Denní souhrn zpráv Zprávy

20-11-2006

ODS chce jednat nejprve o volbách, ČSSD o roční vládě na zkoušku

Občanští demokraté chtějí v první řadě jednat o předčasných volbách, ČSSD nabídla jednání o vládě na rok. Kdyby politici po dvanácti měsících dospěli k názoru, že kabinet nefunguje, mohli by podle sociálních demokratů otevřít cestu k volbám. Pro ČSSD ale nepřipadají v úvahu dřív než v půlce roku 2008. Socialisté navíc dávají přednost dlouhodobější vládě.

ODS dál považuje za svou prioritu předčasné volby. Shodlo se na tom v pondělí vedení občanských demokratů na první poradě po víkendovém kongresu. Jeho delegáti stranické lídry zavázali mimo jiné k tomu, aby dojednali buď volby už v příštím roce, nebo stabilní vládu, jejíž program bude zahrnovat co nejvíce priorit ODS. Kabinet má být reformní, nesmí být založen na výhradní domluvě se sociální demokracií ani se opírat o komunisty.

ČSSD je prý sice připravena do kabinetu vstoupit, má ale vlastní programové požadavky. Odmítá rovnou daň a školné na vysokých školách. Diskutovat lze o snížení daní firem, prohlásil předseda ČSSD Jiří Paroubek a řekl, že jeho strana je připravena na kompromisy. Někteří lídři ODS na kongresu hovořili o tom, že je možné "oživit" někdejší projekt trojkoalice s lidovci a zelenými. Paroubek si to ale představit nedovede.

Grémium ODS v pondělí rozšířilo stranický vyjednávací tým, a to o nového prvního místopředsedu Pavla Béma, který tak doplnil předsedu Mirka Topolánka, místopředsedu Petra Nečase a šéfa poslanců ODS Petra Tluchoře. Právě Bém po jednání grémia řekl, že koncem týdne budou občanští demokraté schopni předložit prezidentovi předběžnou zprávu o tom, kam jednání směřují. "Jsme připraveni, jak to chtěl kongres, obhajovat do posledního dechu programové zásady a principy (ODS) a je jasné, že v této situaci se s velkou pravděpodobností blížíme předčasným volbám," uvedl.

Rozhovory by měly začít v úterý. Podle dalšího místopředsedy ODS Petra Bendla se občanští demokraté svých partnerů nejprve zeptají na to, jestli by podpořili předčasné volby. Zatím se však nezdá, že ODS by našla dostatečný počet spojenců pro to, aby je prosadila již v roce 2007. Na řadu by pak zřejmě přišla vyjednávání o dlouhodobější vládě. Paroubek řekl, že kabinet by měl před sebou řadu úkolů, které budou vyžadovat shodu všech parlamentních stran. Jde například o penzijní reformu, ale také o dokončení stabilizace zdravotnictví či reformu policie, dodal.

Prosadit odpor vedení ODS ke spolupráci s KSČM nebude snadné

Místní organizace ODS se zřejmě nemusejí obávat toho, že budou automaticky zrušeny za případnou spolupráci s KSČM na radnicích. Hrozí jim to po víkendovém kongresu ODS, který výkonné radě uložil, aby místním sdružením občanských demokratů spolupracujícím s komunisty odebrala licence. Místní organizace se ovšem hájí, že s KSČM přímo ani dobrovolně nespolupracují. Tvrdí, že koaliční dohody s komunisty neuzavřely. Do vedení radnic se zástupci KSČM podle občanských demokratů dostali hlasy jiných stran. Předseda poslaneckého klubu ODS Petr Tluchoř předpokládá, že rada bude hodnotit každý případ individuálně.

V Libereckém kraji hrozí zrušení ODS ve Frýdlantu na Liberecku, kde občanští demokraté v radě s komunisty sedí. Frýdlantský starosta Jindřich Wurm (ODS) však ČTK řekl, že tamější ODS za spolupráci s komunisty nemůže a nestála o ni. "My jsme KSČM v radě mít nechtěli a pro její zástupkyni jsme nehlasovali, i když jde o nestraníka. Prosadily ji tam ale další strany, jež se po volbách dostaly do zastupitelstva," uvedl. Šéf ODS v Libereckém kraji a Senátu Přemysl Sobotka ovšem považuje usnesení kongresu ODS za jasné a závazné pro všechny členy strany. Podle něj tedy nelze, aby starosta a místostarosta působili jako členové ODS v městské radě s komunisty.

ČR evropské peníze vyčerpá, o část přijde jen Praha

Česká republika velmi pravděpodobně vyčerpá všechny evropské dotace, které měla přidělené pro léta 2004 až 2006. O část peněz však přijde Praha, celkem o 5,1 milionu eur (asi 142 milionů korun), jež měly směřovat na projekty na podporu zaměstnanosti a lidských zdrojů. Podle ministra pro místní rozvoj Petra Gandaloviče již není možné tyto peníze zachránit.

