Zprávy

ODS jedná o vládě, předseda ČSSD Paroubek s ní ale nemluví a čeká na svůj pokus

Občanští demokraté obnovili jednání s lidovci a zelenými o přechodné vládě, která by zemi dovedla k předčasným volbám. Není ale jasné, jak chce šéf ODS a nový premiér Mirek Topolánek získat pro svůj kabinet důvěru. Sociální demokraté mu ji nedají. Předseda ČSSD Jiří Paroubek očekává, že po říjnových komunálních a senátních volbách prezident Václav Klaus pověří sestavením nové vlády jeho. S ODS teď sociální demokraté jednat nebudou, vzkázal Paroubek Topolánkově straně. Šéf socialistů se domnívá, že přechodný kabinet zformovaný předsedou ODS nezíská důvěru sněmovny, a bude tedy zemi spravovat bez ní. Občanští demokraté viní ČSSD z obstrukcí. Fakt, že republika nemá ani tři měsíce po volbách novou vládu, se podepisuje na práci sněmovny, respektive na tom, že dolní komora nemůže plnohodnotně fungovat.

Lidovci po jednáním s vyjednavači ODS oznámili, že budou zvažovat svůj postoj k takové vládě. Úřadující šéf KDU-ČSL Jan Kasal ale novinářům řekl, že jeho strana nebude mít v Topolánkově týmu své zástupce ani menšinovou vládu ODS aktivně nepodpoří při hlasování o důvěře. Předčasné volby KDU-ČSL odmítá. Zelení naopak již dříve uvedli, že chtějí předčasné volby již v příštím roce a preferují poloúřednickou vládu. Předseda KSČM Vojtěch Filip nepovažuje zamýšlenou menšinovou vládu ODS za nejschůdnější řešení patové povolební situace. Zopakoval "záložní řešení" - vytvořit vládu národní shody na základě dohody všech pěti parlamentních stran. ODS ale říká, že s komunisty vyjednávat nebude.

Miroslav Kalousek nebude vyjednavačem, zůstává ale šéfem poslanců KDU-ČSL

Bývalý předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek se vzdal členství ve tříčlenném vyjednávacím týmu své strany o nové vládě. Třináctičlenný poslanecký klub lidovců poté rozhodl o tom, že Kalousek zůstane v jeho čele. Kalousek klubu doporučil, aby jeho místo ve vyjednávací skupině zaujala místopředsedkyně poslaneckého klubu Michaela Šojdrová, poslanci ale nakonec o novém vyjednávači nerozhodli. Za lidovce tedy bude o novém politickém uspořádání zatím vyjednávat úřadující předseda Jan Kasal a šéf senátorského klubu Adolf Jílek. Ten však v úterý v podvečer rezignoval. Vzdal se i funkce předsedy lidoveckých senátorů. Podle svých slov se tak rozhodl kvůli tomu, že minulý týden při jednání předsednictva strany nezastavil bývalého šéfa strany Miroslava Kalouska ve vyjednávání s ČSSD o společné vládě, podporované komunisty. Jílek ještě v pátek před jednáním celostátního výboru uvedl, že Kalouskův postup byl nestandardní. Byla to ale podle něj "jedna z posledních možností, jak vůbec sestavit vládu, která by byla funkční, po všech těch peripetiích," řekl ČTK. Nyní uvedl, že si byl vědom toho, že to je obrovský průšvih.

Evropští demokraté se kvůli příspěvkům obrací na Ústavní soud a EU

Strana SNK-Evropští demokraté (SNK-ED) se kvůli nevyplaceným příspěvkům za volby rozhodla podat ústavní stížnost a návrh na vypsání předčasných voleb. Současně se evropští demokraté obracejí na Evropskou komisi s dotazem, zda nebyla porušena základní pravidla EU. Vláda a ministerstvo financí totiž podle evropských demokratů neoprávněně zadržuje jejich příspěvky za obecní volby v roce 2002. Strana požaduje kolem 15 milionů.

