Zprávy

Havel, Wiesel a Bondevik uvedli zprávu o lidských právech v KLDR

Česká republika poskytla ve čtvrtek na půdě OSN prostor pro představení iniciativy, jejímž cílem je donutit severokorejský totalitní režim k dodržování lidských práv. Obsáhlou zprávu o jejich porušování nedávno svými podpisy zaštítili bývalý český prezident Václav Havel, laureát Nobelovy ceny za literaturu Elie Wiesel a bývalý norský premiér Kjell Magne Bondevik, kteří se jejího čtvrtečního uvedení před diplomaty a novináři v New Yorku osobně zúčastnili. Iniciativa vychází ze závazku OSN nazývaného odpovědnost chránit. Jeden z podnětů říká, že Rada bezpečnosti OSN by se neměla zabývat jen severokorejskými jadernými pokusy, ale v duchu požadavku odpovědnosti chránit by měla zkoumat i stav lidských práv, řekl ČTK český velvyslanec při OSN Martin Palouš. Připomněl, že jednou z možností, o níž zpráva hovoří, je humanitární intervence.

I když nejde o argument vypracovaný českou vládou, ale nevládními organizacemi, snaží se česká diplomacie navázat komunikaci mezi vládami členských zemí OSN a významnými hlasy z nevládního prostředí. "Je to jeden z principů, k nimž se OSN vehementně hlásí," uvedl Palouš. O Severní Koreji se mluví téměř výlučně v souvislosti s jadernými zbraněmi, ale velmi málo o dodržování lidských práv, poznamenal. "Z té země jako z černé díry nevycházejí žádné informace. Není pochyb, že porušování lidských práv je tam vyšší než kdekoli jinde," prohlásil.

Podpisem pod zprávu k Severní Koreji navázal Václav Havel na podobnou iniciativu, v níž letos na jaře vyzval spolu s jihoafrickým arcibiskupem Desmondem Tutuem Radu bezpečnosti k izolaci vojenské diktatury v Barmě.

Česko si připomene odpor studentů proti nacismu a pád komunismu

Česká republika si v pátek připomene historické události roku 1939 a 1989. V Den boje za svobodu a demokracii se vzpomíná na demonstraci studentů za nacistické okupace, současně uplyne 17 let od pádu komunistického režimu, který se definitivně začal hroutit v Praze na studentské manifestaci. Památné dny uctí ve státní svátek nejvyšší ústavní činitelé. Prezident Václav Klaus půjde odpoledne na pražskou Národní třídu, kde v roce 1989 policie násilně zastavila poklidný studentský průvod. Hlava státu položí kytice k památníku, doprovodí ho předseda Senátu Přemysl Sobotka a pražský primátor Petr Bém. Na Národní třídu půjde i premiér Mirek Topolánek, který rovněž uctí oběti komunismu u památníku na Václavském náměstí.

Pietní vzpomínka se bude konat také v Hlávkově koleji v Praze 2, kde studenti před 67 lety protestovali proti německým okupantům. K pamětní desce Jana Opletala v Jenštejnské ulici půjdou mimo jiné představitelé české armády. Vzpomínat se bude též v areálu kasáren 17. listopadu v šestém pražském obvodě. Státní svátek uctí rovněž místopředseda Senátu Petr Pithart, k němuž se v jedné z kaváren v centru Prahy připojí zástupci italských organizací v ČR. Pražskou KDU-ČSL zastoupí dopoledne na Národní třídě poslanec a exministr zahraničí Cyril Svoboda, který u pamětní desky zapálí svíčku.

Nejprve se 17. listopad slavil jako Mezinárodní den studentstva na popud mezinárodního studentského sněmu z roku 1941. Připomínal uzavření českých vysokých škol a perzekuci českých studentů německými okupanty v roce 1939. Studenti tehdy bránili svobodu a demokracii před nacisty, stejně jako se na obranu demokratických principů postavili jejich nástupci o půl století později. V českých novodobých dějinách se listopadový den změnil ve státní svátek.

Nynější režim je podle většiny lidí lepší než předlistopadový

Sedmnáct let po listopadové revoluci se téměř dvě třetiny lidí domnívají, že nynější režim je lepší než poměry před rokem 1989. Necelá pětina občanů si podle aktuálního průzkumu agentury STEM myslí, že nynější zřízení je horší, podle 18 procent dotázaných jsou oba režimy v podstatě stejné. Podíl obhájců komunistické éry rostl podle zjištění STEM od roku 1992 do podzimu 1999, kdy se pohyboval kolem 30 procent. Od té doby už třicetiprocentní hranici nepřekročil.

