Denní souhrn zpráv Zprávy

12-09-2006

Odvolání Brožové je neplatné, tvrdí Ústavní soud. Klaus nesouhlasí

Nejvyšší soud dále povede předsedkyně Iva Brožová, kterou se v únoru pokusil odvolat prezident Václav Klaus. Ústavní soud v úterý vyhověl její stížnosti, podle které bylo odvolání v rozporu s ústavou, a navíc nebylo řádně odůvodněno. Spor se vlekl od začátku února a rozděloval právnickou obec i zákonodárce. Vyhlášení se nezúčastnil prezident, ani Brožová, která se zotavuje po autonehodě.

"Odvoláním stěžovatelky na základě neústavního ustanovení zákona o soudech a soudcích došlo k zásahu do ústavně zaručeného práva stěžovatelky," řekla soudkyně zpravodajka Dagmar Lastovecká. Ústava zaručuje oddělení výkonné a soudní moci. Soud už dále nezkoumal další, formální výhrady k odvolání. Prezidentu republiky podle něj nelze vytknout porušení ústavního pořádku, protože v době, kdy rozhodoval, vycházel z platné právní úpravy. "Ta však nerespektovala předchozí judikaturu Ústavního soudu," uvedla Lastovecká.

Prezident Klaus rozhodnutí o odvolání Brožové podepsal v posledních lednových dnech na návrh ministra spravedlnosti Pavla Němce. Domnívali se, že Brožová neplní dobře své povinnosti. Využili sporné ustanovení zákona, podle kterého mohl vysoké justiční činitele odvolávat ten, kdo je do funkce jmenoval. Dokument spolupodepsal premiér Jiří Paroubek. Brožová odvolání dostala počátkem února, ale obrátila se na Ústavní soud, který platnost rozhodnutí odložil, dokud sám věc neprozkoumá.

Prezident Václav Klaus je přesvědčen, že rozhodnutí Ústavního soudu o neplatnosti odvolání Ivy Brožové z čela Nejvyššího soudu je mylné a nebezpečné. Prezident v něm vidí nebezpečný posun polistopadových poměrů od parlamentní demokracie k ničím neomezené soudcovské autonomii.

Pospíšil chce změnit pravidla pro odvolávání předsedů soudů

Nový ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) chce v nejbližší době změnit pravidla pro odvolávání předsedů a místopředsedů soudů. Má také v úmyslu zvýšit transparentnost kárných řízení se soudci a státními zástupci. Ještě v první polovině října hodlá připravit novelu zákona umožňující vznik střežených ústavů pro nebezpečné psychiatrické pacienty. Své záměry oznámil Pospíšil na tiskové konferenci. Nový ministr chce zveřejňovat termíny, kdy budou kárné žaloby na soudce a žalobce veřejně projednávány. Podle něj by tak měla zmizet údajná soudcovská solidarita, kvůli níž jsou soudci často podezřívání, že své kolegy v talárech trestají mírněji, než by zasloužili.

MZV kritizuje odklad rozšíření schengenského prostoru na rok 2009

Odklad rozšíření schengenského prostoru na začátek roku 2009 Českou republiku "silně znepokojuje". Uvedlo to v úterý ministerstvo zahraničí v tiskovém prohlášení. Znamená to podle něj "prodloužení nynějšího nežádoucího stavu, kdy čeští občané nemohou plně užívat jedné ze základních svobod Evropské unie, svobody volného pohybu osob". Ministr zahraničí Alexandr Vondra také řekl, že český stát bude dál usilovat o rozšíření Schengenu, a tím i zrušení kontrol na vnitřních hranicích EU, v "odpovídajícím časovém termínu".

Z pondělního vyjádření mluvčího místopředsedy Evropské komise Franka Frattiniho vyplynulo, že plán rozšíření schengenského prostoru o nové členy EU do podzimu roku 2007 nebude splněn. Prý je nutné přijmout nový časový harmonogram pro spuštění databáze, možný náhradní termín však mluvčí neuvedl.

Takzvaný Schengenský informační systém II má obsahovat i biometrická data, jako jsou digitální podobizny a otisky prstů. Podle původních plánů měl začít fungovat od března příštího roku, aby po půlročním testování bylo možné zrušit kontroly na vnitřních hranicích EU, takže by čeští i slovenští občané mohli volně cestovat po unii bez hraničních kontrol. Podle Frattiniho mluvčího však tvorbu databáze, jenž je technickou duší celého systému, provázejí problémy, které si vyžádají odklad.

