Denní souhrn zpráv Zprávy

06-10-2006

Klaus přijme ve středu demisi vlády, zahájí ihned další jednání

Prezident Václav Klaus přijme ve středu demisi vlády Mirka Topolánka (ODS). Menšinový kabinet ODS pověří řízením země. S politiky parlamentních stran pak ihned zahájí jednání. Nového premiéra ale nepověří sestavením vlády dříve než po senátních a komunálních volbách. Volby se konají poslední dva říjnové víkendy. "Komunální a senátní volby jsou natolik vážná věc naší země, že není možné je degradovat tím, že bychom se hodiny a dny před nimi pustili do nějakého razantního souboje na celostátní politické sféře," uvedl. Kdyby ještě do voleb udělal politické kroky, což požadují sociální demokraté, považoval by to Klaus za pohrdání volbami.

Vládu složenou z občanských demokratů a nestraníků jmenoval Klaus začátkem září, měsíc poté se ministři připravují na demisi. Ve funkcích zůstanou do doby, než do Strakovy akademie přijdou jejich nástupci - což potrvá přinejmenším několik týdnů. Sněmovna vládě nevyslovila důvěru v úterý 3. října. Klause zastihla zpráva o rozhodnutí sněmovny v Singapuru, a proto se premiér rozhodl, že počká s rezignací až na jeho návrat do republiky. ČSSD ale tento týden Klause vyzvala, aby zbytečně neotálel, co nejdříve přijal demisi vlády a okamžitě začal jednat o novém politickém uspořádání. Česko tak ani čtyři měsíce po volbách nemá vládu, která by se opírala o většinu sněmovny a mohla se naplno ujmout moci. Rozdělení politických sil ve sněmovně totiž žádnou jednoduchou dohodu neumožňuje.

Poslanci KDU-ČSL se zaručili, že nepodpoří vládu opřenou o KSČM

Všech 13 poslanců KDU-ČSL se písemně zavázalo dodržovat usnesení, podle něhož se jejich strana nebude jakýmkoliv způsobem podílet na vládě závislé na komunistech. Vyslyšeli tak čtvrteční výzvu členů stranického předsednictva a krajských lídrů, kteří je požádali o písemnou garanci tohoto závazku. Vedení KDU-ČSL zároveň vyzvalo ty, kteří by svůj podpis nepřipojili, aby se vzdali poslaneckého mandátu. Mimořádné zasedání stranických špiček a následný apel zákonodárcům byly vyvolány výroky lidoveckého poslance Cyrila Svobody. Bývalý ministr zahraničí označil v médiích usnesení strany z minulého měsíce za chybu a připustil, že by ho strana mohla změnit. Vyvolal tím vlnu odporu u svých stranických kolegů. Svoboda později řekl, že o takové variantě mluvil jen jako o jedné z možností a rozhodně není pro účast lidovců ve vládě, která by se musela opírat o KSČM.

Hejtmani volají po úřednické vládě, bojí se o dotace EU pro kraje

Hejtmani vyzvali po jednání rady Asociace krajů České republiky (AKČR) prezidenta Václava Klause, aby uvažoval o vytvoření úřednické vlády, pokud není možné sestavit vládu politickou. Obávají se, že současná patová situace může vážně ohrozit nebo dokonce znemožnit čerpání peněz z Evropské unie, o které musí kraje co nejdříve žádat. Radu tvoří 13 hejtmanů a primátor Prahy. Moravskoslezský kraj požaduje, aby hejtmani mohli na schůzích Poslanecké sněmovny či Senátu promluvit vždy, když tyto komory parlamentu projednávají návrhy, které se týkají působnosti kraje. Vláda by se tímto návrhem kraje měla zabývat na svém zasedání příští týden ve středu.

