Denní souhrn zpráv Zprávy

23-11-2006

ODS, zelení a lidovci jsou pro dočasnou čtyřkoalici, ČSSD se rozhodne do pondělí

Předseda ODS a premiér Mirek Topolánek hodlá se sociálními demokraty, lidovci a zelenými vytvořit společnou vládu, která by zemi dovedla k předčasným volbám v květnu nebo červnu 2008. "Dohodli jsme se na předčasných volbách - květen, červen 2008. Budeme pracovat na projektu čtyř stran, které zemi k volbám přivedou," prohlásil Topolánek, který se ve čtvrtek v Kramářově vile postupně sešel se všemi třemi možnými koaličními partnery. Zelení a lidovci jsou připraveni se do nekomunistické čtyřkoalice zapojit, sociální demokraté ale váhají. Po schůzce s Topolánkem oznámili, že si vzali do pondělí čas na rozmyšlenou. "Neříkám v tuto chvíli ne, ale nemohu říci, bohužel, ani ano. Je zřejmé, že je to stále opakování téhož," řekl po jednání šéf ČSSD Jiří Paroubek. Jde podle něj o "staronový" scénář, který jeho strana už v minulosti opakovaně odmítla. A teď hledá důvody, proč by jej měla tentokrát přijmout. Hned po víkendu také půjde Topolánek informovat prezidenta Václava Klause o tom, kam rozhovory o vládě dospěly. Pokud se strany dohodnou na vládě, začnou příští týden jednat o programu, poté o poměru sil ve vládě a rozdělení ministerstev.

CVVM:Volby do sněmovny by s velkým náskokem vyhrála ODS

Pokud by se nyní konaly volby do Poslanecké sněmovny, vyhrála by je ODS s velkým náskokem před druhou ČSSD. Vyplývá to z listopadového volebního modelu, který tento čtvrtek zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Občanští demokraté by získali 41 procent hlasů, sociální demokraté 26 procent. Na třetím místě by se ocitli komunisté a zelení, kterým by odevzdalo své hlasy shodně 11 procent voličů. Do sněmovny by se ještě dostala KDU-ČSL, kterou by volilo sedm procent lidí. Podle CVVM by nyní k volbám přišlo 59 procent občanů, naopak 34 procent voličů by se k urnám nedostavilo. Sedm procent dotázaných nevědělo, jestli by se voleb zúčastnilo. Nynější předpokládaná volební účast by tak byla nižší než letos v červnu, kdy k parlamentním volbám přišlo 64,5 procenta Čechů.

Ministerstvo v pátek zveřejní dodatek ke smlouvě o mýtném

Ministerstvo dopravy v pátek zveřejní dodatek číslo jedna ke smlouvě o mýtném. Po jednání ministra Aleše Řebíčka s Georgem Kapschem to sdělila mluvčí ministerstva Marcela Žižková. Kapsch předá ráno ministerstvu dodatek, ve kterém budou vypuštěny pasáže, které Kapsch považuje za své know-how. Přestože žádná ze stran sporný dodatek dosud nezveřejnila, objevily se v poslední době v tisku zprávy o jeho nevýhodnosti pro český stát. Nerovné postavení státu potvrdil i Řebíček. Kapsch, který je jedním z majitelů rakouské společnosti, sdělil, že firma je ochotná převzít všechna rizika spojená s provizorním provozem systému mýtného od 1. ledna 2007. To znamená, že převezme i rizika spojená s provozem naftových agregátů, které budou pohánět většinu mýtných bran, protože se nestihnou dobudovat elektrické přípojky.

Škromach: ČSSD je ochotna jednat o zákoníku a odkladu nemocenské

ČSSD je připravena začít s ODS jednat o případné úpravě zákoníku práce, která by se týkala pohotovosti na pracovišti. Je ochotna dohodnout se také na možném odložení nového systému nemocenské o rok. Ve čtvrtek to řekl místopředseda strany a stínový ministr práce Zdeněk Škromach. Podle něj by bylo možné ještě do konce roku úpravy schválit. Nový zákoník začne s největší pravděpodobností platit v lednu. Podle ministra práce Petra Nečase (ODS) obsahuje zhruba osm desítek chyb. Topolánkova vláda navrhovala roční odklad kodexu. Odbory byly proti. Na protest svolaly do Prahy na konec listopadu demonstraci. Nakonec ji ale odvolaly poté, co je ČSSD a KSČM ujistily o tom, že odložení neschválí. Také nový systém nemocenské by měl začít platit v lednu. Podle něj by náhradu mzdy měli v prvních dvou týdnech nemoci vyplácet pracovníkům zaměstnavatelé. Výdaje by jim stát vrátil. V dalších letech by jim klesaly postupně odvody, stát by jim vracel menší částku.

