Zprávy

Topolánek chce pro svou novou vládu získat důvěru sněmovny

Prezident Václav Klaus ve středu na Pražském hradě jmenoval Mirka Topolánka premiérem. Předseda občanských demokratů tak po neúspěchu s menšinovou vládou ODS dostal druhou šanci sestavit kabinet. Ocitl se v unikátní dvojroli šéfa dosluhující vlády a premiéra, který má zformovat nový kabinet. Současná vláda práci ukončí po jmenování nového kabinetu. Topolánek doufá, že tentokrát jeho vláda získá důvěru poslanců. "Teď přijdu, vypakuji toho starého (premiéra) ze své židle a pokusím se opravdu zodpovědně připravit pokus, který bude mít úspěch," řekl Topolánek po jmenování na Pražském hradě ČTK. O personální nebo programové obměně své dosavadní vlády zatím Topolánek nechtěl hovořit.

Sociální demokraté čekají písemné návrhy

Sociální demokraté očekávají od premiéra Mirka Topolánka písemné návrhy řešení politické situace. Předseda ČSSD Jiří Paroubek ve středu na tiskové konferenci odmítl spekulace o tom, že sociální demokraté chtějí s ODS uzavřít obdobu opoziční smlouvy z let 1998 až 2002. "Určitě to nebude smlouva tohoto typu," uvedl. Případná dohoda s ODS na vládě by měla být podle něho veřejná, průzračná a krystalicky čistá. Od ODS očekává "tvůrčí přístup". Už ve středu ČSSD navrhla, že by menšinový kabinet ODS s podporou ČSSD mohl vládnout dva roky. Ve středu Paroubek mezi variantami řešení politického patu jmenoval i možnost velké koalice ODS a ČSSD s tím, že "on sám ustoupí do pozadí". To, že by mohla vzniknout vláda s mandátem až do konce volebního období, si nedokáže představit. Připustil, že ČSSD by chtěla s ODS mluvit o vládě "exkluzivně". Takovou smlouvu, třeba i "v podobě rukoudání", by podle něj mohla ČSSD a ODS uzavřít za dva týdny. V létě takové řešení ODS odmítla, i v současnosti tvrdí, že chce konzultovat se všemi sněmovními stranami.

Klaus jmenoval Bureše dalším místopředsedou Nejvyššího soudu

Prezident Václav Klaus ve středu jmenoval Jaroslava Bureše místopředsedou Nejvyššího soudu (NS). Bureš tak bude spolu s dalším místopředsedou Pavlem Kučerou zástupcem Ivy Brožové, kterou chtěl Klaus z čela této instituce dříve odvolat. Brožová je po květnové nehodě, kdy ji srazil neopatrný řidič, stále mimo úřad. Středeční Klausův krok označila za protiústavní, NS má mít podle jejího výkladu zákona a ústavy jen jednoho místopředsedu. Bureš pokládá úvahy o neústavnosti prezidentova rozhodnutí za nesmysl. Potřebu jmenování druhého místopředsedy vysvětlují Klaus i Bureš právě dlouhodobou pracovní neschopností šéfky soudu. Příchod Bureše vítá i Kučera. "Pro chod soudu už není déle únosné, aby veškeré úkoly předsedy i místopředsedy při správě Nejvyššího soudu vykonával pouze jeho stávající místopředseda (Kučera)," tlumočil prezidentův názor mluvčí Hradu Petr Hájek. Dodal, že Klaus konzultoval Burešovo jmenování s ministrem spravedlnosti Jiřím Pospíšilem a premiérem Mirkem Topolánkem. Také podle Bureše již Kučera nemohl zvládat všechny úkoly sám.

STEM: Lidé nejvíce důvěřují Ústavnímu a Nejvyššímu soudu

Z českých soudních a kontrolních institucí se těší největší důvěře veřejnosti Ústavní a Nejvyšší soud. V říjnovém průzkumu společnosti STEM je označily za důvěryhodné téměř tři čtvrtiny oslovených. Více než sedmdesátiprocentní podporu mezi občany má i úřad ombudsmana. Obecně podle sociologů platí, že důvěra v soudní a kontrolní instituce je v Česku trvale vysoká. Ústavnímu a Nejvyššímu soudu důvěřuje shodně 72 procent dotázaných, úřadu veřejného ochránce práv o jedno procento méně. Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) pokládá za důvěryhodnou instituci 69 procent respondentů a Evropský soudní dvůr 66 procent. Stabilní důvěře se podle STEM těší zejména Nejvyšší soud.

