Denní souhrn zpráv Zprávy

31-08-2006

Ministerstvo kultury má řídit Martin Štěpánek

Ministrem kultury v nové vládě Mirka Topolánka se s největší pravděpodobností stane herec a novinář Martin Štěpánek. Ve čtvrtek odpoledne se sešel s premiérem Mirkem Topolánkem a ČTK po schůzce řekl, že jeho nabídku přijal. Designovaný premiér původně počítal pro tuto funkci s generální konzulkou v Los Angeles Margitou Fuchsovou, která ale nabídku stát se členkou kabinetu odmítla. Topolánek tedy oslovil Štěpánka. "Ano, přijal jsem nabídku pana premiéra," uvedl kandidát na ministra po jednání. Dodal, že je to pro něj pocta. Již před rozhovorem s novým ministerským předsedou řekl, že by se chtěl v omezeném čase svého mandátu pokusit o to, aby kulturní politika České republiky byla "sociální, demokratická, občanská a velkorysá".

Topolánek hodlá seznam ministrů v pátek předložit prezidentovi. Václav Klaus se zatím nerozhodl, kdy novou vládu složenou z občanských demokratů a nestraníků jmenuje. Od okamžiku jmenování bude mít ministerský tým třicet dnů na to, aby požádal poslance o vyslovení důvěry. Překlenovací kabinet, který má podle ODS dovést zemi příští rok k předčasným volbám, ale zatím nemá pro získání důvěry potřebnou důvěru. Pokud ji nezíská, musí podat demisi. Ústava neukládá žádný termín, do kdy musí prezident jmenovat nového premiéra. Předseda ČSSD Jiří Paroubek čeká, že po neúspěšném Topolánkově pokusu bude vládu po říjnových senátních a komunálních volbách sestavovat on jako lídr druhé nejsilnější strany.

Devětapadesátiletý Štěpánek ze známého hereckého rodu v minulosti veřejně projevoval své sympatie vůči ODS, kandidáty nejsilnější pravicové strany podporoval v předvolebních kampaních. Z politických důvodů odešel v roce 1981 do rakouského exilu. Záhy dostal nabídku z rozhlasové stanice Svobodná Evropa v Mnichově, kam se v roce 1983 přestěhoval. Kromě rozhlasové práce natočil několik filmů, režíroval divadelní hry a také hrál. V roce 1994 přesídlil do Prahy stejně jako Svobodná Evropa, v níž působil jako komentátor. Pracuje pro film, televizi, dabing i divadlo.

Šéf poslanců zelených: Vláda s podporou KSČM nemá podporu strany

Varianta menšinové vlády ČSSD s podporou zelených a komunistů, nemá ve Straně zelených šanci na úspěch, míní šéf poslanců strany Ondřej Liška. Žádný ze šesti poslanců zelených podle něj rozhodně pro takový kabinet ruku nezvedne a nechuť ke spolupráci s komunisty jasně převládá v celé straně. Na republikové radě se podle Lišky sice debatovalo o tom, jestli se po volbách zelení neorientovali příliš na pravou stranu politického spektra, žádný návrh na podporu vládě tolerované komunisty ale prý nepadl. "Nikdo z našich poslanců nebude hlasovat pro vládu, nebo se na ní účastnit, která by se opírala o hlasy komunistů. To vám garantuji," řekl ČTK Liška. Přehnané jsou podle něj i informace o tom, že pro určitou část republikové rady strany by menšinová vláda ČSSD tolerovaná komunisty byla přijatelná. "Usnesení o podpoře vládě ČSSD s komunisty nebylo nikdy navrhováno ani o něm hlasováno, taková debata na republikové radě ani nebyla," řekl.

Debata se podle něj vedla spíše o tom, zda se zelení na začátku povolebních vyjednávání příliš rychle neupnuli na projekt trojkoalice s ODS a KDU-ČSL a zda má tato spolupráce do budoucna perspektivu. Několik členů přitom prý varovalo před tím, že příliš silnou vazbou na ODS by zelení mohli ztratit svůj prostor ve středu politického spektra. Hlasy volající po vládě ČSSD tolerované komunisty jsou ale prý ve straně velmi ojedinělé. Šéf ČSSD Jiří Paroubek je proto podle Lišky ve stejné situaci jako designovaný premiér a předseda ODS Mirek Topolánek. V případě, že by získal pověření sestavovat vládu, bez podpory ODS by s ní nezískal důvěru, míní poslanec.