Současný režim považují za lepší především mladší lidé a respondenti s vyšším vzděláním, jednoznačně také příznivci ODS, většinou i voliči Strany zelených a KDU-ČSL. Mezi stoupenci ČSSD je polovina těch, kterým se více líbí polistopadové poměry. Přívrženci KSČM jsou převážně stoupenci minulého režimu, jen asi každý sedmý volič komunistů dává přednost době po roce 1989.

Dvě třetiny lidí si myslí, že v České republice už jsou vybudovány základy demokracie. Jen třetina respondentů ale soudí, že úroveň demokracie je srovnatelná se situací v západoevropských zemích. Většina lidí nepochybuje o demokratickém charakteru politických stran, spokojena s fungováním demokracie je však méně než polovina dotázaných občanů. "V současnosti je tento podíl nižší, než byl po většinu 90. let," upozornili autoři výzkumu. Stav a fungování demokracie hodnotí nejlépe příznivci ODS, kritičtější jsou voliči zelených, lidovců a sociálních demokratů, nejvíce výhrad k úrovni demokracie mají stoupenci KSČM.

Kongres ODS čeká diskuse o termínu voleb a dohodě s ČSSD

Premiér Mirek Topolánek chce získat od víkendového kongresu ODS jasný mandát k vyjednávání o dočasné vládě založené na dohodě čtyř nekomunistických stran. Někteří delegáti přijedou do Prahy s výhradami kvůli termínu voleb a jednání se sociální demokracií, a budou chtít od Topolánka vysvětlení jeho kroků v poslední době. "Nervozita panuje kolem termínu předčasných voleb," řekl ČTK místopředseda ODS a středočeský hejtman Petr Bendl. Topolánek tento týden připustil, že prosadit volby už v příštím roce je kvůli nevoli ostatních stran s výjimkou zelených nereálné. Hlasovat by se mohlo později, možná až v roce 2009, tedy rok před řádným termínem - ale jen tehdy, pokud by vláda prováděla nutné reformy, tvrdí premiér.

Bendl si myslí, že ODS má udělat maximum pro co nejbližší termín voleb a měla by o témže přesvědčit i KDU-ČSL. S širší podporou by se podle něj lépe jednalo s ČSSD. "Kongres bude diskutovat o tom, jak se postaví k termínu předčasných voleb. S tím souvisí i to, s kým a jak moc silně jít do nové vlády," soudí Bendl. Podle něj je možné vysvětlit veřejnosti nutnost dohodnout se na vládě i se sociální demokracií. "Ale podle mě je těžko vysvětlitelný rok 2009 jako termín předčasných voleb," dodal. S tím souhlasí i šéf europoslanců ODS Jan Zahradil.

Předseda poslanců a jeden z vyjednavačů ODS Petr Tluchoř si myslí, že delegáti po vyslechnutí Topolánka pochopí nynější strategii při skládání druhé vlády. Tedy že základem je dohoda ODS, ČSSD, KDU-ČSL a Strany zelených na přechodné vládě. "Další možnost je riskantní, tedy jít do nedomluveného řešení a hazardovat se třetím pokusem," soudí Tluchoř. ODS se obává, že kdyby dostal třetí šanci sestavit kabinet předseda ČSSD Jiří Paroubek, mohlo by se mu s pomocí KSČM a některých "odpadlíků" z řad lidovců získat důvěru sněmovny a ujmout se moci.

ODS v čele s Topolánkem vyhrála všechny volby. Jako nejsilnější vzešla i z červnových voleb do sněmovny, jenže kvůli patovému výsledku voleb se jí nepodařilo sestavit ministerský tým opřený o většinovou podporu poslanců. Podle průzkumů veřejného mínění by nyní občanští demokraté vyhráli volby s velkým náskokem, který by jim umožnil pohodlně vládnout. I proto je v nejsilnější straně velký tlak na co nejrychlejší hlasování a "nové rozdání karet". Jenže volit příští rok chtějí už jen zelení, a to nestačí.