Sněmovna kvůli úsporám odložila platnost zákona o službě úředníků

Státní úředníci se budou řídit novým služebním zákonem zřejmě až od ledna 2009. Sněmovna ve středu schválila už třetí odklad účinnosti této normy, která by jinak začala platit od příštího roku. Důvodem odložení je snaha ušetřit v rozpočtu až čtyři miliardy korun, které by bylo jinak nutné vyplatit na platech státním zaměstnancům. Návrh ještě posoudí Senát a prezident. Služební zákon upravující podmínky práce ve státních úřadech byl schválen již v dubnu 2002, jeho účinnost ale byla již dvakrát posunuta. Další odložení navrhla ještě odstupující vláda Jiřího Paroubka (ČSSD). Podpořil ho ale i současný kabinet. Proti dalšímu odložení zákona ve středu ve sněmovně hlasovali jen poslanci Strany zelených a někteří lidovci.

Sněmovna pro změny nemocenské, odklad nového systému ale neuspěl

Sněmovna ve středu velkou většinou hlasů schválila postupné změny v systému nemocenské, což má státnímu rozpočtu ušetřit miliardy korun. Občanským demokratům, které podpořili lidovci a zelení, se ale nepodařilo prosadit, aby byl nový model nemocenské o rok úplně odložen. Novelu nyní posoudí Senát, kde má ODS většinu. Znění, které ve středu přijala sněmovna, by znamenalo, že dávky v nemoci by od příštího roku měli pracovníkům v prvních dvou týdnech nemoci vyplácet zaměstnavatelé. Stát by jim pak ale peníze vrátil. Odvody firem by přitom zatím zůstaly stejné jako nyní, snižovaly by se postupně až v dalších letech. Občanští demokraté tvrdí, že odklad nového systému by rovněž znamenal miliardové úspory a zároveň by umožnil připravit jinou a lepší normu. ČSSD a komunisté se ale postavili proti odkladu, a návrh tak vzhledem k vyrovnanému poměru sil neuspěl.

Krizový štáb varoval, že váznou dohody lékařů s pojišťovnami

Pokud se lékaři nedohodnou s některou zdravotní pojišťovnou na přijatelných úhradách za péči ve druhém pololetí, začnou svým pacientům doporučovat, aby od ní odešli. Krizový štáb soukromých lékařů, lékárníků a nemocnic ve středu varoval, že dohody se zdravotními pojišťovnami o cenách péče na toto období váznou. "Pokud dohody uzavřeny nebudou, může nastat velký přesun pacientů od těchto pojišťoven," řekl ve středu novinářům za krizový štáb Jan Jelínek. Poznamenal, že jednání zatím trvají, a tak nechce vyslovovat hrozby. Problém však se týká hlavně Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Ředitel VZP Pavel Horák ČTK řekl, že dodatky o cenách péče uzavřela s VZP už valná většina praxí, takže postoj vedení lékařských organizací a jejich členů se liší.

Ceny cigaret asi neporostou tak rychle, jak chtěla minulá vláda

Sněmovna ve středu schválila změny sazeb spotřební daně u tabákových výrobků. Ceny cigaret pravděpodobně nebudou růst tak rychle, jak původně plánovala bývalá vláda ČSSD. Podle některých odhadů by například krabička cigaret Petra mohla stát v příštím roce 55 korun místo původně plánovaných 60 korun. Podle ministra financí Vlastimila Tlustého (ODS) by cigarety mohly zdražit v průměru asi o deset korun. Tabákoví výrobci pomalejší růst spotřební daně vítají, podle nich může schválený růst daně znamenat zdražení asi o osm až deset korun na krabičku. Předlohu musí ještě projednat Senát a podepsat prezident republiky. Poslanci ve středu také rozhodli, že od spotřební daně budou od roku 2007 osvobozeny stlačené zemní plyny, které se používají jako pohonné hmoty v dopravě. Neúspěšní byli ale poslanci ODS ve snaze snížit spotřební daně z benzinu o 1,30 koruny za litr. Snížení navrhovali také u motorové nafty, a to o 40 haléřů na litr.

