Denní souhrn zpráv Zprávy

28-11-2006

ODS a ČSSD začnou pracovat na vládním programu možné vlády

Lídři ODS a ČSSD Mirek Topolánek a Jiří Paroubek se dohodli, že budou jednat o vládním programu případné koaliční vlády. Po schůzce ani jeden z předsedů obou stran nechtěl komentovat, zda to znamená posun v jednáních o kabinetu, na který země čeká už půl roku. Topolánek pouze řekl, že je realista, Paroubek před novináři Topolánka ubezpečoval, že ČSSD se bude snažit, aby se jednání posunula. "Vytvořili jsme programové skupiny, které od zítřka (od středy) začínají intenzivně pracovat na přípravě programu s tím, že samozřejmě přizveme další partnery v situaci, kdy dohodneme nejkontroverznější věci," řekl v úterý premiér a šéf ODS Topolánek. Zopakoval, že pokud má vláda vzniknout, musí být reformní - od hloubky reforem se pak bude odvíjet délka jejího mandátu. Premiér ještě neví, které strany a jakým způsobem se vlády zúčastní, vše bude podle něj záviset na programu.

Po hodině rozhovorů s ČSSD Topolánek přijal místnosti zelené. Zatímco ODS o jejich spolupráci stojí, sociální demokraté chtějí, aby nejmenší parlamentní strana ve vládě nebyla. Shoda mezi ČSSD a ODS panuje na účasti KDU-ČSL v kabinetu. Sociální demokraté se s lidovci sešli už odpoledne. Paroubka ubezpečili, že o programovém dokumentu ČSSD Agenda 2010 jsou připraveni jednat, ačkoli ho mají za nekonkrétní.

Vondra: americká víza by mohla být zrušena za dva roky

Spojené státy by mohly zrušit vízovou povinnost České republice a další novým členským státům EU zhruba do dvou let, řekl v úterý v Rize český ministr zahraničí Alexandr Vondra. Předpokladem pro to je, že se z americké strany naplní přísliby, s nimiž přišel dnes v Tallinnu americký prezident George Bush. Ten v estonském hlavním městě řekl, že bude s Kongresem spolupracovat na změně programu, který občanům vybraných zemí umožňuje cestovat do Spojených států bez víz. Změnit by se podle něj měla dosavadní podmínka, že počet zamítnutých žádostí musí být nižší než tři procenta. Posílena by byla naopak bezpečnostní kritéria.

"Myslím, že do dvou let to můžeme dotáhnout zdárně do konce a mít bezvízový režim," řekl v úterý Vondra. "Pokud bude naplněno, co Bush oznámil dnes ráno a bude-li ČR mít biometrické pasy," dodal. Nicméně Česká republika již přijala zákon, podle něhož budou takové pasy zaváděny od roku 2008. Podle Vondry je klíčové, že Bush ustoupil od "imigračního" hlediska a že v zásadě přiznal, že nynější vízový program je třeba změnit. Dosud Spojené státy hovořily o tom, jak při respektování dosavadních předpisů někdy dospět ke zrušení víz, ale nynější podmínky jsou nastavené tak, že to v dohledné době splnitelné není, prohlásil Vondra v souvislosti s tříprocentním limitem odmítnutých žádostí.

Češi zablokovali návrh EU na zvýšení daní z piva

Češi zablokovali návrh Evropské unie na zvýšení minimální spotřební daně z piva. Ministr financí Vlastimil Tlustý na tiskové konferenci řekl, že nemůže přijmout zvýšení daně z piva, protože to vytváří konkurenční boj mezi pivem a vínem a pivo je český národní nápoj. Na nešumivé víno je v EU nulová sazba. Finský návrh na zvýšení daně o 4,5 procenta by se sice v ČR neprojevil, ale podle Tlustého Češi nemohou připustit nezvýhodnění piva do budoucna.

