Denní souhrn zpráv Zprávy

22-09-2006

Schůzi sněmovny kvůli odposlechům svolal její předseda Vlček na 29. září

Mimořádná sněmovní schůze kvůli případu údajných odposlechů politiků a novinářů se uskuteční za týden, tedy v pátek 29. září. Svolal ji předseda dolní komory Miloslav Vlček (ČSSD. Sociální demokraté chtějí, aby lídři ODS při jednání předložili důkazy pro svá vyjádření, která ČSSD a jejího předsedu Jiřího Paroubka s odposlechy spojují. Když takové důkazy nedodají, měli by podle socialistů odstoupit. Poslanci možná při této schůzi zřídí také komisi, která by použití policejních odposlechů mohla kontrolovat.

O tom, že kvůli vyšetřování úniků ze zprávy policejního důstojníka Jana Kubiceho může být odposloucháváno zhruba 20 ústavních činitelů a žurnalistů, se dozvěděl ministr vnitra Ivan Langer (ODS) z novinářských kruhů. Původně prý nechtěl věc zveřejňovat. Otázku týkající se odposlechů však položil na středeční tiskové konferenci po jednání kabinetu novinář Českého rozhlasu, který je údajně také odposloucháván. Paroubek ale opakovaně odmítl, že by on či vláda nařídili odposlechy, celou věc označil za "skandál bez důkazů".

Noví členové EU chtějí společně usilovat o bezvízový styk s USA

Nové země Evropské unie ze střední Evropy a Pobaltí budou společně usilovat o dosažení bezvízového styku s USA. Na popud českého ministra zahraničí Alexandra Vondry se v New Yorku dohodli na vytvoření Koalice pro vízovou rovnoprávnost, v jejímž rámci hodlají koordinovat své aktivity. "Budeme politicky působit na americký Kongres, aby byla odstraněna nespravedlnost ve věci víz," řekl novinářům v New Yorku Vondra. Konkrétně podle něho jde o "mobilizaci všech zájmových skupin, etnických, profesních a dalších, jako to bylo i v dobách, kdy jsme lobbovali za přijetí do NATO," uvedl ministr, který byl v době přijímání České republiky do Severoatlantické aliance velvyslancem ve Washingtonu.

Vízovou problematiku označují čeští politici za jeden z mála stinných bodů v jinak vynikajících vztazích se Spojenými státy. Zatímco držitelé pasů nových členů EU při cestách do USA víza potřebují, Američané směřující opačným směrem nikoli. Do Spojených států mohou bez víz cestovat jen občané 27 států světa. Mezi nimi je většina starých členských zemí EU, z nováčků jen Slovinsko. Vondra soudí, že vízovou otázku je třeba "posunout na politickou rovinu". Na Kongres se chtějí nováčci EU soustředit kvůli tomu, že má ve vízových věcech rozhodující slovo.

Zrušení víz pro nováčky v Evropské unii včetně České republiky požaduje protiteroristický koordinátor EU Gijs de Vries. V Praze uvedl, že pro EU jsou v boji proti terorismu Spojené státy partnerem číslo jedna. Chápe také jejich obavy o bezpečnost, současně však soudí, že ve vízové politice Američané musí brát všechny evropské občany stejně a nedělat rozdíly. Gijs de Vries to řekl novinářům během mezinárodní konference Boj proti terorismu - globální výzva 21. století. Evropský koordinátor dále uvedl, že v boji proti terorismu je nutné dodržovat lidská práva, která se podle něj musí vztahovat i na vězně obviněné z terorismu. Pokud jsou souzeni a vězněni mimo zákonný rámec, je to podle něj v boji proti terorismu kontraproduktivní. Porušování lidských práv oslabilo pozici Spojených států ve světě, dodal.