Sněmovna souhlasí s tím, aby si ČR vzala úvěr na prevenci záplav

Sněmovna ve středu schválila návrh zákona, který má republice umožnit vzít si u Evropské investiční banky (EIB) úvěr do devíti miliard korun. Předlohu nyní posoudí Senát a prezident. Peníze mají sloužit na financování protipovodňových opatření. Návrh navazuje na rozhodnutí minulé vlády z počátku května, která schválila záměr zřídit při ministerstvu zemědělství protipovodňový fond. Měl by mít formu zvláštního účtu, na němž se má v první fázi z různých zdrojů soustředit 15 miliard. Kabinet plánoval, že osm až deset miliard korun účet vydá na protipovodňová opatření v letech 2007 až 2010. Kromě úvěru od EIB, splatného do 30 let, má zvláštní účet shromáždit ještě dvě miliardy ze státního rozpočtu a čtyři miliardy z privatizace.

Sněmovna o rok odložila povinnost instalovat do bytů termoventily

Poslanecká sněmovna ve středu o jeden rok odložila povinnost vlastníků a nájemníků bytů nainstalovat na tepelná zařízení termostatické ventily. Podle platné právní úpravy musí být termoventily nainstalovány do konce letošního roku. Sněmovní hospodářský výbor ale navrhl a prosadil roční odklad. Předlohu musí ještě projednat Senát a podepsat prezident republiky. O povinnosti instalovat termostatické ventily jednala sněmovna v rámci novely zákona o hospodaření energií. Komunističtí poslanci, kteří byli autory novely, také prosadili, aby nájemníci a majitelé bytů dostali možnost sami rozhodnout o tom, zda do svých bytů ventily nainstalují. O jiném způsobu regulace tak bude moci usnesením rozhodnout dvoutřetinová většina nájemníků nebo majitelů bytů.

Sněmovna Židům umožnila, aby bez omezení žádali o zabavená díla

Židé, jejichž rodinám byla za druhé světové války zabavena umělecká díla, zřejmě budou moci požádat o jejich vrácení i po skončení letošního roku. Sněmovna ve středu schválila novelu zákona o zmírnění některých křivd holokaustu, která tuto lhůtu ruší. Novelu ještě posoudí Senát a prezident. Podle nynějších předpisů je posledním dnem, kdy je možné vznést nárok na vrácení konfiskovaných uměleckých děl, letošní 31. prosinec. Dolní komora ale na návrh svého předsedy Miloslava Vlčka tento termín zrušila. Úpravu poslanci schválili v rámci projednávání zákona o službě státních úředníků. Navrácení majetku zabaveného během nacistické okupace českým Židům a židovským organizacím umožnil zákon, který parlament přijal v roce 2000. Lhůtu pro podání žádostí již sněmovna v minulosti posunula.

Praha lituje, že se Turecku nedaří pokročit ve vztahu s Kyprem

Česká diplomacie lituje toho, že se Turecku nepodařilo dosáhnout pokroku v turecko-kyperských vztazích. Je však přesvědčena o tom, že přibližování Turecka k EU napomůže i tyto problémy překonat. Diplomacie tak ve středu reagovala na postoj Evropské komise, která hodnotila pokrok kandidátských zemí včetně Turecka. Evropská komise Turecko kritizovala za pomalé reformy, ale zatím nezastavila vstupní rozhovory. Ankaře rovněž dala čas do poloviny prosince, aby ustoupila v otázce Kypru. Česko považuje Turecko za strategického spojence EU. "Tato země sehrává důležitou roli pro stabilitu celého regionu. Máme proto zájem na zachování dynamiky přístupových jednání s Tureckem," sdělil Černínský palác ČTK.

EK: Pomoc od státu pro Třinecké železárny byla v pořádku

Evropská komise ve středu rozhodla, že pomoc, kterou před lety poskytl stát Třineckým železárnám, byla v pořádku. ČTK to ve středu řekl eurokomisař Vladimír Špidla. Brusel zkoumal, zda pomoc odporovala právu EU a byla neslučitelná s programem restrukturalizace. "Jsem rád, že Evropská komise potvrdila tehdejší rozhodnutí vlády, které stabilizovalo české hutnictví," uvedl Špidla, jehož kabinet si tehdy pomoc pro Třinecké železárny vymohl. EK zkoumala, zda cena, kterou vláda (konsolidační agentura) v dubnu 2004 zaplatila za odkoupení akcií firmy Ispat Nová huť od Třineckých železáren, byla skutečně tržní cenou. Další pochybnosti v minulosti vyvolávala transakce, jíž česká vláda převedla na Třinecké železárny 10.000 jejich vlastních akcií za 40 procent nominální hodnoty. Rozdíl mezi touto cenou a plnou hodnotou byl koncipován jako státní pomoc určená na projekty zahrnující vědu a výzkum, ochranu životního prostředí, školení či rekvalifikaci pracovníků a uzavírání některých provozů.