Teprve podruhé se Česko v Bruselu postavilo proti mínění většiny státu Evropské unie. Předtím spolu s Poláky ČR zablokovala dohodu o sníženém režimu daně z přidané hodnoty. Tehdy návrh dohody počítal s tím, že by se od roku 2008 zvýšila sazba DPH na výstavbu bytů a domů z pěti na 19 procent. Úterní české "ne" však smetlo ze stolu i ostatní návrhy, včetně automatického mechanismu, který měl zaručit zvyšování spotřebních daní o inflaci každé dva až tři roky. Tlustého nesouhlas rovněž zabránil zvýšení minimální spotřební daně například na sladká vína o 31 procent. Během jednání po boku České republiky stáli i Lotyši, ale podle diplomatických zdrojů byli ústupnější. Tlustého nesouhlas tak nakonec rozhodl.

Prezident Klaus jmenoval Hampla a Tomšíka členy bankovní rady ČNB

Prezident Václav Klaus v úterý jmenoval novými členy bankovní rady České národní banky (ČNB) Vladimíra Tomšíka a Mojmíra Hampla. Ve funkci nahradí Jana Fraita a Michaelu Erbenovou, kterým k 1. prosinci končí mandát. Jmenování nových členů bankovní rady má v pravomoci právě prezident. Tomšíkovo jmenování je překvapením, v případě Hampla se o jeho jmenování spekulovalo již dříve.

Ekonomové většinou hodnotí jmenování obou ekonomů pozitivně a očekávají kontinuitu v procesu rozhodování ČNB. "Hampl má manažerské zkušenosti, což je důležité, neboť funkce není jen o měnové politice, ale i o řízení lidí a strategii banky. I Tomšík je výborná volba. Je to rovnocenná náhrada za Jana Fraita," uvedl například analytik Raiffeisenbank Aleš Michl.

Hampl v letech 2004 až 2006 pracoval jako člen představenstva České konsolidační agentury. V letech 2002 až 2004 působil v České spořitelně jako senior analytik a koordinátor ekonomických analýz finanční skupiny Erste. V letech 2002 až 2003 byl členem týmu externích poradců ministra financí pro reformu veřejných rozpočtů. V letech 1998-2002 pracoval jako analytik, později jako senior analytik v ČNB. V roce 1998 působil také jako zvláštní poradce ministra bez portfeje Vladimíra Mlynáře.

Tomšík pracoval jako odborný asistent na Vysoké škole ekonomické v Praze. V únoru 2000 nastoupil jako analytik do týmu makroekonomických analýz hlavního ekonoma Komerční banky. Od září 2000 pracoval jako hlavní ekonom finanční a poradenské skupiny Newton Holding a v letech 2004 až 2006 byl současně vedoucím Ústavu ekonomie na Newton College. Od září 2005 do současnosti pracuje na postu zástupce vedoucího týmu analyzujícího pravidla multilaterálních dohod o obchodu a investicích ve Světovém obchodním institutu.

Postižení a odboráři demonstrovali, chtějí tři miliardy na služby

Celkem asi tři tisíce lidí se dnes podle organizátorů sešly v Praze i ve všech krajských městech a požadovaly chybějící tři miliardy korun na nový systém sociálních služeb. Svými shromážděními chtěly poslance přimět k tomu, aby tuto sumu ve státním rozpočtu na příští rok do zajištění péče přesunuli. Pokud by se podle organizátorů peníze na služby neposkytly, hrozil by jejich kolaps. Do akcí se dnes zapojili postižení, odboráři, poskytovatelé péče i senioři.