Česko dosud patřilo v čerpání evropských peněz k nejhorším. Hůře z nových členských zemí EU se podle statistik Evropské komise zatím dařilo pouze Kypru, nepatrně lépe Polsku, Maďarsku a Slovensku. Situace se však v posledních měsících zlepšila. Získávání evropských dotací v Česku komplikuje z velké části přebujelá byrokracie. ČR za ní několikrát čelila i kritice od Evropské komise. České úřady totiž při rozhodování o dotacích často požadují mnohem více podrobností, než po nich chce Brusel.

V případě Prahy Gandalovič nevidí chybu jen v místním magistrátu. Podle něj je neúspěšnost Prahy z velké části paradoxně dána její velkou vyspělostí a bohatstvím, kterým vysoko převyšuje zbylé regiony v ČR. Částka 5,1 milionu eur, o kterou ČR přijde, je původně určena na nezaměstnanost, přestože Praha má jednu nejnižších nezaměstnaností v celé Evropské unii. Potenciální zájemce o evropské peníze navíc mohla odradit vysoká spoluúčast na projektech.

Starosta a senátor Čunek chce kandidovat na šéfa KDU-ČSL

Vsetínský starosta a senátor Jiří Čunek chce kandidovat na funkci předsedy KDU-ČSL. Senátor ČTK řekl, že ve čtvrtek ho ještě musí navrhnout konference Zlínského kraje. Stranu po rezignaci Miroslava Kalouska dočasně vede místopředseda Jan Kasal. O předsedovi rozhodne za dva týdny sjezd KDU-ČSL v Brně.

Čunek vyvolal rozporuplné reakce způsobem řešení problému romských neplatičů nájemného ve Vsetíně, které nechal vystěhovat, i svými výroky o této věci. Místopředseda poslanců KDU-ČSL Tomáš Kvapil však minulý týden řekl, že Čunka si v čele strany "umí představit". Spekuluje se o tom, že o funkci předsedkyně strany by se mohla ucházet nynější předsedkyně sněmovní frakce Vlasta Parkanová. Zatím se ale nevyjádřila, jestli o vedení strany skutečně bude usilovat. O její nominaci stojí například Pithart, který je nejostřejším Čunkovým kritikem.

Vsetínská radnice na základě Čunkova rozhodnutí vystěhovala z města za hranice Zlínského kraje přes 100 Romů, s nimiž měla problémy při placení nájemného. Dalších přibližně 230 Romů pak město přestěhovalo asi kilometr od centra do komplexu z plechových stavebních buněk. Tyto kroky vyvolaly pobouření obhájců lidských práv a romských organizací. Politologové se neshodují v tom, zda starostovi kontroverze prospívají, nebo škodí. Někteří analytici jsou nicméně přesvědčeni, že jeho politika mu výrazně pomohla vyhrát říjnové senátní volby.

Pražská ODS posunula rozhodnutí o vládě v metropoli o týden

Pražská ODS v pondělí o podobě vlády na pražské radnici nerozhodla. Členové regionální rady vyslechli informaci o jednání s dalšími stranami. Žádné unesení přijato nebylo. Verdikt padne na dalším zasedání vedení občanských demokratů v hlavním městě příští pondělí. ČTK to řekli předseda pražské ODS Jan Bürgermeister a místopředseda Jiří Janeček.

Občanští demokraté budou mít v sedmdesátičlenném zastupitelstvu nadpoloviční většinu 42 mandátů. ODS se musí rozhodnout, zda sestaví jednobarevnou radu, nebo bude vládnout v nějaké koalici. Podle Bürgermeistra jsou obě možnosti rovnocenné.

Janeček soudí, že hlavní slovo bude mít primátor a první místopředseda ODS Pavel Bém, který povede metropoli i v dalších čtyřech letech. Bém už v minulosti uvedl, že se přiklání spíše k jednobarevné radě.

Podle Bürgermeistra se na pondělním jednání nastínily všechny varianty vlády na radnici. "V žádném případě nebudeme dělat koalici se sociální demokracií, ale na to jsme se nemuseli scházet," řekl šéf pražské ODS. Nynější velká koalice je "patrně mimo hru" také podle Janečka.

Nejvyšší správní soud zamítl stížnost proti zvolení Filipiové

Nejvyšší správní soud zamítl stížnost proti zvolení pražské senátorky za ODS Daniely Filipiové jako neopodstatněnou. Autor zamítnuté stížnosti František Procházka se domníval, že Filipiová vedla nečestnou kampaň. Tvrdí, že se při předchozím působení v Senátu zabývala stovkami žádostí a námětů od občanů. Podle Procházky však z "ověřitelných zdrojů" vyplývá, že se věnovala jen 194 občanům nebo zástupcům různých institucí, a kupříkladu na jeho vlastní námět vůbec nereagovala. Filipiová to považuje za dezinterpretaci.

