Denní souhrn zpráv Zprávy

24-10-2006

BIS: Organizovaný zločin se snaží proniknout do justice

Předmětem zájmu organizovaného zločinu je stále častěji justice. Uvádí to ve své výroční zprávě za loňský rok Bezpečnostní informační služba (BIS) s tím, že má informace o korupci na různých úrovních soudů. Dalším nebezpečím jsou podle BIS skupiny navzájem propojených osob ze samosprávy, advokacie nebo školství, které mají právní vzdělání a zároveň vliv na proces tvorby nových zákonů. "Zejména u okresních soudů dochází prostřednictvím finančních úplat soudcům k udělování neoprávněných výhod vězňům, popřípadě dalším klientům", uvádí se dále v materiálu. Do korupčního jednání jsou zapojeni i někteří advokáti a státní zástupci. Podle zpravodajské služby také existuje několik modelů, jak v průběhu trestního řízení diskreditovat, kompromitovat nebo zastrašovat státní zástupce.

"Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil považuje tyto informace za závažné a požádá ředitele BIS Jiřího Langa, zda je možné je konkretizovat," reagoval mluvčí ministerstva Pavel Staněk. "Slyším o korupci u soudů už 15 let, ale zatím se jedná jen o zvěsti a pořád se nic neděje. S výjimkou jednoho případu skupiny kolem soudce Berky a ještě jednoho soudce se ta podezření nedostala dál než do oblasti těch zvěstí. Doufám, že si je BIS vědoma závažnosti svých podezření a předpokládám, že bude následovat další krok v podobě prokázání těchto podezření," řekl ČTK prezident soudcovské unie Jaromír Jirsa. Připomněl, že také několik nevládních organizací v čele s Transparency International obecně nepovažuje soudy za korupcí ohrožené prostředí.

BIS také uvádí, že některé podnikatelské skupiny se snaží proniknout do státní správy a ovlivňovat ji. Jako příklad takového počínání BIS v materiálu uvádí metody skupiny kolem kontroverzního podnikatele Tomáše Pitra. Podnikatelské skupiny se podle BIS pokoušejí ovlivňovat státní zaměstnance a pronikají do úřadů a institucí, kde si budují osobní vazby. BIS loni zaznamenala několik případů, kdy úředníci například vynášeli z úřadů citlivé informace nebo upravovali na zakázku úřední dokumenty. Služba zároveň uvádí, že někteří státní úředníci tlaku různých skupin podléhají a nelze vyloučit, že část z nich úplatky aktivně vyžaduje.

Až polovina z 60 ruských diplomatů působících v České republice jsou příslušníci rozvědky. Jejich práce se podle výroční zprávy Bezpečnostní informační služby orientuje především na prosazování ekonomických zájmů Ruska. Silně se angažovali například při jednáních o dohodě mezi Ruskou federací a Českou republikou o hospodářské, průmyslové a vědeckotechnické spolupráci, uvádí materiál BIS. Služba také poukazuje na skutečnost, která možnost ohrožení českých zájmů ještě zvyšuje. Někteří ruští zpravodajští důstojníci a lidé působící v jejich prospěch se podle BIS loni stýkali s členy ruského organizovaného zločinu v Česku. Konkrétní riziko těchto vazeb vidí v možném využívání korupčních, finančních a vlivových možností ruského organizovaného zločinu zpravodajskými službami.

BIS loni prověřovala několik podezření z terorismu

V roce 2005 se Bezpečnostní informační služba (BIS) zajímala o několik lidí podezřelých z možné přípravy teroristického útoku v Česku. Zprávy zmiňuje například o případu tří Egypťanů podezřelých z přípravy teroristického útoku na civilní letadlo. Trojice Egypťanů se při letu na lince OK 447 z Osla do Prahy pokusila vniknout do pilotní kabiny letadla Českých aerolinií. "Existující podezření, že mělo jít o test bezpečnostních opatření v českých letadlech, se nepodařilo potvrdit ani vyvrátit," konstatuje služba. Po přistání letadla na ruzyňském letišti byli cizinci zadrženi a eskortováni do Egypta. Kontrarozvědka se také podílela na objasňování činnosti Alžířana, který měl podle dostupných informací údajně plánovat teroristický útok proti neurčeným cílům v Česku.