Aktuálně.cz: Ministr Tlustý navrhuje rozpočet se schodkem 120 miliard Kč

Ministr financí Vlastimil Tlustý (ODS) předloží v pondělí vládě k projednání návrh státního rozpočtu na příští rok s deficitem 120 miliard korun. Informuje o tom server Aktuálně.cz s tím, že rozpočet se příliš neliší od toho, který sestavil bývalý ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD). Ten počítal se schodkem 88 miliard korun. Návrh Tlustý předal odborům a zástupcům zaměstnavatelů. Významnější změnou v nynější verzi je škrtnutí 30 miliard korun, kterými chtěl Sobotka dotovat rozpočet fondu dopravy. "Tlustý přesune plánovanou částku přímo z rozpočtu, a tím se schodek zhorší," napsal server. Návrh před odesláním do sněmovny ještě může změnit pondělní jednání vlády. Poslední návrh rozpočtu doporučí také mírnější nárůst tabákové daně, než navrhoval bývalý šéf státních financí. Mezi oběma variantami však musí definitivně rozhodnout sněmovna. Tlustý prý také odmítl zlepšit rozpočet tím, že v dividendách rozpustí zisk energetické firmy ČEZ, v níž stát vlastní dvoutřetinový podíl. Ta by letos měla vydělat 30 miliard.

Prezident Václav Klaus zřejmě nepomůže ministrovi financí Vlastimilu Tlustému při jednání o státním rozpočtu. Je to věc, kterou si musí vyřešit vláda s opozicí, reagoval Klaus na jeho výzvu. Tlustý v rozhovoru pro Lidové noviny uvedl, že by si přál, aby se prezident vložil do komplikovaných jednání o státním rozpočtu. Moderátorem jednání se prý nestane také proto, že v sobotu odlétá na dvoutýdenní cestu do Asie. Klaus se však nediví tomu, že se objevil v Tlustého úvahách. Jako bývalý ministr financí má prý totiž s rozpočty a řešením jejich deficitů bohaté zkušenosti. Za alarmující považoval Klaus stav veřejných financí již v roce 2002. "Po čtyřech letech je situace horší," podotkl, protože léta hospodářského růstu byla podle něj promarněna. "Nepřeji žádné vládě, aby se do toho kyselého jablka zakousla," dodal.

Dluh veřejných financí vzrostl v září na 1,3 bilionu korun

Dluh tuzemských veřejných financí vzrostl k 11. září na 1,3 bilionu korun. Uvádí to inzerát, který v Hospodářských novinách, Lidových novinách a Mladé frontě Dnes nechalo otisknout ministerstvo financí. Za loňský rok vzrostl veřejný dluh o 46,2 miliardy korun na 901,3 miliardy korun. Tento dluh tvoří dluh centrální vlády a dluhy zdravotních pojišťoven, mimorozpočtových fondů a místních rozpočtů. ČSSD pokládá inzeráty za zneužití financí státu k politické propagandě ODS. "Financování takové inzerce s politickým obsahem z prostředků státního rozpočtu je podle našeho názoru v rozporu s rozpočtovými pravidly. Obsah inzerce hrubě zkresluje situaci při přípravě státního rozpočtu na rok 2007 a vytváří vládě alibi pro předložení rozpočtu s nepřijatelně vysokým deficitem," uvádí se v prohlášení, které vedení ČSSD poskytlo ČTK.

Nový ministr financí Vlastimil Tlustý (ODS) stav veřejných financí kritizuje a za viníka označuje předchozí vlády ČSSD. V inzerátu stojí, že ministerstvo financí letos v dubnu, tedy ještě za sociálně demokratického ministra Bohuslava Sobotky, připravilo návrh státního rozpočtu na příští rok, který počítal se schodkem 173,5 miliardy korun, vláda ho však záměrně před volbami neprojednala. MF dále tvrdí, že po šesti týdnech od voleb navrhla vláda Jiřího Paroubka rozpočet, který byl v rozporu se schválenými rozpočtovými pravidly. Obvinění ze zkreslování, či zatajování situace o vývoji veřejných rozpočtů ČSSD odmítá.

