Denní souhrn zpráv Zprávy

14-09-2006

Topolánek: Přijetí eura v roce 2010 není realistické

Zavedení eura v Česku v roce 2010 není podle premiéra Mirka Topolánka realistické. S tímto termínem pracoval předchozí kabinet Jiřího Paroubka. Topolánek to ve čtvrtek řekl novinářům po jednání se slovenským protějškem Robertem Ficem. "My jsme již před volbami zpochybňovali termín 2010 jako termín nereálný," prohlásil Topolánek, který tak potvrdil dřívější stanoviska svých kolegů z ODS. "My jsme přeci jenom kousíček za Slovenskou republikou, nás některé reformy na výdajové straně rozpočtu teprve čekají," dodal. Ani podle oslovených ekonomů není přijetí eura v roce 2010 reálné. Spíše ho vidí mezi roky 2012 až 2013. Odklad prý dokonce může být i prospěšný a vést díky posilující koruně k rychlejšímu sbližování životní úrovně v EU a ČR. Nemá cenu vstupovat do eurozóny, pokud by hrozila rizika pro tuzemskou ekonomiku, shodují se analytici.

Česko-slovenské vztahy podle premiérů neovlivní, kdo je u vlády

Česká republika a Slovensko zůstávají nejbližšími spojenci bez ohledu na to, jaká strana je v té které zemi právě u moci. Po čtvrteční schůzce v Bratislavě to novinářům řekli premiéři obou států Mirek Topolánek a Robert Fico, kteří patří k odlišným politickým táborům. Zatímco Topolánek stojí v čele pravicové ODS, Fico je předákem levicového Směru. "Bez ohledu na to, jaká bude na Slovensku nebo v České republice vláda, je povinností vlád a předsedů vlád udržovat vynikající, přátelské, nadstandardní vztahy, takové, které nejsou s žádnými jinými státy," prohlásil Fico, který považuje za svého osobního přítele Topolánkova rivala, šéfa ČSSD Jiřího Paroubka. Nynější český premiér zase na jaře ve slovenské předvolební kampani podpořil Ficova soupeře Mikuláše Dzurindu. "Nejsme žádní extremisté, jsme demokratické politické strany a máme vyšší odpovědnost, než jen reprezentovat své úzké stranické zájmy," prohlásil Topolánek.

Ministři Regionálního partnerství hovořili o Balkánu i Schengenu

Možnosti pomoci Srbsku, západnímu Balkánu a Ukrajině na cestě do evropských struktur byly hlavní náplní čtvrtečního jednání ministrů zahraničí zemí Regionálního partnerství ve Vídni. Český ministr Alexandr Vondra při té příležitosti také znovu projevil nespokojenost s odkladem rozšíření takzvaného schengenského prostoru volného pohybu osob na vnitřních hranicích EU. Všichni ministři se shodli, že středem zájmu středoevropského regionu je stabilita a demokratický vývoj v Srbsku a na Ukrajině. Šéf české diplomacie Vondra podobně jako ve středu v Berlíně ostře kritizoval Brusel za předpokládaný odklad rozšíření schengenského prostoru. "To stávající vysvětlení, které se odvolává na technické záležitosti, zní skutečně neuvěřitelně v éře, kdy létají raketoplány do vesmíru. Že by nebyli schopni připravit počítače tak, aby do několika let fungovaly, se mi zdá jako poněkud chabé vysvětlení," řekl Vondra.

Výplata důchodů není ohrožena, tvrdí exministr Škromach

Důchodový systém není v krizi a výplata důchodů není ohrožena, tvrdí bývalý ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach (ČSSD). Reagoval tak ve čtvrtek na středeční vyjádření svého nástupce Petra Nečase (ODS), podle něhož by kvůli míře výdajů na penze scházely koncem roku peníze na výplatu důchodů. Tento schodek podle Nečase znamená, že je třeba změnit důchodový systém. "Informace o tom, že by důchodový systém měl být v nějaké krizi nebo v problému, nejsou pravdivé," uvedl Škromach. Systém je podle něj za poslední tři roky v přebytku. Problém je podle něj v tom, že tyto prostředky je možné převádět pouze zákonem. Bývalá vláda kvůli tomu připravovala změnu zákona o státním rozpočtu, podle kterého by bylo možné tyto převody do budoucna řešit úpravou rozpočtu, řekl Škromach. Problémy s výplatou důchodů na konci roku se podle exministra opakují už 12 let.