Další stížnost se podle Filipiové týká její finálové soupeřky Táni Fischerové (za hnutí Zelení). V jednom článků v novinách ODS na Praze 3 prý měla být Fischerová znevážena, uvedla Filipiová. "Nemyslím si, že tam bylo cosi, co by ji znevažovalo," podotkla. Část stížnosti souvisí s přelepování plakátů senátorčiny protikandidátky. Filipiová uvedla, že vždy byla proti takovému počínání, setkala se s tím prý u svých plakátů ještě před prvním volebním kolem.

ODS uspěla se žalobou na volby v Moravanech na Pardubicku

ODS uspěla se svou žalobou na volby v Moravanech na Pardubicku. Pobočka Krajského soudu v Pardubicích v pondělí rozhodla, že volby sice platí, nicméně zvoleného zástupce sdružení Cesta porozumění by měl nahradit občanský demokrat. ČTK to řekl soudce Jan Dvořák. Volby v Moravanech vyhrála ČSSD se šesti mandáty, ODS jich získala pět. Dva zastupitele má uskupení Cesta porozumění, po jednom KDU-ČSL a KSČM. Podle občanských demokratů přišel jeden z jejích kandidátů chybným záznamem hlasů o post zastupitele. Přes zisk šestého mandátu zůstane ODS v Moravanech jedinou opoziční stranou. Koalici na radnici sestavila vítězná ČSSD s komunisty, lidovci a nezávislými kandidáty ze sdružení Cesta změny.

Mostecké volby jsou platné, opakovat se budou jen v jednom okrsku

Komunální volby do zastupitelstva města Most jako celku jsou platné a nebudou se opakovat. Krajský soud v Ústí nad Labem zamítl tři stížnosti, jejichž cílem bylo prohlásit volby v Mostě za neplatné. Lidé ale budou znovu volit v mosteckém volebním okrsku číslo 20, který zahrnuje sídliště Chanov, kde byl podle soudu během konání voleb porušen zákaz agitace v bezprostřední blízkosti volební místnosti. Sídliště Chanov obývají především Romové. Podle soudu zde vítězné Sdružení Mostečané Mostu ovlivnilo výsledek tím, že v den konání voleb například rozdávalo v okolí volebních místností slosovatelné kupony do loterie či přímo nabízelo voličům 300 Kč, pokud budou volit sdružení. Volební účast v Chanově díky tomu podle soudu mnohonásobně vzrostla na 36,5 procenta. Přes 96 procent voličů volilo právě Sdružení Mostečané Mostu.

SMM získalo v mosteckém zastupitelstvu 18 mandátů. Občanští demokraté se umístili na druhém místě, získali 11 mandátů. Komunisté, kteří obhajovali vítězství z roku 2002, skončili třetí s osmi křesly. ČSSD si zajistila v zastupitelstvu šest míst a SNK Evropští demokraté dvě.

Žalobce zastavil stíhání Čermáka za zákrok proti Jacques

Žalobce zastavil trestní stíhání bývalého policisty Tomáše Čermáka obviněného z útoku na poslankyni Strany zelených Kateřinu Jacques. "Státní zástupkyně dospěla k názoru, že jednání není trestným činem," řekl ČTK žalobce Michal Zachystal. Sporný zákrok se odehrál při prvomájovém protestu proti demonstraci neonacistů v Praze. Vše tehdy skončilo konfliktem mezi policií a členy Strany zelených v čele s Jacques. Tehdejší ředitelka sekce lidských práv úřadu vlády Jacques uvedla, že ji policista bezdůvodně a brutálně napadl a zbil. Čermák byl následně propuštěn od policie a čelil obvinění ze zneužití pravomoci veřejného činitele, ublížení na zdraví a omezování osobní svobody. Za zákrok proti Jacques byl v červnu potrestán zástupce ředitele pražské policie Zdeněk Bezouška. Byla mu na půl roku snížena hodnost na podplukovníka. Na postup policie doplatil i ředitel obvodního ředitelství Praha II Jan Navrátil a jeho zástupce Petr Vaněček. Navrátil ve funkci vystřídal svého zástupce a v policejní hierarchii klesl o jeden stupeň. Vaněček byl převeden pod středočeskou policii.

Čermákův obhájce Tomáš Janeček tvrdil, že policista na demonstraci Jacques třikrát vyzval, aby nevstupovala do míst, kde by se mohla dostat do kontaktu s průvodem neonacistů. Politička zelených údajně ale policistu "záměrně a účelově" neuposlechla. Podle Janečka na sebe chtěla upozornit před blížícími se volbami.