Odborníci: Veřejný dluh z inzerátů ministerstva financí není podle metodiky EU

Výše veřejného dluhu, který prostřednictvím inzerátů v tisku zveřejnilo ministerstvo financí, není spočítána podle metodiky Evropské unie. Shodují se na tom oslovení analytici. Podle nich je současný veřejný dluh ve srovnání s okolními zeměmi relativně nízký a stabilizovaný, nebezpečí ekonomové vidí spíše do budoucna v možnému rychlému růstu dluhu. Podle maastrichtských kritérií, jejichž plnění je důležité pro přijetí jednotné evropské měny, by veřejný dluh neměl přesáhnout 60 procent HDP. Česká republika měla ke konci loňského roku veřejný dluh ve výši 30,5 procenta HDP. "Z více důvodů lze předpokládat, že skutečný dluh bude letos podle metodiky využívané Evropskou komisí o něco vyšší, ale zřejmě nepřekročí bilion korun," potvrdil odhad Pavel Sobíšek z HVB Bank. Podle analytiků dospělo ministerstvo financí k dluhu 1,3 bilionu korun tím, že do něj započetlo i všechny budoucí potenciální závazky státu, tedy například ekologické nebo z prohraných arbitráží. "Přitom nebyla brána v potaz pravděpodobnost, že ten či onen dluh bude muset být skutečně uhrazen," dodal Sobíšek.

Samotné ministerstvo financí na dotaz ČTK uvedlo, že do zveřejněné výše dluhu zahrnulo podepsané garance na IPB a ekologické závazky ve výši 319 miliard korun jako potenciální rizika. Podle metodiky EU by měl veřejný dluh činit 969 miliard korun, což je 30,8 procenta HDP. Dluh vznikl podle Davida Marka z Patria Finance součtem dluhu vládního sektoru ve výši 855 miliard korun a vládních záruk za 444 miliard korun. "Nicméně je to trochu zavádějící a nikdo takovým způsobem veřejný dluh nevyčísloval. Dluh garantovaný vládou není skutečný dluh, ale jen potenciální dluh, který vlastně ani nemusí vzniknout," upozornil Marek.

České firmy podepíší v Omsku kontrakty za desítky milionů eur

Zakázky v hodnotě několika desítek milionů eur by měly v závěru tohoto týdne podepsat české firmy v ruské gubernii Omsk, do které podnikatelé přicestují jako doprovod prezidenta Václava Klause na jeho pracovní návštěvě tohoto regionu. České podniky mají do Omsku dodat technologie například pro tamní třídírnu odpadu, továrnu na obalové sklo či městské krematorium. ČTK to řekl náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Tlapa. Prezident odletí na pracovní návštěvu Omsku, čínské provincie Šen-si, Mongolska, Vietnamu a Singapuru v sobotu, do Česka se vrátí 5. října.

Poláci chtějí kvůli Unipetrolu vyslechnout více svědků

Polští státní zástupci, kteří vyšetřují podezření z korupce při privatizaci Unipetrolu, budou chtít v Česku vyslechnout více svědků, než původně plánovali. Na seznamu, kde již figurují mimo jiné jména tří sociálnědemokratických premiérů Jiřího Paroubka, Vladimíra Špidly a Stanislava Grosse, by se měl objevit i podnikatel Andrej Babiš, majitel Agrofertu. Novinářům to řekl polský státní zástupce Marek Welna krátce poté, co s českými policisty vyslechl posledního z první skupiny svědků - někdejšího náměstka ministra průmyslu a obchodu Václava Srbu. Po výslechu novinářům řekl, že o úplatcích neví a privatizace Unipetrolu byla podle něj v pořádku. Polští státní zástupci po první části výslechů přiznali, že někteří svědci měli problémy s pamětí.