Šéfem komise pro posouzení ústavnosti KSČM byl zvolen Štětina

Předsedou nové senátní komise pro posouzení ústavnosti KSČM se stal podle očekávání Jaromír Štětina. V tajné volbě dostal 46 z 59 hlasů. Štětina vznik komise navrhl a byl jediným kandidátem na jejího předsedu. Komise má mimo jiné posoudit, zda KSČM dodržuje zákon o sdružování v politických stranách a je v souladu s ústavou. Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik je přesvědčen o tom, že pokud bude komise pracovat nestranně, musí potvrdit, že KSČM pracuje v souladu s českým ústavním pořádkem. Obává se ale, že někteří senátoři objektivní nebudou. Práci komise hodlají komunisté pozorně sledovat, řekl Kováčik.

Vznik komise schválila horní komora teprve předminulý týden. Komise bude mít v nynějším volebním období na svou práci v podstatě jen tři dny, neboť toto období končí v neděli. Až koncem měsíce bude moci Senát na první schůzi v povolebním složení rozhodovat o další existenci a složení svých komisí i výborů. Štětina s ohledem na krátkodobou činnost komise ČTK řekl, že by chtěl prozatím prověřit podezření, podle něhož KSČM porušuje ústavu v pasáži o politických stranách. Připomněl, že ústava připouští existenci jen těch stran, které odmítají násilí jako prostředek k prosazování svých zájmů. Některé dokumenty KSČM tomu ale podle Štětiny neodpovídají. Předseda komise by proto nyní chtěl porovnat českou ústavu v této pasáži s ústavami jiných demokratických států. "Chci tím dokázat, že ten článek tam tvůrci ústavy dodali právě kvůli jedné zcela konkrétní politické straně, kterou měli na mysli," uvedl.

Židé asi budou moci žádat o zabavená díla i v příštích letech

Židé, jejichž rodinám byla za druhé světové války zabavena umělecká díla, pravděpodobně budou moci požádat o jejich vrácení i po skončení letošního roku. Senát po vzoru Poslanecké sněmovny schválil novelu zákona o zmírnění některých křivd holokaustu, která tuto lhůtu ruší. Novela je součástí zákona o dvouletém odkladu účinnosti služebního zákona. Předlohu nyní dostane k posouzení prezident Václav Klaus. Senátor ČSSD Milan Štěch připomněl, že podle platného zákona o zmírnění křivd holokaustu je možné vznést nárok na vrácení konfiskovaných uměleckých děl nejpozději letos 31. prosince. Zrušení termínu pro vznášení nároku je podle senátora správné, protože jinak by to byla "určitá forma skryté diskriminace". Ne všichni z těch, kteří mají na vrácení obrazů či soch nárok, žijí v České republice, a lhůta do konce roku se i proto ukázala jako nedostatečná. S navrácením majetku zabaveného během nacistické okupace českým Židům a židovským organizacím počítá zákon z roku 2000. Lhůtu pro podání žádostí již parlament v minulosti posunoval.

Dosud bylo podle agenturních zpráv nalezeno v různých galeriích a v zámcích na 20.000 obrazů a dalších uměleckých děl, které původně patřily českým Židům. Z toho 13.000 bylo objeveno od roku 2002, uvedl podle AP tajemník Federace židovských obcí Tomáš Kraus. "Pouze 500 kusů bylo doposud vráceno původním majitelům," dodal.

Senát schválil odklad platnosti služebního zákona na leden 2009

Nová pravidla pro státní úředníky pravděpodobně začnou platit až od ledna 2009. Senát po vzoru sněmovny schválil dvouletý odklad účinnosti služebního zákona, který by jinak začal platit od příštího roku. Důvodem je snaha ušetřit v rozpočtu až čtyři miliardy korun, které by bylo jinak nutné vyplatit na platech státním zaměstnancům. Novelu nyní dostane k podpisu prezident Václav Klaus. Služební zákon byl schválen v dubnu 2002, jeho účinnost byla od té doby už dvakrát posunuta. Nynější odložení navrhla ještě bývalá vláda Jiřího Paroubka, podpořil to i odstupující kabinet Mirka Topolánka. Zákon ukládá nová práva a povinnosti zhruba 80.000 státních úředníků, například skládat slib věrnosti státu a povinnost absolvovat pravidelná hodnocení. Zákon by úředníkům neumožnil ani vedlejší pracovní aktivity. Na druhou stranu by měli mít nárok na služební příplatky, pětitýdenní dovolenou a na odstupné ve výši pěti měsíčních platů.