ČSSD na základě analýzy tvrdí: Topolánek s úvěrem podváděl

Sociální demokracie na základě vlastní analýzy tvrdí, že premiér a předseda ODS Mirek Topolánek podle všeho spáchal úvěrový podvod v souvislosti se svým někdejším podnikáním ve firmě VAE. Autor rozboru a bývalý vicepremiér pro ekonomiku Jiří Havel na úterní tiskové konferenci poukázal na některé okolnosti transakce, které považuje za podezřelé. "Z mého pohledu, z informací, které mám k dispozici, tak pravděpodobně ano," odpověděl Havel na otázku, zda se podle něj ministerský předseda dopustil úvěrového podvodu.

Havel připomněl, že v roce 1999 si Topolánkova firma VAE vzala téměř sedmdesátimilionový úvěr u První městské banky ovládané hlavním městem. Úvěr je zajištěn směnkou, jejímiž čtyřmi rukojmími jsou nynější premiér a další tři společníci firmy VAE. Rukojemství znamená, že když firma úvěr nesplatí, musí ho platit rukojmí - všichni, nebo kterýkoliv z nich. Firma není schopna dluh splatit, banka ale směnku nevyužívá a považuje dluh za nevymahatelný v plné výši, uvedl Havel. Bance se vrátila jen část peněz. Zůstala šestnáctimiliónová pohledávka. Havel řekl, že Topolánek dluh nevyrovnal, ale akcie výhodně prodal a za vydělané peníze si koupil byt za osm milionů korun, zároveň si bere hypoteční úvěr. "Topolánek je jednou úplně chudý - když má platit dluhy - a jednou hodně bohatý - když si kupuje byt," uvedl Havel. "Odpovědnost směnečních rukojmích by mohla být posuzována jako trestný čin úvěrového podvodu. S největší pravděpodobností uvedli protistranu v omyl, že disponují majetkem, který by postačoval k uhrazení úvěru v případě jeho nesplácení. Tento případ pak skutečně nastal. Zde ale rukojmí patrně uváděli, že jejich osobní majetek k úhradě dluhu nestačí, a proto banka po nich dluh nevymáhala," prohlásil Havel.

Topolánek považuje výroky za lživé, na středu na ně hodlá reagovat na mimořádné tiskové konferenci. "Dále už se nebude k této záležitosti vyjadřovat," informoval ČTK jeho mluvčí Martin Schmarcz. Nadále platí, že Topolánek nebude komentovat policejní vyšetřování - "protože to se ho nedotýká, není jeho účastníkem ani objektem vyšetřování a navíc by jakékoli jeho vystoupení směrem k orgánům činným v trestním řízení mohlo být vykládáno jako pokus o jejich politické ovlivňování". Totéž očekává i od druhé strany.

Topolánek míří znovu na Slovensko, tentokrát na oficiální cestu

Nový český premiér Mirek Topolánek se již podruhé v krátké době vydá na Slovensko. Zatímco minulou středu se zajel soukromě podívat do Bratislavy na zápas českých a slovenských fotbalistů o postup na mistrovství Evropy, tento čtvrtek bude mít jeho návštěva oficiální ráz včetně uvítacího ceremoniálu či slavnostního oběda.

Mirek Topolánek a slovenský premiér Robert Fico se minulý týden shodli, že česko-slovenské vztahy jsou bezproblémové a některé zájmy mají oba státy společné. "Budu respektovat každého českého premiéra, ať už pochází z jakékoliv politické strany," komentoval Fico svůj vztah k Topolánkovi, který reprezentuje pravicový tábor, zatímco Fico je šéfem levicového Směru a za svého osobního přítele považuje lídra českých sociálních demokratů Jiřího Paroubka.

Velmi dobré vztahy mezi Českem i Slovenskem dokládá i fakt, že skoro vždy vedou cesty nových premiérů obou zemí k sousedům z někdejší federace.

Julínek a Rath se přou kvůli zákonu o neziskových nemocnicích

Do ostrého sporu kvůli zákonu o neziskových nemocnicích se dostali v úterý ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) a jeho předchůdce, nyní poslanec David Rath (ČSSD). Julínek mu vytkl, že zaměstnancům nemocnic hrozí kvůli němu snížení platů a vyhazov, přitom každý z ministerských náměstků si má díky Rathovi přijít v dozorčích radách nemocnic na více než milion korun ročně. Rath to odmítl a vyčetl Julínkovi, že usiluje o privatizaci všech nemocnic. Zdůraznil, že udělá vše pro to, aby se mu to nepodařilo.

Na Rathovu podporu vystoupil jeho dlouholetý spolupracovník a následovník ve funkci prezidenta České lékařské komory Milan Kubek. Novinářům řekl, že zaměstnancům hrozí pokles platů kvůli chybě ministerstva práce a sociálních věcí. Zákon o neziskových nemocnicích, na němž Rath pracoval, je v pořádku, upravit se musí Zákoník práce, uvedl.