V lednu začne platit nový zákon o sociálních službách, který systém od základu změní. Podle normy budou postižení, senioři a další potřební dostávat příspěvek na péči přímo. Sami se rozhodnou, zda si zaplatí ústav, stacionář, asistenta, nebo zda se o ně postará rodina. Peníze od klientů pokryjí asi polovinu nákladů poskytovatelů péče. Zbytek by měly dorovnat dotace. Právě do nich by měly požadované tři miliardy plynout. "Kdyby ty tři miliardy v systému nebyly, tak to znemožní pomoc lidem, kteří bydlí doma. Ohrozí to jejich existenci a život, protože jsou závislí na službách a na pomoci druhých," řekl ČTK zástupce české sekce evropské federace seniorů EURAG ČR Jan Lorman. Sociální služby využívá asi půl milionu lidí, pětina z nich by bez nich byla ohrožena na zdraví či na životě. Na podporu svého požadavku přinesli zástupci pořadatelů poslancům společnou petici, kterou podepsalo 20.642 lidí.

ČR se podle ministra financí blíží smíru s Nomurou v kauze IPB

Česko je podle ministra financí Vlastimila Tlustého těsně před dosažením smíru s japonskou bankou Nomura v kauze IPB. Uvedla to Česká televize. Dohoda s Nomurou by mohla být podepsána ve čtvrtek. Mluvčí Nomury v ČR Jiří Hrabovský odmítl informace komentovat. Česká republika nyní požaduje po Nomuře 120 miliard korun v pařížské arbitráži a Nomura žádá odškodné 40 miliard korun u arbitráže v Londýně.

OECD dál předpovídá České republice silný růst, ale vidí rizika

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) předpovídá České republice na příští dva roky nadále silný, i když mírně se zpomalující hospodářský růst. V delší perspektivě ale vidí rizika v pomalosti reforem a slabé rozpočtové disciplíně. Uvádí to pravidelné studii o výhledech vývoje členských i některých dalších zemí, vydané v úterní. Poukazuje v ní i na negativní důsledky nynější politické krize v Praze.

OECD očekává, že po loňském zvýšení o 6,1 procenta vzroste český HDP letos o 6,2, v příštím roce o 4,8 a v roce 2008 o 4,6 procenta. Hospodářskou aktivitu podle studie OECD táhne především vývoz, který zase táhnou přímé zahraniční investice. OECD předpovídá také další zvyšování osobní spotřeby, související s upevňující se důvěrou spotřebitelů a s růstem zaměstnanosti. Zvyšující se poptávka, ale také zvýšení cen energie a regulovaných cen včetně nájmů vytvářejí určitý inflační tlak, uvádí dále OECD, podle níž inflace po loňských 1,9 procenta dosáhne letos 2,8 a v příštích dvou letech 3,4 procenta, respektive 3,1 procenta. Negativní vývoj předpovídá OECD České republice v oblasti deficitu veřejných financí. Ten by podle ní měl po loňských 3,6 procenta dosáhnout letos 3,7, v příštím roce 4,1 a o rok později 4,3 procenta HDP.

"Varování OECD je jedno ze sta, které se v posledních měsících objevilo," řekl analytik Raiffeisenbank Aleš Michl. "Zatím ale stále platí, že všichni o reformách mluví a nikdo je neprovádí. Obávám se proto, že do dvou let ČR bude muset zvyšovat daně, aby naplnila státní pokladnu," dodal.

Plyn opět zlevní, proud bude dražší

Odběratelé zemního plynu od příštího roku ušetří, za elektřinu si ale připlatí. Rozhodl o tom Energetický regulační úřad. Jeho předseda Josef Fiřt konferenci oznámil, že domácnosti budou od ledna za plyn platit v průměru o 4,2 procenta méně, naopak za proud o 7,9 procenta více. O necelá tři procenta se snižuje i cena tepla vyráběného z plynu, teplo z uhlí však o čtyři procenta podraží.

Cenu elektřiny žene vzhůru především obrovská poptávka v Evropě. Ta se projevila v srpnových aukcích společnosti ČEZ, kde cena vylétla o necelých 17 procent. Odborníci předpokládají, že podobný růst v souvislosti s přibližováním se cenám proudu v západní Evropě bude pokračovat. V současnosti lidé v Česku za elektřinu platí asi o 30 procent méně než například v Německu.