KSČM: Ministr práce Nečas vyhlásil válku důchodovému systému

Odborník KSČM na důchodovou problematiku Miroslav Opálka tvrdí, že ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS) vyhlásil válku důchodovému systému. Opálka na čtvrteční tiskové konferenci řekl, že ministr straší občany a vyvolává napětí nepravdivým tvrzením, že důchodový účet je v deficitu. "Dle mého názoru jde o zlovolnou lež," řekl Opálka. Podle Opálky chce ODS za každou cenu prosadit takovou reformu penzijního systému, která oslabí nynější solidární průběžně financovaný systém ve prospěch kapitálového připojištění. Toho by se zmocnily nadnárodní penzijní fondy, které jsou ministrovým spojencem, tvrdil Opálka. Nečas podle Opálky záměrně vydává státní deficit za deficit sociálního pojištění, zatímco poslední tři roky právě sociální pojištění pomáhá státní deficit snižovat.

Julínek představil plány na několik let, má na ně možná jen týdny

Ambiciózní plán reformy českého zdravotnictví představil ve čtvrtek novinářům nový ministr Tomáš Julínek (ODS). Přestože má před sebou možná jen týdny ve funkci, pokud vláda Mirka Topolánka nezíská důvěru sněmovny, předložil plány na celé čtyřleté volební období s výhledem na opatření i v období příštím. Po nutném stabilizačním období, kdy údajně musí napravit, co jeho předchůdce David Rath (ČSSD) v resortu napáchal, počítá Julínek mimo jiné s osobními účty pacientů, bonusy pro pojištěnce za zdravý životní styl či zavedení ročního limitu doplatků pacientů na léky. "Jsem připraven uskutečnit změnu českého zdravotnictví postavenou na významném posílení role pacienta," řekl ve čtvrtek Julínek. Rath podle očekávání kroky svého nástupce a odpůrce kritizoval.

Odbory se shodují s Nečasem, že je třeba snížit daňové zatížení

Náklady na cenu práce by bylo vhodné snížit poklesem daně z příjmů právnických i fyzických osob, souhlasil ve čtvrtek ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas s Asociací samostatných odborů. Předseda asociace Bohumír Dufek po jednání s Nečasem naznačil, že cestou by bylo i úplně osvobodit od placení uvedené daně ty zaměstnance, kteří ročně pobírají do 150.000 korun. I to je podle něj cesta, jak bojovat s nezaměstnaností. "Jsme si jisti, že to daňové zatížení je obrovské," prohlásil Dufek. Nečas dodal, že právě takové úvahy jsou krokem správným směrem. Dufek se s Nečasem také shodl na tom, že je zapotřebí co nejdříve zahájit práce na reformě důchodového systému. O penzích jednal Nečas počátkem září i s předsedou Českomoravské konfederace odborových svazů Milanem Štěchem (ČSSD). Nečas k tomu ve čtvrtek dodal, že je zapotřebí například podpořit pilíř dobrovolného důchodového připojištění.

Vicenová: Stát by neměl finančně podporovat výrobu biopaliv

Stát by podle nové ministryně zemědělství Mileny Vicenové neměl finančně podporovat výrobu biopaliv, která se mají přidávat do pohonných hmot od roku 2007. Ministryně Vicenová tak má opačný názor než většina tuzemských zemědělců, výrobců biosložek i představitelů rafinerií, podle kterých by naopak stát měl zavedení biopaliv na trhu pohonných hmot dotovat. Vicenová ve čtvrtek novinářům řekla, že předchozí vláda se tímto problémem již několikrát zabývala, avšak o jeho řešení nerozhodla, takže Česko se dostalo při zavádění biopaliv do časového skluzu. Podle Vicenové jsou nyní na stole tři varianty. Buď nechat cestu volnému trhu, tedy zapojení jakéhokoliv výrobce a prodejce, nebo je možné zavést podporu výroby pomocí vratky části spotřební daně, anebo podpořit zemědělce jako producenty výchozích surovin. "Moje podpora patří první variantě," uvedla Vicenová, podle které by bylo nejprůhlednější a nejkorektnější zavést systém bez nároku na podporu.