WIIW: Rychlý růst české ekonomiky příští rok mírně zpomalí

Růst hrubého domácího produktu České republiky za letošní rok bude činit šest procent, v příštím roce bude o procento nižší. Rychleji než česká ekonomika nadále poroste z nových členských zemí EU hospodářství Slovenska a pobaltských států. Vyplývá to z prognózy hospodářského vývoje nových členských zemí EU a států východní a jihovýchodní Evropy, kterou představil Vídeňský institut pro mezinárodní hospodářská srovnání (WIIW). Růst HDP většiny nových členských států EU, včetně nastávajících členů Rumunska a Bulharska, bude letos i v příštím roce vyšší než pětiprocentní, a to i navzdory politickým turbulencím v některých z těchto států, konstatoval analytik WIIW Petr Havlík. Více než pětiměsíční bezvládí v České republice je podle něj zatím příliš krátké, než aby mělo dopady na hospodářství.

Pro Česko, Polsko a Maďarsko však politické krize představují potenciální nebezpečí. "Tyto země musí uskutečnit reformy penzijních a zdravotních systémů a hlavně shodu na rozpočtech. A k tomu nelze dospět bez podpory vlád a parlamentů," upozornil Havlík v rozhovoru pro ČTK na možná úskalí politické nestability v regionu. U České republiky pak podle něj patří mezi největší problémy korupce a s tím související ohrožení toků peněz ze strukturálních fondů EU. Zdůraznil rovněž, že Praha by se měla intenzivně začít připravovat na své předsednictví EU v roce 2009. "Česko musí připravit koncepci a nastolit témata, musí vychovat úředníky. Když se to nepodaří, hrozí republice blamáž. Předsednictví je přitom poměrně levná příležitost, jak si udělat obrovskou reklamu," poznamenal Havlík.

Prazdroj otevřel novou halu na stáčení piva

Plzeňský Prazdroj otevřel ve čtvrtek novou halu na stáčení piva a jeho filtraci, stavbu za miliardu korun. Jde o historicky největší investici v plzeňském pivovaru. Má uspokojit rostoucí zahraniční poptávku po pivu Pilsner Urquell, které je vlajkovou značkou mateřské skupiny SABMiller. Ta od svého vstupu do Prazdroje investovala do rozvoje a značek 11,4 miliardy korun. Zlatou pásku nové stavby přestřihl prezident Václav Klaus. Stáčírna, která má zajistit optimální kvalitu také pro zákazníky v zámoří, zahájila ihned plný provoz. "V nové stáčírně budou dvě linky. Jedna na všechny druhy lahví s kapacitou 60.000 lahví za hodinu a druhá na plechovky má výkon až 38.000 kusů za hodinu," řekl ČTK manažer stáčírny Josef Procházka.

Podnik produkuje 55 procent piva točeného, zbytek v lahvích. Rozšíření výroby piva Pilsner Urquell je v souladu s nárůstem jeho prodeje na zahraničních trzích. Podnik bude letos v Plzni investovat celkem 1,2 miliardy korun z vlastních zdrojů. Kapacita výroby prémiového ležáku koncem roku vzroste z 1,5 milionu na dva miliony hektolitrů za rok. "Rostoucí zájem o Pilsner Urquell vyvolal potřebu posílit výrobu a vybudovat novou plnicí linku, nejmodernější ve střední Evropě," uvedl šéf Prazdroje Mike Short. Podniku letos opět výrazně roste export Pilsneru, domácí prodej se zatím drží na loňské úrovni. Loni firma prodala v Česku osm milionů hektolitrů všech druhů piv, prodej v zahraničí vzrostl o 29 procent na 2,2 milionu hl.