Náznaky řešení povolební patové situace se rýsují, soudí prezident Klaus

Prezident Václav Klaus soudí, že náznaky řešení povolební patové situace se rýsují. Řekl to po setkání se zástupci komunistů na Pražském hradě, kterým završil sérii konzultací s představiteli parlamentních stran. Doplnil však, že názory politických stran jsou ještě stále dost odlišné, a strany proto budou muset ve svých postojích ještě něco přidat nebo ubrat. Klaus prosazuje dohodu politiků, ať už o stabilní vládě, nebo o předčasných volbách. ODS chce přechodný kabinet a co nejdříve volby, které ale odmítá ČSSD. Zelení a lidovci se nesmíří s řešením, které by bylo závislé na KSČM, v jejich zájmu není ani velká koalice obou nejsilnějších stran.

Topolánek prý ví o poslanci, který čelí kvůli vládě vydírání

Premiér a šéf ODS Mirek Topolánek prý ví o poslanci, který je vydírán kvůli sestavování nové vlády. Neprozradil ani jeho jméno, ani z které je strany. Diskuse o "přeběhlících" z opačného politického tábora, kteří by případně mohli pomoci získat předsedovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi potřebnou většinu hlasů ve sněmovně, oživil pondělní rozhovor Topolánka na Frekvenci 1. Na otázku, co říká zvěstem, že Paroubek má tři lidovce, které využije při hlasování o důvěře své vládě, premiér řekl: "Tak, to jsou ti, o kterých já říkám, že mají tu osmatřicítku na spánku a jsou buď vydíráni, nebo korumpováni". Připomněl v té souvislosti záměr prezidenta Václava Klause nejmenovat žádnou vládu, která by byla závislá na "přeběhlíkovi" zprava či zleva. V úterý Topolánek dodal, že ve Frekenci 1 nemluvil ani o počtu údajně vydíraných poslanců, ani o tom, z jaké jsou strany. Úřadující šéf KDU-ČSL Jan Kasal vyloučil, že by někdo ze 13 poslanců jeho strany čelil vydírání. První místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka poznamenal, že sociální demokracie průběžně jedná s ostatními stranami i poslanci, úvahy o vydírání či korupci ale jednoznačně odmítl.

ČSSD podpoří rozpočet, bude-li spolurozhodovat o prodeji ČEZ

Sociální demokraté by byli v prvním čtení ochotni podpořit zákon o státním rozpočtu, pokud by se případný prodej části státního podílu v energetické společnosti ČEZ uskutečnil v příštím roce pouze po dohodě s nimi. ČTK to po jednání poslaneckého klubu ČSSD řekl poslanec a exministr průmyslu a obchodu Milan Urban. Podle místopředsedy sněmovny Lubomíra Zaorálka bude ale ČSSD prosazovat jinou možnost, než prodej státního podílu ve společnosti ČEZ. Prodej části energetické firmy má přinést do státní pokladny kolem 30 miliard korun. První čtení vládního návrhu zákona o státním rozpočtu na příští rok se uskuteční ve čtvrtek 26. října.

Rozpočet na příští rok zřejmě zkomplikuje finanční situaci krajů

Návrh rozpočtu na příští rok, pokud bude schválen, zřejmě zkomplikuje další fungování krajů. Regiony totiž budou mít kvůli řadě nových zákonů méně peněz na rozvoj a investice, o to více budou muset vynaložit na běžný provoz a administrativu. Ohroženo tak může být i spolufinancování projektů z fondů Evropské unie. Vyplývá to z jednání ministra financí Vlastimila Tlustého s hejtmany. Kraje podle hejtmanů nemají zatím jasno, kde peníze na spolufinancování projektů z fondů EU získají. Proto se podle nich bude muset ve státním rozpočtu na další roky toto spolufinancování definovat. Nedostatek peněz na projekty spolufinancované EU lze podle Tlustého vyřešit i úvěry. "Obecně jsem proti úvěrům, které se projí. Ale úvěry na investice a rozvoj nejsou ničím špatným," naznačil možný způsob řešení ministr.