Julínek ve středu předloží vládě návrh na změnu zákona, která posune termín pro přeměnu nemocnic na neziskové na leden 2008. K 1. prosinci letošního roku, jak s tím doposud zákon počítá, to nelze stihnout, sdělil dnes ČTK mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt.

ČR zvažuje reakci na požadavek posil do Afghánistánu

Vedení Severoatlantické aliance požádalo členské státy o posílení své mise na jihu Afghánistánu, kde je v sázce budoucnost země. ČTK to potvrdil zástupce českého velvyslance při NATO Jan Michal, podle něhož o reakci České republiky nyní rozhodují vládní úřady v Praze. Nemáme mandát nic nabízet, ale předali jsme tento apel ministerstvům obrany a zahraničí, kde to je teď předmětem dalších úvah, řekl Michal. Podle něj kromě dalších vojáků chybí NATO i prostředky taktické letecké přepravy.

"Ministerstvo obrany je vázáno mandátem, který loni na podzim schválil parlament a který určuje i počet českých vojáků," uvedl mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek. Armáda by sice mohla zvýšit počet svých příslušníků v Afghánistánu, ale musela by o tom nejprve rozhodnout vláda a parlament. "Vzhledem k rozpočtovým omezením se dostáváme na hranu toho, co armáda může zvládnout," dodal mluvčí.

Situace v Kandaháru, kde jsou jednotky extremistického hnutí Taliban stále aktivnější, je kritická, podotkl Michal. Podle něj tam jde o budoucnost Afghánistánu a prezidenta Hamída Karzáího. Afghánistán je nyní pro NATO hlavní operační prioritou, ale v NATO "nikdo nepochybuje o tom, že to aliance nakonec zvládne", dodal. V jihoafghánských provinciích Kandahár a Hílmand nyní slouží asi 8000 vojáků, především Britů, Nizozemců a Kanaďanů. Hlavním příspěvkem ČR v Afghánistánu je účast na provinčním rekonstrukčním týmu ve Fajzábádu na severu země, další vojáci jsou i v Kábulu. Česká jednotka také převezme koncem roku ochranu místního letiště. Na jihu Afghánistánu působí rovněž elitní česká jednotka o 120 mužích z Prostějova, která je však součástí Američany vedené protiteroristické operace Trvalá svoboda, nikoli ISAF. Obě operace se ovšem do značné míry překrývají.

Na pražském Vítkově se loučili vojáci, kteří pojedou do Iráku

Na pražském Vítkově se loučili vojáci, kteří zamíří do Iráku. Sedmadevadesát vojenských policistů a dalších příslušníků armády vystřídá kontingent, který působí na britské základně Šaíba nedaleko Basry. Čeští vojáci budou pokračovat ve školení iráckých policistů. S vojenskými policisty do Iráku odcestují i vojáci, kteří se budou starat o ostrahu české jednotky a zázemí mise.

Čeští vojáci, kteří v Iráku začali působil na konci roku 2003, školí tamní policisty například ve střelbě nebo sebeobraně. Podle vojáků, kteří se z Iráku před časem vrátili, se bezpečnostní situace v zemi zhoršuje. Do nebezpečí se přitom dostala i britská základna Šaíba. Vojáci mluvili o častém ostřelování základny raketami. Nechtěli však prozradit podrobnosti, aby zprávy o rostoucím riziku neznepokojily rodiny příslušníků nového kontingentu. Ti, co byli v Iráku podruhé nebo potřetí, však tvrdí, že situace je nyní podstatně horší.

Ministr obrany: Protiraketová základna v ČR nezvýší bezpečnostní riziko

Případné umístění americké protiraketové základny v Česku podle ministra obrany Jiřího Šedivého nezvýší bezpečnostní riziko pro naši zemi. Šéf obrany se také domnívá, že o souhlasu s umístěním základny by neměli lidé rozhodovat v referendu. "Referendum v této věci nepovažuji za šťastné řešení, a to přinejmenším ze dvou důvodů. Tím prvním a hlavním je to, že se v žádném případě nejedná o zásadní zásah do suverenity naší země, nebude nutné měnit ústavu, případné základny také nezpůsobí jakýkoliv mimořádný zásah do života našich občanů," uvedl. Druhým důvodem je pak podle něj to, že kvůli technické obtížnosti prý není možné problém zformulovat do jednoduché referendové otázky. S umístěním základny v České republice souhlasí menšinová vláda ODS, proti jsou komunisté a také část sociální demokracie. Nepříliš jasný je postoj Zelených a lidovců.