Vicenová: Šéf SZIF byl odvolán kvůli pomalému vyřizování plateb EU

Důvodem odvolání ředitele Státního zemědělského intervenčního fondu (SZIF) Jana Höcka bylo pomalé vyřizování plateb z evropských fondů a špatná komunikace s ministerstvem zemědělství i zemědělci. Novinářům to ve čtvrtek řekla ministryně Milena Vicenová, jejíž návrh na Höckovo odvolání ve středu schválila vláda. Fond má na starosti mnohamiliardové dotace Evropské unie pro české rolníky. Höck se zdůvodněním svého odvolání nesouhlasí. "Musím se ohradit. Argumenty (ministryně Vicenové) vycházejí možná i z neznalosti věci. Nejsou namířeny ani tak proti mě, jako spíše proti lidem na fondu, kteří tomu ale věnují spoustu času a pracují skutečně dobře. Jako všude je samozřejmě i na fondu co zlepšovat, ale nefunguje tak špatně, jak se říká," řekl ČTK Höck.

Julínek razantně obměnil orgány VZP, má tam své lidi

Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) razantně zasáhl do složení správní a dozorčí rady Všeobecné zdravotní pojišťovny - prosadil odvolání všech zástupců státu v těchto orgánech pojišťovny. Ke změnám u lidí volených do rad Poslaneckou sněmovnou podle něj zatím není prostor. Julínek to uvedl v čtvrtečním rozhovoru pro Český rozhlas 1 - Radiožurnál. Odvolaný místopředseda správní rady Michal Sojka ČTK potvrdil, že deset členů jmenovaných za stát Julínek již vyměnil. Mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt ČTK řekl, že bližší podrobnosti ke změnám zveřejní úřad v pátek.

Euro: Ministr práce a sociálních věcí Nečas odvolal tři náměstky

Ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas odvolal s účinností od pátku tři náměstky. Informoval o tom ve čtvrtek zpravodajský server Euro Online. Podle mluvčí ministerstva Kateřiny Beránkové se jedná se o Evu Šmejkalovou, Yvonu Legierskou a Jiřího Hofmana. Oficiální důvody sdělí úřad v pátek, řekla ČTK Beránková. Šmejkalová byla na ministerstvu od května 2005 a měla na starosti problematiku zaměstnanosti. Ekonomická náměstkyně Yvona Legierská nastoupila na úřad v polovině loňského července a Hofman opouští ministerstvo po čtyřech letech, na starosti měl oblast sociálního pojištění a příjmové politiky.

Prezident Klaus pozval svého předchůdce Havla na zámek v Lánech

Prezident Václav Klaus pozval svého předchůdce Václava Havla do rezidence hlavy státu, na zámek v Lánech na Rakovnicku. Podle informací ČTK by se schůzka měla uskutečnit počátkem října. Klausův mluvčí Petr Hájek však setkání nepotvrdil a rovněž Havlův tajemník Jakub Hladík nechtěl o pozvání sdělil nic bližšího. "Zatím k tomu neumím nic říct," odpověděl na otázky týkající se setkání prezidenta s jeho předchůdcem Klausův mluvčí Hájek. Vztah mezi Havlem a Klausem je zřejmě jedním z nejvýraznějších faktorů na české politické scéně. "Troufal bych si říct, že boj o charakter naší země po listopadu 1989 do dneška je nepochybně v jistém slova smyslu možné symbolicky převést na spor Václava Havla a Václava Klause. Ani jeden z nás za to desetiletí nebojoval s komunismem, ale bojoval s koncepcí toho druhého," popsal v dubnu 2001 Klaus svůj vztah s Havlem.

Novák, který udal Topolánka, tvrdí, že udal i Paroubka a Bursíka

Jaroslav Novák, který podal trestní oznámení na premiéra a šéfa ODS Mirka Topolánka, rozhodně odmítá, že by to udělal na politickou objednávku. Podal prý ho už letos v březnu kvůli podezření z úvěrového podvodu v souvislosti s bankovní půjčkou firmě VAE. Udat Topolánka a všechny podílníky firmy VAE se prý rozhodl poté, co mu lídr ODS neodpověděl na dopis, ve kterém mu položil deset otázek týkajících se úvěru, který firma dostala od První městské banky, řekl ve čtvrtek ČTK. V prohlášení k Topolánkově kauze, které poskytl ČTK, uvádí, že podal trestní oznámení i na expremiéra Jiřího Paroubka (ČSSD) kvůli zásahu proti CzechTeku a na šéfa Strany zelených Martina Bursíka pro podezření z podvodu při restitučním řízení. Trestní oznámení prý připravuje na bývalého lidoveckého předsedu Miroslava Kalouska kvůli převodu peněz mezi firmou IDOS a jeho rodinou. Pozornost prý věnuje i nynějšímu ministru financí Vlastimilu Tlustému (ODS).

