Denní souhrn zpráv Zprávy

19-10-2006

Klaus: Řešení povolebního patu je možná blíže, než se zdá

Řešení povolební patové situace je možná blíže, než by se mohlo zdát z mediálních vyjádření politiků, řekl ve čtvrtek novinářům prezident Václav Klaus poté, co na Pražském hradě přijal zástupce Strany zelených. Zástupci nejmenší parlamentní frakce mu představili dvě varianty vlád odborníků, které by zemi dovedly k předčasným volbám. Zatímco podle zelených kabinet nemusí dostat důvěru parlamentu, Klaus počítá s tím, že by se vláda opírala o podporu poslanců. Zelení ale tvrdí, že takovou představu naplňuje pouze velká koalice ODS a ČSSD, kterou oni odmítají.

"Pozorně jsem vyslechl postoje Strany zelených. Rozumím tomu, že Strana zelených si je vědoma své relativní síly v tom rozložení politických sil, a proto není předvojem řešení, které by mohlo v budoucnu nastat. Nicméně má své názory, má své jasné priority a preference," řekl novinářům Klaus. Pro prezidenta je prý důležité to, že zelení nejsou zastánci "klopotného vládnutí", ale přejí si předčasné volby. Diskutovali pak prý hlavně o tom, jak k nim dospět.

Oba návrhy řešení, které zelení přinesli na Hrad, snižují podle předsedy strany Martina Bursíka roli politických stran. "Vycházíme z toho, že je potřeba nalézt takovou vládu do předčasných voleb, která bude ... co nejméně vadit," dodal. První varianta podle něj spočívá ve jmenování šéfa vlády v řádu několika dní po druhém kole senátních voleb. Předseda vlády pak vyhledá odborníky, bude se pokoušet vyjednat podporu své vlády a když se to nepodaří, tak bude na řadě třetí pokus o sestavení vlády. V případě druhé varianty by do vlády své experty navrhly přímo politické strany. Buď ODS s KDU-ČSL a Stranou zelených, anebo také ČSSD. Pak by podle Bursíka vláda měla zajištěnu důvěru parlamentu, ale s některým ze zákonů by opět spojila vyslovení důvěry, a tudíž by opět situace vedla k předčasným volbám.

Klaus se v minulých dnech sešel s lídry ODS, ČSSD a KDU-ČSL, v úterý by měl hovořit také s komunisty. Prezident je zastáncem dohody politických stran buď o stabilní vládě, nebo o předčasných volbách. Už dříve řekl, že nehodlá jmenovat kabinet, který by vznikl s pomocí "přeběhlíka" z opačného politického tábora. Proti předčasným volbám jsou jednoznačně jen sociální demokraté, ostatní strany je připouštějí - jenže lidovci a zelení odmítají řešení, které by bylo závislé na KSČM. Klaus už připustil, že najít variantu schůdnou pro všechny bude složité.

Jourová viní z podvodů i Paroubka, ČSSD mluví o cílené kampani

Bývalá náměstkyně ministra pro místní rozvoj Věra Jourová, obviněná z machinací s dotacemi z EU, během výslechu údajně nařkla bývalého premiéra a nynějšího šéfa ČSSD Jiřího Paroubka, že je do podvodů také zapleten. Paroubek to striktně odmítl. Úniky z policejního vyšetřování považuje za způsob, jak chce policie spolu s ODS poškodit sociální demokracii před víkendovými komunálními a senátními volbami.

Vedení ČSSD tvrdí, že část důstojníků z elitního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) se snaží druhou nejsilnější stranu cíleně skandalizovat. Šéf Paroubkových poradců Jaroslav Tvrdík dokonce na tiskové konferenci použil výraz "politická policie". ÚOOZ nařčení odmítl, také ministr vnitra Ivan Langer (ODS) popřel, že by měl únik informací politický podtext. Nařídil šéfovi své inspekce, aby případ začal vyšetřovat.