Teroristé chtěli v Praze údajně unést Izraelce, útok plánovali u nádraží

Teroristé chtěli v Praze unést Izraelce. S odvoláním na zdroje blízké zpravodajským službám o tom informovala Mladá fronta Dnes. Podle serveru Aktuálně.cz měl být únos proveden v okolí jednoho z pražských nádraží v centru metropole. Zatímco podle MfD měla být přepadena synagoga v Jeruzalémské ulici v Praze 1 blízko Hlavního nádraží, podle Aktuálně.cz se měla terčem útoku stát restaurace v ulici Na Poříčí, která leží nedaleko Masarykova nádraží a scházejí se v ní v Praze žijící Izraelci. Kvůli akci, kterou údajně připravovali muslimští extremisté, přijala vláda před dvěma týdny mimořádná bezpečnostní opatření. Žádný člen kabinetu Mirka Topolánka MfD informaci nepotvrdil. Ani informace Aktuálně.cz vládat oficiálně nekomentovala. Vláda zřejmě neměla jistotu, která z budov je tím pravým cílem, čemuž nasvědčuje i to, že bezpečnostní opatření platí v celém centru Prahy, napsal server Aktuálně.cz. Nebyl prý uveden ani konkrétní den, kdy má atak nastat, vláda proto doposud policisty z ulic neodvolala.

Podle MfD chtěli teroristé propuštění lidí podmínit splněním určitých požadavků, jejich přesný obsah tajné služby neznají. Podle předpokladů to mohly být obecné výzvy ke stažení amerických vojsk z Iráku nebo ukončení podpory Izraele ze strany Spojených států. Pokud by nebyly splněny jejich požadavky, budovu by vyhodili i s rukojmími do povětří, píše MfD. "To, co uvádíte, beru jako něco, co se v krajním případě stát mohlo, nikoli jako něco, co se stát mělo," řekl deníku nejmenovaný člen vlády. Ostatní oslovení ministři se omezili na konstatování, že nejsou oprávněni poskytovat jakékoliv informace.

EU a USA se dohodly na sdílení dat o leteckých pasažérech

Vyjednávači Evropské unie a Spojených států se dohodli na přechodné úmluvě o výměně dat cestujících v letecké dopravě na transatlantických linkách. Dohodu dosaženou na poslední chvíli schválili velvyslanci zemí EU. Finská ministryně spravedlnosti Leena Luhtanenová uvedla, že jde jen o přechodnou dohodu platnou do července 2007. Spojené státy požadují od roku 2003 informace o cestujících od leteckých společností v rámci boje s terorismem - vedle jmen například adresy, telefonní čísla, údaje o úvěrových kartách a platebních transakcích. Celkem šlo o 34 různých dat, které aerolinky musejí poskytnout americkým úřadům během 15 minut po odletu letadla do USA. Spojené státy varovaly letecké společnosti, že pokud informace nebudou včas předávat, hrozí jim pokuty do výše 6000 dolarů (přes 130.000 korun) na jednoho cestujícího a ztráty přistávacích práv.

Evropský komisař pro vnitro, justici a bezpečnost Franco Frattini dnes připustil, že k informacím budou mít přístup i další bezpečnostní složky, nejen celní služba, která údaje nyní dostává, a ministerstvo vnitřní bezpečnosti. Tento přístup však nebude automatický prostřednictvím počítačové sítě, ale další agentury jako Ústřední zpravodajská služba (CIA) nebo Federální úřad pro vyšetřování (FBI) o ně musejí požádat. Přijímáme předávání dat dalším agenturám, ale jen těm, které mají srovnatelné standardy ochrany osobních údajů, shrnul postoj EU Frattini.

Česká dálniční síť se propojila se západoevropskou

Česká dálniční síť se propojila se západoevropskou. Dálnice D5 Praha-Rozvadov navázala na německou dálnici A6. Němci zprovoznili dvaatřicetikilometrový úsek dálnice, který vede od hranic k severojižní dálnici Amberg-Řezno-Mnichov. "Němci uvedli do provozu posledních 8,5 kilometru," uvedl koordinátor stavby dálničního obchvatu Plzně Petr Otásek. Pokračování dálnice A6 až do Norimberku, zhruba 28 chybějících kilometrů královské cesty Via Carolina z Prahy, slíbili Němci dokončit v roce 2008. Řidičům se zkrátila doba cesty po 380 kilometrech dálnice z Prahy do Mnichova na necelé tři hodiny, o dvě hodiny méně než dosud. Oproti cestujícím ve vlaku ušetří téměř polovinu času. "Dnešním den je vyvrcholením všeho dobrého, co se za 17 let uskutečnilo v rámci kulturní a ekonomické spolupráce obou zemí," uvedl český ministr dopravy Aleš Řebíček. Místopředseda Evropského parlamentu Miroslav Ouzký dodal, že když nám k tomu bavorští kolegové pomohou, tak mohou do roka přestat fungovat hraniční přechody ke kontrole pohraničního styku.