Sněmovna zvolila členy výborů, předsedové budou zvoleni ve středu

Poslanecká sněmovna schválila rozdělení poslanců do jednotlivých odborných výborů. Poslanci již před několika týdny rozhodli, že sněmovna jich bude mít 18. O tom, kdo výbory povede, musí rozhodnout členové každého z nich. Sněmovna pak musí navržené předsedy všech výborů hlasováním potvrdit. Dolní komora se proto sejde již ve středu odpoledne. Nejvíce členů, tedy 22, budou mít výbory rozpočtový a hospodářský. V ostatních bude vždy 18 poslanců.

Sněmovna má zatím kompletně ustaven jen jeden výbor, a to mandátový a imunitní. Jeho předsedou je sociální demokrat Miloslav Kala. ČSSD si přitom nárokuje i dalších pět výborů, a to rozpočtový, bezpečnostní, zahraniční, sociální a zdravotní. Šest předsednických křesel by mělo připadnout také ODS. Komunisté by mohli vést dva výbory, lidovci a zelení po jednom.

Rozpočet dává na národní poklad, ubírá památkám a živé kultuře

Rozpočet ministerstva kultury na příští rok počítá s výrazným krácením dotací památkových programů. Památky přitom byly exponovanou oblastí bývalého ministra Vítězslava Jandáka, pod jehož vedením ještě návrh rozpočtu vznikal. I jeho nástupce Martin Štěpánek mezi svými prioritami ochranu nemovitého kulturního dědictví zmínil. Návrh rozpočtu sice nově počítá s 592 miliony korun na nový Program péče o národní kulturní poklad, dlouhodobě fungující dotace památkám by však měly být kráceny skoro o 300 milionů korun. "Poklad" navíc zahrnuje pouze pět institucí, byť mají v názvu slovo "národní". Výrazně je také snížena oblast podpory živého umění, kráceny by měly být i církve.

Pokud by výdaje státního rozpočtu v příštím roce dosáhly 974,7 miliardy korun, jak se o tom zatím uvažuje, byl by podíl na rozpočet ministerstva kultury i s výdaji na církve přibližně 0,68 procent, bez nich asi 0,56 procenta. Bylo by to více než letos a loni a přibližně stejně jako v roce 2004. K jednomu procentu obvyklému v EU a požadovanému četnými kulturními iniciativami má návrh stále daleko.

ČR dostane na rozvoj venkova 2,8 miliardy eur, nejvíce má Polsko

Česká republika dostane v letech 2007 až 2013 od Evropské unie na rozvoj venkova 2,815 miliardy eur (asi 80 miliard korun), což je mezi 25 členskými státy desátá nejvyšší částka. Vyplývá to z úterního oznámení Evropské komise, která rozhodla o ročním financování rozvoje venkova v jednotlivých zemích podle nového rozpočtu EU. Největší pomoc dostane Polsko, následují Itálie a Německo.

Hugo Roldán z tiskového oddělení ministerstva zemědělství ČTK řekl, že schválená částka odpovídá sumě, se kterou počítá program rozvoje venkova na roky 2007 až 2013. Kromě evropských peněz má být na tuto podporu použito i zhruba 20 miliard korun z národních zdrojů.

Pomoc na rozvoj venkova tvoří jen asi čtvrtinu celé zemědělské politiky EU, která stojí ročně asi 44 miliard eur (rozvoj venkova asi 11 miliard) a tvoří skoro polovinu celého rozpočtu unie. Většina připadá na dotace zemědělských produktů a exportu. Na venkově žije asi polovina obyvatel unie.

Korejci zachrání asi tisícovku stromů v nošovické zóně

Korejská firma Hyundai Motor Company chce před prosincovým zahájením stavby automobilky v Nošovicích na Frýdecko-Místecku zachránit asi tisícovku stromů z oblasti významných krajinných prvků potoků Řepníka a Pazderůvky. Ačkoli na jejich vykácení dostala povolení, přivedla na místo korejské dělníky ze své sesterské organizace Amco Asset Management Co., kteří v těchto dnech začali stromy stěhovat. Práce by měly být do konce října, do roka se ale stromy vrátí zpět, řekl ČTK Leo Lee, hlavní koordinátor přesunu. Za záchranu stromů Korejci utratí asi 25 milionů korun.

Některé stromy měří metr, většina je ale vysoká až 30 metrů a jejich stáří je až 60 let. "Dělali jsme průzkum s místními společnostmi, které se zabývají přesazováním stromů, a ty tvrdí, že v našich podmínkách na území republiky je možné přesazovat pouze stromy do pěti let stáří a zhruba do tří až pěti metrů výšky. Korejci doma přesazují vzrostlé stromy, tak se rozhodli všechny stromy zachránit i tady," řekl ČTK Jaromír Brunhofer z pražské firmy Bovis, která dohlíží nad přesunem nošovických stromů, a bude to jedna z firem, které Korejcům budou dělat stavební dozor.