ÚOHS pokutoval DPÚK za srpnové přerušení dopravy na Ústecku

Dopravní podnik Ústeckého kraje (DPÚK) musí za srpnové přerušení autobusové dopravy na severu Čech zaplatit pokutu 700.000 korun. Podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) firma zneužila dominantního postavení na trhu. O odstávce dopravy měla krajský úřad informovat dříve, řekl ve středu novinářům předseda ÚOHS Martin Pecina. Mluvčí podniku Marek Ženkl ČTK řekl, že firma s pokutou nesouhlasí a odvolá se proti ní. Ústecký kraj zažil dopravní kolaps začátkem srpna a v září, kdy na čtyři dny přestaly jezdit autobusy DPÚK. Samospráva dopravci vypověděla smlouvu, protože požadoval pro letošní rok na uhrazení ztráty z osobní dopravy 315 milionů korun. Kraj tuto částku odmítl zaplatit, podle hejtmana byla příliš vysoká. Středeční rozhodnutí krajský úřad vítá. "Úřad potvrdil, co jsme říkali od začátku," uvedla mluvčí kraje Šárka Roudnická. O přerušení dopravy informoval dopravní podnik s pětidenním předstihem. Podle Peciny byly důvody k přerušení dopravy objektivní a odstávka byla v souladu se zákonem. Dopravní podnik ale neupozornil kraj s takovým předstihem, aby stihl včas zajistit náhradní dopravce. Svým chováním navíc společnost podle antimonopolního úřadu poškodila cestující. V tu chvíli neměli alternativní možnost, na linkách nikdo jiný nejezdil, doplnil předseda ÚOHS.

V Mostě trvá napjatá situace, do sporu zasáhne vnitro

Na mosteckém magistrátu panuje napjatá situace. Vyhrotilo ji úterní jednání koaličních zastupitelů ze Sdružení Mostečané Mostu (SMM) a KSČM, na němž zvolili nového primátora, jeho tři náměstky a radní. Sešli se přesto, že ustavující zasedání zastupitelů dosavadní primátor Vladimír Bártl (ODS) v pondělí odložil kvůli stížnostem na neplatnost voleb v Mostě. Podklady obou stran posoudí pracovníci ministerstva vnitra. Případ je podle nich složitý, na místě se k němu nevyjádřili. "Vyžádali jsme si potřebné poklady, které v co nejkratší možné době posoudíme a pak zaujmeme jednoznačné stanovisko. Nenastanou-li komplikace, chtěli bychom se vyjádřit nejpozději do pátku," uvedl Tomáš Pözl z ministerstva vnitra. Na postupu nově zvoleného vedení města se podle nového primátora Vlastimila Vozky (SMM) nic nemění, předávání úřadu pokračuje. "Jsem primátorem, zítra normálně přijdu do kanceláře," řekl novinářům Vozka. To samé si ale myslí i Bártl. "I kdybych měl úřadovat v pobočné kanceláři, zatím zůstávám primátorem," uvedl.

Trestních oznámení na Čunka kvůli vystěhování Romů přibývá

Trestních oznámení na vsetínského starostu a senátora KDU-ČSL Jiřího Čunka kvůli stěhování romských rodin přibývá. Kromě samotných Romů, které vsetínská radnice přesunula na Jesenicko, je podali i režisér Břetislav Rychlík a sdružení Romea. Romea to uvedla na svých internetových stránkách. Tato organizace současně požádala nejvyšší státní zástupkyni Renátu Veseckou, aby na případ osobně dohlédla. Vsetín v říjnu vystěhoval většinu romských neplatičů ze zchátralého pavlačového domu z centra do kontejnerových domů na okraji města. Část rodin pak radnice přesunula do Vidnavy, Vlčic a Staré Červené Vody na Jesenicku, kde jim přes realitní kancelář koupila rozpadající se domy. Romové je mají 20 let splácet. Sdružení Roma Vidnava si na postup stěžovalo, nyní připravuje trestní oznámení. Jednatel sdružení Václav Zástěra ČTK řekl, že Romové kupní smlouvy a půjčky na domy podepsali pod pohrůžkou, že jinak skončí na ulici a jejich děti v ústavu. Pracovníci sdružení Romea se domnívají, že starosta mohl svým jednáním zneužít pravomoci veřejného činitele a romské rodiny vydírat. Těchto činů se týká jejich trestní oznámení. Čunek popřel, že by na Romy někdo vyvíjel nátlak. Řekl, že u podepisování smluv nebyl a vyšetřování se nebojí.