MMF zvýšil odhad růstu české ekonomiky na šest procent

Česká ekonomika v letošním roce vykáže šestiprocentní růst, což bude pouze nepatrné zpomalení proti loňskému růstu 6,1 procenta. Předpovídá to Mezinárodní měnový fond, který ve čtvrtek v Singapuru zveřejnil svůj pravidelný Výhled světové ekonomiky. V rámci střední Evropy rychleji poroste jen Slovensko, kde fond odhaduje růst na 6,5 procenta. MMF své hodnocení u obou zemí proti své jarní zprávě zlepšil. MMF na jaře předpověděl, že růst české ekonomiky letos zpomalí na 5,5 procenta, takže jeho nynější výhled znamená výrazné zlepšení. Také ČNB a ministerstvo financí zvýšily koncem července odhad letošního růstu ekonomiky. Vedly je k tomu dobré výsledky zahraničního obchodu a vysoká spotřeba domácností.

Singer: ČNB bude kvůli inflaci mluvit tento měsíc o zvýšení úroků

Zvyšující se inflační tlaky donutí Českou národní banku zvažovat "hluboce a důkladně" otázku zvýšení úrokových sazeb již na příštím zasedání rady na konci tohoto měsíce. Agentuře Reuters to řekl viceguvernér ČNB Miroslav Singer. Finanční trhy zatím počítaly s tím, že ČNB zvýší základní sazbu z nynějších 2,25 procenta někdy během příštích tří měsíců. "Myslím, že zde nastane debata, v poněkud naléhavějším duchu než doposud, o tom, jaká bude přiměřená reakce na to, že naše (inflační) předpovědi se naplňují," řekl Singer. "Není pochyb, že debata o možném posunu sazeb bude delší a důkladnější (než minulý měsíc)," dodal.

DPA: první fáze odvozu ilegálního odpadu z ČR do Německa ukončena

První fáze transportu odpadu německého původu pocházejícího z nelegálních skládek v ČR zpět do Německa skončila. Uvedla to ve čtvrtek agentura DPA s odvoláním na vyjádření ministerstva životního prostředí ve Stuttgartu. Podle něho nechala odpadová agentura SAA z Bádenska-Württemberska se sídlem ve Fellbachu v uplynulých šesti týdnech odvézt k likvidaci zpět do Německa kolem 1100 z více než 1300 tun odpadu, který zůstal po požárech na nelegální skládce v Libčevsi na Lounsku a byl později převezen do sběrného meziskladu v Litvínově na Mostecku. Majitel odpadu zatím podle DPA nebyl zjištěn. O zbytek se musí postarat česká strana, která se rovněž na vytvoření skládky částečně podílela, napsala DPA.

Ruský letoun bude snímkovat české území

Během příštího týdne odstartuje z pardubického letiště speciální letoun ruské armády, který bude snímkovat české území. Ruská federace zahajuje v pátek pozorovací misi, při níž bude fotografovat vybrané objekty a prostory v Česku. Vladimír Šupšak z ministerstva obrany ČTK řekl, že volba trasy a výběr cílů je na straně Rusů. "Je právo inspektující země letět, kudy chce, neexistují pro ni žádné zakázané prostory. Trasu si volí sama, my nemáme možnost něco skrývat," uvedl Šupšak. Česko má naopak právo prohlédnout si pozorovací letoun a kontrolovat trasu letu, již Rusko předloží. Kontrola se uskuteční na základě smlouvy o otevřeném nebi uplatňované od roku 1994, která by měla sloužit ke kontrole vojenských aktivit jednotlivých států a monitorovat snížení počtu konvenčních zbraní. Celá mise může trvat nejdéle 96 hodin. Po příletu se druhý den provádí předletová inspekce pozorovacího letadla a kontrola plánu. Podle počasí si země, která provádí inspekci, vybere jeden z dalších dvou dnů pro vlastní let, pátý den již musí letoun opustit české území. "Provedou jeden let, na našem území mají právo přeletět trasu maximálně 800 kilometrů, což je dvě až 2,5 hodiny," řekl Šupšak. Rusové budou snímkovat ze speciálního letounu Antonov An-30B.