Paroubek tvrdí, že Langer by měl vyvodit důsledky z toho, že se záznam o výslechu osoby obviněné z korupčního jednání dostal po několika hodinách do médií. Čtvrteční obvinění přirovnal k takzvané Kubiceho zprávě, která se objevila těsně před červnovými volbami do sněmovny. "Tehdy to bylo čtyři dny před volbami. Dnes to je jen den. ÚOOZ už dvakrát před volbami předvedl stejný scénář. Je nutné se ptát, kdo z toho má prospěch. ODS," prohlásil Paroubek. Ředitel ÚOOZ Jan Kubice před jarními volbami dal poslancům zprávu o prorůstání organizovaného zločinu s politikou, která se vzápětí dostala na veřejnost.

Podle internetového serveru iDnes Jourová řekla policistům, že Paroubek tlačil prostřednictvím svého asistenta Martina Vlasty na zvýhodnění budišovského projektu. "To je nehorázná lež. V době, kdy jsem byl na ministerstvu, projekt schválen nebyl. Byl jsem o něm informován běžným způsobem. Nikdy jsem do schvalovacího řízení nezasahoval a ani nevím, kdy byl nakonec schválen," řekl Paroubek. Obvinění Jourové popřel i Vlasta.

Jourová je v případu machinací s dotacemi z EU stíhána společně s někdejším šéfem kabinetu premiérů Zdeňkem Doleželem, starostou Budišova na Třebíčsku Vladislavem Péťou a úředníkem ministerstva zemědělství Miloslavem Řehulkou. Trojice mužů je navíc obviněna i z vydírání architekta Marka Řičáře, který policii na chystaný podvod s evropskými fondy upozornil. Hrozí jim až osmileté vězení, Jourové nejvýše pět let.

Policie podle České televize míní Paroubka vyslechnout, stejně tak jeho nástupce na ministerstvu pro místní rozvoj Radko Martínka. Jourová do policejního protokolu podle iDnes vypověděla, že když na ministerstvu rozhodovala o dotačním projektu firmy Bono Publico, kvůli kterému je nyní obviněna společně s Doleželem, byla pod přímým tlakem Paroubkova osobního asistenta Vlasty. "Ministr Paroubek na mě přímo tlak nevyvíjel, činil tak prostřednictvím svého asistenta pana Vlasty. Pan Vlasta mě opakovaně navštěvoval a žádal o zásah do procesu výběru. Já jsem opakovaně odmítala cokoliv v té věci dělat," řekla prý vyšetřovatelům obviněná úřednice.

Říman chce pobídky pro technologicky náročné provozy

Stát by měl v budoucnu podporovat investice do technologicky náročných provozů, a nikoli do montoven, které často využívají starší strojní zařízení. Zároveň by na investiční pobídky mělo dosáhnout více tuzemských společností. Vyplývá to z návrhu novely zákona o investičních pobídkách, kterou ve čtvrtek představil ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. "Novela snižuje požadavek na minimální investice z původních 200 milionů korun na 100 milionů. Pobídky se tak stanou dosažitelné i pro středně velké firmy, jejichž projekty nebyly dostatečně velké, aby splnily podmínky," prohlásil Říman. Ministr uvažuje o tom, zda ve vybraných regionech s vysokou nezaměstnaností zmíněný požadavek nesníží na 75 milionů korun.

Podle Jindráka téma Temelína v česko-rakouských vztazích potrvá

Téma jaderné elektrárny Temelín z diplomatických jednání mezi Rakouskem a Českou republikou v dohledné době nezmizí, ale nebude jim dominovat. ČTK to řekl český velvyslanec v Rakousku Rudolf Jindrák, který z vedení diplomatické mise ve Vídni odejde s koncem října. Odcházejícího Jindráka v úterý přijal k půlhodinovému rozhovoru rakouský prezident Heinz Fischer. Téma Temelín se zřejmě bude do vzájemných vztahů vkrádat i nadále, domnívá se český diplomat, za mylný ale považuje dojem, že hraje ve vzájemných vztazích obou států hlavní roli. "To téma tu pořád bude. Nejde jen o Temelín, ale o využívání jaderné energie obecně, dokud Rakousko půjde dál cestou bezjaderné energetiky," řekl ambasador. Česko ale podle něj plní bruselskou dohodu a melkský protokol o opatřeních k posílení bezpečnosti Temelína. To odmítají zejména jeho hornorakouští odpůrci. Jindrák označil za úspěch z doby svého dvouapůlročního působení ve funkci velvyslance například otevření téměř 30 hraničních přechodů mezi ČR a Rakouskem a posílení malého pohraničního styku.