iDnes: Protiraketový radar USA by mohl ohrozit letadla

Radar, který bude možná vybudován v Česku jako součást protiraketové obrany USA, může podle expertů ohrozit příjem televizního signál a prolétající letadla. Informoval o tom zpravodajský server iDnes. Oddělit radar od raketové základny by podle bývalého vojenského analytika Stanislava Kauckého dávalo smysl. "Když bude radar mimo základnu, zabezpečí navedení raket mnohem lépe," míní expert. iDnes píše, že radar XBR, jenž by v Česku mohl za pár let stát, je vysoký několik desítek metrů a vypadá téměř jako vesmírná stanice. Byl by první svého druhu v Evropě - dva takové postavili Američané zatím jen v Kalifornii a na Aljašce. Podle Kauckého by takový radar nebyl škodlivý pro živý organismus, ale do vzdálenosti několika kilometrů by mohl rušit příjem televize, rádia nebo mobilních telefonů. Největší nebezpečí by však představoval pro leteckou dopravu. Proto by se ve vzdálenosti několika desítek kilometrů musel vytvořit prostor, nad kterým by byly přelety zakázané. Nešlo by o nic neobvyklého - letadla nesmějí přelétávat například nad jadernými elektrárnami. Problém je však v tom, že je Česko relativně malé a letecký prostor je už tak dost omezený.

Američané podle serveru uvažují o tom, že by v Česku umístili spíš radar než protiraketovou základnu, především proto, že se chtějí vyhnout případné prohře v referendu. Počítají totiž s tím, že by radar mohl u obyvatel České republiky budit méně rozpaků než protiraketové střely. Podle místopředsedy ODS Petra Nečase by však bylo pokrytecké dělat mezi radarem a protiraketovou základnou rozdíly.

Soud Kulínského zprostil obžaloby ze zneužití sboristek

Krajský soud v Hradci Králové pro nedostatek důkazů zprostil bývalého sbormistra pěveckého sboru Bambini di Praga Bohumila Kulínského viny v případě zneužití dvojice sboristek. Kulínskému hrozilo pět až dvanáct let vězení. Další případy 47 zpěvaček projedná soud v Praze. I v těchto případech je Kulínský obžalován z trestných činů pohlavního zneužívání a ohrožování mravní výchovy mládeže. Rozsudek dosud není pravomocný, státní zástupce Jan Bohutínský se proti němu odvolal, Kulínský se svého práva na odvolání vzdal. Po vynesení rozsudku neskrýval uspokojení. Vyjádření státního zástupce, který v závěrečné řeči přirovnal Bambini di Praga k vojně, označil za jednu z největších urážek svého života.

Podle soudu poškozená v prvním případu údajného zneužívání několikrát změnila svou výpověď. "Při srovnání výpovědí jejích i dalších osob dospěl soud k závěru, že tato výpověď není jednoznačná a je plná rozporů," uvedla soudkyně. Poškozená sboristka před soudem například vypověděla, že ve svých necelých 13 letech přišla sama za Kulínským a chtěla po něm pohlavní styk, v roce 1995 ale svému lékaři řekla, že byla znásilněná a že se bránila. V případě druhé údajně poškozené členky sboru soud nezpochybnil její tvrzení, že ji Kulínský osahával letmými dotyky. "Takové jednání však nevykazuje znaky trestného činu pohlavního zneužívání podle zákona," řekla soudkyně. Kulínský během hlavního líčení svou vinu odmítal. "Obě dívky chodily do sboru dlouhodobě, neumím si představit, že bych 15 let chodil někam, kde by mi to nebylo příjemné," řekl během hlavního líčení. Jeho výpověď podpořila například jeho matka, manželka či lékařka, která se několik let častnila soustředění sboru.

Pokuta za kartel pekáren neplatí, soud vrátil případ zpět

Tři největší české pekárny Delta, Penam a Odkolek zatím nemusí platit pokutu 52,8 milionu korun, kterou jim minulý týden za kartelovou dohodu vyměřil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Brněnský krajský soud verdikt úřadu zrušil a vrátil případ zpět. Rozhodnutí soudu ale nemají firmy k dispozici, proto soud zatím důvody nezveřejní, řekl soudce David Raus. Antimonopolní úřad podezříval největší pekárny, že se v listopadu 2003 po sedmileté stagnaci cen domluvily na skokovém zdražení pečiva zhruba o pětinu. Všechny tři firmy ale kartel odmítly s tím, že reagovaly na prudký nárůst cen pšenice.