Jihočeské matky podaly odvolání proti kolaudaci Temelína

Sdružení Jihočeské matky se odvolalo proti rozhodnutí o kolaudaci Jaderné elektrárny Temelín. ČTK to řekla jeho předsedkyně Monika Machová Wittingerová. O kolaudaci elektrárny po téměř šesti letech provozu rozhodl krajský úřad, rozhodnutí podle kraje v pondělí nabylo právní moci. Sdružení tvrdí, že je ale nepravomocné. K odvolání se připojilo také občanské sdružení V havarijní zóně jaderné elektrárny Temelín. Podle právní zástupkyně sdružení Radky Dohnalové zatím Jihočeské matky neobdržely rozhodnutí, podle kterého by byly vyloučeny z kolaudačního řízení, a proto zůstávají účastníkem řízení. O vyloučení nevládních organizací rozhodlo ministerstvo pro místní rozvoj. "Podaly jsme na krajském úřadu Jihočeského kraje žádost o doručení kolaudačního rozhodnutí i odvolání proti tomuto rozhodnutí," uvedla Machová Wittingerová. Dalším důvodem odvolání jsou podle sdružení deformace a netěsnosti paliva, které jednak způsobují průniky radioaktivních částic mimo palivové soubory, jednak brání řádnému fungování bezpečnostních klastrů, jež regulují rychlost štěpné reakce.

NKÚ: Financování veřejné železniční dopravy je neprůhledné

Hrazení ztrát osobní dopravy Českých drah ze státního rozpočtu je neprůhledné. Ztráty ČD se dají těžko ověřit a ministerstvo dopravy dostatečně nekontroluje nakládání s dotacemi na veřejnou dopravu. Uvádí to zpráva NKÚ, kterou ve středu ČTK poskytla mluvčí úřadu Radka Burketová. České dráhy se zprávou nesouhlasí. Reakci ministerstva dopravy ČTK zjišťuje. Ministerstvo dopravy působí podle zákona jako objednatel rychlíkových spojů a hradí drahám ztrátu, která z této veřejné služby plyne. A právě podmínky financování veřejné dopravy nejsou podle NKÚ jasně stanoveny. "Vymezení rozsahu dopravních potřeb státu není upřesněno. Není tedy stanoveno, v jakém rozsahu mají být poskytovány dopravní služby pro potřebu státu a jaké potřeby veřejnosti mají být jimi uspokojovány," řekl prezident NKÚ František Dohnal. Proto podle něj není ani možné určit množství peněz, které mají na osobní dopravu plynout ze státního rozpočtu. Kontrola NKÚ se uskutečnila v letech 2004 až 2006. V tomto období zaplatilo ministerstvo dopravy drahám více než 7,5 miliardy korun, aniž by věrohodně odůvodnilo množství těchto prostředků, řekl Dohnal.

ZS: Zemědělci ukončí letošní rok se ziskem i přes propad produkce

Přes letošní historicky nejnižší produkci čeští zemědělci zřejmě opět ukončí roční hospodaření se ziskem. ČTK to ve středu řekl předseda Zemědělského svazu ČR Miroslav Jirovský na zasedání svazu ve Větrném Jeníkově. Uvedl, že ke kladnému výsledku přispějí především dotace, které se v porovnání s minulým rokem zvýší o pět procent. Příjmy farem v zemi podle odhadu svazu klesnou přibližně o jednu miliardu korun. Zemědělské podniky vytvoří zisk třetím rokem. Jejich výsledky se ale mohou podstatně lišit. "Kdo sklidil obiloviny před dešti, prodává podstatně lépe," vysvětlil Jirovský. Naopak někde byla z velké části úroda znehodnocena - obilí v deštivém srpnu klíčilo v klasech a plesnivělo. "Ale celostátně očekáváme, že zůstaneme v zisku," uvedl Jirovský. Podle svazu loni zemědělci vydělali kolem 4,5 miliardy korun. O rok dříve to bylo ještě o 4,1 miliardy korun více.