V Jenišově našli důvěrné údaje o klientech stavební spořitelny

V Jenišově u Karlových Varů objevil starosta obce Ivan Truksa v kontejneru na odpad důvěrné materiály s údaji o klientech Českomoravské stavební spořitelny. Stovky dokumentů byly vhozeny do kontejneru, kde se k nim mohl kdokoliv dostat. Obsahovaly jména klientů, jejich bydliště i sumy, jež si už naspořili, a také jakých cílových částek chtějí dosáhnout, řekl ČTK Truksa. Případem se už zabývá karlovarská policie pro podezření z porušení zákona o ochraně osobních údajů.

Paroubek prohrál spor s vydavatelstvím Mafra,a.s

Předseda ČSSD a bývalý premiér Jiří Paroubek prohrál svůj spor s vydavatelstvím Mafra, a.s., ve kterém žádal otištění své odpovědi na článek, jenž podle něj tvrdil, že stojí za zatčením kontroverzního podnikatele Tomáše Pitra. Soudkyně městského soudu v Praze Jaroslava Lobotková rozhodla, že deník Mladá fronta Dnes Paroubkovu odpověď na sporný článek nemusí zveřejnit. Podle soudu je obsah článku vyvážený, přiměřený a nezasahuje do Paroubkových práv.

Kvůli Hyundai se u Ostravy zastaví stavba dvou průmyslových zón

Stát a Moravskoslezský kraj zastaví přípravu strategických zón Dolní Lutyně a Šilheřovice, aby splnily podmínky ekologů pro výstavbu nošovické automobilky Huyndai. Vyplývá to z dohody, kterou v minulých dnech uzavřel stát, Moravskoslezský kraj a Hyundai s nevládními ekologickém organizacemi. Uzavření této deklarace ale nezabrání několikaměsíčnímu zpoždění zahájení výroby, informovali novináře zástupci Hyundai. První automobily měly původně sjíždět z výrobních pásů v říjnu 2008. V dohodě se Hyundai zavazuje, že zřídí nadační fond na podporu občanských iniciativ a v průběhu dvou let do něj postupně vloží 20 milionů Kč. Nevládní ekologické iniciativy naopak stáhnou odvolání a stížnosti a také stáhnou soudní spor.

Komunista Jiří Dolejš odmítl snahy vykládat historii ze stranických pozic

Místopředseda KSČM Jiří Dolejš odmítl vykládat novodobou historii ze stranických pozic. Distancoval se od vyjádření předsedkyně pražské organizace KSČM Marty Semelové, podle které komunisté uvažují o tom, že vydají příručky pro učitele dějepisu. V nich by popsali svůj pohled na novou historii. Jde o "osobní názor Marty Semelové", řekl ČTK Dolejš, který má ve straně na starosti odborné komise. Semelová, která vede odbornou skupinu KSČM pro školství, v médích uvedla, že se děti ve školách o poválečných událostech a o komunistickém režimu dovídají polopravdy a že školy nebo média v mladých lidech vzbuzují zbytečný antikomunismus.

"Jako místopředseda pro odborné zázemí strany prohlašuji, že KSČM se nechystá vydávat vlastní učebnice ani příručky pro učitele," uvedl Dolejš. Odpovědnost za učebnice má podle něj stát a jejich objektivita i didaktická úroveň by měly být hodnoceny bez ideologických schémat. KSČM si podle Dolejše musí zamést i před vlastním prahem a vyhodnotit, jaké byly učebnice za komunistického režimu. Musí prý přiznat, že byly jednostranné, ne-li dogmatické, zahrnovaly řadu nepravd a obcházely skutečnosti režimu nepříjemné.

STEM: EU má na ČR příliš velký vliv, soudí téměř polovina lidí

Téměř polovina Čechů se domnívá, že Evropská unie má na jejich život příliš velký vliv. Méně vlivu by podle lidí měla mít také sněmovna a ministři, vyplývá z průzkumu agentury STEM. Naopak více by měly ovlivňovat životy obyvatel ČR odbory, konstatují závěry průzkumu. Poněkud více váhy by lidé přáli práci obecních a krajských zastupitelstev.

"Jedinou institucí, u které lze hovořit o názorovém obratu, je Evropská unie. V polovině devadesátých let byla vnímaná jako instituce, jež má na život v naší zemi jen slabý vliv. Tato představa o EU se poměrně rychle proměňovala v přesvědčení, že jde o instituci, která ovlivňuje život u nás víc, než je potřebné. V posledních pěti letech názor, že nepřiměřenost pozice Evropské unie spočívá v jejím příliš velkém vlivu, již zcela jednoznačně převládá," vysvětlují autoři průzkumu.

Studenti gymnázia protestují proti instalaci kamer ve škole

Studenti soukromého gymnázia Josefa Škvoreckého v Praze protestují proti zavedení kamerového systému ve škole, který od pondělí funguje na chodbách a v příštích dnech by měl být spuštěn i ve třídách. Podle studentů jde o omezování osobní svobody. Vedení školy předali petici a jsou odhodláni k protestním akcím. ČTK to řekla zástupkyně studentů Kateřina Kejřová. Škola se vzdát kamerového systému nehodlá, připouští jen diskusi o režimu, v jakém se bude dění ve škole monitorovat.