Ceny zemního plynu naopak i nadále klesají, a to hlavně z důvodu příznivého vývoje na ropných trzích v druhé polovině roku. Zlevňování plynu ale s největší pravděpodobností skončí již v dubnu příštího roku. Tuzemský trh totiž přestane být regulován a podobně jako u elektřiny bude plně liberalizován.

Pecina: Systém povolenek na oxid uhličitý narušuje hospodářskou soutěž

Současný systém emisních povolenek na oxid uhličitý zvyšuje podle předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Martina Peciny ceny elektřiny a narušuje hospodářskou soutěž. Firmy mezi sebou s povolenkami obchodují a vydělávají na tom ty, které řeší redukci emisí snižováním výroby, uvedl.

Povolenky mají omezit vypouštění oxidu do ovzduší. Firmy je od státu dostávají zdarma podle množství vypuštěného plynu, jednu povolenku na tunu oxidu uhličitého. Firma, která chce vyrábět více, musí povolenky kupovat na volném trhu, a zvyšuje tak cenu energií. Společnost, která povolenky prodává, naopak výrobu omezuje. Tento stav snižuje konkurenceschopnost a zvyšuje cenu, shrnul Pecina. Povolenky se proto podle něj mají udělovat podle produkce zboží.

Nejvíc povolenek dostává od státu společnost ČEZ. Nespotřebuje je ale všechny a na prodeji zbylých loni vydělala asi miliardu korun. "Jestliže podnik, který dostal povolenky zdarma, se rozhodne je odprodat, představují získané prostředky de facto veřejnou podporu a neopodstatněnou konkurenční výhodu," upozornil Pecina.

ČR zvažuje protest v Bruselu kvůli rakouské blokádě hranic

Česká republika zvažuje podání stížnosti u Evropské komise kvůli povolení blokády rakousko-českých hranic rakouskými úřady. ČTK to v úterý řekl nový český velvyslanec ve Vídni Jan Koukal, který týž den předal pověřovací listiny rakouskému prezidentovi Heinzi Fischerovi. Podle Koukala rakouské úřady porušily dohodu z Melku, která byla podepsána v roce 2001 pod dohledem Evropské unie, když povolily na 3. prosince blokádu hraničního přechodu Wullowitz/Dolní Dvořiště na protest proti provozu jaderné elektrárny Temelín (JETE). Proto by se Česko mohlo obrátit právě na Evropskou komisi. Podle českých diplomatických zdrojů by šlo o symbolický protest bez přímých mezinárodně právních dopadů. Z hlediska rakouských závazků je podle Koukala v dohodě nejdůležitější článek, podle něhož musí Vídeň zajistit volný pohyb osob a zboží. To podle něj porušily hornorakouské úřady, když poprvé oficiálně povolily blokádu hranic. "Pokud článek poruší nějaké občanské sdružení, je to špatné, ale ne soudně vymahatelné. Pokud tak učiní státní správa, je to vážný krok," prohlásil ambasador. Podle něj bude Praha na pravděpodobnou blokádu ostře reagovat.

Vyjednávací tým KDU-ČSL doplní Čunek i Karas

Vyjednávací tým KDU-ČSL o nové vládě se do prosincového volebního sjezdu rozšíří o senátora Jiřího Čunka a bývalého poslance Jiřího Karase. Rozhodl o tom celostátní výbor strany. Dosud za křesťanské demokraty vyjednával úřadující šéf KDU-ČSL Jan Kasal, předsedkyně lidoveckých poslanců Vlasta Parkanová a předseda senátorského klubu KDU-ČSL Adolf Jílek. Kromě Kasala se všichni čtyři zbývající vyjednavači budou příští sobotu ucházet o křeslo předsedy KDU-ČSL. Doplnění vyjednávací skupiny o Čunka a Karase má zajistit rovné šance všech kandidátů i to, že lidovci nebudou zdržovat kvůli volbě svého vedení nynější jednání o vládě.