Svaz KOVO podpoří protest za zákoník práce, navrhuje 25. listopad

Nejsilnější odborový svaz KOVO podpoří chystanou demonstraci ústředí odborů proti snaze vlády odložit účinnost zákoníku práce. Svaz KOVO navrhuje udělat protest 25. listopadu před Úřadem vlády. Svaz tam chce demonstraci uspořádat přesto, že si údajně toto místo do konce roku v pondělí zadal jiný subjekt. Svaz KOVO sdružuje přes 180.000 lidí. Kabinet navrhuje roční odklad pracovního kodexu, který má platit od ledna 2007. Zákoník práce je kodexem, kterým se řídí pět milionů zaměstnanců a stovky tisíc zaměstnavatelů. Legislativní rada vlády minulý týden odklad podpořila.

Naopak proti zákoníku práce jsou nemocnice. Norma umožňuje například, aby odborové organizace zakázaly práci přesčas. Pro nemocnice to bude znamenat další pracovníky a navýšení nákladů, řekl ČTK po jednání zdravotnické komise Asociace krajů na veletrhu HospiMedica jihomoravský radní Ladislav Adamec. Výhrady má i Asociace nemocnic ČR. Nyní lékař v nemocnici dostává více, když pracuje, než když takzvaně čeká na práci, za což má poloviční odměnu. Nová norma už čekání na práci nezná. Nemocnice dosud dělením hodin na ty, kdy lékař pracuje a kdy čeká, opticky snižovaly počty přesčasů tak, aby se blížily povolenému limitu. Zákoník práce omezuje možnosti přesčasové práce, soudí někteří odborníci.

ČR dává nejvíce peněz na sociální výdaje z nových zemí EU

Česká republika vydává na nejrůznější sociální dávky nejvíce peněz z nových členských států Evropské unie, s výjimkou Slovinska. Za starými členy společenství však stále výrazně zaostává. Vyplývá to z nové statistiky Eurostatu. Největší sociální ochranu od státu požívají Lucemburčané, nejmenší naopak Lotyši. Sociální stát v ČR má ale do podoby, která platí v západní Evropě, stále ještě velmi daleko. Lucembursko, jeden z nejbohatších států EU, vydává na hlavu více než třikrát více než Česko. Je velmi pravděpodobné, že rozdíl mezi Českem a západní Evropou se bude poměrně rychle snižovat. HDP České republiky totiž roste jedním z nejrychlejších temp v evropském společenství. V Evropské unii nejvíce "sociálních" peněz putuje starým lidem a na dávky pro pozůstalé. Tyto dvě kategorie tvoří v průměru více než 45 procent všech výdajů na sociální dávky.

Českou rozvojovou pomoc do zahraničí má koordinovat nová agentura

Česká rozvojová a humanitární pomoc v zahraničí by měla být napříště lépe organizovaná. Přispět by k tomu měla agentura pro rozvojovou spolupráci, kterou navrhuje ministerstvo zahraničí zřídit novým zákonem. Odborníci již dlouho upozorňují na to, že je nutné zlepšit systém české zahraniční spolupráce. Říkají, že je roztříštěná a ministerstva často konají nezávisle na sobě. Česko letos poskytne na rozvojovou pomoc chudým státům 3,3 miliardy korun, což je o 100 milionů více než loni. Část je určena na příspěvky mezinárodním organizacím, zbytek jde přímo do jednotlivých zemí. V současnosti má ČR osm, po rozdělení Srbska a Černé Hory respektive devět, prioritních zemí: Angolu, Bosnu a Hercegovinu, Jemen, Vietnam, Moldavsko, Mongolsko, Srbsko, Černou Horu a Zambii. Česká republika patří v rozvojové pomoci mezi desíti novými členy EU k nejlepším, v porovnání s původní patnáctkou ale stále pokulhává. ČR na tuto pomoc vynakládá ročně 0,11 procenta svého HDP, do roku 2010 to má být 0,17 procenta HDP.