O osudu přerovské vrtulníkové základny se rozhodne do května

O osudu přerovské vrtulníkové základny se rozhodne do konce května příštího roku. Ministerstvo obrany se nyní chystá sestavit komise a zpracovat projekt případných investic na základně. Při čtvrteční návštěvě vlády v Bochoři u Přerova to řekl ministr obrany Jiří Šedivý. Zástupci Olomouckého i Zlínského kraje uvedli, že jsou připraveni vojákům finančně pomoci. "Usnesení vlády mluví o tom, že rozhodnutí, zda skutečně zastavit stěhování vojáků, má padnout do 31. května příštího roku. V nejkratší době sestavíme komise, kde budou zastoupeni zástupci krajů, města, ministerstva obrany, dopravy a místního rozvoje a zpracujeme projekt, který bude obsahovat i finanční rozvahu," řekl uvedl ministr obrany. Rozhodnutí předchozího kabinetu přestěhovat přerovskou letku do Náměště nad Oslavou na Třebíčsku odložila vláda ve středu. Během příštích měsíců se musí prokázat proveditelnost a návratnost investicí do smíšeného vojensko-civilního letiště na základně, které zde chce vybudovat Olomoucký a Zlínský kraj.

Ministr Nečas navrhne vznik politické komise, shodla by se na změně penzí

Ministr práce Petr Nečas chce stranám navrhnout vznik politické pracovní komise, která by se shodla na konkrétních úpravách důchodového systému. Podle něj by mohla vzniknout do poloviny prosince. Jeho ministerstvo dokončilo nyní první verzi zákona s úpravami penzijní soustavy, k níž by se měli vyjádřit politici, zaměstnavatelé i odbory. Shoda stran je podle Nečase nutná k tomu, aby byl systém "dlouhodobě udržitelný a politicky odolný". Neměl by se tedy měnit vždy s novou vládou.

Pětice sněmovních stran jednala o změnách důchodového systému už v minulém volebním období. Dohodu, která obsahovala zvýšení důchodového věku na 65 let, nakonec politici nepodepsali. KSČM byla proti posunutí věkové hranice, ČSSD prý bez komunistů nechtěla dokument podepsat. Návrh zákona, který Nečas označuje za "pilotní legislativní projekt", nepodepsanou dohodu zohledňuje. Počítá s prodloužením důchodového věku na 65 let. Věk se zvedá postupně již nyní. Na 63 let doroste v roce 2017. Zvyšování by podle normy mělo dál pokračovat, na 65 let by se hranice dostala v roce 2030. Prodloužila by se i doba, po kterou by si lidé museli platit pojištění, a to z 25 na 35 let.

Soutěž Česká hlava za vědu a výzkum má letos osm vítězů

Soutěž Česká hlava, jejímž cílem je ocenit české vědce a popularizovat výzkum, má své letošní vítěze. V pátém ročníku odborná porota z devíti desítek nominací vybrala osm laureátů. Jejich jména ve čtvrtek organizátoři zveřejnili v Praze na úřadu vlády. Ceny ocenění převzali večer při slavnostním galavečeru s názvem "Slavní slavným". Národní cenou Česká hlava, která je spojena s odměnou milion korun, ocenila vláda za mimořádné celoživotní výsledky uznávaného matematika Jaroslava Kurzweila. Toto nejvyšší vědecké vyznamenání v zemi si vysloužil za svůj přínos světové matematice. Zásadním způsobem totiž přispěl k rozvoji teorie integrálních a diferenciálních rovnic. Mimo jiné objevil integrál, který je po něm nazvaný Kurzweilův-Henstockův.

Cenu Invence, kterou uděluje společnost Škoda Auto, získal profesor Oldřich Jirsák z liberecké Technické univerzity. Se svým týmem vyvinul zařízení NanoSpider, které umožňuje průmyslovou výrobu nanovláken, tedy miniaturních vláken. Nanometr představuje miliardtinu metru. Konstrukce zařízení je navíc překvapivě jednoduchá, přitom má mnohem větší výkon než srovnatelné aparáty.

Za šíření dobrého jména české vědy v zahraničí si cenu Patria, kterou uděluje Unipetrol, odnesl profesor Jiří Čížek z Univerzity ve Waterloo. Patří k českým vědcům, kteří byli nominováni na Nobelovu cenu. Po roce 1968 opustil tehdejší Československo a usadil se v Kanadě. Jeho práce měla klíčový vliv na další rozvoj kvantové chemie. Byla zařazena mezi 66 nejvýznamnějších prací 20. století v tomto oboru. Po roce 1989 český vědec pomohl vybavit zhruba 20.000 odbornými svazky knihovnu Slezské univerzity.

Ministerstvo průmyslu a obchodu svou cenu Industrie udělilo firmě Linet za vývoj a výrobu polohovatelného nemocničního lůžka Image, které je určeno hlavně dlouhodobě ležícím pacientům. Společnost ho úspěšně vyváží do sedmi desítek zemí.