Tvrdík začne příští týden koordinovat spolupráci ČSSD a Smeru

Šéf poradců předsedy ČSSD Jaroslav Tvrdík začne příští týden koordinovat spolupráci mezi ČSSD a slovenskou sociálnědemokratickou stranou Smer. Týkat se bude programu, evropských a česko-slovenských témat, řekl Tvrdík s tím, že se bude této práci věnovat 1,5 až dva dny týdně. Na těchto nadstandardních vztazích se minulý pátek dohodli předsedové ČSSD Jiří Paroubek a Smeru Róbert Fico. Inspirovala je velmi dobrá spolupráce mezi oběma stranami a vzájemná podpora při minulých parlamentních volbách, uvedl Tvrdík.

ČSÚ: Důvěra podnikatelů v ekonomiku zůstává vysoká

Souhrnný ukazatel důvěry v českou ekonomiku se v listopadu snížil proti předchozímu měsíci o 0,7 bodu. Ukazatel podnikatelské důvěry se zvýšil o pouhou 0,1 bodu, udržel si ale historické maximum. Důvěra spotřebitelů klesla o 3,6 bodu, zůstala však na nadprůměrné hodnotě. Ve srovnání s listopadem 2005 se celková důvěra zvýšila o 5,4 bodu, podnikatelská vzrostla o 7,4 bodu a spotřebitelská klesla o 2,4 bodu. Vyplývá to z aktuálních údajů Českého statistického úřadu. Z listopadového průzkumu spotřebitelské důvěry vyplývá, že spotřebitelé očekávají zlepšení celkové ekonomické situace, ale zhoršení své finanční situace. Proti říjnu se mírně zvýšil podíl spotřebitelů, kteří očekávají zvýšení nezaměstnanosti. Výrazně klesl podíl respondentů, kteří mají v úmyslu spořit.

Pospíšil plánuje tvrdší tresty za převaděčství

Ministerstvo spravedlnosti chce zpřísnit tresty za nedovolené překročení státní hranice. V rámci novely trestního zákona, o které bude ve středu jednat vláda, navrhne ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil kromě tvrdších trestů za převaděčství zařadit do zákoníku také úplně nový trestní čin - napomáhání k neoprávněnému pobytu na území republiky. Podle ministerstva je hlavním cílem plánovaných změn účinnější boj proti nelegální migraci a převaděčství. Nový paragraf má umožnit trestat jednání, které doposud sice nebylo trestné, ale bez kterého by nelegální migrace nemohla fungovat.

Začíná projekt zdravotní a sociální péče pro nacistické vězně

Česko-německý fond budoucnosti a německá spolková nadace Připomínka, odpovědnost a budoucnost oznámily zahájení projektu zdravotní a sociální péče pro bývalé vězně nacistických koncentračních táborů, ghett a jiných věznic. ČTK to oznámila Eva Kinštová z Kanceláře pro oběti nacismu Česko-německého fondu budoucnosti. Cílem projektu je zlepšit kvalitu života osob se zvláště těžkým osudem v době druhé světové války tím, že budou moci čerpat příspěvek na zvýšené zdravotní a sociální náklady. Na příspěvky není právní nárok.

Projekt je financovaný německou spolkovou nadací. Poběží do konce příštího roku a peníze bude žadatelům vyplácet Kancelář pro oběti nacismu Česko-německého fondu budoucnosti. Ta jim také poskytne bližší informace na adrese: Na Poříčí 12, 110 00 Praha 1, telefon 224 872 710, fax: 227 872 720. Nadace Připomínka, odpovědnost a budoucnost vyplácela do loňského 30. září humanitární dávky českým obětem otrocké či nucené práce za nacismu. Rozdělila mezi ně 423 milionů marek (asi 210 milionů eur, tedy 6,3 miliardy korun). Nadace se během pěti let vyplácení dávek potýkala s četnými problémy při hledání důkazů. Mnohé oběti dnes navíc žijí v dalekém zahraničí - v USA, Izraeli či Jihoafrické republice.