Gymnázium podle Úřadu pro ochranu osobních údajů možná porušilo zákon o ochraně soukromí, neboť úřad nepožádalo o registraci pro zpracování údajů, které monitorováním získá. "Tímto chováním mohl být spáchán správní delikt, za jehož provedení hrozí pokuta až do výše pěti milionů korun," řekla ČTK mluvčí úřadu Hana Štěpánková.

Kamery mají podle ředitele Václava Krištofa pomoci eliminovat případné patologické jevy, jako je šikana, pomoci mají i při objasnění možných úrazů. Ředitel školy připouští, že konkrétní vážný důvod k zavedení systému nebyl, kamery mají preventivní účel, budou sloužit nejen ke kontrole žáků, ale také pedagogů. Krištof bude s jejich pomocí zjišťovat, zda docházejí na vyučování včas, kamery by rovněž měly přispět k ochraně majetku školy.

Lékařská komora trvá na dodržování nového zákoníku práce

Česká lékařská komora trvá na tom, aby nový zákoník práce, který má sladit úpravu pracovní doby v ČR s právem EU, byl ve zdravotnictví dodržován. ČTK to řekl prezident stavovské organizace lékařů Milan Kubek. "Nový zákoník práce slouží ve prospěch pacientů, protože omezuje přesčasovou práci lékařů. Přepracovaný lékař představuje možné riziko ohrožení pro své pacienty," vysvětlil Kubek. Ředitelé nemocnic minulý týden varovali, že zavedení nové normy povede k omezení péče o nemocné. Zdravotnictví chybějí podle ministra zdravotnictví Tomáše Julínka na její zavedení dvě miliardy korun.

Od ledna budou smět lékaři sloužit méně hodin, nemocnice ale neseženou další lékaře, kteří by za ně nastoupili do služeb. Zhruba v dubnu tak vyčerpají lékaři povolené hodiny a nemocnice budou muset některá oddělení zavřít, varovali ředitelé. Řešení vidí v odkladu účinnosti zákoníku práce a výjimce pro zdravotnictví. Podle Kubka ale není odklad řešením: jediným výsledkem by podle něj bylo další ohrožování pacientů a vykořisťování lékařů, kteří nyní za pracovní pohotovost na pracovišti pobírají 80 korun na hodinu. "Veřejnost by měla vědět, že každý nemocniční lékař stráví ze svého produktivního života v průměru deset let přesčasovou prací. Pacienti, kteří přicházejí v pondělí na plánovanou operaci, by měli vědět, že je možná operuje chirurg, který je v práci nepřetržitě od pátečního rána, a tedy se celé tři noci nevyspal," varoval Kubek.

České panenky UNICEF už zajistily očkování skoro 6000 dětí

Česká verze projektu Adoptuj panenku a zachráníš život pomohla od roku 2002 do loňska téměř 6000 dětí z rozvojových zemí. Na očkování proti šesti smrtelným dětským chorobám přispěli Češi přes 3,5 milionu korun, řekla novinářům ředitelka UNICEF ČR Pavla Gomba. Stačilo, když si zájemci koupili hadrovou panenku za 600 korun. Právě tolik stojí základní balíček vakcín pro jedno dítě. Panenky lze koupit v prodejnách IKEA nebo na webových stránkách www.unicef.cz. Panenky vyrábí děti a dobrovolníci z celé České republiky. Například na Moravě se k projektu připojilo několik základních a mateřských škol i domovy důchodců a jednotlivci. Panenky vyrábí čtvrtým rokem i známé osobnosti. Projektu se zúčastnili například zpěváci Lucie Bílá a Karel Gott, herci Bolek Polívka a Jiřina Jirásková či spisovatel Michal Viewegh. Figurky slavných tvůrců se každoročně vydraží za desítky tisíc korun, doplnila jedna z patronek projektu návrhářka Liběna Rochová. Každá panenka dostane po zhotovení rodný list se jménem, zemí původu, datem narození a adresou tvůrce. "Chodí panenky nejrůznější, děti mají velkou fantazii. Dokonce se dají vypozorovat nejrůznější vlny. Před dvěma třemi lety chodili samí Harry Potterové či čarodějové," podotkla Gomba.