ČR vyčerpá všechny peníze z EU přidělené na rok 2004

Čerpání peněz z fondů Evropské unie se podle ministerstva pro místní rozvoj zlepšilo. Česká republika zřejmě získá celou přidělenou částku na rok 2004, v některých případech s využitím zálohy od Evropské komise. Z částky 12,5 miliardy korun tak nepropadnou žádné peníze, řekl novinářům ministr pro místní rozvoj Radko Martínek. Problémy s čerpáním evropských peněz však stále má program rozvoje lidských zdrojů. Neuspokojivé čerpání je také u jednoho programu pro Prahu, kde se zřejmě nabídnuté peníze vyčerpat nepodaří. Naopak dobře připravené projekty má Společný regionální program, který je určen na rozvoj regionů. "Tento program nedá zpátky Evropské komisi ani korunu," řekl ministr. Peníze se nebudou vracet ani v případě programů zaměřených na rozvoj průmyslu a podnikání, infrastruktury a rozvoje venkova a multifunkčního zemědělství. Martínek věří, že republika z peněz přidělených na roky 2004 až 2006 nakonec využije kolem 80 procent peněz. V letech 2007 až 2013 bude republika moci ze strukturálních fondů a z fondu soudržnosti získat kolem 100 miliard korun ročně. Vyjednávání o programech na toto období začne s Evropskou komisí zřejmě v září.

Zdražení cigaret sněmovna s největší pravděpodobností schválí

Zvýšení spotřební daně z tabáku, a tedy budoucí zdražení cigaret, sněmovna téměř jistě schválí. Zástupci poslaneckých klubů tomuto vládnímu návrhu slibují podporu, nebo říkají, že jejich frakce ji přinejmenším zváží. "Myslím si, že to podpoříme," řekl ČTK místopředseda a poslanec ODS Ivan Langer. Dodal, že občanští demokraté sice prosazují snižování daní, toto je ale závazek ve vztahu k EU. Návrh na zvýšení spotřební daně z tabákových výrobků ve středu schválila dosluhující vláda sociálnědemokratického premiéra Jiřího Paroubka. Lze tedy počítat s tím, že poslanci ČSSD zvednou ruku pro. Už jen hlasy ODS a ČSSD by na přijetí novely pohodlně stačily. I další strany ale naznačují, že budou pro.

Podle odhadů ministerstva financí by zvýšení spotřebních daní od ledna 2007 mělo do státního rozpočtu příští rok přinést přibližně deset miliard korun. Například podle analytika Petra Dufka je ale možné, že se předpoklady vyšších rozpočtových příjmů zcela nesplní. "Jde o výrazné zdražení, které nepochybně povede ke změně chování spotřebitelů. Dá se předpokládat, že řada kuřáků přejde k nejlevnějším značkám nebo se zvýší zájem o levnější cigarety ze zahraničí," uvedl. Ministr financí Bohuslav Sobotka ve středu uvedl, že od ledna příštího roku by krabička cigaret mohla podražit o 12 až 15 korun. Podle jiných odhadů by však cigarety mohly podražit příští rok i více, a to o až 16 až 20 korun.

Aktuálně.cz: V ČR jsou pro základnu lepší podmínky než v Polsku

Česká republika má podle informací serveru Aktuálně.cz lepší technické podmínky pro vybudování americké raketové základny než Polsko. Vyplynulo to údajně z poznatků expertního týmu, který v obou zemích zkoumal vytypované lokality. Podle serveru to ale ještě neznamená, že americká vláda požádá o vybudování své základny český kabinet; dalším hodnotícím měřítkem totiž budou politická kritéria. Server uvedl, že politickou zprávu mají vypracovat americká velvyslanectví v Praze a ve Varšavě. Jejím cílem je vyhodnotit politické podmínky pro umístění základny v dané zemi. Zhruba v polovině září by politickou i technickou zprávu měl ve Spojených státech posoudit speciální výbor složený ze zástupců ministerstev obrany či zahraničí. Američané podle některých dřívějších informací uvažují o tom, že by v Česku umístili spíš radar než protiraketovou základnu, především proto, že se chtějí vyhnout případné prohře v referendu. Počítají totiž s tím, že by radar mohl u obyvatel České republiky budit méně rozpaků než protiraketové střely.