Na dálnici D5 Praha - Rozvadov vznikl ve Štěnovicích u Plzně nejbezpečnější a nejmodernější silniční tunel v Česku. Jde o první dálniční tunel v ČR. Vede vrchem Valík a má délku 380 metrů, jeho ražená část měří 330 metrů. Stavba si vyžádala náklady 1,9 miliardy korun. Tunel je složen ze dvou tubusů. Každý z nich má dva pruhy a jeden odstavný, což žádný český tunel řidičům nenabízí, řekl ČTK šéf investorské firmy Ředitelství silnic a dálnic Petr Laušman. Pokud se v tunelu stane nehoda nebo k požár, přijedou záchranáři do deseti minut. Uvnitř tunelu je zařízení na vážení kamionů, měření rychlosti a kontrolu SPZ. Tato čidla kontrolují, podobně jako na velkých hraničních přechodech, zda vůz není kradený. Měří se v něm také počet vozů a kvalita vzduchu.

Lesy ČR vypsaly tendry na lesní práce za více než 6 miliard korun

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) vyhlásil jednoroční tendry na práce v lesích. Předpokládaná hodnota celé zakázky činí 6,08 miliardy korun bez daně z přidané hodnoty a týká se téměř všech ploch státních lesů. Nabídky mají zájemci předložit do 13. listopadu. Podle nových smluv by se mělo začít pracovat od 1. ledna 2007. Lesní porosty jsou v tendru, který běží v režimu zákona o zadávání veřejných zakázek, rozděleny na 278 územních jednotek. Hlavním kritériem hodnocení je cena. Váhu deseti procent mají výše záruky a výše smluvní pokuty za prodlení s dodáním sortimentu dříví. V minulých tendrech tvořila cena jen polovinu váhy nabídky, zbytek připadal na takzvané reference, často subjektivní povahy.

Lesnické firmy tvrdí, že vypsání pouze jednoročních tendrů může způsobit problémy v lesnickém sektoru, protože firmy nestihnou na přelomu roku přestěhovat své kapacity. Také údajně hrozí, že v případě odvolání neúspěšných uchazečů se práce v lesích na několik měsíců zastaví. "Dočasně by mohlo být ohroženo až 4000 pracovních míst v lesnictví. Tito lidé nebudou mít klidné Vánoce," řekl ředitel České asociace podnikatelů v lesním hospodářství Jiří Kořínek. Kladem tendrů podle něj je, že byly vyhlášeny podle zákona, o což asociace usilovala od roku 2004.

Zahraniční obchod v srpnu vykázal schodek 2,1 miliardy Kč

Zahraniční obchod skončil v srpnu schodkem 2,1 miliardy korun a proti loňskému srpnu byl tak o 2,4 miliardy korun nižší. Oznámil to Český statistický úřad. Ekonomové čekali deficit obchodní bilance mezi 3,5 až pěti miliardami korun. Ve schodku byl především obchod s minerálními palivy.

Srpnový deficit zahraničního obchodu 2,1 miliardy Kč byl nejhorším letošním výsledkem. Nejde ovšem o žádnou tragédii, protože deficit obchodní bilance je v srpnu pravidlem. I letos o prázdninách bylo na exportních trzích klidnější období prokládané celozávodními dovolenými, což se na zahraničním obchodu odrazilo. Ekonomové zároveň upozorňují, že loňský horší srpnový výsledek byl ovlivněn dovozem stíhaček Jas-Gripen za téměř šest miliard korun. Po očištění tohoto vlivu je tak výsledek horší než před rokem.

Pacienti podpořili Julínkův plán sociálních lůžek v nemocnicích

Pacientská rada jako poradní orgán ministra zdravotnictví podpořila záměr Tomáše Julínka (ODS) vytvořit sociální lůžka v nemocnicích. Nemocnice by na to dostaly peníze ze sociální sféry. Naopak ústavy sociální péče a hospice by měly peníze na léčení od zdravotních pojišťoven. Ministr tak chce sjednotit podmínky pro pacienty v obou typech zařízení. Jako příklad uvedl hospice, které se potýkají s tím, že některé jsou vedeny jako sociální zařízení, a tak nemají peníze na léčení bolesti u pacientů v posledních fázích života. Jiné jsou vedeny jako zdravotnická zařízení a chybějí jim peníze na sociální služby. "Takže je rozdílná pozice hospiců, které dělají úplně totéž," řekl. Julínek se shodl s osobnostmi z řad pacientů také na tom, že přepracuje vyhlášku o informovaném souhlasu pacienta, současná je podle něj nevyhovující. Ministr dá kabinetu příští týden návrh novely, která umožní pacientům a jejich příbuzným nahlížet do zdravotní dokumentace a pořizovat si z ní kopie. To zatím možné není.