Soud dal skupině z gangu kolem Berdycha tresty od osmi do 14 let

Za únos a smrt zlatníka Václava Tomana, za vydírání podnikatelů a za ozbrojená loupežná přepadení mají jít členové jedné skupiny gangu kolem Davida Berdycha a uprchlého Jaromíra Prokopa na osm až 14 let do vězení. Rozhodl tak středočeský krajský soud, který v první části mnohaměsíčního procesu potrestal 12 z celkem 36 obžalovaných. Smrt Tomana nebyla vražda, ale loupež, řekl soud. Nejpřísnější trest dostal Prokop, 14 let, Radek Trumpeš a Michal Puchar po 13 letech, Berdych devět let a devět dnů. Bývalý detektiv Odboru pro boj s organizovaným zločinem (OBOZ) Jiří Žofčín, který byl podezřelý z účasti na jednom z loupežných přepadení, byl zproštěn obžaloby. Proti rozsudku se lze odvolat k pražskému vrchnímu soudu.

V ukončené části hlavního líčení šlo o zločiny z druhé poloviny 90. let minulého století, gang si tehdy údajně přišel loupežemi na víc než 25 milionů korun. Kromě Berdycha, Prokopa, Žofčína, Trumpeše a Puchara se před soudem zpovídali Josef Korbela, Ivan Kopta, Jan Zelený, Petr Hraběta, Roman Bláha, Jiří Večeřa, Simona Mašková a Martin Sýkora. Hlavní aktéři skupiny se seznámili počátkem 90. let v pražském erotickém podniku Discoland Sylvie Ivana Jonáka - Prokop, Berdych, Trumpeš, Puchar i Korbela totiž v discolandu pracovali. Druhá část hlavního líčení, která se týká pozdějších let a zahrnuje již údajnou spolupráci podsvětí s elitními policejními důstojníky, má pokračovat od 1. do 28. listopadu.

ÚS: Šářec vězněný za tunelování banky se vrátí před soud

Ústavní soud (ÚS) ve čtvrtek zrušil verdikty pražského vrchního a brněnského Nejvyššího soudu nad Martinem Šářecem, který byl odsouzen jako spolupachatel za údajné tunelování První městské banky a nyní si v pankrácké věznici odpykává pětiletý trest. Případem se bude muset už poněkolikáté zabývat Vrchní soud v Praze. Podle Ústavního soudu nelze na základě získaných důkazů kvalifikovat počínání Šářece jako podvod. "Trestní řízení vyžaduje nejvyšší možný stupeň jistoty. Nepostačí, že uváděl třetí osobu v omyl. Je třeba mít za prokázané, že již v době poskytnutí úvěru jednal v úmyslu způsobit škodu, peníze nevrátit a obohatit se, nebo jednal při vědomí, že peníze nebude moci vrátit," řekla místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová. Upozornila na řadu nejasností, nepřesností a nezodpovězených otázek v procesu.

Soud za podvod v Moravia bance poslal do vězení tři ze 17 lidí

Ostravský krajský soud zamítl téměř celou obžalobu v kauze zkrachovalé Moravia banky. Do vězení poslal tři ze 17 obžalovaných. Jedním z nich je i šéf banky Jiří Baron, který by měl ve vězení za úvěrový podvod a návod k podvodu strávit 7,5 roku. Další dva odsouzení figurovali v personálně propojených firmách. Roman Podgrabinský dostal trest o tři měsíce vyšší. Na svědomí má i podvod, zpronevěru a zneužití informací v obchodním styku. Stejného zločinu se údajně dopustil i Svatopluk Mayer, který by měl ve vězení strávit pět let. Další obžalované soudce zprostil obžaloby. Senát konstatoval, že jednání, ze kterých je žaloba vinila, nebyly trestné činy. Státní zástupce s rozhodnutím soudu nesouhlasí a proti rozsudku se odvolá.