Policie nebude dále prověřovat Sobotku kvůli příspěvku pro SNK ED

Policie nebude dále prověřovat ministra financí Bohuslava Sobotku kvůli údajnému zadržování finančního příspěvku za volby pro stranu SNK Evropští demokraté (SNK ED). Jejich zástupci podali v červnu kvůli nevyplaceným zhruba 15 milionům korun na ministra trestní oznámení. "Věc bude uložena, protože nebyly shledány důvody pro zahájení úkonů trestního řízení," řekl ČTK mluvčí pražské policejní správy Tomáš Hulan. Vyšetřovatel, který se oznámením SNK ED zabýval, se podle Hulana k tomuto kroku odhodlal po Sobotkově výslechu. "Mohu potvrdit, že pan ministr v minulých dnech byl na policii vypovídat," doplnil bez dalších podrobností Hulan. Policie zjišťovala, zda se ministr nedopustil zneužití pravomoci veřejného činitele.

"V celé záležitosti jsem se řídil výhradně písemnými stanovisky ministerstva vnitra, právního odboru ministerstva financí, rozkladové komise při ministerstvu financí a několika externími právními posudky. Rád všechny tyto podklady, včetně trojího stanoviska ministerstva vnitra, které se opakovaně postavilo proti vyplacení příspěvku, policii předám," vzkázal již na začátku srpna ČTK Sobotka přes mluvčí ministerstva.

Strana SNK ED kritizuje ministerstvo financí za to, že jí nevyplatilo před čtyřmi lety státní příspěvek za zvolené zastupitele. Strana požaduje zhruba 15 milionů korun. Evropští demokraté obviňují ČSSD z porušování ústavy, demokracie a volné soutěže politických stran. Ministerstvo financí ale trvá na tom, že státní příspěvek za zastupitele nemůže vyplatit, neboť to neumožňuje zákon o politických stranách. Kvůli nevyplacenému příspěvku podala SNK ED v prvním srpnovém týdnu i návrh na pozastavení činnosti ČSSD, ve středu navíc i ústavní stížnost a návrh na vypsání předčasných voleb. Současně se evropští demokraté obracejí na Evropskou komisi s dotazem, zda nebyla porušena základní pravidla EU. "Nejvyšší správní soud rozhodl, že SNK Evropští demokraté byli poškozeni v parlamentních volbách," sdělila důvod stížností kancelář evropských demokratů. Politickým cílem ústavní stížnosti je podle představitelů SNK ED zabránit tomu, aby ČSSD byla u moci jako strana, která nerespektuje soudní rozhodnutí a pohrdá demokracií.

Strana SNK ED je nástupnickou organizací sdružení Demokraté Jana Kasla, které v komunálních volbách v Praze v roce 2002 získalo 15 mandátů. Ministerstvo odmítlo vyplatit Kaslově kandidátce příspěvek za mandáty právě proto, že se voleb zúčastnila jako "sdružení politické strany a nezávislých kandidátů". Podle ministerstva mají nárok na příspěvek jen strany a hnutí, které buď podaly samostatnou kandidátku, nebo navrhly své kandidáty prostřednictvím koalice. Nejvyšší správní soud v květnu zamítl kasační stížnost ministerstva a potvrdil rozhodnutí Městského soudu v Praze, podle kterého bylo negativní stanovisko k vyplacení příspěvků neúplné a nepřesvědčivé. Ministerský výklad práva je sice podle správního soudu možný, porušuje ale ústavní principy stranické plurality. Místopředseda SNK ED Stanislav Polčák se domnívá, že by ministerstvo mělo své rozhodnutí zrušit. Je totiž podle něj v rozporu s verdiktem soudu, na jehož text odkázal. "Ministerstvo financí je toho názoru, že jeho rozhodování není v rozporu s verdiktem soudu, a proto nevidí důvod ke zrušení rozhodnutí. Pokud SNK ED má na věc jiný názor, má možnost podat žalobu k soudu," uvedla k tomu již dříve mluvčí ministerstva financí Petra Krainová.

Soud: Bývalý předseda KSČM Grebeníček se musí omluvit Janu Šináglovi

Bývalý předseda KSČM Miroslav Grebeníček prohrál soud na ochranu osobnosti s antikomunistou Janem Šináglem. Krajský soud v Brně ve čtvrtek rozhodl, že se musí omluvit Šináglovi za to, že jej na loňské prvomájové demonstraci komunistů na Letenské pláni označil za primitiva. Písemnou omluvu musí Grebeníček zveřejnit ve dvou celostátních denících. Obě strany mají 15 dní na to, aby se proti rozsudku odvolaly. Pokud tak učiní, bude se případem zabývat Vrchní soud v Olomouci.