Greenpeace vyzývá ministra: Nepodporujte pěstování GM kukuřice

Ekologická organizace Greenpeace zahájila v Česku mezinárodní kampaň GMO Tour zaměřenou na informování veřejnosti o rizicích pěstování geneticky modifikované (GM) kukuřice. Jejím cílem je přimět české politiky, aby při jarním jednání v Radě ministrů EU nepodpořili nové povolení pěstování GM kukuřice, řekla ve čtvrtek ČTK konzultantka genetické kampaně Greenpeace Magdalena Klimovičová. Stávající licence firmy Monsanto, která letos v Česku pěstuje GM kukuřici na 1024 hektarech, vyprší v říjnu.

Sedm institucí chce společně vytvářet zvukové Příběhy 20. století

Zachytit na zvukový záznam vyprávění pamětníků druhé světové války či politických vězňů 50. let, kterých pro jejich věk stále ubývá, je jedním z cílů projektu s názvem Příběhy 20. století. Prostřednictvím Společenství paměti národa své síly spojí sedm institucí včetně vědeckých pracovišť, muzeí a Českého rozhlasu. Výsledkem spolupráce by měl být internetový zvukový a obrazový archiv mnohdy unikátních vzpomínek lidí na minulé století. Novinářům to ve čtvrtek řekli zástupci projektu. Rozhlasový cyklus Příběhy 20. století již v současnosti vysílá stanice ČRo Rádio Česko. "Jedním z cílů projektu bylo, aby nám v budoucnu nevyčítali, že jsme neudělali to, co ještě naše generace udělat mohla," řekla přítomným šéfredaktorka stanice Hana Hikelová, a připomněla tak vysoký věk mnohých žijících pamětníků. Na budování archivu zvukových a obrazových nahrávek se budou s rozhlasem podílet i občanské sdružení Post Bellum, které je koordinátorem projektu, a dále Ústav pro soudobé dějiny Akademie věd - Centrum pro orální historii, Židovské muzeum v Praze, Vojenský historický ústav Armády ČR, obecně prospěšná společnost Živá paměť a Muzeum města Ústí nad Labem.

Romové obvinili soudce z zaujatosti a vyzývají k emigraci

Romové z pěti romských organizací ve čtvrtek obvinili soudce plzeňského krajského soudu ze zaujatosti vůči Romům. Vadí jim, že osmatřicetiletý profesionální voják z Jinců na Příbramsku, který zbil v Rokycanech o 20 let staršího Roma, odešel od soudu jen s dvouletým podmíněným trestem. S trestem souhlasila i žalobkyně. Útočníkovi přitom hrozilo za vydírání nebo loupež pět až 12 let. Rozsudek podle Romů potvrzuje zaujatost soudců vůči nim. Romské organizace prý nevidí jinou možnost jak situaci řešit, a proto vyzývají své lidi k emigraci. ČTK to sdělil mluvčí pěti romských organizací Václav Miko. Předseda plzeňského krajského soudu Zdeněk Jaroš sice nezná podrobnosti konkrétního případu, za soudcem Přemyslem Špicarem ale stojí a nemá pochybnosti o jeho nestrannosti. "Je to zkušený a kvalitní soudce," řekl ve čtvrtek Jaroš ČTK.

RTA podá kasační stížnost proti zrušení licencí, další to zvažují

Společnost Regionální televizní agentura (RTA) podá kasační stížnost proti verdiktu pražského městského soudu, který minulý a tento týden zrušil rozhodnutí Rady pro rozhlasové a televizní vysílání udělit jí licenci pro nastupující digitální zemské TV vysílání. ČTK to řekl předseda představenstva a majitel firmy Jaroslav Berka. Také dalších pět firem, které od rady dostaly obdobnou licenci a výrokem soudu o ni přišly, zvažuje podle ředitele Óčka a šéfa Asociace digitálních televizí Jiřího Balvína, že učiní totéž.

Biskup Malý: Vězeňství v Íránu je horší než za totality u nás

Mezinárodní organizace by se měly podle katolického biskupa Václava Malého více zabývat vězeňstvím v Íránu. Český církevní představitel po návštěvě této islámské země ve čtvrtek novinářům v Praze řekl, že političtí vězni tam trpí mnohem víc než vězni v Československu za komunistické totality a že tam křesťané nemají náboženskou svobodu. "Není to však nebezpečná země pro turisty, není to fundamentalistická, fanatická společnost nedůvěřující a nenávidějící Evropany," řekl Malý na tiskové konferenci. Protiamerické nálady v Íránu podle něj vyplývají z přesvědčení, že vojenská přítomnost USA na Středním Východě je vpádem nerespektujícím tamní kulturu. Křesťanů je podle Malého v Íránu jen asi 200.000, z toho asi tři čtvrtiny Arménců. Římskokatolická církev nemá místní věřící, jen zahraniční pracovníky.