Ztroskotal další pokus o prodej otrokovické letecké továrny

V pořadí již třetí tendr na prodej konkurzní podstaty otrokovické společnosti Moravan-Aeroplanes opět nic nevyřešil. Přihlášku do skončeného prvního kola výběrového řízení v pondělí totiž nikdo nepodal. Věřitelé budou o dalším postupu rozhodovat v úterý, řekl ČTK konkurzní správce firmy Petr Hajtmar. V úvahu připadá vypsání dalšího tendru či ukončení výroby a zavření podniku. V otrokovické firmě stále pracuje asi 170 zaměstnanců, kteří momentálně montují devět letadel a zabezpečují servis. Uzavřené kontrakty na výrobu letadel skončí v červnu 2007. Moravan-Aeroplanes je výrobcem celokovových letadel s obchodní značkou ZLIN Z 142C, Z 242L, Z 143L a Z143Lsi.

KSČM může kvůli obchodu s nemovitostmi prodělat přes 60 milionů

Komunistická strana může kvůli nevýhodným smlouvám o prodeji svého sídla v centru Prahy a neuskutečněné koupi rozestavěné budovy v Praze Vysočanech přijít o více než 60 miliard korun. ČTK to řekl místopředseda KSČM Jiří Dolejš. Komunisté totiž složili na koupi nového sídla, kterou si rozmysleli, zálohu 20 milionů korun, a o ty nyní mohou přijít. Za neuskutečněný prodej staré budovy jim hrozí sankce 40 milionů korun.

Foerstrovo komorní pěvecké sdružení vyhrálo soutěž ve Vídni

Cenu města Vídně a první cenu v kategorii ženských sborů přivezlo do Prahy z Mezinárodní Schubertovy sborové soutěže Foerstrovo komorní pěvecké sdružení. O víkendu se představilo při koncertě vítězů ve vídeňském Schubertově kostele. Český soubor se podle informací poměřoval v rakouské metropoli s pěveckými sbory z Německa, Norska, Rakouska, Ruska a Ukrajiny. Vedle Schubertovy hudby tam přednesl i českou tvorbu, včetně skladeb současných autorů Petra Ebena a Věroslava Neumanna.

Naivní divadlo vystaví ve Španělsku archiv svých loutek

Naivní divadlo v Liberci bude poprvé ve své historii vystavovat loutky. Zhruba 60 loutek ze svého archivu představí v expozici ve španělském městě Alicante při příležitosti mezinárodního loutkářského festivalu. Vystavované marionety vznikly většinou ve vlastních divadelních dílnách a představují umělecké práce špičkových českých výtvarníků, řekl mluvčí divadla Jakub Hora. "Archiv loutek vedeme velice pečlivě, proto je velmi bohatý," dodal s tím, že v něm jsou loutky z 240 inscenací, které divadlo během své sedmapadesátileté historie připravilo. Divadlo dosud nevystavovalo ani v tuzemsku, veřejnost ale zve do svého archivu pravidelně při prohlídkách do zákulisí. Centrálním objektem kolekce bude v Liberci dobře známý nafukovací slon - Harlekýn, maskot Mezinárodního festivalu loutkového divadla Mateřinka.

Díky Miss World Kuchařové chce na miss stále více dívek

Stovky dívek z celé republiky si v těchto dnech podávají přihlášky do nových ročníků soutěží krásy Miss ČR a Česká Miss. Vyšší účast přisuzují organizátoři obou akcí vítězství české krásky Taťány Kuchařové na zářijové světové soutěži Miss World v polské Varšavě. Do třetího ročníku České Miss se podle její ředitelky Michaely Maláčové přihlásilo už přes tisíc uchazeček. "Ještě to ale není konečné číslo, protože některé adeptky se hlásí těsně před uzavřením kola pro přihlášky," podotkla Maláčová, podle níž je úroveň těchto dívek každým rokem vyšší a je z čeho vybírat. Vyplývá to prý z údajů v přihláškách. Mnohé z adeptek na korunku královny krásy mají také zajímavé záliby, jakými jsou operní zpěv, fotografování či psaní básní. Zvýšený zájem o soutěž o titul královny krásy Michaela Maláčová očekávala. Letos dívky zareagovaly i na úspěch Taťány Kuchařové a pochopily, že teď mají šanci na Miss Universe. "To vše přispívá k rozvoji nejen České Miss, ale soutěží krásy obecně," doplnila.

Prověřování postupu Němce v kauze katarského prince opět odloženo

Policie po obnoveném prověřování znovu dospěla k závěru, že exministr spravedlnosti Pavel Němec (US-DEU) nespáchal svým postupem v kauze katarského prince Hámida bin Abdal Sáního trestný čin. Sání byl v Česku stíhán za pohlavní zneužívání školaček a Němec jako ministr rozhodl o předání jeho stíhání katarským úřadům. Bývalé nejvyšší žalobkyni Marii Benešové se zdál postup Němce podezřelý, proto dala policii pokyn, aby vše prověřila. Před rokem byl případ poprvé odložen, současná nejvyšší státní zástupkyně Renáta Vesecká případ v březnu znovu otevřela. Policie minulý týden případ znovu odložila, řekl ČTK státní zástupce Tomáš Bláha s tím, že podle vyšetřovatelů se exministr ani žádný z jeho podřízených při vyřizování katarského případu trestného činu nedopustili.