Leo Lee uvedl, že v Koreji běžně přesazují vzrostlé stromy na horách helikoptérami. V Nošovicích si vystačí s trajlerem, který převeze během hodiny dva až tři dospělé stromy. "Nejdříve ořežeme spodní větve u vzrostlých stromů, aby se snížilo odpařování vody, pak bagrem odkopeme kořenový val a ručně obnažíme celý kořen s hlínou, ten zabalíme do juty, zafixujeme a pak uvolníme strom z původního stanoviště. Velkým jeřábem ho přeložíme na trajler a převezeme necelé dva kilometry na místo budoucí vlečky, kde budou stromy dočasně umístěny," popsal postup prací Leo Lee a tím, že tato aktivita nemá žádnou souvislost s náboženstvím. "Je to výhradně ekologie, jde nám o maximální ochranu životního prostředí," zdůraznil Kim Ok-Čo, šéf budoucí továrny, který na přesun stromů dohlíží.

Za speciální péče listnaté i jehličnaté stromy přečkají zimu v lokalitě na území staveniště přímo v zóně. Zhruba po roce se většina vrátí na mezi nově postavené budovy v rámci sadových úprav, zbylá část stromů bude využita na zpevnění ochranných valů. Potok Řepník se bude zatrubňovat a překládat.

Více než dvě třetiny lidí nemají podle průzkumu doma internet

Více než dvě třetiny obyvatel ČR starších 15 let (přibližně 71 procent) nemají připojení k internetu. Nejčastějším důvodem je to, že doma nemají počítač. Stolní PC nebo notebook má doma 41 procent Čechů. Během následujících tří měsíců plánuje pořízení internetu do domácnosti 15 procent lidí, kteří internet již používají, ale nikoli doma.

Kabelové televize nabízejí o polovinu rychlejší internet než ADSL

Kabeloví operátoři v současnosti nabízejí v průměru o polovinu rychlejší připojení k internetu než poskytovatelé ADSL. Zatímco uživatelé kabelového internetu se v srpnu připojovali průměrnou rychlostí 1,84 Mbit/s, přes ADSL dosahovala rychlost připojení v průměru 1,18 Mbit/s. Vyplývá to z pravidelného měření odborného serveru DSL.cz. Nejrychlejší mobilní připojení nabízí T-Mobile, u kterého se průměr u služby UMTS 4G pohybovala kolem 512 kbit/s. Připojení přes UMTS u O2 dosahovalo průměrné rychlosti 408 kbit/s a přes CDMA 351 kbit/s.

Berka: Konkurzy začala policie řešit na politickou objednávku

Ústecký soudce Jiří Berka, který stojí před soudem kvůli údajně zmanipulovaným konkurzům, tvrdí, že policie začala případ řešit na společensko-politickou objednávku. Berka také v úterý před táborským senátem prohlásil, že někteří politici, státní zástupci a média nectí presumpci neviny a o obžalovaných v kauze předem hovoří jako o vinících. Ze zločinného spolčení a dalších trestných činů se před soudem zpovídá celkem devět lidí. Zmanipulováním deseti konkurzů vznikla podle obžaloby škoda 290 milionů korun.

Policie podvody s konkurzy odhalila v roce 2003 díky podezřelému konkurzu na Union banku, které předtím nechala Berkova skupina údajně změnit jméno a sídlo z Ostravy do Mostu. Skupinu pak policie obvinila ze zmanipulování dalších konkurzů. Skupina kolem Berky si podle policie vybírala firmy, kterým hrozil bankrot a které byly v regionech, o nichž rozhodoval právě konkurzní soudce Berka. Obžalovaní pak zajistili odkoupení pohledávek věřitelů podniku, Berka na firmu vyhlásil konkurz a dosadil do něj vybraného správce. Skupina se tak údajně dostala ke stamilionovým majetkům, které pak pod cenou rozprodávala.

Soud zakladatelům Progres Investu uložil několikaleté vězení

Jeden z nejrozsáhlejších podvodů v zemi potrestal v úterýKrajský soud v Hradci Králové několikaletými tresty vězení. Majitelé společnosti Progres Invest podle obžaloby pod slibem vysokého zhodnocení peněz vylákali od nejméně 21.000 lidí zhruba půl miliardy korun. Zakladatel firmy Vladimír Michek by měl podle soudu být ve vězení devět let. Další zakladatel společnosti, Pavel Dvořák, dostal trest 6,5 roku vězení. Oběma hrozilo až 12 let vězení. Michek je nezvěstný a před soudem nevypovídal. Dvořák uvedl, že ve firmě měl na starosti především technické zázemí a o finanční situaci společnosti neměl přesné informace. Tvrdil, že v roce 1995 chtěl firmu sám opustit, Michek ale údajně jeho odchod oddaloval.