Lidovci ze Zlínského kraje chtějí v čele strany Jiřího Čunka

Lidovci ze Zlínského kraje na čtvrteční mimořádné krajské konferenci ve Zlíně nominovali na post předsedy KDU-ČSL vsetínského starostu a senátora Jiřího Čunka. Potvrdil to krajský předseda lidovců Jiří Stodůlka. Na konferenci získal Čunek takřka absolutní podporu, ze 73 delegátu pro něj hlasovalo 70, zbytek se pak hlasování zdržel. V případě zvolení do čela KDU-ČSL se chce Čunek mimo jiné pokusit navrátit KDU-ČSL důvěryhodnost. "Musíme se zbavit nálepky strany, která vždy udělá jen to, co jí prospívá. Jsem přesvědčen, že drtivá většina našich členů dělá politiku jako službu všem. A to musíme občanům srozumitelně sdělit, především vlastními skutky," uvedl. Stranu po rezignaci Miroslava Kalouska dočasně vede místopředseda Jan Kasal. O předsedovi se rozhodne na volebním sjezdu, který se uskuteční 9. prosince v Brně. Čunek je zatím jediným kandidátem na post šéfa lidovců. Již v úterý sice středočeská KDU-ČSL vyslovila podporu Vlastě Parkanové a vyzvala ji, aby kandidovala na předsedkyni strany, Parkanová ale kandidaturu zatím neoznámila. Vše zvažuje a své rozhodnutí sdělí zřejmě až příští týden.

Poslanec ODS Šeich řídil prý opilý, ten to však popírá

Asi 2,4 promile alkoholu v krvi naměřila hlídka městské policie v Brně v noci na čtvrtek poslanci ODS Davidu Šeichovi. Policisté jej zastavili, když se svým vozem jel v protisměru. Třicetiletý Šeich se prokázal poslaneckým průkazem, opakovanou dechovou zkoušku, odběr krve a moči ale odepřel. Řízení pod vlivem alkoholu popírá. Poslanec není spokojen s tím, jak se členové hlídky chovali a vyvodí z toho důsledky. Čeká jej nyní jednání před přestupkovou komisí nebo před mandátním a imunitním výborem Poslanecké sněmovny. Šeich patrně zpochybní kvalitu přístroje CA2000, který použili strážníci při dechové zkoušce. Hlídky republikové policie jej totiž nemají ve výbavě. Přístroj je ale řádně certifikovaný a kalibrovaný a v Česku je volně v prodeji. Je využíván například policií v Německu i USA. Starostové na Brněnsku jsou tímto případem překvapeni, shodují se, že s poslancem Šeichem mají dobré zkušenosti. Podle starosty Tvarožné Františka Kopeckého by si zákonodárci měli dávat za volentem o to větší pozor na alkohol, protože musí být vzorem pro ostatní občany. Starosta Ivančic Vojtěch Adam soudí, že zákonodárci by měli být za alkohol trestáni stejným způsobem jako všichni ostatní, a to bez možnosti hledat pomoc v mandátovém a imunitním výboru.

Komunisté vzpomínali na Gottwalda

Asi stovka vesměs starších lidí ve čtvrtek o 110. výročí narození Klementa Gottwalda přišla k jeho hrobu, aby vzpomínala na tohoto kontroverzního komunistického vůdce. "Nezapomínáme," napsali pražští komunisté na červenou stuhu, kterou spolu s kyticí rudých karafiátů položili na jeho hrob na Olšanských hřbitovech v Praze. Předseda Ústřední rozhodčí komise KSČM Zdeněk Levý v projevu u Gottwaldova hrobu řekl, že únorový převrat byl "vzorem demokratického řešení tehdejší krize". Levému vadí, že se o únorovém převratu píše jako o "komunistickém puči". Účastníci shromáždění poukazovali na to, že Gottwald bojoval za práva pracujících lidí. Nad jejich akcí se pozastavil odpůrce komunismu senátor Martin Mejstřík (za Cestu změny), podle něhož by jediným přípustným aktem měla být minuta ticha za oběti Gottwaldovy diktatury. "Je nepředstavitelné, aby v Německu představitelé parlamentní strany pokládali věnec na hrob Hitlerovi a ostatní demokraté jim to tolerovali," uvedl Mejstřík v prohlášení zaslaném ČTK.