Soud: Kellovského obchod s cennými papíry nebyl trestný čin

Krajský soud v Ostravě zprostil Petra Kellovského a dalších sedm lidí obžaloby z přípravy podvodu s falešnými cennými papíry neexistující americké banky v hodnotě 850 milionů korun. Podle soudu nebyl spáchán trestný čin. Obžaloba navíc neprokázala, že by souzení o padělání listin věděli. Soudce navíc rozhodl, že všem obžalovaným, kteří byli ve vazbě, bude vrácena kauce. Kellovský se na svobodu dostal po zaplacení pěti milionů korun. Státní zástupkyně, která pro Kellovského požadovala jedenáctiletý trest, se na místě odvolala a proti navrácení peněžních záruk si podala stížnost.

Padělky podle policie pocházejí z oblasti bývalé Jugoslávie, kde je vytiskla tamní zločinecká organizace. Postupně je pak šířila po Evropě. Podvodníci je při různých obchodech vydávali za humanitární pomoc USA pro Srbsko a Černou Horu postižené válkou. Soudce při zdůvodnění rozsudku obžalované rozdělil do dvou skupin. První, kde byl i Kellovský, šeky nikdy neviděla a připravovala jejich nákup. Druhá, která šeky měla, je do České republiky chtěla prodat ze Slovenska. Předseda senátu řekl, že obžaloba neprokázala to, že by Kellovský a jeho společníci o nezákonnosti šeků věděli. Druhá skupina se hájila tím, že cenné papíry získala z Jugoslávie a věděli o tom, že jsou po splatnosti a proto je nabízeli za nižší cenu. "Není nezákonné něco prodat pod cenou. Navíc šeky nechávali ověřovat v bance a nikdo nenaznačoval, že by se jednalo o padělky," řekla soudce. Připomněl, že i pracovnice americké banky šeky označila za padělky jen proto, že byly vydány v době, kdy emisní banka už neexistovala.

Na Bruntálsku havaroval automobil s radioaktivním nákladem

Osobní automobil s radioaktivním nákladem havaroval na Bruntálsku. Nebezpečné látky do okolí neunikly. Mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela ČTK řekl, že automobil převážel radioizotop iridium 192, který se používá v lékařství například při ozařování nádorů. Podle informací ČTK řidič nezvládl průjezd zatáčkou a vůz narazil do stromu. Když se vedení bruntálských hasičů o nebezpečném nákladu dozvědělo, rozhodlo o zásahu chemického a protiplynového vozidla. Uvnitř vozu pak muži v ochranných oblecích našli ocelový válec, což byla schránka na váleček s iridiem. Řidič potvrdil, že ani jeden z obalů není porušen. Obal údajně zkontroloval hned po nehodě, dodal Kůdela. Na místo přijel také zástupce Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, který zkontroloval podmínky, za jakých osobní auto radioaktivní látku vezlo.

ČR proti předávání odsouzených bez souhlasu cílového státu

Česká republika nesouhlasí s návrhem, aby bylo možné předávat odsouzené občany EU z jedné členské země do druhé bez jejich souhlasu a bez souhlasu cílového státu. ČTK to řekl náměstek ministra spravedlnosti Roman Polášek, který se spolu s ministrem Jiřím Pospíšilem zúčastnili ministerské schůzky EU v Lucemburku. Návrh se týká především lidí odsouzených v jiné zemi, než ze které pocházejí, nebo kde žili - kupříkladu předání Čecha odsouzeného a vězněného v Británii k výkonu trestu do ČR.

Češi z Bruselu bojují za levnější přímé lety do Prahy

Početná česká komunita v Bruselu bojuje za levnější přímé lety do Prahy. Kvůli zavedení lacinějších linek vznikla dokonce i petice, kterou její autoři chtějí adresovat nízkonákladovým leteckým společnostem. Nelíbí se jim, že jen v institucích Evropské unie pracuje odhadem více než tisícovka Čechů, kteří však nemohou využít levných letenek do vlasti. Všechny pokusy o zavedení levných spojů zatím ztroskotaly.