Sdružení spotřebitelů kritizuje cestovní kanceláře kvůli dodatečným poplatkům

Sdružení obrany spotřebitelů považuje za protiprávní, pokud cestovní kanceláře účtují klientům k základní ceně zájezdů další poplatky, ale ve svých nabídkách uvádějí základní cenu. Právníci sdružení proto vyzvali největší české cestovní kanceláře, aby poplatky zahrnuly do cen podobně, jak to dělají v ostatních zemích EU. Dodatečné poplatky tvoří podle SOS u oslovených cestovních kanceláří v průměru 30 procent celkové ceny. Jde o tzv. bezpečnostní taxy, palivové příplatky, letištní taxy, povinné pojištění zařízené cestovní kanceláří, tzv. místní poplatky nebo bakšišné. Podle mluvčí SOS Ivany Pickové jsou v této praxi české cestovní kanceláře v Evropě ojedinělé.

Člen prezidia Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Tomio Okamura ve stanovisku asociace zaslaném ČTK uvádí, že cestovní kanceláře dávají klientům na vědomí, že cena zájezdu nezahrnuje letištní a další taxy v přesně stanovené výši a klient proto ví, kolik tyto taxy činí. Na postupu CK tak neshledává nic protiprávního. Poukazuje i na to, že letecké společnosti neoznamují cestovním kancelářím výši palivového příplatku s dostatečným předstihem, protože je k tomu žádný předpis nenutí.

Česky hovořící kambodžský král se chystá v září do Prahy

Kambodžský král Norodom Sihamoni, který z dob svých studií v Československu hovoří plynně česky, se chystá příští měsíc do Prahy. Do země, kde žil 13 let, přijede 18. září a zůstane skoro týden. Jeho návštěvu má ve středu oficiálně schválit česká vláda. Očekává se, že se monarcha mimo jiné setká s prezidentem Václavem Klausem. Praha mu zřejmě udělí česné občanství města jako projev úcty a ocenění zásluh o mezinárodní věhlas české metropole, přínos k rozvoji vzájemných vztahů a budování přátelské spolupráce České republiky a Kambodži. Návrh, který schválila městská rada, předloží primátor Pavel Bém zastupitelstvu na zářijovém zasedání.

Otec Norodoma Sihamoni byl v roce 1970 svržen z kambodžského trůnu a po skončení občanské války se stal formálně znovu hlavou státu, ale celá rodina byla držena v domácím vězení v Phnompenhu. Norodom Sihamoni unikl osudu svých pěti sourozenců, kteří byli zabiti stejně jako dva miliony dalších Kambodžanů. Uprchl do Číny a pak vstoupil do buddhistického kláštera. Pobýval v KLDR a nakonec se usídlil ve Francii. V Paříži založil taneční školu, kde vyučoval balet a klasický khmerský tanec. Po podpisu mírové dohody v Kambodži v roce 1992 zastupoval zemi v OSN a od roku 1993 působil jako velvyslanec při UNESCO. Za krále byl zvolen jednomyslným rozhodnutím trůnní rady v říjnu 2002 poté, co abdikoval jeho otec Norodom Sihanouk. Do Prahy směl znovu přijet až po roce 1989. Norodom Sihamoni hovoří plynně česky, zajímá se o českou kulturu, hudbu a divadlo. Prahu považuje za svůj druhý domov. K Praze se hlásí i po svém nástupu na kambodžský trůn. Po své korunovaci mimo jiné prohlásil: "Doufám, že Pražáci jsou hrdí, že se pražský student stal králem." Letos v květnu byl jednou z osobností, které ministr zahraničí Cyril Svoboda udělil cenu Gratias agit za šíření dobrého jména České republiky ve světě.

Šéf Fakultní nemoncice Brno si myslel, že byl odvolán, ministr Rath o tom rozhodne ve středu

Ředitel Fakultní nemocnice Brno Jan Burian si několik hodin myslel, že jej ministr zdravotnictví David Rath odvolal z funkce. V úterý odpoledne o svém odvolání informoval ČTK. Rath ale později řekl, že Buriana funkce nezbavil. O jeho působení v čele nemocnice prý bude rozhodovat až ve středu. O svém odvolání se Burian podle svých slov dozvěděl od ministrovy sekretářky před bránou úřadu, kam mířil na schůzku s Rathem. "Jeho sekretářka mi volala, že jsem byl odvolán a mohu se vrátit do Brna," sdělil ČTK Burian. Podle Ratha ale šlo o nedorozumění. Nevyloučil však, že Buriana ve středu funkce zbaví.