OECD vyzývá ČR k ráznějšímu postupu proti přeshraniční korupci

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) ve čtvrtek naléhavě vyzvala Českou republiku k ráznějšímu postupu proti přeshraniční korupci. Aby uspokojila požadavky úmluvy OECD o boji proti korupci, musí Česká republika neodkladně zavést odpovědnost právnických osob za korupci v zahraničí a uplatňovat za ni účinné, přiměřené a odstrašující sankce, uvádí OECD ve zprávě vydané v Paříži. OECD České republice ve zprávě doporučuje, aby v boji proti korupci věnovala korupci v zahraničí větší místo a zaměřila se specificky na české fyzické a právnické osoby působící v mezinárodním měřítku a na aktéry, kteří mají co do činění s veřejnou pomocí pro rozvoj, s daňovými záležitostmi, účetnictvím a s audity. Měla by také posílit opatření na ochranu lidí, kteří na korupci upozorní, a povzbudit tak zaměstnance k ohlašování podezřelých případů mezinárodní korupce bez obav z postihu. Česká republika by měla do roka předložit OECD zprávu, jakého pokroku bylo v dané oblasti dosaženo. Zpráva však konstatuje i pozitivní kroky České republiky v boji proti přeshraniční korupci. Konkrétně zmiňuje přijetí zákona, který výslovně zakazuje, aby se úplatky vyplacené v zahraničí mohly odečítat z daňového základu, a některé změny trestního zákoníku týkající se možností konfiskace. Zaznamenává také některé konkrétní akce v boji proti korupci v zahraničí.

Protitemelínští aktivisté v Rakousku zablokují hranice

Na šest hodin, tedy od 14.00 do 20.00 hod SEČ, zablokují v neděli 3. prosince rakouští odpůrci jihočeské jaderné elektrárny Temelín (JETE) hraniční přechod Wullowitz/Dolní Dvořiště. Sdružení protijaderných aktivistů z rakouské spolkové země Horní Rakousky Atomstopp ve čtvrtek oznámilo, že nejdelší blokádu hranic za posledních šest let povolily místní úřady. Důvodem blokády je podle sdružení jednostranné porušení bilaterální dohody z Melku Českou republikou a zdráhání rakouského kancléře Wolfganga Schüssela vysvětlit Praze jasné stanovisko Rakouska v této záležitosti. V dohodě z Melku se Česko v roce 2001 mimo jiné zavázalo, že bude neprodleně poskytovat veškeré informace o provozu a umožní monitorování okolí elektrárny. Podle rakouských aktivistů měla Česká republika před kolaudací elektrárny doložit, že byla provedena některá bezpečnostní vylepšení. Přetrvávající technické nedostatky jsou podle nich zdrojem opakovaných poruch v elektrárně. Všech pět politických stran zastoupených v rakouském parlamentu se minulý týden shodlo na návrhu usnesení, které vyzve rakouskou vládu, aby vůči České republice podala mezinárodní žalobu. Rakousko v Melku ovšem slíbilo, že přestane blokovat uzavření kapitoly energetika při vstupním jednání Česka s EU a že zabrání blokádám rakousko-českých hraničních přechodů.

Provoz na hraničním přechodu s Rakouskem bude omezen

Od pondělí bude na dva týdny omezen silniční provoz na česko-rakouském hraničním přechodu Hatě-Klein Haugsdorf, který leží na tahu mezi Znojmem a Vídní. Kvůli opravě zničené silnice budou policisté odbavovat projíždějící automobily nikoli ve čtyřech, ale jen ve dvou jízdních pruzích. "V době dopravní špičky se čekací doby na odbavení prodlouží," řekl mluvčí jihomoravské cizinecké a pohraniční policie. Řidičům radí, aby při cestě do Rakouska použili některý z jiných jihomoravských silničních hraničních přechodů. Nedaleko Hatí leží například méně frekventované přejezdy Hevlín-Laa an der Thaya nebo Hnanice-Mitterelzbach.