Velitel zásahu u Krejčíře byl soudem potrestán za jeho útěk

Velitel domovní prohlídky ve vile podnikatele Radovana Krejčíře Jan Špitálský byl Obvodním soudem pro Prahu - západ potrestán za miliardářův útěk. "Dnes byl vydán trestní příkaz," řekl ČTK soudce Tomáš Jureček. Protože ale ještě verdikt nebyl doručen obžalovanému, nechce soudce sdělit, jaký trest Špitálskému uložil. Rozhodnutí není pravomocné, bývalý policista si může podat odpor a soudce pak bude muset kauzu projednat v hlavním líčení. Trestní příkaz může soudce vydat v případě, že je podle něj skutkový stav spolehlivě prokázán již opatřenými důkazy. V případě Špitálského mohl soudce uložit podmíněný trest odnětí svobody do jednoho roku, zákaz činnosti do pěti let či oboje najednou.

Špitálský je jediný, kdo byl obviněn za to, že Krejčíř z vily loni v červnu při domovní prohlídce uprchl a podařilo se mu dostat na Seychelské ostrovy, jejichž má občanství. Vyšetřování okolností útěku trvalo téměř rok. Při domovní prohlídce u Krejčíře bylo kromě Špitálského dalších devět policistů z pražské protikorupční policie. Po Krejčířově útěku byli všichni postaveni mimo službu, po čase se ale vrátili do práce. Někteří však poté od policie odešli. Stěžovali si, že s nimi jejich nadřízení nekomunikují a nevrátili jim jejich rozpracované případy. Kvůli skandálu s Krejčířovým útěkem rezignoval policejní prezident Jiří Kolář, tehdejší ministr vnitra František Bublan odvolal šéfa protikorupční policie a jeho náměstka.

Soudkyně podmíněně zastavila stíhání matky Matěje Chrásteckého

Matka pětiletého Matěje Chrásteckého z Olomouce, který se v polovině června zabil po pádu z vlaku, před soud nepůjde. Soudkyně, která má případ na starosti, se rozhodla podmíněně zastavit její trestní stíhání. Sedmatřicetiletou matku vyšetřovatel stíhal za ublížení na zdraví. Důvodem byl fakt, že nechala chlapce ve vlaku odejít samotného na toaletu, a neměla jej tak pod dohledem.

"Podmíněně jsem zastavila trestní stíhání. Zkušební doba byla stanovena na jeden rok. Rozhodnutí ještě není pravomocné, je zde třídenní lhůta na stížnost. Podat ji může státní zástupce i obviněná," řekla dnes ČTK soudkyně olomouckého okresního soudu Šárka Haltufová. Uvedla, že pro podmíněné zastavení byly splněny všechny podmínky. Matějova matka byla stíhána pro trestný čin se sazbou do pěti let a k činu se doznala. Navíc škoda je podle soudkyně v tomto případě nevyčíslitelná a nedá se nijak nahradit. "Soud má za to, že lze tímto způsobem věc skončit. Obviněná je osobou bezúhonnou a tato věc má pro ni nejbolestivější následky v celé společnosti, toto řešení případu je podle mne správné," doplnila soudkyně.

Pětiletý chlapec se matce ztratil v jedoucím vlaku ve směru ze Zábřehu na Šumpersku do Olomouce, když odešel sám na toaletu. Tělo chlapce nalezli policisté až týden poté nedaleko obce Střeň na Olomoucku, když v rojnici prohledávali přibližně dvacetikilometrový úsek po obou stranách vlakového kolejiště směrem od Štěpánova do Moravičan. Malý Matěj si kousek před stanicí Střeň zřejmě otevřel dveře a z jedoucího vlaku vypadl. Podle soudní pitvy chlapec zemřel po pádu z vlaku na následky mnohočetných poranění.

Policisté ženu obvinili za to, že nechala odejít syna samotného na toaletu v jedoucím vlaku, a neměla jej tak pod dohledem. Matěj byl bez dozoru a podle svědků byl viděn, jak zavírá a otevírá dveře vagonu na zastávce Červenka. Matka syna začala shánět, až se vlak blížil do železniční stanice Olomouc hlavní nádraží. Vinu na straně Českých drah policisté během vyšetřování vyloučili.