Klaus: Oslavy výročí maďarské revoluce byly nejednoznačné

Výraznou nejednoznačnost oslav 50. výročí potlačení maďarské revoluce zdůraznil český prezident Václav Klaus, který v Praze moderoval debatu na téma, proč je důležité na tyto historické události nezapomínat. V uplynulých dvou dnech se v Budapešti konaly velkolepé, okázalé oficiální akce, které ale provázely pouliční potyčky demonstrantů s policií, vylíčil Klaus, který se oslav zúčastnil. Za zajímavou tezi označil vyjádření maďarského premiéra Ference Gyurcsányho, že zatímco v roce 1956 šlo o svobodu, dnes jde o demokracii. Právě proti premiérovi stovky demonstrantů protestovaly. Gyurcsányho slova o tom, že vláda lhala o stavu ekonomiky, vyvolala v polovině září největší nepokoje od pádu komunismu; zraněny tehdy byly desítky lidí. Pravicová strana Fidesz demonstrace za jeho odstoupení přirovnala právě k protestu, který 23. října 1956 stál u zrodu povstání.

Sněmovna schválila roční odklad zavedení registračních pokladen

Registrační pokladny budou s největší pravděpodobností zavedeny až od 1. ledna 2008. Roční odklad zavedení pokladen schválila sněmovna. Povinné registrační pokladny prosadila ČSSD jako nástroj na omezení šedé ekonomiky. Stát se pomocí daňových slev snažil přimět co nejvíce obchodníků k nákupu a evidenci registračních pokladen ještě do konce června, tehdy opoziční ODS však slíbila, že v případě volebního vítězství tuto povinnost zruší. Podnikatelé se do nákupu pokladen nehrnuli a registrační pokladny navzdory lákadlu daňových slev do konce června přihlásila úřadům jen zhruba tisícovka obchodníků a restauratérů. Podnikatelé tvrdí, že registrační pokladny s fiskální pamětí znamenají zvýšené náklady nejen pro podnikatele, ale i pro státní správu. Podle ministra průmyslu a obchodu Martina Římana (ODS) nemá zavedení registračních pokladen žádný smysl.

ODS ve sněmovně neuspěla s návrhem na změny v bodovém systému

Občanští demokraté ve sněmovně neuspěli s návrhem změnit podobu bodového systému, který na českých silnicích platí pro řidiče od letošního července. Výhrady měli k návrhu poslanci téměř všech ostatních stran. Většinou se shodli na tom, že jakékoli zmírnění nastavených parametrů by mohlo vést k destrukci celého systému. Podle ČSSD je důležité, aby sněmovna vyslala jasný signál o tom, že se zákon změkčovat nebude. Sněmovna vrátila ODS návrh k přepracování. Poslanci ODS v novele navrhovali zvednout hranici 12 trestných bodů pro řidiče na 18. Tvrdí, že současný systém je příliš přísný a poskytuje prostor pro korupci a šikanu. Poslanci ODS v novele také navrhovali vypustit část bodově ohodnocených přestupků, a to takových, které podle nich nemají pro bezpečnost provozu na pozemních komunikacích zásadní význam, případně jejichž spáchání je hůře prokazatelné a následně obtížně přezkoumatelné. Zrušena by podle nich měla být také spodní hranice pokut.

Podle odborníků i policistů má bodový systém na současnou situaci na silnicích zásadní vliv. Podle statistik policie letos v srpnu zemřelo na českých silnicích nejméně lidí za posledních 36 let. Za oba prázdninové měsíce zemřelo o 74 lidí méně než loni. Snížil se také počet všech automobilových nehod. Na druhou stranu se podle policie ve srovnání s počátkem prázdnin již snížila ukázněnost řidičů.