Komunistická mládež žaluje ministerstvo vnitra

Komunistický svaz mládeže napadl žalobou rozhodnutí ministerstva vnitra, které ho v říjnu rozpustilo. Ministerstvo podle něj postupovalo "v rozporu s ústavně zaručenou svobodou projevu tohoto sdružení a s jeho právem vyhledávat a šířit informace" a svobodně se sdružovat.

Ministerstvo rozpustilo KSM kvůli tomu, že usiluje o odstranění soukromého vlastnictví. KSM v programu uvádí, že se bude snažit o odstranění soukromého vlastnictví výrobních prostředků a jeho nahrazení vlastnictvím společenským. Mladí komunisté měli původně v prohlášení ještě ostřejší formulace o revolučním svržení kapitalismu. V březnu je ale nahradili současnou mírnější pasáží. Ani ta ale podle ministerstva není v pořádku.

Komunistickou mládež již dříve podpořil místopředseda KSČM Václav Exner. Rozhodnutí ministerstva označil za vážný útok na demokratická práva, především na právo shromažďovací a na svobodu názoru. Místopředseda KSČM Jiří Dolejš naopak považuje program KSM za zahleděný víc do minulosti než do budoucnosti.

Lubinu čeká kvůli vraždě střihače televize Nova odvolací soud

Recidivistu Davida Lubinu, viněného z loňské vraždy střihače televize Nova Michala Velíška, čeká ve středu další soud. Pražský vrchní senát se bude zabývat odvoláním obžalovaného i státního zastupitelství proti červnovému rozsudku městského soudu, který Lubinovi uložil za zastřelení Velíška a vydírání svědkyně výjimečný trest - 23 let vězení. Lubina požaduje po odvolacím senátu mírnější verdikt, naopak žalobkyně Marcela Kratochvílová pro něj stále žádá doživotí. "Stupeň nebezpečnosti tohoto pachatele pro společnost je tak vysoký, že nepřichází v úvahu uložení jiného trestu než doživotí," uvedla po vynesení nepravomocného rozsudku. Připomněla, že Lubina se v minulosti dopustil opakovaně násilné trestné činnosti a uložené tresty vězení na něj neměly žádný vliv.

Lubina obtěžoval loni v září v parku na Karlově náměstí v centru Prahy mladou ženu a ohrožoval ji pistolí. Všiml si toho Velíšek, a když se ženy chtěl zastat, útočník po něm dvakrát vystřelil. Velíšek, který byl tehdy na procházce s roční dcerou v kočárku, útok nepřežil. Zvlášť zavrženíhodný je podle Kratochvílové také způsob provedení vraždy - střílel dvakrát, z toho jednou zezadu, na člověka, který jej nijak neohrožoval na životě. Navíc podle ní není naděje, že by se dokázal začlenit do normálního života.

Sparta přišla o neprůstřelnost, ale vedení v tabulce udržela

Fotbalisté Sparty Praha těsně před koncem zápasu v Mostě přišli o ligovou neprůstřelnost, která trvala 779 minut. Vedení v tabulce si však i po remíze 1:1 udrželi a získali titul "půlmistra". Nerozhodně totiž skončil i duel jejich pronásledovatelů mezi Libercem a Mladou Boleslaví. Oba týmy jsou dál bod za Spartou.

Sparťané v Mostě sahali po výhře, Libor Došek se v této sezoně trefil v lize už poosmé a v tabulce kanonýrů dostihl mladoboleslavského Pecku. Brankář Blažek, který už překonal problémy se zraněným stehenním svalem, zneškodnil několik šancí, ale dvě minuty před koncem ho překonal Francouz Mendy.

Mladá Boleslav je posledním týmem, který dokázal v lize vyhrát na liberecké půdě, a ani v neděli nebyla bez šancí, přestože jí už v 27. minutě německý rozhodčí Sippel vyloučil záložníka Kyselu. I v oslabení poslal v 55. minutě Středočechy do vedení exliberecký záložník Abrahám, v 77. minutě však Bílek zařídil remízu.

Diváci v Uherském Hradišti se ani na sedmý pokus výhry svého týmu nedočkali. Slovácko hrálo s Jabloncem 1:1 a poslední příčku hned tak neopustí. Král střelců Ivana sice domácím zařídil vedení proměněnou penaltou, ale Jindřišek po chybě gólmana Drobisze vyrovnal, a tak Slovácko na svou první domácí výhru čeká stále marně.

Zlín začal pod taktovkou nového kouče Pavla Hoftycha drtivou porážkou 0:3 v Olomouci a zůstává předposlední. Sigma od příchodu trenéra Vlastimila Petržely doma body moc nerozdává a ani tentokrát nedala hostům šanci. Nejprve Brazilec Melinho proměnil penaltu a Janotka se Schulmeisterem po změně stran výhru pojistili.