Šinágl hlasitě komentoval Grebeníčkův projev, na což politik reagoval větou: "Je tady nějaký primitiv, odveďte ho." Policie pak Šinágla odvlekla, narušoval podle ní povolené shromáždění. Aktivisty se Grebeníčkovo vyjádření dotklo a podal žalobu na ochranu osobnosti.

Česko plánuje do roku 2009 zprovoznit 256 km nových dálnic a rychlostních silnic

Česká republika plánuje do roku 2009 zprovoznit 256 kilometrů nových dálnic a rychlostních silnic. Rekordní počet kilometrů se do provozu zařadí ještě letos. Na tiskové konferenci o tom informoval generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Petr Laušman. Podnik bude na výstavbu ročně potřebovat asi 50 miliard korun, tedy zhruba jako v letošním roce.

Nejvíce nových kilometrů získá do roku 2009 Moravskoslezský kraj, a to díky otevření téměř celé dálnice D47 vedoucí z Lipníku nad Bečvou ke státní hranici s Polskem. Zbývající úsek od Bohumína k hranicím začne Česko stavět až v době, kdy bude sousední Polsko budovat navazující dálnici na své straně. V kraji bude dokončen také úsek z Frýdku-Místku k polské hranici na silnici R48. Celkem by měl kraj do roku 2009 mít 76 nových kilometrů dálniční sítě.

Navzdory rekordní rozestavěnosti a uvádění nových úseků do provozu nebude ani po roce 2009 česká dálniční síť hotová. Dnes je v Česku 560 kilometrů dálnic a 330 kilometrů rychlostních silnic. Podle koncepce rozvoje silnic, kterou schválila vláda, by v budoucnu v Česku mělo být 1000 km dálnic a 1100 km rychlostních silnic. To ale není ani otázka následujících pěti let, řekl Laušman. Tempo výstavby do roku 2009 může ještě ohrozit objem peněz, které stát bude na infrastrukturu do fondu dopravy směřovat. Fond je hlavním zdrojem národních financí. Další peníze na silnice stát získává z evropských fondů nebo úvěru od Evropské investiční banky. Laušman nepředpokládá, že by jakákoli budoucí vláda chtěla výstavbu dopravní infrastruktury omezovat. Dalším faktorem, který může výstavbu zpomalit, je připravenost staveb po stránce stavebního a územního řízení. Podle Laušmana je velkým problémem, který výstavbu brzdí, legislativa. Ta v Česku umožňuje různým občanským a ekologickým iniciativám vstupovat opakovaně do řízení a zdržovat ho. Laušman uvedl, že není proti tomu, aby se občané mohli k výstavbě vyjádřit a podat své námitky. V civilizovaném světě je ale podle něho možné to udělat s jednou námitkou jen jednou a po jejím vypořádání již nelze znovu ji předkládat. V Česku ale mohou iniciativy stejnou již zamítnutou námitku předkládat i čtyřikrát.

MZe: Podpora ekofarmaření stoupne od roku 2007 na půl mld.Kč ročně

Podpory ekologického zemědělství by měly v letech 2007 až 2013 představovat v průměru kolem půl miliardy korun ročně, zatímco v posledních letech je to zhruba 300 milionů. Na tiskové konferenci k zahájení akce Září - Měsíc biopotravin a ekologického zemědělství to řekl ministr zemědělství Jan Mládek. Například dotace na hektar luk a pastvin v ekologickém zemědělství se má od roku 2007 zvýšit na 2650 korun z dosavadních 1100 korun. Pro ornou půdu se počítá se sazbou 4620 korun na hektar proti současné úrovni 3520 korun. Sady a vinice obhospodařované ekologicky mají mít více než dvojnásobnou dotaci 25.285 korun na hektar.

Plochy ekologického zemědělství v Česku loni poprvé od roku 1995 klesly, a to o 8300 hektarů na 255.000 hektarů. Mírně se snížil i počet ekofarem, o sedm na 829. Letos by měly plochy opět vzrůst, a přibýt by mělo také asi 80 až 90 farem, uvedl předseda Svazu ekologických zemědělců PRO-BIO Zdeněk Perlinger.