Sněmovna uvolnila 60 milionů Kč na likvidaci záplav

Na likvidaci škod způsobených letošními jarními záplavami půjde dalších 60 milionů korun. Rozhodla o tom sněmovna, když schválila příslušnou předlohu. Peníze by měla Česká republika čerpat z úvěru od Evropské investiční banky (EIB). Jde o zbylé prostředky, které banka poskytla na odstraňování povodňových škod v roce 2002. Peníze zůstaly podle ministerstva financí nevyužity kvůli úsporám ministerstva zemědělství a pohybu kurzu české měny vůči euru. Česká republika získala na odstraňování povodňových škod v rámci úvěru od EIB v roce 2002 celkem 400 milionů eur (dnes přibližně 11,2 miliardy Kč).

Změna klimatu sníží podle zelených hladinu Labe

Čeští a němečtí zelení se chystají požádat českou vládu, aby přehodnotila souhlas s výstavbou jezu na Labi v Děčíně. Vedle už dříve předkládaných argumentů týkajících se nevratnosti investice ve výši 117 milionů eur předloží i klimatologické prognózy. Podle nich ubude do roku 2100 v Německu srážek až o třetinu, čímž výrazně klesne počet dnů v roce s hloubkou splavnosti Labe 160 centimetrů. Německá vláda Česku slíbila, že zhruba pětisetkilometrový úsek německého Labe bude dosahovat této hloubky celý rok. Podle Franka Wechsunga z Postupimského institutu pro výzkum následků klimatických změn je tento slib nesplnitelný, čím dál častěji bude hrozit, že lodi budou dřít o dno.

Podle statistik odpůrců výstavby jezů na Labi nesplňuje řeka potřebnou hloubku sto dní v roce. Kvůli stoupajícím letním teplotám a ubývání srážek v Německu bude takových dnů přibývat. Paradoxně v zimě, kdy by mělo být vody v korytu dost, pak loďařům zřejmě budou častěji způsobovat problémy ledové kry, jak tomu bylo v uplynulé zimě. Zaledňování hladiny je podle Wechsunga výsledkem vyčištění toku od solí, které do vody vypouštěly průmyslové závody v druhé polovině minulého století.

Polská prokuratura vyšetřuje, zda Poláci jsou v Česku otroky

Polská prokuratura se začala zabývat případem Poláků, kteří pracují v Česku ve výrobě automobilů. Oblastní státní zastupitelství v Rzeszowě prověřuje, zda byli polští dělníci v mladoslavské Škodě Auto zastrašováni, nuceni pracovat na dvě směny za sebou a špatně placeni. Informovala o tom agentura PAP. Polský deník Gazeta Wyborcza minulý týden napsal, že Poláci zaměstnaní v Česku ve výrobě aut žijí jako otroci. Škoda Auto však nařčení odmítla. Žalobu podalo šest bývalých pracovníků továrny v Čechách, které zaměstnávala ostravská personální agentura Zetka Auto, subdodavatel mladoboleslavské Škody.

Julínek chce sjednotit podmínky pro VZP a ostatní pojišťovny

Úřadující ministr zdravotnictví Tomáš Julínek chce srovnat podmínky pro Všeobecnou zdravotní pojišťovnu (VZP) a zaměstnanecké pojišťovny. VZP má nyní samostatný zákon. Julínek chce v novém zákonu sjednotit legislativu s podmínkami pro ostatní zdravotní pojišťovny a zároveň zajistit větší kontrolu státu a lépe regulovat trh zdravotního pojištění. Ministr to řekl novinářům na brněnském veletrhu HospiMedica. Julínek je ve funkci asi dva měsíce, jeho vláda už ale podala demisi. V Česku nyní funguje osm zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven a VZP. U VZP bylo v polovině letošního roku 6,62 milionu lidí, u zaměstnaneckých pojišťoven 3,72 milionu pojištěnců.

Rada postižených si stěžuje vysílací radě na spot pro neziskovky

Národní rada zdravotně postižených (NRZP) si stěžuje Radě pro rozhlasové a televizní vysílání na reklamu na podporu neziskových organizací. Spot, který nabádá firmy a podnikatele k odepsání darů z daňového základu na pomoc potřebným, je podle ní neetický a uráží lidi s handicapem. Reklama připomíná sitcom. Vozíčkář v ní říká, že "už je stejně odepsanej". Slepec neví, "jak přišel k houslím", které si rozsedne. Bílou holí mezitím vytáhne nemocnému "kapačku" z ruky. Ve skříni se tísní skupinka Asiatů, na pohovce pláče romská žena a bezdomovci upadne ruka. Obraz podbarvuje smích a doplňuje komentář: "Zajímají vás osudy odepsaných lidí? Odepište je taky. Jako peněžní dar z daňového základu."