Ocenění Doktorandus za inovativní přístup, které společnost Siemens dává studentovi doktorského studia, získal Štěpán Obdržálek z Českého vysokého učení technického. Ve své práci se zabývá rozpoznáním objektů v obrázcích. Navrhl a realizoval postup, který to umožňuje. Jeho vynález byl loni patentován v Japonsku, nyní se chystá patentová přihláška v USA. V oblasti rozpoznávání objektů spolupracuje Obdržálek například s japonskou automobilkou na projektu bezpečného auta.

Cenu Gaudeamus pro vysokoškolského studenta si odnesl Petr Kubíček z brněnského Vysokého učení technického. Byl jedním z iniciátorů rekonstrukce malého sportovního letadla M2 Skaut, který patřil ke zdařilým poválečným konstrukcím. Tehdy ale vznikl pouze prototyp. Studenti nyní přepracovali historický návrh podle nejnovějších poznatků. Mohl by být vyráběn jako výcvikový stroj.

Ocenění Naděje pro středoškolské studenty, které uděluje Poštovní spořitelna, získala devatenáctiletá Ivana Petrová. Spolupracovala na grantu, který se zaměřil na příčiny neplodnosti. Jednou z nich je nedostatečná kvalita lidských vajíček, které se rozpadají a umírají. Studentka na prasečích vajíčkách zkoumala, zda tomu lze zabránit. Navrhla ochranu. Byla již podána patentová přihláška.

Cenu Media od Nadačního fondu Česká hlava za popularizaci vědy pak dostal redaktor České televize Vladimír Kořen za seriál České hlavy.

Snímky z Czech Press Photo jsou vystaveny v Praze

Autoři vítězných snímků v jednotlivých kategoriích soutěže Czech Press Photo 2006 převzali ve čtvrtek ceny od pražského primátora Pavla Béma. Hlavní cenu Křišťálové oko předal vítězi Michalu Čížkovi z Agence France-Presse (AFP) prezident Václav Klaus. Předávání se zúčastnili i někteří členové vlády v čele s premiérem Mirkem Topolánkem. Výstavu oceněných fotografií si mohou zájemci od čtvrtečního večera prohlédnout v prostorách Staroměstské radnice. Na snímcích zhlédnou události uplynulého roku a jejich atmosféru. Oproti minulým ročníkům se objektivy fotografů letos více zaměřily na tuzemskou politickou scénu. Na výstavě ale nechybějí ani záběry z přírody, sportu a každodenního života.

Letos získal hlavní cenu - Křišťálové oko Čížkův snímek Jak dál? s politickou tematikou. Pořadatelé se shodli, že jde o netypickou událost, protože hlavní cenu novinářské soutěže kdekoliv na světě většinou dostává dramatická fotografie symbolizující velkou událost, která se dotýká široké veřejnosti. I letošní vítězný snímek ale podle nich uvedené předpoklady splňuje. Mezinárodní porota se o něm vyjádřila obsahově i formálně jako o symbolu složité povolební situace na české politické scéně. Reportér AFP jej pořídil 6. června krátce před oficiálním povolebním jednáním. Na snímku jsou zřetelné siluety čtyř postav - představitelů ODS, jak se radí u stolu. "Letos vyhrál úplně jiný snímek, který není odrazem dramatické situace, teroristického útoku nebo podobných záležitostí. Pro naši zemi je to sympatické. Obdivuji skutečnost, že mezinárodní porota, že mezinárodní porota dobře nahlédla do reálií České republiky," řekl při předávání cen Václav Klaus.

Do 12. ročníku soutěže se přihlásilo 229 fotografů s 3110 snímky, počet nevybočuje ze statistik uplynulých let. Postupně se ale podle členky poroty Daniely Mrázkové objevuje trend, kdy je stále více přihlášených sérií fotografií proti jednotlivým snímkům. Výstava na Staroměstské radnici potrvá do konce ledna příštího roku.