Arbitráž mezi ČR a EMV bude pokračovat 18. ledna v Londýně

Arbitráž mezi Českou republikou a lucemburskou společností European Media Ventures (EMV) kvůli její údajně zmařené investici do regionální stanice TV3 bude pokračovat 18. ledna v Londýně. ČTK to sdělil Jaroslav Růžek z tiskového oddělení ministerstva financí. EMV se v arbitráži domáhá odškodnění ve výši zhruba miliardy korun. První předběžné jednání v arbitráži, která začala loni v srpnu, se konalo tuto středu. Podle předběžných informací od právních zástupců ČR byl na jednání v Londýně stanoven časový harmonogram dalšího průběhu arbitráže. Byly stanoveny lhůty oběma stranám pro zaslání písemných vyjádření, uvedl Růžek. Na dalším lednovém jednání bude podle Růžka tribunál přednostně posuzovat předběžnou otázku o tom, zda má pravomoc o tomto sporu rozhodnout.

Na východě Čech bylo ve středu bez elektřiny 180.000 odběratelů

Rozsáhlý výpadek elektřiny na východě Čech zasáhl ve středu večer v šesti okresech asi 180.000 odběratelů. Představuje to zhruba 28 procent klientů, které skupina ČEZ v 11 okresech regionu má. ČTK to řekla mluvčí skupiny ČEZ pro východní Čechy Šárka Beránková. Příčinou výpadku byla porucha na systému ochran transformátoru velmi vysokého napětí v rozvodně Neznášov u Jaroměře. Výpadek obdobného rozsahu a příčiny se na východě Čech stal naposledy před 15 lety.

V krajském městě výpadek zastavil trolejbusy, které zajišťují zhruba třetinu přepravy ve městě a jezdí na hlavních linkách. "Srovnat provoz trolejbusů podle jízdního řádu se nám podařilo až v závěru dne. Obdobný výpadek nepamatuji," řekl ČTK dopravní náměstek podniku Vladimír Pejřil. Plné ruce práce měli i hradečtí hasiči, kteří vyjížděli k vyproštění lidí uvězněných ve výtazích. Chod hradecké fakultní nemocnice výpadek neohrozil, protože nemocnice spustila záložní dieselagregát na výrobu proudu. V Hradci Králové způsobil výpadek elektřiny také potíže v dopravě. Na silničním okruhu přestaly jít semafory a na vedlejších silnicích se tvořily kolony.

ČMKOS chystá protesty kvůli zákoníku

Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) chystá razantní protesty proti případnému odkladu zákoníku práce. ČTK to řekl předseda ČMKOS Milan Štěch. Předáci 33 svazů konfederace se chtějí na podobě protestů dohodnout v pondělí. Kabinet navrhuje roční odklad pracovního kodexu, který má platit od ledna. Legislativní rada vlády ve čtvrtek tento záměr podpořila, uvedl odstupující ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS), který radě předsedá.

Zákoník prosadila ve sněmovně ČSSD spolu s komunisty přes veto prezidenta republiky. O posouzení kodexu požádal vládní legislativce ministr práce Petr Nečas (ODS). Podle něj analýza jeho ministerstva prokázala, že by bylo nutné novelizovat 60 bodů. Kodex by prý mohl být v několika ustanoveních i v rozporu s Ústavou. Podle zastánců normy je to naopak moderní zákon, který zajistí potřebnou ochranu zaměstnanců.