Podle předsedy rady postižených Václava Krásy je takové zobrazování handicapovaných ponižující. Uvedl, že spot "nepřijatelně zlehčuje osud lidí se zdravotním postižením a urážlivě je nálepkuje jako odepsané lidi". Popisuje je prý jako afektované osoby, které jsou odkázány jen na milosrdenství druhých. "Spot i přes určitou nadsázku vyvolává celkový dojem, že tito lidé jsou spodinou společnosti a nejsou schopni se o sebe postarat ani při základních životních potřebách," dodal Krása.

Praha přestává mít nárok na regionální pomoc

Praha již nebude mít v příštích letech nárok na plnou státní podporu hospodářského rozvoje chudých regionů, kterou umožňuje Evropská unie. V české metropoli totiž hrubý domácí produkt na obyvatele přesahuje 75 procent průměru EU, takže hlavní město bude mít právo na regionální pomoc jen dva roky. Evropská komise schválila mapy regionální podpory na léta 2007 až 2013 pro Českou republiku, Irsko a Litvu. Z mapy vyplývá, že 88,6 procenta obyvatel ČR mimo Prahu žije v regionech s nižším HDP, než je 75 procent unijního průměru. Tyto regiony v ČR jsou tak způsobilé pro regionální investiční podporu v maximální míře od 30 do 40 procent investičních nákladů, uvedla EK. Praha bude mít nárok na tuto podporu po dvouleté přechodné období a jen do deseti procent nákladů.

Nejvyšší soud potvrdil doživotí za vraždu rodiny v Tučapech

Nejvyšší soud potvrdil doživotí pro Miloslava Širůčka, který předloni v Tučapech na Táborsku zastřelil kvůli penězům oba rodiče a bratra. Širůček nesouhlasil s výjimečným trestem a požadoval nový proces. Tragédie se odehrála předloni v listopadu. Širůček se doma pohádal s otcem Miloslavem, který mu vytýkal neuspořádaný život. Aby syn otce umlčel, zmocnil se jeho zbraně a střelil jej do hlavy. Zezadu pak střelil do týla i matku Marcelu, aby se zbavil svědka vraždy. Ze stejného důvodu, umocněného nenávistí, zabil i mladšího bratra Davida, který se marně pokoušel utéct. Zbraň zahodil do nedalekého rybníka. Širůček v celém soudním procesu neprojevil lítost. Ačkoli se původně ke zločinu přiznal, později tvrdil, že rodiče zabil nejspíš bratr, kterého on usmrtil v sebeobraně.

Brněnská policie zadržela muže podezřelého z okradení sedmi bank

Kriminalisté zadrželi v uplynulých dnech čtyřiadvacetiletého muže, který podle nich připravil sedm bank v Brně prostřednictvím úvěrových podvodů o přibližně 2,2 milionu korun. Využíval k nim padělané doklady, které si sám vyráběl. Byl tak zkušený, že jeden z padělaných občanských průkazů nepoznali ani policejní experti. Mladý muž studoval v minulosti na vysoké škole ekonomii. Přivydělával si jako zprostředkovatel úvěrů. Bankám dokonce nabízel služby v oblasti ochrany před úvěrovými podvody. Když o ně nebyl zájem, pustil se do této trestné činnosti sám. Na podvody se přišlo náhodou. Loni Česká spořitelna policii oznámila, že jeden z klientů nesplácí stotisícový úvěr. Záhy se zjistilo, že jméno klienta je smyšlené - nikdo se jménem napsaným na úvěrové smlouvě totiž není v evidenci obyvatel Česka.