Restituent: Hrad Kokořín nečekají v příštím roce zásadní změny

Noví vlastníci hradu Kokořín na Mělnicku, kteří památku získali v restituci, nechystají pro příští sezonu žádné zásadní změny. Není ovšem dosud jasné, v jakém rozsahu zde bude moci zůstat současný mobiliář náležící státu. Hrad ovšem i po převzetí provozu restituenty zůstane v roce 2007 přístupný návštěvníkům a nemělo by se ani nijak výrazně měnit současné vstupné. ČTK to řekl jeden z restituentů Jarmil Špaček. Nejistý je zatím osud hradního mobiliáře, který patří státu. Jednání památkářů s restituenty na toto téma začne ve druhé polovině září. "Jsme před jednáním o pravděpodobné zápůjčce mobiliáře. Jsme schopni za podmínek, které dává památkový zákon, jim zapůjčit téměř vše, co pochází z Kokořína," řekl ČTK Jan Frýdl ze středočeské pobočky Národního památkového ústavu. Nelze ovšem podle něj zapůjčit novým vlastníkům vše, protože některé věci sem byly zapůjčeny v minulých desetiletích z jiných památek, kam se budou opět vracet. Přípravu jednání podle něj dosud komplikoval mimo jiné fakt, že hrad má nyní více vlastníků z několika států.

Brněnská vila Tugendhat stále nemá jisté peníze na opravu

Brněnská vila Tugendhat, zapsaná na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, stále nemá jisté peníze na zásadní opravu. Brněnské zastupitelstvo odložilo rozhodnutí, zda do obnovy památky investuje potřebných 200 milionů korun z městské pokladny. Bod byl z jednání stažen i přesto, že částku minulý týden schválili brněnští radní.

Vilu Tugendhat v brněnských Černých Polích navrhl v roce 1928 světoznámý německý architekt Ludwig Mies van der Rohe. Stavba je unikátní prostorovou koncepcí, výběrem materiálu i zařízením interiéru. Po řadě peripetií a využívání k nejrůznějším účelům se dostalo unikátnímu objektu zadostiučinění - v roce 2001 byl zapsán na seznam UNESCO.

Unikátní poštovní známka se představí o víkendu

O víkendu si budou moci lidé poprvé po 38 letech prohlédnout pravděpodobně nejvzácnější a nejdražší československou poštovní známku. Přetisk rakouské známky z roku 1919, který se podle filatelistů zachoval v jediném exempláři, jeho majitel v úterý představil novinářům. Počátkem 90. let známku restituovali potomci někdejšího majitele z Poštovního muzea v Praze, od nichž známku koupil sběratel Ludvík Pytlíček v roce 1996. Součástí kupní smlouvy bylo desetileté embargo na vystavení známky. To vypršelo právě teď a Pytlíček známku představí od 15. do 17. září na pražském Veletrhu Sběratel v Průmyslovém paláci. Známka je pojištěna na deset milionů korun.

Letošní pohádkový festival v Jičíně je věnován strašidlům

Centrum Jičína se po roce opět proměnilo v říši pohádek a her. Letošnímu šestnáctému ročníku festivalu dali pořadatelé podtitul Strašidla, strašáci a strašpytlové. Během šesti festivalových dní je zejména pro děti a další návštěvníky města připraveno na 150 různých kulturních a zábavních akcí, informovali ČTK organizátoři. Letošní festival je také věnován spisovateli Václavu Čtvrtkovi, který by se letos dožil 95 let. Čtvrtek je stvořitelem slavného loupežníka Rumcajse. Patronem festivalu je herec Jiří Lábus. Jeho úkolem, mimo jiné, bude ve čtvrtek ráno vypravit z nádraží Praha Braník pohádkový parní expres do Jičína. Ve čtvrtek se budou moci děti například těšit na program Michala Malátného, v pátek přijede Jitka Molavcová. Sobotní celodenní program na Valdštejnově náměstí oživí Dan Bárta. Součástí festivalu jsou tradičně dětské tvůrčí dílny, kterých je letos připraveno téměř 40. Program festivalu skončí v neděli odpoledne symbolickým vrácením klíčů od města zpět radnici.

V Nepomuku zazní poprvé barokní oratorium o Janu Nepomuckém

V Nepomuku na Plzeňsku zazní 23. září unikátní nové nastudování skladby vídeňského skladatele Antonia Caldara Oratorio di San Giovanni Nepomuceno. Oratorium o českém světci Janu Nepomuckém přednese při příležitosti 270. výročí úmrtí skladatele soubor barokní hudby Hofmusici, řekl ČTK manager cestovního ruchu v Nepomuku Petr Brož. Dílo vzniklo na objednávku pro vysvěcení kaple v Rakousku v roce 1726, v českých zemích prý nikdy nezaznělo, takže kromě obnovené premiéry bude nepomucký koncert zároveň českou premiérou díla.

Caldara, ač pocházel z Benátek a byl místokapelník vídeňské dvorní kapely, zkomponoval řadu děl pro českou šlechtu. Jeho oratorium čerpá námět z legendy o českém světci Janu Nepomuckém. Skladba vznikla tři roky před tím, než byl Jan Nepomucký v roce 1729 svatořečen. Caldara ji zřejmě napsal na objednávku příslušníka české šlechty Františka Antonína Harracha, jenž byl v té době arcibiskupem v Salcburku. "Od doby svého vzniku nebylo dílo dosud zveřejněno tiskem a v novější době nebylo ani provedeno," uvedl Brož.