Český Unipetrol koupil od vlády polský koncern PKN Orlen. Agrofert při prodeji sehrál roli partnera Orlenu v Česku. Někdejší vedení s ním proto uzavřelo smlouvy, na základě kterých měl Agrofert získat některé části českého holdingu. Nově vedení polské firmy se ale postavilo proti smlouvám s tím, že jsou údajně pro Orlen nevýhodné. V polském tisku se objevilo podezření, že pokud by polský koncern před privatizací Unipetrolu smlouvu s Agrofertem neuzavřel, český holding by nezískal. Agrofert se však chce domoci svého a vede s Orlenem arbitráž. Domáhá se mimo jiné zaplacení penále ve výši 77 milionů eur, tedy více než dvou miliard korun.

Vojáci se před odletem do Afghánistánu loučili v Prostějově

Stovka vojáků se před odletem na zahraniční misi v Afghánistánu slavnostně rozloučila v prostějovských kasárnách se svými rodinami. V příštím půlroce budou působit na kábulském letišti a na základně na severu země ve městě Fajzabád, řekl novinářům náčelník generálního štábu Pavel Štefka. "Jedna část vojáků bude v rekonstrukčním týmu na severu země. Společně s německými a dánskými vojáky se bude starat o bezpečnost tohoto týmu, protože tam nejsou jen vojáci, ale i civilové, kteří se s místní vládou snaží vytvořit podmínky pro normální život v oblasti. Další část bude na letišti v Kábulu. Jsou tam meteorologové, kteří připraví podklady pro řízení letového provozu, a pyrotechnici, kteří pokračují v odminování prostoru," uvedl Štefka. Pyrotechnici jsou podle něj jakýmsi předvojem vojáků, kteří v prosinci převezmou velení nad letištěm. Podle něj patří mise v Afghánistánu vedle působení vojáků v Iráku k těm nejsložitějším.

Topolánek, Vondra a Šedivý jedou za českými vojáky na Balkán

Premiér Mirek Topolánek spolu s ministry zahraničí a obrany Alexandrem Vondrou a Jiřím Šedivým odletí v neděli za českými vojáky, kteří slouží v mírových misích na Balkáně. Nejdříve se v Kosovu se setká s příslušníky českého kontingentu na základně Šajkovac, odpoledne navštíví misi na území Bosny a Hercegoviny, informoval ČTK úřad vlády. Kontingent v Kosovu je největší českou vojenskou misí ve světě. Kolem 500 českých vojáků dohlíží v rámci mise NATO KFOR na pořádek v severovýchodní oblasti jihosrbské provincie, kterou obývají etničtí Albánci a srbská menšina.

Průzkum: Většina lidí chce předčasné volby, nejlépe co nejdřív

Tři pětiny lidí si přejí předčasné volby do Poslanecké sněmovny. Aktuální průzkum agentury STEM ukázal, že nejčastěji se dotázaní přiklánějí k tomu, aby se nové hlasování uskutečnilo ještě letos spolu s komunálními volbami. Pro předčasné volby se v průzkumu vyslovilo 62 procent respondentů, zbylých 38 procent občanů si takové řešení povolební situace nepřeje. Lidé o složení sněmovny rozhodli letos v červnu. Na konání předčasných voleb se shodnou příznivci všech stran, které jsou nyní zastoupeny ve sněmovně, nejsilnější je tento zájem u příznivců ODS. Právě ODS jako vítěz červnových voleb sestavila vládu, s níž se začátkem října bude ucházet o důvěru s cílem dovést zemi k předčasným volbám na jaře příštího roku.

CVVM: Volby by vyhrála ODS, lidovci by získali osm procent

Volby by nyní vyhrála ODS se ziskem 37 procent hlasů s náskokem na sociální demokracii, kterou by volilo 29,5 procenta lidí. Aktuální průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) ukázal, že do sněmovny by se dostali ještě komunisté, zelení a lidovci. Vítězství ODS ve volbách předpokládá i nedávné zjištění agentury STEM. Zatímco ale STEM přisoudil lidovcům jen 4,2 procenta voličů, podle volebního modelu CVVM by KDU-ČSL získala osm procent hlasů. Komunistům by dalo hlas 13 procent lidí, Strana zelených by mohla počítat s desetiprocentní podporou, uvedli analytici CVVM.