Ekologické zemědělství představuje v tuzemsku kolem šesti procent zemědělské půdy, což je podíl nad průměrem EU. Podle ministerstva zemědělství je cílem dosáhnout desetiprocentního podílu v roce 2010. Napomoci tomu mají i rostoucí podpory, k jejichž vzestupu přispěl vstup do EU. Podle některých odborníků ale může být splnění uvedeného cíle vzhledem k loňskému vývoji problematické.

Martin Pecina navrhne novelu zákona o hospodářské soutěži

Antimonopolní úřad chce nové Poslanecké sněmovně navrhnout novelu zákona o hospodářské soutěži. Podle navrhovaných změn by se Úřad pro ochranu hospodářské soutěže neřídil správním řádem, změnily by se také některé lhůty v rozhodování a systém práce, aby se úřad vyhnul průtahům, které způsobují firmy. Zákon o ochraně hospodářské soutěže upravili čeští zákonodárci naposledy letos před prázdninami. Chtěli tak zakázat zneužívání ekonomické závislosti výrobců a dodavatelů na obchodních řetězcích. Úředníci se podle současné úpravy musejí řídit správním řádem. Ten například vyžaduje, aby byly ve spise k nahlédnutí všechny dokumenty, které jsou považovány za důkaz. Brněnský úřad ale v řadě správních řízení pracuje s obchodním tajemstvím, které protistrana, často konkurenční firma, nesmí znát. "S tím se vypořádat je hrozně těžké, proto bychom měli mít vlastní správní úpravu," vysvětlil předseda úřadu Martin Pecina.

Slavnost k jízdě veteránů bude asi blízko Karlova mostu

Slavnost, která završí prestižní jízdu veteránů firmy Louis Vuitton, asi bude co nejblíže pražského Karlova mostu. V úvahu přichází podle informací ČTK Alšovo nábřeží, méně schůdná možnost je prý Mánesův most. Z místa by měl být přímý výhled na Karlův most a na Pražský hrad, řekli ČTK dva zdroje, které jsou obeznámeny s vyjednáváním. Raut s natáčením se měl původně konat přímo na Karlově mostě, který měl být několik hodin zcela uzavřen. Vyvolalo to vlnu kritiky. Městská rada stanovila v úterý pro zábor této památky podmínky, které nebyly pro organizátory přijatelné. Firma dostala nabídku několika jiných míst. Jednání se na magistrátu konalo i ve čtvrtek, rozhodnuto ale není. Veteráni pojedou do Prahy z Budapešti přes Rakousko. Budou končit na Hradčanském náměstí. Z jízdy vznikne film, který se bude podle pořadatelů vysílat po celém světě.

Domácnosti od října zaplatí za plyn o 5,5 procenta méně

Domácnosti od října zaplatí za zemní plyn průměrně o 5,5 procenta méně než dosud. Oznámil to Energetický regulační úřad. Nejvíce by cena měla klesnout ve východních Čechách (o 5,8 procenta), nejméně na jihu Čech (o 5,1 procenta). Domácnost, která používá plyn pouze na vaření, tak podle ERÚ ušetří zhruba padesátikorunu ročně. Domácnosti, v nichž se plyn používá pro vaření a ohřívání vody, ušetří asi 370 korun a obyvatelé bytů, kteří plyn využívají i k topení, ušetří asi 1100 korun ročně. Pro lidi žijící v rodinných domech se spotřebou plynu na topení, ohřívání vody a vaření může být úspora podle ERÚ přes 1800 korun ročně. Předseda ERÚ Josef Fiřt novinářům řekl, že důvodem snížení ceny je reakce na přílišné výnosy RWE Transgas z prvního a druhého čtvrtletí letošního roku. "Tato společnost nakupovala zemní plyn do České republiky levněji než ERÚ předpokládal při stanovení cen," uvedl.

Telecom a Eurotel se od pátku mění na O2

Přeměna značek Český Telecom a Eurotel tuzemského dominantního telekomunikačního operátora na jediný název O2 pro služby v mobilní i pevné síti začne v pátek 1. září a potrvá do příštího roku. Firma pod novou značkou symbolizující kyslík od pátku nabídne televizi přes telefonní linku a nové tarify. Změna firemní identity se týká například přemalování více než 20.000 telefonních budek, několika tisíc vozidel, exteriérů a interiérů stovek budov, firemních prodejen, ale i log na displejích mobilních telefonů. Přechod se uskuteční v několika vlnách. "Zhruba 80 procent změn by mělo být hotovo do konce roku," uvedl generální ředitel Jaime Smith.