Účetní italského institutu dostal za podvod pět a půl roku vězení

Bývalý účetní Italského kulturního institutu Tomáš Vrba podvodem připravil svého zaměstnavatele o víc než 11 milionů korun a půjde za to na pět a půl roku do věznice s dozorem. S definitivní platností tak ve čtvrtek rozhodl pražský vrchní soud. V odvolacím jednání obžalovanému o rok zmírnil trest šest a půl roku odnětí svobody, který mu v květnu vyměřil městský soud. Vrba musí Italské republice škodu uhradit. "K nápravě obžalovaného postačí mírnější trest," prohlásila předsedkyně odvolacího senátu Hana Kárová. Poukázala na to, že se Vrba přiznal, projevil snahu škodu uhradit, svého počínání litoval a v minulosti nebyl nikdy trestán. Muži naopak přitížilo, že trestnou činnost páchal dlouhodobě a že se na svém zaměstnavateli obohacoval rafinovaným způsobem. Za podvod mu hrozilo pět až 12 let vězení.

Památník TGM bude od čtvrtka v Hustopečích osvětlovat nebe

Nebe nad Hustopečemi u Břeclavi bude vždy v noci osvětlovat památník věnovaný prvnímu československému prezidentovi T. G. Masarykovi. Tvoří jej deska s písmeny T.G.M., která jsou podsvícena. Bude připomínat, že prezident ve městě prožil část mládí, narodila se v něm jeho matka a na tamním hřbitově jsou pohřbeni jeho rodiče. "Památník měl být vybudován po druhé světové válce. Jeho otevření se plánovalo na rok 1950, což se kvůli komunistickému režimu nepodařilo," řekl ČTK starosta Jiří Teplý. Vybudování pomníku přišlo na 1,3 milionu korun. Většinu peněz na něj věnovali soukromí sponzoři a občané. Autorem díla je sochař Jan Ambrůz. Památník má podobu kovové desky, v níž jsou propáleny Masarykovy iniciály. Dílo vybrala komise z pěti návrhů renomovaných autorů. Na Ambrůzově návrhu ocenila zejména to, že se námětu zhostil jinak, než bylo dosud obvyklé. Většina Masarykových pomníků v Česku má podobu pamětních desek, bust nebo soch.

V Německu uvedeni do funkcí tři rabíni včetně jednoho Čecha

Čech Tomáš Kučera je jedním z prvních tří rabínů absolventů Postupimského kolegia Abrahama Geigera, kteří byli ve čtvrtek v Drážďanech po více než šedesátileté přestávce způsobené holokaustem slavnostně uvedeni do funkcí. Ústřední rada Židů v Německu perspektivu tří rabínů místní provenience přivítala jako "počátek návratu k normálnímu životu" Židů ve spolkové republice. Vedle pětatřicetiletého Kučery, jenž bude rabínem v bavorském Mnichově, absolvovali ordinaci (uvedení do funkcí) také Němec Daniel Alter a Jihoafričan Malcolm Mattitiani. Alter bude působit v Oldenburgu, Mattitiani v Kapském Městě. "Po holokaustu si mnoho lidí ani neumělo představit, že by život Židů v Německu mohl znovu rozkvést. I z tohoto důvodu je dnešní ordinace prvních (poválečných) rabínů v Německu nesmírně významnou událostí," prohlásil německý prezident Horst Köhler.