Rath si Buriana do Prahy pozval, aby ho ředitel informoval, jak splnil úkol. V pondělí mu uložil, aby uvedl na pravou míru kritická vyjádření České onkologické společnosti vůči ministerstvu. Předsedou společnosti je přednosta hematoonkologické kliniky Fakultní nemocnice Brno Jiří Vorlíček. Podle jeho slov nedostalo moderní léky několik set pacientů. Potvrdil ale, že se to netýkalo Fakultní nemocnice Brno.

DONA linka zaznamenala tisící telefonát týraných seniorů

Krizová linka DONA nedávno zaznamenala tisící volání seniorů, kteří se setkali s domácím násilím. Za pět let volalo 139 mužů a 861 žen. Celkem se na linku určenou na pomoc osobám ohroženým domácím násilím dovolalo 16.000 osob. Podle Zuzany Truhlářové z katedry sociální práce Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové trpí v současné době nějakou formou špatného zacházení tři až pět procent seniorů, což představuje zhruba 60.000 starších lidí. Nebezpečí násilí většinou přichází v době, kdy senioři již nejsou schopni podporovat další členy rodiny. Přispívá k němu i výskyt sociálně patologických jevů v rodině, jako jsou alkoholismus, chudoba a agrese. Syndrom zneužívání a zanedbávání starých lidí je velmi citlivé téma a dochází k němu nejen v rodinách, ale i ústavních zařízeních.

Organizace pro uprchlíky: Zákon brání nelegálním chodit do školy

Školský zákon brání dětem cizinců, které pobývají v Česku bez povolení, chodit do školy. Uvedly to členky Organizace pro pomoc uprchlíkům (OPU) a Poradny pro uprchlíky (PPU). Podle normy mají školy požadovat po školácích to, aby nejpozději při svém nástupu k výuce prokázali oprávněnost svého pobytu v ČR. Podle aktivistek tento postup porušuje právo na vzdělání, a je tak v rozporu s mezinárodními úmluvami, k jejichž plnění se Česko zavázalo. Školský zákon platí od ledna 2005. Stará norma se vzděláváním cizinců, kteří v ČR byli nelegálně, nezabývala. Základní škola mohla dítě přijmout i bez dokladů o povolení pobytu.

Podle odbornic je nutná změna. Uvedly, že buď by se mělo Česko vrátit k dřívější praxi, nebo by mělo zvolit zcela nový přístup. Zmiňují se například o zkušenostech z USA. Děti cizinců nahlásí svou adresu tamním školám, které tyto údaje nesmějí poskytnout imigračním úřadům. Dotace dostávají podle počtu žáků bez ohledu na jejich legální či nelegální pobyt.

Zemi živitelku navštívilo přes 95.000 lidí, méně než loni

Přes 95.000 lidí navštívilo letošní 33. ročník mezinárodního agroveletrhu Země živitelka. Cestu na českobudějovické výstaviště si tak našlo méně lidí než loni, kdy výstava přilákala 103.450 návštěvníků. Letos poprvé ale Země živitelka trvala jen šest dní namísto tradičních sedmi, řekla ČTK vedoucí marketingu a propagace výstaviště Lenka Chrástová. Agrosalon přilákal většinu dovozců a výrobců zemědělské techniky, i přestože mu po dvou letech konkuroval brněnský veletrh TechAgro. Poprvé po 33 letech se zahájení výstavy nezúčastnil kvůli povolebnímu vyjednávání český premiér. Podruhé za posledních 17 let na ni zavítal prezident.

Výstava jako každoročně nabídla novinky z rostlinné a živočišné výroby, zemědělské techniky, zahradnictví, lesního a vodního hospodářství a dalších oblastí. Nově představila oblast družstevnictví. Vystavovatelé opět soutěžili o značku Klasa, která je určena mimořádně kvalitním domácím potravinám a zemědělským produktům. Nejlepší zemědělské novinky získaly tradiční ocenění Zlatý klas. Letošní ročník přilákal více zahraničních firem. Zatímco loni se veletrhu zúčastnily dvě desítky zahraničních vystavovatelů, letos jich bylo 31.

Projekt Metacity CZ představí v Itálii krajinu České republiky

Krajinu České republiky představí na 10. mezinárodní výstavě architektury v italských Benátkách projekt Metacity CZ. Prezentace Atelieru Ivana Kroupy bude na bienále veřejnosti přístupná od 10. září do 16. listopadu v pavilonu České a Slovenské republiky. Metacity představuje území celé České republiky a zahrnuje dohromady šest témat: architektonický vývoj města, přeměnu příměstských částí, malá města, architekturu v krajině a v extrémních podmínkách a komunikace. Pořadatelé pro prezentaci témat v pavilonu postaví strukturu Metacity z lešení. Látkové plochy modelu poslouží jako plátna pro šest projekcí. "Každý návštěvník, který do pavilonu vstoupí, se stane součástí výstavy. Jeho silueta se bude promítat na plátna i stěny," popisuje projekt Kroupa.