Pospíšil ČTK řekl, že zákoník se mimo jiné odkazuje na antidiskriminační zákon. Tuto normu ale Česko nemá. Pokud by kodex začal platit, zaměstnanci by ztratili ochranu před diskriminací, míní Pospíšil. Podle něj by i levicové strany měly dospět k závěru, že zákoník by situaci zaměstnanců nezlepšil, ale mohl by ji naopak zhoršit. Ministr Nečas již dříve řekl, že roční odklad má vytvořit prostor pro odstranění nedostatků v normě.

Podle Štěcha, který je současně senátorem za ČSSD, stojí za odložením normy snaha o její zrušení. "Už návrh kroků (protestů) dopracováváme a budeme o nich jednat. Myslím si, že to bude jedna z našich nejrazantnějších odezev na protizaměstnanecké kroky," řekl Štěch. Je přesvědčen o tom, že protesty by měly být důrazné. Odbory se již na jaře usnesly na tom, že by měly v případě ohrožení či rušení zákoníku použít "všechny odborové prostředky", dodal předák. Jak budou protesty vypadat, neupřesnil.

Zaměstnavatelé odsunutí platnosti zákoníku vítají. "Jde o normu, která je z pohledu podnikatelů minimálně sporná. Během této doby by měl být zákoník znovu přehodnocen a přepracován," řekl ČTK prezident Hospodářské komory Jaromír Drábek. Tento návrh nesplnil očekávání podnikatelské veřejnosti na vytvoření moderního a liberálního kodexu, takže se komora jednoznačně přiklání k jeho celkovému přepracování, dodal.

Bývalý ministr práce Zdeněk Škromach (ČSSD) řekl, že odkladem chce ODS vyvolat chaos, aby mohla pak zákoník zrušit. Podotkl, že nynější vláda nemá sílu ve sněmovně odsun kodexu prosadit. ČSSD ho nepodpoří.

Čeští vinaři dostanou od EU více než 80 milionů korun

Více než 80 milionů korun dostanou čeští vinaři od Evropské unie pro roky 2006 a 2007. Peníze jsou určené především na restrukturalizaci, tedy například omlazení či změnu odrůd na vinicích. V Čechách se to týká asi 1200 hektarů zemědělské půdy. EU na dotacích pro vinaře rozdělí celkem 450 milionů eur (necelých 13 miliard korun). Čeští vinaři jsou s výší dotace spokojeni. Drtivou většinu peněz dostanou Španělé, Francouzi a Italové.

Svaz vinařů ČR je podle svého tajemníka Martina Půčka s výší dotace spokojen. "Odpovídá to částce, kterou jsme od EU požadovali, a to i přesto, že loni jsme z asi 50 milionů dokázali využít asi jen 30 milionů," řekl ČTK. Pro příští rok je ohledně využití dotace optimističtější, protože ministerstvo zemědělství zjednodušilo administrativu žádostí o dotace a zrychlilo také platby. "Zvětšila se také skupina dotačních programů, v rámci kterých mohou vinaři o evropské peníze žádat," dodal Půček.

Policie obvinila motorkáře, jenž smrtelně zranil na přechodu dítě

Policie již obvinila jednatřicetiletého řidiče motocyklu, který ve středu smrtelně zranil na přechodu v Praze 6 sedmiletého chlapce, z nedbalostní těžké újmy na zdraví s následkem smrti. V případě uznání viny mu u soudu hrozí až pětileté vězení, řekl ve čtvrtek ČTK jeden z kriminalistů. Obviněný je dále vyšetřován na svobodě. Tragická událost se odehrála ve středu krátce před 14:00 na přechodu pro chodce v Patočkově ulici, poblíž Břevnovského kláštera. Po přechodu, kde nejsou semafory, přecházela matka se dvěma dětmi. Vozidlo, které jelo v jízdním pruhu blíže chodcům, jim dalo přednost. To ale neudělal motocyklista, který jel v sousedním pruhu. Přitom srazil sedmiletého chlapce, který na místě zemřel. Nikdo další nebyl zraněn. Řidič motorky značky Kawasaki jel podle prvotních informací rychle a nestačil včas zareagovat na chodce, kteří na přechod vstoupili.