Češi patří mezi největší uživatele konopí v Evropě

Česká republika se dostala mezi špičku evropských zemí v užívání marihuany. Uvádí to zpráva agentura Evropské unie pro drogy za rok 2006, která byla zveřejněna tento čtvrtek. Podle Ondřeje Petroše z Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti ale mladí Češi konzumují marihuanu spíše rekreačně. Podíl problémových uživatelů není tak vysoký jako například ve Francii či Španělsku. Počet uživatelů této lehké drogy však pravděpodobně přibývá. První zkušenosti s marihuanou získávají děti v Česku ve věku 13 a 14 let. Mezi patnáctiletými a šestnáctiletými studenty má v Česku zkušenost s konopím podle evropské zprávy 44 procent studentů, nejvíce z celé Evropy. U sedmnáctiletých a osmnáctiletých více než polovina. Nejrozšířenější tvrdou drogou je v Česku stále pervitin, v loňském roce však stoupl počet uživatelů opiátů. Odborníci nárůst přičítají většímu rozsahu zneužívání subutexu - léku, který se používá jako náhrada za heroin při léčbě závislostí. Na pervitinu bylo podle odhadů těžce závislých asi 20.500 osob, na opiátech asi 11.300. Počet těžce závislých na drogách se loni zvýšil téměř o 2000 lidí. Loni také mírně stoupl počet těch, kteří berou pervitin. Zpráva to přičítá jeho rozšíření do klubů menších měst.

Kriminalisté odhalili na Hodonínsku pervitinovou laboratoř

Kriminalisté zadrželi v uplynulých dnech dvojici mužů, kteří vyráběli pervitin, jejž pak dodávali přibližně 20 narkomanům z Hodonínska. Dvojice měla laboratoř na výrobu této tvrdé omamné látky v rodinném domě jednoho z mužů v Dubňanech. Kriminalisté zjistili, že muži vyráběli drogy bezmála deset měsíců. Mužům ve věku 41 a 36 let se podle policie zatím podařilo prokázat výrobu přibližně deseti gramů pervitinu. Protože je ale podezření, že této omamné látky vytvořili více, vyšetřování dále pokračuje. Mužům hrozí až deset let vězení. Letos zlikvidovala policie na Hodonínsku již 12 laboratoří na výrobu pervitinu. Tato látka je podle odborníků nejužívanější tvrdou drogou na jižní Moravě. Gram se prodává za asi 1000 korun. Jen v Brně je ročně odhaleno asi 50 pervitinových laboratoří. Pachatelé si je z obavy před odhalením dělají ve sklepích domů, v zahradních chatkách i příměstských lesích.

V Česku se zřejmě objevil 25. případ nemoci šílených krav

V Česku se zřejmě objevil 25. případ tzv. nemoci šílených krav (BSE). Dva rychlé testy ukázaly pozitivní výsledek u šestileté uhynulé krávy z chovu Agrocentra Jizeran v Semilech. Jde o druhý případ BSE v tomto roce. První letošní nemocná kráva byla testována 30. ledna a pocházela ze Svitavska. Podle mluvčího Státní veterinární správy Josefa Dubna bude v rámci preventivních opatření utraceno zřejmě kolem 150 vrstevnic nakaženého zvířete. Přijata byla standardní opatření, jako například zákaz přesunu zvířat z chovu. Mluvčí SVS již dříve uvedl, že počet případů zřejmě kulminoval loni, kdy jich bylo osm, a výskyt by mohl postupně řídnout, čemuž napovídá dosavadní letošní vývoj. V EU se udává v porovnání s předchozím rokem pokles výskytu asi o 60 procent. První kus dobytka nakažený BSE veterináři v Česku zjistili v roce 2001, ještě týž rok přibyl druhý případ. V roce 2002 se objevila opět dvě nakažená zvířata. V roce 2003 byly zjištěny čtyři případy a v roce 2004 sedm případů. SVS po objevení BSE v Česku nařídila vyšetřovat veškerý poražený skot nad 30 měsíců věku, do té doby se prověřovaly jen rizikové skupiny zvířat. Dosud bylo v tuzemsku vyšetřeno na BSE přes milion kusů skotu.