Devět romských žen ukončilo politický výcvik, tři již kandidují

Skupina romských žen ukončila v Praze slavnostně výcvik, v němž se půl roku připravovaly na svůj případný vstup do politiky. Tři z devíti absolventek již kandidují v letošních komunálních volbách. ČTK to řekla koordinátorka projektu Gábina Hrabaňová. "Chtěli jsme hlavně motivovat ke vstupu do politiky. Jsou tady mladé, vzdělané romské ženy, které mají ambice a nestydí se za to," uvedla Hrabaňová, která sama kurz absolvovala a nyní kandiduje. Téměř všechny absolventky kurzu by v budoucnu chtěly působit ve vrcholné politice. Účastnice kurzu se od března seznamovaly podrobně s politickým systémem v ČR. Věnovaly se hlavně romské problematice. Zaměřovaly se na vzdělávání, bydlení, zaměstnanost či zdravotní péči. Učily se také vystupovat před kamerou, lobbovat či mluvit s novináři.

Na Českokrumlovsku cvičí záchranáři z ČR, Rakouska a Německa

Řadu krizových situací, především zajištění nouzového ubytování lidí postižených katastrofou a vyhledávání ztracených osob v terénu, řeší od čtvrtka do neděle ve Svatém Kameni na Českokrumlovsku asi 130 záchranářů a figurantů z České republiky, Horních Rakous a letos poprvé i z Německa při společném cvičení červeného kříže. Akce integrovaného záchranného systému je v rámci České republiky unikátní, řekli organizátoři. "V množství zapojených účastníků z obou stran hranice je to největší cvičení svého druhu u nás," řekl prezident Českého červeného kříže Marek Jukl.

Česká žena roku 2006 Trumpová chce v Česku stavět hotely

Americká podnikatelka českého původu Ivana Trumpová se v Česku dívala na pozemky a jak řekla ČTK, má v plánu zde i na Slovensku stavět hotely. Trumpová rozená Zelníčková je jednou ze sedmi žen, které v Praze dostaly ocenění Významná česká žena ve světě 2006. Trumpová uvedla, že v Americe po svém odchodu z domova v roce 1972 musela pracovat mnohem více než ostatní. Ocenění, které bylo uděleno v rámci konference Týden zahraničních Čechů, si velmi váží. "Jsem hrozně ráda, že jsem dostala tuto cenu a že se o nás tady ví," uvedla bývalá závodnice v lyžování a někdejší manželka miliardáře Donalda Trumpa.

Další oceněnou ženou je dirigentka Olga Machoňová Pavlů, která od roku 1991 žije ve Švýcarsku. Je jí 35, což je podle jejích slov na dirigenta docela málo, takže ještě "musí zrát jako víno". Přesto však byla již několikrát oceněna. Letos byly oceněny ještě bývalá americká ministryně zahraničí Madeleine Albrightová, vnučka Jana Antonína Bati Dolores, která zachovává rodinnou tradici v Brazílii, Stephany Griffithová Jonesová, příbuzná Franze Kafky a světově uznávaná britská odbornice na finančnictví a bankovnictví, zakladatelka Ligy proti rakovině Eva Siracká žijící na Slovensku a malířka z Německa Rut Kohnová.

Dánská princezna poobědvala s manželkou prezidenta Livií Klausovou

Jemná hradní paštika, domácí bramborová polévka se sušenými hříbky či biftek z mladého býčka - to jsou pouze některé z delikates, které pro dánskou korunní princeznu Mary připravili kuchaři na Pražském hradě. Na oběd ji tam pozvala manželka prezidenta Livia Klausová. Dánská korunní princezna Mary přijela na dvoudenní návštěvu Prahy ve čtvrtek. V doprovodu české první dámy se mimo jiné projela výletní lodí po Vltavě. Prohlédla si pražské pamětihodnosti a zavítala i do dánského pekařství.