ČSÚ: Letošní sklizeň obilovin bude o 15 procent nižší než loni

Letošní sklizeň obilovin klesne proti loňsku o 15,3 procenta na 6,476 milionu tun. Ještě větší pokles úrody se očekává u brambor. Jejich předpokládaná úroda se proti loňsku sníží o víc než třetinu na celkem 668.000 tun. Odhad sklizní zveřejnil Český statistický úřad. Letošní sklizeň se odrazí v růstu cen některých potravin - pečiva, ale i masa či vajec, předpokládá prezident Agrární komory Jan Veleba. Podle pekařů zdražují mouky, což se bude muset projevit v cenách jejich výrobků. Další růst cen lze předpokládat u brambor, dodávají jejich producenti.

Ministr Nečas: Zákoník práce obsahuje 60 bodů, která vyžadují novelizaci

Nový zákoník práce obsahuje podle analýzy ministerstva práce a sociálních věcí vedle čtyř až pěti možných rozporů s Ústavou ČR i desítky dalších bodů, které nejsou v souladu s platnými zákony. Novinářům to řekl ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas s tím, že chce o novelizaci normy a jejím odložení o rok jednat se zástupci zaměstnavatelů, odborů i ostatních stran. Zaměstnavatelé tento krok vítají, odbory s tím naopak ostře nesouhlasí. Zákoník má začít platit v lednu 2007.

Podle záměrů ministra práce a sociálních věcí Petra Nečase (ODS) by měl v budoucnu existovat jediný rodičovský příspěvek, který by nahradil mateřskou a nynější příspěvek. Jeho výše a způsob výpočtu by se v různém období rodičovské dovolené lišily. "Rodič by dostal vždy zhruba stejný balík peněz. Sám si zvolí, jestli ho vyčerpá za čtyři, tři roky nebo za rok a půl," řekl ministr. Jednotlivé modely se zatím propočítávají. Škromach Lidovým novinám řekl, že by pro Nečasův návrh případně mohli sociální demokraté zvednout ruku.

Armádní soutěž v přežití vyhráli psovodi z Grabštejna

Psovodi z vojenské základny v severočeském Grabštejně vyhráli letošní šestý ročník armádní soutěže Survival 2006. Vojenští specialisté si při ní sahají až na dno svých sil. Větší část klání se koná v Moravském krasu. Letos se do boje zapojilo 13 družstev. Všechny tvořily vojenští profesionálové, jedno družstvo vojáci z Lotyšska a jeden tým byl dívčí. Závod odstartovala v pondělí disciplína, při níž musela družstva v Kroměříži spustit z mostu na řeku Moravu člun, na něj pak slanit a následně zdolat 19 branek umístěných na toku. Další úkoly plnila družstva v krasu. Vojáci museli slaňovat z kabiny lanové dráhy u propasti Macochy umístěné ve výšce 25 metrů. K nejnapínavějším disciplínám patřila orientace v jeskyni. Do ní mohli soutěžící vstoupit pouze s hořící svíčkou. Úkolem bylo projít jeskyní a najít z ní druhý východ. Někteří bloudili v podzemí hodinu. Nedílnou součástí klání je čtyřdenní orientační pochod dlouhý sto kilometrů, střelby a zdolávání opičích drah.

Knihovny dávají málo peněz na nákup nových titulů

Přestože knihovny čím dál více i v České republice nabízejí informace s pomocí využití nejnovějších technologií, stěžejní část jejich poslání je v nabídce klasických knih. Mnoho českých knihoven ale věnuje málo peněz na nákup nových publikací. Knihovny v posledních letech zaznamenaly setrvalý zájem návštěvníků, jejich počet neklesá. Pokud ale nebudou nabízet aktuálně vycházející literaturu, hrozí podle knihovníků odliv čtenářů. Jako příklad uvádí předseda Svazu knihovníků a informačních pracovníků Vít Richter Británii, kde v posledních letech právě v důsledku malých výdajů na nákup knih prudce klesá návštěvnost veřejných knihoven.