Ředitel Národního divadla odvolal šéfa opery Nekvasila

Pověřený ředitel Národního divadla Jan Mrzena odvolal k 24. listopadu šéfa opery Jiřího Nekvasila. Jako důvody odvolání uvedl dlouhodobé pochybnosti odborné veřejnosti o způsobu vedení operního souboru, neřešení některých zásadních systémových záležitostí a problémy při dodržování rozpočtové kázně souboru. Vedením souboru Mrzena pověřil dosavadního vedoucího umělecké správy opery Zdeňka Harvánka. Podle Nekvasila se jedná o bezprecedentní krok, ke kterému nemá ředitel ND mandát. Mrzena podle něj po odvolání předchozího ředitele divadla Daniela Dvořáka deklaroval, že jako dočasný správce převede českou první scénu k výběrovému řízení na nového ředitele a že se nebude nic měnit na uměleckém směřování souborů a na jejich uměleckém vedení. Z právního hlediska však Nekvasil odvolání musí přijmout.

Plzeň uvede světovou premiéru baletu podle Trnky

Plzeňské divadlo Josefa Kajetána Tyla uvede v sobotu světovou premiéru nového baletu Zahrada na motivy stejnojmenné knihy Jiřího Trnky. Balet vznikl přímo pro baletní soubor plzeňského divadla. Inscenace, která obsahuje i prvky černého divadla, vzdává hold slavnému plzeňskému rodákovi, ilustrátorovi a tvůrci animovaných filmů Trnkovi. Baletní představení, stejně jako Trnkova kniha, zavede diváky do tajemné zahrady, kde pětice kluků prožívá neopakovatelná dobrodružství s kocoury, sádrovým trpaslíkem, se slony, velrybou a řadou dalších postav. Libretistou a režisérem představení je Jiří Středa, hudbu složil Zbyněk Matějů, výtvarníkem je Pavel Kalfus. Trojici mužů v tvůrčím týmu doplňuje choreografka Alena Pešková, která se v Plzni podílela i na operních a muzikálových inscenacích Mechanický pomeranč či Liška Bystrouška. Zahrada je její první velký celovečerní balet.

Jágr vede produktivitu NHL o dva body před Brind´Amourem

Český hokejový útočník Jaromír Jágr z New Yorku Rangers vládne soutěži produktivity zámořské NHL o dva body před kapitánem Caroliny Rodem Brind´Amourem. Jágr nasbíral ve 22 zápasech 34 bodů a s 23 asistencemi zůstává i nejlepším nahrávačem soutěže. Jágrův spoluhráč Martin Straka je s 23 body za 10 branek a 13 asistencí šestadvacátý. Osmadvacátá pozice patří se stejným počtem bodů za devět tref a 14 přihrávek Milanu Michálkovi ze San Jose, jenž ve středu proti Los Angeles v sestavě chyběl kvůli zranění levé ruky. Další český útočník Petr Sýkora z Edmontonu nasbíral 22 bodů za 11 přesných zásahů a stejný počet asistencí, což ho řadí na 31. místo. O tři pozice za ním je Tomáš Kaberle z Toronta. Díky sedmi gólům a 15 přihrávkám je druhým nejproduktivnějším obráncem NHL za Chrisem Prongerem z Anaheimu, který má na kontě o dva body více.

Baroš se trefil za rezervu, trenér Aston Villy ho chválil

V nedělním ligovém duelu Aston Villy se český fotbalista Milan Baroš neobjevil, ale zahrál si alespoň za rezervní výběr, za který vstřelil v pondělí jeden ze dvou gólů v zápase proti B-týmu Tottenhamu. A možná, že mu jeho výkon přinese opět lepší fotbalové časy. Trenér Martin O'Neill Baroše pochválil a naznačil, že by mu mohl dát šanci v dalších zápasech. Bývalý trenér Celtiku přitom před nedávnem českého reprezentačního útočníka kritizoval za příliš pomalý návrat do formy po zranění.Teď však svůj ostrý tón na adresu Baroše zmírnil. "Jednoznačně mi to dalo podnět k přemýšlení. Ačkoliv nemáme důvod k velkým zásahům do sestavy, musíme ji trochu pozměnit kvůli zraněním a trestům," řekl trenér aktuálně pátého týmu Premier League.

Počasí

V pátek čekáme oblačno až polojasno, ojediněle slabý déšť nebo mrholení. Teploty 8 až 12 stupňů, při nízké oblačnosti kolem 6, na horách 7 stupňů Celsia.

23-11-2006