Letos je v Česku o 70 procent více případů klíšťové encefalitidy

Počet případů klíšťové encefalitidy podle předběžných dat stoupl v Česku v porovnání s loňskem o 70 procent. Od počátku roku onemocnělo 890 lidí, loni za 44 týdnů 538. Letos tak onemocnělo nejvíce lidí za posledních deset let. Vyplývá to z údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Národní referenční laboratoř přičítá nárůst počtu onemocnění letošnímu horkému létu s řadou tropických dní a vyššímu počtu infikovaných klíšťat. Statistiku navyšuje i to, že jen deset procent Čechů je chráněno očkováním. Mezi oblasti s největším výskytem této nákazy patří kraj Jihočeský, kde bylo 155 případů, Vysočina se 106 případy a Středočeský kraj se 105 případy.

Elektrizace železnice z Č. Budějovic zkvalitní cestu do Rakouska

Elektrizace železniční trati mezi Českými Budějovicemi a Českými Velenicemi, které leží na hranici s Dolními Rakousy, zkvalitní cestu do Vídně. Práce v úseku dlouhém asi 50 kilometrů začaly ve středu, cílem je ukončit první etapu za bezmála miliardu korun v roce 2008. Bude to znamenat zkvalitnění dopravy, zkrácení jízdních dob, zvýšení bezpečnosti a ekologický přínos, řekli ve středu novinářům zástupci investora. "Význam je nejen ve zkvalitnění trati pro uživatele, to znamená zrychlení a zkrácení přepravních dob, ale je to i ekologická stavba. Bude například vybudováno zhruba 2500 metrů protihlukových stěn, budou zkvalitněny přejezdy a vyměněno zabezpečovací zařízení," uvedl ředitel Státního fondu dopravní infrastruktury Pavel Švagr.

CBW: Tlustý přiměl ČSA ke svolání valné hromady na příští středu

Ministr financí Vlastimil Tlustý rozhodl přesunout valnou hromadu Českých aerolinií (ČSA) z prosince na středu 15. listopadu, napsal ve středu týdeník Czech Business Weekly. Jedním z bodů zasedání akcionářů firmy bude i volba nových členů dozorčí rady, která poté může měnit členy představenstva, sdělil týdeníku "dobře informovaný zdroj" z ministerstva financí. Tlustý podle tisku pochybuje o schopnosti nynějšího vedení ČSA v čele s prezidentem Radomírem Lašákem vést firmu k ziskovosti. Ministerstvo financí spravuje téměř 57 procent akcií ČSA.

Posázavské obce vyhlásily kvůli dálnici D3 stavební uzávěry

Posázavské obce Tisem, Ješetice, Václavice a Libeř chtějí prostřednictvím stavebních uzávěr podstatně omezit dopravní stavby na svém území. Jejich rozhodnutí je namířeno zejména proti plánované stavbě dálnice D3, která má spojit Prahu s jihem Čech. Splnit podmínky dané ve stavebních uzávěrách nebude pro stavbaře jednoduché. Obce o tom ve středu informovaly ČTK. "Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se bude muset odvolat ke krajskému úřadu a požádat ho, aby rozhodnutí obcí změnil," řekl ČTK ředitel pražského závodu ŘSD Alois Lichnovský. Problém podle něj nastal kvůli tomu, že dosud nebyl schválen plán velkého územního celku Pražského regionu, který má určit i trasu plánované dálnice. Územní plán by podle Lichnovského vyhlášení stavební uzávěry zabránil. Představitelé obcí se tímto způsobem rozhodli bránit svá území, zdraví svých občanů, jejich majetek a nedotčenou přírodu.

Matka pětiletého Matěje Chrásteckého půjde definitivně před soud

Matka pětiletého Matěje Chrásteckého, který se v polovině června zabil po pádu z vlaku, půjde definitivně před soud. Okresní soudkyně sice původně trestní stíhání ženy podmíněně zastavila, proti jejímu verdiktu se však odvolal státní zástupce. Krajský soud nyní jeho odvolání vyhověl. Sedmatřicetiletá Františka Chrástecká je obžalována z ublížení na zdraví z nedbalosti. Důvodem je to, že dítě neměla ve vlaku pod dohledem. "Dospěli jsme k závěru, že je vhodné, aby se to před soudem projednalo. Chce to vidět, jak se k případu paní Chrástecká bude stavět. Někdo totiž tvrdí, že se o dítě dobře nestarala, podle jiných jde o neštěstí. Celé by se to mělo před soudem projednat a dát možnost všem se před soudem vyjádřit," řekl ve středu ČTK soudce krajského odvolacího soudu Jindřich Bayer.