Domácnosti v červenci dlužily 479 miliard korun

České domácnosti se v červenci zadlužily o dalších zhruba 10,7 miliardy korun, a celkem tak bankám a finančním institucím dlužily téměř 479,4 miliardy korun. Na jednoho obyvatele tak připadá dluh zhruba 47.000 korun. Vyplývá to z revidovaných údajů České národní banky. Oproti loňskému červenci se zadlužení českých domácností zvýšilo téměř o 120 miliard korun.

Průměrná mzda ve 2. čtvrtletí vzrostla o 6,9 procent na 20.036 korun

Průměrná hrubá měsíční mzda se ve druhém čtvrtletí letošního roku zvýšila meziročně o 6,9 procenta na 20.036 Kč. Reálná mzda, tedy po odečtení inflace, vzrostla o 3,9 procenta. Uvedl to Český statistický úřad. Nejvíce, přes 40.000 korun, vydělávají lidé ve finančnictví, nejméně naopak v sektoru domácností, kde průměrná mzda činí 12.309 korun - to jsou mzdy zaměstnanců u fyzických osob nezapsaných do obchodního rejstříku.

Policie obvinila vojáka, který zběhl od strakonické posádky

Policisté obvinili devětadvacetiletého profesionálního vojáka Jana Korunku, který zběhl od 25. protiletadlové raketové brigády ve Strakonicích, ze svémocného odloučení a zběhnutí, informovala ČTK mluvčí strakonické policie. Zběha policisté zadrželi v úterý večer v Horním Slavkově na Sokolovsku díky anonymnímu telefonátu. "Od policie z Karlových Varů jsme ho dovezli do kasáren. Ještě jsme zabezpečili, že jsme ho dovezli k rodičům, takže ještě navštívil rodiče, hovořil s nimi. To byl od nás víceméně nadstandardní přístup, takový vstřícný krok. A zajistili jsme mu ubytování na vojenské ubytovně," řekl ČTK mluvčí a psycholog brigády Luděk Lávička. Podle něj je u profesionální armády zběhnutí výjimečné, o motivu činu ale Korunka odmítá mluvit. Za zběhnutí hrozí až pět let vězení, protože ale u sebe Korunka neměl zbraň, může ho soud potrestat maximálně dvouletým vězením. "On zběhnul v uvozovkách, přestal prostě chodit do práce. Nebyla tam zbraň, nic takového, ani neutekl z nějakého cvičení, nějaké služby. Ze dne na den přestal chodit do práce," dodal Lávička.

Porota k případu Čecha, jemuž hrozí v USA trest smrti, byla ustavena

Až po mnohahodinovém jednání se podařilo ustavit v Denveru v americkém státě Colorado dvanáctičlennou porotu, jež má rozhodnout v případu českého občana Martina Novotného, který údajně zabil ze žárlivosti svou brazilskou přítelkyni. ČTK to řekl telefonicky český konzul v Los Angeles Tomáš Kadlec. Dvaadvacetiletému Novotnému hrozí jako prvnímu Čechovi v USA trest smrti. Na výroku o vině či nevině obžalovaného se 12 členů poroty musí shodnout jednomyslně. Teprve poté je vyhlášen verdikt o vině; o výši trestu se rozhoduje později. Soudce stanoví další termín zasedání, prostuduje znovu důkladně spis a teprve pak je stanoven trest. Novotný se loni v prosinci přiznal, že ze žárlivosti zabil svou brazilskou přítelkyni Annu Elisu Toledovou, která se s ním chtěla rozejít. Později zavolal policii a sám se udal. Expřítelkyni připravil o život velmi brutálním způsobem, na jejím těle napočítali vyšetřovatelé kolem 70 bodných ran.

Zatímco české zákony počítají s nejvyšším trestem v podobě doživotí prakticky pouze pro pachatele, který spáchá dvě a více vražd, americké soudy jsou přísnější. Trest smrti je možné v Coloradu uložit i za spáchání jediné vraždy, ten se však uděluje poměrně zřídka. V Coloradu se popravuje smrtící injekcí, naposledy se ale v tomto státě popravovalo v roce 1979.