Česko se představí na dosud největší prezentaci ve Vídni

Ukázat se rakouským sousedům a odhalit pro ně nečekané zajímavosti z České republiky je cílem velké prezentace země ve Vídni pod heslem "Tschechien neu entdecken" (Nově objevit Česko). Na akci, která se koná 28. až 30. září, představí ve vídeňském komplexu Am Hof všech 14 krajů své potenciální turistické cíle, pamětihodnosti a utajené přírodní krásy, kulinářské speciality i kulturní bohatství. Podle ředitele Českého centra ve Vídni Marcela Sauera se Česká republika v Rakousku v takovém rozsahu představí poprvé. Českou republiku ročně navštíví 750.000 Rakušanů, ale "většinou tam jenom poobědvají, prohlédnou si nějaký hrad a jedou domů," posteskla si ve čtvrtek rakouským novinářům ředitelka vídeňské odbočky agentury CzechTourism ve Vídni Nora Dolanská. Skutečných turistů, kteří v Česku přespí alespoň jednu noc, do Česka z Rakouska zavítá jen 288.000, uvedla. Téměř neobjevené pro zahraniční turisty zůstávají zejména Vysočina a severní Čechy.

Kampaň na podporu čtení dětem

Děti se musejí učit číst nejen proto, aby se mohly samy vzdělávat, ale společné hlasité čtení s rodiči i učiteli je nezbytné pro jejich emocionální a psychické zdraví. O tom je přesvědčena Eva Katrušáková z Ostravy, která odstartovala kampaň na podporu dětského čtenářství. Nazvala ji Celé Česko čte dětem, zahájila ji v březnu a ve čtvrtek ji v Praze představila novinářům. Aktivity na podporu dětského čtenářství budou podle ní zaměřeny na rodiče a další dospělé z nejbližšího okolí dětí. "Ukážeme, že je jednoduché investovat dvacet minut denně do hlasitého čtení dětem," řekla zakladatelka projektu. Uvedla, že obdobné kampaně se konají v mnoha dalších zemích, v Polsku například již má osmiletou tradici. Podobné akce existují i v Česku, Svaz českých knihkupců a nakladatelů například rozjel před rokem kampaň Rosteme s knihou. Podle zástupců svazu je nová kampaň lehce kopíruje, respektive zaměřila se na jednu z oblastí akce Rosteme s knihou. "Chceme jít trochu jinou cestou, než se šlo doposud, všechny cesty vedou k jednomu cíli. Víme, že jsou i jiné projekty, ale všichni plujeme na jedné lodi a máme stejný cíl," říká Katrušáková.

Archeologové v muzeu v Liberci ukázali své objevy z Příšovic

Archeologové ve čtvrtek v Severočeském muzeum v Liberci ukázali poprvé veřejnosti částečné výsledky svého bádání v Příšovicích na Liberecku. Loni tam objevili rozsáhlé žárové pohřebiště z pozdní doby bronzové, tedy z 10. a 9. století před naším letopočtem. Výzkum ještě neskončil a archeologové se snaží odvrátit hrozící devastaci unikátní lokality. ČTK to řekl archeolog Severočeského muzea v Liberci Petr Brestovanský. "Vystavili jsme 50 pohřbívacích nádob, ale i neporušené šamanské chrastítko nebo tisíce úlomků kostí původních obyvatel Pojizeří," doplnil. V písku historici vytvořili rekonstrukci jednoho hrobu, představují i fotodokumentaci z výzkumu nebo letecké snímky lokality. Archeologové chtějí na výstavě, která potrvá do konce října, také získat podpisy pod petici, která má zajistit peníze pro další výzkum a odvrátit připravovanou výstavbu za silnicí, kde pohřebiště s největší pravděpodobností ještě pokračuje. Již nyní petici podepsalo přes 100 lidí.

V Nymburku začala výstava o cestovateli a spisovateli Elstnerovi

Ve Vlastivědném muzeu v Nymburku začala ve čtvrtek rozsáhlá výstava věnovaná cestovateli, spisovateli, trempovi a fandovi motorismu Františku Alexandru Elstnerovi (1902 až 1974). Po výstavě v Jílovém u Prahy je to teprve druhá samostatná expozice věnovaná této všestranné osobnosti. ČTK to řekl spisovatelův vnuk René Elstner, který také většinu exponátů pro výstavu muzeu zapůjčil. Výstava potrvá do 11. prosince. Zájemci se mohou dozvědět na výstavě o všech Elstnerových cestách, při kterých s aerovkami a jinými vozidly československých značek najezdil tisíce kilometrů po celém světě. Hlavním lákadlem výstavy je automobil Aero 500 z roku 1930. S vozem stejné značky absolvoval Elstner i některé ze svých cest. Na výstavě jsou k vidění i různé vzpomínkové předměty z těchto výprav. Návštěvníci výstavy mohou také zjistit více o Elstnerově propagaci automobilismu, jeho aktivitách ve skautingu i vidět ukázky řady jeho knih.