Ruští a čeští historici zkoumají dokumenty z odtajněných archivů

O odtajnění archivních dokumentů a nových publikacích k dějinám česko-ruských a sovětských vztahů jednají historici na mezinárodní vědecké konferenci, kterou pořádá Historický ústav Akademie věd ČR a Česko-ruská komise historiků a archivářů. Čtyřdenní fórum je věnováno mimo jiné problematice perzekuce československých občanů v sovětském gulagu (stalinských trestaneckých táborech), nebo neznámým sovětským materiálům k Pražskému jaru 1968. "Společně se snažíme zjistit, které nové dokumenty byly zveřejněny a jakým způsobem přispívají k poznávání vzájemných vztahů v tak komplikovaném 20. století," řekl ČTK český historik Emil Voráček. Přes značnou otevřenost historici stále nemají přístup ke všem materiálům, které jsou předmětem zájmů badatelů. "V posledních patnácti letech bylo uvolněno velmi mnoho dokumentů. Je však stále mnoho fondů, které jsou pro české historiky zajímavé, avšak dosud nejsou zcela přístupné. To se týká například archivu prezidenta Ruské federace," řekl Voráček. Zdůraznil, že přístup k odtajňování materiálů je v obou zemích poněkud rozdílný.

Národní divadlo by mělo mít ředitele 15. ledna

Výběrové řízení na ředitele Národního divadla vypíše ministerstvo kultury v prosinci. Nového ředitele by první česká scéna měla mít 15. ledna. Novinářům to řekl ministr kultury Martin Štěpánek. Nechtěl prozradit, kdo bude v komisi, která nástupce odvolaného Daniela Dvořáka vybere; bojí se prý případného lobbování. Konkurz na ředitele Národního památkového ústavu bude vypsán až v lednu a nový ředitel této instituce by měl být známý v únoru. Podle ministra by se měl také změnit systém jmenování šéfů uměleckých souborů Národního divadla, který připravil bývalý ministr Pavel Dostál. Způsob jmenování šéfů změnil téměř po sto letech fungování divadla. Tyto pravomoci, které předtím měl ministr, svěřil řediteli. "Byla to jedna ze zásadních a tragických změn, které udělal ministr Dostál," uvedl Štěpánek. Vítěz výběrového řízení Dvořák tak jmenoval šéfem opery svého spolupracovníka Nekvasila; díky stejnému systému byl nyní Nekvasil odvolán. Štěpánek navrhuje, aby jmenování a odvolání šéfů uměleckých souborů musel ministr kontrasignovat.

Ministerstvo kultury ocení experta na digitalizaci dokumentů

Ministerstvo kultury se rozhodlo, že bude udílet další oborovou cenu. Prvním laureátem ceny za přínos k rozvoji české kultury se stane pracovník Národní knihovny a přední český odborník na digitalizaci písemných dokumentů Adolf Knoll. Cenu spojenou s odměnou 100.000 korun dostane na závěr roku, oznámil ministr kultury Martin Štěpánek.

Ministerstvo udílí ceny za přínos v oblasti divadla, hudby, výtvarného umění a architektury. Letos se udělovaly čtvrtým rokem za výjimečné umělecké tvůrčí nebo interpretační počiny a za dlouhodobé zásluhy a přínos v dané oblasti. Ministr kultury oceňuje také nejlepší knihovny a uděluje cenu Artis Bohemiae Amicis (Přátelé českého umění) za dlouhodobé šíření dobrého jména české kultury doma i v zahraničí. Oblasti kultury se týkají také státní ceny za literaturu a překlad či cena za památkovou péči. Nová cena by měla podle ministra mít i jistý přesah do zahraničí - tomu odpovídá i nominace jejího prvního nositele. Když loni Národní knihovna dostala cenu UNESCO za příkladný postup digitalizace vzácných tisků a rukopisů, patřilo toto ocenění především Knollovi. Národní knihovna stála při zrodu programu UNESCO Paměť světa v roce 1992 a vytvořila pro něj i pilotní projekt.

