování, bude v provozu kino a divadlo. Lidé si budou moci vyzkoušet také tvorbu graffiti.

O tetování je v ČR stále velký zájem, tělo si zdobí hlavně ženy

V Česku ani sedmnáct let po revoluci, kdy padlo tabu spojené s tetováním, neklesá zájem o zkrášlení těla různými ornamenty. Právě naopak, provozovatelé tetovacích studií se musejí hodně ohánět, aby uspokojili rostoucí poptávku lidí, kteří si chtějí nějakou část těla ozdobit tetováním. Služby tetovacích salonů vyhledávají především ženy a za tetování, které bylo dlouho považováno za módu mladých, v poslední době utrácejí peníze i lidé pokročilejšího věku. "Kromě vlády jsem už tetoval snad všechno - od šestnáctiletých dětí až po doktora, kterému bylo 56 let. Dělal jsem i profesora z Karlovy Univerzity," uvedl Milan Viktorin, který se v Táboře zabývá tetováním už 16 let. Lidé, kteří se rozhodnout ozdobit tělo tetováním, musejí počítat s investicí až několika tisíc korun. Někteří neváhají sáhnout pořádně hluboko do kapsy. "Jeden zákazník si chtěl na záda nechat vytetovat obličeje démonů a různé satanistické motivy. Zakázka mi zabrala 12 sezení po čtyřech až pěti hodinách. Zákazníka vyšlo tetování na 35.000 korun," řekl ČTK majitel litoměřického tetovacího studia Warrior Daniel Novák.

Velký vliv na to, jaké tetování je právě v módě, mají fotbalové hvězdy, umělci či sportovci. Například pražský salon Uzi na internetových stránkách prezentuje své portfolio VIP klientů, mezi kterými nechybí zpěvák Daniel Landa či fotbalisté Milan Baroš a Karel Poborský. Místa, kde lidé chtějí tetování nosit, se proto mění. Někteří lidé ale mají kuriózní požadavky. Například v plzeňském tetovacím salonu si jeden klient nechal vytetovat na celá záda červený nápis "Zahrádkáři Kersku".

Motocyklista Pešek byl nejrychlejší v první brněnské kvalifikaci

Český jezdec Lukáš Pešek v Brně vyhrál první část kvalifikace na nedělní závod seriálu mistrovství světa silničních motocyklů. Se strojem Derbi měl na Masarykově okruhu náskok 0,043 sekundy před druhým Španělem Alvarem Bautistou, vedoucím mužem průběžného pořadí třídy do 125 ccm. O postavení na startu Velké ceny rozhodne sobotní druhá část kvalifikace. Pešek v letošní sezoně už dvakrát vyjel do závodu z prvního místa po nejlepším kvalifikačním času. V závodech MS na Masarykově okruhu ještě nikdy nedojel do cíle.

Kanoista Doktor je na mistrovství světa ve finále kilometru i pětistovky

Martin Doktor vyhrál na mistrovství světa v rychlostní kanoistice v Szegedu semifinále na 500 i 1000 metrů. V sobotu bude bojovat o svou první medaili na šampionátu na kilometrové trati. Favorizovaný Němec Andreas Dittmer pojede jen ve finále kilometru, naopak Rus Maxim Opalev se představí jen na pětistovce. Ze druhého místa ve své jízdě prošla mezi nejlepší na kilometru také kajakářka Michala Mrůzková, která pak přidala i postup do finále pětisetmetrové trati v deblkajaku s Janou Blahovou. Ze třetí pozice postoupil na kilometru čtyřkajak ve složení Anna Adamová, Jana Šebestová, Klára Ballová a Barbora Futerová.

Počasí

Po tropickém červenci a části června byla první polovina letošního srpna teplotně podprůměrná. Období od 1. do 16. srpna bylo na území České republiky teplotně podprůměrné s odchylkou od normálu minus dva stupně. Tato část srpna tak byla šestá nejchladnější v porovnání se stejným obdobím za posledních 45 let. Průměr teplot ve dne byl dokonce nejchladnější nejméně od roku 1961. Uvádí to Český hydrometeorologický ústav na své internetové stránce. Teplé počasí se však v těchto dnech vrátilo. Bude slunečno až polojasno, teploty 25 až 29 stupňů Celsia.

18-08-2006