I kladenští fotbalisté pokračovali v úniku z pásma ohrožení a v Plzni měli po Šelichově střele dokonce nakročeno ke čtvrté výhře za sebou. Domácí Fillo však z penalty vyrovnal. Pokusy domácích o vítězný gól pak podlomilo šest minut před koncem Pilařovo vyloučení.

Teplice nezopakovaly výkon, který jim v minulém kole vynesl hladkou výhru nad Libercem, a v Ostravě se musely spokojit s remízou. Baník vedl zásluhou Rajtorala, který je v poslední době při střelecké chuti, Fenin zachránil hostům bod a Teplice přežily i hru v oslabení po vyloučení Lukáše.

Fotbalistům Brna se podařilo prolomit příbramskou obrannou tvrz až v posledních deseti minutách a po brankách Střeštíka a Zelenky zvítězili 2:0. Příbram, kterou sužují problémy jejího majitele Jaroslava Starky se zákonem, sice odvedla bojovný výkon, v koncovce však byla neškodná. Hráči po utkání vyjádřili podporu svému šéfovi, který je ve vyšetřovací vazbě.

Fotbalisté Slavie Praha vytěžili z posledního zápasu podzimní části první ligy tři body za výhru 2:0 nad Českými Budějovicemi a drží se v tabulce těsně za vedoucí trojicí. Na první Spartu ztrácejí jen dva body, na Liberec s Mladou Boleslaví jeden.

Volejbalisté se budou proti Venezuele a Bulharsku rvát o postup

Minimálně jedno vítězství ještě potřebují čeští volejbalisté, aby neopustili mistrovství světa v Japonsku už po základní skupině. Po úvodní porci tří zápasů si v pondělí dopřáli půlden volna a odpoledne na tréninku se připravovali na duely s Venezuelou a dosud suverénním Bulharskem. Zatím jim ve skupině C patří čtvrtá, poslední postupová pozice.

Před odletem na šampionát čeští hráči kalkulovali s tím, že po duelech s italskými favority, Američany a outsiderem Íránem budou mít bilanci 1:2. Jenže nepočítali s tím, že si Bulhaři budou počínat zcela suverénně a nad očekávání dobře si povede i Venezuele. Právě ta bude v úterý čtvrtým soupeřem týmu Zdeňka Haníka.

Moderní pětibojař Capalini byl na MS čtvrtý, družstvo má bronz

Český reprezentant Libor Capalini obsadil na mistrovství světa v moderním pětiboji v Guatemale čtvrté místo, Michal Michalík skončil devátý a Michal Sedlecký pětadvacátý. Družstvo díky tomu vybojovalo bronz.

Capalini, který už má z MS stříbro a bronz, nezačal ve finále nejlépe. Po střelbě mu patřilo až dvacáté místo, ale pak se začal mohutně drát vzhůru. V šermu porazil 19 soupeřů a posunul se na osmou pozici, po plavání už byl pátý. Michalík se stále držel na sedmém místě, po parkuru si pak s Capalinim pořadí vyměnili. Bronzový olympijský medailista z Atén pak v závěrečném běhu útočil na stupně vítězů, ale nedosáhl na ně. Od třetí pozice dělilo Capaliniho 28 bodů. Trenér Jakub Kučera měl po skončení soutěže ze čtvrtého místa smíšené pocity. "Těžko v téhle chvíli říct, jestli jsem spokojený. Pro Capiho to byl spíš průměrný závod, ale ukázalo se, jak je špička vyrovnaná," řekl ČTK. Největší ztráty nabral jeho svěřenec ve střelbě a parkuru. "Střelba se mu nepodařila, zato pak výborně zašermoval. Škoda velké chyby na koni před trojskokem, ta ho stála 90 bodů. V běhu to pak bylo těsné, ale bronz už nestihl," dodal Kučera.

Plošinář Šitera nenašel ani potřetí v Austrálii přemožitele

Český plochodrážník Filip Šitera vyhrál i třetí závod australského seriálu závodů na ploché dráze o Zlatou přilbu Ivana Maugera. V Adelaide bojoval o vítězství až do závěrečných metrů finálové jízdy, v níž nakonec za sebou nechal domácího Toma Hedleye. Ten jej předtím porazil v obou vzájemných soubojích v základní části a v čele kroužil i ve finále, než jej v posledním z pěti kol český jezdec předjel. Do finálové jízdy se probojoval i Adam Vandírek. Obsadil v něm sice až poslední, šesté místo, ale v průběžné klasifikaci seriálu se dostal na 3. místo.

Počasí

V úterý očekávají meteorologové zataženo, od západu s občasným deštěm. Na východě zpočátku místy oblačno. Teploty 6 až 10 stupňů Celsia.

20-11-2006