Havel stráví následující čtyři měsíce v New Yorku a Washingtonu

Exprezident Václav Havel stráví následující čtyři měsíce ve Spojených státech. Do USA odletí v sobotu. Na cestu za oceán se s Havlem chystá také jeho žena Dagmar. První polovinu pobytu stráví v New Yorku, kam bývalého prezidenta pozvala Kolumbijská univerzita. Druhou část návštěvy bude stejně jako loni na jaře hostem Kongresové knihovny ve Washingtonu. Havlovy čeká v Americe série společenských a kulturních akcí. Exprezident také již v minulosti vyslovil přání věnovat se zde psaní. Loni vznikla ve Washingtonu část Havlovy poslední knihy Stručně prosím. Na Kolumbijské univerzitě čekají Havla přednášky a odborné diskuse. Jedním z vrcholů má být podle dřívějších informací veřejný rozhovor mezi Havlem a bývalým americkým prezidentem Billem Clintonem. Příští týden začne v New Yorku festival kompletního dramatického díla Havla, který nabídne pět her v nových překladech do angličtiny, pět anglosaských premiér a jednu světovou premiéru. Festival potrvá do počátku prosince. Pořadatelé věří, že se autor alespoň některých představení zúčastní.

V jeskyni Na Špičáku zazní koncerty, uzavřou letošní sezonu

Třemi koncerty přímo v útrobách jeskyně se rozloučí s letošní sezonou jeskyně Na Špičáku u Supíkovic na Jesenicku. Za svitu svíček v nejprostornější části jeskyně v dómu Naděje návštěvníky tuto neděli čekají dvě vystoupení. Definitivní tečku za sezonou udělá příští neděli pěvecký smíšený sbor. Do jeskyně Na Špičáku, která je nejstarším doloženým jeskynním komplexem v Česku, letos zamířilo na 17.000 návštěvníků.

Pořad ČRo Odhalení získal cenu za interaktivitu, porazil i BBC

Reality show Českého rozhlasu ze života goril s názvem Odhalení získala jednu z hlavních cen v mezinárodní soutěži přírodovědných filmů a projektů Wildscreen v britském Bristolu. Komplet dvou DVD se sestřihem pořadu zvítězil v kategorii ARKive Interactive Award určené projektům, které dokážou nejlépe skloubit možnosti digitálních technologií a interaktivity. Odhalení tak porazili například i internetový projekt Springwatch od BBC Science & Nature Interactive.

"Nejen rozhlasové a internetové, ale i televizní výstupy Odhalení vznikaly výhradně v Českém rozhlase. Je to pro nás samozřejmě velké povzbuzení při přípravě dalších multimediálních projektů," uvedl vedoucí projektu Miroslav Bobek z ČRo. Podle dostupných informací hodlá rozhlas na Odhalené navázat dalším obdobným projektem z pražské zoo.

Zvířecí reality show spustil rozhlas loni v listopadu. Gorilí samec Richard a samice Shinda, Kijivu a Kamba soutěžili "ne o deset, ani o 11, ale rovnou o 12 melounů", čímž organizátoři parafrázovali tehdejší reality show VyVolení na Primě a Big Brother na Nově. Kamery snímaly chování goril a přenášely je na webové stránky projektu, záběry nabídla i Česká televize. Lidé mohli svým gorilím favoritům posílat hlasy; v soutěži zvítězil Richard.

Ve dvorské zoo zemřely asi kvůli výpadku proudu tři malé žirafy

Tři mláďata žirafy Rothschildovy zemřela ve středu večer v zoologické zahradě ve Dvoře Králové nad Labem na Trutnovsku. Příčinou byl pravděpodobně rozsáhlý výpadek proudu v části východních Čech, po kterém se zvířata splašila a zabila. Celkem vznikla škoda 400.000 korun, řekla novinářům ředitelka zoo Dana Holečková. "Výpadkem a následným zapnutím proudu se zvířata v pavilonu polekala lamp, splašila se a po pádech na zem utrpěla smrtelná zranění," řekla Holečková. Chovatelé zoo již tragickou událost nahlásili energetikům, případ vyšetřuje také policie. "Z chovatelského hlediska to není až tak strašné, naštěstí neuhynuly chovné kusy, ale pro zoo je to samozřejmě velká ztráta," řekla Holečková.