Travel Service koupí za 1,8 miliardy Kč dvě letadla od Boeingu

Největší soukromý letecký dopravce v České republice Travel Service se dohodl s americkým výrobcem letadel, společností Boeing, na nákupu dvou letadel typu Boeing 737-900 ER. Kontrakt má hodnotu 1,8 miliardy korun, letadla mají být dodána v roce 2009. Uvádí se to v tiskovém prohlášení společnosti Travel Service. Flotila Travel Service se tím rozroste na 12 letadel. Travel Service je lídrem na českém trhu charterových letů, kde provozuje přes polovinu všech spojů. Charterová doprava, tedy nepravidelná letecká doprava klientů cestovních kanceláří v Česku, stále roste. Stojí za tím nízké ceny leteckých zájezdů a rostoucí příjmy obyvatel.

Radikální lefebvristé jsou podle Vlka ve spojení s extremisty

Kardinál Miloslav Vlk se domnívá, že některé radikální náboženské skupiny v Česku zaštiťující se křesťanstvím a katolickou církví jsou ve spojení se zahraničními představiteli politického extremismu - nacionalismu, antisemitismu, islamismu a neonacismu. "Takové poznatky nemáme," řekla ČTK mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Blanka Kosinová. Katoličtí biskupové ale vidí nebezpečí v propojování těchto zahraničních skupin s tuzemskými extremistickými politickými uskupeními - s ultrapravicovým sdružením Lipový kříž, stranou Národní sjednocení a podobně. Za církev v českých zemích katolický primas projevy extrémních proudů odmítá. Varování českých biskupů před radikalismem se týká mimo jiné občanského sdružení Una voce, Institutu sv. Josefa, který organizuje přednášky a jiné akce, a časopisu Te Deum, který církev nepovažuje za katolický. Jeho redakce však tvrdí, že jejím cílem je šíření katolické víry a morálky, obrana rodiny, nenarozených dětí a starých a nemocných lidí, "kteří jsou v dnešní době terčem útoků liberální sekulární společnosti".

Francouzský tradicionalistický arcibiskup Marcel Lefebvre (1905 až 1991), zakladatel Kněžského bratrstva sv. Pia X., vedl organizovaný odpor proti liturgickým a dalším reformám z 60. let, včetně snah po větší ekumenické otevřenosti. Proti duchu druhého vatikánského koncilu prosazoval důsledné dodržování středověkých katolických tradic.

Soud zamítl Pitrovu žádost o odklad trestu

Kontroverzní podnikatel Tomáš Pitr se má 5. října dostavit do pankrácké věznice, aby si začal odpykávat pětiletý trest za daňové delikty z roku 1994. Odsouzený sice požádal o odklad nástupu trestu kvůli narození dítěte, Městský soud v Praze dnes ale jeho žádosti nevyhověl. "Nejde o zákonný důvod," uvedl soudce Petr Novák krátce před tím, než zahájil projednávání další Pitrovy žádosti, tentokrát o nový proces.

Pitr je spojován s potravinářskou firmou Setuza a je považován za jednoho z nejbohatších podnikatelů v zemi. Ve dvanáct let starém případu byl počátkem června s dalšími čtyřmi muži pravomocně uznán vinným, že žádali nezákonné vrácení daně z přidané hodnoty. Stát poškodili o 51 milionů korun. Podnikatelé od počátku vinu odmítají. V prvním kole líčení nejdříve padl osvobozující verdikt, který ale odvolací soud zrušil a vrátil k novému projednání. Ve druhém kole procesu pak zazněl odsuzující rozsudek. O povolení nového procesu zatím požádal jen Pitr. Tvrdí, že našel ve sklepě areálu hotelu Orlík harddisk počítače s 12 let starým účetnictvím firmy Centrum, v níž tehdy působil. "Ukázalo se, že mezi těmi fakturami, u kterých jsme tehdy odpočet DPH uplatňovali, nejsou ty, za které jsem byl odsouzen," uvedl. To podle něj dokazuje, že smlouvy tehdy neuzavírali s úmyslem stát okrást. Senát Pitrovi uložil, aby do pondělka dodal soudu nalezený počítač s veškerým příslušenstvím. "Přibereme svého znalce," uvedl soudce Novák a jednání odročil na 15. listopadu.