Prezident Klaus omilostnil dalších pět lidí - kvůli rodině či zdraví

Prezident Václav Klaus udělil dalších pět milostí. K prominutí trestu jej vedly rodinné či zdravotní důvody, informoval ve čtvrtek ČTK mluvčí Hradu Petr Hájek. Klaus omilostnil například vyhoštěnou vietnamskou ženu, matku dvouletého syna, která se i přes rozhodnutí soudu stále zdržovala na českém území. Odpustil trest vyhoštění také polskému občanovi, mimo jiné kvůli tomu, že se trestného činu dopustil už před dvaceti lety a nyní potřebuje pracovně jezdit přes Českou republiku do Rakouska. Prezident také nařídil zastavit stíhání pětasedmdesátileté ženy, kterou soud zatím nepravomocně odsoudil za to, že jako majitelka domu bránila nájemci nebytových prostor v jejich užívání a uzavřela další nájemní smlouvu. Klaus vzal v úvahu vysoký věk odsouzené i její vážný zdravotní stav, uvedla prezidentská kancelář.

Gang padělatelů falšoval i vstupenky na Red Hot Chili Peppers

Čtyřčlenný gang padělatelů vstupenek na dvě zářijová pražská vystoupení Madonny falšoval lístky i na červnový koncert americké rockové kapely Red Hot Chili Peppers. Novinářům to řekli kriminalisté, kteří se případem zabývají. Čtyřčlennou skupinu českých padělatelů z řad tvrdého jádra fanoušků fotbalové Sparty Praha zadržela policie v úterý. "Byli obviněni z trestných činů podvodu a poškozování cizích práv, za což jim u soudu hrozí dva roky až osm let vězení," uvedl vyšetřovatel Radek Kukla s tím, že zásahová policejní jednotka zatkla v úterý celou skupinu. Zatím prý čtveřice způsobila škodu 735.000 korun a policisté zabavili 350 padělaných lístků na koncerty americké zpěvačky. Nyní je zkoumají experti.

Rada opět dala Primě 11,5 milionu pokuty za první řadu VyVolených

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání opět udělila televizi Prima milionové pokuty v celkové výši 11,5 milionu korun kvůli přílišné vulgaritě a násilí v srpnových a zářijových dílech její loňské první řady reality show VyVolení. ČTK to řekl předseda rady Václav Žák. Poprvé rada pokutovala Primu za tyto díly loni na podzim, Prima se ale odvolala k soudu, který část pokut v květnu zrušil. Rada zároveň udělila Primě pokutu i za březnové díly druhé řady VyVolených ve výši 1,05 milionu korun. "Rozhodnutí RRTV ve věci pokut za vysílání první řady reality show VyVolení na podzim roku 2005 nám nebylo doposud doručeno, takže ho nebudeme komentovat," sdělila ČTK mluvčí Primy Jana Malíková.

Podle verdiktu rady Prima některými odvysílanými díly ohrozila mravní, fyzický nebo psychický vývoj dětí a mladistvých, neboť se podle rady nevhodné záběry z VyVolených ocitly v programu před 22:00. Žák řekl ČTK, že soud udělené pokuty za část dílů první řady VyVolených zrušil a vrátil zpět radě k novému jednání z procesních důvodů - Prima totiž neměla možnost nahlédnout do podkladů, na základě kterých rada rozhodla. Nyní tedy podle Žáka rada Primě tuto možnost dala a poté o sankci rozhodla opět a stejně jako poprvé.

Folklorní zpěvák Jožka Černý dostal od ministra kultury cenu

Ministr kultury Vítězslav Jandák předal cenu Artis Bohemiae Amicis (Přátelé českého umění) zpěvákovi moravských lidových písní Jožkovi Černému. Medaili ministerstvo uděluje od roku 2000 jako ocenění dlouhodobého šíření dobrého jména české kultury doma i v zahraničí. "Folklor začíná být vývozním artiklem této země a Jožka Černý je takovým jeho praporečníkem," řekl ČTK Jandák, který se rozhodl cenu dávat především českým tvůrcům. Černého vystoupení nedávno osobně navštívil. "Mohu vám říct, že kdyby přijel Pavarotti, neměl by asi větší úspěch, než měl Jožka," konstatoval. "Je to pro mě krásný den," řekl ČTK Černý, podle jehož názoru může být ocenění pobídkou i pro mladé zpěváky, kteří se začínají folkloru věnovat. "Mohli by si říct: 'Když to ten strýc Jožin dokázal, tak zkusme taky něco udělat'," uvedl.