Haškův dres byl vydražen za 150.100 korun

Více než 150 tisíc korun by měl získat Masarykův onkologický ústav v Brně za dres Dominika Haška, který slavný hokejový gólman věnoval do aukce. Neznámý kupec nabídl za reprezentační dres, v němž Hašek nastoupil na olympijských hrách v Turíně ve svém posledním utkání za národní tým proti Německu, přesně 150.100 korun. Částku nyní musí podle pravidel aukční síně Aukro, na jejímž webu se charitativní akce konala, do tří dnů zaplatit. Boj o bílý dres s číslem 39, ve kterém strávil slavný pardubický odchovanec, nyní působící v Detroitu, na ledě pouze deset minut, než se zranil, trval deset dnů. Jeho cena se za necelé dvě hodiny vyšplhala na pět tisíc korun, v polovině dražby činila téměř 70.000 korun.

Masarykův onkologický ústav by měl díky tomuto příspěvku získat polovinu financí, které potřebuje na vznik plánovaného Centra preventivní onkologie. Hašek se chystá dres, na němž je hráčův podpis a otisk hokejového puku, osobně předat. Před několika dny také slíbil, že bude vítěze dražby i s rodinou dvě hodiny vozit novým vozem Rolls-Royce a navíc jej pozve na večeři. Tento počin není první Haškovou pomocí potřebným. Před zářijovým odletem do zámoří například předal bývalé miss Kateřině Stočesové své horské kolo do dražby ve prospěch občanského sdružení Dobrý skutek pomáhajícího dětem. To však zatím svého nového majitele nenašlo.

Ze sportu:

Za příjemné překvapení označili fotbaloví experti podzimní sezonu české reprezentace. Národní celek úspěšně zahájil boj o postup na mistrovství Evropy a dokázal, že se vyrovnal s odchodem opor Pavla Nedvěda, Karla Poborského či Vratislava Lokvence. Odborníci se v anketě ČTK shodli na tom, že noví hráči, kteří dostali příležitost, pozitivně překvapili.

Už jen jediná trefa dělí českou hokejovou hvězdu Jaromíra Jágra z New Yorku Rangers od hranice 600 branek v zámořské NHL. Čtyřiatřicetiletý nejlépe placený hráč světa má před sebou hned dva milníky. Blíží se okamžik, kdy se stane nejlepším evropským kanonýrem v prestižní zámořské soutěži, protože finská legenda Jari Kurri má na kontě 601 gólů. Jágr předstihl v uplynulém ročníku Kurriho, slavného spoluhráče vůbec nejproduktivnějšího hokejisty Wayna Gretzkého, i v kanadském bodování. V současné době má kladenský odchovanec na kontě v 1128 utkáních 1461 bodů a o šest zaostává za dvanáctým v pořadí Stanem Mikitou, Kanaďanem, který se narodil na Slovensku.

Český hokejový útočník Jakub Voráček je podle aktuálního žebříčku Centrálního úřadu pro skauting hlavním favoritem nadcházejícího draftu NHL v roce 2007. Sedmnáctiletý kladenský odchovanec, který v současné době působí v týmu kanadské juniorské QMJHL Halifax Mooseheads, nechal za sebou útočníka americké reprezentace do osmnácti let Jamese Van Riemsdyka.

Český tenista Martin Damm si po boku Inda Leandera Paese zahraje semifinále Turnaje mistrů. V Šanghaji společně ve dvou setech porazili izraelský pár Jonathan Erlich, Andy Ram a jediná výhra jim nakonec stačila k druhému místu v Červené skupině. V závěrečném zápase totiž favorizovaní Američané Bob a Mike Bryanovi prohráli ve třech setech s Paulem Hanleym a Kevinem Ullyettem a kvůli horšímu poměru setů skončili až třetí. Aktuálně nejlepší pár světového žebříčku tak v Šanghaji do semifinále nepostoupil.

Basketbalistky Gambrinusu Sika Brno zvítězily ve třetím kole Evropské ligy v Istanbulu nad dosud neporaženým Fenerbahce 70:66. České mistryně rozhodly o své výhře už v prvním poločase, kdy získaly třináctibodový náskok. Nejlepší střelkyní Brna byla Američanka Nolanová, která dala 23 bodů.

Basketbalistky USK Praha prohrály i třetí letošní zápas v Evropské lize. Po porážkách v Samaře a se Salamankou podlehly na palubovce maďarské Pécse 50:76. Další zápas vysokoškolačky sehrají příští čtvrtek doma proti Bourges.

Krátce o pátečním počasí v České republice:

Oblačno až polojasno, místy mlhy nebo nízká oblačnost, ojediněle mrholení nebo déšť. Teploty 11 až 15 stupňů Celsia.