Český pašerák narkotik dostal ve Švédsku 10 let vězení

Městský soud v jihošvédském Malmö odsoudil třiačtyřicetiletého českého pašeráka drog k deseti letům vězení a následnému doživotnímu vyhoštění ze země. Odsouzený Čech byl chycen při činu, ve chvíli, kdy vezl do Skandinávie 10 kilogramů heroinu. Soudní přelíčení bylo nezvykle krátké, neboť český pašerák se k činu přiznal a dodal, že více k tomu již nemá co říci. Odsouzený vypověděl, že se nechal k převozu drogy jako kurýr najmout proto, aby ze získané odměny mohl splatit dluhy. Jako honorář měl údajně slíbeno 10 000 eur, tedy přibližně 300 000 českých korun.

Výpravčí v Ostravě jen těsně zabránil srážce osobních vlaků

Výpravčí na nádraží v Ostravě-Kunčicích jen těsně zabránil vlakovému neštěstí. Dvě soupravy, ve kterých cestovalo asi 70 lidí, od srážky nakonec dělilo jen deset metrů. Na vině je pravděpodobně strojvedoucí jedné z nich, který projel na červenou. Policie ho nyní podezřívá z obecného ohrožení z nedbalosti. "Reálně hrozilo, že se vlaky srazí. V ohrožení byli i cestující," řekl ČTK mluvčí drážní inspekce Zdeněk Neusar. Dodal, že neštěstí zabránila jen duchapřítomnost výpravčího, který vlak na špatné koleji zastavil na poslední chvíli prostřednictvím vysílačky.

Do Velkých Pavlovic míří vzorky nejlepších červených vín světa

Druhý ročník mezinárodní přehlídky Salon červených vín si klade za cíl porovnat červená vína z domácí produkce s víny dováženými ze zahraničí. Akci budou koncem listopadu hostit Velké Pavlovice na Břeclavsku. Pořadatelé oslovili všechny dovozce červených a růžových vín a také desítky jihomoravských vinařů, očekávají účast kolem 300 až 400 vzorků. "Letos chceme lidem představit vína ze všech zemí, které dováží na český trh. Kromě tradičních vinařských zemí, jako Francie nebo Itálie, jsme proto oslovili také Gruzii, Libanon, Austrálii nebo třeba Čínu," řekl Martin Prokeš z pořádajícího občanského sdružení Forum Moravium. Cílem mezinárodního festivalu je prezentace a soutěžní porovnání červených vín domácího původu s víny z dovozu. "Bílá vína z Moravy patří ke světové špičce, my chceme ukázat, že i červená domácí vína snesou srovnání se světovou produkcí," dodal organizátor. Vínu se v Česku daří, jeho spotřeba v posledních letech stoupá. Zatímco v roce 1993 byla průměrně 12 litrů vína na osobu ročně, nyní se pohybuje kolem 17 litrů. I tak ale Česko zaostává za Evropou, kde se průměr pohybuje od 25 do 32 litrů.

Zraněný brankář Petr Čech byl propuštěn z nemocnice

Zraněný fotbalový brankář Petr Čech byl propuštěn z nemocnice do domácího léčení. V příštím týdnu by se měl gólman londýnské Chelsea zapojit po operaci zlomené lebeční kosti do lehkého tréninku. ČTK o tom informoval David Trávníček z agentury Sport Invest. Čechův zdravotní stav se údajně každým dnem zlepšuje, v následujících dnech bude čtyřiadvacetiletý reprezentační brankář pokračovat v rehabilitaci. "Podle standardních medicínských postupů je běžná doba k plnému uzdravení fraktury lebky tři měsíce. To je také čas, který bude podle všech předpokladů nutný k tomu, aby se Petr Čech mohl vrátit do plného tréninkového procesu," uvedl Trávníček v tiskové zprávě.

Čech se zranil 14. října v ligovém duelu s Readingem po střetu s kolenem protihráče Stephena Hunta. Operován byl na specializované klinice v Oxfordu, ve čtvrtek pak byl převezen do jiné nemocnice blíže ke svému londýnskému domovu.

Počasí

Bude polojasno, teploty 13 až 17 stupňů Celsia

24-10-2006