Kodym: Lucie zatím nic nového nechystá, ale nerozpadá se

Někdejší nejpopulárnější skupina domácí scény pop music Lucie již tři roky nevydala desku a v říjnu uplynou dva roky od jejího zatím posledního koncertu. Její členové sice zatím žádné nové společné koncerty nebo desky nechystají, ale nepomýšlejí ani na to, že by kapelu rozpustili. "Během koncertního turné se stočlenným symfonickým orchestrem FOK jsme se v červnu 2004 domluvili na umělecké pauze a ta pauza zatím trvá," řekl ve čtvrtek ČTK kytarista a zpěvák Robert Kodym. "Je pravda, že skupina Lucie momentálně není přeplněna členy," připustil Kodym, který je vedle druhého spoluzakladatele kapely, baskytaristy PBCh., nyní také jejím posledním členem. Zpěvák a bubeník David Koller totiž skupinu loni v listopadu opustil; již o dva roky dříve musela z rozhodnutí spoluhráčů z kapely odejít její další dlouholetá opora, klávesista Michal Dvořák.

Celoroční festival komorní hudby Euroart začne 19. září

Čtyřiadvacet koncertů v Praze a v dalších 13 městech připravili organizátoři celoročního festivalu komorní hudby Euroart. Součástí všech programů v Lichtenštejnském paláci na Malé Straně je prezentace neziskových organizací působících na poli charity a práce s tělesně či mentálně postiženými lidmi. Zahájení sedmého ročníku přehlídky má podle informací z čtvrteční tiskové konference patřit 19. září švýcarské sopranistce Brigitte Fournierové, pianistovi Ivo Kahánkovi a Stamicovu kvartetu, jehož violoncellista Vladimír Leixner za myšlenkou sezony Euroart stojí. Snahou soukromých pořadatelů je zvát do Prahy čerstvé laureáty zahraničních interpretačních soutěží. Kahánek, vítěz soutěže Pražského jara v roce 2004, se stal letos rezidenčním umělcem festivalu. Vedle klasické komorní hudby jsou do programů připraveny méně tradiční nástrojové kombinace, zazní 12 českých premiér, hudba z Číny a Japonska, současná peruánská tvorba a také nová kompozice studentky AMU Michaely Plachké.

Konzervatoř Jaroslava Ježka připomene skladatele sérií koncertů

Jako novátorskou a zároveň kritickou osobnost chce připomenout na podzim hudebního skladatele Jaroslava Ježka stejnojmenná pražská Konzervatoř a Vyšší odborná škola. Při příležitosti 100 let od jeho narození uspořádá koncerty, výstavy a odbornou konferenci. "Jaroslav Ježek měl klasické hudební vzdělání, ale zároveň vnímal všechny nové žánry. Většina lidí, která zpívá jeho písně u táboráku, netuší, že složil několik vážných skladeb," řekl na čtvrteční tiskové konferenci Zdeněk Bednář z konzervatoře. Škola uspořádá 5. září slavnostní koncert v sídle pražského primátora. Velké koncerty plánuje také na 15. října a 7. prosince. Odbornou konferenci a odhalení busty skladatele v budově konzervatoře připravila na 4. října. Na menších koncertech se postupně představí studenti školy až do začátku února v Praze i v dalších městech.

Čeští hokejisté vstoupí do MS v roce 2007 proti Bělorusku

Čeští hokejisté vstoupí do mistrovství světa v příštím roce v Rusku v pátek 27. dubna v 18:15 středoevropského času duelem proti Bělorusku. V dalších zápasech se obhájci stříbrných medailí utkají v základní skupině B na předměstí Moskvy v Mytišči o dva dny později v 14:15 s Rakouskem a v úterý 1. května v 18:15 se Spojenými státy americkými. Rozpis šampionátu ve čtvrtek zveřejnila Mezinárodní hokejová federace (IIHF). V pořadí 71. světový šampionát, který se bude hrát v Mytišči a v nově postavené hale s názvem Chodynka Arena v Moskvě, odstartuje 27. dubna ve 14:15 duel USA s Rakouskem a turnaj vyvrcholí v neděli 13. května.

Počasí v pátek

Slunečno, během dne na jihu polojasno až oblačno. Teploty 22 až 26 stupňů, na horách kolem 18. Jihovýchodní vítr místy v nárazech o rychlosti až 70 km/hod.

14-09-2006