Rekonstrukce pražského hlavního nádraží začne 14. prosince

Dlouho plánovaná rekonstrukce pražského Hlavního nádraží začne 14. prosince. Nádraží se během pěti let změní na moderní centrum s obchody, restauracemi a bankami, které budou využívat nejen pasažéři, ale i obyvatelé Prahy. Celá rekonstrukce se uskuteční ve čtyřech etapách a bude stát miliardu korun. Sdělil to Enrico Aliotti, generální ředitel italské firmy Grandi Stazioni, která je investorem stavby. Obnova nádraží bude trvat pět let, protože stavebníci musí zachovat vlakový provoz v plném rozsahu a narušen nesmí být ani provoz metra. Dalším důvodem je zchátralost secesní Fantovy budovy, kde je nutné provést důkladné restaurátorské práce. Návrat společenského života do původní budovy je jedním z cílů rekonstrukce. "Chceme nádraží nejen opravit, ale především otevřít pro všechny obyvatele a začlenit do života metropole," řekl Aliotti. Firma podle něj zvolila takové architektonické řešení, které eliminuje prostory, kde by se mohli zdržovat lidé bez domova, narkomani nebo žebráci. Právě tyto skupiny obyvatel dnes svou přítomností znepříjemňují cestujícím pobyt v prostorách nádraží. Kvůli bezpečnosti budou nádraží hlídat i bezpečnostní kamery a úpravami projde i nechvalně proslulý park před nádražím.

Projekt Letopisy bude audiovizuální knihovnou lidských příběhů

Videobankou lidské paměti má být projekt české audiovizuální knihovny Letopisy, který v Praze představili jeho tvůrci - dokumentaristé Petr Bok a Helena Třeštíková, která bude odborným garantem. Je založen na historiografické metodě takzvané orální historie, jež patří v Evropě a v USA k nejaktuálnějším způsobům záznamu svědectví. Podle Třeštíkové žijí v každé době v každé zemi zajímaví, pozoruhodní a důležití lidé. Když zemřou, nenávratně s nimi odejdou jejich příběhy, zážitky, zkušenosti i životní moudrost. I proto tento projekt považuje za službu budoucnosti. "Co se dnes zachytí, budou moci využívat například i dokumentaristé, kteří se třeba ani ještě nenarodili," řekla.

"Ze záznamů, natočených metodou takzvaného řízeného monologu v délce trvání od 90 minut do pěti hodin, vznikne fungující a nekomerční databáze, přístupná prakticky všem zájemcům," uvedl Bok. Současně s nimi budou k dispozici ve formě příloh další informace. V případě umělce například prohlídka jeho ateliéru či zajímavého domu, doplněná fotografiemi, plakáty a rešerší všech dalších zdrojů týkajících se dotyčného člověka. Sama veřejnost by měla dávat návrhy, čí výpověď by bylo vhodné uchovat. Záběr bude velmi široký; kromě známých lidí se tam objeví i spousta těch neznámých, něčím pozoruhodných, neboť "orální historii" nezajímají jen "velké dějiny". Ve středu jejího zájmu se ocitá jedinec, jeho prožitek, paměť a interpretace minulých dějů. První "řízené rozhovory" vzniknou do konce roku, projekt počítá s tříletým zkušebním obdobím. Letopisy budou dostupné všem zájemcům bez licenčního poplatku. Obdobný projekt je nejlépe rozpracován ve Spojených státech, kde vznikla Spielbergova nadace pro vizuální dějiny holokaustu. Na kontě už dnes má regulérní dokumentární filmy.