Průzkum: V českých obchodech se krade nejvíc z 24 evropských zemí

Krádeže zboží v českých obchodech jsou v poměru k jejich obratu nejvyšší z 24 evropských zemí, které srovnávala britská společnost Center for Retail Research. Hned za Českem je v této nelichotivé tabulce Slovensko. Průzkum je založen na údajích firem, které obstarávají 18 procent evropského maloobchodu. V českých obchodech bylo v hodnoceném období ukradeno zboží odpovídající 1,42 procenta jejich obratu, na Slovensku to bylo 1,4 procenta. Následují Maďarsko s 1,38 a Finsko a Portugalsko shodně s 1,34 procenta. Průměr všech 25 hodnocených zemí byl 1,24 procenta. Relativně nejméně se v Evropě v obchodem krade ve Švýcarsku (0,92 procenta obratu), Rakousku (0,96) a v Německu (1,07). Na zákazníky připadá asi 57 procent krádeží, dalších skoro 36 procent na personál obchodů, zbytek jde na vrub dodavatelů.

"Působí nám to velké komplikace, především v sezonách, kdy se krade víc, to znamená hlavně o Vánocích, i o Velikonocích," řekla ČTK Kateřina Pecinová, mluvčí společnosti Ahold Czech Republic. Škody, které zloději firmě způsobují, podle Pecinové šplhají do milionů korun ročně. Podle mluvčího společnosti Tesco Stores ČR Vesselina Barlieva je jedním z problémů to, že krádež zboží do 5000 korun je v Česku posuzována jen jako přestupek.

Oslava Havlových narozenin v New Yorku byla i předehrou festivalu

Řízky s bramborovým salátem, guláš či utopenci, k tomu české pivo a vybrané víno se podávaly na narozeninové party v New Yorku na počest sedmdesátin literáta, dramatika, bojovníka za lidská práva, někdejšího disidenta a později českého prezidenta Václava Havla. Večírek byl zároveň poděkováním lidem, kteří finančně přispěli k uspořádání nadcházejícího newyorského festivalu kompletního Havlova dramatického díla. Zatímco pražská narozeninová oslava za účasti jubilanta končila, newyorská právě začínala. Hosté v české Národní budově na Manhattanu, kteří přišli na pozvání hlavního pořadatele přehlídky, místního divadla Untitled Theater No. 61, a českého generálního konzulátu a Českého centra, se z filmového plátna seznámili s životem a dílem Václava Havla a zatleskali ukázkám z jeho Memoranda a Audience.

Havlovská přehlídka se v New Yorku uskuteční od 26. října do 2. prosince. Pořadatelé věří, že se autor alespoň některých představení osobně zúčastní, neboť bude tou dobou v New Yorku hostem tamější Kolumbijské univerzity. Zde stráví český exprezident sedm týdnů přednáškami a odbornými diskusemi. Jedním ze zlatých hřebů má být veřejný rozhovor mezi Havlem a bývalým americkým prezidentem Billem Clintonem.

Havel převzal v Bratislavě čestný doktorát, chce se více věnovat divadlu

Bývalý československý a český prezident Václav Havel v Bratislavě převzal čestný doktorát, který mu udělila Vysoká škola múzických umění u příležitosti 70. narozenin. Podle exprezidenta to znamená, že by se měl více věnovat divadlu než politice. "Mám to v plánu, ale k politice se nepřestanu vyjadřovat do smrti," řekl Havel, kterého publikum v hledišti Slovenského národního divadla při předávání titulu uvítalo dlouhým potleskem.

Premiér Topolánek dal Miss World Taťáně Kuchařové na památku granátový náhrdelník

Miss World Taťána Kuchařová, která přijela svůj úspěch v sobotním finále nejprestižnější soutěže dívčí krásy oslavit do Prahy, dostala od premiéra Mirka Topolánka na památku náhrdelník z českého granátu. Topolánek osmnáctileté blondýnce z Opočna na Rychnovsku mimo jiné popřál, aby dobře reprezentovala Českou republiku. "Můžeme směle říkat, že u nás máme krásné ženy, protože nyní na to máme i důkaz," žertoval Topolánek poté, co nejkrásnější dívku planety přivítal v Kramářově vile, tedy rezidenci českých předsedů vlád.