Firemní slavnost Luis Vuitton na Karlově mostě možná nebude

Slavnost k zakončení prestižní jízdy veteránů, kterou pořádá firma Luis Vuitton, na pražském Karlově mostě možná nebude. Podle informací ČTK to vyplynulo z jednání organizátorů akce na magistrátu. Podmínky, které stanovila pro pořádání rautu a natáčení městská rada, jsou prý pro pořadatele těžko přijatelné. "Pořadatelé obdrží nabídku náhradních lokalit, kterou se budou zabývat," řekl ČTK mluvčí magistrátu Jiří Wolf. Podle něj to bude několik míst v centru Prahy. Podle informací ČTK to jsou jiné mosty a nábřežní ulice. Na Karlově mostě se mělo uskutečnit slavnostní zakončení prestižní jízdy veteránů z Budapešti přes Rakousko do Prahy. Podle původního povolení měl být most v sobotu a v neděli 9. a 10. září na několik hodin uzavřen. Vyvolalo to vlnu kritiky. Už od 6. září měl být na mostě omezen průchod kvůli výstavbě dekorace. Městská rada ale uvedla, že most uzavřen nesmí být. Zábor památky by se navíc mohl podle verditku uskutečnit jen v den slavnosti, tedy 9. září. Další podmínkou města pro konání akce byla ta, že stavbou stanů nebude Karlův most poškozen.

Návrhář Josef Klír se připravuje na svoji newyorskou premiéru

Na svou premiéru na velké módní akci v New Yorku se připravuje český návrhář Josef Klír. Kolekci na newyorském týdnu módy Couture Fashion Week in New York City předvede v pátek 8. září na Park Avenue. V New Yorku se Josef Klír představí s tím, s čím má v posledních letech úspěchy na domácí půdě. Jeho modely se vyznačují především kombinací výrazných barev včetně doplňků a extravagantního líčení. Tým Josefa Klíra spolupracuje podle jeho slov s Českým centrem v New Yorku.

Josef Klír vystudoval módní designérskou školu, kterou ukončil v roce 1990. Od té doby si postupně upevňoval svou pozici na české módní scéně. Navrhoval šaty pro české i slovenské miss, kostýmy do videoklipů, spolupracoval na prezentaci kolekce Christiana Diora v Praze a navrhoval i kostýmy do pohádek Zdeňka Trošky. Vybíral také modely účastníkům pěvecké soutěže SuperStar. Dvakrát získal titul Návrhář roku v soutěži svatebních šatů.

Koncert na Pražském hradě připomene jubileum Jaroslava Ježka

Jednou z prvních akcí, která ve druhé polovině září připomene sté výročí narození Jaroslava Ježka, bude koncert z tradičního cyklu Jazz na Hradě. V programu se objeví melodie, které od dob Ježkova působení téměř zlidověly. Zazní například jeho nostalgicky laděná písnička Svítá, Tmavomodrý svět i svižná Šaty dělaj člověka. Dobrý večer Quintet několika evergreeny připomene, že nápadům tohoto klavíristy, dramaturga a dirigenta orchestru pražského Osvobozeného divadla a dvorního skladatele Jiřího Voskovce a Jana Wericha nechybělo blues, lyrika, humor ani vynalézavá harmonie. Zazní například píseň Život je jen náhoda, která se dodnes zpívá i u táboráků.

Jaroslav Ježek se narodil 25. září 1906 - byl tedy jen o necelý rok mladší než jeho souputníci Voskovec s Werichem. Už jako dítě trpěl šedým zákalem, po nezdařené operaci na jedno oko oslepl docela a na druhé viděl jen velmi slabě. Po studiích skládal scénickou hudbu a písně, které daly základ české moderní a jazzové hudbě, neopomínal ani hudbu vážnou a byl autorem mnoha písňových cyklů. V Osvobozeném divadle působil Ježek deset let, jeho hvězdnou kariéru přerušilo v roce 1938 podepsání mnichovské dohody, kdy byla tato scéna uzavřena. V lednu následujícího roku emigroval spolu s Voskovcem a Werichem do USA, kde 1. ledna 1942 zemřel na chronické onemocnění ledvin.