Rektorem Vysoké školy uměleckoprůmyslové se stal Pavel Liška

Rektorem Vysoké školy uměleckoprůmyslové (VŠUP) se stal historik umění a kurátor Pavel Liška. V tajné volbě ho ve středu z osmi kandidátů vybral akademický senát školy. Liška nahradí ve funkci Borise Jirků, kterého v červnu na návrh senátu odvolal prezident Václav Klaus. Vedení školy i studenti Jirků vytýkali porušování pravomocí, ale třeba také to, že Jirků loni při volbě rektora jako tehdejší člen senátu volil sám sebe. Pavel Liška se zabývá především současným uměním. Vystudoval na univerzitách v Hamburku, Berlíně a Osnabrücku a léta působil v Německu. V polovině 90. let vedl katedru dějin umění a architektury na Fakultě architektury Technické univerzity v Liberci a mezi lety 1997 a 2001 byl ředitelem Domu umění města Brna. Posledních pět let pracoval jako ředitel Kunstforum Ostdeutsche Galerie v Řeznu. Jméno zvoleného rektora nyní senát musí předložit ministerstvu školství, které jej postoupí prezidentovi, a ten rektora jmenuje.

Vojenská tajná služba vydává knihu o generálu Šejnovi

Vojenská tajná služba pootevřela archivy někdejší komunistické kontrarozvědky a vydává knihu o kontroverzním generálovi Janu Šejnovi. Publikace nazvaná Dvojí tvář hazardního hráče popisuje příběh člověka proslulého politickými kontakty, které mu dokonce pomohly zahladit jeho nelegální obchody. "Generál Šejna patří k nejkontroverznějším, ale i nejzajímavějším postavám poválečných československých dějin," řekl ve středu novinářům autor knihy, publicista Milan Macák. Při pátrání v archivech zjistil, že vojenská kontrarozvědka založila na generála svazek pod krycím jménem Honza dva měsíce po jeho útěku do USA v roce 1968 a vedla ho dlouhých 16 let. "Není divu, protože Šejna byl zřejmě nejvýše postaveným důstojníkem ze zemí Varšavské smlouvy, který tehdy uprchl na Západ," dodal Macák. Šejna ve své době proslul jako takzvaný semínkový generál. Významně se totiž obohatil mimo jiné nezákonným obchodem s tehdy nedostatkovým travním semenem, ale třeba i se zahraničními auty. Protože však byl chráněncem tehdejšího prezidenta Antonína Novotného, byl pro běžné kriminální vyšetřovatele nedotknutelný.

Židé a stavitel řeší jak nepoškodit hroby pod stavbou v Plzni

Zástupci židovské obce, archeologů a izraelské firmy Plaza se ve středu setkali v Plzni, aby se pokusili najít řešení výstavby parkovacího domu, který by měl být součástí nákupního a zábavního centra za 1,2 miliardy korun. Archeologové při průzkumu našli v říjnu pozůstatky židovského hřbitova z 15. století. Podle židovské tradice se nesmí na pohřebišti kopat ani nijak porušit či přemístit hroby. Do hrobů se nebude zasahovat, musí se najít řešení, jak postavit plánovanou stavbu, shodli se ve středu rabín Karol Sidon, hlavní projektový manažer stavby Abraham Peretz a koordinátor projektu Martin Kodrle. Pás, ve kterém jsou pozůstatky starých hrobů, je široký asi pět metrů. Zatímco Sidon by navrhoval posunout o oněch pět či šest metrů stavbu celého parkovacího domu, zástupci stavitele hovořili spíše o vybudování jakési desky nad pohřebištěm, aniž by se do něj zasáhlo. Postavila by se určitá přemostění a na nich by mohl být parkovací dům, řekl Kodrle. O tom, že v místě může být staré židovské pohřebiště, hovořily staré listiny. Potvrdil ho povinný archeologický průzkum. Jak velké pohřebiště přesně je, se zatím neví.