Firmy loni dostaly o 15,2 milionu povolenek víc, než potřebovaly

České firmy dostaly loni o 15,2 milionu emisních povolenek víc, než činila jejich skutečná potřeba z hlediska vypouštění oxidu uhličitého. Uvádí to zpráva o stavu životního prostředí v Česku za rok 2005. Vzhledem k obchodovatelnosti povolenek se z jejich přidělování stalo politikum. Ekologické organizace požadují, aby bylo povolenek co možná nejméně, protože tak budou podniky tlačeny k úsporám. Firmy naopak žádají o vyšší počet povolenek, jednak kvůli možným omezením, jednak kvůli možnosti přivydělat si na jejich prodeji. Největšímu českému znečišťovateli ovzduší - energetické skupině ČEZ vynesl loni prodej nadbytečných povolenek 1,1 miliardy korun. Ministr Kalaš ve středu vedení firmy vyzval, aby tento zisk vložilo do budování alternativních zdrojů energie.

Odbory vyzvaly řidiče, aby nepřijímali práci v rozporu s předpisy

Odborový svaz dopravy vyzval profesionální řidiče autobusů, aby v Ústeckém kraji nepřijímali práci v rozporu s bezpečnostními předpisy. Podle odborářů totiž na Ústecku po kolapsu veřejné dopravy nyní jezdí autobusy ve špatném technickém stavu, řidiči pracují i 20 hodin denně a nemají ani dostatečný odpočinek. Novinářům to řekl šéf svazu dopravy Luboš Pomajbík. Dodal, že dopravu původně zajišťovalo 500 řidičů a nyní jich v kraji jezdí asi stovka. Mnozí z nich prý region neznají a nemají ani zázemí, kde by si mohli odpočinout. Spávají třeba i v odstaveném autobuse, řekl předák.

Ústecký kraj zažil dopravní kolaps začátkem srpna, kdy přestaly na čtyři dny jezdit autobusy Dopravního podniku Ústeckého kraje. Kraj mu k 1. květnu vypověděl smlouvu, protože jeho služby považoval za příliš drahé. Dopravce považoval kontrakt za platný a své služby poskytoval dál, ale bez dotací. Požadoval pak uhrazení dopravy a přestal spoje zajišťovat. Nyní obstarává dopravu několik dopravců. Podle hejtmanství funguje provoz na 92 procentech linek.

Nové automaty na školách vzbudily mimořádný zájem dětí o mléko

Nové chladicí automaty, které ve 200 moravských základních školách začala v těchto dnech provozovat Mlékárna Kunín, spustily vlnu mimořádného zájmu školáků o mléko. Poptávka po mléčné svačině se na některých školách zvýšila proti loňsku až čtyřikrát, řekla ČTK manažerka projektu Mlékárny Kunín Danuše Kozáková. Mlékárna proto plánuje, že k 1. lednu 2007 rozmístí dalších 200 automatů po školách na Moravě i v Čechách. Kvůli rostoucímu zájmu o kelímkové výrobky firma zvažuje, že nabere nové zaměstnance. Podle Kozákové mlékárenský podnik nečekal, že se nákup svačinek v automatech stane atrakcí. "Najednou mléko chtějí i školáci z vyšších ročníků a my nestíháme doplňovat výrobky a uspokojovat požadavky škol na další automaty," přiznala.