Taťána Kuchařová se v pátek odpoledne se svým týmem v pražské motolské nemocnici převlékla do vydezinfikovaných lékařských obleků, aby pozdravila děti na transplantační jednotce a na hematologickém oddělení. Nezapomněla ani na dárky. V rámci charatitního programu poté zavítala na sídlo Linky bezpečí. "Stále hledáme netradiční metody, jak získat potřebné peníze, a Taťána je člověk, který by mohl pomoct. Chtěli bychom, aby se stala tváří projektu Stop násilí na dětech, aby dala jasné ne k týrání a zneužívání dětí," připustila ředitelka nadace Zuzana Baudyšová. Dále projevila zájem o spolupráci s Kuchařovou na projektech týkajících se dětských práv, bezpečného internetu a dalších.

V Etiopii byla otevřena škola, na kterou ve sbírce přispěli Češi

V Etiopii byla otevřena nová škola, na jejímž vzniku se podíleli i Češi. Do zařízení ve vesnici Koke bude chodit až 400 dětí. Další škola by se v této africké zemi měla otevřít v pondělí a třetí zde působí již od loňského podzimu. Ve zprávě zaslané ČTK to uvedla společnost Člověk v tísni. Všechny tři objekty celkem pro více než 760 žáků byly postaveny za pomoci české veřejné sbírky Postavme školu v Africe.

Tři mladé vědkyně mohou získat nové stipendium na svůj výzkum

Tři české vědkyně ve věku do 35 let se mohou nyní ucházet o nové roční stipendium na svůj výzkum. O 180.000 korun mohou požádat do konce října. Stipendium připravuje jedna z nadnárodních kosmetických firem spolu s Českou komisí pro UNESCO a s Akademií věd. Podle statistiky Evropské komise získaly ženy v roce 2003 v Česku 35 procent přidělených doktorátů. Průměr pětadvacítky byl 43 procent. Podle nedávného výzkumu agentury STEM ženám v bádání brání hlavně rodinné povinnosti. Tři čtvrtiny pražských vědkyň uvedly, že jim chybí dostatečný příjem na to, aby si mohly zaplatit pomoc v domácnosti a víc se soustředit na výzkum.

Ústí chce zachovat vykopávky v centru města pro další generace

Město Ústí nad Labem chce pro budoucí generace zachovat nejzajímavější části archeologických vykopávek pod budoucím obchodním centrem Palác Zdar. Archeologové tam už například objevili unikátní neolitický rondel, tedy 6900 až 6200 let starou svatyni z mladší doby kamenné. Město odkoupí část plochy těchto vykopávek a zřídí v suterénu nového objektu archeologickou expozici, řekl primátor Jan Kubata. Jakub Zavoral ze společnosti AZ Sanace, která v centru krajského města nový Palác Zdar staví, ČTK řekl, že firma vyslovila předběžný souhlas s tímto záměrem města. Ministerstvo kultury a ministerstvo pro místní rozvoj již ústeckému primátorovi přislíbilo poskytnout na novou expozici po pěti milionech korun.

Jágr si váží, že se stal kapitánem New York Rangers

Český útočník Jaromír Jágr si vysoce váží toho, že se stal kapitánem hokejistů New Yorku Rangers. "Jsem pyšný a hrdý, že můžu být kapitánem tohoto mužstva," prohlásil před českými novináři. S céčkem na dresu se poprvé představil při úvodním zápase Rangers v nové sezoně NHL proti Washingtonu. Očekávanou volbu oznámil klub na závěr tradičního představování hráčů před prvním zápasem nového ročníku.

Fotbalový virtuoz Platini je v Praze na pracovní návštěvě

Na první oficiální návštěvě České republiky je francouzský internacionál Michel Platini. Někdejší nejlepší fotbalista Evropy v Praze udělal další zastávku na své cestě kontinentem, kde se snaží získat podporu pro svou kandidaturu na post předsedy Evropské fotbalové unie. Při lednových volbách bude protikandidátem dosavadního šéfa UEFA Lennarta Johanssona.

Čech je v nominaci na nejlepší jedenáctku světa FIFPro

Pouze Petr Čech zastupuje letos český fotbal v pětapadesátičlenné nominaci Mezinárodní hráčské federace FIFPro na nejlepší jedenáctku světa. Gólman anglické Chelsea, jenž se spolu s Pavlem Nedvědem ucházel o ocenění i v loňském premiérovém ročníku ankety, je jedním z pěti nominovaných brankářů.

Počasí

Bude oblačno až zataženo, teploty 14 až 18 stupňů Celsia.

06-10-2006