O tom, koho zaznamenat, rozhodne nezávislá rada. Zpovídaní, kteří nebudou honorováni, si mohou vymínit, že jejich výpověď bude zveřejněna až po jejich smrti. Systém je právně ošetřen, výpovědi nesmí být zneužity například v zábavných televizních pořadech. Mezi oslovenými budou například Otakar Vávra, Jiří Raška, Tomáš Baťa, Lubomír Štrougal, Jiří Suchý i osobnosti mimo obvyklé společenské kruhy. Projekt Letopisy je otevřen spolupráci se Společenstvím paměti národa, které před časem inicioval Český rozhlas, či Ústavem pro soudobé dějiny Akademie věd.

Sbor Bambini di Praga je na turné v Koreji

Dětský pěvecký sbor Bambini di Praga se popáté vydal na zájezd, jehož cílem je Jižní Korea. Na třítýdenním koncertním turné je do 16. prosince třicet zpěváků se sbormistry Blankou Kulínskou a Lukášem Jindřichem. Korejskému publiku představí nejen klasické skladby Wolfganga Amadea Mozarta, Johanna Sebastiana Bacha a Benjamina Brittena, ale i vánoční koledy evropských národů a Ameriky a oblíbené korejské písně, zpívané v korejštině.

Část zpěváků, kteří zůstávají v Praze, vystoupí během příštích týdnů na předvánočních koncertech ve vlasti, včetně dobročinného televizního Adventního koncertu. Vánoční koncert Bambini di Praga se pak koná 25. prosince ve Smetanově síni Obecního domu. Zazní při něm tradiční pásmo vánočních koled z celého světa včetně nejkrásnějších českých koled, ale také vánoční zpěvy v netradiční úpravě - Jazzové koledy Karla Velebného s doprovodnou kapelou Františka Uhlíře. Dalším hostem koncertu bude zpěvačka Jana Koubková.

Cyklokrosař Šimůnek je ve světovém žebříčku desátý

Už jen Radomír Šimůnek zůstal z českých cyklokrosařů v elitní desítce světového žebříčku, kterou uzavírá. Pořadí stále jednoznačně vévodí Belgičan Sven Nijs, který má před krajanem Bartem Wellensem náskok 746 bodů, třetí je další belgický cyklokrosař Erwin Vervecken. Jedinou novou tváří v Top Ten je Francouz John Gadret, který se do ní dostal na úkor českého dvojnásobného mistra světa jezdců do 23 let Zdeňka Štybara. Ten klesl z desáté pozice až na patnáctou. Třináctý je Kamil Ausbuher a Zdeněk Mlynář začíná třetí desítku.

České házenkářky začaly kvalifikaci o MS vysokou výhrou

Vysokou výhrou 38:21 nad Bosnou a Hercegovinou zahájily v úterý české házenkářky boje v kvalifikační skupině v Chebu o postup na mistrovství světa 2007. S balkánským družstvem neměly svěřenkyně kouče Jiřího Tkadlece žádné potíže a roli favorita splnily již v prvním poločase, který vyhrály o osm branek.

Volejbalisté podlehli na MS Kubě a jsou ve skupině poslední

Čeští volejbalisté prohráli v Hirošimě i svůj třetí zápas ve čtvrtfinálové skupině mistrovství světa a po porážce 1:3 s Kubou vystřídali tohoto soupeře na posledním, osmém místě. Ztratili tak šanci hrát o víkendu v Tokiu o konečné umístění a ve středu se rozloučí s japonským šampionátem utkáním s Německem.

Krátce o středečním počasí v ČR

Zataženo až oblačno, mlhavo, ojediněle mrholení, od západu místy slabý déšť. Teploty 7 až 11 stupňů Celsia.

28-11-2006