Kniha přibližuje dětem ilustracemi osobnost T.G.M.

První knihou, která zpracovává příběh prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka speciálně pro děti, je právě vydávaný titul autorky Renáty Fučíkové. Oceňovaná ilustrátorka představuje životní pouť Masarykovu i důležité období české historie. Knížku ve středu zástupci nakladatelství Práh pokřtili v pražském Tyršově domě. Knížka nazvaná prostě Tomáš Garrigue Masaryk ztvárňuje také příběh rodiny žijící ve stínu mimořádného otce a příběh vnímavé a obětavé manželky a matky Charlotty. "V neposlední řadě je to též příběh národa této země, který po staletích dosáhl samostatnosti a vyrovnal se nejvyspělejším národům světa," řekla ČTK za nakladatele Stanislava Findejsová. Text knihy, který napsala také ilustrátorka, je propojen s ilustracemi blízkými komiksu i klasické ilustraci. Autorka chtěla znázornit Masarykův život tak, aby se stal představitelným a dobře srozumitelným i pro mladou generaci. Učinila tak pomocí téměř dvou set obrázků propojených s textem.

Český rozhlas představí patnáct tuzemských orchestrů

Patnáct tuzemských orchestrů představí postupně stanice Vltava Českého rozhlasu. Historicky první cyklus přenosů a záznamů uceleně mapující úroveň stěžejních hudebních těles v České republice odstartuje v pátek Západočeský symfonický orchestr hrající v sálu Společenského domu Casino v Mariánských Lázních. Poslední má být podle informací veřejnoprávního rozhlasu 3. května 2007 Severočeská filharmonie Teplice. Cyklus podle Lukáše Hurníka, ředitele ČRo 3 - Vltava, zprostředkuje posluchačům atmosféru v koncertních sálech v různých krajích České republiky, dá nahlédnout do dramaturgie abonentních cyklů a přiblíží plány a cíle jednotlivých orchestrů. Projekt S mikrofonem za českými a moravskými orchestry navštíví dále vedle Prahy také Brno, České Budějovice, Hradec Králové, Karlovy Vary, Olomouc, Ostravu, Pardubice, Plzeň a Zlín.

Pražské Divadlo Minor chystá Drábkovu verzi Planety opic

Několikanásobný držitel Radokovy ceny David Drábek chystá v pražském Divadle Minor jevištní zpracování sci-fi příběhu Planeta opic. Na rozdíl od románu a několika filmových verzí jsou jeho hrdiny dvě děti, které zabloudily na cestě k dědečkovi a babičce. Proto má inscenace, jejíž premiéra se uskuteční 19. listopadu, podtitul Sourozenci Kaplanovi mezi chlupatci. Drábek jako autor scénáře a režisér na středeční tiskové konferenci v Praze upozornil, že se Planeta opic nikdy na jevišti neobjevila. V příběhu se podle něj objeví šimpanzi, gorily a orangutani, jejichž ztvárnění bylo pro herce velkým úkolem a výzvou. Jejich charaktery vytvoří výrazně stylizované kostýmy a především polomasky doplněné líčením.

Případ Nikola Sudová versus lyžařský svaz půjde zřejmě před soud

V případu Nikola Sudová versus úsek akrobatického lyžování s největší pravděpodobností dojde na soud. Manažer šesté boulařky z olympijských her v Turíně Marek Rejman počká do konce tohoto týdne, zda-li se spor o finance nepodaří nějakým zázrakem vyřešit a pak předá celý problém právníkům. Poslední šancí bude čtvrteční schůzka předsedy úseku Marka Nováka s šéfem Svazu lyžařů České republiky (SLČR) Lukášem Sobotkou, který pomohl urovnat spor v nedávném podobném případu skokana na lyžích Jakuba Jandy. I ten se během letošní letní sezony přel s úsekem skoku o peníze. "Počkám do konce týdne a dám to k soudu," řekl Rejman ČTK. S Novákem se sešel v úterý, ale debata podle něj nevedla k žádnému řešení. Předseda úseku se měl se Sobotkou sejít ještě týž den, ale k jednání nakonec nedošlo.

Počasí

Ve čtvrtek bude zataženo až oblačno s občasným deštěm. Teploty 8 až 12 stupňů, na horách kolem 3. Vítr bude mít v nárazech rychlost až 70 kilometrů za hodinu.