Hana Zagorová vydala sbírku básní

Hloubku citů smíšenou s fikcí odhaluje ve své knižní novince poezie nazvané Milostně zpěvačka Hana Zagorová. Svoji novinku pokřtila v pražské kavárně Cafe-cafe společně se svým kmotrem Karlem Gottem. Ten se netajil názorem, že obrovská nálož citů i duše, která je v textech Hany Zagorové cítit, člověka doslova obnažuje. Sbírkou poezie si Hana Zagorová dala dárek ke svým 60. narozeninám, které oslaví 6. září. Zpěvačka na trh uvedla už jednu knihu - Dřív než to zapomenu, které se prodalo přes 12.000 výtisků.

Odvážný chovatel zachránil v pražské zoo topící se Moju

Pražská zoo zažila velké drama. Chlouba pavilonu goril, dvacetiměsíční mládě Moja, se málem utopila. Díky včasnému zásahu chovatele se ale zvíře, které se od narození těší velké popularitě, podařilo zachránit. Je v pořádku a normální je i chování gorilí skupiny, informoval ČTK ředitel zoo Petr Fejk. Upozornil, že šlo o vůbec první kontakt Moji s člověkem. "Moja pravděpodobně při hře sklouzla do vodního příkopu a začala se topit," popsal okolnosti Fejk. Dospělé gorily prý na nebezpečnou situaci nereagovaly. Zasáhnout musel až chovatel Marek Ždánský, který prováděl kontrolu. "Odvážně skočil do příkopu a Moju sám vytáhl z vody na břeh přímo mezi gorily. Z jeho rukou mládě převzala samice Kamba a pak s celou skupinou přeběhla dovnitř pavilonu," popsal dramatickou situaci ředitel. Zdůraznil, že v nebezpečí byl také chovatel. "Chovatel dosud nikdy nebyl tváří v tvář skupině goril. Respektují ho, ale nejsou nijak vycvičené. Zejména samec Richard mohl udělat cokoli. Bylo to velmi riskantní," uvedl.

Praha chce koupit chovné stádu huculských koní

Praha chce pomoci zachránit chovné stádo huculských koní. Městská rada rozhodla, že pražský magistrát stádo koupí, a to nejvýše za půl milionu korun. Jeho současný vlastník, TJ Aster - Hucul Club, se ocitl ve finančních potížích. Podle radního Miloše Gregara hrozí, že by exekutor mohl koně jednotlivě rozprodat. Cílem je zachránit ucelenost a genetickou čistotu chovu na území města, kde má záchranný chov dlouholetou tradici. Huculský kůň byl celosvětově na pokraji vyhynutí. Po více než třiceti letech se podařilo stav koní celosvětově zvýšit na dnešních zhruba 1500 kusů.

Čeští dragoni chtějí z domácího ME dračích lodí tři medaile

Se smělými cíli získat zlaté medaile ve všech disciplínách půjdou o víkendu do bojů na mistrovství Evropy v Praze na Vltavě čeští dragoni. Kontinentální šampionát dračích lodí přivítá Česká republika poprvé. Přijede kolem 2000 závodníků, kteří se poskládají do šedesáti posádek. Organizátory tak čeká od pátku do neděle porce až 100 jízd. Petr Procházka, čerstvý mistr světa v závodu čtyřkanoí na 200 metrů ze Szegedu, je kapitánem české posádky mužů a zároveň šéftrenérem. Závodit se bude na tratích 200, 500 a 2000 metrů. Do posádky usedne i rychlostní Martin Doktor, na dlouhé trati bude členem týmu i veslař Václav Chalupa.

Při slavnostním zahájení proběhne tradiční rituál probuzení draka, jehož hlava je na přídi každé z lodí. Na ní pádluje dvacet kanoistů, rytmus udává bubeník a směr kormidelník. Tradice dračích lodí se datuje 2000 let zpět do Číny, v České republice se dragonboating rozvinul před devíti lety.

Počasí

Bude oblačno až zataženo, na většině území občasný déšť nebo přeháňky, ojediněle bouřky. Teploty 14 až 18 stupňů, na horách kolem 10. Západní vítr zesílí a v nárazech může mít rychlost do 70 kilometrů za hodinu.