Pražské děti mohou vědcům pomoci monitorovat veverky

Přiblížit městským dětem přírodu se pokusí v novém školním roce projekt "Pražská veverka" sdružení Ornita. Zhruba 10.000 dětí se v něm bude moci zapojit do mapování výskytu veverek na území hlavního města, výsledky sledování mají pomoci zoologům při studiu ohroženého druhu.

Veverka obecná byla kdysi běžnou obyvatelkou českých lesů a městských parků. Už je tomu ale řada desetiletí, co se stala vzácností. O vážnosti situace svědčí fakt, že se ocitla vedle bobra, vydry, sysla, orlů, sokola i v Červené knize ohrožených druhů zvířat. Vědci navíc nevědí, co je důvodem úbytku veverek.

Pražská zoo čeká další gorilí mládě, mámou bude veteránka Kamba

Zoologická zahrada v Praze očekává koncem ledna nebo začátkem února příštího roku narození dalšího gorilího mláděte. Opakované testy březosti potvrdily, že svého prvního potomka by se měla dočkat čtyřiatřicetiletá samice Kamba, nejstarší členka pražské gorilí skupiny. ČTK o tom informoval ředitel zoo Petr Fejk. Chloubou trojské zahrady je dvacetiměsíční gorilí slečna Moja, kterou samice Kijivu přivedla na svět v prosinci 2004. Bylo to první gorilí mládě narozené v České republice a velký chovatelský úspěch. Otcem Moji i očekávaného mláděte Kamby je samec Richard.

Nastávající maminka Kamba je jedna z posledních goril v evropských zoo narozených ještě ve volné přírodě. Odchycena byla jako mládě a většinu života strávila v Zoo Lipsko. Před příchodem do Prahy žila osm let ve Dvoře Králové. Její pobyt v gorilí skupině nebyl jednoduchý. Do hlavního města přišla v roce 2001 se samcem Tadaem, po roce se však za dramatických okolností museli oba stěhovat zpátky kvůli ničivým povodním, které zdevastovaly velkou část pražské zoo. Po obnově gorilího pavilonu se chovatelé rozhodli, že Tadea, který neplnil roli vůdčího samce ani nedokázal zajistit rozmnožení skupiny, nahradí mladým samcem Richardem z Anglie. A Richard nezklamal a záhy s Kijivu zplodil Moju. Až do letošního ledna Kamba zůstávala ve Dvoře Králové, ale vzhledem k vysokému věku každým rokem ztrácela naději na vlastního potomka. Úspěšný otec Richard byl její poslední šancí na mateřství, proto se zahrady v Praze a Dvoře Králové rozhodly dále nečekat a přestěhovaly Kambu zpátky do pražského pavilonu, do nově složené skupiny s Kijivu, Shindou, Richardem a Mojou. Příchod Kamby mohla v přímém internetovém přenosu sledovat i veřejnost v projektu Odhalení rozhlasové stanice Českého rozhlasu Leonardo. "Kamba si musela svou pozici v nové skupině tvrdě vybojovat, ale zvládla to na svůj věk velmi dobře," uvedl Fejk.

Horváth se vrací z Japonska do Sparty, kde s ligou začínal

Nový trenér sparťanských fotbalistů Michal Bílek splnil slib, že do klubu přivede ještě jednoho středního záložníka. Novým hráčem pražského klubu se stal někdejší reprezentant Pavel Horváth, který v posledních dvou letech oblékal dres japonského Kóbe.

Letenský kouč Michal Bílek je s novou posilou spokojen. "Je to středový záložník, který okamžitě může naskočit do sestavy a bude posilou. Mám zprávy o jeho působení v Japonsku a podle mých informací je na tom velmi dobře. Je to posila, kterou jsme chtěli," řekl Bílek. Jednatřicetiletý Horváth je sparťanským odchovancem, v rudém dresu také před třinácti lety absolvoval první ligový start. Pak však odešel do Jablonce, následovala angažmá ve Slavii, Sportingu Lisabon, Galatasarayi Istanbul a v Teplicích, kde byl i kapitánem mužstva. Z Teplic před dvěma lety odešel do Japonska, když souhlasil s nabídkou trenéra Ivana Haška z Kóbe.

Počasí

Ve středu očekávají meteorologové opět slunečno, ráno s možností mlh. Teploty 21 až 25 stupňů, na horách kolem 18ti stupňů Celsia. Vát by měl mírný jihovýchodní vítr.

12-09-2006