V základech nové knihovny bude i kámen z Madagaskaru

Z celé České republiky, ale i ze zahraničí přivezli knihovníci a zástupci dalších vědeckých institucí základní kameny pro stavbu nové budovy Národní knihovny. Stát má do roku 2010 v Praze na Letné. "Máme více než 30 kamenů ze všech krajů České republiky, dostali jsme kus hnědého uhlí ze Sokolovska, pazourek i růženín z Madagaskaru," řekl ČTK ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek, který kameny symbolicky převzal při knihovnickém happeningu na Letné. Z historických či jinak významných míst České republiky přicestoval například 100.000 let starý vřídlovec z Karlových Varů, kámen ze Stadic, údajného rodiště mýtického Přemysla Oráče, kámen z hory Říp, z Ještědu, Milešovky, Blaníku či Jeseníku.

Nová budova Národní knihovny má řešit dlouhodobé prostorové problémy této instituce. V novém objektu by měla být většina knihovních fondů vzniklých po roce 1800. Na stavbu byla vypsána mezinárodní architektonická soutěž, do které se přihlásilo přes 760 zájemců.

Obecní dům tleskal modelům Blanky Matragi

Jedinečný zážitek připravila svým obdivovatelům světově proslulá návrhářka českého původu Blanka Matragi. V zaplněné Smetanově síni Obecního domu si téměř každý ze zhruba padesáti modelů autorky žijící v Libanonu vysloužil nadšený potlesk. Obecenstvo jí na závěr obdarovalo záplavou květin. Po celou dobu přehlídky se na molu promítaly záběry z autorčina studia vypovídající o složité přípravě modelů. Vystoupení modelek pak doplňovala působivá orientální hudba. Kolekce byla rozdělena do tří částí. První modely s etno motivy inspirované orientem vystřídala řada ovlivněná malířem Františkem Kupkou ve stylu Art Deco. Velký úspěch u obecenstva vzbudila hýřící barvami motýlí řada. Přehlídku završilo pět svatebních modelů. Jeden z nich zapůjčila z osobní sbírky princezna. Autorka je známa především jako dvorní návrhářka královských paláců.

Ivan Martin Jirou dostane Cenu Jaroslava Seiferta

Cenu Jaroslava Seiferta udílenou Nadací Charty 77 dostane za rok 2006 Ivan Martin Jirous. Porotci ocenili Jirousovo celoživotní dílo básnické, prozaické a esejistické a přihlédli i k letos vydanému souboru vězeňské korespondence Magorovy dopisy. Nadace vyhlašuje cenu od roku 1986 vždy v předvečer Seifertových narozenin, tedy 22. září; o den později slaví narozeniny i letošní laureát ceny Ivan Martin Jirous.

Cena Jaroslava Seiferta vznikla před více než dvaceti lety v exilu, aby připomínala jméno jednoho z největších českých moderních básníků a aby podporovala nezávislou českou a slovenskou literaturu v letech normalizace. Jaroslav Seifert je jediným českým nositelem Nobelovy ceny za literaturu.

Čeští tenisté vedou nad Nizozemskem 2:0

Čeští tenisté se v baráži o účast ve Světové skupině Davisova poháru v Nizozemsku ujali vedení 2:0. V Leidenu v úvodní dvouhře porazil Jiří Novák domácí jedničku Raemona Sluitera 6:2, 7:6, 4:6 a 7:6. Ve vítězství proměnil nejzkušenější hráč české sestavy při nevídané bitvě ve druhé zkrácené hře až osmý mečbol. Druhou dvouhru baráže vyhrál Tomáš Berdych, který porazil domácího Robina Haaseho 6:2, 6:4, 6:4. Čeští tenisté si mohou už v sobotní čtyřhře zajistit účast ve Světové skupině.

Počasí

Bude jasno, teploty 20 až 24 stupňů Celsia.

22-09-2006