Radio Praha začalo vysílat před 70 lety

31. srpna v 10 hodin uplynulo 70 let od chvíle, kdy Československý rozhlas zahájil pravidelné vysílání na krátkých vlnách. Toto datum si připomínáme jako vznik vysílání do zahraničí. Dnes je zahraniční vysílání součástí Českého rozhlasu jako Český rozhlas 7 - Radio Praha. Vysílá v šesti jazycích na krátkých vlnách, po internetu, a prostřednictvím některých rozhlasových stanic v zahraničí. V České republice vysílá v angličtině na frekvenci Reginy Praha 92.6. FM. Podle ředitele stanice Miroslava Krupičky staví Radio Praha na kvalitním zpravodajství z České republiky a na technologických novinkách, jako je např. podcasting. "Je jen otázkou času, kdy budeme vysílat digitálně", uvedl Krupička. Na oslavu výročí se sjeli do Prahy posluchači z několika evropských států a USA. Stanice si tento významný den připomíná vzpomínkovými pořady a zvláštní webovou stránkou na adrese www.radio.cz.

Hokejista Eliáš se stal novým vyslancem dobré vůle UNICEF

Český hokejista Patrik Eliáš se stal novým vyslancem dobré vůle organizace UNICEF. Zařadil se tak do společnosti známých osobností, jako jsou například tenista Roger Federer, fotbalisté David Beckham nebo Pelé, herečky Susan Sarandonová, Mia Farrowová, Whoopi Goldbergová, zpěvačka Shakira či zpěvák Robbie Williams, kteří Dětský fond OSN rovněž podporují. Dosud jedinou vyslankyní tuzemského UNICEF byla herečka Jiřina Jirásková. "Chci poděkovat za tuto nabídku. Je to pro mě obrovská čest a výzva," řekl Eliáš na tiskové konferenci v Praze. Během ní v Domě OSN převzal jmenovací certifikát. Eliáše oslovil program očkování dětí v chudých zemích světa a jedním z důvodů byly podle něj i jeho nedávné zkušenosti se žloutenkou, kterou se infikoval při působení v ruském Magnitogorsku.

Trenéra Grigu u fotbalistů Sparty vystřídá Michal Bílek z Viktorie Plzeň

Odvolaného trenéra Stanislava Grigu u fotbalistů Sparty vystřídá Michal Bílek z Viktorie Plzeň. Předseda plzeňského klubu Ladislav Valášek to řekl serveru iDnes a potvrdil tak dosavadní spekulace. Bílek se podle stejného zdroje už rozloučil se svými svěřenci a v pátek bude představen na Letné. Valášek už dříve prozradil ČTK, že s Bílkem při jeho letním příchodu z Blšan uzavřel džentlmenskou dohodu, že ho uvolní, když trenér dostane nabídku ze Sparty, nebo z reprezentace. Novým trenérem fotbalistů Viktorie Plzeň se stal Stanislav Levý. Osmačtyřicetiletý kouč, který na jaře vedl 1. FC Slovácko, podepsal podle iDnes v Plzni tříletou smlouvu.

Skeetaři mají dvě týmové medaile z ME, junioři vyhráli

Družstva českých skeetařů vybojovala na mistrovství Evropy v brokové střelbě ve slovinském Mariboru dvě medaile. Junioři ve složení Ivo Hilšer, Tomáš Nýdrle a Jakub Zapletal soutěž vyhráli s velkým náskokem čtyř zásahů před Švédskem, mužské trio Jan Sychra, Luboš Rychlík a Aleš Hutař obsadilo třetí místo o jednu trefu za Němci a o tři za vítězným ruským celkem. V individuálních soutěžích už se českým brokařům tolik nedařilo. Nejlépe dopadl junior Hilšer, kterého ve finále dělil jeden zásah od bronzu a nakonec skončil pátý. Muži ve finále zastoupení neměli, Janu Sychrovi na devátém místě scházela k postupu od elitní šestky jediná přesná střela.

Počasí

V pátek má podle předpovědi meteorologů být oblačno až polojasno, na severu a severovýchodě zpočátku přechodně zvětšená oblačnost a místy slabý déšť, odpoledne bude i tam mraků ubývat. Teploty od 19 do 23 stupňů.

31-08-2006