Tři horolezci zdolali Manaslu, Hofmannová jako první Češka

Zuzana Hofmannová je první českou horolezkyní, která zdolala sedmý nejvyšší vrchol světa Manaslu, 8163 metrů vysokou himálajskou horu. Spolu s ní 2. října vystoupil na vrchol také František Kolář, o den později se totéž podařilo vedoucímu expedice Pavlu Matouškovi, který o tom po návratu úspěšné výpravy do Čech informoval ČTK. Ústecká horolezkyně Hofmannová vystoupila už na svou druhou osmitisícovku. Poprvé byla v takové výšce před dvěma lety, kdy vylezla na Šiša Pangmu (8013). Loni se neúspěšně pokoušela o Nanga Parbat (8126). Expedice byla první českou úspěšnou výpravou, která se na horu vydala v podzimním termínu. Dosud na Manaslu vylezli na jaře Josef Rakoncaj jako první v roce 1989 a o rok později Martin Minařík. Výstup byl proveden neexpedičním stylem, bez standardního zabezpečení v základním táboře, bez budování stálých postupových táborů a bez použití šerpů a kyslíku.

Fotbalová asociace se nebude zabývat zákrokem na Čecha

Stephenu Huntovi, po jehož zásahu skončil český brankář Petr Čech s proraženou lebkou v nemocnici a bude zřejmě několik měsíců bez fotbalu, nehrozí žádný trest ze strany anglické Fotbalové asociace (FA). Ta ve čtvrtek oznámila, že se událostmi ze sobotního zápasu Premier League v Readingu, v němž byli Čech a další brankář Chelsea Carlo Cudicini zraněni, zabývat nebude.

Havlát vede produktivitu NHL o dva body před Jágrem

Český hokejový útočník Martin Havlát z Chicaga zvýšil svůj náskok v čele soutěže produktivity NHL před krajanem Jaromírem Jágrem z New Yorku Rangers na dva body. Havlát vstřelil ve středečním utkání proti Montrealu sedmou branku v sezoně a v šesti duelech tak nasbíral celkem 13 bodů. Jágr vyšel proti Nashvillu poprvé bodově naprázdno a ze sedmi duelů tak má na kontě stále jedenáct bodů.

Hokejový útočník Duda předčasně končí ve švédském Malmö

Český hokejový útočník Radek Duda předčasně končí své angažmá ve švédském Malmö. Poslední celek tamní nejvyšší soutěže oznámil rozvázání spolupráce s předsezónní posilou na svém oficiálním internetovém serveru. Sedmadvacetiletý útočník přišel do Malmö před začátkem sezony z pražské Slavie a na severu Evropy odehrál celkem devět zápasů s bilancí branky a nahrávky. V poslední době však nedostával moc příležitostí a utkání sledoval pouze z tribuny.

Basketbalisté se na ME utkají s Německem, Litvou a Tureckem

Čeští basketbalisté se na mistrovství Evropy ve Španělsku v příštím roce utkají v základní skupině s týmy Turecka, Litvy a Německa. Rozhodl o tom čtvrteční los v Madridu, který postavil svěřencům Zdeňka Hummela do cesty šestý, sedmý a osmý tým z letošního mistrovství světa. Čechy čekají takřka shodní soupeři jako při jejich dosud poslední účasti na ME ve Francii v roce 1999, kdy v konkurenci Litevců, Němců a Řeků postoupili do další fáze.

Počasí

V pátek meteorologové čekají většinou oblačno, ojediněle slabě zaprší. Ráno a dopoledne se místy udrží mlhy. Teploty vystoupí na 12 až 16 stupňů.

19-10-2006